'Dit is gevolg van even uitstellen' DE Stormloop op eerste Leidse ouderenmarkt Leiden TIJD vajy TOEN Extra politiecontroles ter voorkoming diefstal MAANDAG 6 APRIL 1992 7 Haagsche Schouwbrug staat volgens VNG niet alleen „Heeft de Haagse Schouwbrug geen monumentale waar de? Op grond daarvan zou je kunnen proberen geld los te krijgen bij het rijk". Hardop leeft de infrastrucuur-specia- list van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), F.N.M. Hilterman, mee met de gemeente Leiden en haar afgesloten brug. Maar of het zal helpen? De VNG-man betwijfelt het: „Als het rijk één gemeente gaat subsidi ëren, ontstaat een precedent." Dat de gemeente Leiden niet alleen staat met haar probleem, lijkt hem een logisch gevolg van de voortdurende rijkskortingen sinds 1983. DEN HAAG/LEIDEN „Die bezuinigingen werden vaak opgevangen door investe ringen in wegen, bruggen en rioleringen nog even uit te stel len", zegt Hilterman. „Want dat was makkelijker te verkopen dan het korten op, pakweg, wel- zijnsinstellingen. Dat ligt poli tiek gezien veel moeilijker."' Maar op een gegeven mo ment houdt dat uitstellen op. „Gemeenten zijn zichzelf tegen gekomen en zijn de laatste paar jaar bezig met een inhaalslag, met name op het gebied van rioleringen", begrijpt Hilterman uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en uit ge sprekken met gemeentebe stuurders. Het geld voor zo'n inhaalma noeuvre kan een gemeente op twee manieren op tafel krijgen, door te bezuinigen of door de inkomsten op te schroeven. „Het eerste is politiek gezien niet de meest sympathieke weg en dus zie je gemeenten wat va ker naar de tweede mogelijk heid grijpen. Vooral de rioQl- rechten stijgen enorm." Dat rioleringen een probleem (gaan) vormen is al langer een gegeven. De VNG toonde dat laatst nog eens aan in een stu die. Van bruggen en hun onder houd is veel minder bekend. Hilterman: „We kennen niet al le problemen van gemeenten die bruggen onderhouden. We horen meestal pas iets als het spaak loopt." Bij de Haagsche Schouwbrug is het spaak gelo pen, maar over de specifieke oorzaken laat de VNG-woord- voerder zich niet uit. Zijn vere niging is er niet om leden af te vallen, maar om voor de geza menlijke belangen op te komen. Zijn organisatie wil het rijk dan ook vragen om een deel van de extra aardgasbaten naar gemeentelijke infrastructuur te sluizen. „Want het isf toch ook belangrijk voor de rijlcsoverheid dat in die gemeenten goede bruggen en wegen liggen", zegt Hilterman. Voor dit jaar be draagt die meevaller 400 mil joen, maar de woordvoerder heeft nog geen idee welk per centage zijn vereniging daarvan wil claimen. De laatste paar jaar krijgen de gemeenten een zogeheten 'in vesteringsimpuls'. Voor een stad als Leiden gaat het om en kele tonnen en de VNG-man heeft de indruk dat gemeenten er aardig mee omgaan: „Gezien de bezuinigingen die we heb ben gehad en nog op ons afko men. is het echter een doekje voor het bloeden." Zo legt hij uit dat de afgelopen tien jaar is bezuinigd bp de zogeheten al gemene uitkering, waar de in vesteringsimpuls onderdeel van uitmaakt. Jarenlang bood deze uitkering, landelijk zo'n 14 mil jard gulden, gemeenten de mo gelijkheid om leuke dingen te doen. Als ze hun bestuursapparaat en gemeentelijke huisvesting ervan hadden bekostigd, bleef er altijd wel wat over. „De ruim te om bezuinigingen op te van gen is echter heel klein gewor den. Je kunt de gemeentelijke tarieven ook niet onbeperkt ver hogen. Vandaar dat het onder houd van infrastructuur wel eens op de lange baan werd ge schoven." Naast de algemene