De zoektocht van Jerry Brown f (X m ra Jrhfrt 1 itf ff Leger sluit Dubrovnik langzaam maar zeker in Duitsland en Polen ruziën over gedumpte Trabantjes Echte liefhebber gaat naar huis met een pratende beo Feiten &Meningen Tsongas wil weer meedoen aan race om Witte Huis MAANDAG 6 APRIL 1992 r van Jerry Brown, verkleed als Uncle Sam, vermaakt In het Newyorkse Manhattan jong en oud. In New York vinden morgen voorverkiezingen plaats. Browns voornaamste tegenstander is Bill Clin ton, die al bijna zeker is van de Democratische nominatie voor het pre sidentschap. foto afp WASHINGTON AP-Rtr Paul Tsongas heeft gisteren gezegd dat hij zich misschien weer in de Ameri kaanse verkiezings strijd stort als hij bij de voorverkiezingen in de staat New York, morgen, een behoorlijk aantal stemmen haalt. De Democratische kan didaat trok zich vo rige maand wegens geldgebrek terug. De Democratische gouverneur van Ar kansas, Bill Clinton, en de Amerikaanse president George Bush zijn gisteren als grote winnaars uit de bus gekomen bij de voorverkiezin gen op Puerto Rico. Bush behaalde 253.768 stemmen (zijn rivaal Bucha nan 950) en Clinton sleept 60.611 sterri- men in de wacht, te gen Brown 1.010 en Kerry 799. Als er één centraal thema moet worden aangewezen bij de huidige Amerikaanse presidentsverkiezingen, dan is het dat de kiezers hun buik vol hebben van de gewone politiek en van gewone politici. Je kunt je daar ook wel iets bij voorstellen. Het gaat nog steeds niet echt goed met de Amerikaanse economie, de werkloosheid neemt toe, de misdaad neemt toe, wegen, bruggen en binnen steden raken steeds meer in verval, het peil van het on derwijs neemt jaar na jaar verder af. daarom dat zoveel Democraten bereid zijn hun stem te geven aan de wel heel vreemde vogel Jerry Brown. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Voor het eerst in lange tijd wenkt ook geen zonnig per spectief. Alle Amerikanen weten dat hun land zijn centrale eco nomische en politieke positie aan het verliezen is, en dat dat betekent dat hun kinderen het vrijwel zeker minder goed zul len hebben dan zij zelf. En wie zijn daarvan de schuldi gen? De leiders van het land na tuurlijk: de president, zijn raad gevers en het Congres. Het is immers hun verantwoordelijk heid om land en volk zo te be- sturen dat zij het vandaag op z'n minst redelijk hebben, en dat het morgen nog beter zal gaan. Dat is dus niet meer zo. En daar komt nog iets bij. Congres en president hebben hun uiterste best gedaan de kiezers van zich te vervreemden door steeds maar weer aan eigenbelang en succesjes op de korte termijn te denken, in plaats van het alge mene belang en het welzijn van het land op de lange termijn. Het is daarom dat de woede bij gewone Amerikanen zo intens is als blijkt dat congresleden of 'big shots' in het kabinet van Bush zich door belangengroe pen laten fêteren of zichzelf speciale voorrechten toeken nen. Zie je wel, wordt er dan van No- me (Alaska) tot Key West (Flori da) uitgeroepen: je stemt op ze, je stuurt ze naar Washington, en zodra ze daar zijn aangeko men, vergeten ze ons en denken ze alleen nog maar aan zichzelf. Het is aan deze geestesgesteld heid te danken, dat Bush bij de voorverkiezingen tot nu toe steeds maar tweederde deel van de Republikeinse stemmen heeft weten te krijgen. En het is Gelachen Toen de 53-jarige voormalige gouverneur van Californië, Ed mund Gerald Brown jr., zich noemende jerry, eind vorig jaar meedeelde mee te zullen doen aan de race naar het Witte Huis, werd daar door de politieke kenners meesmuilend om gela chen. Die gekke Jerry, moet zo nodig weer eens in de publici teit. Vindt het nodig om weer eens op een egotrip te gaan. Spuit elf wil ook een beetje modder geven. Maar zo wordt nu niet