Geweld brengt VN-missie in gevaar Offensief tegen Jeltsin gesmoord Handvest van de Aarde politieke dooddoener ot Bro-Woman Buitenland Demonstraties voor en tegen abortus Levy blijft minister 'VN-sancties zijn nieuwe kruistocht tegen islam' MAANDAG 6 APRIL 1992 4 Nelson en Winnie Mandela uit elkaar ~r\ londen Nelson en Winnie Mandela gaan uit elkaar. Dat heeft de Britse krant Sunday Times gisteren gemeld. Volgens de krant staat er geen officiële scheiding op stapel. Het tweetal gaat uit el kaar wegens de veroordeling van Winnie voor de moord op de 14-jarige Stompie Seipei in 1988. Het ANC weigert commentaar op het bericht. De 73-jarige ANC-voorzitter trouwde in 1958 met de vijftien jaar jongere Winnie, vijf jaar voor hij gevangen werd genomen. foto»ap Thaise coupleider mogelijk premier bangkok De 58-jarige generaal Suchinda Kraprayoon is giste ren in Thailand als premier naar voren geschoven door de coali tie van vijf partijen die in maart de Thaise verkiezingen won. Kraprayoon wordt gezien als het 'brein' achter de coup van 1991. De eerste kandidaat, Narong Wongwan, trok zich terug na beschuldigingen dat hij betrokken is bij drugssmokkel. Portugese escudo in EMS brussel De Portugese munt, escudo, is vandaag opgenomen in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De koers is 178,735 es cudo's voor 1 ecu (2,30 gulden) en 1.000 escudo's voor 12,96 gul den. De escudo mag 6 procent naar boven of naar beneden af wijken van de vastgestelde koers. Alle andere munten in het EMS mogen maar 2,25 procent fluctueren. Griekenland blijft nu als enige EG-land buiten het EMS. Maffiabestrijder vermoord op Sicilië agrigentoDe Italiaanse politiefunctionaris en maffiabestrijder Giuliano Guazzelli is zaterdag bij Agrigento op Sicilië gedood. Volgens de autoriteiten is de moord het werk van de maffia. De 58-jarige Guazzelli werd vanuit een gestolen auto beschoten. Kogels troffen hem in hoofd en borst. Azië: meer kinderprostitutie door aids bangkok Kinderprostitutie is in Azië de afgelopen jaren enorm toegenomen, omdat veel toeristen geloven dat jongeren niet be smet zijn met het aids-virus. „Men denkt dat jongeren puur zijn, nog maagd", aldus Sudarat Srisang, secretaris van Stop Kinder prostitutie in het Aziatisch Toerisme, in Bangkok, (Thailand), waar een vierdaagse conferentie over kinderprostitutie werd ge houden. Amnesty bezorgd om Nicu Ceaucescu bukarest» Amnesty International is bezorgd over de behande ling die de zoon van de Roemeense dictator Ceaucescu krijgt in de gevangenis. Vorige week werd zijn derde verzoek tot vrijlating op grond van gezondheidsredenen afgewezen. Volgens zijn ad vocaat lijdt Nicu aan levercirrose in de derde fase en is zijn leven in gevaar. Amnesty heeft bij de Roemeense regering aangedron gen op de opname van Ceaucescu in een ziekenhuis. Nicu zit een gevangenisstraf van twintig jaar uit wegens volkerenmoord. Cao-conflict Duitse banken voorbij glashutten/taunus Na twee maanden stakingen is het looncon- flict in de Westduitse bankwereld beslecht. Afgelopen weekeinde werd een akkoord bereikt dat de 430.000 werknemers met terug werkende kracht vanaf 1 februari een loonstijging van 5,4 pro cent garandeert. Dat opgeteld bij andere zaken (zoals een een malige uitkering) gaan de bankwerknemers er in totaal 6,4 pro cent op vooruit, aldus de bonden. De nieuwe cao loopt tot en met januari 1993. EG leidt vredesbesprekingen in Bosnië-Hercegovina Russisch Congres in gespannen sfeer bijeen moskou hans CORRESPONDENT