'Volledige patstelling was onvermijdelijk' Iraniërs vallen ambassades aan 200 Kilometer stappen in een Super Euraudax Binnenland Mateman betreurt uitspraak 'spleetogen' Kerken kwaad over wet voor euthanasie Stilte voor de storm 129 '~J ON net Verkeersinfo op teletekst Droste, Venz en Pally komen stakers tegemoet Supporters Groningen houden huis in Volendam 2\ MAANDAG 6 APRIL 1992 3 SrdrrUrxS fYrvbut.io CPDI Salmonellabesmetting bij bejaarden vught Vier bejaarden uit verzorgingstehuis Elisabeth in Vught zijn opgenomen in ziekenhuizen in Den Bosch omdat ze zijn besmet met de salmonella-bacterie. Hun toestand is stabiel. On derzoek in de keuken heeft nog niets opgeleverd, maar uit voor zorg wordt het voedsel nu bereid in een militaire kazerne in Vught. 'Brand natuurgebieden aangestoken' vledder Twee branden tussen Vledder en Doldersum (Drenthe) hebben zaterdag ongeveer drieëneen half hectare bos en natuurgebied vernield. Doordat de brandweer snel ter plaatse was kon grotere schade worden voorkomen. De politie ver moedt dat beide branden zijn aangestoken. Brandstichten uit sensatie Rotterdam Drie jongens van veertien en vijftien jaar hebben bekend dat zij op 17 maart brand hebben gesticht in het Techni- kon-scholencomplex in Rotterdam. De brand richtte voor onge veer een miljoen gulden schade aan. Tegenover de politie be kenden de jongens dat het hen ging om 'spanning en sensatie'. Zwembad in de as gelegd Apeldoorn Een brand die het zwembad Malkenhoven in Apel doorn gisteren in de as heeft gelegd, heeft ongeveer vijf miljoen gulden schade veroorzaakt. De technische recherche sluit brandstichting niet uit. Discoschutter stak taxichauffeur neer wapeningen De 20-jarige Edenaar die wordt verdacht van het doodschieten van een 57-jarige Wageningener vorig weekeinde bij een discotheek, blijkt afgelopen nieuwjaarsnacht al een taxi chauffeur in Ede te hebben neergestoken. Twee weken geleden schoot hij een man uit Wageningen dood toen die zich bemoei de met een ruzie tussen de verdachte en een vrouw. Een vriend van het slachtoffer raakte zwaar gewond. De Edenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie verwachtte dat die tot voorlopige hechtenis zou besluiten. den haag gpd-a CDA-kamerlid Mateman heeft spijt van zijn uitspraak dat de Chinese leiders „bejaarde spleetogen" zijn. De politicus zei het te betreuren dat hij deze „ongelukkige omschrijving" had gebruikt tijdens een spreek beurt in Staphorst op 16 maart. Mateman is zaterdagmiddag door CDA-fractieleider Brink man ter verantwoording geroe pen voor zijn optreden. Na af loop van het gesprek liet Mate man een verklaring verspreiden, waarin hij zegt de gewraakte woorden „in het vuur van mijn betoog" te hebben uitgespro ken. „Ik betreur dit. Ik had deze woorden niet mogen gebrui ken". Volgens een woordvoerder neemt Brinkman genoegen met de spijtbetuiging. De parlemen tariër is zelf van mening dat zijn uitlatingen geen gevolgen hoe ven te hebben voor zijn functio- 'Zwarte dag als-dit wordt aanvaard' den haag gpd-anp De Nederlandse kerken hebben zich gisteren fel gekeerd tégen de goekeuring door de Tweede Kamer van het euthanasievoor stel van het kabinet. Het ge wraakte onderdeel van de wet is dat actieve levensbeëindiging van zogeheten wilsonbekwa- men (comapatiënten, gehandi capten en demente bejaarden) niet voor de rechter hoeft te ko men wanneer de arts aan een aantal voorwaarden heeft vol daan. Kardinaal Simonis zei giste ren dat allf gevallen van eutha nasie op wilsonbekwamen voor de rechter moeten komen Do minee Boomsma van de gere formeerde kerker noemde het