Gehner droomt van Spelen O Sport Kleywegt treedt af als voorzitter Zijl Op elke afstand scherp zien, nu met f 200,- korting bij Rinck Winnen Cup is bittere noodzaak voor Cruijff DINSDAG 7 APRIL 1992 10 A (CHEF) TIM BROUWER DE KONING Vriesekoop zesde op plaatsingslijst STirrTGARTBettine Vriesekoop is bij de Europese titelstrijd tafel tennis in Stuttgart, van 10 tot 20 april, als zesde geplaatst. De na tionale kampioene is een plaats hoger ingeschaald dan Mirjam Hooman. De plaatsingslijst bij de vrouwen wordt aangevoerd door de Hongaarse Csilla Batorfï. De Roemeense Otilia Badescu staat tweede en de voor Frankrijk uitkomende Wang Xiaoming derde. Titelverdedigster Daniela Guergueltsjeva (Bul) staat op de vierde plaats. Bij de mannen is de Zweed Jörgen Persson als eer ste geplaatst. I lij wordt gevolgd door zijn landgenoot jan-Ove Waldner. Derde is jean-Philippe Gatien uit Frankrijk. Gemakkelijke zege Siemerink Tokyo» jan Siemerink is het tennistoernooi van Tokyo goed be gonnen. De als twaalfde geplaatste Rijnsburger had in de eerste ronde totaal geen problemen met de Japanner Tsuchihashi: 6-0, 6-3. Mark Koevermans en Jacco Eltingh bereikten in het toer nooi vdn Barcelona eveneens de tweede ronde. Advocaat wil door met Van Breukelen zeist Assistent-bondscoach Dick Advocaat heeft Hans van Breukelen, doelman van het Nederlands elftal, gevraagd zijn in terlandloopbaan ook na de Europese titelstrijd voort te zetten. De PSV'er maakte eerder dit seizoen bekend na het EK in Zwe den te stoppen als international. Na tien seizoenen in Oranje vindt hij het mooi geweest. De 35-jarige doelman heeft het ver zoek van Advocaat, die na de Europese titelstrijd Michels op volgt als eerste bondscoach, in beraad genomen. Van Lingen assistent-bondscoach zeist» Bert van Lingen wordt na de Europese titelstrijd in Zwe den, die in juni wordt gehouden, assistent van bondscoach Dick Advocaat bij het Nederlands elftal. Van Lingen, al jaren in dienst van de KNVB, blijft daarnaast onder meer verantwoordelijk voor het Jeugdplan Nederland. Van Lingen is ook op het EK in Zwe den actief. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Krabbe mag deelnemen aan internationale wedstrijden Maarten Gehner: „Jorritsma weet dat hij mij eventueel ook als linksachter kan gebruiken." heerlen» gpd Katrin Krabbe, Grit Breuer en Silke Möller mogen volgens professor Arne Ljungqvist, voor zitter van de medische commis sie van de internationale atle- tiekfederatie (IAAF), met on middellijke ingang weer aan in ternationale wedstrijden deel nemen. In afwachting van het hoger beroep, heeft de IAAF de schorsing van het drietal atletes niet overgenomen, meent Ljungqvist. De Zweed zegt ech ter dat de IAAF wel nog de be voegdheid heeft om de zaak Krabbe verder te onderzoeken. Dat gebeurt tijdens een verga dering in Toronto (29-31 mei). „Ze zoeken het maar uit. Laat ze maar in de boom klimmen. Met voorzitter Nebiolo in de top. Dan kunnen we die boom eens omhakken", reageerde Jos Hermens, zaakwaarnemer van Krabbe. „Ik geloof dat de zaak met een sisser zal aflopen, maar ben ook niet bang voor een rechtzaak. Ik was meer be nauwd voor de beroepscom missie van afgelopen weekein- de. dan voor de arbitragecom missie van de IAAF of de bur gerrechter", sprak Hermens, die de IAAF vandaag om ophelde ring zal vragen. Ondertussen eiste Krabbe eerherstel voor haar trainer Thomas Springstein, die door de affaire aan de kant werd ge zet. „Wij zijn werkelijk onschul dig. De bond moet het niet wa gen ons verder te schofferen. De DLV moet de uitspraak eenvou dig accepteren." Krabbe wil met de DLV, die zich vandaag buigt over de uitspraak en mogelijk zijn consequenties daaruit trekt, rond de tafel gaan zitten. „Mijn gehele training is nu gericht op Barcelona. En wat mij betreft mag men mij elke dag op het gebruik van verboden middelen controleren. Op weg naar Bar celona lam ik mij door niets en niemand meer stoppen." A brouwer de koning Dr Hans Evers, de anti-dopingcommissie van de Duitse