uitkering, die zo'n 30 procent uitmaakt van de totale inkomsten, krijgen gemeenten ook rijksgeld voor het uitvoeren van bepaalde ta ken. Zo'n tien procent halen ze uit eigen inkomsten, vooral on roerend-goedbelasting. Volgens een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat hoeft Leiden in derdaad niet te rekenen op een rijksbijdrage voor de Haagsche Schouwbrug. Toen de gemeen te de brug overnam zou ze vol doende geld hebben gekregen om van de rente eeuwigdurend onderhoud te plegen en de brug te vervangen wanneer dat nodig is. Ging de brug volgens het mi nisterie in 1964 over in gemeen telijke handen, Leiden zelf houdt het op 1974. De afkoop som zou zo'n 200.000 gulden hebben bedragen en dat was volgens de gemeente net vol doende om onderhoud te ple gen tot de brug, zoals toen nog het plan was, eind jaren '70 zou verdwijnen. AGENDA Sioelen t><i speeitumver Stevenshof. C. v De meeste bezoekers beschouwden de ouderenmarkt als een vrolijk. toe vermoeiend, dagje uit FOTO HKICO KUIPERS Organisatie rekent op jaarlijks terugkerende traditie LEIDEN W1M KOEVOET siotherapeut in sportzaal Boorsma. Zwanen burg 61. van 15.30 tot 16.30 uur deSt Nationale Burgsteeg 13, aanvang 20 00 Amsterdam en Den Haag hadden er al een. Leiden behoort sinds gisteren tot de steden die een jaarlijks terugkerende markt voor ouderen houdt. Want voor Mienke van Noort, een der organisato ren, staat het vast dat volgend jaar het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wederom het decor van een informatie markt voor 55-plussers is. Het onver wachte hoge aantal belangstellenden dat zondag tussen elf en vier op de eerste in formatiemarkt is afgekomen, tussen de 600 en 1000, sterkt haar in die overtui ging- Later deze week, als de uitslag van de bezoekersenquéte is gespecificeerd, wordt ook duidelijk hoe veel ouderen uit de omgeving op het evenement zijn af gekomen. Van Noort ontdekte in elk ge val bezoekers uit Alkemade en Gouda, die waarschijnlijk door mond-op-mond- reclame van de markt af wisten. Ze rekent op een positieve uitslag van de enquête. „Ik heb hier alleen maar stralende gezichten gezien. Dit was voor de bezoekers een heerlijk dagje uit. De mensen zijn ook zo'n beetje de hele dag gebleven. We hadden voortdurend ar tiesten op het podium staan, die de aan dacht gevangen hielden." De organisatie had vooraf op 200 a 400 bezoekers gerekend. Maar al toen wel zijnswethouder S. de Vreeze (PvdA) 's ochtends om elf uur de markt met een toespraak inluidde, was duidelijk dat dat een pessimistische raming was. De orga niserende groep is dezelfde die in het Volkshuis met veel succes cursussen als geheugentraining, zelfverdediging voor vrouwen van 55 jaar en ouder en com- puterbasisvaardigheden geeft voor Lei den en de regio. Op de markt, waar werd geprobeerd de zonzijde van het Ouder worden' te benadrukken, gaven onder meer instel lingen op het gebied van educatie, ar cheologie. natuur en milieu alsmede ou derenbonden, de Wijze Oude Wijven, het Volkshuis zelf met zijn cursussen- aanbod en het Studiehuis acte de pré- sence. De meeste ouderen, redeneert de organisatie, zijn vitaal en levenslustig en zitten goed in hun vnje tijd. Bd er dn Hl mogelijkheden om die zinvol te beste den, zegt Van Noort. Van Noort hoop dat de tweede infor matiemarkt niet 10*0 hnrhiuigcl prmliik tie hoeft te zijn als de eerste. Het debuut was voor 1500 gulden gesubsidieerd. De bijdragen die de aan de markt deelne mende organisaties zo vriendelijk waren af te staan, vormen de andere inkom sten. Verplichte marktgelden heffen voor een markt die het van