G-7 steunen GOS met 45,8 miljard Grimmige lentetij dingen Russische regering Miljoenendans om hout, olie, roebels en dollars Indonesië wil handel behouden Economie Drukte op beurs Rio Duitse winkels moeten verpakking terugnemen DONDERDAG 2 APRIL 1992 9 Topman Philips-België weg brussel De baas van Philips-België, U. Devoldere, heeft dins dag plotseling zijn ontslag ingediend. Officieel wordt een zwakke gezondheid als reden opgegeven, maar algemeen wordt aange nomen dat zijn vertrek te maken heeft met de grote problemen rond de Belgische videoketen Super Club, waarvan Philips grootaandeelhouder is. Super Club, dat honderd zaken heeft in België en vijfhonderd in de Verenigde Staten, staat voor bijna een half miljard gulden in het rood. Onderzoek McKinsey naar beurs Amsterdam Het managementsorganisatiebureau McKinsey gaat een onafhankelijke studie verrichten naar de internationale concurrentiepositie van de Amsterdamse effectenbeurs. Dat heeft het persbureau ANP gisteren uit zeer betrouwbare bron vernomen. McKinsey verrichtte eind vorig jaar al een studie naar de toekomst van de beurs in Frankfurt en adviseerde de Duitse beurs de handel op de vloer te vervangen door beeldschermen- handel. Begemann: ruim 15 procent winst breda» De Koninklijke Begemann Groep van Joep van den Nie- wenhuyzen, een conglomeraat van ongeveer 130 ondernemin gen, heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 85 miljoen gul den. Dat is 15,6 procent meer in 1990 toen de winst nog 73,5 miljoen gulden bedroeg. Dat heeft Begemann gisteren bekend gemaakt. De omzet groeide met 28,4 procent tot 1,74 miljard gulden. De orderportefeuille nam toe van 1,2 miljard gulden tot 4,2 miljard gulden. Bank of Taiwan in Amsterdam Amsterdam In navolging van het Taiwanese bedrijfsleven heeft ook de Bank of Taiwan zich per 1 april in Amsterdam gevestigd. De Bank of Taiwan, die in Amsterdam haar Europese hoofdkan toor heeft geopend, is zowel een officiële bank van de Taiwanese overheid als een commercieel dienstverlener voor het bedrijfsle ven. De Bank zegt „vertrouwen te hebben in Amsterdam als een belangrijk centrum voor internationale bankactiviteiten". JAKARTA IPS Het Indonesische bedrijfsleven wil de handelsrelatie met Ne derland op de oude voet voort zetten. Dat heeft het secretari aat van de Nationale Investe- ringsraad van Indonesië giste ren verklaard. „De betrekkingen met de Nederlandse zakenlie den zijn hecht en wij willen dat zo houden", aldus een functio naris van het secretariaat. De raad verwacht dat beide landen zich nu meer kunnen concentreren op uitbreiding van de bilaterale handel nu het V.S' zeggen nog eens een extra 2,1 miljard toe De zeven grootste industrielanden verenigd in de G-7 steunen de lidstaten van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) met in totaal 24 miljard dollar (45,8 miljard gulden). Dat heeft de Duitse onderminister van financiën, Kohier, gisteren meegedeeld. De Verenigde Staten zullen daarnaast nog eens 1,1 miljard dollar (2,1 miljard gulden) aan het GOS overmaken, zo heeft presi dent Bush gistermiddag bekendgemaakt. het ogenblik voorzitter van de G-7, die verder bestaat uit de Verenigde Staten, Canada, Ja pan, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië. Volgens Kohier hoopt de G-7 dat Rusland eind april wordt toegelaten als lid van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). Als Rusland lid is zal het jaarlijks ongeveer vier miljard dollar van het fonds kunnen le nen. Het IMF liet dinsdag weten dat de voorbereidingen voor het lidmaatschap