Jeltsin wijkt niet Noodgreep Fujimori tegen corruptie Peru Buitenland Het woord is nu aan president Cossiga Knokpartij in Belgisch parlement Veiligheidsraad maant Iran en Irak tot rust DINSDAG 7 APRIL 1992 Pravda vandaag weer uitgekomen moskou De Pravda is terug van weggeweest. De voormalige communistische partijkrant kwam vandaag opnieuw uit, minder dan een maand nadat het blad wegens geldgebrek de uitgave moest staken. Dankzij een lening kan de Pravda (Russisch voor Waarheid) weer drie dagen per week verschijnen, dinsdags, don derdags en zondags, in een oplage van 1,3 miljoen exemplaren, voor 30 roebel per maand. Doorbraak: De Klerk naar Nigeria Johannesburg» Als eerste stap op weg naar het aangaan van goede betrekkingen met zwarte Afrikaanse landen brengt de Zuidafrikaan se president De Klerk donderdag en vrijdag een of ficieel bezoek aan Nigeria, een van de rijkste en invloedrijkste landen van Afrika. Nigeria behoorde tot de Afrikaanse landen die het felst te hoop liepen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Presi dent Babangida is voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die naar verwachting op de top in juni beslist over toelating van Zuid-Afrika. Massale sterfte vluchtelingen Somalia nairobi In vluchtelingenkampen in het zuiden van Etiopië, waar zich 150.000 Somaliërs bevinden, zijn de omstandigheden zo verschrikkelijk dat dagelijks tussen de 10 en 20 mensen ster ven. Dat hebben plaatselijke hulpverleners gezegd. Het grootste probleem van de kampen is dat ze helemaal geen hulpgoederen ontvangen. De afgelopen drie maanden is slechts één keer een lading graan gearriveerd. Het aantal vluchtelingen neemt onder tussen gestaag toe door de burgeroorlog in Somalia. Moskouse synagoge doelwit brandbom moskou Onbekenden hebben zondag een brandbom naar bin nen gegooid in een synagoge van chassidische joden in Moskou. De brandbom richtte alleen materiele schade aan. In februari werd al een aantal joden van de Lubavitcher beweging in elkaar geslagen in de staatsbibliotheek, waar door de communisten in beslag genomen boeken liggen die zij in een proces terugeisen. De ultra-orthodoxe Lubavitcher beweging heeft haar thuisbasis in New York en zegt over de hele wereld meer dan een miljoen volgelingen te hebben. De naam Lubavitch komt van de gelijk namige stad, waar tot de revolutie in 1917 de leiders van de be weging, de familie Schneerson, woonden. Ex-gevangene leidt parlement Albanië tirana Albanië rekent af met het communisme. Het nieuwe parlement koos gisteren in zijn eerste zitting de voormalige poli tieke gevangene Pjeter Arbnori tot voorzitter. Arbnori (58) bracht 25 jaar door in gevangenissen en werkkampen, nadat hij in 1960 door de stalinistische dictator Enver Hoxha was veroordeeld we gens het oprichten van een sociaaldemocratische partij. Kravtsjoek plaatst kernw apens onder gezag Oekraïne Met een krachtige verdediging van zijn regering heeft president Jeltsin vanmorgen het Russische parlement la ten weten niet toe te geven aan druk tot wijziging van het hervormingsbeleid. Jeltsin benadrukte dat de huidige cri sis in Rusland een direct gevolg is van halfzachte hervor mingen uit het verleden. De oppositie verwijt Jeltsins re gering 'economische genocide' als gevolg van prijsliberalisering en privatisering. De belangrijkste oorzaak voor de huidige economische pro blemen is de doorgaande daling van de produktie. aldus Jeltsin. Maar, zo zei hij. het produktie- verlies begon niet in januari 1992. maar in 1990. Jeltsin gaf toe dat zijn rege ring fouten heeft gemaakt. Die worden nu gecorrigeerd door regeringssteun aan noodlijden de industrieën, zo zei hij. Voor waarde is echter, dat bedrijven zich moderniseren en aanpas sen aan het marktmechanisme. Jeltsin zei niet waar de regering