Sport 'Donike is pure mafia' Eerst 'n held dan schlemiel Van Gaal geeft Ajax één procent kans Ons Eiland: fusie lijkt nabij Noordwijk - Oranje gaat door 13 UVS in de fout r Eersteklasser UVS I D ging gisteren bij Unitas onnodig in de fout. De kampioenskansen van de Leidenaars slonken daardoor behoorlijk. Catwijck kampioen x» Q Het hockeyteam 11/ van Catwijck be haalde gisteren de titel in de vierde klasse. De dames vierden dat met het scoren van de honderste sei zoenstreffer. Durand verrast st De Fransman Du- Z I rand stuurde alle fa vorieten in de Ronde van Vlaanderen met een kluitje in het riet. jWAAI NDAG 6 APRIL 1992 N JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Leiderdorper tweede op NK-judo den bosch Boudewijn Casparis uit Leiderdorp heeft gisteren in Den Bosch zilver behaald op de Open Nederlandse kampioen schappen judo. In de finale van de categorie tot 60 kilogram ver loor de jeugdige Casparis van de Westduitser Ham pel. Voordien had hij drie Fransen en een Luxemburger verslagen. Dank zij het fraaie resultaat op dit sterk bezette A-toemooi mag Casparis. de enige Nederlandse finalist in Den Bosch, deelne men aan het pre-Olympisch judotoernooi, zodat hij mogelijker wijs ook in Barcelona nog op de mat verschijnt. In elk geval is de student uitverkozen voor het EK in Parijs en het EK-jeugd in Je rusalem. Perkins kraakt record op 1500 nieter Canberra» De Australische zwemmer Kieren Perkins heeft giste ren het wereldrecord op de 1500 meter vrije slag verbeterd. Bij de Open Australische kampioenschappen in Canberra tikte hij aan in 14.48,40. Dat is bijna twee volle seconden sneller dan het bestaande wereldrecord. Dit stond sinds het WK 1991 in Perth op naam van de Duitser Joerg Hoffmann met 14.50,36. Het was Perkins vierde geslaagde wereldrecordpoging en de tweede in drie dagen tijd. Vrijdag nog brak hij het wereldrecord op de 400 meter vrije slag. Onderzoek naar 'affaire' Stalman zwolle De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gaat een on derzoek instellen naar de „affaire Ria Stalman". Die aankondi ging deed waarnemend voorzitter Annie Schmitz zaterdag in de voorjaarsvergadering van de KNAU in Zwolle. „Het verwijt dat wij ae kop in het zand steken, is niet terecht." Schmitz kondigde een onderzoek aan naar de bescfruldij de Olympische kampioene discuswerpen Stalman Olympische Spelen van 1984 in Hengelo een dopingcontrole zou hebben ontlopen. Met de shampoo nog in het haar zou Ria Stalman in een auto zijn gevlucht. „Wij hebben een gesprek ge had met Ria Stalman en een onderzoek aangekondigd. De uit slag daarvan zal nog wel enige tijd vergen", aldus Schmitz. Die in Zwolle de leiding van de KNAU overdroeg aan Willem van Breukelen. Ajax begint eerder tegen Genua Tilburg Op verzoek van de NOS begint Ajax de return van de Euro pa-Cupwedstrijd tegen Genua op 15 april om 19.00 uur. De politie van Amsterdam is akkoord gegaan met het tijdstip van het duel dat in het Olympisch Stadion wordt afgewerkt. NOS Studio Sport wil volgende week woensdag zowel Ajax:Genua als Feyenoord-AS Monaco uitzenden. Hattrick De Jager maar Lisse wint Hij had de man van de wedstrijd moeten zijn, maar werd het net niet. Ron de Jager, spits van Rijnsburgse Boys, zette in de confrontatie tegen FC Lisse met drie goals voor rust zijn ploeg op een 3-1 voorsprong. In de tweede helft ging De Jager evenals zijn teamgenoten ten onder aan de wilskracht van Lisse. De ploeg van trainer Ruud Bröring zorgde zaterdag op eigen veld voor een klein mirakel door vlak voor tijd de winnende treffer binnen te duwen: 4-3. moet overhouden