Raad stemt voor nieuw vliegveld Justitie komt met wet tegen goedkope bv's Binnenland Elsevier beschuldigt ABP van gesjoemel Groninger wethouder stapt op uit 'schaamte' Neo-nazi's terroriseren 'Hollandisches Schwein' VRIJDAG 3 APRIL 1992 5 r *èrdp'Ur!Ch f¥«"ït>ix**u GPD OmffviUK**" Winstval KBB Amsterdam Het detailhandelsconcern KBB (onder andere He- ma, De Bijenkorf, Praxis en M S Mode) zag de winst vorig jaar slinken tot 68,9 miljoen gulden tegen 100,7 miljoen gulden in 1990. De winstdaling werd voornamelijk veroorzaakt door de kosten van de reorganisatie bij de Hema. De omzet van het con cern steeg met 7,4 procent tot 5.5 miljard gulden. Per onderdeel vertoonde de gang van zaken een gevarieerd beeld. De Bijenkorf maakte volgens KBB „een zeer goede ontwikkeling door". De Hema stond daarentegen onder voortdurende druk van de nog niet afgeronde herstructureringen. Tbs en cel geëist voor moord vriendin breda* De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 24-jarige man uit Breda. Volgens officier H. van der Meijden heeft de man in 1991 zijn 42-jarige vriendin dood geschopt. Al lange tijd waren er problemen tussen de twee. Zo moest de politie in mei en juni vorig jaar zeven maal een ruzie tussen het duo beslechten. De verdachte kon het niet verkrop pen dat zijn vriendin aan alcohol was verslaafd en hierover vaak tegen hem loog. Toen dat in juli weer gebeurde, raakte de Bre- danaar buiten zinnen. Hij sloegen schopte er wild op los. Een paar dagen later is het slachtoffer in een ziekenhuis overleden. Het vonnis is op 16 april. 'Registratie van inname medicijnen' utrecht Bij ongeveer 40 procent van de patiënten werkt een geneesmiddel niet optimaal omdat ze het soms te laat of hele maal niet innemen. Een nieuwe verpakking, die het tijdstip van inname elektronisch registreert, kan een oplossing zijn. Dat zei prof. dr. J. Urquhart, bijzonder hoogleraar farmaco-epidemiolo- gie, vandaag in zijn inaugurele rede aan de Rijksuniversiteit Limburg. Registratie van het tijdstip van inname kan patiënten helpen correcte doses te nemen en laat artsen zien wanneer de therapie faalt door incorrect gebruik. Urquhart stelt, wellicht ten overvloede, dat geneesmiddelen alleen werken als zij worden in genomen. Illegale kattenfokkerij opgedoekt amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren een illegale kattenfokkerij opgerold in een woning in Buitenveldert. Er wer den 54 katten en poezen in beslag genomen die voor een deel sterk verwaarloosd en ondervoed waren. Tegen de 72-jarige fok ker is proces verbaal opgemaakt wegens illegaal bedrijfsmatig fokken, dierenkwelling en het veroorzaken van stankoverlast. Bij de ontruiming werd de ontsmettingsdienst van de GG GD in geschakeld, omdat de woning bezaaid lag met uitwerpselen. Drie kwart ambtenaren wil met vut den haag Ruim drie kwart van de rijksambtenaren die recht hebben op vut (vervroegde uittreding) of deeltijd-vut wi) daar ook gebruik van maken. De populariteit van de regeling is daar mee de laatste tien jaar sterk gestegen. Dat blijkt uit een onder zoek van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Insti tuut (NIDI), in opdracht van het het ministerie van binnenland se zaken. 'Directeur draaide collega 's rad voor ogen heerlen cpd Hoofddirecteur Goslings van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) heeft willens en wetens directie en bestuur van het ABP om de tuin geleid om de samenwerking met het Rotterdamse vastgoedfonds Rodamco veilig te, stellen. Dat schrijft het weekblad Elsevier deze week. Het opinieblad gaat uitvoerig in op de handelwijze van Gos lings tijdens de onderhandelin gen met Rodamco. De hoofdi- recteur strooide zowel het ABP- bestuur, de beleggingscommis sie en de rest van de hoofddi rectie zand in de ogen, schrijft Elsevier. Zo zou het pensioenfonds veel te veel hebben betaald voor een 30 procents-belang in Rodamco. Toen onderzoek uit- Vernietigend rapport GKB-schandaal groningen gpd-anp De Groninger wethouder P. Huisman (PvdA) is gisteren op gestapt uit onvrede over de wei gering van