Leidsch Dagblad Trein rijdt maandag en dinsdag niet L' CDA zegt Pronk de wacht aan '4 Naar Kroatië Heineken maakt sprong naar Duitse biermarkt Tuinders met illegalen worden zwaar gestraft 'Het tast de eigenwaarde van de koe aan' VRIJDAG 3 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39818 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Bérégovoy 2 Nieuwe Franse pre mier: autodidact, ooit begonnen als bankwerker en uiteindelijk beland in het regeringspluche. Op tournee 9 De Amerikaanse band Drivin'n Cryin' breekt door bij het grote publiek en toert de komende we ken in ons land. NS-personeel bereid tot staking Tenzij de rechter de acties morgenochtend verbiedt, gaan maandag en dinsdag de spoorwegen plat. Het NS- personeel wil het werk neerleggen om druk op de ketel te houden bij de vastgelopen cao-onderhandelingen. Dat bleek gisteren tijdens drukbezochte ledenraadplegingen in onder meer Utrecht en Amsterdam. Bij de gematigde CNV wil 98 procent van de leden staken. De bonden willen het complete treinverkeer voor 48 uur stilleg gen. Als de NS-directie dan nog niet bereid is te praten, worden de acties verlengd. De vereni ging van reizigers in het open baar vervoer, Rover, heeft de rechter gevraagd de acties te verbieden. Rover heeft begrip voor de onvrede bij het NS-per soneel, maar de vereniging wil voorkomen dat reizigers de du pe worden van het cao-conflict. Het geding dient morgenoch tend voor de Utrechtse recht bank. Ook de NS-directie overweegt naar de rechter te stappen. Voorzitter Kruse van de spoor wegvakbond FSV is daar niet bang voor. „We hebben voldaan aan alle voorwaarden die nodig zijn om te mogen staken. We hebben NS door ons ultimatum de tijd te geven actie te onder nemen. Bovendien informeren we het publiek dit weekeinde via de media". De bonden gingen gisteren niet in op de uitnodiging van NS om opnieuw te gaan praten. De gesprekken werden gestopt Zilver Velzeboer bij WK-shorttrack denver Monique Velzeboer uit Oud-Ade heeft vanochtend bij het WK shorttrack in Denver zilver veroverd op de 1500 meter. De openingsafstand werd gewonnen door Zuidkoreaanse Kim So Hee. Velzeboer plaatste zich via de tweede plaats in de halve finale voor de eindstrijd, waarin zes rijdsters uitkwamen. De 22- jarige studente moest uiteindelijk één meter op Kim So Hee toe geven. Simone Velzeboer werd in de halve finale uitgeschakeld. Haar broer Mare kwam in de serie ten val. Eis vijf jaar voor moord met stoeptegel haarlem Officier van justitie mr. j. Müller heeft gisteren voor dé Haarlemse rechtbank vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 37-jarige Hoofddorpse. De vrouw bracht kersmacht vorig jaar haar man om het leven door hem enkele malen met een stoeptegel op het hoofd te slaan. De vrouw zei regelmatig door haar echtgenoot te zijn mishandeld. Ook was ze bevreesd dat haar dochter zou worden betrokken in gewelddadige sadomasochistische spelletjes. Doek Newman weer te bewonderen Amsterdam Who's afraid of red, yellow and blue III, het veel be- sprokeh schilderij van Bamett Newman, is voor de bezoekers van het Stedelijk Museum weer in volle glorie te bewonderen. Het stuk maakt deel uit van de expositie van werken die zijn aangeschaft in de periode 1963-1984, toen Edy de Wilde direc teur van de kunsttempel was. Die expositie duurt tot 24 mei. Who's afraid, aangeschaft in 1969, is bij het grote publiek voor namelijk bekend geworden door het gekrakeel binnen de kunst wereld en de Amsterdamse politiek over de manier waarop het doek is