Onbekende zet vedetten te kijk Ijshockeyers op koers bij B-WK Paul Haarhuis: nog even geduld Sport Monique Velzeboer vijfde op WK Denver Meevaller voor renners van Swift MAANDAG 6 APRIL 1992 21 Wereldrecord voor Bos op 3000 meter calgaryThomas Bos heeft vrijdagnacht op de Olympic Oval in Calgary het wereldrecord op de 3000 meter op zijn naam ge bracht. De Haagse schaatser legde de afstand af in 3.56,16. Hij was anderhalve seconde sneller dan de Noor Johan Olav Koss op 13 maart 1990 in Heerenveen: 3.57,52. Na het wereldkampioenschap allround in Calgary, twee weken geleden, en de wereldbekerfinale in Butte keerde Bos als enige Nederlandse schaatser terug naar de Canadese stad in de staat Alberta. „Door griep waren mijn Olympische Spelen min of meer mislukt. Ik was extra gemotiveerd toch nog wat van het seizoen te maken en ik wist dat nog een paar leuke wedstrijden in het verschiet lagen." De Graaf niet in de prijzen leiden In de run-bike-run van Den Helder behaalde Ronald de Graaf de vierde plaats. De Koudekerker was met 1.21.28 bijna anderhalve minuut langzamer dan winnaar Pim van de Bosch. Mansell geeft niets weg sao Paulo Nigel Mansell presenteert zich dit seizoen als de grote veelvraat in het formule 1-circuit. In Sao Paulo beheerste hij de derde race om de wereldtitel, na eerder in Mexico en Zuid-Afrika gewonnen te hebben. Voor teambaas Frank Williams was er door de tweede plaats van Riccardo Patrese de derde dubbel van het seizoen te vieren. De Braziliaanse titelverdediger Ayrton Senna viel uit. Mansell heerst, door de perfecte wagen van Williams. De Brit, die vorig seizoen nog aankondigde te stoppen, geeft ook niets weg.'Team- genoot Riccardo Patrese moet zich op de achtergrond te hou den. Tweede plaatsen zijn zonder pech van Mansell zijn enige doel. Tragter pakt eerste seizoenzege cortelha In de modder van Portugal heeft Pedro Tragter zijn eerste Grand Prix-zege van dit seizoen behaald. De basis van het succes van de Nederlandse crosser in de klasse 125cc lag in de tweede manche, die hij winnend afsloot. Het was de vierde keer dat de 23-jarige coureur een manche in een wedstrijd tellend voor het wereldkampioenschap won. Het was de tweede keer dat Tragter winnaar werd van een Grand Prix. Eerder won hij in Halle. Dat was in 1990. Bokser 'Boom Boom' Mancini stopt reno» Ray „Boom Boom" Mancini stopt met boksen. De Ame rikaan is oud-wereldkampioen in het lichtgewicht (WBA). Man cini kondigde zijn afscheid aan na een nederlaag in Reno tegen zijn landgenoot Greg Haugen in een gevecht om de Noordame- rikaanse titel. De strijd werd door de arbiter beëindigd toen Mancini in de zevende ronde neerging. Biljarters Voorschoten blijven aan kop leiden Het biljartteam van Voorschoten blijft aan kop in poule 4 van de landelijke tweede divisie."Met nog een wedstrijd te gaan, bedraagt de voorsprong op Inter Biljartsport twee punten. Woensdag beslist een rechtstreeks treffen tussen beide rivalen over de titel. Voorschoten rekende af met Geveke Verlichting in Rotterdam: 0-8. Kopman Carel Wagenaar noteerde een moyen ne van 0.714. Hij kwam tot 35 caramboles in 49 beurten tegen Zeeman. Rob Scholtes tegen Van Lenteren (35 in 58, 0.603), Rob Lamboo tegen Van de Kamp (30 in 51, 0.588) en John van Veen tegen Kom (30 in 43,0.697) kwamen eveneens tot winst. Zege Durand dieptepunt in Ronde van Vlaanderen Jacky Durand kan er zelf ook niks aan doen en het jong was natuurlijk zo blij als een kind. Maar zijn overwinning in Meerbeke betekende wel een sportief dieptepunt in de toch roemruchte geschiedenis van de Ronde van Vlaan deren. Jacky Durand: die naam doet eerder denken aan de held uit een goedkope detective, dan aan de hoofdrol speler in een van de zwaarste