collega-wethouders consequenties te verbinden aan hun aandeel in het schandaal rond de gemeentelijke Groning se Kredietbank (GKB). Als wethouder van ruimtelijke ordening en cultuur draagt Gie- tema zelf geen schuld, maar na de presentatie van een vernieti gend rapport over de gang van zaken bij de GKB zei Gietema echter dat zijn ontslag alleen al 'uit collegiale medeverantwoor delijkheid en diepe schaamte' onontkoombaar is. Hij noemde het zeer kwalijk dat de politiek verantwoordelij ke PvdA-wethouders P. Huis man (sociale zaken) en T. van de Vondervoort (financiën) niet uit eigen beweging zijn opge stapt. Het tweetal had volgens Gietema zijn ontslag moeten in dienen toen de omvang van de bestuurlijke blunders duidelijk werd. De ambtelijke organisatie bij de gemeente Groningen wordt in het gisteren gepubli ceerde eindrapport van de com- missie-Franssen als hoofdoor zaak aangemerkt voor de affaire rond de GKB. De commissie onder leiding van oud-Tweede-Kamerlid H. Franssen (PvdA), concludeert dat de riskante leningen die de GKB vier jaren lang verstrekte onopgemerkt bleven omdat er bij de verschillende diensten van de gemeente nauwelijks sprake is van toezicht en con trole. De commissie stelt dat het debacle van de GKB onvermij delijk was. „De bank was feite lijk in 1989 al failliet." Hoofdschuldigen zijn volgens de commissie de directeur van de kredietbank, de inmiddels vertrokken algemeen directeur van de Sociale Dienst en de ac countantsdienst van de ge meente Groningen. Directeur Ketelaar had volgens de com missie onbeperkte bevoegdhe den gekregen, zonder duidelijke instructies. Bovendien is hij als ambtenaar en als bankier ern stig tekort geschoten omdat hij volgens het rapport onverant woorde kredietrisico's nam en misleidende informatie ver strekte. Een eindoordeel over de affai re wordt overgelaten aan de ge meenteraad. Die bespreekt het rapport van de commissie- Franssen op woensdag 8 april. Emotionele vergadering Rotterdam De Rotterdamse gemeenteraad is afgelopen nacht met 25 stemmen voor en 18 stemmen tegen akkoord gegaan met de bouw van een nieuw vliegveld ten noorden van Zestienhoven. Het nieuwe vliegveld, waarvoor Zestienho ven moet wijken, is onderdeel van het Integraal Plan Noordrand (IPNR). Verschillende milieugroeperingen re ageerden teleurgesteld op de stemming. „Het is een his torische blunder", aldus de Zuidhollandse Milieufedera- rotterdam gpd-/» Negen uur lang werd er gisteren vergaderd en niet zonder de no dige emoties. Vooral binnen de PvdA was er sprake van ver deeldheid en laaiden de emo ties tussen voor- en tegenstan ders hoog op. Voorzitter J. Janse van de verdeelde PvdA-fractie zei nooit eerder met „zulke in nerlijke verscheurdheid en te genzin" aan een raadsdebat te hebben deelgenomen. Uiteindelijk ging ging de raad akkoord met het nieuwe vlieg veld op voorwaarde dat er bij het Rijk wordt aangedrongen op een verbod op nachtvluchten. In het aangescherpte college voorstel was al sprake van een vermindering van het aantal toegestane nachtvluchten (va kantiecharters) van 2.000 naar 1.600 per jaar. Wethouder J. Linthorst (PvdA), het brein ach ter het IPNR, zei tijdens de raadsvergadering er van uit te gaan dat een dergelijk verbod op nationaal en Europees ni veau zal zijn ingevoerd als de luchthaven in 2005 in gebruik wordt genomen. De gemeenteraad nam verder een motie van de PvdA aan waarin wordt geëist dat Zestien- hoven wordt gesloten ook al blijkt de aanleg van de nieuwe luchthaven uiteindelijk niet haalbaar. De WD stemde schoorvoetend in met de motie maar liet als enige fractie weten dat een vliegveld in haar ogen zonder meer nodig is. Tegen de nieuwe luchthaven is veel oppositie, met name van bewoners van de Noordrand en de omliggende gemeenten. Ook de milieubeweging heeft een krachtige stem tegen de nieuwe luchthaven laten horen. Het raadsdebat werd in het stadhuis gevolgd door ongeveer twee honderd verontruste Noor drandbewoners. die nu al weten wat het betekent om in de aan vliegroutes van het huidige Zes tienhoven te wonen. Een woordvoerder van