'Godsdienst niet populair in politiek' Info Einde vastenmaand moslims MAANDAG 6 APRIL 1992 RIOACnt W1M OUKMAM MANU&A GftOfNfWf c ONGEVALLENDIENST Etke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13 00 uur (Diaconessenhuis)en van vrijdag 13 00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth Ziekenhuis) EHBO ziekenhuis Rijnoord elke dag geopend. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Afdeling intensieve zorg 10 30-11 00 uur en 19 00-1930 uur en naoverle Kinderafdeling 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur ST. ELISABETH ZIEKENHUIS (tel 071-454545) volwassenen 14.00-14 45 uur en 18 30-19.30 uur. Klassea»d 11 15-12 00 uur. 14 00-14 45uuren 18 30-19 30uur Kraamafdelmg gynaecologie 14 00-14.45 uur en 18 30-19.30 uur, alleen voor vaders bovendien van 19.30-21 00 uur Afdeling Special Care: 14 00-14 30 uur en 19.00-19 30 uur en na overleg ftiuren 19 00-19.30 uur ACAOEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15 00 uur en 18 30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur. uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie 14 15—15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkunde 14 15-15 00 uur en 18 30-19.00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur, babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak met de hoofdverpleegkundige. RIJNOORD (tel 01720-63131) 14 30-15.15u hartbewakmg: 11 00 -11.30 u Kraamafdelmg bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling Overigen van 14.30-15 15 en van 18 30- 19 30 uur Kinderafdeling bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling Overigen van 14 30 -15.15 uur en 1830- 19 30 uur INFOPAGINA: Op deze pagina treft u aan: Maandag: geestelijk leven. Dinsdag: gids maatschappelijke instellingen. Woensdag: programma's lokale radio. bioscopen colofon catro» Egyptische moslims tijdens het Eid-EI-Fitr-gebed op een plein een Cairo. Miljoenen islamieten in de wereld vierden zaterdag het einde i de Ramadan, de vastenmaand voor moslims. foto epa geestelijk leven ziekenhuizen Ruim 200 jaar oud is dit roodstenenpand (rechts op de foto) aan de Herenweg in Rijnsaterwoude. Het werd indertijd ge bouwd in opdracht van een beurtschip per. In het oudste ge deelte van het huis zijn nog de originele balken. In 1786 werd het pand in de toen malige Heerlijkheid Rijnsaterwoude ver kocht voor een be drag van 325 gulden. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die rit ten komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om aan het lezerspu bliek te presenteren. Heeft u suggesties dan kunt u hem bel len tussen 's ochtends 8 30 en 9.00 uur Te lefoonnummer 071 - 161400 anno 1892 Het was erg onvoorzichtig om Zon dag-avond de papegegaai in het spreekkamertje te laten staan. Maar zij dacht er niet aan vóór Maandag, toen Polly het hele huis bij elkaar riep door het smakkend geluid dat hij maakte, en door zijn roepen van „lieve engel, lieve engel!" Het dier deed het den heelen dag door en het wekte erg veel belang stelling bij de oudelui. Onze gemeente wordt in den laatsten tijd op onderacheklenen pun ten verrijkt met groote lantaarns, welke des avonds helder licht verspreiden. Behalve dat sedert eenige weken de groote lantaarn, welken langen tijd geen dienst verrichte, op de Haven van een' nieuwe constructie is voorzien, hetgeen ook geschiedde met de lan taarns voor het Stadhuis, is eene groote lantaarn geplaatst op de Botermarkt, bij het Gangetje, en thans ook op de Vischbrug, zijde Nieuwe Rijn. De inderdaad schoone lentedag van gisteren lokte heel wat familiën te voet of per tTam naar buiten, o.a. ook naar de streken in den omtrek onzer ge meente, waar de in bloei staande kro kussen een veelkleurig kleed op de vel den hebben gespreid. De uitspan- nings- en pleisterplaatsen werden reeds druk bezocht, vooral in den voor middag. Ook bewogen zich reeds vele schuitjes op de kalme wateren. anno 1967 Rondom Drakensteyn blijft alles rustig. Pers, radio en televisie zijn op alles voorbereid. De RVD bewaakt dag en nacht de „hotline", zoals spotten derwijs de telefoonverbinding tussen Hotel Kastanjehof en Drakensteyn wordt genoemd. Hoe rustig men de zaak wil houden bewees wel het feit. dat van de operatie van Prins Claus of ficieel geen melding was gemaakt, maar door journalisten ontdekt moest worden. Men was bang, dat men door zo n mededeling paniek gezaaid zou hebben en dat in Utrecht het zieken huis belegerd zou worden, aldus het commentaar van een RVD woordvocr der. Mr. I.MAH. Luns, minister van Bui tenlandse Zaken, zal naar alle waar schijnlijkheid vrijdag 5 mei centraal „zitten" in het programme Mies en Scène, dat de Vara die avond via Ne derland 1 uitzendt. Op de nationale feestdag „Dag van Europa" zal Mies Bouwman in haar programma met mensen, dingen en gebeurtenissen van gisteren, op de heer Luns de tien „stoelvragen" afvuren. Indien de geboorte van het Prinsen kind vóór 12 uur 's middags valt belegt de hervormde wijkgemeente „Molen wijk" nog diezelfde avond in de Mare kerk een feestelijke bijeenkomst Dv J.M.D. v.d. berg zal een toespraak hou den. Valt de geboorte na 12 uur