wielerklassiekers. Of zoals de Belgen gisteren aan de streep verzuchtten: „Dit is nog erger dan die keer dat Cees Bal de Ronde van Vlaanderen won." meerbeke covert v gpd-verslaggever Frans Maassen daoht, toen hij over de streep kwam, nog dat Thomas Wegmüller had gewon nen. Gert Jan Theunisse leqfde in de veronderstelling dat Du rand tot de RMO-ploeg behoor de in plaats van tot die van Cas- Edwig van Hooydonck, uit eindelijk nog derde na weer een offensief op de Muur en de Bos berg, zei „bij god niet" te weten wie die Durand was. En op de FICP-lijst moest tot in grote diepten worden afgedaald voor dat de 26-jarige Fransman kon worden teruggevonden. Op de 217de plek... Geen wonder dus, dat cynis me hoogtij vierde na de 76ste Ronde van Vlaanderen. Maar het kon Jacky Durand allemaal niets schelen. Blijmoedig stond hij iedereen te woord, niet in een detective-look, maar in een gewone koersbroek- en trui. Hij bestond dus echt, ook al was er vrijwel geen wielerarchief dat melding van hem maakte. Hoe kan het ook anders. Du rand won als amateur ooit de Waalse rittenkoers Franco-Bei ge en een etappe in de Ronde van Henegouwen. Twee jaar bij de profs hielpen hem tot giste ren niet verder dan een triomf in de Grote Prijs Isbergues en een derde plek in de elfde Giro etappe, vorig jaar. En dat was dan dat. Naar de Tour mocht-ie vorig jaar niet van Cyrille Guimard, die er gis teren als ploegleider overigens niet bij was. Het voornaamste bestanddeel van Castorama fietste in de GP Rennes, en de zes man die aan de start kwa men in Sint Niklaas gisteren, mochten van assistent-ploeglei der Quilfen dan ook voor hun eigen kans rijden. Letterlijk Jacky Durand vatte dat advies wel erg letterlijk op, sloot zich in Lembeke, na 43 kilometer, aan bij Patrick Roelandt, Hervey Meyvisch en Thomas Wegmül ler en er was niemand in het peloton die de nuchtere en be scheiden Fransman nog terug zag. „Als ik de eendagsvlieg moet zijn, die ik volgens ande ren ben, dan moet dat maar. Ik ben hier in elk geval erg blij mee. Wegmüller was natuurlijk de animator, de grote motor in de ontsnapping. Maar gelukkig begon die motor op veertig kilo meter voor het einde te sputte- Een simpel verhaal, een sim pel ogende ontsnapping. En zo konden alle pronostieken dus meteen weer in de prullenbak. Kranten waren er vol geschre ven over de kansen van Mu seeuw. Van Hooijdonck, Kelly, Capiot, Maassen, Fondriest en Het blijft natuurlijk een schande, een aanfluiting, dat al die favorieten het zo ver, tè ver dus, lieten komen. Liefst 220 ki lometer hebben ze Durand en zijn makkers laten fietsen. Na 102 kilometer was er zelfs spra ke van een maximale voor sprong van 22.10 minuten. En niemand in het peloton die dèt niet wist, met de moderne com municatiemiddelen van tegen woordig, met zendertjes in de helmen en ontvangertjes in de oren, met telefoons onder het zadel (Motorola)... Nachtmerrie De Vlaamse lente werd zo een Vlaamse nachtmerrie voor orga nisatoren en voor favorieten, die elkaar het licht in de ogen niet gunden, geen initiatieven durfden te ontplooien en waar bij opnieuw het eeuwenoude conflict Raas-Post kwam boven drijven. Want dat was de voor naamste reden voor het feit dat de drie grote machtsblokken Buckler, Panasonic en Ariostea de handen niet in elkaar sloe gen en gezamenlijk de inhaal race begonnen. Nijdam (zesde) gaf dat nader hand toe. „Dat conflict heeft, aan de zijkant, wel degelijk meegespeeld. Natuurlijk had den we het nooit zo ver moeten laten komen. Natuurlijk hadden we samen een vuist moeten maken. Post en Raas, dat zit nog altijd moeilijk. En je weet in Vlaanderen, dat als jij op die bergjes op kop gaat rijden, je in de finale gezien bent.' Maar op deze manier waren ze