de luchthaven Schiphol, exploitant van Zestienhoven en ook van het nieuwe vliegveld, zei van ochtend verheugd te zijn dat het licht voor de nieuwe lucht haven op groen is gezet. Hij be nadrukte dat het nieuwe vlieg veld zelfstandig zal zijn en voor al gericht op de regio Rotter dam. „Het is per se niet de be doeling dat Rotterdam gaat die nen als 'vuilnisvat' voor Schip hol." De Zuidhollandse milieuge deputeerde Van der Vlist toon de zich weinig gelukkig met het raadsbesluit. „Uit het oogpunt van het milieu vind ik het een verkeerde keuze", zo zei hij. Be halve een nieuw vliegveld in de noordelijke polder Schieveen, behelst het IPNR de bouw van een nieuwe woonwijk met be- drijfscomplexen, aanleg van nieuwe rijkswegen en een me troverbinding tussen Schieveen en het stadscentrum. Direct na de stemming laten tegenstanders van het nieuwe vliegveld weten hoe ze over de uitslag denken: pamfletten en protestbroden vallen'spontaan'van de publieke tribune de raadszaahn wees dat de waarde van de be zittingen van Rodamco het eer der overeengekomen bedrag van 2,7 miljard gulden niet rechtvaardigden, zou Goslings met 'leugens, intimidatie en machtsmisbruik' de samenwer king met Rodamco erdoor heb ben gedrukt. Volgens Elsevier is door het ABP minstens 250 mil joen gulden teveel betaald. ABP-president-directeur M. Snijders, volgens Elsevier 'iet wat naïef, maar goudeerlijk', re ageerde gisteren korzelig op de beschuldigingen: „Het verhaal bevat een groot aantal onjuist heden en geeft een interpretatie van feiten, gegevens en omstan digheden die bezijden de waar heid is. De suggestie dat het ABP financiële blunders zou hebben gemaakt, moet naar het rijk der fabelen worden verwe- den haag gpd Steeds meer bedrijven worden opgericht via de 'Dela- ware-route', een voordelige en snelle manier om een besloten vennootschap (bv) in het leven te roepen. De ze bv's zijn minder goed te controleren door de over heid, onder meer omdat zij niet verplicht zijn cijfers te publiceren. Zij bieden wel vrijwel dezelfde mogelijkhe den als een bv die volgens Nederlands recht is opge richt. Justitie is bezig met een wetsvoorstel om de Dela- ware-constructie uit te bannen. Voor de oprichting van een Nederlandse bv is een startkapitaal van minimaal 40.000 gulden verplicht. Bo vendien moet de oprichter een 'verklaring van geen be zwaar' aan het ministerie van justitie vragen. Dit is meestal een formaliteit, waarmee als gevolg van onder meer een antecedentenonderzoek echter wel enige tijd mee heengaat. Voor lieden met een twijfelachtige ach tergrond kan dat een beletsel zijn. Een Delaware-cor poration kan binnen 24 uur van de grond komen, zo meldt het blad Ondememersvisie van het Koninklijk. Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). De kosten zijn relatief laag: ongeveer 5000 gulden. Volgens het blad houdt de 'Stichting Bedrijfsbehoud voor veilig en beschermd ondernemen' in Apeldoorn zich bezig met de bemiddeling in Dalaware-bv's voor klanten. De afgelopen vier jaar leverde dit jaarlijks on geveer 150 goedkope, snelle bv's op. Dit jaar zouden er zo'n 400 van de grond komen. Het D66-kamerlid G. Ybema laat zich in het KNOV- blad ongerust uit over de verwachte groei van het aan tal Delaware-bv's. Ybema is van plan op korte termijn aan het kabinet opheldering te vragen. De Kamers van Koophandel en de Notariële Broeder schap zijn geen fan van de Delaware-bv's. Eén van de Kamers heeft zelfs bij de kantonrechter de inschrijving van zo'n bv aanhangig gemaakt. De Broederschap zegt notarissen die meewerken aan de oprichting ervan bin nen eigen kring te zullen aanpakken Mn mlnhlflte van justitie maakt zich niet zoveel zorgen over de Dela ware-bv's. maar is wel van plan de oprichting via een wetswijziging volgend jaar tegen te gaan Het KNOV is evenmin erg blij met het succes van de Delaware-corporations. De ondernemersclub meent echter wel dat het een teken is van ontevredenheid bij de Nederlandse ondernemers over het ministerie van justitie. De ondernemers zouden vooral vinden dat het verkrijgen van een verklaring