meer ge dacht. Want Brown is gaande weg op stoom gekomen. De laatste twee voorverkiezingen (in Connecticut en Vermont) waren voor hem, en de peilin gen zeggen dat hij bij de be langrijke voorverkiezing die morgen in de staat New York wordt gehouden, een redelijke kans heeft de Democratische koploper Bill Clinton opnieuw te verslaan. Brown for president? Nee, zo ver is het nog lang niet, en zo ver zal het vrijwel zeker ook niet komen. Want Brown heeft een enorme achterstand op Clinton waar het gaat om gedelegeer den die hij aan zich heeft weten te binden. En gedelegeerden, daar draait het allemaal om. Zij zijn dege nen die op de Democratische conventie in juli de presidents kandidaat zullen aanwijzen. Voor die nominatie heeft men 2145 gedelegeerden nodig. Clin ton heeft er al 1018. Brown heeft er 159. Het gevaar dat Brown voor Clin ton vertegenwoordigt, is dus niet dat de ex-gouvemeur hem gauw in aantal gedelegeerden zal passeren. Maar hij zou Clin ton wel net van de meerderheid kunnen afhouden. Bovendien, als Brown zou winnen in New York en in juni ook nog eens in Amerika's grootste staat Califor nië (Browns thuis-staat tenslot te), dan zou het prestige van Clinton ernstig zijn beschadigd. Dat zou de Democratische con ventie in dat geval terecht bang dat Clinton het tegen Bush zal moeten afleggen ertoe kunnen brengen om zich mas saal achter een andere, speciaal opgeroepen kandidaat te scha ren. De algemeen geachte sena tor Lloyd Bentsen uit Texas bij voorbeeld, of gouverneur Mario Cuomo van New York. Rol Zo groot is dus de rol die Brown is gaan spelen. En als je je af vraagt hoe dat komt, dan is het antwoord: omdat Brown met zoveel succes campagne voert als anti-establishment kandi daat, als de man die tegen de officiële politiek, tegen 'Was hington', strijdt. Toen hij met zijn campagne be gon, had hij eigenlijk maar één programmapunt. Brown zei dat hij alleen maar campagnebij- dragen van 100 dollar of minder zou accepteren, in plaats van de maximaal toegestane 1000 dol lar. Meer had hij in het begin niet te vertellen. Maar het was een programma punt met een krachtige symbo lische waarde. De ex-gouver neur maakte ermee duidelijk dat hij degene was die tegen de belangenverstrengeling van de politiek en het grote geld zou vechten. In zijn eigen woorden: „De waarheid is dat kiezers niets meer te vertellen hebben. Ze worden gemanipuleerd. Kandi daten krijgen al dat geld en ge bruiken het om peilingen te houden, en op basis daarvan maken ze dan commercials waarmee ze de mensen voor de gek houden. Maar er is geen in houd, geen werkelijke zorg voor de gewone mensen." Die boodschap is simpel, maar hij slaat aan bij de Democrati sche kiezers. En dat geldt te meer, omdat Clinton de eni ge die naast Brown nog in de race is zo ongeveer het pro totype is van de 'homo politi cus'. Hier wat beloven, daar wat krediet opbouwen, elders gede tailleerde beleidsposities uitzet ten, en dat alles in een net pak en met geföhnd haar, dat is Bill Clinton. Nee, dan Brown. Hij spreekt de massa's toe in een witte coltrui. Hij laat zich rondrijden in een minibusje, in plaats van een li mousine, zoals zijn opponent. En beleidsposities? Brown ver zint ze waar zijn toehoorders bijstaan. Hij verwerpt ze des noods een dag later weer, en zegt dan: ik ben verder ge groeid. Hekel Een duikje in Browns verleden maakt duidelijk waarom hij zo'n merkwaardige kandidaat is. Zo startte hij een carrière in de politiek omdat hij zo'n hekel aan de politiek heeft, een aver sie die sinds zijn jeugd was op gebouwd dankzij z'n moeizame relatie met zijn vader, gouver neur Pat Brown. Jerry Brown scoorde een per soonlijke overwinning op zijn overheersende vader door in 1974 zelf als gouverneur van Californië te