CDA bijna uit het college gezet Referendum geen stemmentrekker Slechts handjevol stakers in Leiden Op fiets naar de carpool Regio Verontruste ANWB'ers zijn kansloos Fors aantal bekeuringen Openbare schuldbekentenis van de raad Beuk accepteert strippen op lijn naar Amsterdam DINSDAG 7 APRIL 1992 14 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF)1 A WESSELING ERIC JAN WETERINGS Onderzoek naar falen personeel ALPHEN AAN DEN RUN Ambtenaren van de dienst openbare werken in Alphen die tussen 1978 en 1982 ver antwoordelijkheid droegen voor de gang van zaken op de vuilstort Coupépolder kunnen mogelijk disciplinai re maatregelen tegemoet zien. Een motie van de PvdA, waarin om zulke maatrege len wordt gevraagd, is gister avond unaniem aanvaard door de gemeenteraad. „Een aantal functionaris sen van het midden- en ho ger kader van de dienst openbare werken hebben zich in onvoldoende mate van de hun opgedragen taak inzake de vuilstortplaats ge kweten", schrijft de PvdA in de motie. Zij moeten ten minste een briefje krijgen waarin dal oordeel is vastge legd, meende de PvdA. Wethouder A. Hommes (WDpersoneelszakenzeg de toe de mogelijkheid van disciplinaire maatregelen te onderzoeken. Maar zij gaf de gemeenteraad weinig hoop dat dat onderzoek iets zou opleveren. De uitvoering van de motie wordt in een beslo ten vergadering van de com missie voor bestuurlijke za ken van de gemeente be sproken. In de motie wordt burge meester en wethouders ook opgedragen te bezien of het rapport van de commissie- Engwirda aanleiding is trans acties met bij de vuilstort be trokken bedrijven voortaan achterwege te laten. ROTTERDAM GPD Vergadering Coupépolder eindigt in chaos In het holst van de nacht was het gisteravond niet burge meester Paats, maar het hele college van burgemeester en wethouders van Alphen dat dreigde te struikelen. In een schorsing van de raadsvergadering van zo'n ander half uur probeerden D66, PvdA en WD voor Alphen een hele nieuwe wethoudersploeg in elkaar te timmeren. Het plan slaagde niet, omdat de drie partijen het er niet over eens konden worden wie de zetels zouden mogen bekle den. „Doodzonde", zei D66-leider A. van Geest. ALPHEN AAN DEN RUN AAP RIETVELD Voor het publiek, dat rond de klok van twee uur zat te wach ten op het einde van de discus sie over het rapport van de commissie-Engwirda, kwam de mislukte coup van de drie par tijen als een volslagen verras sing. Een schorsing om stand punten over de zes ingediende moties te bepalen, die tien mi nuutjes zou duren, liep einde loos uit. Her en der in het stads kantoor was druk overleg gaan de. De opwinding in de wandel gangen was voelbaar. Maar waar D66, PvdA en WD mee op de proppen zouden komen was voor de meesten duister. Een aantal partijen had al in een vroeg stadium gemeld, dat het een goede zaak zou zijn als de gemeenteraad het college van burgemeester en wethou ders zou 'reconstrueren'. Daar mee zou de raad aangeven, dat het definitief wilde breken met het verleden. En met alle fouten die in de affaire-Coupépolder zijn gemaakt. Maar in de twee de ronde kwam alleen T. Viezee (RPF/GPV) daar nog even op te rug. En toen begon die hele lan ge schorsing. D66'er Van Geest nam ten slotte om half drie teleurgesteld weer plaats in de raadszaal. „De fractie van D66 heeft de afgelo pen weken het voortouw geno men om tot een reconstructie van het college te komen. Maar dat is mislukt", verklaarde hij. „Het CDA was niet bereid over verbreding van het college te praten. PvdA en WD leken daar wel toe bereid. Maar ik moet constateren, dat