aan deze wedstrijd. Nu hijgen de onder- „Ik baal als een stier", verzucht- ste ploegen weer in onze nek." te de 22-jarige De Jager na af- Hoewel Mark Ens in de eerste loop van het voor het publiek minuut namens Lisse de onder zeer vermakelijke duel. Begrij- kant van de lat had geraakt, wa- pelijk, want wat zijn wedstrijd ren het de bezoekers die het leek te worden draaide uit op vervolg van de eerste helft on een grote teleurstelling. De der controle hadden. Met Piet comfortabele voorsprong, waar- Janmaat en vooral Ron de Jager door Rijnsburgse Boys op rozen verscheen Rijnsburgse Boys, ge leek te zitten, werd door de steund door de wind, herhaal- energieke krachtenbundeling delijk voor het doel van Lisse- bij FC Lisse na rust net zo sim- doelman Paul Veenboer. Na pel uitgewist als het indrukwek- ruim een kwartier creëerde en kende optreden van de Scheve- benutte De Jager zijn eerste ningse spits in Rijnsburgse kans. Op links kapte hij Keith dienst. De Jager, in de tweede Masefield en Edward van der helft goed in bedwang gehou- Putten uit om vervolgens Veen- den door Ralph Polman, raakte boer in de korte hoek te verTas- na rust geen bal meer. „Door de sen (0-1). wind kwamen de ballen niet Elf minuten na zijn eerste meer op maat", wós de verkla- treffer, vlak nadat Huug Aande- ring van De Jager. wiel op de lat had geschoten, volgde de tweede goal van De T Jager. Masefield keerde op de egenva er doellijn een schot van de opge- Ook Arie Kurver, trainer van schoven Rijnsburgse laatste Rijnsburgse Boys, zag de wind man Hennie Koet, de alerte De als de boosdoener. Kurver: „Met Jager gaf het laatste tikje: 0-2. die wind was niets zeker. Wat er Ens zorgde even later voor de na rust gebeurde overkwam ons aansluiting (1-2) van Lisse door gewoon. Een tegenvaller, want een vrije trap van de wisselvalli- we hadden absoluut een punt ge Leon Hoep achter doelman Mark Ens kopt de eerste treffer van FC Lisse achter Jan Blankespoor. De Rijnsburgers (vlnr) Jacco van Delft Fred B geklopt. Jan Blankespoor te knikken. Vlak voor rust bracht De lager de marge weer op twee. Hierbij speelde zich een klein persoon lijk drama af rond John Vermeulen. Vermeulen had, na een Rijnsburgse doorkopbal, de gelegenheid rustig terug te spe len op Veenboer, maar hij aar zelde te lang. De Jager pakte de bal eenvoudig van Vermeulen af, en vervolgens was het een koud kunstje voor hem om zijn doelpuntentotaal van dit sei zoen op vijftien te brengen: 1 -3. De Jager zocht met een tevre den gevoel de kleedkamers op, John Vermeulen was ontroost baar. Minutenlang overdacht hij zittend op de grond zijn zon den. Vier minuten na rust was zijn rotdag compleet. Gebles seerd verliet hij het veld, Pol man was zijn vervanger. Ommekeer Met Polman kwam voor Lisse de ommekeer. De thuisclub stond de gasten nauwelijks nog kansen toe en draaide Rijns burgse Boys de duimschroeven aan. In de 54ste minuut was FC Lisse weer terug in de wedstrijd, nadat Hoep uit een vrije trap schitterend voor 2-3 had ge zorgd. Sporadisch kwam Rijns burgse Boys na de treffer van Hoep over de middenlijn, alleen Janmaat (kopbal) en De Jager (omhaal) konden Veenboer nog twee keer bedreigen. Radjin de Haan, de man waarvan Lisse het grotendeels moet hebben, ontsnapte een maal aan de stringente bewa king van de sterk spelende An- dries Wendt en direct leverde dit een doelpunt op. Als enige bleef hij geloven in een lange bal van Polman, die een een voudige prooi leek te worden voor Blankespoor. De Rijns burgse doelman maakte echter een beoordelingsfout door op de doellijn te blijven staan, waardoor De Haan de punt van zijn schoen tegen de bal kon zetten en voor de gelijkmaker zorgde: 3-3. Drie minuten voor tijd dompelde René Ras de ploeg van Kurver in rouw door een kopbal van Ens (voorzet Hoep) over de doellijn te tikken. Vier tegen drie voor Lisse, het wonder was geschied. FC Llue RijntburgM Boy* 4-3 (1-3) 11 O Jager 0-1. ZB De Jage- 0 2. 