Voordelen van koken op gas en elektriciteit gecombineerd Vegetarische hap voor hond en kat V Leven en wonen De minikruidentuin Buidêltas zeer in trek Vallen DINSDAG 7 APRIL 1992 J7. TUIN i en tuin zonder I - een hoekje met Xm# een paar keu kenkruiden is géén tuin. Je moet toch op z'n minst even naar buiten kunnen sla. Hier dan de minimale sa menstelling van een krui dentuintje: peterselie en selderij. Die kunnen niet gemist worden en doen het op vrijwel elke grond, op vrijwel elke plaats goed. Mits ze niet naast elkaar komen te staan. De praktijk wijst uit dat het twee ruziënde zusjes zijn, die elkaar het leven zuur maken. Vraag niet op wel ke wijze. Ik ken alleen de harde door velen be vestigde praktijk. Zet er dus altijd andere planten Op het ogenblik kan men op de markt en in spe ciaalzaken gemakkelijk voorgekweekte plantjes kopen. Die doen het goed, mits men ze uit de potjes haalt en in een royaal kuiltje, gevuld met goede aarde zet. Even aangieten en de rest komt vanzelf. Zelf zaaien lukt ook mits men rekening houdt met het feit dat met name pe terselie een trage kiemer is. „Geuit tien keer naar Sint-Pieter en terug eer hij boven komt,"zegt de volksmond. Zaaien in de vensterbank in een war me kamer lukt beter. Bies look is meestal ook voor- gezaaid je koop. Zelf zaaien pakt meestal goed uit, mits het zaad vers is. Bieslookzaad van meer dan een jaar oud vertikte het om nog te kie men. Geef dus zaad dat over is weg. Bewaar het niet tot volgend jaar. On misbaar voor ieder die van lekker koken houdt is eenjarig bonekruid. Zeg nu eerlijk: wat zijn tuinbonen zonder bo nekruid? En tomatensoep wordt er ook lekkerder door. Dus snel zaaien, eventueel in potjes voor- zaaien op de vensterbank, anders meteen buiten. Citroenmelisse is een meerjarige plant die al groter en groter wordt. Wellicht heeft een kennis een stukje van deze va§te plant die van woekeren houdt, maar heerlijk is in salade en bij vruchtenge rechten. Tot slot nog: probeer eens aan een zogenaamde Egyptische ui te komen. Die maakt mooie holle stengels met een sterke uiensmaak en de bloeiwij- ze levert gek genoeg piep kleine uitjes op. Op de bloemstengels! Ze zijn zeer pittig en kunnen ook gebruikt worden om ge plant te worden, zodat we er steeds meer van krij gen. Er zijn nog véél méér krui den die de moeite waard zijn, maar we zouden het over een minikruiden- tuintje hebben. Dus stop LEZERSVRAAG Twee problemen heeft INEKE REINALDA BEU GELINK uitOVERVEEN. Het eerste is ernstig, maar te verhelpen, het tweede kan ik slechts bij benade ring oplossen. Ik ben na melijk geen lijkschouwer en wat die twee lijkjes in haar brief zijn, kan ik slechts gissen. Maar eerst probleem één: emelten in het gras. Emelten zijn niets anders dan larven van de grote 'muggen' die ook wel gla zenwassers worden ge noemd. Voor de mens to taal ongevaarlijk want ze steken niet. Ze leggen hun eieren bij voorkeur in grasland. Uit de eitjes ont wikkelen zich dan de emelten die van de wor tels van de planten leven. Niet zo best voor het gras want dat gaat dood. Er zijn diverse milieu vriendelijke middelen om de emelten halt toe te roe pen maar in het gras werkt slechts één middel: maak het grasveld waar de emelten zitten door en door nat. Dek het dan af met een stuk zwart plas tic. Emelten zullen dan onder het zwarte plastic kruipen en elke dag kan men er een paar vangen. Maar al te lang mag zwart plastic niet op gras blij ven. Dan gaat het gras er aan. Niet aaaemelten- vraat maar aan gebrek aan licht. Eventueel kan men pro beren om doorgesneden, iets uitgeholde aardappels in de grond te graven. Emelten zijn gek op rau we aardappel en zullen er naar toe komen. Dus elke dag controleren. Steek desnoods een stokje in de aardappel om te weten waar deze in het gras zit. Tot slot de goede raad: van de herfst flink kalk strooien op het grasveld, tenzij die op kalkrijke grond ligt. Dat is gezien de emeltenplaag, niet aan En nu de lijkschouwing: de beestjes in en rond de kuipplanten zijn kevertjes. Wellicht de koperkever wiens larve van dood plantaardig materiaal leeft of