'Moment is misschien ongelukkig' Grommende bariton, piepende alt Cultuur Kunst 'Viktor en Viktoria': zielloze minimusieal Hermans schrijft boekenweekgeschenk '93 Kleurrijke afsluiting culturele activiteiten Stichting voor Jo Spier MAANDAG 6 APRIL 1992 9 RÉ DACTIE CEES VAN MOORf Politie en muziek leiden Het Leids Politie Muziek Gezelschap (LPMG) gaat in de eerste week van mei naar Hongarije om een aantal concerten te geven. Opgetreden wordt in Kiskunfelegyhaza en Budapest. Het gezelschap geeft een voorproefje op vrijdag 10 april met een voorjaarsconcert in de Muzenhof in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de balie van het politiebureau of aan de zaal. Lingua Musica in kerk leiden Het kamerkoor Lingua Musica geeft zaterdagavond een concert in de Lokhorstkerk. Het 25 leden tellende koor voert in samenwerking met de pianiste Jeannette Koekkoek een pro gramma uit met muziek van de twee 19e eeuwse componisten Franz Liszt en Johannes Brahms. Aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij boekhandel Kooyker. Excursie naar Kandinsky leiden De Leidse Volksuniversiteit K&O heeft het initiatief ge nomen om op dinsdag 28 april een excursie te maken naar de Kandinskytentoonstelling in Düsseldorf. Op de tentoonstelling wordt de nadruk gelegd op de aquarellen en tekeningen van de ze belangrijke 20e eeuwse kunstenaar. De reis naar Düsseldorf wordt per touringcar gemaakt. Het vertrek is om 9.00 uur. De prijs bedraagt 55 gulden. Twee ervaren docenten die aan de Volksuniversiteit zijn verbonden, zullen de groep begeleiden. Opgave K&O Oude Vest 45,141141. Zizero in paasvakantie leiden Clown Zizero speelt woensdag 15 april "Verbruide Gom pie' in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Dit vrolijke stuk dat geschikt is voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar begint om 14.00 uur. Kaarten verkrijbaar bij K&O. Grootste tegelplateau amsterdam In het museumrestaurant van het Amsterdams His torisch Museum is vanaf morgen het grootste tegeltableau van Nederland te bezichtigen. Het museum heeft het bijna zes meter brede tableau kunnen aankopen van de Stichting Tichelaars Historisch Bezit, nadat het met veel steun van diverse sponsors is gerestaureerd. Hiermee is het na een lange omzwerving terug gekeerd naar de stad waar het in het begin van de 18e eeuw is vervaardigd: Amsterdam. Alt en piano tijdens lunch leiden Op het programma van het wekelijkse lunchconcert van K&O staan komende donderdag een optreden van altzangeres Janny Wildemast en pianist Patrick Hopper. Liederen van Brahms, Duparc en Quilter en enkele jiddische liederen worden ten gehore gebracht. Hopper speelt ook solo: de sonate 'Remi- niscenza' van Nicolai Medtner. Donderdag 9 april, kapelzaal, 12.45 uur. Indonesisch festival in Leiden Het Rijksmuseum voor Volkenkunde organiseert in sa menwerking met de Rijksuniversiteit Leiden op zondag 12 april een festival van Indonesische muziek en dans. Het is voor het eerst dat een festival van deze aard en grootte in Nederland wordt gehouden. leiden saskia stoeunga Op drie plaatsen in het méseum wordt een gevarieerd program ma geboden met anklungmu- ziek, Soendanese zang, Balische muziek, dansen uit Sulawesi en de Molukken, krijgsdansen, en natuurlijk klassieke Javaanse muziek en dans. „Het festival staat in het teken van de dub beltentoonstelling Insulinde in Leiden", aldus Mirjam ten Have van het museum voor Volken kunde. „De uiteenlopende gen res muziek en dans van de Indonesische eilanden geven aan