Restauratie vergt zeker 167 miljoen 'Indien ik u vergeet Jeruzalem' Cultuur Kunst AKO-jury 1993 bekend Fris geritsel en treurmuziek Meesterwerken mor in de slaapkamer. Berenexpositie in Wenen Pulitzerprijzen uitgereikt hülsta E! WOENSDAG 8 APRIL 1992 13 •-jet- Amsterdam inventariseert achterstallig onderhoud AMSTERDAM CPD Amsterdam heeft een achterstand in het restaureren van 990 monumenten. Die achterstand zou in tien tot dertien jaar moeten worden ingehaald. Dat vergt een bedrag van 167 miljoen gulden. Dat staat in een vandaag verschenen nota. aan de Oude Turfmarkt. Recent geslaagde restauraties als die van de Amstelkerk. het Entrepotdok en de Oranje Nas- saukazeme, laten zien dat grote monumentale gebouwen heel goed een nieuwe bestemming kunnen krijgen, aldus de toe lichting op de nota. Ondanks de financiële beper kingen en bezuinigingen van overheidswege wil Amsterdam zijn monumentenbestand ver beteren. Daarvoor is een andere manier van subdidiegebruik no- Amsterdam wil de komende ja ren voorrang geven aan de res tauratie van 140 grote monu mentale gebouwen en 168 be dreigde woonhuis-monumen ten. De helft van de grote ge bouwen (70) verkeert in slechte of matige staat en moet binnen tien jaar worden hersteld. Daar onder veel kerken. Andere grote monumentale gebouwen die binnenkort restauratie behoe ven zijn het musuem Fodor, het aquariumgebouw van Artis, vijf hofjes en de Vingboonspanden Een groot deel van het bedrag Striking Strings in De Waag leiden Het Leidse 'Striking Strings', een strijkorkest van de Leid- se Universiteit, geeft zondag om 20.15 uur een concert in De Waag. De twintig orkestleden studeren elk jaar in een maand tijd een programma in onder leiding van de vaste dirigent Lex Veelo. Het orkest treedt vervolgens met dit programma een- of twee maal op in Leiden. Deze keer staan er werken van Edvard Grieg, Gustav Holst en Sjostakovitsj op het programma. Als solisten treden op de fluitiste Corinne van Veen en harpiste Machteld Kerkmeester in Variaties op een thema van Couperin' van Hen drik Andriessen. Jeugdboekenauteur op basisscholen Jeugdboekenauteur Lieneke Dijkzeul geeft vrijdag 10 april op drie basisscholen een lezing: op 'De Burg graaf aan de Oppenheimstraat in Leiden (10.30-11.45 uur), 'De Pancras' aan de Boerhaavelaan in Leiden (13.15-14.15 uur) en 'De Springplank' aan de Jan Wolkerslaan in Oegstgeest (14.30- 15.30 uur). Deze scholen hebben in de afgelopen weken veel aandacht aan het werk van de schrijfster besteed. Dijkzeul is au teur van jeugdboeken als 'Hou je taai' (1990) en 'De Tweede Viool' (1991). Ook niet-scholieren zijn van harte welkom bij de lezingen. De Volharding in De Waag leiden Het orkest De Volharding bestaat twintig jaar. Ter gele genheid daarvan geeft deze formatie op 10 april om 20.15 uur een concert in De Waag. Om de oprichting van het orkest te ge denken is een speciaal programma samengesteld met uitslui tend nieuwe, voor het jubileum gecomponeerde, werken van Louis Andriessen, Richard Ayres, Michiel Braam, Michael Fin- nissy en Rob Zuidam. van 167 miljoen moet uit het Stadsvernieuwingsfonds ko men. De rijksoverheid wil dat fonds in 2005 opheffen. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft geraamd dat tot dat moment een miljard Amsterdam heeft dus 167 mi?- joen nodig, ofwel 16,7 procent van dat miljard. Dat komt vol gens de nota overeen met het Amsterdamse deel van de Ne derlandse monumentenvoor- raad. Als de achterstand is inge haald, hoeft er bij voldoende onderhoud jaarlijks minder ge restaureerd te worden. Waar schijnlijk is daarna jaarlijks 21,5 miljoen voor restauratie-subsi dies nodig. Dat is 5,5 miljoen minder dan dit jaar beschikbaar leiden/amsterdam BEELDENDE KUNST RECENSIE MARHNE BALLAST Gfabetr van Eka Kunst en beekJen van Loost Bosman Te z*n tot 23 apnl. wo t/m za 12 00 tot 17 00 uur en vn| tevens Scene uit Triomf Fascinerende voorstelling dansgroep 'Reflex' Leidse Schouwburg De jury die in 1993 de van de AKO Literatuurprijs gaat aanwijzen is samengesteld. Ze