AbvaKabo roept nu al op tot acties Binnenland Kamer eist aanpak bes trij dingsmiddelen Hirsch Ballin overweegt wet verkeersslachtoffers Claus aan beterende hand Alfred Jodocus Kwak getrouwd Operatie van justitie tegen Bulldog mislukt Cultuurwethouder Amsterdam stapt op Acties zorgsector lijken onvermijdelijk DINSDAG 7 APRIL 1992 4 Werknemers Frico-Domo voeren actie oosterzee-tuk De werknemers van de kaasfabrieken van de zui- velcoöperatie Friesland Frico-Domo zijn vanochtend voor onbe paalde tijd in staking gegaan uit protest tegen de voorgenomen sluiting van beide vestigingen. De bonden eisen dat de directie het besluit terugdraait. Ambtenarenstaking Curasao voorbij Willemstad De ambtenarenstakingen op Curasao zijn voorbij. De Antilliaanse regering heeft gisterochtend na een marathon- vergadering van bijna een etmaal een principe-akkoord gesloten met de ambtenarenvakbonden voor een prijscompensatie van 14 procent. Politie, onderwijzers en ambtenaren zullen het werk direct hervatten. Pronk plant boom in Bos van Morgen biddinghuizen Minister Pronk van ontwikkelingsamenwerking heeft gistermiddag samen met zijn vrouw, de zanger Herman van Veen en kinderen van de basisschool 't Klimop in Bidding huizen de eerste bomen geplant in het Bos van Morgen. Particu lieren en bedrijven kunnen in het Bos van Morgen een boom voor het leven laten planten. De opbrengst is bestemd voor di verse kinderprojecten van Unicef. 'Hartpatiënt moet meer sporten' utrecht Huisartsen en cardiologen moeten hun hartpatiënten aanzetten om te gaan sporten. Binnenkort krijgen ze daartoe een speciaal tijdschrift over de nieuwste ontwikkelingen in sportbeoefening van hartpatiënten. Initiatiefnemer is de Stich ting 'Hart in Beweging'. Hartpatiënten kunnen meestal wat zwaarder worden belast dan altijd is genomen. Sportverenigin gen zijn echter nogal terughoudend met het toelaten van spor tende hartpatiënten, aldus 'Hart in Beweging'. Makelaars gaan samen pen haagDe makelaarsorganisaties Nieboer en Van Kuijen en Gemako (beide actief in het gebied Den Haag - Rotterdam) heb ben gisteren in Den Haag bekendgemaakt dat ze hun krachten bundelen. Nieboer en Gemako, zoals de nieuwe organisatie in de loop van dit jaar zal gaan heten, zegt de derde makelaarsor ganisatie van Nederland te worden, na Zadelhoff en Jones Lang Wootton. Ziekteverzuim daalt Amsterdam Het ziekteverzuim is in 1990 met 0,4 procent ge- daalt tot 8,7 procent in 1991. Dat concludeert het Nederlands In stituut voor Arbeidsomstandigheden (NLA) op basis van een steekproefonderzoek onder bedrijven en instellingen. Snelheidsduivels gepakt Amsterdam De Amsterdamse verkeerspolitie heeft gistermid dag drie motoren in beslag genomen op de A-10. De drie motor rijders werden geklokt op een snelheid van 210 kilometer per uur, 110 kilometer te snel. Door het sluiten van de slagbomen van de Coentunnel konden de racers worden tegengehouden. den haag anp Het kabinet moet bindende af spraken met het landbouwbe drijfsleven maken om het ge bruik van bestrijdingsmiddelen te verlagen. Dat vindt de Twee de Kamer. Gisteren debatteerde de Ka mer met staatssecretaris Gabor (CDA) van landbouw en PvdA- minister Alders van milieu over het meerjarenplan Gewasbe scherming. Of het tot een over eenkomst tussen de landbouw en de regering komt, is uiterst onzeker. De tegenstellingen tus sen de partijen zijn heel groot, zo bleek tijdens het debat. Het meerjarenplan Gewasbe scherming voorziet in een hal vering van hef gebruik van be* strijdingsmiddelen in het jaar 2000. Het landbouwschap, dat het bedrijfsleven vertegenwoor digt, heeft met deze doelstelling ingestemd. Over de manier waarop bestaat