vrijwel zijn afge- Het grootste deel van de G-7- hulp. 18 miljard dollar, bestaat uit leningen en uitstel van beta lingen van schulden. Daarnaast zal de groep een fonds van zes miljard dollar vormen om de koers van de roebel te stabilise- Volgens Kohier moet de hulp worden gezien als expliciete steun aan de economische her vormingen van president Jeltsin van Rusland. Duitsland is op rond. De 1,1 miljard dollar die president Bush gisteren toezeg de, bestaat geheel uit land bouwkredieten. Ook zullen de VS de huidige humanitaire hulp (onder meer voedsel en genees middelen) voortzetten, en zal nog bestaande 'Koude-Oorlogs- wetgeving' worden ingetrokken, aldus Bush. De aangekondigde hulp is vervat in een wetsvoorstel dat nog door het Congres moet worden goedgekeurd. Nu Amerika in recessie is, zul len de kiezers bepaald niet staan te springen om zoveel geld aan het GOS te geven, maar volgens Bush is „de prijs die we voor het hulppakket moeten betalen niets vergele ken bij de prijs die we zouden moeten betalen als democratie en hervorming in de voormalige Sovjetunie mislukken". rio de janieroHet aftreden van de Braziliaanse regering leidde deze week tot een koortsachtige handel op.de beurs van Rio de Janiero. Pas gisteren leek de zaak weer enigszins te kalmeren. De regering bood maandag haar ontslag aan aan president Collor de Mello na aanhoudende geruchten over corruptie. moskou peter princle THE INDEPENDENT „accent van de samenwerking met Nederland niet meer zo zwaar valt op ontwikkelingssa menwerking. Wij beschouwen Nederland als de poort naar Eu ropa en als zodanig een belang rijk handelspartner", aldus de Investeringsraad. Volgens het economische zaken in Den Haag heeft het Nederlandse be drijfsleven in de loop der jaren voor een bedrag van 2,4 miljard dollar (4,5 miljard gulden) in Indonesië geinvesteerd. De grootste investeerders zijn Shell, Unilever en Philips. Als de sneeuw smelt, worden plotse ling alle onverkwikkelijke zaken bloot gelegd die gedurende de winter zo mooi bedekt zijn gebleven. Op haar manier lijdt ook de regering van de Russische president Jeltsin onder een de wisseling der seizoenen. In januari en februari de maan den waarin stakingen en rellen wer den verwacht tegen de prijsstijgingen er bijna geen klachten. De jonge vice-premier Jegor Gaidar ver zekerde zelfbewust dat zijn hervor mingen in gang waren gezet. Dat werd met een zeker scepticisme ontvangen, maar zonder echte oppositie. De grote stap van Rusland in de richting van de kapitalistische wereld de aanvraag voor het lidmaatschap van het Internationale Monetaire Fonds en de vraag om financiële hulp lijkt te worden versneld. De G-7 en de Verenigde Staten hebben gisteren omvangrijke steun toegezegd en ook de boodschap van het IMF in Was hington is positief; de bestuurders zijn blij met de manier waarop de hervor mingen verlopen. De voorbereidingen voor het lidmaatschap van Rusland zouden bijna rond zijn waardoor Jelt sin en de zijnen in april al tot het IMF zouden kunnen toetreden. Wel waren er de afgelopen tijd sluipschutters van binnenuit, zoals vice-president Alexander Roetskoj en de voorzitter van het Russische parle ment, Roeslan Chasboelatov, die heb ben gezegd het verloop van de hervor mingen te liberaal te vinden. De meeste burgers leken Boris Jeltsin en zijn team van vrije-markteconomen een kans te geven op succes, maEft*er komt een nieuwe ronde van prijsstij gingen voor basisvoedingsmiddelen als brood en melk. „Niemand weet waar we naar toe gaan", zei Roetskoj vorige week op een bijeenkomst