Leiden Regio Vochtprobleem huizen Merenwijk verergerd 'Spannende tijden zijn nu wel voorbij' Uitbreiding bij 'Sterflat' Leerlingen bouwen eigen school Breestraat gaat in juni een week dicht BOUWPLANNEN? Man beroofd van 7 mille DINSDAG 7 APRIL 1992 11 Damesdelict /|ODe kantonrechter I J heeft een typisch damesdelict ontdekt: njden met bevroren ramen REDACTIE JANET V EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER Stakers a A Slechts een handje- I H vol NS-medewer- kers van het Leidse station ging gisteren naar Den Haag om te staken. N LEEFMANS ERNA STRAATSMA CERT V WEGMAN *071-1 Vier bezwaren tegen nieuwe bouwlokaties Bij de gemeente zijn zes re acties binnen gekomen op de voorstellen om op drie ver schillende lokaties woningen te gaan bouwen. Vier waren tegen, twee voor de bouw aan de Cesar Franckstraat, de Turkoois-/Topaaslaan en de Beethovenlaan. Als uitvloeisel van de om streden nota 'bouwen in be staande wijken' uit 1987 be gon de gemeente vorig jaar de meningen van omwonen den te peilen over bovenge noemde lokaties. En hoewel er op de inspraakavonden in februari flinke bezwaren bij de bewoners van Zuid-West en het Morskwartier bleken te leven, maakten maar zes personen van de mogelijk heid gebruik om hun mon delinge opmerkingen ook schriftelijk kracht bij te zet ten. ,,Dat valt dus best mee", aldus ambtenaar B. Lamers van de afdeling stadsbeheer. Rekening houdend met mondelinge en schriftelijke reacties zal het college van B en W binnenkort een voor stel doen om te gaan bouwen op de drie lokaties. Naast de gymzaal aan de Caesar Franckstraat gaat het om wo ningen in de sociale huursec tor. Bij de Beethovenlaan moet er een extra woonlaag boven op de vijf flats komen. Het 'tochtgat' tussen Tur kooislaan en Topaaslaan kan door de bouw van enkele huurwoningen worden opge heven. De in aanbouw zijnde school van het leerlingwezen aan de Agaatlaan. LEIDEN NANJA RUITER De bouwplaats aan de Agaat laan lijkt er een als alle andere. Bouwvakkers in oude, vieze spijkerbroeken timmeren en metselen, terwijl luid op de ach tergrond Radio 3 is te horen. Het enige dat op het eerste ge zicht opvalt is dat de werkne mers allemaal jong zijn. Een jaar of 20 hooguit. Het zijn dan OOk leerling-bouwvakkers. Maar hoewel hun opleiding nog niet is voltooid, hebben ze een be langrijke taak gekregen. Ze bou wen namelijk hun eigen school. „En dat gaat voortreffelijk", meent directeur J. von Oven Samenwerkingsverhand Prak tijkopleiding Bouw (SPB). zoals de opleiding officieel heet. Het nieuwe gebouw, waaraan het werk begin dit jaar is begonnen, bestaat uit een werkplaats, een kantoorgedeelte en instructielo kalen. ,,De werkplaats is waar schijnlijk begin september klaar, wanneer het nieuwe op leidingsjaar begint." Op het ou de gebouw van de SPB aan de Haagweg heeft de gemeente een oogje laten valllen. Het gaat mogelijk dienen als alternatief voor de Kaasmarktschool, waar in ateliers en repetitieruimten gevestigd zijn. Voor de SPB is de nieuwbouw een grote vooruit gang in vergelijking met het ou de. Von Oven noemt het project uniek, vooral ook omdat leerlin gen uit verschillende bedrijfs takken meewerken. Van de eer ste steen tot het laatste verfje is werk van leerlingen. De metse laars en de timmerlieden ko men van het SPB. Overige vak lieden, als installatiemonteurs, tegelzetters en schilders, zijn af komstig van andere opleidingen van het leerlingwezen. „Het leek ons als praktijkopleiding aardig de bouw in de meest brede zin van het woord door leerlingen te laten uitvoeren. Zo duurt het wel langer, ongeveer drie maan den schat ik. Maar aan de kwali teit is het niet te zien." Twee leermeesters houden toezicht op de bouw en leren de kneepjes van het vak aan de leerlingen. „Wel zijn er twee volwassen metselaars, omdat er zoveel te metselen is. Anders redden we de streefdatum niet." In totaal lign 01 vtyf lOOI lingmetselaars en vijf timmer lieden In opleiding momenteel aan het werk. Binnenkort ko men tegelzetters de gelederen versterken. Er loopt eén meisje rond. MariëUe van Dijk: „Het is wel gezellig tussen de jongens. De sfepr is trouwens veel beter dan bij een echte aannemer, vind