van geen bezwaar' te lang duurt, gemiddeld drie maanden. wuppertjy.hans toonen Zonder zijn lijfwachten, twee knapen van Kroaten, durft Gerd Adolf Dömer (51) 's avonds niet eens zijn teckel in de wijk Varresweck in Wuppertal uit te la ten. Overdag loopt hij tegen genoeg fluim en vuile blikken op om bang te blijven voor een hardhandige herhaling van 28 december vorig jaar. Tegen kwart voor elf die avond, tijdens de pipi-runde met zijn hondje werd hij door twee mannen opgewacht. Drie uur later kwam hij met een beurs, opgezwol len gezicht vol pleisters, krammen en losgeslagen tanden uit het ziekenhuis. Omdat hij een 'Hollandisches Schwein' en 'Volksverrater' is, daarom is Dömer bijna in het gips geslagen. Had hij als Duitser in de Wuppertaler Rundschau maar geen lans moeten breken voor die 'verdomde kaaskoppen die blij mogen zijn dat ze hier mogen wonen' Eigen schuld, dikke bult. Dat fluistert in feite ook een Wuppertalse advocaat met de opmerking dat hij zijn 'Kopf zu weit aus dem Fenster gesteckt' heeft. Hij doelt daarmee vooral op Dömers brievenbus in Varresweck. een keurige wijk in Wuppertal. Tot die pijnlijke avond in december prijkte op zijn brie venbus trots het postadres van de 'Ne derlandse Bond in Duitsland'. Dömer is voorzitter en oprichter van de afdelingen Wuppertal. Solingen en Remscheid. Van beroep pr-adviseur en free lance redac teur weet hij met gemak door te dringen tot de redacties van de lokale en regiona le pers. In sommige artikelen legt hij uit dat het hoog tijd wordt de in Duitsland wonende Nederlanders op z'n minst stemrecht te geven in gemeenteraden. Een recht dat Duitsers in Nederland ove rigens al hebben. voor een Duitser op te nemen. „Omdat we niet dezelfde fout mogen maken als in de jaren dertig", zegt de 76-jarige hoofdbestuurslid van Expogé, de Neder landse vereniging van ex politieke ge vangenen uit de Tweede Wereldoorlog. „Toen heb ook ik schamper gereageerd op mishandelingen in Duitsland door Eiuitse 'bruinhemden'. Ach. zo'n vaart zou het niet lopen met Hitier. Nu moe ten we wél zeer attent zijn. De imp Dömer is aangen i-stijl. Ik vind het sen iets bii een goede buur en Navo-bondge Otx haag aw> noot kan gebeuren zonder dat iemand FNV verw erpt nieuw akkoord suikerverwerking UTWtCHT ANP De Voedingsbond FNV ver werpt het tweede principe-ak koord dat de werkgevers in de suikerverwerkende industrie (14.000 werknemers) gisteren sloten met de Industrie en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP (administratief, technisch en commercieel personeel). Wat de FNV betreft gaan de sta kingen die vorige week uitbra ken. voorlopig door. De bond bestempelt het ak koord als „totaal onvoldoende". De werkgevers en de twee an dere bonden zijn een cao met een looptijd van 22 maanden overeengekomen en een loons verhoging van in totaal 9 pro cent. Gedurende de looptijd \^n het cao wordt (volgens cijfers van het Centraal Planbureau) uitgegaan van een inflatie van 6.5 procent. De reèle koop krachtverbetering komt dan uit op 2,5 procent. De FNV blijft echter vasthou den aan de automatische prijs compensatie en eist dat het be houd daarvan zwart op wit in de cao komt te staan. De werk gevers willen die compensatie liever achterwege laten en zijn in plaats daarvan met het CNV en de Unie BU1P MB autom.i tische koopkrachtgarantie' overeengekomen. Die garan deert de werknemers de zeker heid dat ze hun 2,5 procent ex tra loon krijgen, ook al blijkt de inflatie hoger dan 6*5 plOCBUL De werkgevers zullen in dat ge val extra geld op tafel leggen. Behalve de prijscompensatie ziet de FNV in net nieuwe voor stel niets terug van zijn wensen voor kinderopvang, ouderenbe leid, het in dienst nemen van al lochtonen. meer scholing en betere regelingen voor part ti- Experiment AH met klantenpas Albert Heijn begint binnenkort een proef met een eigen AH- kJantenpas. vergelijkbaar met dat in sommige warenhuizen. Dat blijkt uit een artikel in het personeelblad van het kruide - niersconcem. Een filiaal in Schapen is aangewezen als proeftuin. Klanten in het Schagense fili aal