het op dit mo ment in deze gemeente niet mogelijk is tot een Pv- dA/WD/D66-college te ko men." De CDA'ers aan de ande re kant van de zaal moesten daar hartelijk om lachen. PvdA'er N. te Bos gaf toe, dat er op uitnodiging van Van Geest pogingen warén gedaan om plaats te maken voor een D66'er in de zittende wethoudersploeg. „Maar het CDA wilde daar niet aan meewerken. Vervolgens hebben wij de mogelijkheid be keken om een college zonder het CDA te formeren. Maar we kwamen niet tot overeenstem ming over de personele invul ling." De drie kleine oppositiepartij en waren woedend over de actie van D66. „Ik begrijp nu dat ik voor iemand met niet zo'n heel lange achternaam hier al die De groene stroming binnen de ANWB in Zuid-Holland zal het ook het komende jaar zonder vertegenwoordiger in de bonds raad, het parlement van de grootste vereniging van Neder land, moeten stellen. De vanuit de ANWB naar voren geschoven kandidaten werden stuk-voor stuk met ruime meerderheid van stemmen gekozen. De dis sidenten kwamen er niet aan te pas, al toonden zij zich redelijk tevreden over de ontwikkelin gen binnen de ANWB. De verontrusten organiseer den zich enkele jaren geleden uit onvrede over het beleid van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond. Volgens deze le den had de ANWB zich, zonder dat de bijna drie miljoen leden iets was gevraagd, geschaard in de machtige autolobby van de branche-organisaties Bovag en RAL Minder autoverkeer Als antwoord op de roep om meer wegen en lagere lasten i de toeristenbond oog moeten krij gen voor de natuur en land schappelijke waarden. Volgens hen moet de ANWB zich meer inspannen voor de positie van de fietster en de gebruiker van het openbaar vervoer. De officiële lijn van hoofd-di- recteur mr. P.A. Nouwen werd gisteren op de drukstbezochte vergadering uit de geschiedenis van de ANWB door ruim 75 procent van de 427 stemgerech tigden gesteund. De zeven ge kozen leden krijgen een plaatsje in de 90 leden tellende bonds raad. Dit is het hoogste orgaan van de vereniging, maar in de praktijk vormen de directie met de raad van toezicht en de raad van advies het belangrijkste machtsblok binnen de ANWB. Bij een snelheidscontrole in Hil- legom zijn gistermiddag tussen een en drie uur 's middags 72 automobilisten bekeurd. De Hillegomse politie controleerde op de Wilhclminalaan. de Valk- slootlaan en de Olympiaweg in totaal 330 automobilisten. De hoogst gemeten snelheid was 78 kilometer per uur. Volksraadpleging niettemin bruikbaar LEIDEN «MEINDERTV Het referendum in Amsterdam mag dan vorige week een mis lukking zijn geworden, toch kan het een goed instrument zijn om de burger te betrekken bij de lokale politiek. Ron Hille- brand, Leids raadslid voor de PvdA en als politicoloog aan de Leidse universiteit verbonden, meent dan ook dat de volks raadpleging in Leiden een her kansing verdient. ,,En dan over een echt belangrijk onderwerp." Volgens Hillebrand is een groot deel van de negatieve pu bliciteit over de afloop van het Amsterdamse referendum ver oorzaakt door de veel te hoge verwachtingen van het gemeen tebestuur. Zo schatte men het aantal Amsterdamse stemmers vooraf veel te hoog in. „Uit het onderzoek dat ik sa men met een collega heb ge daan naar de referenda van Lei den en Haarlem, bleek al dat het geen grote stemmentrekker is. Veel kiezers vertelden ons dat zij niet naar het stembureau waren gekomen als zij niet ge lijktijdig voor de provinciale sta ten hadden mogen stemmen. Hillebrand beschouwt het Leid se referendum over sluitingstij den van