Sportbond, is de vrij spraak een doom in het oog. „Ik zou de bond aanraden om naar de burgerrechter te stappen. El ke atleet, die de Financiële mid delen heeft, kan in principe on gestraft doping gebruiken door naar verre landen te reizen." De affaire Krabbe staat voor zater dag op de agenda van de Duitse Sportbond. De politiek, het mi nisterie van sport, zal zich op 28 april in Bonn met enkele hoge functionarissen van de Sport bond en professor Donike over de zaak Krabbe buigen. Maarten Gehner ligt voor op schema. Zowel individueel als in teamverband kan de 21-jarige Leidse hockeyer van het Haagse HDM zijn eigen vorderingen nauwelijks bij benen. Van een titel in de hoofdklasse en een plaatsje in de olympische selectie van bondscoach Hans Jorritsma had Gehner tot voor kort slechts durven dromen. bedanken voor het Nederlands elftal, komt er pas ruimte in de selectie. Dat Jorritsma mij nu al oproept, heeft ongetwijfeld te maken met het plotselinge ver trek van Maurits Cruq, die zich vanwege zijn werk niet meer kan vrijmaken voor Oranje. Zelfs met mij erbij zijn er slechts zes kandidaten voor de verdedi ging" Of Gehner ook de laatste schiftingen voor Barcelona doorstaat, waagt hij desondanks te betwijfelen. „Voor de BMW- trophy met Pinksteren wordt de selectie tot achttien spelers te ruggebracht. Die maken ook nog een trip naar Maleisië. Ik hoop dat ik er dan nog bij zit. Uiteindelijk blijven er voor de Olympische Spelen maar zes tien man over. Als lorritsma voor routine kiest, verkleint dat mijn kansen." Daar staat tegenover, dat Gehner kan bogen op een blik semsnelle ontwikkeling. Een maal uitgeleerd bij Alecto, waar hij overigens nog wel actief is als jeugdtrainer, meldde hij zich Voor de goede orde: het is nog niet zo ver. Als de student tech nische bedrijfskunde daags na de belangrijke overwinning op concurrent Bloemcndaal de tussenbalans opmaakt, kan hij slechts stellen dat de titelkansen voor HDM groot zijn. „Met nog vijf wedstrijden voor de boeg en twee of meer verliespunten minder dan de concurrentie staan wij er goed voor", zegt Gehner. „Vooral omdat ons programma op papier niet zo zwaar meer is. Als HDM dit jaar kampioen van Nederland wordt, is dat voor het eerst sinds 1942." Als laatste man van de titel kandidaat speelde Gehner zich onlangs bovendien in de kijker van bondscoach Jorritsma. Het tijdstip van zijn uitverkiezing bij de 21 man tellende nationale selectie verraste de voormalige middenvelder van Alecto vorige week aangenaam. „Na de Olympische Spelen van Bar celona, als vijf of op zijn zestiende aan bij HGC. Bij de roemruchte Haagse vere niging leerde hij veel van onder anderen Mare Delissen, maar vond hij toch niet de erkenning die hij zocht. Het volgende seizoen kwam hij daarentegen bij buurman HDM wél in aanmerking voor een plaats bij de senioren. Geh ner: „Via het tweede elftal drong ik als linksachter door tot het eerste team. Ik heb nauwelijks op de bank gezeten en kon daardoor veel wedstrijdritme opdoen. Inmiddels sta ik laatste man. Maar Jorritsma weet dat hij mij eventueel ook als links achter kan gebruiken." Na de eerste kennismaldng met Oranje Gehner legde gis teravond met de andere uitver korenen een conditietest af moet de oud-Leiderdorper zijn visitekaartje in eerste instantie afgeven door met zijn club te presteren. „HDM heeft nog steeds dat etiket van de 'mid denstanders' onder de hoc keyers van een jaar of tien gele den, toen het zich door veel te hakken probeerde te handha ven. Inmiddels gaat dat door een verjonging van het team en de inbreng van spelers van bui tenaf allang niet meer op. On der trainer Eddie Kervezee is HDM uitgegroeid tot een top per, ook al moeten wij het nog steeds van ons collectief heb ben." Wouter van Pelt is op dit ogenblik de enige ploeggenoot van Gehner die ook tot het na tionale keurkorps behoort. De rest van de 'oranje-klanten' kent Gehner, net als zijn twee huisgenoten lid van studenten vereniging Minerva, voorname lijk van de zogeheten 'derde