wetsvoorstel een onmogelijke en afschuwelijke zaak Dominee Hoek, woordvoerder van de hervormde kerk: „Ik vind het een zwarte dag als dit zo wordt aanvaard" Utrechtse rechter geeft bonden gelijk Deze patstelling was onvermijdelijk. Beide partijen stel len terecht dat ze zijn uitgepraat, de oproep van minister Maij-Weggen om weer te gaan praten ten spijt. En dat betekent, aldus gistermiddag de Utrechtse rechter Schu- man, dat stakingen kunnen doorgaan. door de bonden gewraakte extra loonsverhoging voor het hoger personeel is noodzakelijk „NS is voor het hoger personeel in betaling een minder goede werkgever dan voor het lager en middenkader." Over geld valt nog wel te praten. NS hebben 3,9 procent geboden, maar er is nog „enige ruimte". Reactie van CNV-onderhandelaar Van der Kamp: „De directie laat keer op keer buiten de onderhande lingstafel blijken dat er ruimte is, maar aan de onderhande lingstafel niet". Dan volgt de rechtbank Ro ver - de reizigersorganisatie in utrecht anp Zaterdagochtend, een paar uur voordat de bonden, de NS en Rover voor de Utrechtse recht bank hun verhaal moeten doen, doet de NS-hoofddirectie nog een laatste poging. Alle 27.000 NS'ers vinden een brief in de bus van hoofddirecteur Mes sing. De staking is 'volstrekt misplaatst', schrijft hij. De flexibiliseringsvoorstellen zijn lang niet zo verstrekkend als de vakbonden zeggen. Angst voor gebroken diensten en de invoering van aparte zomer- en winterdiensten is onnodig. De Een medewerker van de Iraanse ambassade zit mistroostig op de stoep. Boze landgenoten hebben net voor enkele tonnen schade aangericht. FOTO ANP PATRICK VAN BERKEL neren als kamerlid. Aanvankelijk verklaarde Ma teman afgelopen vrijdag dat het „zeer onwaarschijnlijk" was dat hij zich zo denigrerend had uit gelaten over de Chinezen. Hij zei zich -zo'n uitspraak niet te kunnen herinneren. Twee loka le CDA-bestuurders uit Stap horst bevestigden de uitspraken echter, waarna Mateman alsnog bekende. De CDA'er sprak zijn beledi gende woorden naar aanleiding van de Chinese druk op Neder land om geen onderzeeërs aan Taiwan te leveren. Tijdens die zelfde spreekbeurt deed het ka merlid ook een aantal omstre den uitspraken over het min derhedenbeleid in Nederland. Zo zei hij dat er „een stortvloed van buitenlanders over ons land heen komt. We moeten die stortvloed in de greep krijgen. Anders wordt het een puin hoop". Een groep van 36 Iraniërs heeft gisteren grote vernielingen aange richt bij de Iraanse ambassade in Den Haag. De bestorming was onderdeel van een internationale actie van de Iraanse verzetsbewe ging Volksmojahe^din. In veertien andere Europese steden, waar onder Bonn, Parijs en Londen, werden eveneens Iraanse ambassa des aangevallen. De acties vormden een reactie op een luchtaanval van het Iraan se leger gistermorgen op een kamp van het Nationale Iraanse Be vrijdingsleger in buurland Irak. De ambassade in Den Haag werd rond drie uur met twee busjes bestormd Een busje ramde de poort. Vervolgens betraden de 36 actievoerders de ambassade, waar op dat moment alleen een huis meester aanwezig was. Hij vluchtte de straat op. Het interieur werd grondig vernield. De actievoerders waren ge wapend met stokken en vernielden onder meer ramen, computers, telefoons en meubilair. Er werden leuzen op enkele muren aange bracht. Alle kasten werden leeggehaald en dossiers werden op straat geworpen. De schade wordt op minstens enkele tonnen ge schat. De politie pakte alle actievoerders op. utrecht anp Zondagmiddag zes uur. Het is merkwaardig stil in de burelen van de vervoersbonden van FNV