'Warmond negeert woningzoekenden' Dagverzorging Sophiekehuis Wassenaar officieel geopend Pokken, pest en aids op schilderij en tekening 'Dagverzorging' voor ouderen in Adegeest V erkeersmaatregelen Leidse Weg-Noord Regio Leiden VRIJDAG 3 APRIL 1992 17 'Projectontwikkelaar bepaalt wat wordt gebouwd' De Warmondse woningstichting Warmunda wil dat er meer sociale huurwoningen worden gebouwd in Ende poel 3. Volgens voorzitter J. van Mameren is de gemeente 'met handen en voeten gebonden aan de projectontwik kelaar', die daardoor 'een veel te grote vinger in de pap' heeft. Van Mameren zei dat gisteren tijdens de presenta tie van het woningbehoefte-onderzoek dat de Nationale Woningraad heeft gehouden. Wethouder J. Wassenaar (wo ningbouw) is verbaasd dat 'Warmunda' de kritiek tijdens de presentatie uitte. „Als je ge voel hebt, doe je zoiets niet", verweet hij Van Mameren. „We hebben meer te doen dan al leen huizen bouwen in de soci ale huursector", voegde burge meester G. van der Wel er aan toe. Volgens Van Mameren komt de gemeente echter 'niet tegemoet aan de wensen van Warmondse woningzoeken den'. Uit het onderzoek van de Na tionale Woningraad blijkt dat Warmond de komende jaren zo'n 325 woningen tekort komt. Nieuwbouw en een veel grotere doorstroming zijn noodzakelijk om dat tekort aan vooral eenge zinswoningen weg te werken. De meeste Warmonders zijn echter zo tevreden over hun woonomgeving dat ze niet ver huizen. "We hebben niet de in druk dat het onderzoek andere conclusies rechtvaardigt voor onze plannen met Endepoel 3", aldus de burgemeester. Volgens haar komt het percentage huur- premiekoop- en vrije-sector- woningen dat de Warmonders volgens het onderzoek wensen overeen met de plannen voor Endepoel 3. „We hebben bo vendien maar beperkte nieuw- bouwmogelijkheden." Van Mameren vindt dat de gemeente minder vrije-sector- woningen in het gebied moet bouwen. Maar volgens Van der Wel is Endepoel een duur plan gebied. Het schrappen van vrije-sectorhuizen ten gunste van goedkopere woningen bete kent dat er meer op het plan moet worden toegelegd: „Hoe veel ben je als gemeente bereid om toe te leggen?" Volgens de burgemeester is het onderzoek ook betrekkelijk. „We mogen dit jaar zes woning- Chemokar Zoeterwoude op herhaling zoeterwoudeZoeterwoudenaren die vorige week hun che misch afval niet kwijt konden omdat het ophalen niet foutloos verliep, kunnen hun rode boxen morgen alsnog aanbieden. Dit zei wethouder A. Ringersma gisteravond in de commissie open bare werken. Aan de Stadhouderslaan en de Hoge Rijndijk wordt vanaf half negen huis aan huis aangebeld. Na 10.30 uur staat de chemocar een uur bij de supermarkt aan de Nassauslaan. Daar na gaat de wagen naar de Dr. Bouwdijkstraat in het dorp. De ro de boxen mogen niet op de stoep worden gezet, omdat dan het risico bestaat flat het chemisch afval op straat terecht komt. Kalenderactie levert 2500 gulden op zoeterwoude De 'verjaarskalender-actie' van de Stichting Oud- Zoeterwoude heeft 2500 gulden voor de Dorpskerk opgebracht. De restauratiecommissie van de kerk heeft het geld inmiddels gekregen. De grote opknapbeurt van de monumentale Dorps kerk is inmiddels zover gevorderd dat de kap weer dicht is. Er wordt nu gewerkt aan de bouw van een zoldering om de span ten aan het oog te onttrekken. wetwoningen bouwen en vier premie-c-koophuizen. De getal len van het onderzoek zijn na vier of vijf jaar gedateerd en als je dan kijkt naar het tempo waarin wij bouwen..." Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van 'Warmunda' en de gemeente. Doel was de voor keur vast te stellen voor bepaal de woningen, zodat gemeente en woningbouwvereniging daarop kunnen inspelen. De vraag naar huizen blijkt veel groter dan het aantal bij de ge meente geregistreerde woning zoekenden. Volgens de onder zoekers heeft dat te maken met het feit dat kopers van duurdere woningen zich nauwelijks bij de gemeente melden. Het tekort aan huizen in War mond kan er toe leiden dat veel jonge mensen de gemeente ver laten. Het risico van vergrijzing van het dorp is daardoor groot. Bovendien komen lang niet alle vrijkomende woningen in han den van Warmonders. Maar liefst tweevijfde van het aanbod is de laatste jaren bij 'import' terechtgekomen, vooral in de nieuwbouwwijk Endepoel en het buitengebied. De raadscommissie maat schappelijk welzijn en onder wijs bespreekt het woningbe hoefte-onderzoek op 27 april. Celstraf na incest den haag/leiderdorp Een 42-jarige man uit Leider dorp is vanmorgen door de Haagse rechtbank wegens on tucht met zijn minderjarige dochter veroordeeld tot 24 maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had dertig maanden geëist. De man zou zijn dochter zes jaar lang geregeld seksueel heb ben misbruikt, meestal als hij gedronken had. