Bedrijfsterrein is nagenoeg schoon 'Pasveer-installatie op monumentenlijst' Regio Leiden Monumentale boerderij opgeknapt Statistieken MAANDAG 6 APRIL 1992 8 p de graaff uesbeth bi a koevoet caroline v Deckers kan verhuizen naar Zoeterwoude zoeterwoude/leiden Het Leidse carrosseriebedrijf Deckers kan naar de Zoeter- woudse Grote Polder verhuizen. De bodem aan de In dustrieweg 18-20, waar Deckers zich wil vestigen, is na genoeg schoon. Op grond van metingen van het Advies bureau voor Milieu-onderzoek hebben gemeente en pro vincie 'ja' gezegd tegen de nieuwbouw voor de vestiging van Deckers. predikaat 'goed' beneden de zogenaamde B-waarde mee te krijgen. De concentratie giftig trichloorethaan bijvoorbeeld, is de afgelopen jaren teruggedron gen van 23.000 microgram per liter naar 55, die van trichloor- methaan van 24.000 naar 11 Het grondwater zal weliswaar ook de komende jaren nog ver der worden afgepompt en ge reinigd, maar, aldus het rap port: „De verontreiniging levert geen risico's voor het toekom stig gebruik van de locatie". Leenaers daarover „Bij geen enkel stuk grond zal tegenwoor dig het percentage nul uit de bus komen. Maar als men een maal aan het saneren is, wordt altijd wel geprobeerd ook het al lerlaatste stukje weg te halen." Het is de bedoeling dat Dec kers, die in Leiden ruim 30 me dewerkers telt, medio dit najaar van de Lammenschansweg in miep de graaff De gewraakte vervuiling ont stond in de jaren '70 bij de toenmalige gebruiker, de che mische handelmaatschappij Vos Co. Na de verhuizing van Vos naar Alphen aan den Rijn werd er de afgelopen jaren uit gebreid gesaneerd. De grond werd afgegraven en 'gelucnt' en het grondwater opgepompt en afgevoerd. De handelmaat schappij trok er een half miljoen gulden voor uit. Ook de komen de jaren blijft Vos verantwoor delijk voor de laatste schoon maakactie, zo is vastgelegd. Het Adviesbureau voor On derzoek heeft onlangs metingen waaruit blijkt dat de grond klaar is om opnieuw te worden ge bruikt, aldus woordvoerder H. Leenaers. Van de dertig geno men monsters blijken er 28 het Sieraden en cheques gestolen leiderdorp» In een huis aan de Camphuysendreef in Leiderdorp is afgelopen zaterdagavond ingebroken. Sieraden, cheques en een tuner-versterker werden meegenomen. De daders kwamen binnen via een raam aan de achterzijde op de tweede verdie ping. Alcohol-controle in Zoeterwoude zoeterwoude Bij een alcohol-controle in Zoeterwoude zijn af gelopen vrijdagnacht zeven bekeuringen uitgedeeld. De controle had plaats op de Nieuweweg en de Provincialeweg 17 in Zoet^r- woude-dorp en op de Hoge Rijndijk. In totaal werden 500 automobilisten aangehouden die allen de blaastest deden. Rotonde tijdelijk afgesloten wassenaar De rotonde aan de Lange Kerkdam en de Van Ol den bameveltweg in Wassenaar is morgen enige tijd afgesloten. Een linde op de hoek van de Lange Kerkdam wordt verplaatst naar de middenberm van de Van Oldenbameveltweg. De politie is aanwezig om het verkeer te regelen. De linde wordt verplaatst omdat de rotonde in juni wordt aan gepast. In het verleden zijn op dit punt meerdere ongelukken geoeurd doordat ook fietsers op de rotonde moeten rondrijden. Er komt nu een fietsstrook buiten de rotonde om, waardoor het knooppunt veiliger wordt. Leiden verhuist naar Zoeter woude. Het bedrijf heeft nog een vestiging in Weert, die blijft bestaan. In Zoeterwoude krijgt het carrosseriebedrijf de be schikking over zo'n 4000 vier kante meter in een op maat toe gesneden gebouw. Ook daar gaat het in de opbouw van vrachtwagens gespecialiseerde bedrijf zich verder toeleggen op het aibouwen van de in Weert