Een conservatief offensief te gen de Russische regering en de economische hervormingen van president Jeltsin is van morgen tijdens de opening van het Volkscongres in de kiem gesmoord. Met een krappe meerderheid van 35 stemmen besloot het parlement een mo tie van wantrouwen tegen de regering niet op de agenda te plaatsen. I)e opening van het Volks congres (het uitgebreide parle ment van 1046 leden dat slechts enkele malen per jaar bijeenkomt) verliep chaotisch. Na een oproep van voorzitter Chasboelatov om, gelet op de crisis-situatie in het land, te vergaderen in een sfeer van kalm overleg en bereidheid tot compromis, bestormden afge vaardigden de interruptie-mi crofoons. Het conservatieve offensief beperkte zich niet tot de motie van wantrouwen alleen. Een afgevaardigde stelde voor om liet beeld van Ixmin In de ver gaderzaal, dat met een doek aan het oog is onttrokken, weer in ere te herstellen. Ook waren er pogingen om discus sie te beginnen o«V twt 'on- Terwijl zaterdag het eerste echte VN-bataljon, zo'n 1300 Franse soldaten, in de Kroatische havenstad Rijeka voet aan wal zette, laaide het geweld in Kroatië en Bosnië- Hercegovina in alle hevigheid op. Daarbij vielen tiental len, mogelijk zelfs honderden slachtoffers. Ook afgelopen nacht is er weer zwaar gevochten in Bosnië. Desondanks gaat de opbouw van de vredesmacht van de Verenigde Naties door. grondwettelijke karakter* van de oprichting van het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten. Jeltsins openingsrede moest door het tumult bij het agen da-overleg naar later op de dag worden verschoven. Conserva tieve afgevaardigden willen de president zijn uitgebreide be voegdheden ontnemen. Maar Jeltsin zei gisteren dat Rusland nog niet toe is aan een demo cratisch systeem, waarbij het parlement het laatste woord heeft hij de benoeming van be windslieden. Hij vindt het noodzakelijk dat Rusland de komende twee, drie jaar een 'presidentiële republiek' blijft.* De afgevaardigden willen ook praten over de gevechten in de vnn Moldova afgeschei den Dnjestr-provincie. Vice president Roetskoj sprak zich gisteren In Tiraspol, de hoofd stad van Dnjestr, uit voor afhankelijkheid van dit mini staatje. Moldova heeft inmid dels een formeel protest bi) Rusland ingediend. De minis ters van buitenlandse zaken van Rusland, Oekraïne Moldo va en Roemenië praten daag in de hoofdstad Chin- sinau over de burgeroorlog in Moldova. SARAJEVO/ZAGREB GPD-Rtr-AFP-ANP VN-secretaris-generaal Boutros Ghali pleitte in het weekeinde voor een zeer snelle intocht van de 'blauwhelmen', maar het is steeds twijfelachtiger of op dit moment nog wel sprake is van een wapenstilstand, de eerste voorwaarde die de VN stelt voor haar vredesmissie. Gisteravond kwamen de poli tieke leiders van de drie Servi sche, de Kroatische en de mos lim-partij in Bosnië een staakt- het vuren overeen. Aan de be sprekingen nam ook de com mandant van het Joegoslavische leger in Sarajevo deel. Vanaf nu zuilen ze dagelijks de situatie in de republiek bespreken, onder leiding van de EG. Gisteravond hebben de drie politieke leiders bovendien nog een gesprek ge had met de commandant van de VN-strijdkrachten, generaal Satish Nambiar. Leger Sudan herovert stad Bor op rebellen khartum AP Het leger van Sudan heeft za terdag de stad Bor op het Sudanese Voiles Bevrijdings Le ger (SPLA) heroverd. Bor is van grote strategische en sym bolische betekenis. In deze stad begon negen jaar geleden de opstand van de rebellen. De stad aan de