en CNV en de spoorweg- vakbond FSV. Na een middag vol tegenstrijdige berichten over hervatting van overleg, toezeg gingen van beide cao-partijen en vakbondsonderhandelaars die zoek zijn, staat de geruch tenmachine even stil. „De stilte voor de storm", zegt een CN- V'er. De bonden hebben hun draaiboeken gereed. Honder den districtsbestuurders en ka derleden zijn geïnstrueerd. Be stuurders knappen nog even een uiltje of „zijn bezig met de duiven". Dat zal er de komende dagen niet meer van komen. Een kaartje leggen in de kantine is er voor het kader niet bij. Dat is vanaf vannacht continu in touw. Eerder op de middag gloorde er nog licht. Onderhandelaar Korteweg van de Vervoersbond Minister Hirsch Ballin van justitie verdedigt zijn voorstel met het argument dat euthana sie op wilsonbekwamen nu ook aan toetsing onderhevig wordt. Uit een rapport over de eutha nasiepraktijk in Nederland bleek vorig jaar dat nu ongeveer 1000 keer per jaar euthanasie wordt gepleegd op mensen die niet (meer) kunnen zeggen of ze dat willen. Ook het Nederlands Artsen verbond gaf het kabinet ervan langs. Tweed t vourzittei Van Dijk van dezt L itholieke artsen organisatk s df zaterdag dat de zorgvuldig ids. isen bij eu thanasie n et rs< Billen van die in Nazi-Du'island Toen werden onder met i zwakzinnigen op grote schaal vermoord onder het mom van euthanasie Van Dijk wil de huidige wetgeving handhaven. De Eerste Kamer moet nog over de nieuwe euthanasiewet praten. Amsterdam Niet alleen Den Helder, ook Amsterdam kent zijn vlootdagen. De schepen van de Nederlandse marine lagen het afgelopen week einde afgemeerd In de hoofdstad om het publiek een blik te gunnen in 'de wereld die marine heet*. foto tfo vogelzang Als zombies duiken ze plotseling uit het duister op. Spookachtig verlicht door fakkels, doodmoe en met asgrauwe, vaak van pijn vertrokken ge zichten. Het applaus van omstanders lijkt nau welijks tot ze door te dringen en de bloemen zien ze niet. Slechts één ding telt: die allerlaatste stap om de 200 kilometer vol te maken. Om precies 10 uur gisteravond kwamen ze in Bunnik over de finish, de deelnemers aan de Su per Euraudax, een monster-wandeltocht van 200 kilometer, af te leggen in maximaal 40 uur. Het was de meesten aan te zien. Sloffend, hinkend en met de blik nog op oneindig kwamen ze aan. Een enkeling meer gedragen dan zelf lopend. Veel meer dan de overige omstanders voel ik mee met de 116 mannen en vrouwen, die de eindstreep bij jeugdherberg Rhijnauwen hebben gehaald. 87 kilometer lang was ik één van hen. Niet de blaren, niet de spierpijn en ook niet de oververmoeidheid, maat de kou. stilte en vooral de duisternis werden te veel. Het lichaam wilde nog wel. de geest met meer. Ik zwalk meer dan ik loop. slinger als een dron- kenman over de rivierdijk en ben mijn oriëntatie volledig kwijt Twee keer struikel en val ik. Be hulpzame handen helpen me weer op de been. maar direct daarna is er weer dat verlammende gevoel volstrekt alleen te zijn. Als ik, vanuit de avondkou, zaterdagavond om streeks half 11 de warmte van restaurant De Goudreinet in Kestéren binnenstap, voel ik hei bloed uit m'n hoofd wegtrekken. Een half uurtjt later sta ik bovenaan de lijst van uitvallers. 