Arrestaties bij opening Grenshospitium Rover: 'Milieu grootste verliezer' Politie rolt Nederlands-Spaanse bende op Binnenland Bovag wil einde verkoop opvoersetjes snorfietsen Het nieuwe nummer voor inlichtingen binnenland. 06-8008 CDA wil voor acht miljard bezuinigen 2 DINSDAG 7 APRIL 1992 Algrmep" Nfdertands Rmbweau WO Ownc*u(ip Bommelding bij woning van Dankert edam Een loze bommelding bij de woning van staatssecretaris Piet Dankert van buitenlandse zaken in het centrum van Edam heeft gisteravond voor grote consternatie veroorzaakt. Om kwart over acht meldde een man telefonisch: „Rara, er is een bom van twaalf kilogram geplaatst bij de woning van Dankert. Deze ont ploft over een half uur." Met de aanslag op de woning van staatssecretaris Kosto van justitie in het achterhoofd nam de po litie de melding serieus en begon direct met de ontruiming van 80 woningen in de directe omgeving van het huis van Dankert In totaal werden ongeveer 150 bewoners geëvacueerd. Het grootste deel van het centrum van Edam werd afgesloten. Een café en de rooms-katholieke kerk aan de Voorhaven werden als opvangcentra ingericht. Een onderzoek door vier leden van het bomverkennersteam van de rijkspolitie van het district Amster dam leverde echter niets op. Om kwart over tien werd het ge bied weer vrij gegeven. Twee vrouwenbenen aangetroffen Amsterdam De politie heeft gisteren rond het middaguur twee benen opgevist uit het water bij de Kostverlorenkade, nabij de Sloterkade in Amsterdam. De benen behoorden toe aan een vrouw. De benen hielden boven het schaambeen op, de romp ontbrak. Buurtbewoners zagen iets drijven en waarschuwden de politie. De benen waren geheel bloot. De benen hebben waar schijnlijk tien dagen in het water gelegen. De politie vermoedt dat het om een misdrijf gaat. Geen enkele cel vrij voor overvallers Rotterdam Drie mannen die vorige week door de Rotterdamse politie werden gearresteerd in verband met het plegen van ge wapende overvallen, zijn weer op vrije voeten. Nergens in Ne derland bleek een cel beschikbaar voor deze verdachten. Het drietal werd eind vorige week voor de officier van justitie geleid. Hoewel het verzoek van de rechter-commissaris om de mannen in voorarrest te nemen werd toegewezen, zijn zij vrijgelaten. Het gaat om een 25-jarige Rotterdammer die wordt verdacht van een overval op een juwelierszaak, waarbij personeel en klanten met een vuurwapen werden bedreigd. De tweede man, een 20-jarige Hagenaar, wordt verdacht van een gewapende overval op een postkantoor. De derde, een 21-jarige Rotterdammer, wordt ver dacht van een bankoverval. Oud-ambassadeur Irak mag blijven den haag De vroegere ambassadeur van Irak in Nederland, de 53-jarige Safa Salih Al-Falaki, mag voorlopig in Nederland blij ven. Hij heeft van het miriisterie van justitie een verblijfsvergun ning gekregen „op humanitaire gronden". Al-Falaki nam op 13 januari ontslag als vertegenwoordiger van Irak. Hij stelde zich niet langer te kunnen verenigen met het beleid van president Saddam Hussein. De verblijfsvergunning die Al-Falaki heeft ge kregen dient elk jaar te worden verlengd. Na ongeveer vijf jaar komt hij dan in aanmerking voor een vestigingsvergunning. ALPHEN AAN DEN RUN De Bovag heeft haar leden op geroepen niet langer opvoer setjes voor snorfietsen te verko pen. „Doe niet mee aan kortstondig verkoopplezier door opvoermaterialen aan te bie den. U roept daarmee om maatregelen van de overheid die onmiddellijk de verkopen nadelig beïnvloeden", aldus voorzitter Van Rooij van de af deling tweewielerbedfijven van de Bovag, gisteren tijdens de jaarvergadering in Alphen aan den Rijn. Fietsen met een mo tortje mogen niet harder rijden dan 25 kilometer per uur: Van Rooij zou graag zien dat de overheid komt met een „masterplan bromfiets" in na