gerestaureerd door de Amerikaan Daniel Goldreyer. Nieuw onderzoek in 'zaak Nymphe' vrieschelooHet politieteam dat de verdwijning van de 7-jarige Nymphe Poolman uit Vriescheloo onderzoekt, gaat opnieuw ac tief rechercheren. In een uitgebreid bevolkingsonderzoek, waar in op 21 en 22 januari alle inwoners van Vriescheloo werden on dervraagd, zijn nieuwe gegevens boven water gekomen, die na der onderzoek vereisen. Er zijn (nog) geen concrete aanwijzin gen over wat er met het kind is gebeurd, of waar het nu zou kun- nen zijn. I vt-nmin heeft de politie verdachten op het oog. F EXCLUSIEVE «'Z* TUINMEUBELEN Den Haan heeft een kollektie van buitengewone klasse! tuinstoelen, tafels, ligbedden, rotan tuinmeubelen, houten tuinbanken kussens en parasols in exclusieve kleuren en dessins accessoires en toen bleek dat de bonden niet bereid waren te praten over het flexibiliseren van het dienst rooster bij het technisch onder houd. Ook het loonbod van 3,75 procent vonden de bonden on voldoende. Toen bleek dat NS op geen beide punten conces sies wilde doen, besloten de bonden niet te gaan praten. Wel vroeg de Vervoersbond CNV minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat om als 'aandeelhouder en eigenaar' van"NS de directie tot een soe peler opstelling te dwingen. De minister liet vanmiddag echter weten dat NS en de bonden de problemen zelf maar moeten oplossen. Ook in de metaal dreigen sta kingen. De bonden* hebben de werkgevers tot woensdag 12 uur de tijd gegeven met betere cao- voorstellen te komen. De bon den eisen 4,5 tot 4,75 procent voor een éénjarige cao en min stens 9 procent voor een twee jarige overeenkomst. De werk gevers bieden voor een tweeja rige cao 6,75 procent. Pagina 3: De directie wii het huis hier afbranden. STroe» Vanuit de legerplaats Stroe is gisteren weer een groep 'blauwe baretten' naar Kroatië vertrokken om deel te nemen aan de VN-vredesoperatie. Geassisteerd door zijn zoontje inspecteert een comman dant zijn manschappen. foto anp marcel antonisse Woordenboek q Leidse universiteit I 2/ maakt woorden boek Nederlands - Vietna mees speciaal bestemd voor vluchtelingen Huybens in Oranje De Leidenaar Mar- 2 J cel Huybens is op genomen in de selectie van het Nederlands bas ketbalteam. Geen krant ontvangen? npi 071- 161400 DEL. 071 - 161499 ZOETERWOUDE ERIC-JAN WETERINGS Na jaren studeren maakt Heine ken de sprong naar de Duitse markt. Nog dit jaar opent de brouwerij een eigen exportkan toor en begin 1993 worden de eerste vaten en kratten gele verd. Via horecazaken in de gro tere Duitse steden moet lang zaam een marktaandeel worden veroverd. Voorzitter van de Raad van Bestuur G. van Schaik zei gister middag bij de presentatie van het jaarverslag 1991 dat overna me van een lokale brouwer in andere landen een beproefd recept om een nieuwe markt open te breken in Duitsland niet mogelijk bleek. „Duitsland heeft 1200 brouwerijen die voornamelijk een lokale markt bedienen. Daar was geen begin - In het verleden sloot het Rein- heitsgebot de toegang tot de Duitse biermarkt af voor bui tenlandse brouwers, maar daar is al in 1987 door een uitspraak van het Europese Hof verande ring in gekomen. In Spanje heeft Heineken het nog steeds moeilijk. De brouwe rij El Aguila leed weer verlies, waardoor het totale verlies in de afgelopen jaren is opgelopen tot bijna 50 miljoen. De Europese biermarkt heeft last van 'verzadigingsverschijn selen'. constateerde Van Schaik. Dat Heineken toch nog winst maakt, komt door de effecten van de afslankingsoperaties van de