wellicht de lapsnuitke- ver, maar dan zijn er hier en daar in de bladeren van de planten kleine sik keltjes geknipt. Beide ke vers zijn overigens niet schadelijk, dus laat ze maar lopen of zet ze bui- Komt er bij u al tuinie rend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal probe ren voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. i J U Iflóli Een eenvlamskookplaat, speciaal ontwikkeld voor het gebruik van de wok. foto cpd Een kookeiland achter het voorbereidingscentrum. Het eiland heeft drie domino-elementen, die van drie kanten te bereiken zijn. foto» c De een kiest voor koken op gas, de ander voor elektrici teit als energiebron. Beide systemen hebben hun voor- en nadelen. Maar om van de voordelen van beide te pro fiteren kan een combinatie van deze kookbronnen mis schien een oplossing vormen. cm, die tot kookeenheden van 60, 90 of zelfs 120 cm breed kunnen worden gecombineerd. Ze kunnen ook afzonderlijk worden ingebouwd, wat bij voorbeeld heel praktisch is voor studenten in een eenkamerwo ning met een minikeukentje. THEA Dat is tegenwoordig mogelijk met zogeheten 'domino's', smalle kookelementen in ver schillende types. Siemens intro duceert een programma domi no's met een breedte van 30 Er is keuze uit de volgende ty pes: een induciiekookplaat, ke ramische grill, gaskookplaat en een eenvlams-uitvoering voor een wok. Passend in dit pro gramma kan ook een vierpits gaskookplaat worden geleverd, desgewenst uit te breiden met een gasdomino tot zes kook bronnen. Met domino's als bouwste nen kan een kookcentnim met een keur aan mogelijkheden worden samengesteld. Het hoeft niet allemaal naast elkaar. Als de kookeenheid bijvoor beeld in een eiland wordt inge bouwd, dan kun je de domino's achter elkaar installeren zodat je er aan twee kanten bij kunt. Zo kun je met z'n tweeën kok kerellen zonder elkaar voor de voeten te lopen. De nieuwste mogelijkheid van Siemens is een inductie kookplaat die werkt met een elektromagnetisch veld dat de ijzeren panbodem verhit. De plaat blijft daarbij koud. Er kan dus geen wegspattend vet in branden. Dit systeem werkt zeer snel. Om water aan de kook te brengen wordt het niet heter dan 80 graden en bij het ver warmen van olie slechts 155 graden. Voor dit op magnetisme be rustende kooksysteem heb je meestal wel vrij zware (gietijze ren pannen nodig. Hoewel er sinds kort oók een lichter alter natief is, van Tefal. Die brengt aluminium pannen met een heel speciale bodem, geschikt voor inductiekoken. Voor het voorjaar- zoen 1992 zijn in de tassen fan tasie en stijl vermengd met de trends in actuele kleu- tas voor elke gele- elke p Bij de citytas, je zeggen de tas voor dagelijks ge bruik, groeit de belangstelling voor sportieve modellen. Het is vooral de buidel in tal van varia ties. die de aandacht trekt. De buidels zijn te koop in de kleu ren: albaster (gebroken *wit), nougat, whisky (twee bruintin ten). marineblauw en zwart. De jagerstas is in deze wat sportie vere sfeer een goede tweede. Klassieke tassen hebben vaak weer een beugel en zijn ge maakt in de stijl van de beugel tas die Grace Kelly ooit bij Her mes kocht. Kipling introduceert speelse en avontuurlijke ontwerpen. Nylon speelt in op het jonge thema 'Light' in vrolijke kleu ren, zoals paars met appel groen, rood met groene licht puntjes en bruin met oranje de tails. Een stoer thema is Res cue'. In deze lijn hand- en schoudertassen, schooltassen, koffers of grote sporttassen en plunjebalen, van waterdicht ge coat rubber/nylon, geïnspireerd op het robuuste zeemansleven. Een ander gezicht van Kipling is leer. Er zijn sportieve hand tassen in de oranje, groene en gele faded' strepen op ecru achtergrond met decoratieve bruinieren draagriemen. Stijl volle handtassen zijn er ook in mat leer met pastelkleuren, zoals zacht blauw en kaki. Deze tassen worden aangevuld met portefeuilles, geldbeugels en Een greep uit de collectie van I Santi. sleutel-etuis. Claudio Ferrici heeft de col lectie uitgebreid met een 'milieuvriendelijke' lijn. Deze is uitgevoerd in soepel kalfsleer dat zonder chemische middelen de kleuren en natuurlijke struc tuur heeft behouden. De nieu we modekleuren bij Ferrici zijn taupe, mat zwart of mat zwart met bruine afwerking. Er zijn tassen voor de zaken man en -vrouw met diverse vakverdelingen voor calculators, agenda's en notitieblokken. Praktische weekeind tassen be horen ook tot deze lijn. Ze heb ben een dubbele functie: één deel van de tas is gereserveerd voor zakelijke documenten, het andere voor privéspullen. Daar naast zijn er kledingzakken, vliegtassen. boardcases en toi let-etuis. 