worden gekozen, als opvolger van Ronald Reagan. Acht jaar lang bleef Brown die positie behouden. Hij maakte in die jaren naam als een ijverig man die veel voor minderheden deed en avantgar- distische, maar goede, ideeën had op het gebied van het milieu, maar ook als onprakti sche dromer en tot op zekere hoogte zelfs als een querulant. Zo wilde hij dat Californië een eigen ruimtevaartprogramma zou volgen, reed hij rond in de oudste, smerigste auto die hij kon vinden en woonde hij in een vies appartement in plaats van het gouvemeurspaleis. Aan sociale mores had hij ook lak. Nooit zou hij eens mensen bedanken die iets voor hem hadden gedaan. Wie een af spraak met hem had, moest al tijd lang wachten. Vergaderin gen en diners verliet hij zonder ook maar iets te zeggen. Zo bouwde hij vijanden bij de vleet op, en toen hij in 1982 bo vendien veel te laat iets deed aan een ramp voor de land bouw die het gevolg was van een plaag met fruitvliegjes, ver loor hij de verkiezingen voor een Senaatszetel. Wat Brown toen deed, was ka rakteristiek. Hij trok zich terug uit het openbare leven, ging Spaans leren in een Mexicaans dorp, sloot zich op in een Ja- i pans Zen-klooster en ging Moe der Teresa in Calcutta helpen. Zes jaar lang duurde zijn tocht door de woestijn. Toen keerde hij terug in Californië, werd er voorzitter van de Democrati- sche Partij, flirtte met het idee mee.te doen aan verkiezingen voor een senaatszetel, en stelde zich presidentskandidaat. Passend Het is passend dat hij nu ander maal, net als aan het begin van zijn carrière, vecht tegen de offi ciële politiek. En met veel suc ces ook, want Brown mag dan een vreemd mens zijn, hij is ook buitengewoon intelligent en hij heeft een buitengewoon gaaf gevoel voor wat de kiezers bezig houdt. Maar of die kiezers, als het echt erop aankomt, ook bereid zijn iemand te volgen die vooral aan een soort adolescenterige zoek tocht door het leven bezig lijkt te zijn, dat blijft onwaarschijn lijk. DUBROVNIK PHIL DAVISON THE INDEPENDENT Niksa Benic was bezig zijn door bombardementen beschadigde café-bar een nieuw verfje te ge ven toen hij geweervuur hoorde en de radio aaVizette. De nieuwsflits bevestigde wat hij al vreesde. Het was de Mise Simo- nischool, net buiten de oude stadsmuren van Dubrovnik, die onder zwaar machinegeweer vuur van het federale leger was komen te liggen. Niksa's 13-jaar oude dochter bevond zich in die school. Zij en haar klasgenoten zaten opgeslo ten en konden niet weg voor half acht 's avonds. De kinderen en hun leraren kwamen onge deerd uit de aanval te voor schijn, maar de bevolking van Dubrovnik werd er levendig aan herinnerd dat hun pittoreske historische stad nog steeds wordt belegerd. Terwijl de Verenigde Naties vre destroepen sturen naar andere gebieden in Kroatië, voelen de verdagen Inwoners van Du brovnik zich vergeten en in de steek gelaten. Net als de duizen den vluchtelingen uit de ver woeste Kroatische kustlijn, die nog steeds bezet wordt gehou den door het federale leger. Vol gens de VN zijn hier geen vre destroepen nodig, omdat Du brovnik maar een handjevol Serviërs heeft, niet meer dan 7 procent op 70.000 inwoners. VN-waamemcrs hesen op 26 november de vlag op de oude forten van de stati, in de hoop dat het leger de bombardemen ten zou stoppen. Zij hadden er niet verder naast kunnen zitten. De grootscheepse aanval van het leger op 6 december met ra ketten, mortier-, artillerie- en machinegeweervuur, waarbij 29 mensen om het leven kwamen en oude paleizen en nieuwe ho tels werden vernietigd, heeft het blijkbaar gestelde doel bereikt. De federale strijdkrachten zorg den voor een shock bij inwo ners. Hun vlaggen zijn vanuit de stad op iedere heuveltop zicht baar. Slechts de dagelijkse veer boten