onenigheid. Alders en Gabor denken in Prins Claus is aan de beterende hand. Hij is van plan op 28 april de opening van het nieuwe Tweede Kamer-gebouw bij te wonen en op 30 april zal hij sa men met koningin Beatrix aan wezig zijn bij de viering van Ko ninginnedag in Rotterdam. Dat lieert de Rijksvoorlichtings dienst vandaag bevestigd. De prins was zondag ook al aanwe zig in de Westerlcerk in Amster dam waar de nieuwe orgel in gebruik werd genomen. De activiteiten van de prins betekenen overigens niet dat hij den haag anp ren, waarbij gemotoriseerd ver keer bij een botsing met een fietser of voetganger altijd aan sprakelijk is. Tenzij er bij het slachtoffer opzet in het spel was. moet de automobilist voor alle schade opdraaien. Volgens de huidige Wegenverkeerswet is de eigenaar van een motorrij tuig bij een botsing met een fietser of voetganger in beginsel aansprakelijk, behalve als hij ovennacht aannemelijk kan maken. Minister Hirsch Ballin (CDA) van justitie wil bezien of er een wettelijke regeling moet komen die verkeersslachtoffers meer bescherming biedt. Invoering daarvan hangt volgens de mi nister wel af van de kosten. Dat heeft de minister gisteren ge antwoord op vragen van de WD-kamerleden Korthals en Dijkstal. Hirsch Ballin wil eigen lijk het liefst een stelsel invoe- Onderhandelingen over ambtenaren-cao dreigen te mislukken ROTTERDAM GPD Hoewel de onderhandelingen voor een nieuwe ambtena ren-cao nog niet zijn afgerond, heeft de AbvaKabo zijn leden opgeroepen tot acties en stalcingen. Voorzitter C. Vrins zei gisteren in Rotterdam dat hij niet verwacht dat er volgende week woensdag een resultaat uit de bus zal komen. het cao-overleg een grote actie- verradering te houden. Kaderle- denVan diensten en bedrijven als RET, het Vervoerbedrijf Dordrecht en de Rotterdamse bibliotheek kondigden aan tot acties te zullen overgaan. De onderhandelingen voor de nieuwe ambtenaren-cao gaan volgens Vrins „absoluut de ver keerde kant" op. Het conflict tussen overheid en bonden draait rond de verslechtering van de regelingen rond het ziek teverzuim, de vut en de 'goud omrande' wachtgelden. De vut-regeling is voor de ambtenarenbond bespreekbaar en te vervangen door soepele pensionering. Uitgangspunt is dat ambtenaren bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd kunnen De AbvaKabo, de grootste bond in de overheidssector, heeft gis teren en vandaag in het hele land de kaderleden geraad pleegd. In Rijnmond vroeg Vrins hen om een breed en ge varieerd aanbod van acties. „Staken mag natuurlijk, maar ook andere vormen van actie dragen bij tot het gewenste re sultaat". Volgens Vrins mogen de ac ties zich niet beperken tot de gemeentelijke bedrijven, die van oudsher met stakingen de kastanjes uit het vuur halen. „Laten nu ook anderen zich eens aansluiten", verzocht hij. De Rijnmondse kaderleden be sloten gisteren onmiddellijk na kiezen voor pensioen met be houd van 80 procent van het laatstgenoten salaris. Een studie naar deze mogelijkheid is ech ter gestrand, omdat het Rijk vol gens Vrins „gewoon wil bezui nigen" en slechts een pensioen bedrag wenst uit te keren van ongeveer 60 procent van het brutoloon. Ook wat betreft de salarisver hoging liggen de partijen ver uit elkaar. Het kabinet gaat uit van 3 procent, terwijl de AbvaKabo 4,5 procent vraagt, of minimaal het gemiddelde van de loonstij gingen in de marktsector. Die is geraamd op 4 tot 4,2 procent. Voor het kabinet is ook een ver dere arbeidstijdverkorting van 38 naar 36 uur onbespreekbaar. Volgens Vrins zijn er bij de overheid de afgelopen jaren 50.000 arbeidsplaatsen verdwe nen; duizenden zijn volgens hem met wachtgeld naar huis