'I Santi' is een Italiaanse col lectie van modieuze tassen 'I Santi' heeft voor de zomer '92 gekozen voor de kleine tassen m pMÉkltt) en felle kleuren (vooral rood). Ook zijn er diver se bi-colormodellen in wit/bei ge, rood/bruin, donker/lichtbei ge en een blijver is de kleur ta bak. Opvallend is dat veel tassen een hoefijzervormige sluiting hebben. Honden en katten kunnen pri ma leven zonder vlees: ze heb ben genoeg aan groente, fruit, granen en een speciaal vlees loos supplement dat in de Vere nigde Staten wordt geprodu ceerd. Voor veel vegetariërs zijn de supplementen een uitkomst. Vaak is de voeding van hun hond of kat hun laatste en on gewilde band met het slacht huis. ,,En die band kunnen ze nu verbreken", zegt Cor Nouws die de vegetarische supplemen ten. Vegedog. Vegecat en Vege- kit. uit de VS importeert. Nouws is veganist, een streng soort ve getariër. „In de VS heeft een aantal wetenschappers onderzoek ge daan naar wat honden en kat ten aan voedingsstoffen nodig hebben. Voor deze dieren blij ken veertig tot vijftig verschil lende voedingsstoffen van le vensbelang. Met de resultaten dit onderzoek zijn de voe mlementen ontwikkeld □zakelijke voedingsstof fen die honden en katten onvol doende of niet binnenkrijgen via vegetarische voeding zijn in de supplementen verwerkt." „Vegetarische honden kun nen alle noodzakelijke stoffen zoals vitamines en aminozuren opnemen of zelf aanmaken. Al leen is het moeilijk te bepalen of een hond er voldoende van binnenkrijgt, waardoor het supplement een handige aan vulling is", zegt Nouws. Maar voor katten is het supplement pure noodzaak. „Katten kunnen sommige stof fen zelf niet aanmaken met de bouwstoffen die ze binnenkrij gen via vegetarisch voedsel. Zo kan een kal de aminozuur tauri ne niet maken. En zonder deze stof kan het dier hartklachten krijgen en blind worden. Tauri ne is kant-en-klaar nauwelijks dingssuppli Alle nood/; terug te vinden in plantaardige produkten en wordt als synthe tische stof toegevoegd aan Ve gecat en Vegekit. Overigens voegen ook de producenten van gangbaar kattevoer de stof toe aan hun voeding." De voedingssupplementen voor huisdieren zijn in de VS ook door dierenartsen erkend. Volgens Nouws is in de VS zelfs vasi komen te staan dat vegeta rische honden en katten gezon der zijn dan de meeste andere honden en katten. „Dat komt doordat zij meer verse produk ten krijgen dan de vleesetende dieren die meestal niet veel meer eten dan blik- en droog- Honden en katten mogen dan in de biologiehoeken als carnivoren, vleeseters, worden omschreven, ze kunnen best zonder vlees. Maar tuvsen kun nen en willen zit een groot ver schil. De vraag is of huisdieren hei nikken als ze ineens hun da gelijkse portie vlees moeten Nouws: „Het is het makkelijk ste als je honden en katten van af het begin vegetarisch op voedt. Maar je kan een hond of kat die gewend is vlees te eten ook bijna altijd wel vegetarisch leren eten Opvallend is dat honden makkelijker zijn dan katten. Honden bin je bij wijze van spreken van de ene op de andere dag een vegetarische hap voorzetten Terwijl je een kat stapje voor stapje moet la ten wennen aan de vegetarische leefwijze. En er zijn katten die weigeren helemaal op vegeta risch voedsel op te stappen De prijzen van Vegekit. Vege cat en Vegedog liggen rond de respectievelijk HO, ƒ8,- en 15,- per maand. Voor meer in- t( II m.ilic 085 L' 07 M SPREEKUUR Mevrouw Bocle was 76 toen ze struikelde over een losliggende tegel. Ze viel. kwam hard op haar rechterzij terecht en kon niet meer opstaan. In het ziekenhuis