Leidsch Dagblad 'Trein elke maandag plat' A Paats mag blijven in Alphen Italië kiest voor aardverschuiving 14! Luchtmacht Joegoslavië bombardeert Mostar Story moet Rob de Nijs ton betalen DINSDAG 7 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39821 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 leiden Bij een botsing op de Schipholweg is vanochtend rond half zeven een 21-jarige man uit Dwingelo gewond geraakt. De man werd aangereden door een busje, bestuurd door een 22-jarige Leidenaar, die zei de personenwa gen over het hoofd te hebben ge- n. De man uit Dwingelo is met i hoofdwond overgebracht naar het AZL. Zijn passagier, een 35-ja- man uit Ems, kreeg glassplin ters in het gelaat. Gistermiddag raakte even verderop een 17-jari- ge vrouw uit Voorhout zwaar ge wond. Ze reed rond een uur op haar snorfiets over het fietspad bij het postkantoor en werd aangere den door een bestelauto bestuurd door een 31-jarige man uit Zoe- terwoude. Hij wilde vanaf het par keerterrein bij het postkantoor de Schipholweg oprijden. De vrouw liep een gebroken rib en een bek kenfractuur op. FOTO HIELCO KUI PERS Historisch verlies Christendemocraten rome eelco van der unpen correpondent De Italianen hebben gisteren voor een politieke aardverschui ving gezorgd. De regeringscoali tie van christendemocraten, so cialisten, liberalen en sociaalde mocraten verloor de meerder heid, waarbij de christendemo craten het slechtste resultaat sinds de oorlog boekten. De vorming van een regering wordt een bijna onmogelijke opgave. Hoewel de coalitie door een curieuze berekening waar schijnlijk nog een nipte zetel meerderheid houden, verklaar den alle vier de partijen de coa litie niet te kunnen voortzetten. Daarvoor was de opmars van de protestpartijen te groot. Zoals was voorspeld is de Noorditaliaanse Lega JMord-Le- ga Lombarda van de charisma tische Umberto Bossi de grote winnaar. De Lega, die voorstan der is van een federale staat, be haalde voor de Senaat 8,4 en voor de Kamer van Afgevaardig den 8,9 procent van de stem- Het verlies van de Democra- zia Christiana, sinds 1946 onaf gebroken aan de macht, is het meest revolutionaire feit van deze verkiezingen. De DC is voor het eerst in haar bestaan onder de 30 procent gekomen. Opvallend is dat de partij ook in Zuid-Italië heeft verloren, waar ze haar grootste machtscentra heeft. De politieke situatie in Italië is nu volstrekt troebel. Slechts één partij komt in de buurt van de 30 procent, terwijl er twee - de socialisten van Craxi en de PDS, de voormalige comm ten - rond de 15 procent uitko men. Alle andere partijen kre gen minder dan 10 procent Nieuwe verkiezingen zijn wel licht de enige oplossing. Ex-Beatle treedt op voor Maharishi londen Ex-Beatle George Harrisson heeft gisteravond een be nefiet-concert gegeven voor een der bizarre partijen die donder dag aan de Britse verkiezingen deelnemen: de Natural Law Party van de Indische goeroe Maharishi. Het concert in de Royal Al- bert Hall was het eerste avondvullende optreden van Harrisson sinds het uiteenvallen van de Beatles in 1969. Maharishi Mahesh Yogi, die vanuit Vlodrop in Nederland opereert, verwierf in de jaren '60 grote bekendheid nadat de Beatles zich tot hem had den 'bekeerd'. Het vermaarde kwartet brak echter met Maharis hi toen duidelijk werd dat de goeroe zijn vrouwelijke volgelingen niet alleen met zijn ideeën bevruchtte maar ook met zijn zaad. De Natural Law Party belooft Engeland 'een hemel op aarde', ook zullen bij elk dorp en elke stad „kruidentuinen" verrijzen. Met de oogst kan vervolgens „80 procent van alle ziektes alsme de het verouderingsproces" worden uitgebannen. Helikopter neergestort in Finse Golf moskou» Bij een ongeluk met een helikopter in de buurt van St. Petersburg zijn gisteren zes mensen, onder wie drie Nederlan ders en een Duitser, om het leven gekomen. De heli stortte neer in de Finse Golf toen het toestel onderweg was van St. Peters burg naar Petrodvorets, waar het zomerpaleis van de Russische tsjaar Peter de Grote staat. De