32 Ens 1-2, 44. De Jager 1-3 54 Hoep 2-3. 80 De Haan 3 3. 87 Ras 4-3 ScneiOwechte» Eised Toechou werx 2000 Wa»-vnj»inger' De Knm (FC De Ketfer (Kjttent»g). John Vermeulen (Pol man I Ras De Haan. Van oer Zwet. Er*. Rob Vermeulen. Hoep Rijnsburgse Boys Bianfcespoor Van De l Koe! Jos Hermens na vrijspraak Krabbe: darmstadt gpd De carrière is gered, maar de blaam blijft. Katrin Krabbe, Grit Breuer en Silke Möller krijgen het voordeel van de twijfel en kunnen in eigen land weer meteen in de startblokken. In het grootste, spectaculairste en tevens meest bizarre tribunaal uit de Duitse sportgeschiedenis, heeft de arbitragecommissie van de atletiekbond (DLV) na urenlang wikken en wegen het van manipulatie beschuldigde atleten-trio vrijgesproken: we gens gebrek aan bewijs en een stoet van procedurefouten tij dens de dopingcontrole. „De beroepscommissie heeft de enige juiste beslissing geno men. Wij zijn onschuldig. Maar voordat ik me op Barcelona ga voorbereiden, ga ik eerst eens rustig al die stress van de afge lopen dagen verwerken", liet de opgeluchte Katrin Krabbe in een eerste reactie weten. Het was voor het eerst in de mara thonzitting dat de doorgaans koele blondine een spoor van emotie toonde. De gesjeesde sprintdiva kan echter nog niet helemaal tevre den zijn. De Internationale Atle- tiekfederatie (IAAF) besloot im mers zeker nog tot de bestuurs vergadering van eind mei vast te zullen houden aan de oor spronkelijke schorsing van vier jaar. Een dreiging waar jos Her mens, de manager van de drie voormalige Oostduitsen niet wakker van ligt. „De beroeps commissie heeft de Duitse bond teruggefloten. De schor sing wordt opgeheven en dat besluit zal de IAAF moeten res pecteren", zo meent Hermens, die nog niet heeft nagedacht over een eventuele schade claim. „Deze zaak past in de evoluatie van de atletiek. Daar om ben ik in principe tegen een schadeclaim". „Onregelmatigheden bij de urine-afname in Zuid-Afrika, urinemonsters die niet afdoen de waren beveiligd tegen mal- "ersatie en een ongewoon lang transport van Zuid-Afrika naar Keulen", zegt Gunther Emig, voorzitter van het uit drie per sonen bestaande commissie. „Er zijn gaten in de bewijsketen van de DLV. De schorsing mist rechtsgrond". Vrijspraak dus. Met vrijwel zeker de nodige consequenties. Het bestuur van de DLV heeft enorm gezichtsverlies geleden en de autoriteit van dopingpaus Manfred Donike staat meer dan ooit ter discussie. „Ik ben spra keloos. Als de commissie zo maar voorbij gaat aan de dopin- ganalyse, ben je nergens meer", sprak prof. Keul van de tegen partij zijn verontwaardiging uit. De DLV, die blind voer op de argumenten en bewijzen van Donike en al weken onder druk staat van zijn morrende achter ban, zal naar alle waarschijnlijk heid zijn conclusies trekken uit het echec en op korte termijn aftreden. Mogelijk doet Donike er goed aan om eveneens de eer aan zichzelf te houden. De do- pingjager uit Keulen ging gena deloos af voor de commissie. „Donike zei dat hij de manipu laties door de atleten kon bewij zen en heeft daarmee de bond plat gekregen. Maar onze advo caat Rauball heeft de zoge naamde bewijzen van Donike stuk voor stuk van tafel kunnen vegen. Donike is zijn bevoegd heden ver te buiten