van politici en eco nomen onder de vlag 'Rusland op weg naar de 21ste eeuw'. Volgens hem is de economie niet meer onder contro le, is 80 procent van de bevolking tot armoede vervallen, is de liberalisatie van de prijzen niets anders dan op lichting en is de staat bezig uiteen te vallen. De scherpste aanval kwam van de oudere groep economen, die aan de kant zijn gezet toen de jongeren, zoals Gaidar, de macht grepen. Nikolai Pe- trakov, lange tijd adviseur van Michail Gorbatsjov, deed een oproep op het team van Gaidar om af te treden of van koers te veranderen voordat het te laat is en de sociale onrust zich over het hele land verspreidt. Alexander Jakovlev, de architect van de perestrojka die nu met Gorbatsjov in zijn nieuwe instituut samenwerkt, voorspelt dat de hele Russische rege ring maandag de laan zal worden uit gestuurd, wanneer het parlement zijn zesde congres houdt. Dat wil zeggen, als Jeltsin hen er niet eerst uitschopt, voegt hij eraan toe. Vanuit de veiligheid van zijn insti tuut sluit Gorbatsjov zich bij het koor aan. „Het is alsof we in een gekken huis leven", zegt hij. De bestuurders van het IMF vinden dat het overwerkte team van Gaidar nog een beetje harder moet werken en met meer details moet komen voordat het geld krijgt. Toch zette hei IMF dinsdag een belangrijke stap naar spoedige toekenning van het lidmaat schap aan Rusland. Het IMF •bestUUl wil Moskou een aandeel (en een daar mee verbonden stemrecht) van 3 pro cent geven. Als de ministers van fi nanciën van de aangesloten landen daarmee instemmen, wordt Rusland eind april, tijdens de voorjaarsverga dering van het IMF in Washington, lid. Op grond van zijn 'quotum' van 3 procent kan Rusland jaarlijks onge veer vier miljard dollar van het IMFle- nen, mits het fonds tevreden is over het economische beleid. Jeltsin is voor een deel van de druk door de knu-. n «Mn 60 heeft het vrijmaken van de olieprijzen die voor deze week was aangekondigd, uitge steld tot mei of juni. Hoewel hij op dit moment de populairste leider van Rusland is. met de meeste autoriteit, is het vertrouwen dat de burgers in hem hebben sinds hij vorig jaar juni is gekozen, met 24 punten gezakt voornamelijk vanwege de prijsstijgin gen. vertaling tuutje niemant5verdriet Russen redden Friese deurenfabriek van ondergang Groot verpakkingsmateriaal, zoals de verpakkingen van elektronica en koelkasten, moeten leveranders in Duitsland aJ sinds 1 januari 1990 te rugnemen. FOTO UNITID PHOTOi CH BOtR LEEUWARDEN IRENE OVERDUIN EN WIEBE PENNEWAARD Westerse zakenlieden kopen za ken op in het voormalige Oost blok. Transacties in de omge keerde richting doen zich niet voor. Althans, ze zijn hoogst uit zonderlijk. Bij Halbertsma Deu ren BV in het Friese Grou werd deze week de champagne ont kurkt ter bezegeling van de ver koop van de deurenfabriek aan het Russische bedrijf Ilytsj in de autonome deelrepubliek Komi. De verkoop heeft ruim een jaar in beslag genomen, aan merkelijk langer dan de bedoe ling was van Jippe Tinga, een 38-jarige zakenman uit Winsum en het brein achter de opmer kelijke transactie. Tal van om standigheden compliceerden de onderhandelingen en afwikke ling. De miljoenendans om bo men, deuren, olie, roebels en dollars laat zich lezen als een zakenroman. Januari 1991 Begin 1991 staat de deurenfa briek aan de vooravond van haar honderdjarig bestaan. Di recteur Tinga heeft bij de eige naar van de deurenfabriek, Sve- dex BV in Varsseveld, een mooi budget bedongen voor de festi viteiten: bijna 300.000 gulden. De 54 produktiemedewerkers van