Akzo: 'Vertrouwen in zaak-La Seda' Het Produkt verveelt Luciano, hij wil voortaan verder met De Partij Economie Conservatieven laten schrale erfenis na DINSDAG 7 APRIL 1992 Shell investeert in Zuid-China honckonc Shell gaat 25 miljoen gulden investeren in het zui den van China. Samen met twee Chinese bedrijven zal het con cern een olie- en gasopslagplaats bouwen in de haven van Hui- zhou, zeventig kilometer van Hongkong. Het olieconcern ver wacht voor het einde van volgend jaar de nieuwe opslagfacilitei ten in gebruik te kunnen nemen. Vastned wil meer onroerend goed Amsterdam Onroerend goed-beleggingsmaatschappij VastNed wil de onroerend goed-portefeuille in driejaar tijd uitbreiden van 468 miljoen gulden tot 700 miljoen gulden. Dat heeft direc teur K. Streefkerk gisteren in Amsterdam gezegd bij een toelich ting op het jaarverslag. In 1991 groeide de waarde van de onroe- rend-goedportefeuille door aan- en verkopen met 47,7 miljoen gulden tot 418 miljoen gulden. FMO optimistisch over Indonesië den haag De Nederlandse Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden (FMO) verwacht zaken te blijven doen met Indonesië ook al heeft de Indonesische regering de ontwikke lingsrelatie met Nederland stopgezet. Volgens de FMO zal „de behoefte aan uitbouw van de investeripgscontacten in Indone sië gaan lopen via instellingen die er aanwezig blijven", aldus FMO-onderdirecteur F. Smit gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De FMO boekte vorig jaar een nettoresultaat van 4,3 miljoen gulden, terwijl een verlies van 4 5 miljoen gulden was voorspeld. Rühe wil vijfde van personeel ontslaan bonn» De vorige week aangetreden Duitse minister van defen sie, Volker Rühe, gaat een vijfde van het personeel op zijn minis terie ontslaan. „Hiermee geef ik aan bereid te zijn tot besparin gen", zo zei hij afgelopen weekeinde in een vraaggesprek met Welt am Sonntag. Topman Loudon deze week in Spaanse beklaagdenbankje Akzo in het beklaagdenbankje. Deze week is het zover en moeten Akzo-topman A. Loudon en drie voormalige di recteuren van La Seda zich in Barcelona voor de rechter verantwoorden voor de manier waarop Akzo zich vorig jaar uit de Spaanse vezelfabriek heeft teruggetrokken. barcelona ruud de wit De rechtszaak die gisteren in het Paleis van Justitie in de Ca talaanse hoofdstad van start ging, is aangespannen door de vakbonden UGT en CCOO. Ak zo maakt zich weinig zorgen. Akzo-topman Loudon, die gis teren voor de onderzoeksrech ter stond, ontkende dat Akzo iets kan worden aangewreven. Loudon werd bij aankomst bij het paleis van justitie ontvan gen door zo'n dertig grimmige vakbondsleden, die spandoeken droegen met daarop de leus 'Akzo, een terroristisch con- Amhemse chemieconcern La Seda op een onverantwoorde wijze de rug heeft toegekeerd. Door de verkoop van het meer derheidsaandeel voor het sym bolische bedrag van een peseta, zette Akzo vorig jaar de werkge legenheid van 2.600 man op het spel, aldus de bonden. Het drama bij La Seda begon vorig jaar juli toen Akzo besloot zijn meerderheidsbelang van 57,5 procent in de noodlijdende vezeldochter af te stoten. Eerder waren pogingen van de chemie reus om bij La Seda drastisch te saneren, stukgelopen op het verzet van de bonden. Akzo stelde voor zijn aande len voor het symbolische be- correspondent De telefoniste begreep er niets van. Nooit eerder waren er op het gemeentehuis van Grantham in luttele uren tijds duizenden telefoontjes binnengekomen van boze bur gers die allemaal met het gemeentebestuur wilden spreken. Waren alle scholen bij de creet opgeheven, was het plaatselijke poli tiekorps afgeschaft? Niets van dat al, iets veel ergers was ge beurd. Het lokale huis-aan-huis-blad meld de namelijk dat het gemeentebestuur van plan was een standbeeld voor Margaret Thatcher op te richten. Het bericht in de Grantham Trader, vori ge week woensdag, bleek een 1 april-grap, maar de boosheid van de lezers was op recht. Bij hen roept de naam 'Margaret Thatcher' nog altijd herinneringen op aan een elfjarig schrikbewind, dat pas in no vember 1990 door een paleisrevolutie ten einde kwam. Schrikbewind Wat voor de ene helft van de Britse natie een schrikbewind was, was voor de