allemaal gezien, met boven dien een winnaar die het cyclis- me amper verdient en die de sport geen goed doet Natuur lijk, het was mooi weer in Vlaanderen, te mooi voor een erg selectieve Ronde. „Maar dan nog hadden we het nooit zo ver moeten laten komen", aldus de weer sterk rijdende Maassen. En Nijdam „Twintig minuten is te veel, tien minuten eigenlijk ook al. Toch heb je steeds het idee: het komt nog wel goed, ook al waren twee van de vier renners uit de kopgroep (Du rand en Wegmüller) eigenlijk te goed om te laten rijden." Van der Poel Maar het kwam niet meer goed. Op de heuvels in de Vlaamse Ardennen konden de tiendui zenden mensen eerst de kop groep laten passeren, daama een pint pakken en vervolgens rustig weer terug gaan om te wachten op hun favorieten. Meestal, het moet gezegd, werden die achtervolgers door een Nederlander aangevoerd. Door Adrie van der Poel bij voorbeeld, die zich, zoals ge bruikelijk de laatste jaren, tot vijftig kilometer voor het einde kon handhaven. Door Gerrit Solleveld, door Rob Harmeling. door Gert Jan Theunisse zelfs eventjes ook. Maar ook 'De Engel van Oss' (28ste) kwam na de finish maar tot één conclusie: „De grote ploegen hebben elkaar in de vingers gesneden. Er wordt te genwoordig te veel gerekend in het peloton. En vandaag heeft iedereen zich zwaar misre kend." Het zij zo. Woensdag is er weer een dag, als Gent -Wevelg- em op de kalender staat. Dan kan er wat gedaan worden aan de frustraties, die gistermiddag al de kop opstaken. klagenfurt anp Een medaille kan het Neder lands ijshockeyteam na twee van de zeven wedstrijden tij dens het B-wereldkampioen schap al nauwelijks meer ont gaan. Voor bondscoach I^arry van Wieren c.s. ligt goud of mi nimaal zilver klaar. Brons zou zelfs een teleurstelling beteke- Nederland, na de openingszet tegen China (12-2), opnieuw met duidelijke cijfers. Denemarken, door Van Wieren vooraf als serieus te ne men opponent beschouwd, werd met 8-0 omver gekegeld. De score van vier uit twee met een doelsaldo van twintig tref fers voor en twee tegen mag ge zien worden. Het zegt behalve over de zelfverzekerde start van de Nederlandse ijshockeyers echter ook veel over het zwakke niveau in de WK-plaatsen Kla- genfurt en Villach. Waaf voor alsnog slechts twee landen aan spraak op een eervolle vermel ding kunnen maken: Oostenrijk en Nederland. De onderlinge confrontatie, die voor zaterdag 11 april op het programma staat, wordt waarschijnlijk be slissend over de bezetting van plaats één en twee. Japan lijkt voorbestemd voor het brons, de Aziaten begingen zaterdagavond een lelijke mis stap door met 5-2 te verliezen van het door Oostenrijk met 18- 0 afgeslachte Bulgarije. Neder land is als laatste aan de beurt om de krachten met Japan te' meten. Dan, zondag, zal het raamwerk van de eindldassering er al in grote lijnen staan. Herindeling Nederland, de laatste jaren gea bonneerd op de onderste regio nen van de B-groep, profiteert gretig mee van de door de inter nationale ijshockeyfederatie (IIHF) doorgevoerde herinde ling. Het opwaarderen tot A- klasse van de top-vier van het laatste B-WK in Ljubljana, werpt een totaal ander licht op de ver houdingen. Nederland werd al dus van tobber tot topper en het is Van Wieren aan te zien dat winnen leuker is dan altijd maar weer verliezen. „We kijken inderdaad met andere ogen naar het toernooi dan voorheen. Dit is heel wat anders dan moeten beginnen tegen ploegen als Italië of Frankrijk", erkent Van Wieren. „Maar we mogen niet vergeten dat het Nederlands team ook is gegroeid. We hebben geleerd van andere toernooien, we ko zen bewust voor sterke tegen standers. Als je ooit beter wilt worden, moet je goede oefen wedstrijden spelen." kop, verhoogde het