gezonden. Het kabinetsbeleid dat werk boven inkomen stelt, is volgens hem „een leugenach tige opstelling". eerste instantie aan een heffing op alle bestrijdingsmiddelen. Met de opbrengst, zo'n 25 mil joen gulden per jaar, kan de ontwikkeling van milieuvrien delijke alternatieve worden be taald. Verder wil het kabinet tot 2000 ruim negentig stoffen ver bieden, omdat deze te schade lijk zijn voor het milieu. Het Landbouwschap is zowel tegen de heffing als tegen het verbod op de stoffen. Het heeft een ei gen plan bedacht zonder heffin gen of verboden, dat ook een halvering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen tot resul taat heeft. De Kamer verplichtte Gabor en Alders om met het schap om tafel te gaan zitten en tot een overeenkomst te komen. Zowel de fracties van CDA, WD, PvdA en SGP dringen daar op aan. Of dat lukt, is nog zeer de vraag. Het Landbouwschap wil alleen zaken doen als de heffing èn het verbod worden ingetrokken. al helemaal beter is, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Het is dan ook nog niet bekend of hij zijn gewone werk weer zal op nemen. Behalve aan klachten van depressieve aard lijdt de prins aan de ziekte van Park inson. De prins was tot juli vorig jaar actief als inspecteur-generaal en adviseur op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast was hij lid van de Raad van Commissarissen van De Nederlandsche Bank en voorzitter van het Platform Ver keer en Waterstaat. drunen Met blijdschap kondi- tussen Alfred Jodocus Kwak, de van Ooit, een recreatiepark in gen wij aan... Burgemeester H. eend uit de gelijknamige televi- Drunen. Honderden kinderen Breedveld van Drunen heeft gis- sieserie, en Winnie Wana. Het waren erbij, teren het huwelijk voltrokken huwelijk had plaats in Het Land foto anp herman pieterse Rotterdam Argeloze bezoe kers van de Konmar in Rotter dam kwamen gisteren oog in oog te staan met een wel héél bekende caissière: Ria Lubbers. Samen met FN V-voorzitter Jo- han Stekelenburg gaf zij het startsein voor de Week van de Winkel. Met de actie wil de or ganisator, het Hoofdbedrijfschap Detailhandel, het negatieve imago van de detailhandel ver beteren. Ook andere bekende Nederlanders, kamerleden en vabondsmensen hielpen een handje in een winkel. FOTO» ANP»PAUL STOLK Of het tot een vonnis komt is zeer de vraag amsterdam gpd De omvangrijke operatie van justitie tegen het Amsterdamse soft drugs-imperium de Bulldog, is gisteren als een nachtkaars uitgegaan. Voor de Amsterdamse rechtbank con cludeerde officier van justitie mr. J. Goes dat hij na viereneen half jaar slechts voorwaardelijke gevangenisstraffen tegen de drie hoofdverdachten kan eisen. Andere verdachten gaan vrijuit wegens gebrek aan bewijs. Op 10 november 1987 vielen Eolitie en justitie met 90 man innen bij de vijf filialen van de Bulldog. De coffeeshops en het personeel waren daarvoor maandenlang geobserveerd, via telefoon-taps afgeluisterd en door pseudo-koopteams bena derd om drugs te kopen. Tij dens de invallen werden in to taal 25 personen gearresteerd, maar behalve de drie hoofdver dachten hoefde uiteindelijk ver der niemand terecht te staan. Tegen de 42-jarige oprichter van de Bulldog, die wordt ver ondersteld de leider te zijn van Amsterdams grootste georgani seerde soft-drugshandel, werd zes maanden voorwaardelijk plus een ton boete geëist. De bedrijfsleider van de Bulldog hoorde vier maanden voor waardelijk en 25.000 gulden boete eisen en tegen een 38-ja- rige 'huisdealer' werd twee maanden voorwaardelijk plus 10.000 gulden boete geëist. Bo vendien vorderde de officier een bedrag van 42.525 gulden terug, dat door undercover-agenten is uitgegeven aan