Halbertsma Deuren mor ren. Ze vinden dat het geld be ter kan worden besteed aan ver nieuwing van de verouderde apparatuur. Om te beginnen, zo vinden ze, moet de produktie van eenvoudige en goedkope binnendeuren (de zogenoemde Boconlijn) hoognodig worden gemoderniseerd. De vraag naar het kwalitatief gebrekkige eind- produkt zal anders op korte ter mijn geheel wegvallen. Dat erkent ook het moeder bedrijf en Tinga krijgt toestem ming een koper voor de Bocon lijn te zoeken. Hij ziet wel mo gelijkheden en schakelt Cons- sov BV in, waarvan hij aandeel houder is. Dit in Staphorst ge vestigde handels- en adviesbu reau is voor de helft in handen van Tinga en drie zakenvrien den en voor de andere helft van enkele Russische ondernemers. Februari 1991 Tinga vindt een gegadigde: de autonome Sovjet-deelrepubliek Komi. De tegen het Oeralge- bergte aangelegen republiek is ruim tien keer zo groot als Ne derland en is voor drie kwart bedekt met naaldwouden. Het staatsbedrijf Rossevzapstroj, ge vestigd in de hoofdstad Syktyv kar, heeft oren naar het aanbod om de Boconlijn te kopen, naar Komi over te brengen en daar weer op te bouwen. Rossevzap stroj levert deuren, maar deze zijn van abominabele kwaliteit. De voorbereidingen voor het eeuwfeest zijn ondertussen in volle gang en de fabriek lijkt op sterven na dood. De situatie verslechtert per maand. Betalin gen aan leveranciers kosten toe nemende moeite en de aanvoer van grondstoffen hapert. Alleen al het voortdurend gebrek aan reserve-onderdelen beperkt de oorspronkelijke capaciteit van 190.000 deuren per jaar met tienduizenden. Klanten klagen, omdat afspraken over levertij den niet worden nagekomen. In april spreekt Tinga met techni sche deskundigen uit Komi af dat zij de Boconlijn komen be kijken. Mei 1991 Het bedrijf viert feest. Achter de schermen gaan de onderhande lingen met Komi door. De niet onbelangrijke vraag is hoe Komi de Boconlijn wil betalen. Het antwoord luidde: in dollars, ver diend met olie. Tinga krijgt te horen dat de republiek jaarlijks twintig miljoen ton olie produ ceert. Via Sovjet-pijpleidingen wordt de olie verspreid, waarna Moskou met Komi afrekent. Tien procent van de olie mag de republiek houden en vrij beste den. Daarvan gaat 4 procent naar de eigen bevolking, waar door er 6 procent overblijft voor export. Omgerekend naar gul dens gaat het om een half mil jard. Juli 1991 De produktiemedewerkers in Grou kijken verbaasd op, als Tinga Russisch sprekende heren rondleidt in de fabriek. Volgens Moskou is er een gigantisch te kort aan deuren in de Sovjetu nie, waardoor er een levertijd bestaat van wel vijftien jaar. Hoe eerder Komi in dit gat kan springen, hoe beter. In alle stilte worden plannen gesmeed om niet alleen de Bo conlijn, maar de hele fabriek te verkopen. Dat biedt immers veel voordelen. De Boconlijn kan voorlopig in Grou blijven staan en snelle omscholing van werknemers in Komi wordt minder noodzakelijk. Daarnaast kan Komi Halbertsma volop hoogwaardig hout leveren. Door een fors opgeschroefde deurenproduktie zal het bedrijf als geheel weer rendabel kun nen worden gemaakt. Het gezelschap spreekt een verkoopprijs af van 5,75 miljoen gulden. Daarnaast beloven de Russen voor 2,75 miljoen gul den te investeren Het totaalbe drag moet uiterlijk op 15 de cember zijn gestort op de Sve dex rekening bij de Friesland Bank. Twee dagen later zal met de formele overdracht de ver koop van Halbertsma Deuren BV aan de republiek een feit zijn. Augustus 1991 Op 18 augustus luidt een po ging tot een staatsgreep de poli tieke