Nijl is de geboorte stad van kolonel John Garang, de leider van de grootste tak van het SPLA. De val van Bor werd bevestigd door een woordvoerder van de rebellen. De positie van de rebellen is verzwakt door het wegvallen van steun van de Etiopische president Mengistu Haile Ma- riam, die vorig jaar werd afge zet, en door Interne verdeeld heid. Een groepering die vijan dig is aan Garang heeft zich af gesplitst Fujimori ontbindt parlement Peru De Peruaanse president Fuji mori heeft gisteravond het par lement ontbonden en een serie noodmaatregelen afgekondigd. Oud-president Garcia en oud ministers Mantilla (binnenland se zaken) en Salinas (economi sche zaken) zijn onder huisar rest geplaatst. De Peruaanse president kondigde voorts aan de rechterlijke en wetgevende macht in het land te zullen reor ganiseren omdat zij zijn hervor mingsbeleid tegenwerken. Volgens ooggetuigen omsin gelden veiligheidstroepen zon dagavond het parlementsge bouw, gerechtsgebouwen en het kantoor van de hoofdofficier van justitie. De gematigde par lementariër Olivera had het over een staatsgreep. Volgens hem zal Fujimori worden be recht als dit allemaal voorbij is. 'DNA-onderzoek bevestigt dood van Mengele' Het staakt-het-vuren werd vrijwel meteen geschonden. Vooral rond het vliegveld van Sarajevo was de strijd hevig. Volgens Radio Sarajevo zou het Joegoslavische leger de luchtha ven inmiddels hebben veroverd. Het luchtverkeer ligt stil. Premier jure Pelivan van Bos nië is gisteren afgetreden, zo meldt persbureau Tanjug. Peli van, een Kroaat, zou na een ge sprek met vredesdemonstran- ten zijn ontslag hebben aange boden. Servische schutters openden gisteravond het vuur op enkele duizenden vredesde- monstranten in de hoofdstad Sarajevo. Daarbij kwamen twee mensen om het leven en raak ten 27 gewond. Vlak voor mid dernacht laaiden rond het par lement en in verschillende bui tenwijken de beschietingen weer op. Een commandant van de Bosnische politie gaf voor de televisie toe dat zijn manschap- Betogers rennen voor hun leven, als Serviërs het vuur openen op een vredesdemonstratie in Sarajevo. Twee betogers werden gedood. foto tanjug pen de situatie in Sarajevo niet strijdkrachten af. In verschillen- meesterzijn. de steden werd daarop de De Bosnische regering kon- noodtoestand uitgeroepen, digde eerder dit weekeinde de maar dat kon nieuw geweld niet mobilisatie van de territoriale voorkomen. De situatie wordt steeds oncontroleerbaarder, omdat de regering in bepaalde regio's geen gezag over de poli tie heeft. Bovendien kiest het Joegoslavische leger steeds De Europese Gemeen schap stelt de erkenning van Bosnië-Hercegovina als onafhankelijke staat nog even uit Dat is de al gemene verwachting, na de uitbarsting van geweld in de voormalige Joegosla vische republiek. De mi nisters van buitenlandse zaken van de twaalf EG- landen praten vandaag in Luxemburg over Joegosla vië. Het was de bedoeling om na Slovenië en Kroatië, die op 15 januari werden erkend, nu Bosnië te er kennen. openlijker de kant van de Ser viërs. Servische chetniks, onder lei ding van kapitein Arkan, richt ten zaterdag in Bijeljina, in het noord-oosten van Bosnië, een bloedbad aan onder de moslim bevolking. Er zouden zeker 27 mensen zijn omgekomen. Kapi tein Arkan is een beruchte on- derwereldfiguur, die ook in Sla- vonië (Kroatië) danig heeft huisgehouden. In Kroatië werd afgelopen weekeinde rond Osijek gevoch ten. washington» *Voorvrouwen, voor het leven' stond er op bor den van zo'n honderd