de aankoop van ongeveer elf kilo hasj. Of het tot een vonnis komt is zeer de vraag gezien de tijd die het heeft geduurd om de zaak voor de rechter te krijgen. De verdediging eist dat de recht bank de aanklacht terzijde legt, omdat de „redelijke termijn" van maximaal twee jaar tussen aanhouding en rechtzitting ruimschoots is overschreden. De officier verdedigde zich door de grote drukte bij het openbaar ministerie in 1990 op te voeren. „Er lagen toen 131 zaken op de plank die geen van alle uitstel konden velen", aldus mr. Goes. Uitspraak binnen 14 dagen. D66 betreurt vertrek wethouder amsterdam anp De Amsterdamse cultuurwet houder, M. Baak (D66), heeft vandaag haar functie neerge legd en stapt ook op als raadslid naar aanleiding van de politieke commotie rond de restauratie van de schilderij 'Who's afraid of Red. Yellow and Blue III' van de Amerikaan Bamett Newman. De D66-fractie zegt het vertrek van Baak „zeer te betreuren". Baaks besluit werd gister avond door de fractievoorzitter van D66, Robbers, bekendge maakt na een besloten vergade ring van de fractie over het raadsdebat over de affaire- 'Who's afraid of Red, Yellow and Blue III', vorige week. Het debat NU '91 dreigt al met 24-uurs-stakingen numegen gpd-anp Acties in de gezondheidszorg zijn onvermij delijk nu de drie werkgeversorganisaties in de zorgsector het kabinetsvoorstel voor loonsverhoging definitief hebben afgewe zen. Morgen gaan de eerste onderhandelin gen in de zorgsector (de cao voor de bejaar denoorden - 80.000 werknemers) van start. De vakorganisatie NU '91 dreigt met 24- uurs stakingen in ziekenhuizen, wanneer de onderhandelingen over een nieuwe cad voor verplegenden en verzorgenden geen resultaat opleveren. Daarnaast kan de pa tiënt getroffen worden door zondagsdien sten, bezetting van consultatiebureaus en opnamestops. Dat maakte NU '91 gisteren bekend bij de opening van het nieuwe districtskantoor in Nijmegen. NU '91 ontstond vorig jaar na een fusie van de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde en WIO (Verplegen den en Verzorgenden In Opstand). Een 'si gaar uit eigen doos' noemen de werkgevers het al bekende voorstel om 3 procent loons verhoging te bieden. Dat zou moeten wor den betaald uit een verlaging van de pen sioenpremies en een vermindering van het ziekteverzuim. Het kabinetsvoorstel was gisteren onder werp van een vergadering tussen de drie werkgeversbonden VNB, FWW en NZF en minister De Vries (sociale zaken) en staats secretaris Simons (volksgezondheid). De twee bewindslieden beloofden de werkge vers dat de pensioenpremies over vijf jaar r op het huidige niveau van 7,3 procent zijn. De werkgevers v de handreiking v de politici van de hand. Volgens A. Krol van de Nederlandse Zorgfederatie (ziekenhui zen) kan het kabinet geen enkele garantie geven dat het zijn beloftes over vijf jaar daadwerkelijk nakomt. Het grootste struikelblok is en blijft de aantasting van de pensioen reserves. Het kabinet wil een 'greep uit de kas' doen van 1.8 miljard gulden. Want. zegt de regering, het pensioenfonds heeft reserves genoeg (zo'n 36 miljard gulden) en kan daar best wat van afstaan. Het is de werkgevers een doom in het oog dat de overheid geen cent over heeft voor de zorgsector, terwijl zij wél „de mond vol heeft" van lastenverlichting en ambtenaren 3 procent loonsverhoging in het vooruit zicht stelt. „Zo kunnen we niet met de vakbonden om de tafel gaan zitten", aldus Krol. eindigde toen met zogenoemde 'motie van treurnis' tegen Baak, die door een meerderheid in de raad werd aangenomen. De motie werd door alle partijen, met uitzondering van D66, ge steund. De raad concludeerde dat Baak de gemeenteraad