tempo, waardoor Yang He Kim geen gelegenheid kreeg met de ge bruikelijke Zuidkoreaanse tac tiek (hoog tempo en buitenom inhalen) de overwinning te pak ken. De eindtijd van Velzeboer 1.39,30, waarmee zij op dat mo ment tweede stond achter de Russische Vlasova, die -met 1.38,92 een nieuw wereldrecord reed. Voor broer Mare Velze boer kwam het einde al in de series. Zus Simone Velzeboer bereikte na een toegewezen protest nog wel de kwartfinales, maar was daarin kansloos. Monique Velzeboer is vijfde ge worden in het eindklassement van het WK shorttrack in Den ver. De door bronchitis geplaag de rijdster uit Oude Ade kon op de laatste twee dagen weinig meer toevoegen aan de tweede plaats, die zij op de 1500 meter behaalde. Zowel op de 500, de 1000 meter als de 3000 meter bleef zij buiten de finale. Op die laatste afstand kwam ze ten val. In de kwartfinales van de 1000 meter deed Monique voor het laatst van zich spreken. In de laatste rit nam a vroeg de Johannesburg Aaron Krickstein, op de foto een dubbelhandlge backhand slaand, heeft gisteren de Open Zuidafrikaanse tenniskampioenschap pen op zijn naam gebracht. De Amerikaan won in twee sets van Alexander Volkov (6-4, 6-4). Het tennistoernooi van Hilton Head werd gewon nen door Gabriela Sabatini. De als eerste geplaatste Argentijnse versloeg in de finale Conchita Martinez, 6-1, 6-4. In de halve eindstrijd had ze Brenda Schultz eronder gehouden. foto epa singapore/hilversum eric de bie gpd-verslaggever Paul Haarhuis moet voorlopig nog de pes terijtjes van zijn Nederlandse tenniscolle- ga's aanhoren. In tegenstelling tot zijn ge neratiegenoten Mark Koevermans, Richard Krajicek en Jan Siemerink heeft de 26-jarige Brabander nog nooit een officieel toernooi van de zogeheten ATP Tour op zijn naam kunnen schrijven en dat wordt hem natuur lijk regelmatig onder z'n neus gewreven. Haarhuis leek de afgelopen week in Singapore een einde te gaan maken aan het getreiter, maar de ongeplaatste Australiër Simon Youl wilde op de slotdag niet mee werken: 4-6,1-6. De nederlaag in de finale van het Aziati sche toernooi, dat vanwege financiële pro blemen zijn laatste - overigens matig bezet te - editie beleefde, betekende voor de pupil van trainer Henk van Hulst een grote te leurstelling. Maar het feit dat hij voor het eerst van zijn leven tot de eindstrijd van een 'Grand Prix' wist door te dringen, vergoed de veel. v „Als je er zo dicht bij bent en het lukt uit eindelijk toch niet, dan heb je het wel even moeilijk meldde Haarhuis gistermiddag vanaf zijn hotelkamer in het snikhete en vochtige Singapore, waar Siemerink vorig jaar de hoofdprijs opeiste. „Terugkijkend op het hele toernooi kan ik echter alleen maar tevreden zijn. Ik heb de hele week goed ge tennist, maar uitgerekend op de laatste dag speel ik mijn slechtste partij Service Met name zijn eerste service liep gisteren op het hardcourt in de Aziatische stad, waar de thermometer tot 32 graden Celsius steeg, van geen kant. Haarhuis verloor in de eerste game van de partij meteen zijn service, kwam op 1 - 2 nog even terug, maar had ver volgens geen schijn van kans meer tegen de verrassend sterk acterende Youl, die op de wereldranglijst rond de 120-ste plaats bi vakkeert. Haarhuis reikte aan de zijde van Michiel Schapers tot de halve finales van het dub- beltoemooi. Daarin knokte het Nederlandse duo zaterdag ruim drie uur met Grant Con- nell en Glenn Michibata om een plaats in de eindstrijd. De Canadezen wonnen uit eindelijk de marathonpartij, waarin er in al le drie de sets een tiebreak aan te pas moest komen. „Door de warmte en vooral de hoge vochtigheidsgraad van de lucht herstel je hier veel langzamer van een zware presta tie. Als ik die inspanning een dag eerder