LZ 1886 hoort nu tot waterpolo-elite Philidor is hard in tijdnoodfase 1 Gemini behoudt kans op kampioenschap Smakeloos slot zwemcompetitie Sport Titelkansen Rijnsoever MAANDAG 6 APRIL 1992 17. 1886 bewaart het lekkerst voor het laatst. Vorig jaar verbleven de manschappen gedurende lange tijd in de gevarenzone om pas in de slotfase het eerste-klasser- schap veilig te stellen. Dit jaar dook de LZ-ploeg met een geheel ander uitgangspunt te water om ook hier op de cruciale momenten met gespierd spel op de proppen te komen en de promotie naar de waterpolo-elite veilig te stellen. Dat kwam LZ vooral goed te pas in de defensie want na een uur spelen had LZ-goalie Arjo Bun- nik pas drie doelpunten geïn casseerd. LZ raakte echter meer van slag door het sportieve gebaar van Zian-coach Ruud Plouvier die met goedvinden van het arbtrale duo veertig seconden voor tijd het spel stillegde en collega Parrel een grote bos bloemen aanreikte. Geroerd door dit gebaar kreeg men nog twee treffers om de oren. Vol gende week kan LZ de kroon op het seizoen zetten door Bran denburg te verslaan en zodoen de de titel op te eisen. Geen eenvoudige opgave voor de Lei- denaars omdat het uiterst ge motiveerde Brandenburg nog steeds met Rotterdam is verwik keld in de strijd om de tweede promotieplaats. Voor LZ scoor den: Jan Langerhorst 3x, Mirko Zuidweg 2x, Niels Zuidweg, Bas Willemsen en Frans van den Brink lx. De Zijl maakt van het spelen in de degradatiepoule een ver- dedelde oefencampagne. In de wedstrijd tegen het bijna al ge degradeerde DZV konden de 'jonkies' Busscher, Reynevelt en Van Berkel hun eerste hoofd klasse-ervaring opdoen. De de butanten voldeden prima want DZV werd in een doelpuntrijk WATERPOLOMEDEWERKER Door de 5-8 overwinning op HZ/Zian heeft LZ het eerste klasserschap tot twee jaar weten te beperken en mag de ploeg zich volgend jaar meten met Polar Bears en de andere Ne derlandse topploegen. Of er werkelijk sprake zal zijn van sportieve krachtmetingen zal de toekomst uitwijzen, maar dat de jonge ploeg nog niet aan het einde van zijn latijn is kwam de laatste weken duidelijk aan het licht. Tegen Rotterdam kwam het LZ-collectief volledig tot wasdom getuige de 10-3 zege. Dat niveau werd in de wedstrijd tegen HZ/Zian niet gehaald daar nervositeit de spelers te veel parten speelden. Pas na twee parten (1-2) gooide LZ alle schroom van zich af om vervol gens HZ/Zian de eerste thuisne derlaag toe te brengen. Uiblin- ker in die belangrijke derde pe riode was lichtgewicht Jan Lan gerhorst die onverstoorbaar in tercepties pleegde, zijn zwem- vermogen aansprak en ook nog eens het doel wist te vinden. Trainer Parrel was met name te spreken over de rust bij zijn spelers: „Ondanks de fysieke aanslagen van enkele Zian-spe- lers blijven ze onverstoorbaar doorspelen en dat is klasse!". treffen met 20-18 aan de kant gezet. De beste speler aan Leid- se kant was midvoor Anton Hei den die veel te machtig bleek voor de Delftse defensie; hij scoorde 8x. Een dag later kwam de Leidse ploeg wederom zon der kleerscheuren uit de strijd. Het hevig tegenspartelende Delft kwam ook nu twee doel punten te kort en verloor 14-16. Door dit resultaat nemen de Delftenaren na een jarenlang verblijf afscheid van de hoofd klasse. Marco Kerkvliet scoorde 4x. Eersteklasser Vivax speelde na lange tijd weer eens een ac ceptabele wedstrijd. Van het ambitieuze De Gouwe werd maar nipt met 8-9 verloren. Daarmee kregen de Oegstgees- tenaren veel te weinig. Een re mise had de krachtsverhoudin gen veel beter weergegeven. Bij Vivax lieten Edo den