volging van het masterplan fiets. In het kader van dat plan stelt de overheid dit jaar zestig Voor inlichtingen over telefoonnummers, telefoonverkeer e gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. Kosto: 'Opvangcentrum eerder semi-hotel dan gevangenis amsterdam cpd-anp Bij de opening van het Grenshospitium, het nieuwe op vangcentrum voor asielzoekers in Amsterdam Zuidoost (Bullewijk), zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken tussen demonstranten en de Mobiele Eenheid. Staatsse cretaris Kosto van justitie, die het centrum opende, zag zich bij aankomst geconfronteerd met zo'n 300 demon stranten, die tegen dit soort centra protesteerden. De on geveer 50 ME'ers werden ingezet, toen de demonstran ten gaten in hekken begonnen te knippen. Drie actie voerders werden gearresteerd. de demonstranten hadden ge constateerd dat de staatssecre taris per helikopter was gearri veerd. Het nieuwe opvangcentrum is volgens Kosto eerder een se mi-hotel dan een gevangenis. „Het regime is opener dan in welke gevangenis ook en het staat eenieder vrij te vertrekken. Dat vertrek kan echter slechts in één richting gebeuren: terug naar het land van herkomst", aldus de staatssecretaris. Met zijn opmerking reageerde Kosto op de kritiek van onder andere de Vereniging Vluchte lingenwerk, die het hospitium een „grensgevangenis" noemt en het centrum met een knip oog naar de naam van de wijk al „Bullebak" heeft gedoopt. De vereniging bleef demonstratief weg van de opening. Tot grote verontwaardiging van de demonstranten arriveerde Kosto niet per auto, maar werd hij met een helikopter binnen de hekken van het Grenshospi tium (zoals het nieuwe opvang centrum heet) afgezet. De actie voerders werden op enkele hon derden meters afstand achter dranghekken gehouden. Zij probeerden daarop een greppel te graven bij het toegangshek. Daarbij werden zij luidkeels aangemoedigd door gedetineer den in de naast het opvangcen trum gelegen jeugdgevangenis. Aanvankelijk bleven de scher mutselingen beperkt tot het gooien van verfbommen, ste nen en vuurwerk. De politie voerde enkele charges uit nadat Het Grenshospitium komt in de plaats van het in 1986 ge opende opvangcentrum op Schiphol-oost. In het centrum zitten asielzoekers die niet tot Nederland worden toegelaten, maar hier wel de uitkomst van hun procedure mogen afwach- E>e capaciteit voor de opvang van asielzoekers is met de inge bruikname van het centrum uit gebreid van 40 naar 120 plaat sen. De kamers zijn niet alleen ingesteld op individuele vluch telingen. Ze staan onderliijg met elkaar in verbinding, waar door ook paren en gezinnen met kinderen in een eigen een heid kunnen worden onderge bracht. De gedachte dat ook kinderen in het hospitium worden opge sloten, noemt Vluchtelingen werk „een uitwas van het beleid van vrijheidsbeneming". De vereniging adviseert advocaten voor ieder kind van een cliënt dat wordt opgesloten, naar de rechter te stappen en om ophef fing van bewaring voor hun cliënten te vragen. Ook Defence for Children International noemt de opsluiting van kinde ren „onrechtmatig en onverant woord" en een schending van de rechten van het kind, zoals De ME houdt demonstranten in bedwang bij de opening v die zijn vastgelegd in het gelijk namige VN verdrag. Volgens Kosto zijn de beper kingen in een rustige sfeer mi nimaal. Dat betekent in de miljoen gulden beschikbaar oir het gebniik van de fiets te sti muleren. De projectleider van het mas terplan fiets, ambtenaar Welle man van het ministerie van ver keer en waterstaat, zei echte dat zo'n plan er voor de brom fiets niet in zit. Wel hoopt hij in het kader van het masterplan fiets over ongeveer een jaar met een notitie te komen over fiet sen met een motortje, die niet harder mogen rijden dan 25 ki lometer per uur. Hij noemde