Leiden Regio 5 Treinstaking, hoezo dan?' Uitzicht' Emotieloos wachten op klapper KAMER MET Zakkenrollers actief Delft-Leiden in anderhalfuur Bomenmars Drank gestolen bij Ouintus MAANDAG 6 APRIL 1992 Ouderenmarkt Schoon terrein 7 Leiden behoort sinds Q De grond op industrie gisteren tot de steden O terrein Grote Polder in die jaarlijks terugkerende Zoeterwoude. waar het markten voor ouderen bednjf Deckers zich wit houden vestigen, is nagenoeg schoon. Rust op NS-station Leiden Het lawaai op het Leidse NS-station is anders dan an ders. Om half zeven 's ochtends zijn het niet de langs- denderende treinen, maar de vogels die met hun schel getetter de sfeer bepalen. 'In verband met werkonderbre kingen rijden vandaag geen treinen/beperkt treinen', meldt een poster op de deur van het station. leiden eric jan weterings VERVOLG VAN PAGINA 1 In de stationshal hangt in de vroege ochtend een handvol reizigers rond. Over het alge meen wordt laconiek gerea geerd op de mededeling dat vandaag geen enkele trein rijdt. „Helemaal niks? Dan ga ik toch weer lekker naar mijn bed toe", reageert een man met dikke ogen van de slaap. Begrip voor de staking heeft hij niet, maar erg druk kan hij zich er ook niet over maken. „Ach jongen, het is nog vroeg en de week is nog lang." Ook omstanders blijven ta melijk onverschillig, niemand lijkt duidelijk de inzet van de staking te weten. „Zeker weer gezeik over een paar procent loon. Ze doen maar." De kran tenverkoopster op de trappen voor het station verwacht wei nig handel. Het grootste deel van de pakketten heeft ze maar niet uitgepakt, maar dat is geen reden om somber te worden. „Ach, ik moet hier toch zijn. We zien wel wat het wordt." Veel mensen proberen bij de bushalte naast het station ver voer te krijgen. Tegen zeven uur staat het hokje waar strippen kaarten worden verkocht, prop vol. Exact om zeven uur, als op de radio de piepjes van zeven uur klinken, gaat het loket open voor de zwijgende groep wach tenden. Bij de bushaltes is het niet opvallend druk. „Ik heb een mooi vrachtje", roept een bus chauffeur, maar net als collega's is het volgens hem „niet echt veel drukker dan anders." Leiden heeft het vijfde station van Nederland, waar per dag 30 a 40.000 reizigers in- en uitstap pen. Het feit dat slechts een handvol mensen op het station rondhangt verklaart een woord voerder van de NS uit de 'dui delijke communicatie van onze kant.' „De meeste mensen heb ben de staking zien aankomen en voor alternatief vervoer ge zorgd." Toch lopen op verschillende perrons nog verdwaalde reizi gers die hardnekkig de sporen afspeuren, turend naar een trein die niet zal komen. „Trein staking? Hoezo dan? Ik weet van niks. Sinds die kijk- en luister geldcampagne heb ik geen ra dio en tv meer", verklaart een sjofel geklede man. De koffie- tent op perron vier en vijf opent om half acht het luikje. „Waar om ik toch open ga? Ja, ik moet hè, dus vandaar," verklaart de uitbater. „Nee, echt druk is het niet, u bent de eerste". In de bouw wordt niet ge staakt, dus het werk aan het nieuwe Leidse station gaat on- derdroten voort. Het geluid van de vogels maakt plaats voor Hil- drie. LEIDEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Normaal duurt de reis precies achttien minuten: per trein van Delft naar Leiden is een peule schilletje. Maar zonder trein gaat dat wel even anders. Hoe wel het natuurlijk altijd nog er ger kan. De tram naar Den Haag die om twintig over zeven toevallig