niet had geleverd, had ik in de finale wel licht dat beetje extra wel kunnen geven. Dit resultaat is in elk geval voor mij een teken dat ik steeds beter ga spelen meende Haarhuis. De Hel van Mergelland, de zwaarste amateurwielcrklassie- ker uit de topcompetitie, is voor de Swift/Casba-ploeg niet on- gustig verlopen. Na de loodzwa re 191 kilometer door de Belgi sche Voerstreek en het Neder landse Mergelland kwam de Zeeuw Peter Mol verrassend als 20ste over de eindstreep. Een grote meevaller voor de Leidse club, omdat het de eerste keer in de Swiftgeschiedenis is dat er twee renners (ook Mare Faas reed de koers uit) onder het finishdoek in het Limburgse grensplaat.sje Eijsden doorkwa men. Op een paar puntjes had de Leidse ploegleiding stilletjes gehoopt. Het werden er door de uitstekende prestatie van Mol zelfs dertien. Belangrijke pun ten die door een zestal clubs uit de middenmoot niet werden behaald. Zij kregen na afloop de hatelijke nul achter hun naam. Peter Mol was een tevreden man. De slanke Zeeuw uit Ka- pelle was vooraf door ploeglei der Cor Kloosterman als knc< ht voor Niels van Stralen en Mare Faas aangewezen. Want dat wa ren de renners waarvan bekend was dat zij aardig omhoog kon den rijden. Hij deed zijn werk goed en zag tot tevredenheid dat in de eerste 60 kilometers Van Stralen, Faas en ook Erik van Nieuwkerk en Fernand Warmerdam met de besten meereden. Ook niet klimmer VitalTimmermans kon goed volgen. Bij Plombieres probeerde Mare Faas zelfs uit de groep weg te komen. Die bluf werkte goed door bij de andere Casba renners. Alle zes reden met de eentt groep Nederland Mimen en voor het eerst in de Swift - historie kwam na 120 kilometer de gehele ploeg zich melden voor het etenszakje. Klappen Op de Vijlerberg (130 km) vielen de eerste klappen. Timmer mans loste als eerste en spoedig volgden de Koudekerker Fer nand Warmerdam. Erik van Nieuwkerk en toch ook Niels van Stralen. Na het wegvallen van de laatste rook Peter Mol zijn kans. Samen met Mare Faas reed hij in een grote groep de laatste scherprechter, de Gul- perberg, op. Voor Sassenheimcr Frank van Veenendaal ging daar het licht uit en hij staakte na de beklimming van de Koning van Spanje de wedstrijd. De Gulperberg had voor een lichte afscheiding gezorgd en er onstapten tien renners. Bij die renners zat onder andere de kampioen van Nederland An- toine Bok en de Koga renner Martin van Steen BOK dot Op de keien in Eijsden een lange sprint aan en zag tot zijn teleur stelling weer een Koga shirt langs hem flitsen. Martin van Steen triomfeerde en bracht de Koga-zcgereeks op vijf. Bij de achtervolgers lachte Swift/Cas- ba-knecht in zijn vuistje en eiste een 20ste plaats op. Vijfdaagse Hierdoor loopt de Zeeuw, die meestal uitblinkt in rondjes om de kerk, wel de kans om straks ook voor de andere Umburgsc klassiekers te worden opgeroe pen Mare Faas (50ste) kwam in de finale nog wat te kort. maar gaat met de weck beter rijden. Woensdag start dezelfde ploeg, aangevuld met Mark Hasch. in de vijfdaagse Teleflex Toer. De ze etappewedstrijd voert een groot deel door Zuid-Umburg en de Duitse Eifcl. Junior André Mohlman (l.ei- den) reed de zware klassieker ook uit. Met een 35ste plaats viel hij net buiten de prijzen. Marion Borst (Leiderdorp) viel in de vrouwenkoers met kramp verschijnselen voortijdig uit. Bollenstreek Ook De Bollenstreek haalde in de eerste divisie punten. In dc Omloop van de Braakman ein digde Kees Vemooy op de 23ste plaats en bemachtigde daarmee de eerste punten van dit sei zoen, in totaal act. Robert Kar- remans z^t ook in de kopgroep, maar bij een valpartij brak zijn flets waardoor zijn kansen te niet werden gedaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21