bestaat uit dr. Mark Eyskens (voorzitter), voormalig eerste minister van België en tegen woordig hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit van Leu ven, schrijfster Marja Brouwers, criticus Anthony Mertens, prof. dr. Anne Marie Musschoot, hoogleraar Nederlandse litera tuur te Gent en de neerlandicus en VN—criticus Wim Vogel. Dat heeft het bestuur van de AKO vandaag bekendgemaakt. Voor de eerste keer valt het door de jury te beoordelen jaar boeken samen met het kalen derjaar. Dat heeft veel voorde len Voorheen moest de jury, vlak v r de z kend gemaakt zouden worden, nog de hele voorjaarsproduktie lezen. Medio mei 1993 wordt de winnaar bekendgemaakt. Aan de AKO-prijs is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. Reflex uit Groningen heeft zich sinds de oprich ting in 1986 in hoog tempo opgewerkt tot één van de vooraanstaande gezelschappen in Nederland. De groep stelt zich ten doel hel publiek een brede kijk te geven op moderne ontwikkelingen in de dans. Hun nieuwe programma draagt duidelijk de sporen van deze doelstelling. Alle vijf onderde len worden beheerst door speelsheid en lichtvoe tigheid. De vele originele momenten en de eigen stijl van iedere choreograaf zorgen echter voor veel afwisseling. 'Old Cartoon' van Itzik Galili plaatst ons in de nostalgische sfeer van de oude bioscoop. Begeleid door een krakerige grammofoonplaat met muziek van een ouderwetse bioscooppianist doet solo- -danseres Josje Manuputty met haar felle, en thousiaste bewegingen denken aan een kind dat alleen is en opgaat in haar spel. Ze springt, ligt dood en op een goed moment verschijnt er een danspartner in een tekenfilm op een beeld scherm. Soms danst hij gelijk met haar op. soms lijkt hij haar te lokken met een tegengesteld ge baar. Het heeft iets van een vertederende droom, die eindigt met lichte melancholie, ais blijkt dat de rand van het scherm een onverbiddelijke muur is tussen het meisje en de man. 'Triomf of dood' van Mare Vanrunxt heeft een ernstig thema, dat echter consequent wordt gere lativeerd. De vier dansers dragen papieren kleren, waarvan het geritsel fris afsteekt tegen de treur muziek van Mozart. Er worden mediterende hou dingen aangenomen en heftige bewegingen ge maald, die met de wijde gewaden doen denken aan dansende derwisjen. Maar deze verstilling en plechtigheid worden onderbroken door nuchtere mimiek, grapjes met de kostuums en andere at tributen en de voor Vanrunxt kenmerkende sprong- en armzwaaibewegingen. De droogko mische. gespeeld onhandige uitstraling van de dansers werkte sterk. Veel abstracter en geraffineerder van opbouw was 'Meetings in Time' van Dries van der Post. mooi en trefzeker uitgevoerd door vier danseres sen. Voortdurend was er een tegenstelling tussen inspannende dans en in zichzelf gekeerd lopen, waardoor een afstandelijke sfeer ontstond, die het mogelijk maakte de prachtige patronen in alle rust te bekijken. Zeer uitgebalanceerd was Tutto Liscio' van Hans Tuerlings, met grote kracht, beheersing en precisie uitgevoerd door Tim Calvin. Tegen een decor van een ruwe muur, iele bomen en een motorfiets zette hij een krachtpatser neer. die de wijde omgeving beheerst. Sterk was de werking van korte hoofdknikjes, waarmee GaJvin iets van fascinatie uitdrukte over het effect van zijn eigen gebaren. Het hoogtepunt van de avond was 'Bubamxi- coi' van Reflex-danser loaquin Sabaté. Vijf dan sers voerden een zeer fascinerend spel uit met bamboestokken en kussens. Ze leken op een pri mitieve stam die zich voorzichtig een stuk grond toeeigent. Humoristische sprongen, worstelingen en manipulaties wisselden elkaar snel af. De dan sers hielden elkaar ondersteboven vast. drukten hun hoofd in de kussens, gooiden en gleden er mee, namen stoere houdingen aan, alles in een buitengewoon goed volgehouden spanning. De bewegingen kwamen telkens in nieuwe combina ties terug en werden fraai gestroomlijnd met plot selinge invallen. Dat deze choreografie in januari de eerste prijs van het Internationale Choreogra fen Concours