ik." De bouw door leerlingen is overigens een noodoplossing. ..Als het op de normale manier zou gebeuren, zou de school een miljoen gulden kosten. Dat ging onze macht te boven. Nu het werk door leerlingen wordt gedaan, en dank zij de vele sub sidies. is het bedrag aanvaard baar geworden." Maatregelen zouden averechtse uitwerking hebben Gereedschap weg Asfalteringswerkzaamheden vanaf 15 juni OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorjerr van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. _m ac/*_ r kv/c vi De vocht- en schimmelproblemen in een deel van de Merenwijk (181 woningen in de Oorden, Hoeken, Zijden en Plaatsen) zijn erger geworden na een reeks aan maat regelen. Nadat woningbouwvereniging De Sleutels eind vorig jaar reparaties aan de dakbedekking uitvoerde zijn de klachten alleen maar toegenomen. De Socialistiese Partij schrijft dat in een brief aan de verhuurder en dringt er op aan voorlopig geen huurverhoging toe te passen bij betreffende woningen. LEIDEN ERNA STRAATSMA De SP stelt dat de woningbouw vereniging destijds fouten heeft gemaakt bij de vaststelling van de ernst en.de aard van de pro blemen. De toegepaste oplos sing, die 1,3 miljoen gulden heeft gekost, heeft een ave rechtse uitwerking gehad. Op verzoek van de Stichting Welzijn zijn onlangs twee bouwkundige onderzoeken ge houden naar de oorzaak van de problemen. De conclusie daar van is dat de dakconstructie niet deugt. In een van de twee rapporten van ingenieursbu reau Venema staat dat de con structie en de extra aangebrach te laag dakbedekking niet goed is: 'Ook met mechanische venti latie moet worden betwijfeld of men het plafond op termijn vrij houdt van schimmelwoekerin gen.' De woningbouwvereni ging heeft eind vorig jaar een extralaag dakbedekking aange bracht om vocht van buitenaf te De SP wil dat De Sleutels op nieuw de oorzaak van de vocht- problemen onderzoekt, met beide rapporten van venema als uitgangspunt. De politieke par tij adviseert de bewoners om, zolang de problemen niet zijn verholpen, geen huurverhoging te accepteren. Voor E. van Kaam, hoofd ver huur/bewonerszaken van De Sleutels zijn de klachten nieuw. „Dat verhaal is ons totaal vreemd. Wat ons betreft zijn de klachten nagenoeg opgelost. We hebben een heel pakket van maatregelen genomen, wellicht duurt het even voordat al het vocht uit de woningen is ver dwenen." Van Kaam neemt de brief van de SP, die hem nog niet heeft bereikt, wel heel serieus. „Wij sluiten onze ogen niet voor eventuele andere oorzaken. Als wij verkeerde adviezen hebben gekregen van het bureau dat wij hebben geraadpleegd, dan moet dat worden uitgezocht." Onbekenden hebben in het weekeinde een flinke hoeveel heid gereedschap gestolen uit containers aan de Voorschoter- weg. De waarde wordt geschat op ruim 19.000 gulden. De spul len behoren toe aan een aanne mersbedrijf uit Druten, dat aan de Voorschoterweg bezig is met de uitbreiding van de rioolwa terzuivering. Het gereedschap zat in twee containers, die wa ren afgesloten met hangsloten. Volgens de politie hebben de daders de sloten vernield. Fietsers botsen Bij een ongeluk op het fietspad van de Voorschoterweg is een 38-jarige man uit Voorschoten gisteren gewond geraakt De man brak zijn arm en had di verse schaafwonden. Hij is overgebracht naar het AZL De Voorschoten aar werd aangere den terwijl hij een 15-jarige fiet ser uit Voorschoten passeerde. De jongen sloeg plotseling linksaf. De Breestraat gaat tussen 15 en 19 juni dicht voor het verkeer. In die periode krijgt het wegdek een nieuwe asfaltlaag. De asfal- tcring zou aanvankelijk vorig jaar september plaatshebben. Tussen de gemeente en de win keliers was echter een misver stand ontstaan, waardoor de laatsten precies in de asfalte- ringsperiode verst lullende ac ti viteiten hadden gepland. Beslo ten werd toen de werkzaamhe den uit te stellen. Volgens A. van Dijk. plaats vervangend hoofd van de afde ling bestratingen, is herhaling van de communicatiestoornis thans uitgesloten. Al in januari van dit jaar heeft de gemeente de 25ste week van dit jaar voor gesteld. De winkeliers /ijn schriftelijk uitgenodigd hun eventuele