helft'. „Net als rugbyers zijn hockeyers alleen op het veld el- kaars tegenstanders. Na afloop wordt de wedstrijd met bier weggespoeld. Behalve mijn contributie betaal ik bij HDM ook nog mee aan de bierpot. Gezelligheid vind ik nu eenmaal belangrijk. En als laatste main kom ik op het conditionele vlak toch niet zo snel in de proble- „Maar mocht het zo ver ko men, dan zou ik me voor de Olympische Spelen wel wat kunnen ontzeggen. Toen ik nog voor Jong Oranje uitkwam, was ik helaas al te oud voor de grote toernooien. Als aanvoerder kon ik alleen deelnemen aan een trip door India. Dat beschouw de ik toen als een snoepreisje. Maar dat geldt uiteraard niet voor Barcelona, mocht ik daar al van de partij zijn. Als dat on verhoopt mislukt, dan kan ik mijn kans altijd nog né de Spe len grijpen." Bulgarije zet ijshockeyteam aan het werk klagenfurt anp De Nederlandse ijshockeyers kregen pas in de derde wed strijd van het WK in de B-groep voor het eerst het gevoel met eert serieus toernooi bezig te zijn. Hoewel de 7-1 overwin ning anders doet vermoeden, zorgde Bulgarije gisteren voor de eerste tegenstand van bete kenis. De schooljeugd in Klagenfurt en wijde omtrek kreeg gistermid dag ijs(hockey)vrij. Eerst leek het recht van de sterkste te gel den en kreeg Nederland met de ex-lokale vedette Tony Collard de meeste steun, maar de stem ming sloeg al snel om. Bulgarije, dat zich tegen gastland Oosten rijk opvallend mak (18-0) had getoond, wilde nu wel voluit gaan. Voor het Oostenrijkse pu bliek. dat in Nederland de ge vaarlijkste concurrent ziet, vol doende aanleiding om een naar vijandigheid riekende sfeer te scheppen. Larry van Wieren trachtte na afloop de invloeden van buiten af te bagatelliseren. „Onze jon gens zijn niet 10 sf<vigevoelig. Als ze met hun club in Geleen c ot Wie ren. Hoewel de coach persoon lijk geen 'bibberingen' kende, raakten zijn spelers wel van de kook toen doelpunten achter wege bleven. „Een beetje pa niek in de tent. maar onnodig, want we hadden de zaken goed onder controle." In de eerste periode schoot Nederland zeventien keer op het doel van uitblinker Asenov, wiens collega kambeitz werke loos bleef. I )csondanks bleef het 23 minuten en 31 seconden lang 0-0. Pas toen twee Bulga- Tony Collard en de Bulgaar Ziatko Zinoviev hadden het gisteravond herhaaldelijk met elkaar aan de stok. FOTO ren tegelijkertijd naar de straf bank moesten, vond Collard een gaatje. l.ang duurde het evenwel niet of de 800 luidruchtige jongelui op de tribunes konden weer hun voorkeur laten blijken. Tzvetan Mihaylov zorgde voor de gelijkmaker na een rebound van de nog koude Kambeitz. De opgezweepte Bulgaren vertoon den spoedig daarna echter de eerste vermoeidheidsverschijn selen. Zinoviev maakte een gro ve overtreding op Collard waar door Nederland vijf minuten een man meer op het ijs had staan. In de vijf minuten powerplay scoorde Nederland driemaal en was het pleit definitief beslecht. De 7-1 was uiteindelijk niet eens meer geflatteerd. Toen het er.niet meer zo toe deed, moch ten ook de overige spelers hun goaltjes meepikken. LEIDEN ROB ONDERWATER De Zijl/LGB moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Gister avond legde Pim Kleywegt zijn functie neer tijdens een algeme ne ledenvergadering. Kleywegt is drie jaar praeses geweest van de Leidse zwem- en polovereni ging- De Leiderdorper is niet meer in staat om zijn werk bij een uit voerend bouwbedrijf en het voorzitterschap van De Zijl te combineren. De opvolger van Kleywegt is nog niet bekend. Hem (of haar) wacht een moeilijke taak, vol gens Kleywegt. „Want deze functie is zo belangrijk, dat je die er niet eventjes bijdoet. AJs je het goed wilt doen, gaat er veel tijd in zitten." Kleywegt opperde gister- Varifocu»1* glazen birdrn u Hp modernste manier van dichtbij en vrraf zien in één. En tijdelijk krijgt u f 200.- korting op gewone én meekleurende VarifocUB® glazen* V Oepenbfockhol 38.0703910152 F Hen. «straat 87, 0703837182 Lerden. Breestra Zoeter meer, Dorpss' laan 113.070 3553743 Lorentrpteei 85. 