andere helft (de rijkeren) een periode van voor spoed en geluk. De vraag is slechts: welke helft zal donderdag 9 april zegevieren wan neer de Britten naar de stembus gaan om een eindoordeel uit te spreken over de erfe nis van de vrouw die in oppositiekringen werd aangeduid met 'That Woman' of ge woon 'That Bloody Woman'. Vaststaat dat de Britse samenleving tij dens het regentschap van Thatcher (en de daaropvolgende periode-Major) onherken baar is veranderd. Als een gewone sterve ling zich in 1979 had laten invriezen om nu te worden ontdooid, zou hij zijn ogen niet geloven. Een derde van alle vakbonden is opgeheven, via satellietschotels worden Duitse soft-pomofilms op de buis gebracht en hoogvliegende zakenlui met draagbare telefoons lopen spitsroeden tussen rijen be delaars. De vakbonden zijn voorgoed gemargina liseerd en hun machtsbasis, de zware indu strie, is ontmanteld. De geprivatiseerde be drijven kunnen nooit meer worden genatio naliseerd, want het geld dat ze destijds op brachten is al lang uitgegeven. Thatcher begon haar regime met een reeks rigide bezuinigingen die de Britse eco nomie in 1980 in recessie dompelden. Ze beëindigde de steun aan de traditionele in dustrieën en dwong deze concurrerend te worden. De industrie moest, zo zei ze, 'slan ker en fitter' worden. Vele slankten echter zo veel af dat er slechts een skelet overbleef. Thatchers aanpak leek te werken. De ar- beidsproduktiviteit steeg met sprongen, het aantal verloren dagen door stakingen daalde tot historische laagten, maar anno 1992 hangt in de oude Engelse en Schotse indus triecentra de vlag halfstok. Tweeëneenhalf miljoen banen gingen verloren sinds 1979 en voor het eerst sinds de Industriële Revo- Ei en kus voor Major eastleigh ap Dat de Britten nogal wisselend denken over de Conservatieve Partij en haar leider, bleek gisteren in de Engelse plaats Eastleigh waar John Major met zijn zeepkistje campagne voerde. Een jongeman sloeg de premier met een ei in zijn gezicht. Kort daarvoor viel Major een heel andere behandeling te beurt toen een 18-jarig meisje hem vol op de mond kuste. lutie voert het Verenigd Koninkrijk meer in- dustrieprodukten in dan uit. Stuiptrekkingen Met de industrie verdween ook de macht van de vakbonden, een proces dat zich ook in andere westerse landen voltrok. Thatcher voerde een wet in die vakbonden gebood een geheime stemming te houden alvorens een staking uit te roepen, solidariteitsacties werden verboden. In 1984-1985, toen de mijnwerkers staakten, was het land getuige van de laatste stuiptrekkingen van een vak- bond-oude-stijl. Onder aanvoering van Ar thur Scargill streden de mijnwerkers een verloren strijd. Drie miljoen mensen zegden hun vak bondslidmaatschap op, eenzelfde aantal werd in de periode 1979-1992 aandeelhou- drag van 1 peseta (nog geen an derhalve cent) aan de banken te verkopen en beloofde daarnaast 150 miljoen gulden schulden van La Seda te voldoen. De banken weigerden en Akzo verkocht de aandelen aan de Catalaanse advocaat Soler Pra- do, die optrad voor een groep aandeelhouders die slechts over een minderheidspakket be schikte. De bonden eisen nu dat Akzo de aan Soler Prado verkochte aandelen weer terugkoopt en vervolgens meewerkt aan de verkoop van deze aandelen aan een geïnteresseerd buitenlands concern. Akzo blijft zich echter op het standpunt stellen, dat het niets meer met La Seda te maken heeft. Wel zegde Loudon toe met So ler Prado te gaan praten, als er zich inderdaad een koper heeft aangediend. DNB vreest te grote invloed mammoetfusies oen haag gpp De Nederlandsche Bank (DNB) vreest dat gefuseerde banken en verzekeringsconcerns teveel in vloed krijgen op het bedrijfsle ven. Dat zei DNB-directeur A. Wellink vanochtend tijdens een rede op de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Volgens Wellink betekent het samengaan van banken of ban ken en verzekeringsmaatschap pijen „dat de kredietverlening wordt geconcentreerd bij enkele grote bedrijven, waardoor de in vloed in bedrijven en bedrijfs takken toeneemt". Als voorbeeld noemde Wel link de rol van ABN AMRO bij Air Holland. Zij zou de geld kraan te \Toeg hebben dichtge draaid door de belangen die zij heeft als de