vrijwilligersorgani saties moet hebb^m past niet in de for mule die de organisatoren voor ogen hebben, even/run ais het heffen van en treegelden Van Noort put hoop uit de enthousias te reacties van wethouder De Vreeze. De brstuuuirr heeft daurg.imxaiic laten we ten dat er met hem is te praten over een aanvulling op de gemeentelijke subsidie als er tekorten zijn. De Mare, trouw dienaar van De Levdsche Spaarbank Met het verschij nen in druk van de inventaris van het archief van de Leidsche Spaarbank zijn de mogelijkhe den voor onderzoek naar de ge schiedenis van die instelling sterk toegenomen. In 1818 richtte het Departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de Leydsche Spaarbank op. Die was bedoeld voor 'zekere bewaring van klei ne spaarpenningen voor vol gende behoeften', met name dus voor de gewone burger. Tot 1846 hield men eens per week zitting in een lokaal van de Latijnse school, daarna tot 1865 in de rectorswoning aan de Pieterskerkgracht en sedert dien tot 1877 in het gebouw van het Nut aan het Steenschuur, thans Sociale Dienst. Nadat daar weieens klachten waren over beschadiging van de wachtkamer door ongeduldige klanten, werd in 1877 Oude Rijn 56 aangekocht voor 7500 gul den. Door architect W.F. van der Heyden werd nog eens zo'n zelfde bedrag verspijkerd om een kluis aan te brengen en een bovenwoning voor de boekhou der van de bank in te richten. Die boekhouder was dan ook de spil van het bedrijf. Abraham de Mare heeft er tot 1888 gewoond. Van de eerste vijf door het Nut aangewezen commissarissen kreeg Paulus Glaude Lezwijn haast automatisch het penning meesterschap in de schoot ge worpen: hij was bankman. Met zijn schoonzoon Benjamin Ei- geman runde hij een kassiersfir ma 'Lezwijn en Eigeman'. Deze was gevestigd op het adres Ra penburg 39. terwijl Lezwijn woonde op Rapenburg 41. Boekhouder In 1822 nam zoon Abraham Li- brecht lezwijn - hij had de naam van zijn moeder er bij ge nomen - de hoofdrol in de firma over. Hij werd in 1825 secreta ris penningmeester van de Leydsche Spaarbank. Het was voor hem een bijbaantje, bo vendien onbetaald, maar uiter aard niet onhandig gezien zijn Abraham de Mare op wat latere leeftijd, ge portretteerd door een onbekend fotograaf zo rond 1880. Hij was boekhouder van de Leydsche Spaarbank van circa 1824 tot 1886. FOTO GEMEENTELIJK ARCHIEFDIENST eigen bedrijf. Het feitelijke werk aan de bank, zoals het zitting houden voor de klanten, liet hij dan ook meestal over aan een vertrouwde werknemer: Abraham de Mare. Deze schijnt vanaf 1824 de zaken van de bank al waargenomen te heb ben. Na de dood van Abraham gin gen de zaken over in handen van zijn zoon, mr. Paul Claude Librecht Lezwijn. Deze zoon werd wethouder van de ge meente Leiden en had daardoor eigenlijk geen tijd voor de bank. Daar kwam nog bij dat er angst was voor belangenverstrenge- ling. In 1866 werd besloten De Mare de eer te geven waar hij recht op had: hij kreeg de titel van boekhouder en een vast salaris- je. Vanaf 1872 verving de boek houder zijn baas zeer vaak op de ook wel frequenter worden de vergaderingen. In 1877 kon De Mare in het toen aange kochte en verbouwde pand Ou de Rijn 56 gaan wonen. Zijn salaris werd opgetrokken tot 1500 gulden per jaar. waar weer 350 gulden van af ging als huur voor de woning. Wel be dong De Mare. die al 75 jaar oud was, een toelage van 150 gulden om daarvan een klerkje te kunnen betalen. Vanaf toen konden er twee zittingen per week gehouden worden en de kluis kon aan derden verhuurd worden, zodat de zaken flink toenamen en de hulp van de 20-jarige klerk Martinus