beide tentoonstellingen "Voorbij de Javazee' en 'Boed dha en Shiva op Java' een extra dimensie." In het museumres taurant worden die dag Indone sische lekkernijen gepresen teerd. Dr. Wim van Zanten, als an tropoloog verbonden aan de Leidse universiteit, belicht nog een andere kant. „Het festival is ook bedoeld om het contact tussen muziek- en dansgroepen te bevorderen. Op een congres in Londen bemerkte ik, samen met mijn collega en medeorga nisator dr. Clara van Brakel, dat in Engeland de uitvoerende Indonesische kunsten heel goed gebundeld zijn. In Nederland is dat niet het geval, terwijl wij toch de langste traditie hebben. De wet van de remmende voor sprong heeft ons parten ge speeld. Het is hier na een bloei tijd in de jaren vijftig allemaal een beetje ingezakt." Van Zanten realiseert zich dat het moment om de banden aan te halen wat ongelukkig valt, nu de relatie IndonesiëNeder land danig is verstoord. Toch denkt hij dat op cultureel ge bied de uitwisselingen altijd veel gelijkwaardiger zijn ge weest. „Indonesische musici die wij lieten overkomen, hadden ons ook heel veel te bieden. Ik hoop dat dat blijft bestaan. Voor een aantal projecten die door ontwikkelingssamenwerking worden betaald, zullen we an dere geldstromen moeten vin den." Het museum voor Volken kunde biedt ruimte aan 16 mu ziek- en dansgroepen uit Ne derland en Indonesië met o.m. de zanggroep Mambruk uit Jayapura, Irian Jaya. De vier le den daarvan verblijven een half jaar in Nederland om zich ver der te bekwamen in de antropo logische film- en museumwe tenschap. De meeste andere groepen bestaan uit Indonesiërs en Nederlanders. Van Zanten die onderwijs in de antropolo gie van de muziek geeft, zet ook zijn studenten aan het werk in de groep Dangiang Parahian- gan. Om de theorie van zijn vak aan de praktijk te toetsen heeft hij samen met de Sundanese (West-Java) musicus Uking Suk- ri lesmateriaal voor studenten gemaakt. Van Zanten: „Sommi gen hebben er wel gevoel voor. Maar pretenties hebben we ab soluut niet." In 1980 werd op verzoek van het International House van de Leidse universiteit de Javaanse dansgroep Kuwung-Kuwung opgericht. De groep staat onder leiding van Clara van Brakel die zich aan de hoven en de vatoria van Surakarta en Yo- gyakarta specialiseerde in de klassieke dans-, muziek- en the atervormen van Midden Java Ook deze groep, die in de loop van de tien jaar een breed re pertoire heeft opgebouwd rituele hofdansen tot volksspe len uit dorpen, is te bewonde ren in de hal van recensie wunand zeilstra Viktor en Viktoria van Mano Morett de regie van Rosamana Rinaldi Muziel rangementen Paul Prenen Gezien: schouwburg Leiden In de jaren dertig behoorde Ber lijn tot de toonaangevende me tropolen. Toch wierpen de don kere jaren van het fascisme vooral tegen het einde van de Republiek van Weimar, de 're publiek zonder republikeinen', hun schaduwen vooruit. Thea ter, cabaret en film maakten een bloeiperiode door, mis schien juist wel omdat de men sen de dreiging van de politieke instabiliteit wilden Ontvluchten. "Viktor en Viktoria' gaat over die tijd. Het toneelstuk speelt zich af ten tijde van de opnamen van de gelijknamige film uit 1933 met Renate Müller in de hoofd rol. Die film vertelt het verhaal van een vrouw die zich als man (Viktor) verkleedde die op zijn beurt als zogenaamde 'traves tiet' (Viktoria) in nachtclubs en cabarets optrad. Decadent amusement aan de vooravond van een wereldcatastrofe. Het liedrepertoire uit die da gen (dat zijn populariteit