de middelen vandaan moet ha len om subsidies te financieren. Hij kondigde ook steun aan voor bevolkingsgroepen die zwaar zijn getroffen door de hervormingen. De pensioenen correspondent „We gebruiken voor het eerst economische argumenten in onze financiële politiek. We hebben de defensie-uitgaven teruggedrongen. De regering heeft drie maanden lang aange toond niet te willen wijken voor kritiek, hoe hard en vaak incor rect die ook was. De belangrijk ste bedreiging voor de hervor mingen is een terugkeer naar de pseudo-hervormingen uit het verleden", aldus Jeltsin. De Russische president was door het opstandige Volkscon gres, waar een sterke coalitie van communisten en nationa listen voor het aftreden van de regering ijvert, gedwongen zelf het economische beleid te ver dedigen. Jeltsins toespraak werd herhaaldelijk onderbroken door geroep en protesten uit de zaal. zullen verder worden opgetrok ken, artsen en onderwijzers (twee groepen die een stuk minder verdienen dan 'gewone arbeiders') krijgen eveneens meer geld. •Jeltsins problemen werden gisteren overigens nog vergroot door een besluit van de Oek- raïnse president Kravtsjoek om alle nucleaire wapens en mate rieel in de republiek onder Oek- raïnse jurisdictie te plaatsen. Volgens Kravtsjoek blijven de eenheden onder commando van GOS-opperbevelhebber Sjaposjnikov, maar zijn ze voortaan Oekraïns eigendom. Kravtsjoeks decreet betekent dat ook de Zwarte Zeevloot nu tot Oekraïns bezit is verklaard. Het besluit van Kiev volgt op uitspraken van Jeltsin, die vori ge week zei dat hij de Zwarte Zeevloot onder Russische con trole zou brengen wanneer Oekraïne eenzijdige stappen onderneemt. Intussen zijn de ministers van buitenlandse zaken van Roeme nië, Moldova, Oekraïne en Rus land een slaakt-het-vuren over eengekomen in de burgeroorlog in Moldova. EG komt Ieren niet tegemoet in abortus-kwestie correspondent eg De EG weigert de verdragen van Maastricht aan te passen om een oplossing te vinden voor de problemen die zijn gerezen door de abortus-kwestie in Ier land. De meeste EG-landen vre zen dat het openbreken van be reikte akkoorden er toe zal lei den dat ook andere landen met nieuwe wensen op de proppen komen. Dat bleek gisteren op een vergadering in Luxemburg van de EG-ministers van bui tenlandse zaken. De Ierse regering had via een achterdeurtje in het verdrag van Maastricht geregeld dat haar grondwettelijk verbod op abor tus overeind zou blijven. De het zaak kwam onlangs nieuws, toen een 14-jarig meisje dat was verkracht en zwanger werd. een abortus in Engeland wilde ondergaan en haar zaak uiteindelijk won. De Ierse wet geving leek op gespannen voet te komen staan met het EG- recht. dat vrij verkeer van per sonen garandeert Witte dolfijn terug naar huis GIRESUN AP-Rtr Een uit een Russisch instituut ontsnapte witte walvis die twee maanden voor de Turkse kust heeft gezwommen is gisteren door de bemanning van een Russisch schip gevangen en te ruggebracht naar de Oekraïnse havenstad Sebastopol. De Turkse autoriteiten hadden in gestemd met het terugbrengen van het zoogdier. Het beest was bijzonder vriendelijk. Hij benaderde bootjes, accepteerde voedsel dat hem werd toegeworpen en stond ook toe dat mensen hem over zijn kop aaiden. Inwoners van het Turkse vissersdorp Gerze, die de dolfijn eind |anu- arl voor het eerst werd gezin, noemden henï liefkozend Ay- din (Helder). Ze verzamelden tevergeefs 3.000 handtekenin gen om te voorkomen dat het dier zou worden terug ge bracht. Het dier was eigendom van de afdeling Sebastopol van het Onderzoek»- en Technisch Constructie-Instituut uit St. Petersburg. Volgens Turkse kranten is Aydln getraind om mijnen op te sporen en antl- ondcrzeebootapparatuur te vervoeren. Britse milieu-acti visten hadden plannen ge maakt de dolfijn