Band universiteit staat op de tocht 'Een Vietnamese loempia? Dat woord kennen we in onze taal helemaal niet' 'Meer controle op werk arts' Regio Talenstudies Leiden goed aangeschreven Negende fusiepartner bij tuinbouwscholen VRIJDAG 3 APRIL 1992 Door Indonesische weigering ontwikkelingsgeld Volgens cijfers van het Nuffic, de Nederlandse organisatie voor internationale samenwer king in het hoger onderwijs, studeren 1250 Indonesiërs in Nederland. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking zou een vijfde deel daarvan be talen. Ongeveer vijftig Neder landers werken in Indonesië, de meesten op basis van een lange termijn contract in het onder wijs. De Leidse universiteit werkt op verschillende gebieden sa men met Indonesische instel lingen, onder andere op me disch, juridisch, godsdienstig en letterkundig terrein. Niet alle projecten worden exclusief gefi nancierd door het ministerie De samenwerking van Nederlandse universiteiten met Indonesië wordt bedreigd nu de Indonesische regering niet langer prijs stelt op Nederlands ontwikkelingsgeld. Ook projecten van de Leidse universiteit zouden worden bedreigd. ,rir>r., van ontwikkelingssamenwer- king. Ook het ministerie van on derwijs betaalt mee, terwijl de universiteit ook een eigen bud get voor projecten heeft. Een van de belangrijkste is de Raad voor Juridische Samen werking Nederland-Indonesië. Dit samenwerkingsverband werd enige jaren geleden opge richt om de rechtsstaat in Indo nesië te versterken. Een belang rijke actviteit van de raad is het bijscholen van Indonesische rechters in Nederland. Door de eeuwenlange Nederlandse kolo niale aanwezigheid in de gordel van smaragd is het Indonesi sche juridische systeem sterk geënt op het Nederlandse. Het budget van de Raad wordt voor het overgrote deel door het ministerie van ontwik kelingssamenwerking betaald. Hier en daar heeft de com missie kritiek. Ze vindt bijvoor beeld de rapporten die de vak groepen zelf hebben opgesteld, vrij armzalig. Ook de informatie die de studenten over hun stu die krijgen, kan beter: wat ze aan het einde'van hun studie moeten kunnen, wordt niet al tijd duidelijk gezegd. Verder maakt de commissie zich over een aantal zaken, on der meer over de positie van het personeel, ernstig zorgen. De commissie vindt het bijvoor beeld onverantwoord dat Lei den maar één hoogleraar Duits heeft. Ook het aantal studenten dat de studies weten te trekken, verontrust de commissie in een paar gevallen. Soms zijn het er zo weinig dat dringend iets moet worden ondernomen. In sterke mate geldt dit voor de vakgfoep algemene taalweten schap: in Leiden doen in totaal nog maar 42 studenten deze studie (ter vergelijking: Spaans heeft 203 studenten). Volgens een woordvoerder van de dienst in- en externe betrek kingen van de Leidse universi teit wil dat niet zeggen dat dit project automatisch ter ziele is. „Daarvoor is de situatie nog veel te onduidelijk". Ook de eerder door de Raad voor Juridi sche Samenwerking gedane suggestie om geld van ontwik kelingssamenwerking over te hevelen naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen is volgens deze woordvoerder 'nog niet aan de orde. Volgens woordvoerder Van Dijk van het Nuffic wil Indone sië bestaande projecten zoveel mogelijk voortzetten, maar is nog niet duidelijk uit welke bronnen het geld daarvoor ge haald moet worden. Wel staat vast dat 'niet alle' Indonesische studenten Nederland per sé binnen korte tijd moeten verla ten. Ook bestaat er volgens Van Dijk een goede kans dat voor het probleem van de Nederlan ders in Indonesië een oplossing wordt gevonden. Minder verlies voor Mogen Het kan geen kwaad aan de uni versiteit van Leiden westerse ta len te gaan studeren. Het ni veau van de opleidingen Neder lands, Frans, Duits, Italiaans, Spaans, algemene taalweten schappen, algemene literatuur wetenschappen en Nederland- kunde is goed. Dit stelt de commissie die de verschillende studies aan de Nederland.se universiteiten be oordeelt, de zogeheten visitatie commissie, in een rapport dat vandaag aan de voorzitter van de vereniging van samenwer kende Nederlandse universitei ten (VSNU) is overhandigd. De zestien professoren uit binnen- en buitenland die in de commissie zitten, zijn vooral enthousiast over de invulling van de studies ingespeeld wordt op veranderende behoeften van de maatschappij en van