onder meer aan de vertolkingen van Marlène Dietrich dankt) heeft nog altijd zijn aantrekkings kracht niet verloren. Als er ie mand in Nederland is die dit re pertoire op hoog niveau kan brengen, dan is het Gerrie van der Wei. Haar Duits klinkt per fect, de klankkleur van haar zangstem past precies bij de sfeer van het liedmateriaal, en bovendien beschikt zij over de noodzakelijke diva-allure die je automatisch met dit repertoire verbindt. Dus zou het toneelstuk Vik tor en Viktoria', waarin Genie van der Klei de hoofdrol ver tolkt, eigenlijk een schitterende avond moeten opleveren. Dat valt echter vreselijk tegen, het is een zielloze' minimusieal ge worden. Armetierig Van der Klei zingt naar verhou ding véél te weinig, het gebab bel van het stuk er omheen is een structuurloze vertoning. Te genover de kwaliteit van haar zang valt de erg overdreven ma nier van acteren van Gerrie van der Klei zeer negatief op. Zelfs voor een krengige filmster is dit geknauw met schelle stem on geloofwaardig. Hugo Metsers heeft de rol van filmregisseur annex acteur die hij erg ongeïnspireerd en mat invult. Dat het dramatisch con flict tussen hen beiden gaat over marchanderen, collabore ren of integer blijven, kun je maar beter in het programma boekje nalezen. Afwisselend nemen we een kijkje op de filmset en achter de schermen. De opzet daarvan is dusdanig armetierig dat een en ander nauwelijks iets weg heeft van opnames in de berucht/be roemde filmstudio UFA in Ber lijn. Eva van Heyningen die de rollen van regie-assistente en filmactrice moet combineren, Interessant jazzconcert 'Sumbur 5' in De Waag Het blijft een vreemde stad, Lei den. Het ene moment blijkt er een frisse belangstelling voor nieuwe vormen van muziek te bestaan, de andere keren (maar al te dikwijls) blijft het cultuur- minnende deel van de sleutel stad gezapig thuis. Zaterdag avond mocht de sinds kort in deze bezetting bestaande for matie Sumbur 5 de aandacht van een tiental bezoekers trek ken. De vijfmansgroep, onder lei ding van de vocalist en leider Han Buhrs (instigator van de Schismatics en de Tobsgroe- pen) en genoemd naar het Rus sische woord voor 'in de war', is ongetwijfeld een van de opmer kelijkste groepen die in Neder land optreden. Met een nieuw lichter als Dirk Bruinsma (gitaar en altsax), bekend van het even zo moeilijk te etiketteren Blast, en de 'alternatieve' Franse gita rist Guy Sapin, die eerder met Buhrs in 'Encore Plus Grande' musiceerde, heeft de band met misschien de beste mannelijke vocalist van het Nederlandse rock- en jazzcircuit, een veel heid aan klankmogelijkheden tot zijn beschikking. De twee gitaristen vullen el kaar uitstekend aan in de me rendeels op recalcitrante rockritmiek gefundeerde stuk ken en kunnen zich vooral con centreren op fills, solowerk en dikwijls metalige timbrecreatie. Daarbij kunnen ze terugvallen op een behoorlijk arsenaal aan mechanische en, in het geval van Sapin, electronische effec ten. Bruinsma was daarnaast ook te horen als vrij en puntig solerende vrije saxofonist. Het repertoire, een combina tie van oudere composities door Buhrs en Van Berkel ('lts A Gar goyle's Job') geschreven door onder meer de Schismatics en nieuwer werk van Bruinsma, het collectief en de eerder ge noemde heren, heeft een over wegend somber ("Gloom But cher"), melancholisch en af en toe mysterieus karakter. Als we Sumbur 5 serieus nemen, leven we kennelijk in een tijd van emotionele crisis. Aangezien het een grotendeels Nederlandse band betreft, kun nen we