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij ge weld of bedreigingen had ge bruikt om zijn dochter tot de ontucht de dwingen. De Leider dorper zelf heeft altijd alles ont kend. Volgens rechtbankpresi dent mr. R. van Rossum is een lange gevangenisstraf op zijn plaats, vanwege de lengte van de periode waarin de ontucht heeft plaatshad. caroline van overbeeke Ouderen in Voorschoten die verlegen zitten om sociale con tacten, kunnen binnenkort te recht in huize Adegeest. In dit verzorgingshuis wil de gemeen te met een project 'dagverzor ging' beginnen. „Ouderen die specifieke aandacht nodig heb ben, krijgen daar activiteitenbe geleiding", aldus gemeente ambtenaar, J. Bergenhenegou.- Van de dagverzorging kunnen maximaal tien bejaarden vijf dagen per week gebruik maken. In Adegeest wordt een speciale ruimte ingericht met huishou delijke spullen, meubels en der gelijke. De dagverzorging is een verlengstuk van thuiszorg dat als doel heeft ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten In Voorschoten, is al een alar meringssysteem voor ouderen, ouderenvervoer en een maal tijdvoorziening, tafeltje-dek-je. Ook is er noodopvang en tijde lijke opname in verzorgingshui zen mogelijk. Het nieuwe pro ject wordt betaald uit de pot 'flankerend ouderenbeleid' van de gemeente. De Stichting Thuiszorg Horst- en Vlietsteden stelt twee personeelsleden ter beschikking. Maandagavond komt het pro ject aan de orde in de raads commissie financiën. Als de commissie ermee instemt, kan het project vlak voor of na de zomervakantie beginnen. De grote verkeersdrukte op de Leidseweg-Noord in Voorscho ten wordt aangepakt. Burge meester en wethouders komen binnenkort met voorstellen om de grote verkeersstroom in te dammen. Gedacht wordt aan bijstelling van de verkeerslich ten bij de kruising met de Tromp weg of een verbod voor vrachtwagens op het midden deel van de Leidseweg. Het doel van deze maatregelen is het verkeer te dwingen niet via de LeidseWeg Voorschoten in te rij den, maar de Admiraal de Ruy- tersingel te kiezen. Dit bleek gisteravond tijdens de raadscommissie openbare werken. De gemeente Voor schoten is op de grote verkeers drukte op de Leidseweg-Noord gewezen door Voorschotenaar S. Hiep, die hierover enkele brieven schreef. De overlaat wordt volgens Hiep alleen maar erger nu de Haagsche Schouw burg in Leiden voor verkeer is afgesloten. Hiep schrijft in één van zijn brieven: „De doorgang bij De Vink ten behoeve van de wijk Stevenshof zal versneld worden opengesteld. Het is voor ons ui teraard onverteerbaar dat door het nalatige onderhoudsbeleid yan de gemeente Leiden, wij binnenkort de dupe worden van een onevenredige en extra grote verkeersstroom. Laat Leiden maar op zijn eigen blaren gaan zitten." Volgens T. Dijksman, ad junct-directeur openbare wer ken van Voorschoten, is een re constructie van de Leidseweg niet mogelijk. „Daarom zoeken we andere oplossingen om de drukte te verminderen. We kun nen de verkeerslichten bij de Trompweg zo bijstellen, dat het licht eerder op groen springt richting Trompweg, en het ver keer juist langer moet wachten voordat het rechtdoor mag." Dermatologe Marianne Crijns: „We hebben het boek vooral voor vakgenoten geschreven." FOTO HltLCO KUIPERS Dermatologe EZL schrijft 'Huidziekten in de beeldende kunst LEIDERDORP UESBETH BUtTINK De builen van de Zwarte Dood. zadelneuzen als gevolg van aan geboren syfilis, huidtumoren, aardappelneuzen en overbeha- ring. Marianne Crijns onder zoekt en behandelt als derma tologe niet alleen geslachts- en huidziekten in het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp, ze heeft er ook een boek over geschre ven. 