gegaan. Hij had zijn oordeel al geveld. Wij hebben sec naar de details ge keken en toen bleef er niets meer van de argumentatie van Donike over", sprak Jos Her mens een beetje triomfantelijk, ofschoon de affaire hem toch 100.000 tot 150.000 gulden heeft gekost aan onder meer zijn ad vocaat. Hermens vindt dat de atletiek lering moet trekken uit het pro ces. „Dopingcontroles zijn geen weggegooid geld. De regels moeten alleen wat nauwgezet ter worden opgevolgd. Wat er nu is gebeurd, is ronduit triest. Er wordt met mensen gespeeld. Ze worden opgehangen door mensen die niet weten wat er speelt. De rol van Donike vind ik zeer kwalijk. Die man is pure mafia. Hij heeft de bond gema nipuleerd met argumenten die niet rechtsgeldig waren. Wij hebben met simpele bewijzen het proces gewonnen", aldus de atletenmakelaar. korfbalmedewerker Opnieuw houdt een korfbalclub in de Leidse re gio waarschijnlijk op te bestaan. Na het besluit tot opheffing van KNS kwam afgelopen week ook Ons Eiland met de melding te willen op gaan in een andere vereniging. Het veld aan de Brahmslaan is door de gemeente Leiden be stemd voor woningbouw en de club, die dit jaar het 45-jarig jubileum viert, ziet gezien het terug gelopen ledental geen heil meer in een verhui zing en de bijbehorende investeringen. „Het is allemaal in een erg pril stadium", al dus Ons Eiland-voorzitter Chris Soudan. „We hebben oriënterende gesprekken gevoerd met Leidse clubs en er zijn wat proefballonnetjes opgelaten. We zien wel waar ze klappen." Ver der wil de Ons Eiland-voorzitter niets kwijt over de inhoud van de gesprekken noch over de ge sprekspartners. Een blik op de Leidse korfbalkaart leert dat Pemix als enige nog resterende zaterdagclub een mogelijke kandidaat moet ziin. Meer voor de hand liggen echter zondagclubs als De Da naïden en Zuiderkwartier, die hun terrein even eens in Leiden Zuidwest hebben. Een tijdpad voor een mogelijke fusie heeft 'Ons Eiland nog niet. Wellicht dat het volgend seizoen het laatste is van de voormalige ver maarde speeltuinclub, die volgens de meest re cente ledencijfers van de afdeling Rijndelfland thans 88 leden telt. Het verlossende woord kwam eind vorige week. Wat ze bij voetbalvereniging Noordwijk ver moedden en bij de KNVB wisten, werd beves tigd: het Nederlands elftal neemt het op 2 juni op tegen Noordwijk. Eén dag eerder valt het honderdjarige ASC in Oegstgeest die eer te beun. deel van de voorbereiding op het Europees kampioenschap in de kustplaats door. Kennelijk fenduel met lag het voor de hand om aan het verblijf in Huis Alleen kreeg Noordwijk het positieve ant woord van de KNVB aanvankelijk niet te horen. Pas toen de dub bij monde van voorzitter leen Korbee bij 'Zeist informeerde, werd duidelijk dat een ANP-bericht op waarheid benistte. „Vooral leuk voor de spelers", aldus Korbee. die geen speciale aanpassingen aan de accom modatie voorziet. „Het moet betaalbaar blijven. Ik verwacht minstens 4000 mensen." Dat de KNVB kennelijk happig is op e» Noordwijk. verklaart Korbee ter Duin een oefenwedstrijd tegen de plaatselij ke zaterdageersteklasser te verbinden. Het ver zoek van Noordwijk om als sparring-partner te mogen fungeren werd zonder slag of stoot inge willigd. Michels is. net als met zijn voorganger Ubrcgts, heel goed. Het Neder lands elftal traint wel vakeT op onze velden, zon der dat daarbij publiek wordt toegelaten. Daar over bestaan sluitende afspraken ook de „één procent titelkans" waarover Louis van Gaal gister middag repte. Ajax moet nog bezoekjes afleggen aan Roda JC en SVV/Dordrecht en is nog gastheer van FC