Leiden Regio Ai Gemeente krijgt toch schadeclaim 'Rembrandtplein' ligt nog braak 'Hoofdredacteur wil ik altijd blijven' Agenten bedreigd met pistool Deen tijdens slaap in trein beroofd 'Er gebeurt in Leiden gewoon helemaal niks' VRIJDAG 3 APRIL 1992 13 Video-express yt r Het wordt de vi- I D deo-liefhebber nog makkelijker gemaakt: Slaaghwijk-bewoonster An Kleefstra bezorgt de ban den aan huis Huidziekte yEen dermatologe I van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp onderzocht huidaandoe ningen in de schilderkunst JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN GERT VISSER (CHEF) Talloze auto's vernield in bussluis Een aantal bewoners uit de Stevenshof eist een schade vergoeding van de gemeente. Ze zijn vlak na de opening van de Stevensbrug met hun auto in het gat gereden voor de bussluis aan de verlengde Agaatlaan. De automobilis ten houden de gemeente daarvoor verantwoordelijk. Lei den ontkent overigens schuld te hebben. i Rongen van het jongerenblad Catch. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN LOMAN LEEFMANS Nadat de Haagsche Schouw brug eind vorige maand plotse ling moest worden gesloten, leidde de gemeente het verkeer om via de Stevensbrug, die nor maal alleen toegankelijk is voor bussen en fietsers. De nieuwe route bracht een aantal auto mobilisten in verwarring.1" Het was de bedoeling dat het ver keer uit de Stevenshof na de brug linksaf sloeg, en vervolgens de Hoge Morsweg opreed. Zo'n 80 automobilisten reden echter rechtdoor, de busbaan op. Twaalf auto's belandden ver volgens in een grote kuil van de bussluis, die juist was bedoeld om auto's van de busbaan te weren. Een van de 'slachtoffers', Stevenshofbewoner Van Weren, stelde al dezelfde week de ge meente aansprakelijk voor de schade aan zijn auto. ,,Je let op de oranje borden, want het is een omleiding", aldus Van We ren. „Die waren er niet. Ik reed rechtdoor, meteen gevolgd door vijf andere auto's. Kort daarop klapte ik met het voorwiel in dat gat. Lekker bijdehand van de gemeente". Zijn wagen liep on- 'Verhuizing Ons Buiten en Roodenburg onhaalbaar' leiden wim koevoet De volkstuinders van Ons Bui ten en de voetballers van Roodenburg hoeven niet te ver huizen naar de Broek- en Si- montjespolder in Oegstgeest. Het plan hiervoor van het Oegstgeester CDA-raadslid D. de Ruyter is onhaalbaar, zeggen zowel D. Halfwerk, hoofd stede- bouw van Leiden, als J. Hermes, directeur gemeentewerken van Oegstgeest. Met zijn plan had De Ruyter de Broek- en Simontjespolder groen willen houden. Daar wor den nu tussen de 600 en 1050 woningen gedacht. Toch was Leiden in de gelegenheid ge weest te bouwen, maar dan op eigen grondgebied, redeneerde het raadslid. Halfwerk, die tevens secreta ris is van de stuurgroep die in regionaal verband ruimte in de polders zoekt voor minstens 10.000 woningen, zegt dat De Ruyters idee in Leiden van meet af aan als onhaalbaar is be schouwd. „Het verplaatsen van volkstuinen is hoe dan ook ont zettend problematisch. Een ver standig politicus begint daar niet aan. Bij Ons Buiten hebben de mensen jarenlang aan hun eigen Hofjes van Eden gewerkt, ze hebben daar heel hun ziel en zaligheid in gelegd. Er zitten daar tal Vein persoonlijke ge schiedenissen achter. We heb ben het kortom over emotie. En voor Roodenburg geldt precies hetzelfde." Ook directeur gemeentewer ken Hermes van Oegstgeest heeft het plan al afgeschreven. „De hoogspanningskabel zit ons in de weg. In polders kun je dat ding nog een