Boef (3x) en Aarjan Laurense (3x) een goede indruk achter. Tegenval ler voor Vivax was de oogbles sure van Dick van de Bosch die hem al spoedig op de bank deed belanden. Dick van de Bosch en Jack Frauenfelder scoorden ook eenmaal. Met de haven in zicht lijken de spelers van Katwijk bevan gen door de zenuwen. Met het zich hevig verzettende RWV Rotterdam had men getuige de 14-12 zege de gróótste moeite. Het is dat de overtalsituaties goed werden benut (100%) an ders had het wel slecht af kun nen lopen voor de Katwijkse ti telkandidaat. De formatie van Jan Breedeveld heeft met nog een wedstrijd te gaan (tegen het nog niet kansloze De Dolfijn) een punt voorsprong op WZK Wassenaar. Doelpuntenmakers r-S&mï- r". HHSI Niels Joor van De Zijl zoekt een afspeelmogelijkheid. DZV'er Michel van der Zeeuw kan niets uitrichten. Katwijk: Hans Schaap 6x, Ro nald Heemrood 3x. WZK behaalde een eenvoudi ge 9-4 zege op Rapido Haarlem. In de tweede periode (4-0) be sliste de Wassenaarse formatie het eenzijdige treffen. Ronald de Vette en Evert Bregman scoorden ieder drie maal. Van belang is het treffen dat WZK volgende week tegen SVH af werkt. Er moet gewonnen wor den om uitzicht te houden op de eerste klasse. Derdeklasser Sassenheim speelde in het nieuwe thuisbad Oe Wasbeek tegen de Futen uit Amstelveen met 7-7 gelijk. Ray mond Kerkvliet en Renee de Bruin scoorden tweemaal. De rol van de vrouwen van De Zijl is uitgespeeld. Het be langrijke treffen tegen GZC Gouda werd met 6-4 verloren. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Hoe belangrijk in de schaak sport een portie hardheid in de tijdnoodfase is, bleek zaterdag maar weer eens tijdens de der by tussen Philidor en LSG. Na een kleine vier uur van gelijk waardigheid was het Philidor dat op het cruciale moment meedogenloos toesloeg. In een mum van tijd stelde de thuisclub daarbij de zege veilig, om deze "winst vervolgens naar een royale 7-2 (voorlopig) uit te bouwen. Philidor is daarmee in de eerste klasse B in veiligheid, voor LSG komt alles op de slot- ronde aan. De LSG'ers liepen er na de nederlaag bij Philidor enigszins groggy bij, maar vermanden zich desondanks snel. Interim teamleider Gerard Vink wenste het na afloop nog niet al te somber in te zien: „Tegen Char- lois/Europoort zullen wc met Henk van Putten. Wim Heems kerk en misschien zelfs Tom Wiley er weer bij op oorlogs sterkte aantreden, dan gaan we gewoon winnen." LSG-kopman l-eon Konings was niet hoopvol gestemd: „Dit Philidor kon mij bepaald niet imponeren, maar als je dan ziet wat onze eigen mensen ervan bakken, dan geeft dat te denken." In de Leidse school voor ME AO lieten de LSG'ers een onze kere indruk achter, waarbij op vallend veel bedenktijd aan de opening en het vroege midden spel werd gespendeerd. Het geen alle druk op de tijdnoodfa se legde. Uitzondering vormde de partij tussen Herman van Halderen en Erik de Vries, die na een zware positionele strijd in remise eindigde. In het tref fen tussen Fred Slingerland en Jan-Aart van der Steen rolden zelfs 22 zetten theorie in hoog tempo over het bord, waarna echter met name jeugdkam pioen Slingerland in diep ge peins verzonk. Drie zetten later zag Van der Steen zich vervol gens met een geforceerde remi seafwikkeling geconfronteerd. Een voortzetting die de LSG'er na een klein uurtje rondbanje- ren tenslotte maar tegen wil en dank besloot te accepteren. In de verdere partijen, in de door het trage tempo onvermij delijke tijdnoodfase, deelden de Philidor-spelers (die veelal ook juist iets minder slecht in de tijd zaten dan