dan wordt dn hi|rrnkomst de daarop vol gende avond gehouden, en op zondag dan op maandagavond. De religieuze dimensie van het leven is volgens CDA- Tweede Kamerlid J.H.G. Krajenbrink niet populair in de politiek. Godsdienst en levensbeschouwing worden in Den Haag veelal als 'een hinderlijk randverschijnsel' be schouwd. harderwuk anp „Godsdienst wordt door vele politici gezien als een hobby voor enkele laatst overgebleven Mohikanen," zei Krajenbrink zaterdag op een kerkelijke bij eenkomst in Harderwijk. Gees telijke verzorging in de krijgs macht, gevangenissen en zie kenhuizen is voor hen 'franje voor de liefhebber'. In de toekomst zal godsdienst het in het politieke krachtenveld nog moeilijker krijgen. Teke nend noemde Krajenbrink in dit verband het document van de jongerenorganisaties van PvdA, WD en D'66 waarin hoofdlij nen voor een 'paarse coalitie', zonder het CDA, worden uitge zet. Door de jongeren van het CDA is terecht gezegd dat dit stuk 'een anti-houding tegen over christenen ademt'. Volgens Krajenbrink en ve le andere CDA-ers heeft de overheid juist belang bij goed functionerende kerken en ande re levensbeschouwelijke organi saties. 'De levensbeschouwelij ke dimensie is geen franje, maar een wezenlijk onderdeel van het menselijk leven. Godsdienst en levensbeschouwing bieden mensen houvast. Zij motiveren mensen om in beweging te ko men en zich in te zetten voor medemensen.' Krajenbrink zette op de jaar vergadering van de gerefor meerde commissies van beheer (de rekenmeesters van de plaat selijke kerken) de scheiding van kerk en staat uiteen. De staat mag van de kerk bijvoorbeeld geen democratische besluitvor ming eisen, of gelijke behande ling van vrouwen en homo seksuelen iets waarbij Kraj enbrink zijn vraagtekens zet. Maar op hun beurt hebben de kerken geen publiekrechtelijke bevoegdheden. „Zij hebben geen heilige plaatsen waar ze asielzoekers aan justitiële pro cedures kunnen onttrekken, en zij moeten die suggestie dan ook niet wekken." Hapjes en drankjes Hoewel de overheid zich niet mag bemoeien met de interne zaken van de kerk, mag zij er wel op wijzen als er in een kerk gebouw oneigenlijke activitei ten plaats hebben. De hapjes en vooral drankjes die geregeld worden geserveerd, vormen na tuurlijk een aardige bron van inkomsten voor kerken die het financieel ook niet meer zo breed hebben. Maar door de drankverkoop wordt reguliere horeca-instellingen wel oneer lijke concurrentie aangedaan. 'De politiek' vindt dat hieraan een einde moet komen, aldus Krajenbrink. Natuurlijk moet het mogelijk blijven op een ge- spreksavond een drankje te drinken en de dominee bij zijn afscheid een receptie aan te bie den. Maar kaart- en kwartet middagen voor bejaarden en huwelijksfeesten in het bijge bouwtje van de kerk vormen commerciële activiteiten die net zo goed bij een horeca-onder- nemer kunnen worden gehou den. Jepsen eerste vrouwelijke lutherse bisschop beroepingen De 47-jarige Maria Jepsen is zaterdag gekozen tot bisschop van Hamburg. Zij wordt daarmee de eerste vrouwelijke lutherse bisschop in de wereld. Jepsen, die bisschop Peter Krusche opvolgt, ver sloeg de Hamburgse predikant Helge Adolphsen met 78 tegen 44 stemmen bij 15 onthoudingen. Zij was 18 jaar predikant in Meldorf en Leek en werd in oktober 1990 gekozen tot proost (eerste geestelijke) van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hamburg. De nieuwe bisschop krijgt de leiding over een bisdom met ongeveer 940.000 kerkleden en 208 plaatselijke gemeenten. Zij omhelsde direct na de stemming de predikante Ruth Rohrandt, die in november 1990 als eerste vrouw kandidaat stond voor het bisschopsambt in de Evangelische Kerk van Duitsland (EKD), maar het onderspit moest delven tegen Hans Christian Knuth. Jepsen kondigde na haar verkiezing aan zich vooral te beijveren voor de belangen van de vrou wen in de kerk. Zij wil de dialoog tussen de lei ders in de kerk en de 'mensen zonder stem' be vorderen. Uiteenlopende uitspraken over het ge loof moeten niet ais gevaar, maar ais rijkdom worden beschouwd, zei Jepsen. Juist in een 'mul tireligieuze en multiculturele metropool' als Hamburg wordt van de kerk verlangd dat zij de bereidheid tot dialoog bevordert. De voorzitter van het EKD-bestuur, bisschop Klaus Engelhardt, juichte de verkiezing van Jep sen toe. In een felicitatiebrief schreef hij dat de benoeming van vrouwelijke bisschoppen een lo gisch gevolg is van de toelating van vrouwen tot het ambt van predikant. nederlandse hervormde kerk Beroepen te Meeuwen G. van Meije- ren. kandidaat te Woerden; te Renes- se-Noordweiie D h Stap. kandidaat te Rotterdam; te Rotterdam-Ussel- monde: C.L. de Rooi) te Terneuzen. gereformeerde kerken vrijgemaakt Bedankt voor Zuidtiorn; H M. Smit te Uithuizermeeden, gerformeerde gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid, te Haarlem en te Vhssmgen J. Dnessen 1.1. zendingspredikant te Zuid-Afrika. wonende te Woe'den; te Rotterdam- IJsselmonde: G.Mouw te Genemui- den. gerformeerde gemeenten in nederland Beroepen te Brumisse» J. Roos te Chiihwack (Canada).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23