kunnen met hun klanten kaart per maand voor duizend gulden spullen kopen. Het fili aal krijgt een computer waar mee klanten kunnen zien hoe veel zij hebben besteed. De kaart kent ook andere voorde len: houders krijgen speciale spaarpunten waarmee zij ge schenk-artikelen kunnen kopen en het wordt mogelijk om 'elok tronische spaarzegels' te krij gen. Met de eigen klantenpas hoopt Albert Heijn „de klanten binding te vergroten en de be stedingen van de klanten in gunstige zin te beïnvloeden" al dus het personeelsblad Ver wacht wordt dat van de klanten in Schagen ongeveer 30 procent een Uiihhbii wfl hebben Het experiment met de klan tenpas in de vorm van een chip card. vindt plaats enkele maan den na de ondertekening van een contract met Beanet (doch teronderneming van gezamen lijke banken) over de invoering van elektronisch betalen. Of dat contract bij gebleken succes van de klantenpas wordt opgezegd, b ttiet bekend Hirsch Ballin hecht waarde aan Dubieuze Zaken Een aangeslagen Gerd Dömer, enkele dagen na zijn mishandeling, foto gpd haws toonfn „Zeker in deze streek, het Bergische Land, werkt zo'n pleidooi als een rode lap op een stier. Het barst hier nog van Duitsers die uit het verleden niets heb ben geleerd en dat ook niet willen. Re gelmatig wordt er bijvoorbeeld propa gandamateriaal verspreid door aanhan gers van de 'zwarte weduwe' Rost van Tonningen uit Velp, die in Essen zelfs een postbankrekening heeft. De mentali teit is heel bekrompen en leent zich dus uitermate goed voor neo-nazisme."- De voorzitter van de Nederlandse Bond in Duitsland', Ger Looijen (67) in Mülheim. oogt rustig. Maar van binnen kookt hij over de mishandeling van Dör- ner. zijn „goede Duitser". Politiek zijn z'n handen echter gebonden. Ook al is hij de derde generatie Looijen in Duits land, toch weet de gepensioneerde pro curatiehouder en verklaarde anti-fascist maar al te goed dat hij als gast zijn mond moet houden. Herman Natkiel in Amstelveen (76), in Friesland beter bekend als de verzets man Arie Dijkstra, heeft echter van jong- saf al zijn hart op de tong liggen. Een ka raktertrek waarvoor hij tijdens de oörlog in vier gevangenissen en twee strafkam pen is gegooid Het feit dat bijna zijn ge hele familie omkwam in Duitse concen tratiekampen verhindert hem niet het zich publiekelijk schaamt Net als de 'Nederlandse Bond in Duitsland' voelt ook het hoofdbestuur van Expogé zich politiek vrij machteloos. „Van asiel in Nederland, zoals Dömer heeft gevraagd, kan geen sprake iffn HQ kan zich als Duitser gewoon in Neder land vestigen. Toch nemen we deze af faire zeer serieus. Zoals gezegd, vind ik het geen incident, maar symptomatisch voor het oplaaiend neo-nazisme." Nazi's. aJ dan niet neo. zijn de kwel geesten van Dömer. Waarom de Duitser daar zo zeker van is? „Omdat een van de daders inmiddels opgepakt is. En een poede bekende is van de zogeheten Stammtisch-Nazi's' uit een naburig café in de wijk waar ik woon Met steun van Looijen en Natkiel hoopt Dömer aan de Nederlandse kant van de grens een nieuw leven te begin nen De weduwnaar, die verder kind noch kraai heeft, wil het liefst vandaag nog weg uit Wuppertal. Gisteren was hem nog liever. Want toen spuwde een 'net' echtpaar vlak voor zijn voeten. „Rechtspraak is menseli)k. dus worden er fouten gemaakt. Dat was reeds bekend. Maar het is wel leerzaam dal we te weten komen welke fouten in de rechtspraak worden gemaakt Daamree reageerde minister Hirsch Ballin van justitie op het boek Dubieuze zaken, cl»- psy chologie van strafrechtelijk be wijs'. Het boek werd gisteren aan de minister overhandigd door de auteurs en sociale we tenschappers C mm hag. Van Koppen en Wagenaar Aan de hand van 3S strafza ken tonen de auteurs aan dat het openbaar ministerie en de rechtelijke macht fouten ma ken. waardoor verdachten wor den veroordeeld terwijl onvol doende is komen vaat te staan dat zij daadwerkelijk schuldig zijn Hirsch Ballin stelde „waarde te hechten" aan het oordeel van >erv Hi| er- rechtelijke macht fouten maakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5