tegen standers van abortus die giste ren in Washington actie voer den. Tegelijkertijd demonstreer den een half miljoen voorstan ders van abortus in de Ameri kaanse regeringsstad, onder wie de Democratische presidents kandidaten Bill Clinton en Jerry Brown. De betogers zijn bang dat het Amerikaanse Hoogge rechtshof later deze maand het recht op abortus aan banden gaat leggen. foto afp VN-reprimande Israël wegens geweld TEL AVTV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT David Levy blijft aan. Israëls mi nister van buitenlandse zaken heeft zaterdag zijn zenuwen oorlog met premier Shamir ge wonnen. Tot grote woede van zijn naaste rivaal, minister Mos- he Arens van defensie, zag hij in een schriftelijk akkoord bijna al zijn eisen ingewilligd. De be langrijkste is dat hij minister van buitenlandse zaken blijft als Likud het volgende kabinet vormt. De partijcrisis ontstond na de interne Likud-verkiezingen van vorige maand. Levy haalde toen 31 procent van de stemmen in de strijd (met Shamir en Sharon) om het lijsttrekker schap. Maar bij de samenstel ling van de rest van de kieslijst leden de minister en zijn aan hangers een pijnlijke nederlaag tegen de supporters van Shamir en Sharon. De tweede plaats op de lijst was niet voor Levy, maar voor de door hem gehate Arens. Een week geleden kondigde Le vy, onder druk van zijn teleur gestelde aanhang, zijn aftreden als minister aan. Zaterdagmorgen kwam hij met zijn ontslagbrief in zijn zak naar de wekelijkse kabinetsbij eenkomst. Maar die vergadering werd een half uur uitgesteld, zo dat Shamir en Levy een com promis konden bereiken. Levy eiste dat zijn kamp on geveer 31 procent van alle par tijfuncties zou krijgen toebe deeld, gebaseerd op het percen tage van de stemmen dat hij be haalde bij de leiderschapsver kiezing. Dat kon Shamir moei lijk beloven, omdat dan ook Sharon zijn deel zou opeisen. In plaats daarvanis Levy toege zegd dat hij aanblijft als vice- premier en minister van buiten landse zaken als de Likud de volgende regering vormt. Hij mag dan bovendien een extra minister kiezen uit zijn aan hang. De Veiligheidsraad van de VN heeft Israël zaterdag een repri mande gegeven in verband met het doodschieten van vier Pa- lestijnen woensdag in het vluchtelingenkamp Rafah in de GazastrooL De vertegenwoor diging van Israël bij de VN be kritiseerde de verklaring en zei het te betreuren dat voorbij is gegaan aan het feit dat de sol daten handelden uit zelfverde- diging. Gaddafi roept Arabieren op tot eenheid tripou Rtr-afp-afp wereldvrede niet bedreigd en geen agressie gepleegd tegen andpre landen. De resolutie ge baseerd op Hoofdstuk Zeven van het Handvest van de Vere nigde Naties kan dus niet ten uitvoer worden gebracht en is zinloos", aldus de Libische lei- De Libische leider, Muammar Gaddafi, heeft zaterdag alle Ara bieren opgeroepen zich te vere nigen en zich te mobiliseren te gen „de nieuwe kruistocht te gen de islam". De door de VN afgekondigde sancties zijn vol gens hem nergens op gebaseerd en kunnen dan ook alleen maar worden verworpen. Gaddafi sprak in de Libische hoofdstad Tripoli een menigte toe die de Eid al-Fitr aan het vieren was, het slotfeest van de islamitische vastenmaand Ra madan. Zijn rede werd recht streeks door de Libische televi sie uitgezonden. „Libië heeft de der. De Veiligheidsraad bsloot dinsdag Libië te straffen als het niet vóór 15 april de twee ver dachten van de aanslag op een Amerikaans toestel boven het Schotse Lockerbie heeft uitgele