vervaardigde halffabrikaten. Deckers is een van origine Zoe- terwouds bedrijf: daar werd het in 1913 gesticht door de groot vader van de huidige eigenaren. In de jaren vijftig koos Deckers voor een veel groter terrein aan de Leidse Lammenschansweg. In 1970 werd een nieuwe vesti ging in Weert geopend. Burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude is blij met de te rugkeer van Deckers naar de oorspronkelijke vestigings plaats, al zal het voor zijn ge meente geen directe werkgele genheid opleveren. „Nee, daar voor is de afstand Leiden-Zoe terwoude natuurlijk te klein, ik neem aan dat alle werknemers gewoon meeverhuizen." Nat pak motorrijder oegstgeest Een motorrijder uit Oegstgeest belandde gistermiddag om streeks kwart over vijf in het wa ter langs de Haarlemmerstraat- weg. Hij moest uitwijken voor een overstekende eend. Hij liep geen lichamelijk letsel op. Grote buit Bij een inbraak in een woning aan de Asterlaan in Oegstgeest zijn het afgelopen weekeinde twee cd-spelers, 60 cd's, een vi deorecorder, sieraden en geld gestolen. Uit een bouwkeet aan de Endegeesterstraatweg in Oegst geest zijn zaterdagmorgen vroeg drie dakramen gestolen. Een getuige zag twee mannen met het gestolen goed wegrij den, maar kon de politie geen kenteken van hun auto doorge- den die in de komende jaren kan worden gerestaureerd met provinciale subsidie. Tien Leiderdorpse monumenten zijn door de gemeenteraad op het meerjarenpro gramma 'Restauratie monumenten' ge plaatst. Aan de hand daarvan wordt de subsidie verdeeld. Behalve nummer 9 wor den aan de Achthovenerweg ook de num mers 15 en 27 gerestaureerd. Hoofdstraat 8 en 31 en drie huizen middenin de Acht- hovenerpolder, de Munnikkenpolder en de Bospolder mogen eveneens worden opge knapt Ook het Huis ter Does staat op de lijst. FOTO HIELCO KUIPERS Minder seniorenwoningen op het Van Alphenplein op het randje door dick van der plas Het plan voor de bouw van seniorenwoningen op het Leiderdorpse Van Alphenplein is veranderd. In plaats van een complex met 84 huur-apparte- menten, komen er 66 sociale-huurwoningen en zes duurdere huur-appartementen in het com plex. Vijf vrije-sector koopwoningen worden daarnaast aan de Cöomhertdreef gebouwd. Met de wijziging van de plannen komt wethou der H. Veldstra (ruimtelijke ordening) tegemoet aan de wensen van omwonenden die bang waren dat het complex te groot zou worden. Vooral de hoogte van het oorspronkelijke plan, drie verdie pingen, stuitte op veel bezwaren. De derde ver dieping is in het nieuwe plan de helft smaller, waardoor een terras ontstaat. Het herziene plan wordt vanavond besproken in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Scherm langs spoor in Voorschoten stuk langer voorschoten h buitink Het geluidsscherm langs het verbrede spoor in Voorschoten wordt niet 80 maar 100 meter lang. Het scherm van anderhal ve meter hoog komt ten noor den van het station aan de westkant van het spoor te lig- gen. Zoals al eerder was vastge steld komt een scherm van de zelfde hoogte aan de andere kant van het spoor te liggen, over een lengte van 230 meter. Schermen van een meter hoog worden over 65 meter lengte geplaatst in het verlengde daar van en over 885 meter ter hoog te van de woningen in Noord- Hofland. Voorschoten en de NS moe ten de schermen plaatsen om te voldoen aan het Besluit Geluid hinder Spoorwegen. Voor sommige plaatsen wil de gemeente een 'verzoek om ho gere waarden' indienen, het geen inhoudt dat op die plaat sen meer lawaai is toegestaan. De gevels van de huizen daar in de buurt moeten dan wel wor den aangepast. Het gaat daarbij onder meer om de flats aan