hun opponenten) ra ke klappen uit. Rag de Graaff legde daarbij, na eerst een pion te hebben weggeven, Jan Tole- naar alsnog in de luren. Edwin van Haastert profiteerde handig van een misser van Theunis Stelling, terwijl Gert Michiel de Niet zich niet van de wijs liet brengen door een wanhoopsof- fer van Michel Hockx en in vlie gende tijdnood koeltjes won: 4- 1. De strijd was daarmee in feite gelopen, omdat topscorer Henk van Maaren zijn lichte plus te gen Annemarie Benschop in een vette pion had omgezet en Heieen de Greef op haar beurt Dirk Sikkel een pion had ontfut seld. Op het kopbord bereikte Leon Konings bovendien niets met het uitmelken van een eindspel tegen Piet Bakker: re mise. Met goede posities van Ik Oei en Peter Passenier tegen respectievelijk Nico Kuijf en Machiel de Heer leek LSG de schade nog tot een eervolle ne derlaag te beperken, hetgeen echter in tweede zitting anders uitpakte. Bij de 41 /2-1112 stand bouw de allereerst Van Maaren het voordeel tegen Benschop naar winst uit, waarmee ook de zege van zijn team veilig was. Een la- LEIDEN GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER Het blijft spannend in de volleybalcom petitie met nog een ronde te gaan. Bij de mannen verloor NOVO - terwijl het aan een punt voldoende had om zich veilig te stellen - van Rentokil/ZVH 2 (3-1 maar achteraf bleek Alcorn/Capelle ver loren te hebben van DAC, zodat de twee de divisie behouden bleef. NOVO sloeg ZVH in de eerste set finaal weg met 6-15. Uiteraard kon de thuis ploeg dit niet op zich laten zitten, NOVO werd nu onder druk gezet (15-10,15-11). NOVO stak de koppen bij elkaar, maar redde het net niet: 15-13. Gemini speelde een prima partij tegen Vezeno/Zaan en bekroonde dat met een 3-1 via 15-6,11-15.15-5 en 15-10. In de eerste set speelde het zonder meer 'per fect'. maar in de volgende reeks was de instelling te slap. Hierna herstelde Gemi ni zich prima. De ploeg blijft samen met Bosta aan kop. In de promotieklas heeft Graficon na de 0-3 zege bij Netwerk nog een theore tische kans op het spelen van PD-wed- strijden. Het begon met de oude routi nier Ron Groen een 1-5 systeem te spe len en deed dit goed: (5-15,12-15,12-15). Gemini 2 wist koploper Riva/R in de eerste set aardig bij te houden en pas na 13-13 gaf het zich gewonnen. In de tweede reèks werd het 10-15. Daarna zakte Gemini weg en liet Riva zien wat het kon: 7-15. VCS was 'ziek' van het feit dat het na het kampioenschap tweemaal verloor. Daarom begon het tegen SVC 2 erg ge motiveerd. Op 13-13 verloor het echter de eerste set door twee knullige fouten en de tweede op 16-16 door een rode kaart voor Eric van Seggelen met 17-16. Met Reno Jagtman erin liep het vervol gens veel beter drie sets winst op rij (2-3). Leython 2 stond binnen een uur weer onder de douche na de ontmoeting te gen Be Fair. Op alle onderdelen werden te veel fouten gemaakt, zodat er ook aanvallend te weinig dreigends uitkwam: 6 i 1,7 15 <'n l i 15 RW had een zege nodig en zoals eer der dit seizoen, lukte het ook nu om te winnen. Slachtoffer was Jodan Boys. dat best leuk speelde, maar met de haven in zicht fouten ging maken en verloor: 7-15.15-10.8-15,11-15. Bij de vrouwen ontliepen Tweew en Gemini elkaar heel weinig; logisch dus. dat er een lange wedstrijd volgde die pas na vijf sets en twee uur spelen een win naar gaf. Aanvankelijk moest Gemini er nog even inkomen (15-8), maar daarna won het tweemaal op rij (12-15,14-16). In de vijfde set werd het door zowel scheids- als lijnrechters enorm bena deeld, waardoor het met respectievelijk 8-2 en 14-13 