terug te vlie gen naar de koude wateren van de Poolzee. Van den Broek toch snel naar Zuid-Afrika LUXEMBURG PETER Pt VRIES Minister Van den Broek van buitenlandse zaken vertrekt eind deze maand al naar Zuid- Afrfka, 'in km in /nu boedofg heid van lid van de 'trojka' van drie EG-ministers. De reis komt veel eerder dan verwacht: de EG wil niet wachten op de afloop van de tweede plenaire ronde van Codesa. de conventie waar blank pn zwart onderhandelen over de toekomst van hun land. Dat bleek gisteren op een ver gadering in luxemhurg van de EG-ministers van buitenlandse zaken. Zoals bekend is de reis dto Va da Broek in augustus samen met premier Lubbers en vice-premier Kok naar Zuid Afrika onderneemt in dat land sterk omstreden. De EG besloot gisteren de olieboycot tegen Zuid-Afrika. een van de laatste economische sancties tegen het blanke apart heidsbewind. op te heffen. In de praktijk resteert alleen het ver- nod op militaire en nuciaire sa menwerking. romi eelco van der linden correspondent De utslag van de parlements verkiezingen heeft het failliet aangeioond van het politieke systeem in Italië. De twee groot ste partijen, de christendemo cratische DC en de vroegere communisten van de PDS, heb ben een gevoelige nederlaag ge leden, maar een alternatief is niet in zicht. Na de val van de Berlijnse Muur en de omvorming van de communistische PCI tot een so ciaaldemocratische partij, heb ben nu ook de christen-demo craten klappen gekregen. Hun functie van anti-communisti sche barrière is gisteren ten gra- Maar evenzeer hebben veel Italianen de DC laten vallen, omdat deze niet in staat is ge bleken zich te vernieuwen. De verkiezingsuitslag is een motie van wantrouwen tegen de DC, maar ook tegen de PSI, haar trouwe partner van de afgelo pen decennia. Zij wilden op nieuw regeren zonder duide lijk programma en zonder idee- en over de broodnodig geachte staatkundige hervormingen. De rekening is gepresenteerd door de Noorditaliaanse Lega Nord-Lega Lombarda. In som mige steden stemde .een op de vier kiezers op deze partij. Niet zozeer om Italië in drieën te de len - zoals de Lega voorstelt - maar omdat de huidige politie ke situatie uitzichtloos is. Het welvarende noorden wil hervor mingen van staatsbestel en kiesstelsel om niet de aanslui ting met Europa te missen. Ook in Zuid-Italië is de DC gehavend. Het succes van de partij van de voormalige anti- mafia-burgemeester van Paler mo, Leoluca Orlando, illustreert dit. In Palermo werd zijn 'Rete' de grootste partij. Een zeker moreel ontwaken van Zuid-Ita- lië, al jaren in de greep van de georganiseerde misdaad, ver taalt zich ook in stellingname tegen de oude partijen. De chaos nu groter dan ooit. Een machteloze regering wordt belaagd door partijen en partij tjes die onderling geen alliantie kunnen vormen. De roep om een zakenkabinet neemt toe, maar ook de wens voor een zo breed mogelijke coalitie wordt sterker. Zo'n coalitie zou de noodzakelijke hervormingen kunnen doorvoeren. De rol van president Cossiga, die de informateur aanwijst, is doorslaggevend. Hij heeft al vaak verkondigd dat de Koude Oorlog ook in Italië voorbij is en dat het roer om moet. Drie maanden voor het einde van zijn ambtstermijn kan Cossiga zich presenteren als redder van het vaderland. Leden van de militia staan in vrachtwagens klaar om in de grijpen zodra dat nodig blijkt. Ze moeten de bevei liging verzorgen tijdens het congres van Russische Volksafgevaardigden. Een van hun belangrijkste taken is voorkomen dat orthodoxe communisten en democratisch-gezinde betogers met elkaar slaags raken. rOTP *rPA brussel hans de bruun correspondent Soldaten die gekozen volksver* tegenwoordigers met geweld uit het parlement verwijderen. Het zijn taferelen die we eerder gewend zijn van een dictatuur dan