dat een prima alternatief voor korte en middellange autorit- Hij deelde de zorg van Van Rooij over het opvoeren van snorfietsen. In Amsterdam bleek onlangs bij een controle dat 93 procent van de snorfiet sen was opgevoerd. Op het Centraal Station in Amsterdam loopt een reizigster met koffer niets vermoedend VERVOLG VAN VOORPAGINA Het milieu is gisteren de groot ste verliezer geworden. Steeds meer mensen kiezen uit milieu overwegingen voor de trein. Stakingen dragen niet bij aan het (milieuvriendelijke) imago van de trein. Dat stelt Rover, de vereniging van openbaar ver voer-reizigers. Rover verloor weliswaar een kort geding tegen Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden, maar wint naarma te de staking voortduurt een flink aantal nieuwe leden. Tot gisteren telde de vereniging 2.100 leden. Bij Rover staat de telefoon roodgloeiend door autoloze treinreizigers, hoewel de vereni ging vanwege onvoldoende te lefoonlijnen nadrukkelijk geen meldpunt is. Wel zijn al tiental len schadeformulieren bij Rover opgevraagd. Gedupeerde reizi gers kunnen hun schadebedrag invullen waarna Rover ze mas saal naar de NS zal sturen. „Ze krijgen hun geld waar schijnlijk toch niet, daar zijn de partijen wel voor ingedekt, maar het kan ook geen kwaad", aldus een woordvoerder van Rover. Bij het indienen van 'claims' valt te denken aan extra reiskosten voor de taxi, het fles je wijn voor de automobilist met wie is meegereden en over- nachtingskosten. Enkele reizigers kondigen al aan het recht in eigen hand te nemen. Zo willen ze hun jaar kaart twee dagen extra gaan ge bruiken, of twee dagen zwart gaan rijden. Rover roept daartoe overigens niet op. Mensen kla gen vooral dat ze niet naar hun werk kunnen of niet naar hun doodzieke familieleden elders in het land. De spoorwegstaking heeft ook de goederenstromen per spoor grotendeels lamgelegd. Een aantal bedrijven, waaronder PTT Post en de Vuilafvoermaat schappij VAM. zet tijdelijk vrachtwagens in. „We rijden normaal met enkele honderden wagons van NS, nu hebben we honderden vrachtwagens inge zet om de rolcontainers van het ene naar het andere expeditie knooppunt te vervoeren", aldus woordvoerder Drapers van PTT Post. De dagelijkse chloortrein van Akzo naar Rotterdam reed giste ren niet. „Twee dagen staking kan nèt. Anders zou de produk- tie naar beneden moeten", deelde hoofd voorlichting R. de Vries van de divisie Zout- en Basischemie in Hengelo mee. Het chemieconcern heeft deze trein niet in het weekeinde kun nen laten rijden. Hoogovens heeft het afgelo pen weekeinde nog een aantal leveringen de deur uit gedaan. Ook stuurde Hoogovens enkele lege treinen alvast terug naar de afzender. Problemen heeft Hoogovens niet,, zo zei een woordvoerster. Slechts één schone beek in Nederland DEN HAAG GPD De Roode Beek in het Limburg se Meijnweggebied is de enige nog niet vervuilde beek in Ne derland. Tot deze conclusie ko men de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. De twee instellingen willen dat er zogeheten beekdalreservaten komen. Herstel van de water huishouding. de aanpak van de verdroging, en het voorkomen van vervuiling door bemesting zijn anders niet goed mogelijk. Drinkwaterwinning en de inten sieve landbouw zijn de oorza ken van de achteruitgang van de beken en beekdalen. AMSTERDAM De Recherchedienst Betalingsverkeer heeft een internationale organisatie op gerold, die zich bezighield met handel in gestolen girobetaalkaarten. Eurocheques en legitimatiebewijzen. De organisatie bracht de gestolen betaalmiddelen, pas poorten en toeristenkaarten onder ande re uit heel Nederland naar Spanje. Daar werden ze gebruikt bij het opnemen van geld. In totaal zijn afgelopen donderdag en vrijdag in Nederland en het Spaanse Alicante zes verdachten aangehouden. Het is de eerste