in Groningen kreeg is derlijk. Van levenloos naar springlevend zien Nog steeds o\erheersen zwart en wit. af en toe is er een rood accent. Bi| de illustraties gaat het om de sfeer. De boodschap van Eka Kunsts werk komt goed over. Maar de rust en verstilling zijn zo overheersend dat het werk spanning mist. Het is levenloos. Vergeleken met het werk van Eka Kunst is het werk van loost Bosman daarentegen springle vend Zijn kleine bron/en beeldjes van een dansende, springende en op haar handen staande, ballerina zijn beweeg li|k en levenslustig. Het opper vlak van deze kleine beeldjes is niet gepolijst, maar ruw gelaten De scheiding tussen beeld en omgeving is onscherp, een im pressionistisch effect Naast deze reeks ranke int pressionistische beeldjes is er ook een reeks vergulde bron/en die juist heel massief zijn. Er is geen beweging, maar rust en bezinning. De vormen zijn compact. Eén zo n blok brons, van ongeveer 25 centimeter hoog. verbeeldt een naakte zon nende vrouw Het hoofd is ach terover gebogen, helemaal naar de zon gewend De vormen zijn strak. Het vergulde brons is glad behalve bij de bewerkte haar- partij. Bij de marmeren beelden vinden we dezelfde voorstellin gen terug als bij de bronzen Over het geheel genomen zijn ze aardig, maar lang zo leuk niet als de ranke danseresjes. Bij Galerie Staa is momenteel werk te zien v an twee Alphense kunstenaars. Eka Kunst toont grafisch werk en Joost Bosman exposeert zijn bronzen en mar meren beelden. De boodschap van Eka Kunst is rust. verstilling en ruimte. Zij draagt die bood schap uit in werk waarin zij sfeerbeelden oproept die zij zelf associeert met landschappen. Landschappen die geen exacte copie van de werkelijkheid zijn. Dragers van de boodschap zqn etsen, zeefdrukken, litho's en il lustraties. gemaakt met acryl en airbrush. Door ^verschillende grafische technieken te gebruiken creëert Eka Kunst werken die totaal van elkaar verschillen. De etsen zijn druk, krasserig, wild en somber. Zwart en wit overheersen. Hier en daar wordt een sombere kleur gebruikt. De zeefdrukken zijn juist rustig en verstild. Hier gaat het om de kleurnuances. Wal betreft de ii< hte kleuren en de vlakverdeling lijken 'Zee'. 'Land', 'Lucht' en 'Bewolkt' op elkaar. De litho's zijn strakker van opzet. De vorm vTtn een hek of een tunnel is duidelijk te Hulp Tweede Kamer gevraagd voor dansgroep cpd De Nederlands-Russische Ka mer van Koophandel heeft de hulp van de Tweede Kamer in geroepen in een geschil tussen de Georgian State Dance Com pany en de Stichting Egmond Klassiek. Deze stichting wordt verweten dat zij op het laatste moment vijf van de zes optre dens van de dansgrooep heeft geannuleerd. Voorzitter G. Louwerens van de Nederlands-Russische Ka mer van Koophandel schrijft in de brief aan de kamerleden het volstrekt ontoelaatbaar te ach ten dat in Nederland onverant woord wordt omgegaan met mensen uit de voormalige Sov jet-Unie. „Het is een aanfluiting om deze mensen in ons land domweg aan hun lot over te la ten." Egmond Klassiek wijst de ver antwoordelijkheid voor de ver keerde gang van zaken echter van de hand, omdat zij een week voor de aankomst van de Georgiërs de stichting IPC schriftelijk heeft meegedeeld dat zij geen kans zag de tournee nog verder te organiseren. IPC- vertegenwoordiger Pepping hóudt daarentegen vol dat die mededeling binnenkwam op de dag dat de Georgiërs al in Ne derland waren gearriveerd. De cultuurwoordvoerders van CDA. WD en D66 waren gister avond niet in staat om te reage ren, omdat zij de inhoud van de brandbrief nog niet kenden. Het kamerlid G. Valk. cultuurwoord voerder van de PvdA-fractie, had als enige wel kennisgeno men van de affaire. Toen wil Valk niet de conclusie trekken dat de rijksoverheid zich er nu dus mee moet bemoeien: „Juri disch gezien is het in eerste in- stantie een kwestie voor Eg- mond Klassiek en de stichting Internationale Culturele Projec ten. De dansers moeten een vi sum hebben gekregen, omdat er iemand garant voor staat." t Weense Museum voor Natuurlijke