horeca zeker niet als mislukt. „De kiezer vond in meerderheid dat de sluitingstij den niet mochten worden vrij gelaten. Dat advies heeft de Leidse raad overgenomen. Nu de bevolking de door de raad voorgestelde oplossing heeft af gewezen, is het probleem van de sluitingstijden natuurlijk nog tijd heb zitten wachten", zei Viezee. „En wat is het resultaat? Er zit een forse barst in het col lege. Er ligt wrok. Er ligt gif. En wij maar zeggen dat we zo be trouwbaar zijn. Meneer de voorzitter, ik heb het woord ge vraagd maar ik weet eigenlijk niet zo goed wat ik moet zeg gen. Ik kan hier niet mee uit de voeten. Kunnen we deze verga dering schorsen en een andere keer voortzetten?" Ook G. Harmes (SP) en J. Bos man (Groen Links) hadden geen goed woord over voor de nachtelijke formatiepoging. „Dit heeft niets met het rapport van de commissie-Engwirda te maken", zei Harmes. „Op deze manier krijgt het rapport niet de aandacht die het verdient. Dit is ongeloofwaardige politiek", zei een boze Bosman. Het CDA, bijna uit het college gewipt, deed er het zwijgen toe. In een uiterste poging een plaatsje vrij te maken achter de collegetafel diende Van Geest moties van wantrouwen in te gen de wethouders W. de Jong (PvdA) en G. van As (WD). „Teneinde een reconstructie van het college mogelijk te ma ken", verklaarde de D66-voor man. „Want het is mij duidelijk dat deze twee niet samen in een college kunnen zitten." De moties over het rapport van de commissie-Engwirda kregen in de kleine uurtjes nau welijks nog enige aandacht. De twee moties van wantrouwen van Van Geest werden verwor pen met 28 stemmen tegen, en slechts de drie stemmen van de D66-raadsIeden voor. Een openbare schuldbekentenis van de ge meenteraad moet de Alphense burger eni ge genoegdoening schenken voor de on zorgvuldige manier waarop de gemeente met de Coupépolder is omgesprongen. De raad heeft burgemeester en wethouders opgedragen zo'n bekentenis op te stellen en te publiceren. „Omdat het vertrouwen van de Alphense bevolking in het handelen van het gemeentebestuur is geschokt", al- De gemeenteraad moet erkennen dat er onzorgvuldig en in strijd met de voor schriften is gehandeld, vindt de PvdA. Die opvatting kreeg de steun van 26 raadsle den. Burgemeester Paats had daar geen moeite mee. Maar hij benadrukte, dat de formulering van de schuldbekentenis wel zorgvuldig moet zijn. „Zodat er naar aan leiding van die publicatie geen schade claims worden ingediend." De raad be sloot dat de bevolking over de gang van za ken op de vuilstort zeer goed moet worden geïnformeerd. Eigenlijk zou elke Alphenaar een exemplaar van het rapport van de commissie-Engwirda moeten krijgen, vond de PvdA. Maar dat was Paats wat al te gortig. „Maar voorlichting is wel een be langrijke taak. Wij zullen die rapporten op verzoek zeer royaal uitdelen. Daar zijn we niet kinderachtig in. Er zijn er al zeven honderd de deur uit." niet opgelost. In de praktijk wordt onvoldoende controle uitgeoefend op de naleving van de sluitingstijden en is er sprake van overlast." Ondanks de lage opkomst in Amsterdam is de volksraadple ging in de ogen van Hillebrand een bruikbare mogelijkheid om de burger bij de politiek te be trekken. „Een fout die veel mensen maken is dat zij een la ge opkomst gelijk stellen met politieke vervreemding. Er zijn inderdaad burgers die niet stemmen omdat zij een cyni sche kijk op politiek hebben en omdat zij politici wantrouwen. Maar er zijn ook mensen die niet stemmen omdat zij geen belangstelling hebben voor po litiek." Via het referendum kunnen