keer dat de recherche dienst een dergelijke bende oprolt die een rechtstreekse lijn heeft naar Spanje, aldus een woordvoerder. Tijdens het in ternationale qnderzoek bleek dat de Ne derlandse banken sinds 1987 al voor ruim tien miljoen zijn benadeeld door deze organisatie. Afgelopen donderdag sloeg de recher chedienst toe toen de leider van het Spaanse deel van de organisatie in ons land was om een grote partij girobetaal kaarten en cheques op te halen, ter waarde van 180.000 gulden. De 42-jarige Spaanse hoofdverdachte werd in Am sterdam gearresteerd. Ook werden twee Nederlandse (hoofd)verdachten (oud 46 en 31 jaar) opgepakt. Bij de aanhoudin gen en huiszoekingen werden grote hoe veelheden girobetaalkaarten en cheques in beslag genomen. De Postbank en de overige Nederland se banken constateerden vanaf 1987 dat grote hoeveelheden gestolen girobetaal kaarten en Eurocheques in zowel Spanje als Portugal werden verzilverd. De re cherchedienst slaagde er toen echter niet in voldoende gegevens boven water te krijgen doordat ze geen zicht kon krijgen op de werkwijze van de organisatie in Spanje en Portugal. Wel ontstond inten sief contact met de politie in die landen. De zaak kwam aan het rollen na de aan houding van twee koeriers in juli vorig jaar. Die waren op weg naar Spanje met grote hoeveelheden Eurocheques en gi rokaarten afkomstig van diefstallen in Nederland. Duitsland. Belgie en I ngr- land. Vervolgens stuitte de recherche op de organisatie, waarvan de top in Amster dam zat, die op grote schaal gestolen gi robetaalkaarten en Eurocheques op kocht. De cheques werden in heel Ne derland gestolen. Ook vloeiden cheques die van Nederlanders elders in Europa waren gestolen, terug naar Amsterdam. Vanuit dit verzamelpunt gingen koeriers naar Alicante, waar het Spaanse deel van de bende zorgde voor de verzilvering. Daarbij werd gebruik gemaakt van valse en vervalste Nederlandse paspoorten en toeristenkaarten. Na de aanhouding van drie verdach ten in Amsterdam, werden vrijdag drie man door de Spaanse politie opgepakt in Alicante. Bij huiszoekingen daar werden eveneens grote hoeveelheden Neder landse (en buitenlandse) Eurocheques en girobetaalkaarten, creditcards en val se legitimatiebewijzen in beslag geno men. De politie inventariseert de goede ren nog. De recherchedienst verwacht dat de zaak nog een vervolg zal krijgen. In totaal lijden de Nederlandse banken iMripti DM! h.tiling VOOf 60 miljoen gulden schade door fraude met giro-. Euro- en kredietkaarten, aldus de woord voerder. praktijk dat de asielzoekers, die hij consequent „bewoners" noemt, zich van 's ochtends tot 's avonds vrijelijk kunnen bewe gen tussen hun verblijfsafde- ling. de binnenplaats en de ver schillende activiteitenruimten. Alleen 's nachts moet iedereen op zijn kamer blijven. DEN HAAG GPD Het kabinet moet voor 6 tot 8 miljard gulden bezuinigen. Zes miljard gulden is minimaal no dig om de financiële problemen op te lossen. Nog eens twee mil jard gulden extra is nodig om in 1993 enige lastenverlichting te kunnen bekostigen. Dit zegt de financieel specialist van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer, Terpstra, in het blad De Werkgever. Het bedrag van zes miljard gulden komt voort uit een te genvallende economist. he gn i. tegenvallers in de sociale zeker heid en de volksgezondheid, alsmede mogelijke extra uitga ven voor de salarissen van amb tenaren en een nog in te vullen ombuiging van 1,4 miljard gul den uit de Tussenbalans. Verder liggen er nog extra bezuinigin gen op tafel om het financie ringstekort volgens plan te laten dalen naar 3,75 procent eind 1993. Ten aanzien van de lastenver lichting noemt Terpstra twee prioriteiten: verlaging van de btw en verhoging van het ar- beidskostenfonait (de belasting aftrek wegens arbeidskosten