beetje ontlo pen maar in die Leidse strook gaan de kabels er in de lengte richting overheen, waardoor een maximumhoeveelheid te bebouwen grond verloren gaat. Uit de eerste berekeningen blijkt dat er ruimte is voor zo'n 300 huizen, nog niet de helft van wat in de Broek- en Si montjespolder kan." Raadslid De Ruyter vindt het 'nu niet wijs' om te reageren. Ik hoor dit allemaal uit de derde hand. Ik verwacht een goed on derbouwd verhaal van burge meester en wethouders. Blijkt mijn plan'onhaalbaar dan zal ik niet eigenwijs zijn." geveer 7000 gulden schade op en was rijp voor de sloop. Door het relaas van Van We ren in deze krant, namen ande re bewoners uit de Stevenshof, die eenzelfde tuimeling hadden gemaakt in de 'valkuil', contact met hem op. Onder anderen De schade aan mijn auto was 7 mille een ouder echtpaar dat ook zijn auto weg moest doen omdat de opgelopen schade hoger was dan de dagwaarde. Van Weren heeft, mede op advies van de rechtswinkel en de verzeke ringsmaatschappij, besloten een aangetekende brief naar de leiden janet van puk Het gras groeit maar door. Maar verder lijkt de tijd stil te staan in de Weddesteeg, waar ooit een schildersplein ter ere van Rem brandt van Rijn moet komen. Sterker nog: het had er al lang moeten zijn. Eind vorig jaar werd de ge meente 'opgejut' om snel drie ton beschikbaar te stellen voor het project. Acht bomen op het plein, een groot kunstwerk en een zuil met reprodukties van etsen van Rembrandt moesten toeristen naar de Weddesteeg trekken. Zij zouden na een be zoek aan de Leidse Rembrandt- expo in De Lakenhal in de stad nog allerlei andere herinnerin gen aan de beroemde schilder kunnen aantreffen. gemeente te sturen waarin schadevergoeding wordt geëist. Mogelijk ondertekenen ook an dere onfortuinlijke automobilis ten die brief. Van Werens verzekeringsmaat schappij, Van Dien uit Alphen aan den Rijn, stelt een onder zoek in naar de verkeerssituatie bij de brug in het bewuste weekeinde, maar heeft de ge meente inmiddels wel aanspra kelijk gesteld. „Naar mijn me ning moet er toch wat aan de hand zijn als er niet een maar twaalf mensen daar schade op lopen", aldus schade-expert Thomas van Van Dien. Bij Cen traal Beheer in Apeldoorn, waar de gemeente is verzekerd, wordt bevestigd dat de gemeen te aansprakeljk is gesteld. Ook zij zullen de zaak onderzoeken. Uit het feit dat er een dag na de openstelling van de Stevens brug extra oranje borden met dikke zwarte pijlen zijn opge hangen bij de bussluis, mag vol gens verkeersambtenaar J. van Velzen niet worden geconclu deerd dat de gemeente zich ver antwoordelijk voelt voor de on gevallen: „Er staat zonder twijfel linksaf aangegeven. Het was duidelijk genoeg. Dat er later zes-dubbeldikke borden zijn ge komen, wil niet zeggen dat we ook aansprakelijk zijn. We had den ook kunnen zeggen 'de mensen zijn eigenwijs en ze zoeken het zelf maar uit'. Dat hebben we niet gedaan en daar om die extra bordjes." Het grasveld tegenover de plek waar Rembrandt ter wereld kwam ziet er echter nog weinig opwindend uit. De tentoonstel ling in het gemeentelijk muse um is inmiddels al afgelopen en wanneer de schoppen de grond in gaan weet niemand. „Ik vraag me ook weieens af hoe het komt dat het zolang duurt en of er ooit nog wel iets zal ge beuren. Het is bepaald niet een project waarmee Leiden opvalt qua snelheid", zegt een ambte- A. van der Ree van de directie kunst en cultuur is bij de ge meente degene die zich bezig houdt met het project. Hij