politici bewijzen dat zij wel naar het volk luisteren. „Wanneer een deel van de kiezers wegens gebrek aan belangstelling afziet van het recht om aan de be sluitvorming deel te nemen, doet dat echter niets af aan de geldigheid van de uitslag," zegt Hillebrand. Ook bij een tegen vallende opkomst moet de poli tiek de uitslag volgens hem eer biedigen. Wat dat betreft heeft Amster dam zich in een moeilijk parket gebracht. Volgens Hillebrand deugt er namelijk maar weinig aan de voorbereiding van de volksraadpleging. De alternatie ven waren nauwelijks uitge werkt. Zelfs de politici wisten niet precies wat ae keuze die de Amsterdammers voorgescho teld kregen, nu precies inhield. Onduidelijk was tevens of de uitslag nu wel of niet bindend voor de gemeenteraad was. De voorlichting over het referen dum was erbarmelijk. Volgens Hillebrand had Amsterdam wat dit betreft nog het nodige van Leiden kunnen leren, waar met tienduizend gulden een cam pagne werd opgezet die bijna iedereen bereikte en waarin helder werd gemaakt waar het om ging. Dat toch ook in Leiden het re ferendum de politieke betrok- kenhied van burgers nauwelijks heeft vergroot, is voor Hille brand geen reden om dit mid del als verloren te beschouwen. „Probleem bij het leidse refe rendum was dat het onderwerp niet belangrijk genoeg was. Al eerder is gebleken dat mensen meer warm lopen voor kwesties op gebied van verkeer, milieu en ruimtelijke ordening." 'Geen speerpunt voor acties Nauwelijks extra drukte door treinstaking DEN HAAG ERIC JAN WETERINGS Perronopzichter Peter de jong en lokettiste Liesbeth Boom zijn twee van de handvol stakers van het Leidse NS-station. In het re gionale stakingscentrum van de bonden in het Haagse centraal station schatten zij het totale aantal Leidse stakers op tien vijftien. De Jong is FNV-sta- kingsleider voor het district, Boom spreekt namens de FSV, de Federatieve Spoorwegvak bond. Steen des aanstoots voor de sta kers is volgens De Jong het zo genaamde pilot-plan voor de infrastructuur van de NS. „We moeten zes van de twaalf ADV- dagen inleveren om iedere dag een kwartier minder te werken. In de praktijk komt daar na tuurlijk niks van terecht." Ook wordt gestaakt voor ongunstiger dienstroosters, waardoor korte re rustpauzes en onregelmatiger werktijden zouden ontstaan. Leiden heeft geen eigen sta kingscoördinator, omdat er in de stad te weinig stakers zijn, zegt De Jong. „Leiden is geen standplaats voor de rijdende dienst. Dat wil zeggen dat er nauwelijks treinen vertrekken, dus is het geen speerpunt voor acties." Het zijn dan ook voor namelijk machinisten en con ducteurs die in staking zijn. Boom is een van de weinige lokettistes die meedoen aan de acties. De bewering van een vertegenwoordiger van het Leidse station gisteren dat het loketpersoneel in het geheel niet meedoet aan de acties, ver wijst zij naar het rijk der fabe len. „Ik werk ook bij de NS en ik vertegenwoordig mijn beroeps groep. Het is waar dat maar weinig lokettisten meedoen, maar in ieder rayon zijn het er wel een paar." Voorzover ze kan nagaan is ze wèl de enige in Lei den. „Gistermorgen is vanuit Den Haag nog een groep sta kers naar Leiden gegaan om mensen over te halen, maar die tocht was tevergeefs." Volgens de vakbondsverte genwoordigers is in het verle den al vaker gebleken dat de ac tiebereidheid onder de lokettis ten niet groot is. Ze wijten dat aan het feit dat deze beroeps groep veel deeltijdwerkers en (dus) weinig kostwinners telt. „Daardoor weten ze vaak niet precies wat er speelt binnen het bedrijf en zijn ze