0703907007 De Stede 30. 0703675927 121, 071 125036 R^svnfk. In de Bogaard J 17 (naast Mc Donalds). 0703945956 »t 110.079-166100 Promenade 25. 079-511545 avond tijdens de vergadering het plan om bestuursleden voor hun functie te belonen. „We be talen de trainers tenslotte ook, waarom dan geen bestuursle den? Zonder hen draait de club niet." Op de bijeenkomst in de Wa terkeet bracht de vertrekkende •voorzitter weer een heikel punt ter tafel: samenwerking met LZ 1886. Kleywegt is er heilig van overtuigd dat De Zijl en LZ zijn gebaat met een samensmelting. Kleywegt: „Ik neem het woord fusie niet eens in de mond. Maar doe de beste zwemmers van beide clubs in «een ploeg en je hebt één van de sterkste teams van Nederland. Onder welke naam, is voor mij niet zo belangrijk. Datzelfde geldt voor de poloërs. Laat de clubs op re creatief niveau dan op dezelfde voet verder gaan, maar bundel de krachten in de top." Kleywegt beseft dat hij met die uitspraken emoties losweekt bij zowel De Zijl als LZ. „Ik ben voor de instelling van een com missie ivan wijze mannen. Laat die maar eens uitzoeken wat de mogelijkheden zijn. Ik weet ze al. Bestuurlijk zouden we de zaak binnen drie maanden rondhebben. Maar je zit met twee culturen. Dat duurt nog wel een jaar of drie voordat je alle leden zo ver hebt. Maar wat mij betreft komen we morgen bij elkaar. Laten we verdorie toch alle hersencellen gebrui ken." Tot de naam van zijn opvol ger bekend is. blijft Kleywegt zijn werkzaamheden bij De Zijl voortzetten. De 44-jarige Lei derdorper gaat niet voor de club verloren. Hij blijft zich bezig houden met het langebaan- zwemmen. Een leuke Vlaamse ronde De Ronde van Vlaanderen is zó'n rijk met historie bela den klassieker dat hij een 18-karaats vedette als win naar behoort te hebben. Dat is één van de (vele) onge schreven wetten van de wielersport. Het mooiste is, ge loof ik, als er een door wind en regen getekende held uit Vlaanderen zelf met de zege gaat strijken, want dan kan er tenminste weer eens breed en romantisch wor den uitgehaald over het knoestige Vlaamse volk dat zijn krachten peurt uit modder, mest en mist. Zo'n beetje de mystiek van Jacques Brei Het slaat anno 1992 ner gens meer op, maar vooruit. De wereld is toch al zo kaal en schraal. Zondag ging met de Ronde van Vlaanderen alles mis wat er volgens de wielergoeroes maar mis kon gaan. Veel te mooi weer, een ontsnapping van vier man die 200 kilometer duurde en waratje ook nog stand hield en een overwinnaar, de 26-jarige Fransoos Jacky Du- rand, van wie nog nooit iemand had gehoord. De Vlaamse tv probeerde heel lang de illusie te hand haven dat er helemaal geen kopgroepje bestond. Zo weinig betekenend was het viertal kennelijk in haar ogen. Er zaten ook geen keien bij, al reikt de Zwitserse tijdrijder Thomas Wegmüller beslist boven het kabou ter-niveau. Zelf viel ik midden in de uitzending en het duurde zeker een half uur alvorens werd aangegeven hoe de situatie in werkelijkheid was. De camera's ble ven voortdurend bij de grote kanonnen en hun vleugel adjudanten die af en toe wel wat deden, maar toch voornamelijk elkaar in de gaten hielden. Van Durand en Wegmüller zag je niets. Pas in de laatste kilometers, toen onontkoombaar vaststond dat de achtervolgers geen kans meer hadden, zwenkte men in arren moede en met ferme tegenzin naar de voorhoede. De aan komst van de winnaar, hoe naamloos ook, kun je nu eenmaal niet overslaan. Maar als u het mij vraagt, had de Vlaamse tv dat dolgraag gedaan en de sprint om de plaatsen drie en vier (Van Hooydonck en Fondriest) als het echte einde van de Ronde geregistreerd. Na afloop liep iedereen han denwringend rond, de wan hoop ten prooi. Wat moesten ze nou toch met zo'n winnaar? De perscommentaren gisteren hadden dezelfde toonzetting. 