maakt zich niet zoveel zorgen over het peperdure pleintje. De kunstenaar - met wie overigens al zeven jaar wordt gesproken leiden marjolein van rotterdam Tim van Rongen is niet van plan er snel mee op te houden. Met zijn scholierenblad Catch gaat het zo goed dat hij er niet over peinst om ooit iets anders te gaan doen. „Ik ben nu hoofdre dacteur en dat wil ik mijn hele leven blijven", zegt hij zelfver zekerd. Het eerste nummer van Catch is inmiddels verschenen. „Zo, daar is het dan eindelijk. Een jongerenblad gemaakt door jongeren voor jongeren", meldt Tim (17) op de eerste pagina. In over een beeld - heeft de officië le opdracht gekregen en verder heeft de vertraging te maken met de bouwvergunning die er voor moet worden afgegeven, zegt Van der Ree. Bovendien is nog niet precies bekend hoe de bestrating precies wordt aange legd en welke kleur stenen wor den gebruikt. De cultuurambtenaar vertelt dat er geen tegenslagen zijn ge weest. „We hebben geprobeerd het heel snel voor elkaar te krij gen, maar het is slecht om het zo geforceerd te doen. Dat komt de kwaliteit niet ten goede." De expositie in De Lakenhal was wel dè aanleiding voor het besluit om het project in de Weddesteeg uit te voeren, geeft Van der Ree toe. „De tentoon stelling heeft de voortgang be- het nummer staat onder meer een uitgebreide reportage over skikampen, een artikel over hifi- apparatuur en iets over mode. 'Merkbewust' is het allemaal wel. Soms is alleen met veel moeite te onderscheiden waar een artikel ophoudt en een ad vertentie begint. Catch heeft een oplage van 10.000 exemplaren. Het blad is op de Leidse middelbare scho len verspreid. Gratis. „Want", zegt de jonge ondernemer, „scholieren hebben nu eenmaal niet zo veel geld." Het blad is daarom geheel uit advertentie inkomsten bekostigd. spoedigd. Er kwam toen wel aandacht voor en er was ook een doorbraak in de gemeente raad. Die vond toen dat er wel wat gebeuren moest, ook al hik te men nogal aan tegen de hoge kosten." Van der Ree kan niet zeggen wanneer er wat gaat ge beuren. „Of het voor de zomer af is? Ia, dan moeten we toch al een heel eind zijn." Dat het Rembrandtjaar 1992 dan al voor de helft is verstre ken, deert Van der Ree niet zo. leiden blijft de hier geboren kunstenaar 'in het zonnetje zet ten'. „Het atelier is blijvend en er is een wandelroute door de VW uitgezet. We zijn nu bezig met het maken van een planne tje om die route wat aan te kle den, met impressies en pane len", aldus Van der Ree. De adverteerders staan blijk baar te trappelen om hun wa ren via Catch te slijten, want de oplage van nummer twee heeft Tim meteen maar vertienvou digd. Honderdduizend Catchen zullen op allerlei scholen, nu ook buiten Leiden, voor het grij pen liggen. Een enorme uitbrei ding van het aantal adverteer ders was hiervoor noodzakelijk. Maar problemen heeft dat niet opgeleverd. Volgens de enthou siaste hoofdredacteur 'gaat het tweede nummer zeker door'. Tims blad begint intussen steeds minder op een eenvou dig scholierenblad te lijken. leiden wim koevoet Leiden doet mee aan het onder zoek van de Amsterdamse Boekmanstichting naar de sa menwerking van bedrijven en gemeente op het gebied van de beeldende kunst. Bestuursleden van de Be roepsvereniging Beeldende Kunstenaars (BBK), gewest Lei den, zeggen dat ze de uitslag nu al weten. „In Leiden gebeurt ge woon niks", stelt Anne Bakker. Haar collega Rudolf Smeets: „We zitten hier nog altijd op het niveau van de kerst- en nieuw