achter kwam te staan, maar op karakter haalde het toch de winst (14-16). Een grote opsteker, omdat zowel Utrecht als Riva verloor. Gemini staat hierdoor gelijk met Riva. In de promotieklas maakte coach Van der Meulen van kampioen Leython 1 van de mogelijkheid gebruik om de speelsters die dit seizoen minder aan de bak kwamen nu eens te laten spelen te gen Raaphorst/VSTS. In de eerste set werd dit goed opgepakt (15-8 winst), maar in de volgende lieten deze speel sters het zitten (10-15), waardoor hij noodgedwongen toch weer moest terug vallen op de bekende namen: 3-1 winst. Gemini 3 faalde bij Riva/R 3 net zoals Leython twee weken geleden en verloor De beschuldigende vinger werd na afloop gewezen naar het ar bitrale duo dat er totaal niets van bakte. De GZC-vrouwen profiteerden dankbaar van de scheidsrechterlijke dwalingen en promoveerden dank zij de zege naar de hoofdklasse. De vrouwen doen volgend jaar an dermaal een poging maar dan zonder trainer Krik Parrel die na een driejarig dienstverband af- - i foto henk bouwman scheid neemt. Voor De Zijl scoorden Ingrid van Veen, Mar garet van Veen, Douce van Beu kering en Marion Rijsbergen. De LZ-vrouwen gingen op be zoek bij het al gedegradeerde De Kempvis en wonnen na een slechte wedstrijd met 8-4. Ellen Hoogeboom scoorde 3x, Yvon ne Flippo 2x, Emmy in het Veldt, Femke Hameetman en Karin Stastra ieder eenmaal. De klep hielp tegen de af en toe hinderlijk binnenvallende zonnestralen. Ik Oei was een van de weinige LS G'ers die naar behoren presteerden. foto loek zuyderduin conieke Passenier verzuimde Machiel de Heer mat in drie te geven, om daarna op spectacu laire wijze door de sterk opge rukte vrijpionnen van De Heer te worden verrast: 61/2-11/2. De LSG-misère was compleet toen Oei alsnog opponent Kuijf met een remise liet glippen. Omdat Sikkel de afgebroken stand tegen De Greef remise moet kunnen houden lijkt de Philidor-zege op 71/2-21/2 uit te komen. met 3-1 (11-15.15-1,15-8.15-10). In de eerste set was het nog erg goed bezig, daarna werden er liefst zeven ballen af gefloten (vaak niet terecht) en dat brak het ritme. Skania bleek voor RW een moeilijke ploeg, die verdedigend erg taai was en veel ballen terughaalde. RW verloor met 15-3, maar kwam terug met 8-15. Daar na ging het om en om met Skania als winnaar van de vijfde set (3-2). Door dit resultaat is RW genoodzaakt PD te spe len. Leython 2 kwam ook tot 3-2 maar bleef aan de goede kant van de score (15-10.8-15,9-15,15-13,15-12). Het speelde met tien man en wisselde veel en had vooral blokkerend veel ballen. NOVO had het niet verwacht, maar won vrij gemakkelijk van Velp met 3-0 (15—10.15—13.17—16). De basis van de overwinning was een goede pass en hard knokken aan het eind van de sets. VCS won eigenlijk eenvoudig van Oikos met 3-0 met Esther van de Niet en Lucie van Luynen in een opvallende rol. Oikos ont popte zich als een ploeg die het gemis aan kwaliteit probeerde te compenseren met praten onder het net. AMERSFOORT NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER De slotronde in petitie in de allerhoogste afde ling kende dit weekeinde kraak nog smaak. Het Leidse LZ 1886 dat in de B-finale aantrad was niet meer te inspireren tot uit zonderlijke daden. Er viel niets meer te vergeven in deze laatste wedstrijd. De derde plaats in deze ronde en de achtste plaats in de eindrangschikking was het hoogst haalbare voor de Leide- Slechts enkele zwemmers haalden nog wat persoonlijke eer door hun beste tijd aan te scherpen. Richard van Duyven- bode deed dat op de 100 meter vlinderslag