de boodschap gelukkig dit alles spelen, valt hoogstens uit de rolverdeling op u maken Als de (helaas ingeblikte) mu- Welke rollen Ricardo Sibelo en ziek inzet, is er enige grandeur. Wim Rijken nu eigenlijk binnen voor de rest is het uitzitten. Sumbur 5: Dirk Bruinsma, Frank van Berkel, Alan Pruves, Han Buhrs en Guy Sapin (vlnr). met een korreltje zout nemen. Zoals dat in de hedendaagse rock gebruikelijk is, was de zan ger hijna altijd onverstaanbaar als het volume opengedraaid werd, zodat het gissen blijft naar de inhoud van uitnodi gend getitelde stukken als 'Deli catessen Lover Rite' en 'Come Data Soul'. De verwijzingen naar de onttakelde rhythm blues van Captain Beefneart in het bij vlagen gospel-achtige Low Ix>w Spirit' waren echter overduidelijk. Die indruk wordt versterkt door de doorrookt klinkende stem van Buhrs die een bereik heeft van een breed grommen de bariton tot een piepende alt. Buhrs' zangwerk houdt daar bij het midden tussen 'gewoon' zingen en ritmisch correcte de clamatie. In een enkel stuk pak te hij de mondhamionu u. man de eventuele muzikale conse quenties daarvan werden over stemd door de andere instru mentalisten. Het is goed dat er een band DEN HAAG GRD (Festival Indonesische Muziek en Dans, Rilksmuseum voor Volkenkun de, Steenstraat I, leiden. Zondag 12 april, aanvang 12.45 uur.) Willem Frederik Hermans zal op uitnodiging van de Stichting CPNB het boekenweekgeschenk 1993 schrijven. De 58ste Boe kenweek wordt volgend jaar ge houden van 10 tot en met 20 maart. Dagboeken, brieven en biografieën, onder het motto 'Het leven geschrevefi' staan erin centraal. FJermans wordt door velen beschouwd als de grootste Ne derlandse romanschrijver van na de oorlog. Naast romans schreef hij ook verhalen, poëzie, toneel en vooral essays Hermans werd in 1921 gebo ren. groeide op in Amsterdam, werkte als fysisch geograaf in Groningen, woonde 18 jaar in Parijs en verhuisde kort geleden naar Brussel. Van zijn werk ver- De Culturele Raad Hazers- woude zong gistermiddag zijn manezang: een piano/dwars- fluit-recitei. Na 15 jaar trouwe dienst is de raad opgeheven. Het gemeentebestuur roept nu initiatieven uit de bevol king om vervolgens een stich ting in het leven te roepen die de kunstbelangen behartigt. Zo schuift de gemeente haar vertmtwoordelijkhcid af en is het voorlopig afwachten wat er komen gaat. Hoe het ook zij, voorlopig is er helaas een ein de gekomen aan een reeks concerten, tentoonstellingen, exposities en voorstellingen in •n rond het dorp. Het recitel was niet het hoogtepunt in de serie mid dagconcerten. maar toch een kleurrijke afsluiting. De fluitist lohan van Kempen waagde zich met succes aan het derde Incantation van André Jovilet. een bezwerende en romanti sche schets van het gemis van de zee. die hij vertaalde naar de klankwereld van de dwars fluit. Ook in de Barcarolle in Fis van Chopin speelt het wa ter een belangrijke rol. door de pianist Jaap Stork met het wie gende steeds terugkerende thema in de linkerhand tot le ven gebracht. Het is de enige ztiidelljk getinte muziek van Chopin geïnspireerd op de Ve- netiaanse gondelvaart; be schouwend en toch betrokken door Stork gespeeld. Het lekkerst was voor het laatst bewaard, een verrassend Concertino in D (bewerkt voor piano en dwarsfluit) van de vrouwelijke componist Cecile Chaminade. Het begint en eindigt met een mooie, lyri sche melodie, die een virtuoos, weerbarstig maar stralend middendeel omsluit, vooral voor de fluitist een uitdaging. Ondanks technische