van een democratie. Maar het gebeurde gisteren in Bel gië, dat toch tot de laatste cate gorie behoort De meerderheid van de parlementariërs vond het bovendien best. Het gebeurde bij het begin van een reeks gesprekken tus sen de Vlaamse en de Waalse politici, die nota bene moet lei den tot de definitieve 'vrede' tussen beide gemeenschappen. En tegelijk de definitieve breuk, want het einddoel is de totale federalisering van Bel gië. Maar niet alle politici blij ken welkom bij die 'gemeen- schapsdial oog1. De gevestigde partijen von den dat zij het recht hebben uit te nodigen wie zij willen voor overleg dat buiten het normale parlementaire werk plaatsvindt. Het Blok wil een onafhankelijk Vlaanderen en het einde van België, en past daarom niet bij deze gesprek ken, zo stelde voorzitter Van Den Broucke van de socialisti sche SP. En Van Rossem heeft de politici 'zwijnerij' verweten, waardoor niemand met hem aan tafel wil zitten. Voor de deur van de verga derzaal in het parlement, waar de gesprekken gistermiddag begonnen, verzamelden zich desondanks de parlementari ërs van het extreem-rechtse blok en van de partij van de anti-politicus en voormalige beursgoeroe jean-Pierre van Rossem. Zij mochten, op bevel van de Kamervoorzitter, echter niet naar binnen. De Vlaams-blokkers hieven daarna het Vlaamse volkslied aan en deelden pamfletten uit Daarop trad de militaire poli tie, die in het parlement de or de bewaakt, op. De parlemen tariërs werden met harde hand verwijderd uit de gangen van het gebouw waar zij ais geko zenen toch thuishoren. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft Iran, Irak en de Iraanse rebellen die in Irak hun basis hebben, gisteren ge vraagd geen geweld meer te ge bruiken. De V-raad heeft VN- functionarissen opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de vijandelijkheden van het afgelopen weekeinde. De V-raad sprak zijn afkeu ring uit over de aanslagen die zondag en gisteren op Iraanse ambassades in verschillende westerse landen werden ge pleegd door leden van de Iraan se oppositie. Irak en Iran werd gevraagd de resolutie uit 1989, die een einde maakte aan de Iraans-Iraakse oorlog, te respec- Irak vroeg de V-raad gisteren „onmiddellijke en gepaste maatregelen" te nemen tegen Iraanse „agressie". De Iraanse luchtmacht voerde zondag een bombardement uit op een basis van de Iraanse rebellen (de Mu- jahedien Khalq) in Irak. Iran diende op zijn beurt bij de V-raad een protest in tegen de aanvallen op Iraanse missies. Teheran eist bovendien dat Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Canada en Nederland de daders van die aanvallen uitleveren. Duitsland, Zwitserland. Noor wegen en Zweden hebben zich gisteren verontschuldigd voor de aanval op de ambassades, maar van uitlevering kan wat deze landen betreft geen sprake zijn. Verkapte staatsgreep internationaal veroordeeld Mickey- of Minnie Mouse lunchbo* met drinkbeker /"V _HEMA De normaalste zaak van de wereld.. President Alberto Fujimori van Peru heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd, nadat pre mier Alfonso de los Heros het ontslag van zijn regering had aangeboden. Oscar de la Puen- te, een vriend van Fujimori, is de nieuwe premier van een spe ciale 'noodregering' met uitge breide bevoegdheden. Tegen de verwachtingen in heeft Fujimori geen militairen in de nieuwe re gering benoemd. De president ontbond zon dagavond het Huis van Afge vaardigden en de Senaat, stelde de grondwet buiten werking en hief de persvrijheid op. In de hoofdstad Lima verschenen tanks op straat, terwijl ook el ders in het land sprake was van een verhoogde militaire aanwe zigheid op straat. Politici van de oppositie, onder wie oud-presi dent Alan Garcia, zijn gearres teerd of 'onder huisarrest ge plaatst. In een reactie op de