Den Haag en VW. De reis naar Limburg, waar het Kerkraadse Roda IC de rug wellicht nog net op tijd heeft gekromd in een poging Euro pees voetbal veilig te stdh-n. wordt door Ajax nog het meest gevreesd. Zoals het mini-tripje naar Willem II vooraf ook met enige zorg werd tegemoet ge zien. Soepeitjes En omdat Van Gaal daarnaast geen beroep kon doen op Bryan Roy, zaterdag geblesseerd ge raakt (spierverrekking) tijdens de training en de pmchOÜU Danny Blind, was de wedstrijd op het gemeentelijk sportpark in Tilburg vooraf bepaald geen gelopen koers. Maar problemen in de personele bezetting lost Ajax tegenwoordig soepeitjes op. Robbie Alflen was een uit stekende vervanger van Blind en datzelfde gold voor John van Loen als stand-in van Roy. Beiden proefden ook de zoete smaak van een wonderschoon doelpunt. Alflen nam met een prachtige stiftbal de openings treffer voor zijn rekening. En nadat Martin van Geel voor 1-1 had gezorgd, eveneens met een schitterende goal, bracht Van Loen Ajax met een volley weer aan de leiding: 1-2. De Utrech ter had gemakkelijk nog een keer of drie kunnen scoren, maar liet te veel kansen onbe nut. Met dat euvel kampten meer Ajacieden, ook Dennis Bergkamp, Stefan Pettersson, Aron Winter en John van 't Schip peurden onvoldoende rendement uit de vele riante mogelijkheden die zich voorde den. Het was het enige verwijt dat de Amsterdammers kon worden gemaakt. Ajax speelde gecon centrecrd, scharnierde geolied en combineerde fris en vrolijk. von zo va ha liobbehRBid' In Tilburg dat tenminste toeliet. Ian Rekcr bood collega Van Gaal naderhand zijn excuses aan over de „erh.trnH h|h kwaliteit van de grasmat, waar voor de Willem II trainer zich zei te schamen. Een kwartier voor tijd diende zich niettemin nog bijna de ver rassing aan. waarop Reker had gehoopt Stanley Menzo dook toen knullig over een inzet van Martin van Geel en Willem II stond ineens op 2-2. Vijf minu ten later maakte Stefan Petters son aan de Tilburgsc feest vreugde alweer een einde: 2-3. F.n met zijn 23ste competitie treffer tekende Dennis Berg kamp voor de 2-4 eindstand. au .aal ,.AK jr na rrn /ware Europa-Cupwedstrijd zo kunt spelen als vandaag denk ik dat je op de goede weg bent." Louis van Gaal mag dan een strijdvaardig persoon zijn, hij is ook realist. En dus heeft de technisch directeur van Ajax zijn aspiraties ten aanzien van de verovering van de landstitel op sterk water gezet. Drie pun ten achterstand op PSV is in de eindfase van de competitie te veel, beseft Van Gaal maar al te goed. „We hebben nog één pro cent kans op het kampioen schap", stelde hij gistermiddag vast in Tilburg, waar Ajax Wil lem II in een aantrekkelijke wedstrijd met 4-2 de baas bleef. Tenzij de komende weken een voetbalwonder de kop op steekt, hoeft Ajax zich wat be treft de herovering van de na tionale titel inderdaad geen illu sies meer te maken. Het feit dat PSV vrijdagavond bij MW in Maastricht op 1-1 bleef steken verandert daar niets aan. Van de resterende vier wedstrijden die de Brabanders nog voor de boeg hebben, dient alleen de vi site aan FC Groningen op de voorlaatste competitiezondag nog onder de noemer 'lastig' te worden gerangschikt. Maar ook al zouden de Eind- hovenaren dat duel verliezen, dan nog blijven zij Ajax tenmin ste één punt voor, want de thuiswedstrijden tegen Willem II. RKC en De Graafschap mo- Katrin Krabbe kan weer lachen. Na de voor haar positieve uitspraak inzake de dopingkwestie verscheen de men^mee^onleveren C'Vandaar Duitse atlete graag voor de camera's. foto ap P

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13