studen ten zelf. Studenten leren tegen woordig bijvoorbeeld meer over landen, volken en culturen. Het verlies van het planten- technologische bedrijf Mo gen is vorig jaar afgenomen van 2,2 miljoen tot 1,3 mil joen gulden. De directie ver wacht dat de inkomsten zich verder positief zullen ontwik kelen. In totaal is al voor 1,5 miljoen aan licentie-over eenkomsten gesloten, waar van het merendeel in 1992. Deze inkomsten zullen over meerdere jaren aan de resul taten worden toegekend. Daarom verwacht de directie dat het resultaat over 1992 opnieuw verbetert. Mogen sloot 1991 af met een positief resultaat voor af schrijvingen van 1,3 miljoen. De totale inkomsten stegen van 5 naar ruim 6 miljoen. De inkomstenstijging was het gevolg van een toene ming van inkomsten uit sa menwerkingscontracten. De ze gingen van 2,7 naar 4,4 miljoen. Bovendien zijn vorig jaar de eerste inkomsten ver kregen uit licenties, bijna een Truong Van Binh: „Als ik v i woord een goede vertaling heb gevonden, heb ik een hele dag plezier." fOTO HKLCO KUlPfRS Woordenboek van Truong Van Binh moet landgenoten helpen Nederlands te leren „Woorden als zuurkool of ha ring zijn nu eenmaal onvertaal baar. Dus zetten we in het woordenboek een omschrijving van wat het precies is en hoe het wordt gegeten. Zo gaat dat ook met bijvoorbeeld het woord gezellig. Dat is zó typisch voor de Nederlandse cultuur, dat er geen Vietnamees woord voor te vinden is. Ik probeer het door het geven van een serie voor beelden toch duidelijk te ma ken." De heer Truong Van Binh, Vietnamees en werkzaam bij de vakgroep talen en culturen van Zuid-Oost Azië van de Rijksuni- Leiden, is inmiddels gevorderd tot de letter F van deel I van het eerste Vietnamese woordenboek in Nederland. Vo rig jaar juli is hij aan het unieke project begonnen en over twee jaar moet zowel het Neder- lands-Vietnamees als het Viet- namees-Nederlands af zijn. „Het is een monnikenwerk.", zegt Truong, „Maar aan de an dere kant is het ook heel leuk: je doet iets wat nog nooit eerder is gebeurd, en waar bovendien een heleboel mensen behoefte aan hebben. En als ik voor een woord een goede vertaling heb gevonden, heb ik een hele dag plezier." Het idee voor een Vietnamees woordenboek kwam van de stichting Projecten Opvang Vluchtelingen (POV). Deze stichting organiseert voor (met name Vietnamese) vluchtelin gen, opvangprogramma's. Een belangrijk onderdeel van die opvang is het leren van het Ne derlands: als de vluchtelingen in Nederland komen moeten ze, verplicht, een cursus Neder lands van 400 uur volgen. Zon der woordenboek is dat heel lastig. ,Als ze thuis naar de tele visie kijken, kunnen ze de woor den die ze niet kennen niet eens opzoeken.", zegt G. Reesink, die Truong Van Binh bij het maken van het woordenboek helpt. Reesink bepaalt welke Neder landse woorden in het woor denboek terecht komen. Dat moeten er ongeveer 15.000 wor den. Hoe vaker een woord ge bruikt wordt en hoe meer nut het heeft, hoe groter de kans dat het in het woordenboek komt. „Vooral hetgeen te maken heeft met gezondheid, familie, onder wijs en werk komt er in,", aldus Reesink. ..Dus baaidag, baby foon en baarmoeder staan er in. maar baardgier bijvoorbeeld niet." De meeste Vietnamezen spre ken geen enkele Westerse taal. Voor 1975 leerden ze nog wel Frans of Engels op school, maar nadat de communisten aan de macht kwamen, bleef de talen kennis van een gemiddelde Vietnamees beperkt tot het Chi nees of het Russisch. Daarom is het voor een Viet namees behoorlijk moeilijk om Nederlands te leren. Vooral om dat de grammatica zo anders is. Truong Van Binh: „Wij kennen bijvoorbeeld geen meervoud. Huis is bij ons altijd huis. ook al zijn hel er twee." Buiten het grammaticale pro bleem. is het Nederlands moei lijk omdat het Vietnamees een tonentaal is. en het Nederlands niet. Dat leidt soms tot misver standen en soms tot gegnifTel bij de Vietnamezen. Truong: „Als iemand de naam Jacob met een langgerekt en laag 'jaa' uit spreekt, hoort een Vietnamees niet Jacob, maar huid van een tijger', bijvoorbee'd." Maar Nederlanders maken als tegenprestatie gelukkig ook fou ten. „Vietnamese loempia is een foute term.", zegt Truong. „Loempia is Indonesisch, dus dat woord kennen wij helemaal niet. Wij moeten het woord loempia ook gewoon uit het woordenboek halen." Leidse hoogleraar Thomeer pleit voor kwaliteit