verd en meewerkt aan de oplos sing van een soortgelijke ter reurdaad op een Frans ver keersvliegtuig boven Niger. CORRESPONDENT Genetisch onderzoek heeft i gewezen dat het lijk steeds is aangenomen dat het van nazi-kamparts Joseph Men gele is, inderdaad dat van de 'Engel des doods' is. Dat schrijft de Amerikaanse krant Washing ton Post. Volgens de Duitse cor respondent van deze krant heeft een onderzoek, waarbij DNA van de botten van het lijk wer den vergeleken met DNA van de in Duitsland wonende zoon van Mengele. het raadsel over de identiteit van Mengele definitief opgelost. Dat zou een eind ma ken aan speculaties dat Menge le, die verantwoordelijk is voor de moord op 400.000 joden in Auschwitz, nog steeds in leven is. De autoriteiten in zowel Duitsland als Israël hebben daarmee altijd rekening gehou den. new york thalif DEEN De voorbereidende vergadering in New York van de milieutop in Rio de Janeiro (Unced) is voor een totale mislukking behoed. De ontwikkelingslanden die deel uitmaken van de Groep van 77 heb ben op het laatste moment toegestemd in een compromis voor een 'Handvest van de Aarde'. De 128 bij de G-77 aange sloten landen stemden toe in een poli tiek afgezwakte versie van het oorspron kelijke voorstel. De vergadering wist ech ter op de meest cruciale discussiepunten geen overeenstemming te bereiken. Zo werd men het niet eens over de technologie-overdracht van Noord naar Zuid en over de wijze van financiering op lange termijn van de milieu-inspan ningen van de arme landen. Het enige gevoelige punt waarover wel overeenstemming werd bereikt, waren de institutionele voorzieningen die moe ten worden getroffen om het milieu-ac tieplan, dat tijdens de milieutop van 3 tot 14 juni in Rio moet worden onder schreven, te kunnen uitvoeren. In het voorgestelde Handvest van de Aarde, dat officieel de Verklaring van Rio over Milieu en Ontwikkeling heet, zijn 27 grondbeginselen opgenomen, waarvan 20 zijn voorgesteld door de ontwikke lingslanden. In een besloten bijeenkomst van de G- 77 werd vrijdag met zeer gemengde ge voelens gereageerd op het compromis voorstel, zoals dat na lang touwtrekken uit de bus is gekomen. Maar de meeste landen waren voor het compromis, al was het alleen maar om te voorkomen dat de ontwikkelingslanden verantwoor delijk zouden worden gesteld voor een eventuele mislukking van de top in Rio. De vertegenwoordiger van Kenya zei de indruk te hebben gekregen dat de ge- industrialiseerde landen helemaal geen Verklaring van Rio willen. „Als de G-77 het document verwerpt, spelen we de geïndustrialiseerde landen alleen maar in de kaart", aldus de Kenyaanse afge vaardigde. De vertegenwoordiger van Malaysia verklaarde dat het ontwerp-handvest niet voldoet aan de maatstaven die de Derde Wereld-landen aanleggen. Daar om zou de G-77 van zijn recht gebruik moeten maken om de onderhandelingen erover voort te zetten. Bitter waren sommige afgevaardigden over het feit dat geen enkel grondbegin sel van het handvest de rijke landen er toe dwingt te stoppen met de export van hun vervuilende industrieën naar de Derde Wereld. Het handvest vraagt al leen om effectieve samenwerking om de uitvoer van gevaarlijke afvalstoffen en in dustriële activiteiten „te ontmoedigen of te voorkomen". Maar volgens de Mo- (^ambiquaanse afgevaardigde is het grondbeginsel dat hierop betrekking heeft „niet krachtig genoeg" om landen die met deze schadelijke actviteiten doorgaan te straffen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4