belangrijkste geld schieter van KLM, Martinair en Transavia. Een ander gevolg van de fu siekoorts is dat veel bedrijven op zoek moeten naar een twee de huisbankier omdat ze niet van één bank afhankelijk willen Akzo-topman Loudon. FOTO ANP RUUD HOFF Oprichter Benetton stort, zich in de politiek der. Thatcher had tevoren gewaarschuwd: „Stap voor stap rollen wij de grenzen van het socialisme terug en leggen wij de macht weer in handen van het volk. Ik wil dat het klassenonderscheid verdwijnt en dat elke man en vrouw een kapitalist wordt, Marks en Spencer (een warenhuis, red.) zullen tri omferen over Marx en Engels." En aldus geschiedde. Miljoenen gemeen tewoninkjes werden verkocht aan hun be woners, de staatsbedrijven werden gepriva tiseerd. De opbrengst ervan (ruim 100 mil jard gulden) vloeide in de vorm van belas tingverlagingen terug naar de consument die zijn koopkracht explosief zag stijgen. Nog voordat het jaar 1989 aanbrak, tien jaar na Thatchers aantreden, gewaagden de Conservatieven van een „economisch won der". De vele werklozen werden daarbij ge makshalve vergeten. De kop kosten Het 'wonder' werd gevolgd door ramp spoed. De Britse regering gebruikte het middel van renteverhoging (Groot-Brittan- nië trad pas in 1990 toe tot het Economisch Monetair Stelsel, red.) om de schatkist te spekken. De rente steeg naar nieuwe hoog ten en de talrijke Britten die het door alle belastingverlagingen hadden aangedurfd een eigen huis te kopen, konden hun beta lingen ineens nauwelijks meer voldoen. Als klap op de vuurpijl volgde toen een tweede recessie. Thatcher werd op de mest vaalt van de geschiedenis geworpen. John Major nam het roer over en zette met ziin schip van Staat koers naar het politieke midden. De scherpe kantjes werden van het Thatcherisme afgeslepen. Maar de recessie liet zich niet bij decreet opheffen en dat kan de Conservatieve Partij deze keer de kop kosten. 'Het is tijd voor wat anders', luidt de leu ze van de oppositie. Labour maakt de erfe nis van dertien jaar Conservatisme tot inzet van de verkiezingen. De opiniepeilingen ge ven haar daarin gelijk. Labour staat op winst. De ironie vMl alleen dat een herboren La bour deel uitmaakt van die erfenis. Het wa ren twee verkiezingsnederlagen tegen That cher die Labour hebben gemaakt tot wat ze nu is: een moderne sociaal-democratische partij. londen the independent Vergeleken met de achtergrond van een aantal kandidaten in de Italiaanse parlementsverkiezin gen van afgelopen zondag en gisteren, is Luciano Benetton een voorbeeld van morele deugdzaamheid. Naast de voor malige pornoster La Cicciolina en Alessandra Mussolini, een neo-fascistische ex-mannequin en afstammelinge van il Duce, steekt de topman van Benetton af als een regelrechte modelbur ger. Toch is ook zijn blazoen be smet door wat velen beschou wen als een uiterst cynische commerciële publiciteitsstunt: Benettons scandaleuze recla mecampagnes. Vorige week verscheen een poster van een brandende, door een bom opgeblazen auto op veertig aanplakborden in Noord-Ierland. Eén van de re clameposters hing op nog geen vijftig meter van de plaats waar twee soldaten in 1988 door een menigte in elkaar werden gesla gen, waarna hun auto in brand werd gestoken. De poster is de jongste van een serie schokkende Benetton- posters: een treurende familie aan het sterfbed van een aids- slachtoffer (een originele pers foto die werd 'bewerkt' om de stervende man op Christus te laten lijken), een dode man in een plas stollend bloed gadege slagen door echtgenote en dochters (die gerechtelijke stap pen hebben ondernomen tegen de firma Benetton), een guerril lastrijder met een Kalashnikov en een menselijk dijbeen in zijn handen en de poster (die on langs in Israël werd verboden) van twee jongetjes - de één Ara bisch, de ander joods - met alle bei een dollar-biljet in hun zak. Aanstoot geven Het afgelopen jaar heeft Lucia no meer aanstoot gegeven dan in zijn voorgaande 56 levensja ren. Over de hele wereld heb ben tijdschriften en dagbladen geweigerd de advertenties te plaatsen. Luciano 1s door meer dere reclamecode-commissies veroordeeld, evenals door het Vaticaan. Afgezien van de reclamecam pagnes lijkt Luciano, de