Ver- kouw wel nodig was. Overigens was er ook nog de knecht of bo de Dool. die zorgde voor het zit tingenlokaal en voor bood schappen. Abraham de Mare was op 17 november 1802 in de Pieters kerk gedoopt als zoon van Jo hannes Philippus de Mare en Hendrina Wildeboer. Zijn vader stapte korte tijd later over naar de Waalse gemeente en Abraham werd dan ook in die geest opgevoed. Met Pasen 1819 werd hij Waals lidmaat en tot november 1868 bleef hij dat. Op 23 oktober van dat jaar werd hij gekozen tot ouderling van de Nederlands Hervormde ge meente. Dat gaf aanleiding tot scheve gezichten en hem werd het leven zuur gemaakt. De ker- keraad weigerde een ouderling te aanvaarden die nog geen lid maat was De Mare werd zo te gengewerkt, dat hij van het ambt af. Overigens zou hij dat later alsnog vele jaren bekleden. De Mare was trouwens een zeer actief baasje, zowel op kerkelijk als op sociaal gebied: hij was voorzitter van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Belangen, opgericht 26 novem ber 1857; bestuurder van het hulpgenootschap ter bevorde ring en uitbreiding van Gods koninkrijk op aarde; secretaris thesaurier van het bestuur der Provinciale Sub-Commissie van den Confessioneele Vereeni ging. enz. Uit zijn huwelijk met Johanna Catharina van Benten werden twaalf kinderen geboren, maar zeven daarvan stierven als klein kind. Zijn oudste zoon werd ook maar 25 jaar. Om dit grote gezin te onderhouden moest hij wel licht wel wat bijklussen. Zo was hij agent van de 'Rotterdamsche Maatschappij van levensverze kering, algemene meisjes, vrou wen en weduwenfonds' en agent van de 'Algemene Maat schappij voor Weezen' te Rot terdam. Nadat hij in 1866 boekhouder van de Leidsche Spaarbank ge worden was. en (n 1877 meer salaris kreeg, bleven de zaken in het nieuwe pand een steeds groter vlucht nemen. Ook zijn assistent moest weer een hulpje krijgen. En zo ging het verder. De Mare werd echter zo oud, dat hij dit niet meer kon bijbe nen. Per 1 januari 1886 - ruim 83 jaar oud - nam hij ontslag. Bij wijze van pensioen mocht hij de woning boven de bank blijven bewonen en toch zijn volle salaris van 1500 gulden houden. Zijn assistent J.B. Mullié werd zijn opvolger voor hetzelfde be drag. Bij diens huwelijk in 1888 bleek De Mare bereid te verhui zen. Maar hij kreeg wel 250 gul den per jaar voor het gederfde woongenot. Hij ging aan de Ma- resingel wonen, die toen nog tot de gemeente leiderdorp be hoorde, en in 1890 aan de Zijl singel. Daar overleed hij nog hetzelfde jaar. Daarmee was een einde geko- jnen aan een welbesteed leven, een leven vooral in dienst van de Leidsche Spaarbank. P.J.M. DE BAAR Kom in de Kas weer 'superdag' RIJNSBURG WILLEKE HEUKOOf Stampvol waren de drie ver lengde NZH-bussen die afgelo pen zaterdag heen en weer re den tussen de Bloemenveiling Flora Rijnsburg en het glastuin bouwgebied Kloosterschuur. Daar gooiden de tuinders, even als in 27 andere gebieden in Ne derland, voor de vijftiende keer onder het motto 'Kom in de Kas' de deuren van hun bedrij ven open voor publiek. Thema van dit jaar was geïnspireerd op dat van de Floriade in Zoeter- meer: Tuin van Europa. Kloosterschuur bood zaterdag een vrolijke aanblik door de be zoekersdrukte en de VhOBI uit alle landen van Europa. W. van Noort, voorzitter van de Neder landse Bloemenstudieclub en een van de organ i sa toren: „Voor de tuinders betekent Kom in de Kas ook een beetje feest. Ze runnen bijna allemaal familiebedrijven, het zijn men sen die het ontzettend leuk vin den om anderen te vertellen en te laten zien waarmee ze bezig zijn. En dit is een mooie gele genheid om iets aan dat nega tieve beeld te doen wat de laatste tijd van de tuinbouw heerst." Na afloop kon \.tn Noort terugkijken op een 'su perdag'. .aw mui bm% vooi concurrentie uit Roelofarends veen en De Kwakel, waar dit jaar ook Kom in de Kas werd ge houden. Maar dat bleek van geen enkele invloed. Van 's morgens vroeg tot het einde van de dag bleven de busen vol." Van Noort schat het aantal be zoekers op zeker vijfduizend. Bezinningsavond LflOCN Het Knooppunt voor jongeren pastoraat en diaconaat organi seert op 13. 