pro bleempjes werd dit stuk met élan en spontaniteit vertolkt. FOTO THIERRY passerat als Sumbur 5 bestaat, maar het blijft in hokjesminnend Neder land een probleem om muziek aan de man te brengen die de tijdgeest en de spontaniteit van de rock verbindt met de virtuo siteit en het improviserende ka rakter van de jazz. De geïnteres seerden die dit optreden mis ten, kunnen bij wijze van her kansing nog terecht bij een live uitzending op Radio 3. als aan staande woensdagavond Sum bur 5 te horen zal zijn in het programma 'La Stampa'. zutphen anp Nederland heeft vanaf woens dag 8 april een Jo Spier Stich ting. Die dag vindt in Zutphen de ondertekening plaats van de stichtingsakte. Het bestuur van de stichting bestaat uit verte genwoordigers van de Stedelijke Musea Zutphen. de vrijwilli- gerswerkgroep Jo Spier, de fa milie Spier, de Jo Spier Kring en de Vriendenkring van de Stede lijke Musea. Doel van de stich ting is het geven van landelijke bekendheid aan het werk van Jo Spier.. Daarvoor zullen tentoon stellingen worden gerealiseerd. Ook zal hulp worden geboden bij de uitbreiding, registratie en conservering van de verzame ling. Verder wil de stichting in formatie en reproductiemateri aal verstrekken en regelmatig een Jo Spierpublikatie uitgeven De tekenaar/ illustrator lo Spier werd op 28 juli 1900 in Zutphen geboren ln 1951 ver trok hij naar de Verenigde Sta ten. waar hij zich bezighield met het illustreren van zeer uit een lopende soorten drukwerk en het ontwerpen van reclame campagnes Hij overleed in 1978 in de VS. Naar aanleiding van een grote overzichtsten toonstelling in 1975 in het Ste delijk Museum, schonk lo Spier zijn hele verzameling aan de ge meente Zutphen. Kuitstdebat: tamme discussie schenen vertalingen in het En gels, Frans. Duits, Noors, Zweeds en Deens. Hermans' boeken worden uit gegeven door De bezige Bij. Van C)orschot, De Harmonie en Thomas Rap. ARNHEM HENK MEUTGEERT Alles zal wellicht beter worden, we moeten alleen nog even wachten. Zowel de cultuur-frac tiespecialisten M. Beincma. F. Niessen en A. Nuis van CDA. PvdA en D66 aJs WD-fractie voorzitter F. Bolkestein beloof den het hun gehoor gistermid dag in de Arnhemse schouw burg; in een nieuw regeerak koord moet komen te staan dat er meer geld voor kunst en rul tuur wordt uitgetrokken. De vier waren naar Arnhem gekomen voor het Nationaal Kunstdebat de voorgestelde overheve- kunstgeiden van de 're- r de Randstad. In Arnhem bleek opnieuw dat de discussie over het Kunsten plan zich versmald heeft tot vooral een financieel touwtrek ken over opera en symfonische muziek in de regio. Vooral linfjv vanuit de regio werd tijdens liet door tv-presentator Paul Witte- man geleide debat gewezen op het belang van een culturele in frastructuur, met eigen gezel schappen en orkrsten. ..Sinds de jaren zestig wordt geld aan de regio onttrokken", betoogde artistiek leider Agaath Witteman van het Theater van het losten Directeur F. de Ruiter van het Koninklijk Conservatorium in Dm I It.ir. noemde als enige het advies van de Raad voor de kunst het beste dat de n-gio kan overkomen". „Het zou veel beter zijn als de Randstad en de regio samen naar de Tweede Kamer gaan voor meer geld Met 30 tot 40 miljoen is al veel mogelijk stelde hij. „De regio jammert, maar krijgt in de mu- zieksector evenveel als ze had Daarom wordt hier een fanta -.iL-discus.su- gcv.Md Hugo Metsers en Gerrie van der Klei in 'Victor en Victoria': jaren dertig herleven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9