oudste van drie broers en één zuster die in 1965 samen het miljoe nenbedrijf Benetton oprichtten, een voorbeeldig bestaan te lei den. Over Luciano doen geen sex-schandalen de ronde, hij heeft geen banden met de maf fia en staat op goede voet met zijn vijf kinderen. Energie put hij uit de grote hoeveelheden groentesappen die hij achtero verslaat. Verder is hij geschei den en een fervente anti-roker. Zijn werknemers zijn opgevoed in de Benetton-filosofie, loue, peace en maximale winst. Luciano, Carlo, Gilberto en Giuliana Benetton werden tus sen 1935 en 1939 geboren in Treviso, ten noorden vtin Vene tië. Ze groeiden op in bittere ar moede. Vader l>eone stierf toen de kinderen vijf waren. Op zijn vijftiende moest Luciano van school om het gezin te helpen onderhouden. Hij ging in een kleine brei-fabriek werken en besefte al snel dat de kleurige truien die zijn zus thuis breide perspectief boden. Hij verkocht zijn accordeon en de fiets van zijn broer Carlo om de eerste aanbetaling te kunnen doen op een tweedehands breimachine voor Giuliana. Spin In het web De zaak kwam goed van de grond toen Luciano in 1960 naar Rome ging, waar hij in contact kwam met de Taglia- cozzo familie, een grote naam in de detailhandel. De Taglla- cozzo's brachten Benettons truien op de markt en Luciano ontpopte zich als een zakelijk talent met een bijzonder voor uitziende blik. Hij richtte een franchise op: een onderne mingsstructuur waarbij kleinbe drijven de licentie kopen om de naam en de bedrijfsformule van het moederbedrijf plaatselijk te exploiteren. Het Benetton- hoofdkwartier in Treviso is zo doende een soort controlecen trum dat zorg draagt voor een zo groot mogelijke efficiëntie en winst voor de Benetton familie, die als een spin in het web zit. Luciano beschouwt zichzelf als een industrieel, geen mode ontwerper. De kleding die zijn bedrijf maakt noemt hij 'Het Produkt'. Hij is er erg op ge brand te worden gezien als 'een man van het volk en verschijnt dan ook steevast in gemakkelij ke, informele kleding. Toch heeft deze 'gewone man' een indrukwekkende vriendenkring in de wereld van kunst, politiek en sport. Hij be zit een eigen straalvliegtuig, een basketbalteam en een Formule 1 raceteam, waarin het bedrijf vele miljoenen guldens heeft gestoken. Shockerende foto's Acht jaar geleden nam hij Oli- viero Toscani in dienst, een mo de-fotograaf die bekend stond wegens zijn technische perfec tie en zijn knappe portrettering van 'echte' mensen De eerste paar jaar bedachten Luciano en Toscani eindeloze reeksen van vrolijke, multi-etnische kinde ren, gekiekt in de fel gekleurde Benelton-kleding. De reclame campagne oversteeg de (aaibar rière en kon zo in tachtig lan den worden gelanceerd. Toen het Benetton imago eenmaal was gevestigd, startien Luciano en Toscani een ge waagdere publiciteitsstunt shockerende foto's. In het openbaar presenteert Luciano zien vol gekwetste ver warring over de heftige reactie op zijn reclamecampagne. ..Wat we proberen te doen zegt hij, „is ons reclamebudget te ge bruiken voor iets nuttigs Om de wereld een spiegel voor te houden en een pleidooi te houden voor meer gevoeligheid en zorgzaamheid voor elkaar." Maar tegenover collega's heeft Luciano zich meer dan eens la ten ontvallen dat de campagne in wezen bedoeld is om Benet ton 'in het nieuws te brengen'. Gemeten naar dit criterium moet de campagne worden be schouwd als een onovertroffen succes. De verkregen publiciteit heeft de firma bepaald geen windeieren gelegd. Vorig jaar steeg de winst met een onge kende 23,6 procent. I ens te meer heeft Uiciano Benetton bewezen dat hij heel goed weet waar hij mee bezig is Maar de Industriële magnaat Luciano lijkt uitgekeken te ra ken op Het Produkt. Hij zoekt een nieuwe uitdaging en lijkt zijn zinnen te hebben gezet op een politieke carrière De tijd moet uitwijzen of De Partij hem de voldoening kan schenken die Het Produkt hem ooit gaf. Ludano Benneton (links) tijdens de Nederlandse presentatie van de omstreden advertentie van zijn kleding concern die een stervend aids-patiënt toont die wordt omringd door zijn huilende familie. foto^anp vnrraung maagwet hisunga

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21