15 en 17 april be- zinningsavonden voor mensen vanaf 17 jaar. die geïnteresseerd zijn in vasten. De avonden du ren van 10.15 KM IBM uur M worden gehouden in het ge bouw van het Knooppunt. Oude Rijn 44b. Inlichtingen: tel. 120070 VRUE TUD Integratie Deze week houdt jongerenvere niging Augustinus een thema - week over integratie'. Vandaag (aanvang 20.30 uur) gaat het over integratie van buitenlan ders. Donderdag 9 april gaat het over integratie van studenten (aanvang 20.00 uur). Beide acti viteiten vinden plaats in het Au- gustinus-gebouw aan het Ra penburg 24. Gratis maaltijd ledereen die een mening heeft over hoe mensen van deze tijd OM elkaar en met het milieu moeten omgaan, kan meedoen aan de maaltijd 'op water en brood' van het Knooppunt voor jongerenpastoraat en diaco naat, Oude Rijn 44. Onder het eten ie <-r mos pelepnMd voor het voordragen van ge dichten over de lente. De maal tijd is vandaag duurt van 18.00 tot 19.30 uur. Inlichtingen: tel. 120070. Cursus 1VN De JVN-Leiden begint vandaag een cursus waarin landschap pen centraal staan als bos. strand, polder en duinen. Er worden zes lessen gegeven in de periode tot 15 juni. Plaats van handeling is de Sterre wacht. Kosten bedragen 60 gul den. Informatie bij Dineke Bruin, Beekforel 70, 2318 MC leiden, tel. 215123. Klussencursus Buurthuis Vogelvlucht organi seert vanaf 7 april een klussen cursus voor vrouwen. Behan deld worden onder meer elek tnciteit, boren, sanitair, verven, behangen en firtsenonderhoud. Opgeven bij buurthuis Vogel vlucht, tel. 313648. Wereiddam Bij het leidse Volkshuis begint op 7 april een cursus 'wereld - dans'. De lessen in onder meer hip hop en Afnkaansc dans worden verzorgd door folklore- groep Misirlou Ex zijn lessen voor beginners en gevorderden. Voor meer informatie tel. 071- 176389. NOOaOWUK Tijdens de komende feestdagen en in het hoogseizoen zullen de politiekorpsen in de Duin en Bollenstreek extra controles uit voeren om het aantal autodiefstallen en -inbraken tenig te dnn- gen. Bijzondere aandacht zal daarbij uitgaan naar de kuststreek. Het bezoek van vele toen sten aan de stn-ek gaat gepaard met een stijging van het aantal criminele activiteiten. Om daar wat aan te doen zullen de korpsen vooruitlopend op de regionale coöperatie van april tot en met augustus nauw samenwerken. Al)een al rond Pasen en Pinksteren zijn twintig extra controles gepland, waarbij onder andere politiemensen te paard worden BfMl liet project 'diefstal uit/van auto's' richt zich op de dader, Naast het inzetten van extra agenten om de pakkans te vergro ten, zal de politie toeristen en bewoners inlichten om de misdrij ven io veel mogelijk te kunnen voorkomen. Bij hotels en cam pings zullen folders worden achtergelaten waarin de toensten op de gevaren worden gewezen Ook zal de politie een beroep op de mensen doen om vaker aangifte te doen Het openbaar ministerie heeft zijn medewerking aan het profeet toegezegd Dat houdt in dat daders die worden gepakt direct worden gr straft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7