jaarskaarten." Het onderzoek heet 'De Kunst, de Stad, de Markt' en komt oorspronkelijk uit Dordrecht waar een congres over dit thema is gehouden. Aanleiding van het congres was de afschaffing van de beeldende kunstenaarsregeling. Leiden is een van de tien middelgrote ge meenten van Nederland die on der de loep wordt genomen. Deelname aan het onderzoek kost enkele duizenden guldens. Volgens Truus Gobbels, we tenschappelijk medewerker bij de Boekmanstichting en coördi nator van het onderzoek, geeft 'De Kunst, de Stad, de Markt' een beeld van de mogelijkhe den die bedrijfsleven en over heid hebben om hun betrok kenheid bij de beeldende kunst te vergroten. Gobbels onder scheidt interne en externe be trokkenheid van bedrijven. In tern is de aankoop of huur van collecties. Een voorbeeld van externe betrokkenheid is spon soring. De rol van de overheid zou vooral een stimulerende moeten zijn. Volgens Gobbels hebben gro tere gemeenten het over het al gemeen gemakkelijker. „Daar zitten vaak ook de grotere be drijven, die sneller warm lopen voor prestigieuze projecten." Bakker van de BBK evenwel Zestig tot zeventig scholieren schrijven er stukjes voor. Door al het organisatorische werk komt Tim zelf, wat schijven be treft, aan niet veel meer toe dan de filmrubriek. Is zo'n onderneming dan niet wat al te hoog gegrepen voor ie mand die per slot van rekening nog examen moet doen? La chend zegt Tim: „Ik weet inder daad niet of ik dit jaar wel slaag." Maar heel vreselijk vindt hij dat niet. Hoewel aan zakken ook nadelen zitten. „Misschien dat dan mijn talenreis naar Amerika niet doorgaat. Dat zou toch wel jammer zijn." meent dat Leiden ook bij ge meenten van vergelijkbare grootte achterblijft. Ze noemt Dordrecht en Schiedam. „Daar wordt tenminste een kunste naarsbeleid gevoerd. In Leiden is het beleid alleen maar gericht op de consument, op de men sen die kunst willen aankopen of huren." BBK'er Rudolf Smeets valt haar bij. „In het atelieronder zoek van de BBK staat precies wat nodig is. Dat kostte maar 600 gulden, die de BBK overi gens uiteindelijk zelf heeft be taald. Er zijn in Leiden zat mo gelijkheden om zo'n driehoeks- relatie tussen overheid/bedrijfs leven, kunstenaars en consu ment te vormen Leiden doet goed zijn best als het gaat om het binnen de gemeentegren zen halen van bedrijven. Neem het Schuttersveld. Wat merk je echter direct? Dat de kunstuit leen die commerciële markt op gaat. Die kan werken voor enige tijd voor 75 gulden verhuren. Dan hoef ik niet meer aan te ko men met mijn vraagprijs van tien mille. De kunstuitleen ver schijnt dus gesubsidieerd en wel op mijn markt. Ie. reinste concurrentievervalsing. Ik kan alleen nog maar bij bedrijven terecht via de kunstuitleen. Daar moet ik dus heel lief voor zijn, wil deze zeef mij doorla ten." Veel beter van een stad, waarvan de cultuurnota voor het leeuwedeel over de perso nele invulling van de gemeente lijke afdeling kunst en cultuur gaat, kun je volgens Smeets ook niet verwachten. „Het gaat hier om de ambtenaren. Wij kunste naars staan in leiden in dienst van de ambtenaren. En als je over dit soort dingen begint, krijg je altijd te horen: wacht nou maar op hel centrum voor beeldende kunst. Tegen de tijd dat dat er is, hebben de kunste naars de Leidse markt echter al lang verlaten." Indonesië Projecten van de Leidse universiteit worden bedreigd door het conflict tussen Nederland en Indonesië Klachten over foto's LAK-theater laden» Bij de Leidse politie zijn