waarop hij als derde aantikte in 1.03,1 en met een vloeiende stijl op de 200 meter rugslag die hij winnend aflegde in 2.20,8. Op de 200 meter vrije slag scherpte Arjan Pont zijn persoonlijk record aan naar 2.24,6. Deze afstand was een overwinning voor clubgenoot Stephan van Iterson: 2.14,3. Ingeborg Hocks was weer sneller op de 100 meter vrije slag dan voorheen. Haar win nende tijd was 1.07,3 en voor Rosan Bakker die derde werd in 1.08.1. De 400 meter vrije slag werd een overwinning voor Fleur Bakker. Voor de zesde keer scherpte zij het kringrecord aan op deze afstand: 4.25,2. Al deze positieve tijden waren niet voldoende om enkele lager ge klasseerde clubs in deze ont moeting voor te blijven. Kostbare punten gingen ver loren op de 400 meter wissel slag van de mannen geboren in 1975 en op de 200 meter wissel slag bij de vrouwen. Ook hierbij legde LZ zich uiteindelijk neer. Eindstand in de B-finale: Nauti lus 5326,8, De Kempvis 5331,1, LZ 1886 5341,2, Stadskanaal 5435,1 en VWZ 5468.6. Districtscompetitie i de i In de competitie gionale verenigingen uitkomen, eindigde Noordwijkerhout het hoogst. Een promotie was net iets te veel gevraagd van de ploeg van Jan Suykerland. Met 3985,0 punten bleven zij in de top-vijf staan. Er werd een unie ke prestatie geleverd door Noordwijkerhouter Leonard Kroon. Hij veroverde het kring- record op de 100 meter rugslag en bracht het naar 0.58.1. Nog nooit eerder in de geschiedenis van zijn vereniging werd er een kringrecord behaald. Robert Kloos haalde zijn 100ste medai- le binnen op de 200 meter vrije slag: 2.31,1. Mark Kruithof en Jolanda Volkerijk behaalden overwinningen op de 100 meter rugslag. Sassenheim deed het net iets beter in deze ronde dan haar streekgenoten. Met 3980,9 pun ten eindigde de ploeg in de streekontmoeting met Katwijk en LZ 1886-B op de tweede plaats. De 200 meter wisselslag was een prooi voor Marinka van der Zwet: 2.38,6. Rene de Bruin was op de 100 meter vrije slag sneller dan voorheen. Zijn win nende tijd was 1.05,2. Elize Blokker won die afstand bij de meisjes: 1.11.4. De 100 meter schoolslag ging naar Robbert Erwich met de tijd van 1.32,7. Katwijk scoorde in deze ron de 4197.7. In het eindklasse ment staat de ploeg in de lagere regionen. Ereplaatsen waren er voor Ivo Bijker op de 100 meter vlinderslag die hij won in 1.11,5. Mathieu Spros scherpte zijn persoonlijke beste tijd aan op de 200 meter vrije slag: 2.28,8. Ferry Spros en Klaas Jaap Buys behaalden eremetaal op de 100 meter vrije slag. Trainer Ben Kersten van De Columbiaan was content met de plaats waar zijn ploeg deze competitie op eindigde. De top tien moest haalbaar zijn, was vooraf gesteld en daaraan is ruimschoots voldaan. In het Bollenbad van Noordwijk scoorden de Voorhouters 4031.6 punten. Gerard Langeveld scoorde persoonlijke beste tij den op de 100 meter vlinder slag: 112,8 en de 200 meter wis selslag, 2.40.4. De Columbiaan beheerste de nummers jongens 200 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag meisjes. Ma- rielle Langeveld boekte winst op de 100 meter rugslag. LZ 1886-B kwam met 4140.5 punten uit de strijd tevoor schijn. Twijfelachtig is of de plaats bij de eerste tien daar mee gehandhaafd is. Anne de Haas was de snelste op de 50 meter vrije slag. De 100 meter schoolslag werd een overwin ning voor Sarah Clarke: 1.25,8. Monique Barmentloo verbaasde zichzelf met haar 1.23,3 en de tweede tijd op de 100 meter rugslag. Jochem Klein verplet terde zijn persoonlijk record op de 200 meter vrije slag met acht seconden naar 