bezwaren kenbaar te maken. De termijn waar binnen moest worden gereageerd liep enkele weken geleden af en er is niet één reactie binnengeko- Ook bij mevrouw T. Westen, secretaris van de verenigde Breestraat-winkeliers, zijn geen protesten bekend i tel wil na tuuriijk niet zeggen dat het goed uilkomt. Een week lang een straat afsluiten voor verkeer komt nooit goed uit. Maar het moet nu eenmaal een keer ge beuren." Bij de districtschef van de NZH. B. Leeuwenburgh, is nog niets bekend van het asfalte ringsweekje in de Breestraat. Veel drukte daarover maakt hij niet: „Dat betekent gewoon dat het overleg met de gemeente nog moet beginnen." Een 25-jarige Leidenaar is be roofd van ruim 7000 gulden door iemand die een onbekend goedje in zijn ogen spoot. De Leidenaar had het geld opge haald bij een bank aan het Vijf Meiplein. Plotseling voelde hij een hand op zijn schouder. Het slachtoffer dacht in eerste in stantie dat een kennis hem be groette. Hij draaide zich om en kreeg direct een gas of een vloeistof in zijn gezicht gespo ten. De dader griste de envelop pe met geld uit zijn handen en maakte zich uit de voeten. Het slachtoffer is naar het AZL ge bracht, waar hij zich aan zijn ogen heeft laten behandelen. Chef monumentenzorg De Klerk verlaat de gemeente zonder spijt Stichting Studentenhuisvesting streeft naar 1500 extra kamers LEIDEN» JANET VAN PUK De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) wil een com plex voor 200 studenten bou wen aan de Klikspaan weg. Te genover de bestaande 'Sterflat' bij de Haagweg wil de SLS drie gebouwen neerzetten, met in totaal 60 appartementen. Vijfentwintig tweekamerappar tementen zijn bedoeld voor echtparen en samenwonenden. Voor aUeenwonende studenten zijn 150 kamers beschikbaar, verdeeld over drie- of vierka- merwoningen. Eén pand krijgt acht lagen met een penthouse, de andere twee gebouwen zijn vier verdiepingen hoog. Volgens het bestemmings plan mag een gebouw op die plek maximaal vier verdiepin gen tellen. Omdat het bouwplan van de SLS daar vanaf wijkt, is een procedure nodig voor wijzi ging van het bestemmingsplan. Om de buurt bij de plannenma kerij te betrekken wordt van avond een informatie-avond gehouden in de aula van de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Noachstraat. Deze bijeenkomst begint om 20.00 De nieuwbouw aan de Klik- spaanweg past in de plannen van de stichting om het aantal kamers de komende jaren sterk uit te breiden. De SLS verhuurt op dit moment 5000 kamers en dat moeten er 6500 worden, zo blijkt uit een beleidsplan van de stichting. Probleem daarbij is dat er de komende jaren nogal wat ka mers verdwijenen, aldus direc teur A. Hübben van de SLS. De ruim 200 studenten die wonen in het Elisabethcomplex aan de Hooigracht moeten daar over niet al te lange tijd uit en aan het einde van de jaren negentig kunnen de barakken bij de Ou de Rijnsburgerweg in Oegst- geest niet meer worden be woond. De 'wissel woningen' voor bijna 300 studenten zijn dan 'op'. Het liefst wil de stichting in die buurt 'iets definitiefs' neer zetten, aldus Hübben. Gedacht wordt aan woningen met voor zieningen. „Die plek lijkt nu ver weg van alles, maar de universi teit en aanverwante instellingen rukken op richting snelweg, dus wordt dit terrein bij de A44 ide aal voor een studentencom plex." In de buurt van het station wil de SLS een luxueus complex neerzetten voor buitenlandse studenten en voor anderen die korte tijd aan de Leidse univer siteit zijn verbonden. Het was de bedoeling dat twee woonto rentjes voor dit doel op het Schuttersveld zouden komen, achter het kantoorpand van Pi ca en Bazis. Die plek is inmid dels van de baan. De stichting kreeg de plannen voor het ruim 11 miljoen gulden kostende complex niet op tijd rond. Vooral voor het regelen van de financiële kant van de zaak had de SLS meer tijd nodig dan ze van de gemeente kreeg. Uiteindelijk besloot de gemeen te in zee te gaan met een pro jectontwikkelaar die premiewo ningen bouwt op het terrein achter de kantoren. In overleg met de universiteit en met het AZL wordt nu geke ken of in de buurt van het sta tion een andere plek is waar een dergelijk pand