identiteit van de Nederlanders is niet bekend. Tante vermoord: zes jaar cel utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 19-jarige Zaandammer overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Op 16 december vorig jaar stak hij in het huis van haar vriendin in Westbroek opzettelijk zijn 62-jarige tante dood. De vriendin die hem tegen wilde houden raakte ernstig gewond. De tante was bij haar vriendin ingetrokken nadat zij haar man had verlaten wegens huwelijksmoeilijkheden. P. kon goed over weg met het echtpaar, waar hij al vanaf zeer jeugdige leeftijd over de vloer kwam. Vooral met zijn oom had hij een bijzondere band. Minder asielzoekers in maart den haag Het aantal asielaanvragen in maart - 1033 - is gedaald in vergelijking tot dezelfde maand van het vorig jaar toen nog 1449 mensen asiel aanvroegen in Nederland. De cijfers over maart komen ook lager uit dan die over februari. Toen vroegen volgens het ministerie van justitie 1196 mensen asiel aan. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in totaal 3640 asielverzoeken in gediend. Dat aantal is aanzienlijk minder dan in vergelijkbare perioden in 1990 (4892) en 1991 (4967). Opvangcentrum 3 Bij de opening van het nieuwe opvangcen trum voor asielzoekers in Amsterdam, zijn drie de monstranten opgepakt. Staatsgreep Peru 5 De verkapte staats greep van president Fujimori van Peru is inter nationaal veroordeeld. Oratorium Elias 7 De Nederlandse Han- delvereniging voert het oratorium 'Elias' van Bartholdy voor het eerst uit in de Leidse Pieterskerk Referendum Het referendum verdient volgens het Leidse raadslid en poli ticoloog Hillebrand een herkansing Kleywegt treedt af A Q Kleywegt legde I O gisteravond zijn functie als voorzitter van De Zijl neer. Zijn opvolger is nog niet bekend. Geen krant ontvangen': 071 - 161400 07! - 161499 Vervoersbottd FNV wil harde acties voortzetten tot cao-akkoord De Vervoersbond FNV wil elke maandag het treinver keer 24 uur plat leggen tot er een nieuwe cao is. „Een vaste stakingsdag in de week is ook helder voor de reizigers. Dan weten die ook waar ze aan toe zijn", aldus FNV-woordvoerder Duym. Vanmiddag is het plan met de leden bespro ken. Duym verwacht dat de Vervoersbond CNV en de FSV wel wat voor het FNV- plan voelen. DEN HAAG GPD De NS-directie heeft niet offi cieel gereageerd. „We hebben officieel geen bericht ontvangen van de bonden. Zij spelen het spel via de media. Daar hebben wij geen enkele behoefte aan", aldus een woordvoerder. Andere actievormen, zoals es tafettestakingen, zijn overigens ook mogelijk. Het treinverkeer ligt dan niet stil, maar de trei nenloop wordt dan wel een chaos. De NS overwegen bij nieuwe acties naar de rechter te stappen omdat de schade voor de spoorwegen dan 'onevenre dig groot' wordt. Beide partijen kwamen giste ren geen stap dichter bij elkaar. De NS-directie liet vanmorgen weten dat er „geen nieuwe uit nodiging op tafel ligt om met de bonden te gaan praten". NS no digden gisteren de bonden ver geefs uit voor een gesprek over verlenging van de lopende cao. „We willen alleen praten als de NS met iets nieuws komen. Het heeft geen zin om over de oude cao-voorstellen te praten", al dus Duym. Kilometerslange files beheersten vandaag opnieuw het beeld van de autosnelwegen in de Leidse en Alphense regio. De opritten van de Rijksweg A4(Leidschendam-Leiden-Burgerveen) bij Leiderdorp raakten volledig verstopt en de rijen auto's blokkeerden daardoor ook omliggende wegen. FOTO WIM DUKMAN Ook vandaag lag het t keer stil. Opnieuw lege perrons, overvolle bussen en ellenlange files op de wegen. Toch waren de verkeersproblemen vandaag klein. De Algemene Verkeers dienst telde achttien files met een gezamenlijke lengte van 136 kilometer, ongeveer 30 kilo meter meer dan normaal. Woordvoerder Dellebeke veron derstelt dat veel mensen car poolen en dat veel mensen van daag maar vrij hebben geno men. Hij verwachtte ook van middag en vanavond geen pro blemen. „Maar het blijft koffie dik kijken". De staking bezorgde gisteren de