het J.F. Kenne- dyplantsoen, 't Hofflants Huys, de Donkwoning en boerderij Van Vliet. Behalve gevelisolatie zijn ook andere 'concrete veran deringen' mogelijk, zo schrijven burgemeester en wethouders. „Men kan hier bijvoorbeeld ook denken aan sloop of een veran derde gebruiksbestemming." Over de maatregelen voor de Donkhoeve moet de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een uitspraak doen. Unieke waterzuivering in Voorschoten VOORSCHOTEN KAREN TANGEL Veel Nederlanders hebben er nog nooit van gehoord, maar Japanners zijn er al naar komen kijken: de Pasveerinstallatie in Voorschoten. Het bijna veertig jaar oude waterzuiveringssys teem is volgens de stichting Diogenes zo uniek dat het de monumentenstatus moet krij gen. „De Pasveerinstallatie is een herinnering aan een belangrijke technische uitvinding op milieugebied. Het is de voorlo per van de huidige waterzuive ringsinstallaties. Sindsdien is het principe de hele wereld over gegaan, tot aan Japan toe", ver telt H. Budèl van de Stichting Diogenes, een organisatie die zich bezighoudt met de in standhouding van monumen ten. Volgens Budèl heeft de instal latie een historische waarde, die verloren gaat als die binnenkort buiten gebruik wordt gesteld. Ingenieur Pasveer bouwde de installatie in 1954 en maakte als eerste gebruik van het natuurlij ke waterzuiveringsprincipe door beluchting. In de natuur blijft water zuiver door bewe ging en zuurstof. Dat uitgangs punt gebruikte Pasveer voor zijn ontwerp. De installatie is onderge bracht in een sloot, waarin het rioolwater via een pomp te rechtkomt. Twee borstelmachi nes zorgen hier voor circulatie van het water en scheppen het zodanig om dat er lucht bij komt. Het slib dat in het water zit bezinkt en het schone water verdwijnt via een sluisje naar het oppervlaktewater van de Dobbewatering. Toeristen heemraadschap van Rijnland heeft 13 jaar met de installatie gewerkt. Hij praat enthousiast over het systeem. Toch vindt hij het niet jammer dat de machine straks buiten gebruik wordt ge steld. De installatie kan bijvoor beeld te veel regenwater niet meer verwerken en raakt dan overbelast. „De rioolwater-zui veringsinstallatie die in Leiden wordt gebruikt, kan veel meer verwerken en maakt het water ook schoner." Voor het behoud van de Pas veer-installatie hoopt de Stich ting Diogenes steun te krijgen van de gemeente Voorschoten, het onderzoeksinstituut TNO waar Pasveer de machine ont wikkelde en het Hoogheem raadschap van Rijnland, die de installatie beheert. Budèl ver wacht dat de installatie veel toe risten zal trekken. „In het bui tenland geniet de installatie meer bekendheid dan in Neder land. We hebben al bezoekers uit Japan en jemen gehad." Het opnemen van de water zuivering in een toeristische water- en fietsroute ligt volgens de stichting dan ook voor de hand. Of de sloot in stand kan worden gehouden voor de loka le waterzuivering is nog niet be kend. Maar dat is volgens Budèl ook niet essentieel: „Als dat niet lukt, doen we gewoon alsof." Op de cursus 'public relations' van de Rabobank groeit ze on getwijfeld uit tot een klassieker, die smoes van de vestiging in Leiderdorp om op vrijdagavond en maandagmorgen het bijkan toor aan de Hoofdstraat te slui ten. Het was in elk geval een op merkelijke manier om aan een steeds mondiger wordende clientèle te verkopen dat de ser vice wordt teruggedraaid. Daar breken ze zeker in dit wereldje bijna dagelijks het hoofd over, nu zelfs voor het oerdegelijke Rabo-bolwerk een aantal zeker heden is weggevallen. De stelling dat de hondstrouwe rekeninghouder nog eerder met zijn echtgenote dan met de bank