net aankomt, zit nau welijks vol, maar wie met de bus naar Rotterdam wil, kan dat vergeten. De bus die vanaf sta tion Delft vertrekt, zit meer dan afgeladen. Een complete busla ding mensen kan op het perron blijven staan. Voor de tram naar Den Haag gaat dat dus niet op. Toch rij den er niet meer trams dan nor maal. Dat komt doordat de bus- en trammaatschappijen volle dig achter de actie van het NS- personeel staan, legt de con ducteur uit. „Als wij veel vaker zouden gaan rijden, zou die he le actie natuurlijk weinig zin hebben." Om één minuut voor acht be reiken we station Den Haag Centraal. Snel naar de perrons waarvandaan de bussen ver trekken. Daar zal het wel een chaotische toestand zijn. Van al die 800.000 gedupeerde trein reizigers moet er toch ergens een 'paar' zich in een bus staan te persen. Maar nee: ook hier geen dringende massa's of an dere minder aangename toe standen. Wie naar Leiden wil, heeft zelfs keus uit vier bussen. Al weer toevallig komen er net twee aan. Het publiek stapt ui terst kalm in. Alleen de bus chauffeur maakt zich kwaad. „Ja, en nu wel instappen, ik ben al te laat", snauwt ze naar een passagier, die nog even twijfelt of hij wel mee zal gaan. Na een rit van ruim drie kwartier langs Voorburg, Leids- chendam en Voorschoten, rij den we Leiden binnen. Dan lijkt het bijna nog fout te gaan: net over de gemeentegrens begeeft een van de deuren het, die wei gert dicht te gaan. Zenuwachtig gooit de chauffeur de deur een keer of tien open en dicht. Maar pas als ze de motor twee keer aan en uit heeft gezet, sluit de deur. Opgelucht haalt iedereen adem. Ojn negen uur stopt de bus voor station Leiden. Studenten hebben meestal weinig keus. Met een beetje geluk vindën ze een kamer met uitzicht op een gracht. Pechvogels kij ken niet zelden uit op een 'blinde muur' of een 'eenzame' schoorsteen. Meao-studente Mariella (21) zit daar zo'n beetje tussenin. Ze kijkt sinds zeven maanden uit op de achterkant van het politiebureau aan de Langegracht. Geen onderverdeeld genoe gen. maar het heeft zijn spannende kanten. Ook al zijn er nooit Hillstreet Blues-achtige tafereeltjes te bewonderen. „Als het alarm afgaat kijk ik altijd even door de gordijnen. Soms gaan er een heleboel politieauto's tegelijk weg. Dan zal het wel iets groots zijn. Ergens ben je toch nieuws gierig. Als ze dan weg zijn blijf ik een poosje wachten tot ze terugkomen, om te zien wie of wat ze mee hebben meegenomen, Maar geboeide arrestanten zie je nooit, dat is wel jammer. „Het alarm gaat gemiddeld een keer per week af. Ik hoor het goed, ook als ik aan de andere kant van het huis sta te telefoneren. Maar het stoort niet echt." „Er staan op het achterterrein altijd veel au to's. Wrakken, of in beslag genomen wa gens. Nu zijn de meeste weggesleept. Vori ge week stond er een heel bijzonder exem plaar, een soort 'kikker'. Zo'n auto had ik nog nooit van m'n leven gezien. Twee man nen hebben hem weggeduwd. Fietsen staan er ook vaak. „Waar de politiecellen zitten zou ik niet we ten. Ik ken het gebouw verder niet; ben er nooit binnen geweest." „Het uitzicht vanuit mijn kamer is niet mooi of leuk. Je hebt geen aanspraak, je kijkt niet uit over een openbare weg. Maar ik had geen keuze. Veel liever zou ik aan de andere kant van dif huis zitten, met uitzicht over de Oude Singel. Hier is het een stuk rustiger." Tekst Erna Straatsma Foto Holvast De klanten van het wedkantoor praten niet over paarden, maar over getalletjes. FOTO