informatrices bij de NS-In- formatielijn handenvol werk. Er kwamen 8000 telefoontjes bin nen op het Q6-nummer, ruim twee keer zo veel als op een ge- EG erkent Bosnië wel, Macedonië nog niet budapest-luxemburg dpa-gpd-ai De federale Joegoslavische lucht macht heeft vanochtend de stad Mostar in Bosnië- Hercegovina gebombardeerd. Er vielen ze ker vier doden. In delen van de stad viel de elektriciteit uit. De Bosnische tv meldde dat in Mostar wordt gevochten tussen het fede rale leger een de Bosnische politie. In Sarajevo protesteerden gisteren tien duizenden tegen geweld en nationalisme in Bosnië. Net als zondag vielen er doden door kogels van Servische sluipschutters. De betogers in Sarajevo hebben een co mité van nationale redding opgericht, dat de Bosnische regering moet vervangen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. In het co mité zit een groot aantal intellectuelen, een schrijver en een ex-generaal. In Banja Luka riepen Serviërs vannacht de onafhankelijke 'Servische republiek van Bosnië-Hercegovina' uit. De Europese Gemeenschap erkent de on afhankelijkheid van Bosnië, maar wacht nog met de erkenning van Macedonië, tot opluchting van de Grieken. De EG-minis- ters van buitenlandse zaken besloten dat gisteren in Luxemburg. De EG stelt boven dien de Servische president Milosovic op heffing in het vooruitzicht van de economi sche sancties tegen zijn land. Servië moet dan wel meewerken aan vrede in de regio en de rechten van minderheden waarbor gen. De ministers van buitenlandse zaken ho pen dat erkenning van Bosnië „bijdraagt aan de stabiliteit", zo zei minister Van den Broek. Het oplaaien van de gevechten baart de EG zorgen. .Aan de erkenning zijn risi co's verbonden", aldus een Britse diplo maat. Hij zei dat de gevechten volgens de haarlem eo blaauw EG bedoeld zijn om de erkenning tegen te houden. Voor de druk van dat geweld zwichten, zou de situatie in de voormalige Joegoslavische republiek alleen maar verer geren. Griekeland slaagde er gisteren nogmaals in een erkenning van het naburige Macedo nië tegen te houden. Maar de andere EG- lidstaten hebben Athene duidelijk te ver staan gegeven dat het waarschijnlijk de laatste keer was. Zij willen de 'republiek van Skopje' snel erkennen, uit vrees dat het daar anders ook tot geweld komt. Pagina 2: Islamieten in Bosnië zijn de trouwste Joegoslaven. Meerderheid gemeenteraad vertrouwt burgemeester alphen aan den run aap rietveld Burgemeester Paats mag blijven. Een ruime meerderheid van de Alphense gemeente raad heeft vannacht zijn vertrouwen uitge sproken in Paats ondanks diens betrokken heid bij de illegale stort van tienduizenden vaten chemisch afval in de Coupépolder. De SP kreeg uiteindelijk alleen D66 en Groen Links mee voor een motie van wan- Paats mag blijven, maar ambtenaren van de dienst openbare werken, die verantwoorde lijk waren voor de gang van zaken op de vuilstort, kunnen mogelijk disciplinaire maatregelen tegemoet zien. Een PvdA-mo- tie van die streldcing kreeg gisteravond una nieme steun. Bovendien komt er een openbare schuld bekentenis van de raad. Die moet de Alp hense burger enige genoegdoening schen ken voor de onzorgvuldige manier waarop de gemeente met de Coupépolder is omge sprongen. De raad heeft burgemeester en wethouders gevraagd een tekst op te stellen en te publiceren. De raad onderschreef gisteravond het eindrapport van de onderzoekscommissie onder voorzitterschap van D66'er Engwir- Burgemeester Paats luistert bedachtzaam ter wijl de gemeenteraad een oordeel velt over zijn politieke voortbestaan. FOTO» ANP» PAUL STOLK da. Daarin wordt het college nalatigheid verweten bij de controle op de gifstort en bet achterhouden van informatie voor de raad. Aanvankelijk sprak alleen het CDA het vertrouwen uit in de CDA-burgemeester. Hem wegsturen zou volgens fractievoorzit ter Habermehl neerkomen op 'een middel heksenjacht'. De overige college partijen, PvdA en WD, lieten Paats nog even bungelen. De liberalen deden een ern stig beroep op Paats om zich op zijn