zou breken, is tegenwoor dig al net zo onhoudbaar als de bewering dat de baliemedewer kers op de kuise Veluwe hun neus ophalen voor een voorstel ling van de Chippendales. Dat bleek onlangs maar weer eens toen de hoofddirectie het plan opvatte om een klein bedrag voor het betalingsverkeer voor particulieren in te voeren. De rekeninghouders reageerden alsof al hun tegoeden waren be legd in aandelen Infotheek en liepen naar de concurrentie. De Leiderdorpse vestigingsdi recteur P. van Overloop begreep dan ook donders goed dat hij bij het beperken van de ope ningsuren niet simpel kon vol staan met het omdraaien van het bordje 'Gesloten' op de voordeur. Er zijn tenslotte min der omslachtige methoden om je carrière in het uiterste puntje van oost-Groningen voort te zetten. Van Overloop koos uit eindelijk voor de wetenschap pelijke aanpak en verdedigde zijn besluit met de volgende vondst: het kantoor gaat op maandagmorgen en vrijdag avond dicht in verband met de grotere kans op overvallen. Lei derdorp is weliswaar geen Chi cago, maar het inspelen op het gevoel van onveiligheid gaat er bij de beter gesitueerden in het forensendorp altijd wel in, moet hij hebben gedacht. De verklaring die per adverten tie naar buiten werd gebracht, was te opmerkelijk om binnen de eigen kring van rekening houders te blijven hangen. Toen een verslaggever van deze krant Van Overloop om wat meer dui delijkheid over de opmerkelijke tekst vroeg, krabbelde hij echter terug. Er moest niet worden ge dacht dat zijn kantoor voor in brekers maar een zoete inval was: het voldeed aan alle veilig heidseisen. Maar waarom dan toch de sug gestie gewekt dat het merendeel van de clientèle op maandag morgen een bivakmuts draagt, in het bezit is van een vuist vuurwapen en de conversatie beperkt tot het op barse toon verzoeken om de inhoud van de geldlade? Uit de rapporten van de plaatselijke politie blijkt in elk geval niets van de populari teit van het bewuste bankfiliaal onder de vaderlandse penose. Maar daar heeft Van Overloop kennelijk niets mee te maken. Het kantoor mocht dan tot nog toe gespaard zijn gebleven voor een overval, 'statistieken' had den uitgewezen dat het risico op een dergelijke calamiteit in de stille uren het grootst is. Nu is met statistieken van alles aan te tonen. Met net zoveel stelligheid kan worden beweerd dat de kans om bij het kantoor in Leiderdorp getuige te zijn van een overval, net zo groot is als bij een fietstochtje langs de Wijde AA geraakt te worden door de zwarte doos van een neerstortende F-16. In een vlaag van openhartigheid kwam Van Overloop na enig aandringen dan ook met de werkelijke re den van het inkrimpen van de openingsuren. De overvallen hebben daarbij maar een zijdelingse rol ge speeld, bekende hij. Het kan toor beschikt sinds het najaar over een geldautomaat en de grote populariteit van dit ding maakt de aanwezigheid van bankpersoneel op minder cou rante tijden eigenlijk overbodig. Voor andere diensten waarbij wel de hulp van baliemedewer kers vereist is, kan het publiek verder ook terecht bij het hoofdkantoor van de bank aan de Van Diepeningenlaan. Of de rekeninghouders daarmee worden gerustgesteld, valt ove rigens te betwijfelen. Door het directiebesluit dienen de over- valprognoses voor Rabo-vesti- gingen in Leiderdorp namelijk drastisch te worden bijgesteld. Nu het bijkantoor aan de Hoofdstraat op maandagmor gen en vrijdagavond de deuren dicht houdt, is de kans dat je aan de Van Diepeningenlaan een revolver onder je neus ge duwd krijgt zo'n beetje verdub beld. Statistisch gezien dan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8