's Morgens om 6 uur. aan de start in Bunnik, was ik nog vol goede moed. „Vierdaa'-v erva ring? Dan haal je de 100 kilometer zck. had Günter Winterscheid, een lange-afstandio,^1 l'it het Duitse Dormagen. gezegd. In de namiddag wordt hij voorzichtiger „Niet denken aan die 200 kilometer en vooral niet denken aan de komende nacht. Iedere loper krijgt z'n dieptepunt, ergens tijdens de rocht Bij jou komt dar gewoon vroeg". Ik tracht m'n aandacht af te leiden van wal ko men gaat Probeer bt| voorbeeld uit te rekenen hoeveel stappen ik gedurende de totale wandel tocht zal zetten en wat ik met al die stappen aan gewicht omhoog breng Het verlammende idee, dat ik nog meet dan honderd kilometer moet, keert echter telkens terug. l.uniet probeert de moed er in te houden. H' - >eli eaast me en vertelt over z'n marathons, arülo. pwedstrijden, z'n overwinningen met .nelwandelen. Doet inmiddels net of we samen een ommetje maken, maar ziet dat het nauwelijks helpt. Wordt dan serieuzer .Je pijngrens verleg gen. lichamelijk én geestelijk, daar gaat het om". Lopen in je eigen tempo is er niet bii. Het tem po ligt op precies 6 kilometer en wordt aangege- het openbaar v rechter Schuman dat NS en de vakbonden het cao-overleg her vatten en dat er tijdens die ge sprekken niet wordt gestaakt. Want, aldus Rover-advocaat Trap. een staking dupeert dage lijks honderdduizenden trein reizigers. „Het woord onbe spreekbaar moet eens een poosje uit het woordenboek van de onderhandelaars worden ge schrapt." vindt hij. De Vervoersbond FNV slaat hard terug. Rover weet niet waar ze over.praat, stelt raads vrouw Zeijlstra. „De partijen zijn uitonderhandeld Uit het eindbod van de NS blijkt dat er niets meer te onderhandelen valt. Daaruit destilleren de vak bonden het recht om in actie te komen". NS, die evenals Rover de sta king willen voorkomen, stellen zich wat dat betreft aan de kant van de bonden op Niet Hm er, maar alleen de bonden en NS kunnen vaststellen of er nog iets te bespreken valt. zegt advocaat Duk. Schuman blijkt een dag later die opvatting te delen. Bonden en NS hebben geprobeerd tot overeenstemming te komen, maar verschillen 'fundamenteel van inzicht over het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid'. NS wilen de arbeidsvoorwaarden per sector kunnen vaststellen, de bonden houden vast aan één cao voor alle NS'ers. „Niet ge zegd kan worden dat één van hen daarmee apert onredelijk handelt. Wel is duidelijk dat de ze radicale tegenstelling al \nj snel tot een volledige patstelling in de onderhandelingen moest leiden." FNV stelde voor om de door de bonden gewTaakte flexibilise ring van de dienst Infrabeheer uit de onderhandelingen te til len. Een onafhankelijke com missie zou een onderzoek naar de concurrentiekracht daarvan moeten verrichten. Dat zou het mogelijk maken om over de rest van de agendapunten de onder handelingen te hervatten. De NS laten 's avonds weten ak koord te gaan met zo n com missie, maar zijn volgens de FNV-bond niet bereid de flexi biliseringsplannen in te trekken. Onvoldoende dus. Bij de Vervoersbond FNV ne men pas rond 9 uur de eerste stakingsleiders plaats. In een volcontinudienst gaan mini maal vijf mensen zich bezig houden met de coördinatie. Het eerste agendapunt is de telefo nische vergadering waarin moet worden afgesproken waar maandagochtend vroeg de ac tie-bijeenkomsten worden ge houden. Formeel hebben de vakbondbestuurders immers iTSBEWMZEN r GELDIG 1 De busmaatschappij Centraal Nederland had vanmorgen de bussen uit voorzorg voorzien van aan duidelijkheid niets te wensen overlatende raambiljetten. Ja. daar zijn al wat mensen boos over geworden zegt groepschef Laponder van de busmaatschappij, „ze worden altijd kwaad op de verkeerden" foro^cx BOfR geen toegang meer tot NS-ter rein. dus moeten er her en der zaaltjes worden gehuurd voor de bijeenkomsten en de in schrijving van stakers. Het wachten is nog slechts op de kleine uurtjes, als op de di verse stand plaatsen