voor werkenden). Daarnaast wil het CDA enkele kleine belastin gen afschaffen: overdrachtsbe lasting bij aankoop van een huis, kapitaalbelasting bij uitgif te van aandelen en de vermo- grnsbt-lasting VOOI b«siii|\en. Als mogelijkheden om de be nodigde gelden bijeen te krij gen. noemt Terpstra een aantal voorbeelden. Zo wil het CDA zelf met voorstellen komen bij de behandeling van de Mil joenennota 1993 m de k.imrr Daarnaast moet er in de volks gezondheid een verplicht eigen riscio komen en moet de voor ziene basisverzekering gezond heidszorg kleiner w.uden In de Sm i.iIe zekerheid moe ten wettelijke maatregelen snel ler tot stand komen. Het duurt nu te lang. Het CDA wil echter pas later dit jaar beoordelen of in cao's genoeg is gedaan om ziekteverzuim en arneidsonge- schiktheid terug te dringen. Li ter dit jaar wil het CDA beslis sen of de koppeling tussen lo nen en uilkeringen overeind kan blijven, al zegt Terpstra dat alle signalen op rood staan Het CDA wil snijden in de subsidies waarbij Terpstra de studiefinanciering en de gratis rechtsbijstand voor mindervcr- mogenden noemt. 'U kunt beter aangeven of spleetoog scheldwoord is' DEN HAAG GPD Ambassadeur Wang van de Volksrepubliek hm.i kan rr nog niet op reageren. Hij is op vakantie in z'n vaderland en zal de vele kranteknipsels over de veelbesproken 'bejaarde spleet ogen' pas over enige tijd onder ogen krijgen. De opmerkelijke uitlatingen van het CDA-kamer- lid Wim Mateman zijn echter niet onopgemerkt gebleven bij het overige ambassade-perso neel. „Wii zijn heel blij, dat de hele CDA-fractie afstand heeft geno men van deze dingen, die mijn heer Mateman heeft gezegd. Gelukkig denkt men anders over China dan deze ene per soon". aldus tweede secretaris X.W. Wen. „Natuurlijk hebben we inmiddels begrepen wat mijnheer Mateman in Staphorst heeft gezegd, want wij lezen de krant hier elke dag", vervolgt Wen. die in alle bescheidenheid benadrukt dat hij in rangorde slechts een laag geplaatste func tionaris op de ambassade is. Wordt de affaire hoog opge nomen door China? Wen ..Ach, we hebben na- tuuriijk gelezen dat de heer Ma teman zijn excuus heeft ge maakt Uit de reactie van zijn partij blijkt nog eens dat de Ne derlandse regering een juiste beslissing nam. toen men be sloot geen exportvergunning te verlenen aan Taiwan Met dat standpunt zijn we heel blij." Is een term 'bejaarde spleet ogen' voor u een zware beledi- pnR' Wen „Uh. dat is een voor mij moeilijk te beantwoorden vraag U kunt als Nederlander moedelijk beter aangeven, of de uitdrukking spleetoog een echt scheldwoord is Ik heb il.it woord in mijn studententijd wel geleerd, maar weet niet zo goed wat ik er mee moetLaten wij het er maar op houden dat het een onvriendelijke uitdrukking Is met het aanbieden van excuses door Mateman nu zaak uit de wereld, of gaat er een mapje met knipsels richting China Wen „Ha.ha. ha... dat is een leuke vraag. Eens even naden ken... als we de problemen hier in Nederland kunnen oplossen, dan moeten we dat hier maar doen, lijkt me zo. De heer Mate man heeft publiekelijk z'n excu ses gemaakt en dat is ons goed ter ore gekomen Nee, voor W ik v.rrl t m TI UJ fk li Mirl apart tot de ambassadeur gr richt." Hoe zit het met de opmerkin gen van de parlementariër, dat China dictatoriaal wordt gerr geer. F' Wen „fa, ja. dat heb ik ook gelezen. Daar zijn we het niet mee eens De Chinese regering is een gekozen regering. Wat de heer Mateman daar over heeft gezegd, is volgens mij verkeerd gekozen." Stond de pariementanër Ma teman bij uw amhavsade be kend als een criticus? Wen „Ik moet u eerlijk zeg gen. dat ik nog nooit van mijn neer Mateman had gehoord, maar misschien dat de ambav sadeur hem wel kent In elk ge val weten wij nu wie hi| is

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3