2.29,2. LEIDEN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER De tafeltennis-vi cos konden een aantal weken bogen op een stevige midden- mootpositie. Maar na het met 8-2 verloren duel in en tegen Hoonhorst ziet de stand, met nog twee ronden voor de boeg, er iets minder rooskleurig uit. Al met al bedraagt de marge met de voorlaatste ploeg, Hotak, nog maar 4 punten. Petra Buitelaar en Marijn Olden kwamen tot een overwinning. De vrouwen van Rijnsoever waren zo 'brutaal' om zonder Iris Sjaardema (vakantie) aan het kwarwei met Hotak te be ginnen. Dat de vrouwen uit Hoogerheide daar met een 7-3 triomf vrolijk van profiteerden mag dus geen verbazing wek ken. Mariska de Haas (2x) en Mirjam de Meij (lx) vergaarden de punten. Met de wedstrijden thuis tegen Hoonhorst en ZTTC r de boeg zal het vizier even wel op scherp moeten blijven. De reserves van Scylla mogen nog twee weken genieten van het verblijf in de eerste divisie. Uit bij Nedlin kwamen de Lei- denaars niet verder dan een 8-2 nederlaag. Het verblijf van de tweede keus van Oegstgeest in de eer ste divisie is eveneens een kwestie van tijd. Tegen het ge handicapte OIG begonnen de Oegstgeestenaren voortvarend (3-2). Maar na de pauze stoom de OKI naar een 7-3 overwin ning, zodat de achterstand op Veldhoven bijna niet meer is in te halen. In het eerste paar wa ren Ted van den Berg en Paul de Jong te sterk voor van Ro- overt. terwijl Wim Gertenaar en Marco van der Meijden knap het dubbel winnend afsloten. De mannen van Docos kre gen bij VDO met 9-1 een pak slaag dat evenwel geen pijn deed. Want met het degradatie- lot hebben de Leidenaars zich al een tijdje verzoend. Het meest in het oog springende duel be trof het afgelopen weekeinde de confrontatie tussen de mannen van Rijnsoever en Elsloo. De Katwijkse gastheer verbaasde ditmaal door met 7-3 te win nen. De achterstand op koplo per SVE, de volgende tegenstan der, bedraagt slechts 1 punt. Cecchi, Van Duijn en Van Meurs wonnen ieder tweemaal. Biljartteam van Centraal is kampioen Centraal is kampioen. Het Oegstgeester drieband-team won in Amsterdam met 0-8 van Raeck en dat was voldoende voor het kampioenschap van poule zes van de landelijke tweede divisie. Concurrent Ri- che liet het lelijk liggen en ver loor. Met nog een wedstrijd voor de boeg bedraagt de voor sprong van Centraal drie pun ten. Kopman Herman van Daalen won (35 caramboles in 58 beurten, 0.603) van Bril. Jan van Loon zegevierde over ICruis (35 in 61, 0.573), Rob Hilgeman was te sterk voor Meijer (30 in 64, 0.468) en Siem de Groot bleef Zendveld voor (30 in 44. 0.681). Leython is nu hekkesluiter af Leython heeft de rode lantaarn in de een na laatste competitie ronde overgedaan aan BCS Computerservice/DS. In een di recte confrontatie was de thuis club op alle fronten de baas over de volleyballers uit Den Dungen (3-0). Op voorhand had het duel voor beide ploegen geen enkele waarde. Beide tearns zijn enkele weken geleden immers al afge daald naar de tweede divisie. De vraag was slechts wie zich de slechtste ploeg van het seizoen mocht noemen. De bezoekers wonnen die strijd overtuigend. Leython, met oud-speler Rob Mudde in gesprek over de op volging van trainer John Groen, troefde BCS op alle fronten af. Na de eerste sets met 15-12 en 15-8 te hebben gewonnen, liet Leython het in de derde set bijna nog afweten. De Leider dorpers, met Martin Morsink als beste man, zagen een 14-6 voorsprong als sneeuw voor de zon verdwijnen (14-14). Ley thon herstelde zich en trok met 17-16 aan bet langste eind.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18