ACHTERGROND PAUL VAN DER KOOU VALKENBURG/DEN HAAG 'Valkenburgmoet op breder platform N WESTERLAKEN Een chirurg die een operatie heeft uitgevoerd moet worden gecontroleerd of de kwaliteit van die ingreep goed is. Anders gezegd: is de behandeling ge slaagd? Voorbeeld: een patiënt is aan een hernia geopereerd. Na de operatie heeft hij nog al tijd pijn. Dan kan de vraag wor den gesteld of de diagnose goed was of dat er iets is misgegaan tijdens de ingreep. Die kwaliteitsvraag stelde prof. dr. R. Thomeer vanmiddag aan de orde in zijn rede bij zijn be noeming als hoogleraar neuro chirurgie aan de Rijks Universi teit Leiden. De controle op het medisch handelen kan volgens hem beterJDit kan worden be reikt door uitbreiding van de nascholing, beoordeling door collega's en kijken naar de re sultaten van een behandeling. Thomeer vindt, dat de vereni gingen voor specialisten hierin een centrale rol moeten spelen. Ziektekostenverzekeraars kun nen hun steentje aan een betere kwaliteitszorg bijdragen. Ze moeten de arts voor dit extra werk betalen. Controle is er wel, aldus Tho meer. Sociale controle. „Met je collega's praat je over een ope ratie. Elke dag opnieuw. Je doet suggesties hoe een ingreep moet worden uitgevoerd of hoe het ook zou kunnen. Zo contro leer je elkaar. Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „het gebeurt niet altijd. Op onze af deling in het Academisch Zie kenhuis Leiden is het normaal. Ik weet dat er ziekenhuizen zijn waar men gewoon langs elkaar heen werkt." Thomeer zegt dat er in de zie kenhuizen moet worden geke ken of de voorwaarden aanwe zig zijn om kwalitatief goed werk af te leveren. Hoe is de or ganisatie, hoe het personeel, hoe wordt er gewerkt? Als die voorwaarden aanwezig zijn, mag de patiënt verwachten dat, in dit geval dg chirurg, zijn werk naar behoren doet. „Waar het om draait is dus controle op het eindprodukt. In het bedrijfsle ven beginnen ze al op de werk vloer met die controle. Zo wordt voorkomen dat er iets mankeert aan de kwaliteit van dat eind produkt." Thomeer zei het al: de vereni gingen waarbij de specialisten zijn aangesloten, moeten het andere ingreep. Een galblaas operatie, bij voorbeeld. Nu be slissen en over twee jaar kijken hoe het met de kwaliteit is ge steld. Elk ziekenhuis waar deze ingreep wordt gedaan, moet meewerken. Niemand weet vooraf wat wordt onderzocht. „Dan komt vanzelf naar voren dat bepaalde dingen beter kun nen en gaat het besef leven dat het ook beter kan. De motivatie om een betere kwaliteit te leve ren moet uit de eigen cijfers ko men", vindt hij. Controleren op kwaliteit: kan dat eigenlijk wel in de gezond heidszorg? „Ik weet aat nog niet", geeft Thomeer eerlijk toe. „In het AZL gaan we dat op kor te termijn uitzoeken. Twee af delingen neurochirurgie en intensive care werken eraan Efficiënt De nieuwe hoogleraar, die al tien jaar neurochirurg in het AZL is, stond ook stil bij het ver beteren van de efficiëntie in het ziekenhuis als geheel. Volgens hem worden wachtlijsten nog te veel gezien als een illustratie van de werklast van een afde ling. De efficiëntie van de be trokken organisatie wordt niet in ogenschouw genomen. Tho meer denkt dat die efficiëntie beter wordt als er meer samen spraak is over het opnemen van patiënten. „Wachtlijsten wor den als regel gepresenteerd als blijk van grote werkdruk op een afdeling. Maar of er efficiënt wordt gewerkt, nee, daar kijkt niemand naar." De rede van defensieminister Ter Beek over de toekomst van het Nederlandse leger lijkt er echter toe te leiden dat ook binnen het ministerie van defensie een discussie over Valkenburg op gang komt. Als er in de vele Haagse wandelgangen gefilosofeerd wordt over de taken die de defensie kan afbou wen, wordt de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) vaak genoemd. En die dienst opc reert vanuit slechts twee bases: op het Texelse De Kooy heeft de MLD 22 Lynx-he likopters staan en op Valkenburg 12 Orions- vliegtuigen. Snijden in de Marine Lucht vaart Dienst is dus al snel snijden in Val kenburg, hoezeer men ook benadrukt dat het vliegveld een steeds belangrijkere rol krijgt als aan- en afvoerhaven van VIP's (zeer belangrijke personen). Ter Beek meldde in zijn speech dat er dit najaar een prioriteitenlijst komt en brak al vast een lans voor een hooggekwalificeerde, technisch hoogwaardige, flexibele en snel