naar Rijeka en Split vor men een uitweg, maar dat is, een schrale troost als je hier je huis, je land en je werk hebt. I let schieten gaat de hele nacht Archieffoto van een brandend Dubrovnik. Hoewel de strijd is geluwd, voelen de bewoners zich In de steek gelaten. Vanuit de heuvels wordt nog steeds geschoten, maar volgens de VN zijn geen vredestroepen nodig. foto epa peter northall door, en soms zelfs overdag. Dinsdagavond werd vanuit de heuvels zo'n 200 meter boven ons hotel, het Argentina, precies de plek waar ik in november door schoten gewond ben ge raakt, het machinegeweervuur geopend. Zeker twaalf kogels sloegen in. Eén ervan kwam te recht in kamer 614 waardoor een vluchtelingenfamilie op de loop ging op zoek naar dekking. Het was niet voor het uitzicht dat ik had gevraagd om een ka mer aan zee. Bij een latere aanval buiten het hotel raakten twee kogels een witte jeep, die door EG-waarne- mers werd gebruikt en duidelijk als zodanig herkenbaar was. Hel was puur toeval dat er nie mand werd geraakt. Zelfs de zee biedt weinig uit komst. De dagelijkse veerboot vaart met toestemming van het leger. Maar ieder ander vaartuig zou een gemakkelijk doelwit vormen voor de schutters van het leger op de heuveltop. Waarnemers van de Europese Gemeenschap zijn beschoten in hun kleine plezierbootjes. En dus blijven de vissers thuis. Volgens berichten van een paar honderd mensen die in het nog steeds door het leger bezette dorp Mokosica wonen, op de noordelijke oever van de rivier de Dubrovnik, zijn legerofficie ren begonnen hun gezinnen onder te brengen in verlaten vil la's. Dergelijke berichten geven de mensen nier weinig hoop dat het leger van plan is zich spoe dig terug te trekken. De burgemeester van Dubrov nik, Pero Poljanic, toont zich optimistisch, maar dat gevoel vindt weinig weerklank bij de bevolking van de stad. „Ik hoop dat we tegen de zomer hele maal vrij zullen zijn", aldus Pol janic. De meeste inwoners zijn echter van mening dat het leger de vruchtbare Dalmatische kust niet zonder flinke internationale druk zal verlaten. Zij vinden dat de VN druk hadden moeten uit oefenen op het federale leger om zich terug te trekken in Montenegro en vredestroepen hadden moeten stationeren aan de Kroatisch-Montenegrijnse grens. Dan zouden de duizen den vluchtelingen kunnen te rugkeren. Waar de inwoners van Dubrov nik zich bijna evenveel zorgen over maken als over het gere gelde geweervuur, is het drin gende probleem van het afval, i Ingesloten door het leger, niet in staat de grote stortplaatsen in de heuvels achter de legerlinies te gebruiken, stort de stad ton na ton afval in de Adriatische Zee. Een potentiële ecologische ramp. De Britse journalist Phil Da vison. die vorig jaar november gewond raakte in Dubrovnik en in Groot-Brittannië is uitgeroe pen tot Buitenlandse Correspon dent van het Jaar, keerde on langs terug naar de Adriatische Parel van Kroatië. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het leven in het voormalige Oost-Duitsland mag dan totaal zijn veranderd, het land komt maar moeilijk van zijn Trabantjes af. Tuften ze vroeger geduldig achter elkaar de straat door, nu zijn die straten vergeven van de Trabant-wrakken. Het vroegere Oostduitse troetelkind is in ongenade gevallen en wordt zonder pardon langs de kant van de weg gezet. Zelfs een paar honderd mark voor de sloop, hebben de eigenaren er niet meer voor over. De politie was het zat en kwam in actie. De eige naren van de gedumpte autootjes werden opge spoord, kregen een forse boete plus de rekening van de sloper. De strijd ging echter door. De wa gentjes werden vervolgens in brand gestoken. Maar aan de hand van het motor- en chassis nummer konden de eigenaren andermaal wor den achterhaald. De