de leden in staking gaan. Want dat gaat ge beuren. Dat staat voor bonden vast. Ze krijgen gelijk. De verkeerschaos van vanmorgen heeft een record aantal uitzen dingen met verkeersinformatie opgeleverd. Gemiddeld zonden de zeven regionale omroepen tussen zes uur en half tien om het kwar tier in totaal 68 keer verkeersinformatie uit tegen 35 keer bij een ge wone maandagochtenspits. Verder wordt de hele dag informatie over files gegeven op teletekstpagina 751. Ook kan het NS-inlich tingennummer (06-8991121) worden gebeld. Afspraak over behoud prijscompensatie UTRECHT ANP Droste, Venz en Pally Holland zijn afgelopen weekeinde als eerste suikerverwerkende in dustrieën bezweken voor de druk van de stakingsacties die al bijna twee weken duren. De drie bedrijven werden het in het afgelopen weekeinde met de Voedingsbond FNV eens over behoud van de automatische prijscompensatie. Het voorne men van de werkgevers om de prijscompensatie te laten val len, is de belangrijkste reden voor de staking. Opvallend aan de aanvullen de regeling is dat de prijscom pensatie voor 22 maanden wordt gegarandeerd, terwijl de overige afspraken (zoals een ex tra loonsverhoging van 1,25 procent) slechts een jaar lang van kracht zijn. Volgens de Voc dingsbond zal de aanvullende regeling 'maatgevend' zijn voor de hervatting van het cao-over leg deze week met andere be drijen. De bedrijfsregeling zal wor den ingepast zodra do nieuwe cao is afgerond en geldt behalve «OOI I troste. Vu en Pal) Hol land. ook voor Marvelo in Zaan dam. Van Dijk Banket in Zwart sluis (Overijssel), lomtsma Bak ken m Dokkum en Cn-rkens in Wormer. ven door baankapitein loop Wissink. die voorop loopt. De korte (4 minuten) en langere rusten (50 minuten) liggen vast. wie tussentijds stopt is de aansluiting met de groep al heel snel kwijt. De organisatoren hebben bewust gekozen voor een route over de Utrechtse Heuvelrug, door de Betuwe en door de Gelders/Utrechtse Vallei. „De meeste deelnemers komen uit het buitenland", aldus Wissink. „Die zien op deze manier zoveel mogelijk van het Nederlandse landschap: bos en hei. maar ook polders en rivieren". „Het is pure sport", zegt Rinus lordaan Als hij hoort dat ik me een maand voor de tocht pas ben gaan voorbereiden en dat mijn wandclcrvaring zich niet verder uitstrekt dan twee Nijmeegse Vierdaagsen en wekelijkse wandetochten van maximaal 50 kilometer, schudt hij z'n hoofd. „Dan mag jij echt heel blij zijn met die 87 kilome- ze voor levensgevaarlijke situa ties Zr reden naast elkaar en lieten geen andere voertuigen passeren Uit de rijdende auto's werden bierblikjes geworpen Met assistentie van politie korpsen uit Hoorn en Becmster ving de Vblendamse politie het konvooi op. De politie nam een honkbalknuppel, een houten af- Mtpaalon inG ii in bi Na de wedstrijd trok een gro te groep Groningers het dorp in naar de Dijk. Een supporter gooide stenen naar de politie. Toen hij werd aangehouden was dat voor ongeveer honderd anderen aanleiding om de poli tie met stenen en bierglazen te bekogelen. van FC Gronini teren ongeregeldheden vcroor zaakt op de Dijk in Volendam na de wedstrijd Volendam-Gro ningen Ze richtten vernielingen aan en bekogelden agenten met stenen en bierglazen De politie voerde charges uit om dc orde te herstellen Elf supporters van Groningen werden aangehou den. 's Morgens kreeg de politie al de melding dat een groep sup porters met circa dertig auto's op weg was naar het IKselmeer dorp met van een sloopwerk ge stolen bouwmateriaal Onder meer op de Afsluitdijk zorgden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3