inzetbare krijgsmacht. Een leger dat moet samenwerken met de legers van andere landen: dat zich specialiseert op bepaalde onderdelen en gebruikt maakt van de spe cialisaties van NAVO-partners. Het is niet uitgesloten dat die NAVO-bondgenoten de taak van de MLD kunnen overnemen. Bovendien lijken de oorlogstaken van de Orions flink uitgehold. Waren de vliegtui gen vooral bedoeld om boten en onderzee ërs van de Sovjet-Unie te volgen. Na het einde van de Koude Oorlog lijkt dat minder noodzakelijk. Ook wanneer het weer gaat vriezen in de wereldpolitiek, zal hun come- Over de toekomst van marinevliegveld Valkenburg werd tot nu toe alleen bui ten het ministerie van defensie gespecu leerd. Gemeenten en provincie wezen op de milieu-overlast en de ruimte die het vliegkamp biedt voor de hoognodige woningbouw. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) meldde ech ter steevast dat er over sluiting niet valt te praten. back nooit meer compleet zijn. Omdat de Orions niet langer nucleaire dieptebommen mogen gebruiken, zijn de nieuwste onder zeeërs van onze oude vijand niet langer te 'pakken'. Ook wil defensie toe naar 30 pro cent minder militaire vluchten, hetgeen het meeste geld kan besparen bij sluiting van een of twee bases. Voor Valkenburg staat daar tegenover dat de Orions, die tot 2010 mee kunnen, steeds meer vredestaken krijgen: milieu-inspec- ties, visserijcontroles en het opsporen en redden van schepen en mensen in nood. In haar deel van de defensienota gaat de mari ne dan ook uitgebreid in op de grote moge lijkheden van het vliegtuig in vredestijd. Voor het vliegveld Valkenburg wordt die lijn doorgetrokken. Steeds vaker wordt bena drukt dat het meer is dan alleen een thuis basis voor Orions. Het is een Main opera- ling base' voor de maritieme patrouille vliegtuigen van de Navo-landen. compleet met een zeer modern "mission support cen- Ook werd de pers een keurig overzicht toe gestuurd van de vele VIP's die vorig jaar het vliegveld hebbpn aangedaan. Vroeger kwa men die zeer belangrijke personen ook op Ypenburg aan, maar na de sluiting van dat vliegveld lijkt Valkenburg onmisbaar voor VIP verplaatsingen. Zo melden woordvoer ders van het kamp maar al te graag dat het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, waar van de toekomst overigens onzeker is, zeer moeilijk te beveiligen is. En je kunt daar toch moeilijk het hele luchtverkeer stil zet ten omdat daar een VIP aan komt vliegen laat staan dat je dat bij Schiphol zou kun nen doen. later dit jaar wil minister Ter Beek aange ven wat de hoofdlijnen van nu in de prak tijk betekenen. Tot die tijd blijven Kamerle den en woordvoerders van de defensie in hun officiële reacties op de vlakte, zeker wanneer gevraagd wordt om een een regio nale vertaling van grove schetsen Hooguit wil CDA-woordvoerder Frinking over een eventuele sluiting van Valkenburg kwijt dat ook wanneer de Orions zouden verdwijnen, het voor hem geen uitgemaakte zaak is dat ook het vliegveld de poorten sluit Voordat Ter Beek zijn prioriteitenlijst pre senteert. moet een onderzoek naar de doel matigheid bij de marine zijn afgerond Door toedoen van Voorst tot Voorst zou sluiting van Valkenburg geen deel uitmaken van die studie. Na de rede van Ter Beek echter lijkt defensie niet te kunnen voorkomen dat de toekomst van vliegkamp Valkenburg ter discussie komt te staan op een breder plat form dan bij provincie en gemeenten. REGIO/DEN HAAG* i het Agrarisch Opleidingscentrum Bij de acht lagere en middelbare tuinbouwscholen in Alphen. Gouda, Boskoop, Ottoland en Gorkum heeft zich een negende fu siepartner gemeld: de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool in ïouda Aanvankelijk verzette de openbare school zich fel tegen de fusie met vooral christelijke scholen en het daarmee gepaard gaande verlies aan identiteit. Nadat de ingeschakelde geschillencommissie de klachten onderschreef, kwamen nieuwe onderhandelingen op In een aanhangsel van de statuten is nu vastgelegd dat de vesti gingen hun grondslag bewaren zolang ze meer dan 100 leerlingen hebben Pas als ze drie jaar onder die norm zitten, kan de mede zeggenschapsraad met vier vijfde meerderheid beslissen om in de eerste klas van de vestiging geen leerlingen aan te nemen 'vanuit de betreffende uitwerking van de grondslag'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19