met 'short stay facilities' kan komen. Directeur Hübben geeft toe dat het gebrek aan bouwloka ties in Leiden een probleem is bij het bereiken van de doelstel ling van 6500 kamers. Een an der obstakel is het geld. De ge meente kan jaarlijks maar een beperkt aantal woningen bou wen in de goedkope huursector. Leiden probeert een groter 'contingent' binnen te halen en de SLS is daar 'via de eigen ka nalen' ook mee bezig, aldus Hübben. Eerder vatte de stichting het plan op om ook duurdere pre miekoop- en premiehuurwo ningen te gaan bouwen. Vol gens directeur A. Hübben is dit plan toch niet haalbaar. „Wij kunnen niet zonder forse subsi dies bouwen want dan kom je toch al gauw uit op een kale huurprijs van vijf- zeshonderd gulden. Daardoor worden ka mers onbetaalbaar." LEIDEN ERNA STRAATSMA De gouden tijden zijn voorbij. Sinds 1985 wordt er in toene mende mate beknot op de gel den voor monumentenzorg. „Je kunt steeds minder mensen helpen", zegt scheidend chef monumentenzorg G. de Klerk. Zijn koperen jubileum valt sa men met zijn vertrek bij de ge meente Leiden. De Klerk (59) is gisteren met vut gegaan. Om plaats te maken voor een jonge re collega die er overigens voor lopig niet komt: de sollicitatie procedure is opgeschort vanwe ge reorganisatieperikelen. De Klerks liefde voor histori sche bouwwerken was er al op jonge leeftijd, maar pas op zijn veertigste maakte hij dat tot zijn specialisatie. Na het voltooien van zijn hts-opleiding was de tijd er nog niet rijp voor, zegt hij. „Nu is monumentenzorg een afstudeerrichting bij de TH. Vlak na de oorlog was het een risico om je te specialiseren in een nog niet volwaardige tak van het vak bouwkunde." Hij trad in dienst van de ge meente Leiden op een tijdstip dat het rijk nog met gulle hand subsidies uitdeelde voor de res tauratie van historische binnen steden. „Het was een hele goe de tijd. Iedereen hing aan de ruif van het rijk. Er werden plannen gemaakt, waarvan je niet wist of daar geld voor be schikbaar was. Een risico, maar als je hard tamboerde, aanhield, dan hielp dat. Ontzettend span nend." Het bedrag dat de gemeente thans krijgt is veel lager. Dat is de afgelopen tien jaar gehal veerd: van 22 naar 11 miljoen gulden. Geld waar niet alleen huizen maar bijvoorbeeld ook rioleringen van worden opge knapt. „De wachtlijsten voor restauraties zijn daardoor veel langer geworden." Chef monumentenzorg G. de Klerk: „Ik heb hier twaalf jaar met veel plezier gewerkt maar ik zal me hierna niet echt vervelen." roro jan hoi vast De bezuinigingen lopen pa rallel aan een toename van het aantal monumenten. Met min der geld moet de gemeente steeds meer beschermen: rijks monumenten (totaal 1140; wet telijk beschermd), gemeentelij ke monumenten (totaal 600) en 'beeldbepalende panden' (to taal 2000). Binnenkort wordt daaraan een nieuwe categone toegevoegd, die van de jonge monumenten (1850-1940). „Dat zijn zo'n 1000 panden 20 nar den nu geïnventariseerd en naar schatting tien procent daarvan wordt later aangewe zen als rijks- of gemeentelijk monument." Maar als de voorgestelde be zuinigingen van staatvsecretaris Heerma (volkshuisvesting) doorgaan is er in 2005 geen cent meer beschikbaar voor het op knappen van gemeentelijke monumenten. Uiteindelijk blijft er alleen nog wat te verhapstuk ken over voor de vier grote ste den. „Als dat doorgaat wordt dat desastreus voor Leiden. Wil het rijk die jonge monumenten ook gaan beschermen dan moet daar geld voor beschikbaar ko men." Toch wil De Klerk niet som ber doen „Je moet oppassen voor fatalisme. Het zijn golfbe wegingen. Denk niet dat het met het culturele erfgoed een aflopende zaak is. De waarde er van kun je niet wegpoetsen; bij de bevolking is daar in de loop der jaren meer draagvlak voor gekomen Dal moet vertaald worden in geld." De Klerk is niet rouwig om zijn vertrek. „Ik heb hier twaalf ja.ir mol veel plezier gewerkt, maar ik zal me hiema niet echt vervelen." Hobby's heeft hij zat Zoals het tekenen van histori sche panden. Een verzameling van leidse schetsen wordt de komende Monumentendag (12 september) grpresenteera in een boekje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11