Historie wordt een expositie gehouden over teddyberen. het om de grootste tentoonstelling die op dat terrein ooit is gehouden De ten- f dit met stro gevulde vriendje van de mensheid zal ongeveer vijf maanden duren. De schrijfster Jane Smiley heeft gisteren de Pulitzerprijs gewonnen voor haar roman 'A thousand Acres'. De Pulitzerprijs voor poëzie ging naar James Tate voor zijn "Selected Poems'. Een speciale Pulit zerprijs ging naar 'Maus', een stripverhaal waarin de schrijver Art Spiegelman het verhaal van de jodenvervolging in de Tweede We reldoorlog vertelt. U vindt bij ons meesterwerken, die zich in de slaapkamer thuis voelen. Het zijn de mooiste uit de "design collection" van htilsta. Een exdusief meubdpmgnimma, dat zowel 'n enkel stuk als een volledige inrichting omvaL IX- moei te van een bezoek aan onze showroom waard. Ontroerende expositie 'Gulle gevers' in Joods Historisch Museum amsterdam fran^oise Het Joods Historisch Museum heeft sinds de verhuizing van De Waag naar het gerestaureer de Hoogduitse svnagogencom- plex in 1987 de collectie kunnen uitbreiden met maar liefst 1800 schenkingen, legaten en bruik lenen. De expositie 'Gulle Ge vers' toont daaruit een selectie die tegelijk de aandacht vestigt op het 60-jarig bestaan van het museum. De tentoongestelde werken zijn een eerbetoon aan vier eeuwen joods cultuurgoed, met als schrijnende kantteke ning het enorme verlies aan creativiteit tijdens de Tweede Wereldoorlog. Verspreid over de tentoon stelling zien we tal van voor beelden van zinloos afgebroken leven. Een daarvan is een ge voelig zelfportret van Max van Dam (1910-1941) uit 1935. Van Dam heeft slechts een klein oeuvre van een hoge en veelbe lovende kwaliteit kunnen nala ten. Meyer Bleekrode (1896- 1943) krijgi rendachi mei een vrolijk bloemstilleven. Het mu seum wil in 1995 een expositie aan hem en zijn tijdgenoten wijden, zo wordt alvast aange kondigd. Van Moos Cohen (1901-1943) wordt een huiselij ke gouache van een erf met kip pen uit de jaren twintig ge toond. Hij voelde zich verwant met de stroming van de Popu listen. die in een realistisc he stijl vooral het leven van de 'gewo ne' man tot onderwerp namen 'Gulle CK-vers' haalt terecht ook Samuel Schwar/ 11876 1942) en Felix Hess (1878-1943) in de 'Adam en Eva en de verboden vrucht' van Marc Chagall, te i expositie 'Gulle Gevers'. hennnering terug. Een fotootje .ut 192Ivan man<i Htafca (1919 Auschwitz, sterfjaar niet vermeld) schokt omdat er ach ter het glas mi haarlok van het vrolijke jongetje is gestopt f.A (.ohen herdacht zijn ouder* Aron xihen en Jetje de Behr (Auschwitz, 1942) door de schenking van een pentekening :ip perkament uit 1682 van Ben amin Godines IX kunstenaai nert met 'Memento Mot) aan de sterfelijkheid van <ii mens erf schept zo even afstand van de voelbaar nabije gruwe len van de holocaust Veel voorwerpen ademen go lokkig ook een joodse wtaliteit die van alle eeuwen Een ge beden boek volgens de Asjekn.i zische nte uit 1714 met een zil veren omslag uit het laatste kwart van de 17de eeuw is een juweeltje van vakmanschap Datzelfde geldt voor de zilveren handwijzer met ketting die Diri Hoep in 1769 in Hoorn m.iaktt en de prachtig gegraveerde k«» peren sr haal uit 1910, afkomst uit hi t .«ti lo r BanW ui h tw/.t lem. In het midden staat de He breeuwse tekst 'Indien ik u ver gect Jeruzalem...', op de rand zijn de symbolen van de 12 joodse stammen aagehracht Een aparte categone vormai de h«"dcndaagse gebruiksvoor werpen voor de joodse rite Vah hoge kwaliteit zijn de in strak ia lijnen vormgegrvrn sederstho tel en het dodenluht van B«Tt I rijns (1953) en de lamp om gist tc /j»ekrn van |an Matlhesius (1950). Ook de 19de eeuws. be snijdenisjurk die is gebruikt door drie generatie* I aftlkruvcr getuigen van de onuitroeibare ievenskracht van de joodse cul tuur. IX expositie duun tot en met 6 september, liet loods llislo risch Museum (lonas Daniël Mrijcrpicin 2-4) Is dagelijks ge opend van 11.00 tot 17.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13