'k Er vielen kreten als 'een aan- iÊHglp? f fluiting', 'een nachtmerrie', 'een sportief dieptepunt', 'een (vv f winnaar die de sport geen goed doet'. Waarom nóu toch? Ik vond het juist een heel leuke oi uin n0/*iii»/ Ronde van Vlaanderen. RUUDPAAUW wielrennen is behalve een sport van spierkracht, wils kracht, hartstocht en inzicht er één van kongsies, intri ges, kuiperijen, geloer, ellebogenwerk en zo af en toe een potje omkoping. Een soort processie van menselij ke deugden en ondeugden. Dat maakt het ook zo'n boeiende bedoening. Als het er alleen maar om ging wie er het hardste' kan fietsen, zou het een sport zijn als roeien en zwemmen. Ieder zijn baantje en dan maar raggen. Prachtige takken van sport, hoor, ik zal er niets kwaads van zeggen. Maar tot de verbeelding zullen ze nooit spreken. In de meeste gevallen, en zeker in belangrijke wieler wedstrijden, worden vroege vluchters ingelopen. Als de groten en hun knechten de trein in beweging zetten dan gaan ze er aan. Het boeiende van deze Ronde van Vlaanderen was dat er in het peloton maar geen sterke kongsie tot stand kon worden gebracht om de toch al veel te hoog opgelopen achterstand te slechten. De vele kopmannen verzopen in hun eigen ambities en in de vrees te veel vuil werk voor anderen op te knappen. Wat ze te zien gaven, was een gave knoeiboel. Ik vond dat hoogst vermakelijk. De koplopers, van wie Wegmüller het beulswerk deed, hielden het tempo er goed in. Ook al zou Durand een eendagsvlieg blijken te zijn (wat alom wordt be weerd, maar niemand weef), dan nog valt er op zijn overwinning niets af te dingen. Hij ging er op het goede moment vandoor en reed het laatste stuk gewoon sterk. Een prima prestatie. 'Een winnaar die de sport geen goed doet?' Wat is dat voor flauwekul? De man maakte gewoon gebruik van de onwil, nalatigheid of verkeerde taxatie van anderen. Daar is niets mis mee, zou ik zo denken. Ook dit hoort tot de wielersport. Waarom is men, om maar eens iets te noemen, pas tevreden als grootheid Argentin of me neer Museeuw volgens de regels van de kunst het sprintje wint? Laten we nou toch blij zijn dat dit soort volkomen onverwachte ontknopingen, spottend met elke prognose, nog mogelijk is. Dat geeft tenminste wat sjeu aan deze door computers en zakjapanners beheer ste wereld. KatA BARCELONA GPD De voorzitter van de Spaanse landskampioen FC Barcelona, Josep Lluis Nunez, vindt dat Jo- han Cruijff moet opstappen als Barcelona dit jaar niet de Euro pa Cup voor landskampioenen wint. Cruijff heeft nog een con tract met de Catalaanse club tot 31 juni 1993. Barcelona moet volgende week woensdag thuis van het Portugese Benfica win nen om geheel zeker te zijn van de Europa Cup-finale in het Londense Wembley-stadion. Al weken woedt er in de Spaanse media een ruzie tussen Cruijff en voorzitter Nunez. Cruijff is van mening, dat de or ganisatie bij de club goede re sultaten in de weg staat. Vol gens de eigenzinnige Neder landse trainer bemoeien zich te veel bestuursleden met zaken, die alleen de trainer of een door hem gewenste technisch direc teur aangaan. Cruijff denkt daarbij aan onder meer aan het afsluiten en verlengen van con tracten. Nunez en de overige leden van het bestuur van Barcelona vinden echter dat Cruijff al ge noeg bij de club te vertellen heeft en dat hij ook best wat harder zou kunnen werken. „De spelers in het veld zijn allemaal door hem aangetrokken. Niet het bestuur is dus verantwoor delijk voor slechte resulaten, maar hijzelf. Ik heb hem altijd verdedigd en doe mijn uiterste best om hem ook volgend jaar voor ons te behouden. Maar als hij de Europa Cup niet wint, moet hij weg", aldus Nunez, die nog niet eerder zulke harde uit spraken over de 'Verlosser' heeft gedaan. Hockeyers mogen blijven wisselen BRUSSEL Rtr Tijdens het congres van de Internationale Hockey Federatie is besloten dat met ingang van het nieuwe seizoen tijdens de wed strijden doorlopend mag worden gewisseld. Na de Olympische Spelen in Barcelona wordt de regel, waarmee geëxperimenteerd werd, ingevoerd. Een ploeg mag tijdens een duel gebruikmaken van zestien spelers, elf in het veld en vijf op de bank.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18