positie te beraden: „We hebben te maken met een bestuurder die de raad onjuist heeft voorge licht. In 1988 riep de burgemeester nog, dat er niks aan de hand was in de Coupépol der." De PvdA vroeg zich af of Paats, na alle aanvallen op zijn persoon, nog wel kon functioneren. Alleen de oppositiepartijen D66, Groen Links en de SP drongen aan op het vertrek van de eerste burger, maar zij beschikken over slechts 4 van de 31 raads- zetels. Paats wees in een lang en emotioneel be toog alle beschuldigingen van de commis sie I ngwirda van de hand MJ h.td jÉM ge probeerd. tegen de zin van wethouders en hoge ambtenaren, misstanden op de vuil stort aan het licht te brengen, zei hij. Voor de PvdA was dat voldoende. Fractie voorzitter Te Bos zei het volste vertrouwen te hebben in de burgemeester. De WD achtte het verweer van Paats daarentegen te mager, maar steunde uieindelijk wel een CDA-motie waarin stond dat de conclusies van de nmmissie 1 ngwirda ..mei r. «hi vaardigen dat de burgemeester opstapt HET WOORD IS AAN Zorgen zijn meest als brandnetels: vat je ze zacht aan, dan branden ze; pak je ze flink aan. dan doen ze geen pijn. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familieberichten Feiten en meningen - Info VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Eerst af en toe zon en overal droog Later toenemende bewol king Minimumtemperatuur 5 gra den, maximum- 13 graden Oos telijke wind, zwak tot mabg wone dag. De meeste mensen belden met de min of meer re torische vraag of ze op een trein mochten rekenen. Het aantal boze telefoontjes veel Mg nur Vanmorgen werden er maar een paar honderd telefoontjes ge turfd. Het weekblad Story moet zan ger Rob de Nijs en zijn ex- vrouw Belinda Meuldijk een schadevergoeding betalen van 100.000. De Haarlemse recht bank veroordeelde het week blad vanmiddag vanwege grie vende publicaties over de breuk van het echtpaar. De rechtbank noemde de wij ze waarop het weekblad over De Nijs en Meuldijk beschreef 'suggestief, grievend, onjuist en tendentieus De gewraakte arti kelen over de twee verschenen vorig jaar. Meuldijk en De Nijs hebben toen verscheidene ma len tevergeefs geprobeerd de publicaties tegen te houden. De rechtbank oordeelde dat Story hiermee de gevoelens van de twee 'volstrekt ondergeschikt achtte aan haar commerciële belangen'. Wijkertunnel klaar in '96 De Wijkertunnel onder het Noord zeekanaal kan worden aangelegd. Een internationaal consortium onder leiding van de NMB Postbank /al 480 mil joen gulden steken in de 560 miljoen kostende tunnel. Het rijk draagt de resterende 80 mil joen gulden bg I Her <t n halt gaat de eerste spade de grond in. medio 1996 moet de over verbinding klaar zijn. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat heeft na lang wikken en wegen de voorkeur gegeven aan de NMB Postbank boven een reeks andere kandi- dalen I erder al is N'MB PnM bank semen met de Franse bank Société Général gekozen als 'private financier' voor de tunnel onder de Noord bij Al- blasserdam Treinstaking gevaar voor ophalen huisvuil LBPEN-STRHK JAN WESTERLAKEN Als de treinstaking ook morgen voortduurt, wordt er in de Bol lenstreek geen huisvuil opge haald. Het overiaadstation in Voorhout en de 20 wagons die het vuil naar de VAM in Wijster moeten afvoeren, zijn vol. De overslag kanalleen vandaag nog wat huisvuil kwijt, aldus woord voerder Remmer/waal \anmor gen. Het overiaadstation aan de Haagweg in Leiden kan nog twee dagen vooruit, zegt be heerder Roos. Leiden heeft een opslagcapaciteit voor vijf dagen. Zowel Leiden als Voorhout voert een deel van het huisvuil nu met vrachtwagens af. Leiden brengt het naar Amsterdam. Voorhout naar Wijster. I O tv maand lf 2 7BO) «na automa tlfcCbe betalmq' O P»r k wartaal (t 8010) vm ace*» g.ro I Pr k «wartmi (f 80 10) via auto mati«ct«a betafeng* Naam en «roortettart Nummer bank, girorekening Deze bon m een envekjp ronde poatrege* Muren rvae# Lartacb Degb'* i Antwoordnummer 10050 .1 2300 VB L»4en 712K1,400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1