HENK BOUWMAN Lange rijen wachtenden vanochtend bij het busstation. LEIDEN Muziekvereniging De Burcht doet mee aan de actie de 'Bo menmars', een initiatief van de nationale postcodeloterij. De opbrengst gaat naar de bescher ming van bomen. Vanaf nu haalt De Burcht machtigings kaarten voor deze loterij huis- aan-huis op. Op 11 april is de televisie-uitzending van de lote rij op RTL 4. Leiden heeft weer een wedkantoor LEIDEN WIM KOEVOET Van bonthandel tot wedkantoor voor paardenkoersen. Het win kelpand aan de Breestraat lijkt wel voorbestemd voor de ex ploitatie van dieren. Van Eg- monds bonthandel is blijkens een bordje een verdieping ho ger gaan zitten. Hij zit nu boven Aad Kleins gokbusiness, die za terdag is geopend door P. van Campen, manager van de lan delijke Hippo Toto. Leiden heeft een tijdje zonder wedkantoren gezeten. Lad bro ke, de Britse sporttotalisator, was tot ver in 1991 met twee za ken aan de Stations- en Ko- revaarstraat in de Sleutelstad vertegenwoordigd. De volgens kenners te ambitieuze aanpak van de Britten deed deze wed kantoren de das om. Klein kreeg sinds het verdwij nen van deze zaken veel Leidse gokkers in zijn van de Hippo Toto-keten deel uitmakende winkel in Noordwijk. Het besluit om een zaak in Leiden te ope nen, was snel genomen. Af gaand op de dag van de ope ning, lijkt de ondernemer mid den in de roos te hebben ge schoten. .Alles komt hier", zegt hij, „van hippie tot heer." Alle tafels aan weerszijden van het lange, in pasteltinten geschilderde zaaltje, zitten in derdaad voortdurend vol. Van hieruit hebben de gokkers zicht op de tv-toestellen waaruit beeld- en soms alleen 'audio- verslagen' te zien en te horen zijn van koersen in Nederland. Duitsland. België en vooral En geland. Klapstuk zaterdag is de Grand National, de grootste steeple chase ter wereld. Voor de wedstrijden begin nen, steken de gokkers de inge vulde deelnemerskaarten in de computergleuf en betalen zij Klein. Na afloop van een koers steken ze de kaart andermaal in de gleuf. Op een elektronische teller zien ze direct hoeveel geld ze hebben gewonnen. Daar zit ten soms forse bedragen bij. Die worden zonder spoor van emo tie geincasseerd en dat gedrag is niet uitzonderlijk. In het wed kantoor van Klein wordt name lijk gejuicht noch gevloekt Rij een spelletje bingo, waar het doorgaans om kleinere prijzen gaat. gaat het er veel emotione- De klanten, voornamelijk wat oudere mannen, lopen talloze keren van hun tafel naar Kleins computer en bijbehorende kas sa. Ze praten in cijfertjes. Niet een keer valt de naam van een paard. Om succesvol te zijn in het wedkantoor, zegt Klein, hoef je dan ook helemaal geen paar denkenner te zijn. Het kolom metje op de deelnemersli)sten, links van de naam van het paard, is veel belangrijker. Daar staan de rangschildangen van vorige koersen. Veel eentjes be tekent een dikwijls winnend paard maar betekent ook dat veel gokkers op dit (fier Dillen inzetten en de eventuele prijs met veel gokkers moet worden gedeeld. Echt vriendelijk zijn de gok kers niet tegen Klein. Sommi gen vergeten hem zelfs te felici teren met zijn nicuv.r (Vk Klein zelf is de vleesgeworden beleefdheid. Er gaat non-stop heel veel geld door zijn vingers en hij verrekent zich niet een keer. .Aad is een goeie", vindt de vriendelijkste klant van die mid dag. „Geen kapsones, zet altijd een bakkie voor je. Dat moet je hebben. Je begrijpt: zeker hier zijn de mensen snel aange brand. Ik kom hier