minder be trokken bij acties." Zowel De Jong als Boom zijn de hele dag bezig op het actie centrum van de bonden, waar zij met collega's en vertegen woordigers van de NS praten. Ook worden tot 's avonds laat nieuwe stakers ingeschreven. De meeste NS-ers werken in ploegendienst, zodat zich de hele dag nog stakers melden. Beiden weten haast zeker dat de staking de volle twee dagen zal duren. „Maar we blijven hopen op een gesprek met de directie van de NS.'r LEIDEN .WILLEM SPIERDIJK De carpoolplaats bij de op- en afrit van rijkweg A4 op de grens van Leiden en Zoeterwoude-Rijndijk is het best op de fiets te bereiken. Tijdens de spitsuren staan er lange files op de Hoge Rijndijk. „Ik doe er tien minuten over om van mijn woon plaats Zoetermeer bij de afrit te komen. De laatste tweehonderd meter kost me nog eens tien minutenzegt een gebruiker van de carpool plaats. De treinstaking dwingt meer mensen om aan 'carpooling' te doen, met meer mensen in één auto van woonplaats naar werk. Daar is bij de op- en afrit van de A4 tijdens het spitsuur weinig ('an te merken. Zes auto's en een paar fietsen staan er op deze carpoolplaats. Van meer drukte is er op deze maandagmiddag niets te merken, zegt een vaste gebruikster van de parkeerplaats. „Het is steeds hetzelfde groepje dat van deze car poolplaats gebruik maakt. Ik zie eigenlijk elke dag dezelfde auto's en dezelfde fietsen staan. Door de treinstaking stonden er vanochtend misschien vier auto's meer." De Leidse vrouw lift dagelijks met een collega mee naar haar' werk in Hoofddorp. „In de eerste plaats doe ik dat omdat ik een bloedhekel heb aan het openbaar vervoer, het is veel te vol. Bo vendien dragen we zo iets bij aan een beter milieu." Zo'n nobel motief heeft de man uit Zoetermeer niet. Met drie of vier collega's rijdt hij elke werk dag naar Amsterdam. „Het levert een flink finan cieel voordeel op. Dat het beter is voor het milieu, is mooi meegenomen". Vlot rekent hij voor wat hij bespaart. „Heen en weer naar Amsterdam is honderd kilometer a 50 cent. Dat kost me dus el ke keer 50 gulden. Nu betaal ik aan m'n maatje 8,50 gulden." Carpoolen is voor de Zoetermeerder een kwes tie van 'inschikken'. „Het komt natuurlijk niet al tijd goed uit, maar als iedereen zich een beetje aanpast, is het goed te regelen". Elke keer, wan neer hij met een volle wagen naar zijn werk rijdt, verbaast hij zich erover hoe weinig mensen met meer in één auto zitten. „Het zou veel meer gesti muleerd moeten worden." Het touringcarbedrijf Beuk in Noordwijk voert als eerste particu lier vervoersbedrijf de strippenkaart als betaalmiddel in op een van haar lijnen. Op de spitsdiensten van Noordwijk naar Schip hol/Amsterdam zuid/oost kan vanaf maandag 13 april ook met de strippenkaart worden betaald. De zogeheten sterwaarde- abonnementen en de OV-jaarkaarten zijn ook geldig. Beuk kan de nationale strippenkaart invoeren omdat de over heid heeft besloten voor deze spitsdiensten een rijksbijdrage te geven. De aanvraag voor de rijksbijdrage voor de verbinding Noordwijk/Voorhout/Sassenheim/Schiphol werd al in 1989 in gediend. De bussen van Beuk maken gebruik van vrije busbanen en de voorrangsregelingen en leggen de afstand Noordwijk/Schiphol daardoor in 40 minuten af. Van Schiphol naar Amsterdam zuid oost kost een half uur. De zeven uur durende vergadering van de gemeenteraad vermoeide burgemeester Paats. Maar zijn positie stond nauwelijks ter discussie. foto ben de bruyn Leids raadslid en politicoloog Ron Hillebrand foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14