afgelopen jaren en de hogere prijzen die voor een biertje wor den betaald. Naast 'groeigebieden' als Azië, Afrika en Latiins-Amerika gaat Heineken toch vooral de Europese markt bewerken. Het 'ijzersterke' merk Heineken wordt internationaal nog duide lijker naar voren geschoven als een kwaliteitsbier. Drie maanden cel en boete van zes mille HET WOORD IS AAN Hoe meer je weet hoe m «er je zwijgt VANDAAG Buitenland 9 Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Wolkenvelden Wolkenvelden en in het noorden mogelijk een bui Minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden en een kleine kans op vorst aan de grond Middagtemperatuur ongeveer 8 graden Noordwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3 den haag gpd De Haagse rechtbank heeft de eerste zware straf uitgedeeld aan een tuinder uit het West- land die bij controle voor de tweede maal bleek te werken met illegale buitenlandse werk nemers. De tuinder kreeg giste ren 12 weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en 6000 gul den boete. Het hoofd van de vreemdelingendienst van de Haagse politie noemt dit een bemoedigend teken. In samenwerking met de poli tiekorpsen in het Westland en de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) van het minis terie van Sociale Zaken heeft de Haagse vreemdelingenpolitie in de maanden januari en februari 44 bedrijven gecontroleerd. In totaal werkten in die bedrijven i wie de helft le gaal bleek te zijn. Van de aange troffen illegalen zijn er inmid dels 26 het land uitgezet. Ook in de Bollenstreek komt dit jaar een actie waarbij de DIA, vreemdelingendienst en plaatselijke politiekorpsen be drijven controleren op aanwe zigheid van illegale werkne mers. Net als de tuinbouw is de bollensector volgens een woordvoerder van de DIA een 'gevoelige branche' wat betreft het in dienst hebben van illega len. Evenals in het Westland wordt het een onaangekondig de actie. Vertrouwen in bewindsman 'tot tegendeel blijkt' den haag gpd Het politieke leven van PvdA- minister Pronk is in gevaar. Pronk vindt de 'ernstige politie ke waarschuwing' die hij van coalitie-partner CDA tijdens het debat over de kwestie-Indone- sië heeft gekregen „niet ge rechtvaardigd". Maar het CDA vindt dat dat „nog moet blijken in toekomstige debatten". „Dat wordt dus bungelen", conclu deerde fractievoorzitter Beckers van Groen Links. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer haalde gisteravond op nieuw ongemeen fel uit naar de minister van ontwikkelingssa menwerking. Hij kon daarbij re kenen op de steun van de WD. Vooral de uitspraak van Pronk dat het nog wel een politieke generatie zal duren voordat de hulprelatie met Indonesië kan worden hervat, is de CDA-frac- tie in het verkeerde keelgat ge- Minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking. foto anp schoten. „Ik heb de opmerking waarschuwing" ter harte neemt, de-escalerend bedoeldlegde „Ik ga ervan uit dat ook een ge- Pronk uit. Dat is dan niet gelukt, waarschuwd minister voor twee constateerde het De Hoop telt." Na aandringen van het Scheffer cynisch. PvdA-kamerlid Van Gijzel wilde De CDA'er sprak de hoop uit het CDA wel haar vertrouwen in dat Pronk de „forse politieke Pronk uitspreken, maar dan voorzien van de toevoeging „tot het tegendeel blijkt". Ook CDA-minister Van den Broek van buitenlandse zaken zaagde aan de poten van Pronks stoel. Hij deed de kamerspecia listen voor ontwikkelingssa menwerking de „bescheiden suggestie" aan de hand om de minister van buitenlandse za ken er voortaan