niet eens zo zeer om het geld. Het is tijdver drijf en als ik wat win, kan ik een mooie boormachine met wat hulpstukken kopen." Een gokker vraagt do verslag gever wat diens pen en blocnote hebben te betekenen. „Voor aantekeningen voor een stukkie in de krant? Dat zal wel weer negatief worden hé, over exploi tatie van dierenleed en zo en dat wij daar hier aan zitten te verdienen. Jullie zijn ook alle maal hetzelfde. Mart Smeets steekt ook altijd de draak met de paardespon. AtlinA, dtf vindt-ie pas sport. Daar kun je niet serieus genoeg over doen. Ook niet nu blijkt dat al die jon gens en meisjes zich volspuiten? „Ik zit zelf in de paarden en ik kom er rond voor uit: ze hebben wat extra's nodig. Jij loopt ook geen 30 kilometer op een sneetje roggebrood. Na vijf kilo meter zeg je dan donacr op met die andere 25. Zo is het toch? Zo'n paard is na een koers vijf kilo licnter. Maar de media willen dat niet accepteren, ste ken hun kop in het zand en ver oordelen mensen zoals wij." LADEN» In de Leidse binnenstad hebben onbekend gebleven zakkenrol lers afgelopen zaterdag mini maal vier keer toegeslagen. Een 31-jarige Leidse merkte om streeks drie uur op de Haarlem merstraat dat haar portemon nee met dertig gulden en bank- pasjes uit haar schoudertas wa ren verdwenen. Ook van een 34-jarige vtouw uit Warmond werden in dezelfde straat en on geveer op hetzelfde tijdstip bankpasjes en een onbekend geldbedrag gestolen. Een halt uur later raakte een 31-jarige Leidse m de Maars- mansteeg haar portemonnee met 100 gulden kwijt die in haar schoudertas zat en om kwart voor vier was een 21 lange stu dente uit Leiden het slachtoffer. Op de Haarlemmerstraat raakte zij haar geld en ov-jaarkaart kwijt. Mishandeling o LADEN» Een 34-jarige Katwijker is afge lopen zaterdag tijdens een voet balwedstrijd opzettelijk in het gelaat getrapt. Hij verloor hier door een deel van een tand en liep enkele blauwe plekken op. In de wedstrijd op de Boshui- 3 voetbalveld zerkade maakte de Katwijker, speler van Quick Boys. een overtreding. Daarover maakte zijn tegenstander van LFC zich zo kwaad dat deze een 'knietje' in zijn gezicht uitdeelde. De Katwijker heeft aangifte van mishandeling gedaan. Ondernemers LADEN» Ondernemers die meer willen weten over het thema 'arbeids ongeschiktheid en pensioen voorziening' kunnen donderdag 16 april terecht bij de Stichting Werkgelegenheid Leiden. Van 20.00 uur tot 22.00 uur verzor gen specialisten van een verze keringsmaatschappij een avond over dit onderwerp in het ge bouw van de stichting aan de aten over wao Evertsenstraat 99 in Leiden. De kosten sfin vijftien gulden en aanmelding bij de stichting is verplicht. Een tweede bijeen komst van de stichting is op woensdagavond 22 april over het thema 'financieringsmoge lijkheden'. Deskundigen van een handelsbank, de Gemeen telijke Kredietbank, de Triodos- bank, het Sormentorfonds (voor vrouwen) bespreken de ver schillende mogelijkheden. uur binnen door de voordeur open te breken Ook in het pand werden nog vier deuren vernield. Een speelautomaat werd geplunderd en veel flessen sterke drank meegenomen. De daders lieten voor hun vertrek in de gang nog een tas met een radio en wat flessen achter. Bij een inbraak op klaarlichte dag bij studentenvereniging Quintus aan de Korte Mare is een groot aantal flessen drank gestolen. De onbekend geble ven daders kwamen zondag morgen tussen zeven en tien

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5