staatsgreep gingen inwoners van Lima gisteren de straat op. De verkapte staatsgreep is in ternationaal unaniem veroor deeld. De Verenigde Staten schortten gisteren alle nieuwe hulpprojecten aan Peru op. Washington kende Peru vorig jaar 237 miljoen dollar aan eco nomische en militaire hulp toe. Daarvan is 40 miljoen dollar nóg niet besteed. Dit jaar zou de hulp ongeveer 300 miljoen dol lar bedragen. De Amerikaanse steun die via non-gouveme- mentele organisaties (NGO's) loopt, zal voorlopig worden ge handhaafd. Een hele reeks La- Een dag nadat de Peruaanse president Fujimori zijn verkapte staatsgreep pleegde, verschijnen steeds meer militairen in de straten van de hoofdstad Lima. President en strijdkrachten maken de dienst uit ten koste van het parlement. tijnsamerikaanse landen heeft de stap van Fujimori veroor deeld, evenals Spanje (het vroe gere koloniale moederland) en Nederland. De nieuwe regering beschikt ook over uitgebreide wetgeven de bevoegdheden. Fujimori zei zondagavond dat hij de demo cratie niet wil afschaffen, maar dat hij de basis wil leggen voor een nieuw, democratisch staats bestel. dat'effectief en niet cor rupt is. Hij sprak van een „over gangsperiode", waarin het ge rechtelijk apparaat volledig zal worden hervormd en een nieu we grondwet zal worden opge steld. Fujimori trad in juli 1990 aan. Zijn economisch hervormings programma, dat een einde moest maken aan de torenhoge inflatie en Peru een vrije-markt- systeem moest geven, stuitte op grote weerstand in het parle ment. Vooral de weigering van het parlement om in te stem men met een belastinghervor ming essentieel voor de on derhandclingen met het IMF over herschikking van de bui tenlandse schuld van 23 miljard dollar maakte de president woedend. Ook zou het parle ment hem niet genoeg armslag FOTO AFP hebben gegeven om de maoïsti sche guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) te be strijden. De verkapte coup van Fuji mori komt niet uit de lucht val len. Al maanden tekent zich in Peru een steeds verdergaande militarisering af. De strijd tus sen het leger en Sendero krijgt steeds meer het karakter van een burgeroorlog. Fujimori hield tot nu toe krampachtig vast aan zijn geloof dat het ge weld vanzelf zou afnemen als de economische toestand van het land zou verbeteren. Nu schijnt hij die hoop te hebben opgegeven. Het Peruaanse justitiële appa raat is volgens Fujimori verlamd door corruptie en niet in staat de rechtstaat te waarborgen door infiltraties van de drugsmafia en politieke belan gengroeperingen. Volgens waarnemers ergerde Fujimori zich mateloos toen het Hoogge rechtshof vorig jaar december zijn voorganger, Alan Garcia, die ervan werd beschuldigd zich tijdens zijn bewind te hebben verrijkt ten koste van de staats kas, vrijspraak verleende. De ingreep in Peru is volgens waarnemers een noodgreep van een regering die er ondanks een succesvol anti-inflatiebeleid (van 230 procent bij haar aan treden naar 4 procent begin dit laar) niet m is grslaagd spi raai van armoede en escalatie van geweld te doorbreken. Sinds net aantreden van Fuji mori is het aantal Peruanen dat onder de armoedegrens leeft volgens men sen rech t en groepe- ringen verdubbeld van 30 naar 60 procent van de totale bevol king en heeft slechts 18 procent van de beroepsbevolking een volledige baan. De daling van de koopkracht van Peruaanse huishoudens varieerde in de zelfde periode tussen 27 en 62 procent. Sinds Sendero in 1980 zjjn guerrilla oorlog begon zijn bijna 20.000 Peruanen omgekomen als gevolg van het politieke gc- weld Het leger en andere irde troepen zijn daarbij verant woordelijk voor 32 procent van het aantal dodelijke slachtoffers, terwijl 37 procent voor rekening komt van Lichtend Pad.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5