'Huidziekten in de beel dende kunst' werpt een blik op huidaandoeningen in de schil derkunst. Crijns schreef het boek samen met de kunsthistorica en con servator van het Haagse Mau- ritshuis, Rieke van Leeuwen. Het is in een oplage van 6500 exemplaren uitsluitend verkrijg baar voor medici. „Als dermato loge zie ik alle aspecten van ge slachts- en huidziekten", legt Crijns uit. „Acne, eczemen of psoriasis bijvoorbeeld. We doen ook kleine ingrepen, zoals het. weghalen van een moedervlek, spataderen en aambeien. Sinds een paar jaar verzamel ik mate riaal dat met mijn vak te maken heeft. Mijn documentatie met afbeeldingen van schilderijen maakt het grootste gedeelte uit van het materiaal in het boek. De rest hebben we er later nog bij gevonden." 'Huidziekten in de beeldende kunst' is onderverdeeld naar de belangrijkste huidaandoenin gen en geslachtsziekten, zoals dat gebruikelijk is in de derma tologische vakliteratuur. „We hebben het boek vooral voor vakgenoten geschreven. De ver spreiding is maar beperkt, want we hadden niet verwacht dat er ook buiten de medische kring belangstelling voof zou zijn." Leken verzanden wellicht in de omschrijvingen van de aan doeningen, die bol staan van medische terminologie. De his torische verhalen over het ont staan en de oorspronkelijke be handeling zijn echter zeer lees baar en het boek werpt een nieuwe blik op de schilderijen. Rembrandt Crijns wijst op een zelfportret van de jonge Rembrandt. „Op dit schilderij valt het rode oor erg op. Het kan zijn dat Rem brandt allergisch was Voor nik kel, want op sommige zelfpor tretten draagt hij een oorring en hier is Zljll OOM ftlisl dik en rood. Maar in dit geval is dat gokken." Met uitzondering van dit portret hebben Crijns en Van Leeuwen alleen schilderijen gebruikt waarmee een echte diagnpse' kon worden gesteld. „Ik stel de diagnose aan de hand van wat ik zie, het verhaal achter het schilderij als dat bekend is en de epidemieën en de ziekten die heersten in de tijd dat het schilderij werd ge maakt", legt Crijns uit. „In mijn eigen praktijk onderzoek ik de patiënten nu kan ik alleen maar kijken." Crijns en Van I.eeuwen keken vooral naar schilderijen uit de zestiende en zeventiende eeuw „Wc hebben kunst genomen waar de huidaandoening alleen een detail was en niet het hoofdonderwerp. In die 16e en 17e eeuw werd erg realistisch geschilderd en zijn de aandoe ningen dus vaak goed weerge geven." Crijns neemt een vlugschrift over syfilis als voorbeeld „Syfi lis is in 1493 met Columbus naar Europa gekomen. In dit vlugschrift uit 1484 wordt door een geleerde beweerd dat de planeten ongunstig samen zijn gekomen en dat daardoor syfilis is ontstaan. Vroeger werd hel behandeld met kwikdampen, maar op een andere afbeelding zie je wat daar de gevolgen van zijn. Iemand ligt over te geven van de kwikdampen en men dacht in die tijd dat de ziekte zo het lichaam verliet. Maar feite lijk is het gewoon kwikvergifti ging. En daaraan gingen ze eer der dood dan aan de syfilis." Het hoofdstuk over couperose neemt Crijns zelf met een kor reltje zout. „Op schilderijen zie je vaak narren met rode neuzen. Je zou kunnen zeggen dat zo'n nar dus couperose heeft, maar het kan ook het benadrukken 7iiii «n hef type mem een feestneus." Uitleg Een groot gedeelte van het boek gaat over de pest van de mid deleeuwen. maar ook de ziekte van deze eeuw. aids. is afge beeld rijn «vttn op een tdae ning van Axel Veter. „De teke mng is eigenlijk geen uitbecl ding van aids, maar van het Ka posi sarcoom. bruin-rode en blauw paarse vlekken Omdat dat vooral bij aids patiënten voorkomt hebben we het opge nomen in ons boek. We hebben Vater gebeld om uitleg te vra gen. Hij was de enige kunste naar bij wie we het verhaal ach ter de tekening 70 konden ho- Het bock 'Huidziekten In de beeldende kunst' is een uitgave van Glaxo In Nieuwrgein en wordt uitsluitend verspreid In medische kring. Het boek is dus niet verkrijgbaar In de bockhandcL Bodemvervuiling door dieselpomp Wethouder V. Wensveen gooit de blikken om waarmee de toegangsdeur tot de dagverzorging is versperd. 