klach ten binnengekomen van men sen die zich ergeren aan foto's in het LAK-theater. De grote fo to's hangen in de foyer van het theater aan de Cleveringaplaats en maken deel uit van de ten toonstelling 'Met Holland aan tafel en met Holland naar bed Op de foto's van 1.80 meter bij 60 centimeter staan parende paren afgebeeld. De mensen die opbelden ma ken zich "volgens een politie woordvoerder zorgen over 'deze verregaande vorm van norm vervaging'. vooral omdat schoolkinderen die een voor stelling bezoeken de foto's kun nen zien hangen, evenals toeris ten. De politie heeft contact opge nomen met medewerkers van het LAK. Zij vertelden dat het de bedoeling is dat de foto's wor den afgedekt als schoolkinderen het theater bezoeken. Boven dien kan de foyer worden afge sloten door middel van een si- trage. Maar dat wordt weieens vergeten, zeiden ze erbij. leiden» Twee Leidse agenten zijn van nacht in hun vrije tijd bedreigd door een 26-jarige Leidenaar met een vuurwapen. De politie mannen liepen rond half drie op de Turfmarkt en werden daar herkend door de 26-jarige Leidenaar die geregeld met de politic te maken heeft. Hij had iemand bij zich en het tweetal begon ruzie te zoe ken met de politiemannen Ze scholden en liepen opzettelijk tegen de agenfen aan. Plotseling trok de 26-jarigf een pistool, waarmee hij op de agenten richtte. Die gingen er snel van door en waarschuwden hun collega's. Agenten in kogelvrije vesten troffen de mannen aan op de Lammermarkt. De aanhouding van het duo werd verncht met getrokken pistolen. Zij hadden overigens geen wapen meer hij zich. Dat werd later gevonden in het plantsoentje bij de Prin- sessekade. De voor de politie onbekende man weigert zijn naam bekend te maken Modeshow voor blinden leiden» In dienstencentrum Mor- schwijck wordt op 14 april een modeshow voor blinden en slechtzienden gehouden. De mannequins lopen door de zaal zodat iedereen er aan kan voe len. Ook kunnen vragen worden gesteld over kleuren en combi naties van de dames- en heren kleding. Na afioop is er gelegenheid tot passen en kopen van de kle ding. De modeshow is een ini tiatief van de afdeling loeiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS). De man nelijke en vrouweijke modellen zijn in dienst van een confectie- l>edrijf uit Houten dat gespecia liseerd is in shows voor gehan dicapten. Overigens zijn niet alleen vi sueel gehandicapten en eventu ele lx "geleiders welkom, maar kunnen ook goed zienden ko men. De show wordt dinsdag 14 april om 14.00 uur gehouden in dienstencentrum Morschwijck aan de Topaaslaan. De entree is pmk leiden Een 38-jarige Deen heeft een tukje in de trein duur moeten bekopen. Terwijl hij lag te slapen heeft iemand uit zijn binnenzak zes travelers- cheques gehaald met een waarde van 450 dollar. De man zat in de trein uit /\msterdam en heeft aangifte gedaan bij de Leidse politie. Daar kwam gisteren ook een 47-jarige vrouw uit Warmond te recht. die zei dat ze een portemonnee met 250 gulden is kwijtgeraakt. De vrouw denkt dat haar beurs gerold is toen ze op het Leidse station in de trein naar Amsterdam stapte. Op de Haarlemmerstraat werd gisteravond de portemonnee gerold van een 38-jarige Katwijk»? vrouw. Er zat 500 gulden in. FOTO HIELCO KUIPERS Het schilderspleintje moest er van de gemeenteraad snel komen, maar ligt er nog steeds niet 'Snelheid komt kwaliteit niet ten goede' Nut onderzoek kunstsponsoring betwijfeld

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13