tus sen mei en december 1991 in formatie heeft onthouden over de gang van zaken rond de om streden restauratie van het schilderij van Newmann. Op die restauratie door de Amerikaan Daniel Goldreyer is veel kritiek. Goldreyer zou Newmanns schil derij gewoon hebben overge schilderd. Baak werd door de raad een 'gebrek aan bestuurs kracht' verweten. Ze zou de za ken op hun beloop hebben ge laten, zonder de raad te infor meren. PvdA vergeleek haar met een besluiteloze, ongeë mancipeerde huisvrouw, die haar familie geen overgebleven kliekje durft voor te zetten. De WD meende dat ze onprofes sioneel en bestuurlijk inade quaat had gehandeld. Baak blijft erbij dat ze correct heeft gehandeld en schrijft in haar ontslagbrief dat ze opstapt omdat haar niet duidelijk is op „welke steun Zij op welk mo ment kan rekenen". Het is vol gens haar onmogelijk geworden de vele belangrijke onderwer pen in haar portefeuille gemoti veerd te blijven behartigen. Naast cultuur was Baak belast met onderwijs, jeugdzaken en volksontwikkeling en bestuurlij ke betrekkingen. Volgens Rob bers is Baak vooral teleurgesteld in de houding van de overige collegepartijen PvdA. Groen Links en de WD. De motie was ingediend door de PvdA en Groen Links. CDA: 'Niet meer vrijheid voor basisscholen' Het CDA deinst ervoor terug scholen grote vrijheid te geven in de manier waarop ze hun geld besteden. Ook moeten de christendemocraten niets heb ben van scholen waarin open baar en bijzonder onderwijs sa mengaan. De meerderheid van de Ka mer wil de scholen juist veel zeggenschap geven. De over heid zou dan wel de macht moeten hebben slechte scholen te sluiten, zo bepleitte PvdA- woordvoerster Netelenbos gis teren tijdens een debat over de nota School op weg naar 2000. Dat vonden de meeste andere partijen weer wat overdreven. De nota, die inmiddels al vier jaar oud is, gaat over de verhou ding tussen de scholen en de overheid. Uitgangspunt is dat scholen veel grotere vrijheid moeten krijgen om over de in terne gang van zaken te beslis sen. Het gaat dan over de in richting van 4iet onderwijs, per soneelsbeleid en de besteding van het geld. Wat het geld betreft had het CDA altijd al grote twijfels bij meer vrijheid, maar fractievoor zitter Brinkman liet kort gele den weten dat hij zijn mening had gewijzigd. Opvallend was dan ook dat zijn fractiegenoot Hermes zich tijdens het debat weer behoudend opstelde. Ex-patiëntes eisen vergoeding van psychiater amsterdam» anp Twee ex-patiëntes van een Am sterdamse psychiater eisen een schadevergoeding van 21.000 gulden van een psychiater die hen gedurende drie jaar seksu eel zou hebben misbruikt. Ad vocate mr. G. Van Driem eiste de schadevergoeding gisteren in kort geding bij de Amsterdamse rechtbank. Na klachten van de vrouwen heeft het Medisch Tuchtcollege de man in december vorig jaar veroordeeld. Hij mag zijn vak niet langer uitoefenen. Omdat de psychiater in hoger beroep is gegaan, werkt hij echter nog. De 60-jarige psychiater heeft onge veer driehonderd patiënten. De rechtbank doet op 16 april uitspraak. Banen Akzo weg HENGELO GPD Als gevolg van de eerder aange kondigde reorganisatie zullen bij het chemieconcern Akzo in totaal tussen de 300 en 350 ar beidsplaatsen verloren gaan. Tweehonderd daarvan verdwij nen per 1 januari 1993. Eerder werd uitgegaan van een verlies van zo'n duizend ba nen. Door flink met afdelingen te schuiven, is het totale aantal te schrappen banen nu minder geworden. De vestiging in Am sterdam met 200 werknemers wordt gesloten. In Hengelo wor den de technologie-afdelingen van de nieuwe chemiegroep ge concentreerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4