'Unieke samenwerking' gericht op grotere zelfstandigheid ouderen Het kostte wethouder V. Wensveen enige moeite, maar na een aantal pogingen wa ren alle blikken omgegooid waarmee de toegangsdeur tot de nieuwe Dagverzorging van het Sophiekehuis was gebarricadeerd. De officiële opening van het project in het Wassenaarse verzorgingstehuis was daar mee een feit. In een speciale ruimte kunnen ouderen die nog zelfstandig wonen een dag per week voorlopig op dinsdag te recht. Het projekt is tot stand gekomen in samenwerking met het Sophiekehuis, de Stichting Thuiszorg 'Horst en Vlietsteden' en de Stichting Welzijn Ouderen Wasse- Steeds meer ouderen willen zo lang mo gelijk thuis blijven wonen, oojc al kunnen ze niet alle taken meer zelfstandig aan. „Vroe ger was het óf thuis óf in een verzorgingste huis", aldus Chr. van Veen, voorzitter van het bestuur van het Sophieke Huis. „Dat is nu niet meer het geval. 'Zorg op maat' is de term van de jaren negentig. Dit project speelt daar op in. Met de nieuwe ruimte in het Sophieke Huis is er een extra mogelijk heid bijgekomen om de overgang naar het verzorgingstehuis uit te stellen." Creatief De nieuwe tak van de thuiszorg richt zich onder meer op oudere alleenstaanden, mensen die zich geïsoleerd voelen of net uit een verpleeg- of ziekenhuis zijn ontslagen, maar nog niet geheel zelfstandig kunnen wonen. In de nieuwe ruimte van het Soh- pieke Huis kunnen ze creatief bezig zijn met handwerken, gymnastiek en zingen, maar ook gewoon ontspannen een praatje maken met leeftijdgenoten. Voor de warme maaltijd wordt gezorgd. De eigen bijdrage van deelnemers is 10,50 gulden per dag en daar zit een driegangen-menu bij inbegre pen, evenals koffie, thee en het vervoer van en naar het Sophiekehuis. „Het is geen uniek project, want er is al enige tijd dagzorgvoorziening in het Wasse naarse", aldus T. Meijer, directeur van de Stichting Thuiszorg 'Horst en Vlietsteden'. „Maar de samenwerking tussen de verschil lende instanties is wat het in dit geval zo bijzonder maakt." Hij hoopt hiermee indi rect een signaal af te geven aan de plaatse lijke politiek dat het ook anders kan. „We moeten de zorg verbeteren en de beste ma nier om dat te doen is meer onderlinge sa menwerking tussen de verschillende hulp organisaties." Ook wethouder Wensveen wees op de unieke samenwerking en het belang van 'zorg op maat'. „We moeten ouderen zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen. Dit project verschaft ze die mogelijkheid. Bo vendien is ook de partner van de oudere bij dit initiatief gebaat, omdat hij voor een dag van de zorg ontlast wordt." De pilaren van de oude kloos terpoort bij de Goede Herder kerk krijgen een opknapbeurt De raadscommissie openbare werken heeft gisteravond inge stemd met dit voorstel van bur gemeester en wethouders. De opknapbeurt van de enige over blijfselen van de kloosterpoort gaat 6500 gulden kosten Ook de dam hoort bij de oude kloosterpoort. Gebleken is dat de damwanden in slechte staat zijn: er sijpelt water door. De re paratie van de dam inclusief duiker kost minstens 10.000 gulden. Dit vonden de commis sieleden te veel van het goede. „Die poort moet je behouden, want die maakt deel uit van de historie van Zoeterwoude. Daar moet je nu snel wat aan doen. want er vallen gewoon stenen uit. Misschien moet die dam over tien jaar eens aan de beurt komen", meende J. Stuijt van Progressief Zoeterwoude. De vertegenwoordiger van het CDA was het met hem eens, maar WD'er II van der kom niet. Hij vroeg zich af of het op deze manier geen weggegooid geld was. „Als je aan die dam muren niets doet, zakken ze op den duur in elkaar en houd je alleen die pilaren over. Ik blijf bezwaar maken." VOORSCHOTEN» Een lekkende dieselpomp in een garagebox van een bedrijf aan de Beetslaan in Voorscho ten heeft voor een aanzienlijke bodemvervuiling gezorgd. Een woordvoerder van de gemeen telijke afdeling milieu kan geen schatting maken van de hoe veelheid olie die in de grond is weggestroomd, maar gaat er vanuit dat het behoorlijk wat moet zijn geweest. Ook in het rioolstelsel is dieselolie aange troffen. De politie kwam de vervuiling op het spoor na klachten van bewoners van het bejaardente huis Forescate over stankover last. Het rioolstelsel is inmiddels schoongemaakt en de eigenaar van de tank heeft een bedrijf in de arm genomen dat de vervuil de grond afgraaft. Pas dan wordt duidelijk wat de precieze omvang van de vervuiling is. Opknapbeurt r pilaren s, -■ kloosterpoort zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17