slimste „ossies" kozen echter voor een grens overschrijdende oplossing. Zij reden met hun Trabi of Wartburg de Poolse grens over en lieten hun eens zo trouwe metgezel zonder wroeging aan de kant van de weg staan of parkeerden hem voor eeuwig in de bossen. Ook Polen was het zat en kwam in actie. Nog geen 48 uur nadat hun staatshoofd Lech Walesa tussen Frankfurt aan de Oder en Slubice de vroe gere Brug der Vriendschap had overschreden, trokken ze aan de noodrem: de grens ging dicht voor tweetactauto's. Alle andere grensposten volgde dit Trabi-vijandige voorbeeld. Even dreigde het Duitse ministerie van verkeer als represaille de eigen grens voor Poolse twee- tacters te sluiten, maar dat zou zo kort na het succesvolle bezoek van Walesa wel erg bot zijn. Buitenlandse zaken handelde heel diplomatiek en wees de Poolse regering op het feit dat het in ternationale wegverkeersakkoord van 1988 door de maatregel werd geschonden. De Polen maakten daar geen probleem van en hieven de Trabi-ban op. En zaterdagmiddag knetterden ze weer lustig de grens over. Het re sultaat van dit mini-conflict: De Duitsers zullen de Polen helpen de eigenaars van de achtergela ten auto's op te sporen en Polen gaat Bonn hel pen met het opsporen van in Duitsland gestolen en naar Polen gesmokkelde luxe-wagens. PUERTO PRINCESA RAMON ISBERTO Voor tropische vogels in alle soorten en maten, van pratende beo's tot parkieten en kaketoes, konden toeristen en handelaars vroeger altijd terecht op de markt van Puerto Princesa, de hoofdstad van het zuidelijke Fi- lipijnse eiland Palawan. Tegen woordig zijn de kraampjes leeg. De illegale handel in deze zeld zame en beschermde vogels wordt alleen nog ondergronds gevoerd. Voor de liefhebber is echter altijd wel iets te vinden. De Filipijnen hebben samen met 110 andere landen de Con ventie voor Internationale Han del in Beschermde Diersoorten (Cites) ondertekend. Deze con ventie verbiedt de handel in diersoorten die zeldzaam zijn of gevaar lopen uit te sterven. Voor de handelaars in Puerto Princesa kwam de grote omme keer in 1989. Na maanden lob byen wist Joselita Haribon, hoofd van de Palawan-afdeling van de Filipijnse milieugroep Haribon, de leiding van de Fili pijnse luchtvaartmaatschappij PAL ervan te overtuigen dat zij niet langer tropische dieren moet vervoeren van Palawan naar de hoofdstad Manila. Dus leggen de vogels en de mie reneters. de vlinders, de kevers, de orchideeën en andere kleur rijke vertegenwoordigers van de natuurschatten van Palawan de reis tegenwoordig per boot af. Door deze beperkingen is de omvang van de handel iets af genomen, maar geenszins ver dwenen. Indien zij enige mate van discretie betrachten, kun nen toeristen nog steeds tropi sche vogels op de markt in Puerto Princesa kopen. De eigenaar van een textielzaak op het plein kon bijvoorbeeld in een mum van tijd enkele inkt zwarte pratende beo's leveren. Voor ongeveer 30 dollar (55,50 gulden) was een jonge onge trainde beo te krijgen, terwijl een pratend exemplaar voor 120 dollar van de hand ging. Pratende beo's zijn het meest geliefd. Door een eindeloze her haling van woorden kunnen zij leren praten, of liever gezegd, klanken nabootsen. Technolo gie helpt daarbij een handje. „Om tijd te besparen nemen wij de zinnen die wij de vogel wil len leren met een recorder op en spelen we de cassette keer op keer af', legde de winkelier geduldig uit. Op de markt zat een beo in een kooi die niet te koop was. Hij gilde voorbijgangers olijk 'Jij bent lelijk' toe of bootste de eer ste woorden van de popsong We are the world' na. „Ik heb er een aan een politicus verkocht", grinnikt de man van de textiel zaak. „Eentje die voordurend 'dief roept."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2