bleek haar heup gebroken te zijn. Vallen. Veel oude mensen boezemt het angst in en niet ten onrechte. Ouderen vallen sneller en vaker dan jonge mensen en de gevolgen zijn vaak ernstiger. Waarom zijn oude mensen op dit gebied zoveel kwetsbaarder dan jongeren? Naarmate wij ouder worden, verandert de samenstelling van het lichaam. We leveren spier en bot in en krijgen er vet voor terug. Deze verandering is bij vrouwen meer uit gesproken dan bij mannen. Vooral de ste vigheid van het bot neemt bij vrouwen sneller af. Na de menopauze verdwijnt het hormoon oestrogeen. dat een beschermen de werking heeft legen botafbraak. Het ge volg is, dat de botten brozer worden, min der kalk gaan bevatten. Deze afname van de botmassa heet osteoporose. Bovendien nemen de reflexen af die ervoor zorgen dat wij onze houding corrigeren als we uit het lood dreigen te geraken. De re flexen die overblijven worden trager. Een bejaarde reageert dus niet meer zo snel hij zijn evenwicht verliest en heeft ook minder spierkracht ter beschikking om het vallende lichaam op te vangen. Deze verschijnselen zijn normaal: iedereen die een bepaalde leeftijd bereikt, krijgt er mee te maken. Helaas hebben we niét alleen met de nor male veroudering te maken. Veel oude mensen hebben een chronische ziekte die op zichzelf oorzaak van een val kan zijn. Een plotselinge daling van de bloeddruk, bijv oorbeeld of een v oorbi jgaande beroerte hebben al veel valpartijen veroorzaakt. Ook medicijnen zijn berucht. Een aantal jaren geleden is in Amerika on derzoek verricht naar het voorkomen van valpartijen onder bejaarden. Het bleek dat een aantal risicofactoren een grote rol speelde. Naarmate meer van deze risicofac toren aanwezig waren, hadden omgevings factoren zoals bananeschillen, losliggende kleedjes en wippende straattegels vaker een val ten gevolg. Ook vielen bejaarden met veel risicofactoren zonder een aanwijsbare oorzaak van buiten vaker om dan gezonde leeftijdgenoten. De belangrijkste risicofac toren waren: het gebruik van slaapmidde len. verwardheid (bijvoorbeeld een begin nende dementie) en problemen aan benen en voeten: het bekende 'slecht ter heen'. De gevolgen van een val zijn op oudere leeftijd vaak niet gering. Mevrouw Boele brak haar heup, eigenlijk niet de heup zelf. maar de dijbeenhals en moest worden op genomen en geopereerd. Zo'n 29 procent van de bejaarde tuimelaars komt met ern stig letsel in het ziekenhuis terecht, het me rendeel met één of meer botbreuken. Drie maanden later ligt ongeveer een derde van deze patiënten nog steeds in het zieken huis Hei bttjki dat in totaal 21 procent van de ouderen drie maanden na een val niet meer thuis woont. De nare gevolgen van vallen bij ouderen zijn eigenlijk niet te voorkomen Wel kun nen we proberen overeind te blijven, lxrt eens op de volgende zaken in uw huis of in het huis van uw bejaarde venvan ten: Ar De verlichting. Veel ongelukken gebeu ren 's nachts bij toilet bezoek. Een goede lamp op de overloop kan dat voorkomen. A De vloer Losse kleedjes op een glim mend gewreven vloer, vooral als ze omkrul lende randen hebben, zijn levensgevaarlijk. /Ms het gezie htsvermogen afneemt, kunnen kleine, rondslingerende voorwerpen een val veroorzaken, /org dus dat schoenen, slof fen. kleren en het speelgoed van (achter - )kJeinkinderen van de vloer zijn. Ar De trap. Goede verlichting en stevige leuningen aan beide kanten. F)e loper moet vaadjMBn A Zijn in de keuken alle pannen en scha len makkelijk te pakken of staat u vaak op de keukenstoel? Zorg in elk geval voor een stevig keukentrapje A Als u slecht ter heen bent, is het ver standig in hadkamer en toilet handgrejien aan te brengen.'Een douche-stoel en stroe ve rubber matten op tegelvloeren kunnen uitglijden tijdens het wassen voorkomen. A I n tot slot de schoenen. Veel mensen zijn niet geschoeid maar gesloft Als u hang bent te vallen, kunt u het Wst schoenen dragen die de v oet goed omsluiten en een stroeve zool hebben Slippers en kousevnc- len: slipHcvaar ^8 iU MARIS KA KOSTER arts

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17