bij te roepen zodra de mensenrechten ergens ter sprake komen tijdens over leg met Pronk. Behalve de WD vonden alle fracties de reactie van het CDA overtrokken. Het CDA steunt het beleid van Pronk ten aan zien van Indonesië inhoudelijk wel, maar niet de toon. De WD vindt dat Pronk over Indonesië helemaal zijn mond niet meer open mag doen. TURKENBURG TUINGROND Nu 5 zakken a 40 Ker (200lr.)l«fr perstuk3.50 PRIJSBOFFER Drie klanten voor Fokker 70 SCHIPHOL Bill MEYER Fokker heeft met drie lucht vaartmaatschappijen in princi pe overeenstemming oerefld over de aanschaf van de nieuwe Fokker 70. De F ranse lucht vaartmaatschappij TAT wil tien vliegtuigen kopen en het Ameri kaanse Mesaba is in de markt voor twintig toestellen Hel Scandinavische SAS schaft 70 wel de Fokker 70 als Fokker 100 aan. Over de precieze aantalleq is in Stockholm nog geen be sluit genomen. Met Deutsche Aerospace (DASA) is inmiddels overeen stemming bereikt over het tech nische concept van de Fokker 70. Fokker wil nu geen com mentaar leveren op orders en op het tijdstip van lancering van het nieuwe toestel. Fokker heeft orders voor 35 toestellen nodig om de Fokker 70 winstgevend te produceren. De aflevering van net eerste toestel staat eind 1994 gepland. den Haan Dierenbescherming klaagt over toneelstuk in Leidse Schouwburg Zalm van een meter bij gemaal Katwijk Bij het gemaal van Katwijk is vanmorgen een zalm van bijna een meter lengte aangetroffen. Het beest werd met de automa tische vuilvisinstallatie, die de kroostroosters schoonhoudt, omhoog gebracht. Medewer kers van het Hoogheemraad schap vonden de zalm vervol gens spartelend op het kroost- bordes. Een snelle reddingsactie mocht niet baten. De val vanaf de installatie en het verblijf op het droge werden de vis fataal. Hij is overgebracht naar vishan delaar Schuitemaker. Het is nog onduidelijk hoe de zalm in de Rijn bij Katwijk is tcrechtgeko- leiden annemiek ruygrok „Koeien horen in de wei, niet op het toneel." De Dierenbe scherming vindt dat regisseur Ivo van Hove beter moest we ten. Voor het toneelstuk 'Bege ren onder de olmen' van Euge ne O'Neill, dat zich afspeelt op een boerderij in New England, laat hij vijf roodbonte koeien op de planken verschijnen. Giste ren was de voorstelling in de Leidse Schouwburg te zien. Dus werden gistermiddag vijf logge viervoeters via de achteringang het theater aan de Oude Vest binnengeloodst. Woordvoerder Peter Vinger ling, beleidsmedewerker dieren welzijnszaken van de Dierenbe scherming, geeft toe dat zijn or ganisatie weinig wettelijke mid delen ter beschikking staan om aan dit soort creatieve 'uitspat tingen' het hoofd te bieden. „Wij zijn tegen het gebruik van dieren in toneelvoorstellingen. Maar een wettelijk instrumenta rium hebben we niet, tenzij het om dierkwelling zou gaan. Dat is hier niet het geval. Het tast hoogstens de eigenwaarde van de dieren aan." Wel stelde de Dierenbescher ming enige voorwaarden aan de bijrollen: de koeien 1 dig worden gemolken en het transport moet in orde zijn. „De koeien gaan elke avond weer te rug naar de boerderij. Ze moe ten voldoende nachtrust heb ben, want ze draaien onregel matige dienst." Pagina 9: Veekoeken plaats van bloemen. Café Brasserie W Óók voor een prima lunch! v.a. 10.00 uur Hartesteeg 2 Leiden K^Tel 071-140418 Mijn abonnement betaa i Paf maand (127 80) vu I ti te ha ba taling' Par kwartaal 1(80.10) vi Postcode Woonplaat* Nummer bank, g>f( Laad ach Dagblad Antwoordnummer 100 2300 VB Leaden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1