ondergang van Gorbatsjov en de Sovjetunie in. De voorge nomen trip van Tinga naar Moskou op 19 augustus moet worden uitgesteld. Een week la ter reist hij alsnog af en treft in Komi een republiek in opperste verwarring aan waar gemaakte afspraken geen enkele waarde meer lijken te hebben. De afzonderlijke republieken claimen ineens het beheer over de oliepijpleidingen in hun ge bied. Dat compliceert de olie stroom van Komi naar Polen, waar de olie moet worden om gezet in dollars voor de Hal- bertsma-koop. Wellicht, en zelfs waarschijnlijk, stroomt de olie keurig langs de kranen en klep pen in de verschillende staten. De twijfels over wat binnen Sve- dex 'de Russische deal' heet, ne- In oktober komen de minis ter-president, de minister van buitenlandse handel en de mi nister van financiën uit Komi naar Friesland. Zij stellen Tinga en de zijnen gerust. De verkoop gaat gewoon door, maar ze heb ben koud gesproken of er doemt een volgend probleem op. De nieuw aangetreden Rus sische president Boris -Jeltsin bepaalt op 15 november per de creet dat er uitsluitend nog olie mag worden geëxporteerd, wanneer de opbrengst ten goe de komt aan voedsel voor de bevolking. December 1991 Terwijl Halbertsma naar lucht Biakt, veratriflct de 15de decem ber zonder dat het afgesproken bedrag is overgemaakt. Uitein delijk is er aan net einde van de maand nog maar 2 miljoen gul den door Komi gestort De on zekerheid over de Russische deal krijgt fikse afmetingen. Het personeel weet nog steeds van Al eerder gestarte overname besprekingen met andere gega digden, waaronder concurrent Picus BV in Eindhoven, leiden tot niets. Tinga werkt begin 1992 nog altijd koortsachtig aan de Komi-transactie en besluit de deurenfabriek zelf te kopen om de transactie te bespoedi gen. Op 21 januari richt Tinga de lege BV Halbertsma Deuren Holding op. Een dag later koopt deze holding alle aandelen van de deurenfabrikant voor het symbolische bedrag van één gulden. De holding verplicht zich daarbij om voor 31 mei de onroerende goederen over te nemen voor 3,75 miljoen. In februari reist Tinga op nieuw naar Moskou. Daar komt hij tot de conclusie dat de ver koop nog steeds kansen heeft. Maart 1992 Op 23 maart arriveert opnieuw een delegatie uit Komi op Schiphol met slecht nieuws. De regering van Komi heeft zich te ruggetrokken omdat de repu bliek de zeggenschap over de eigen olie is kwijtgeraakt. Er is ook goed nieuws. De onderhan delingen kunnen doorgaan met de zakenman Michael B. Gluz- man uit Komi. In het nieuwe scenario zal Halbertsma Deuren worden verkocht aan het bedrijf Ilytsj, dat voor een groot deel privé ei gendom is van Gluzman. Uit voering van het oorspronkelijke plan is uitgesloten. Op woensdag 25 maart laat Tinga de aandelen van Hal- bertsma Deuren BV twee keer van eigenaar wisselen. Eerst worden ze verkocht aan Cons- sov BV, die de aandelen onmid dellijk doorschuift naar Ilytsj. Weliswaar is de koopsom nog niet helemaal overgeboekt maar daar Ilytsj nog de 31 mei de tijd voor De handel is dus eindelijk gedaan Afgelopen maandag, twintig voor één. deelt Tinga aan de in de kantine verzamelde 75 per soneelsleden mee dat ze nu in een Russisch bedrijf werken Dit feit zal in juni worden gevierd. Op bescheiden wijze berlijn hans hoogenchjk De Duitse milieuminister Klaus Töpfer heeft overbodige verpak kingen. zoals tandpastadoosjes, bonbonfolie en fraaie cognac- en champagnedozen in de ban gedaan. Iedere klant mag deze verpakkingen sinds gisteren in de winkel achterlaten. De win kelier is verplicht deze tweede of derde verpakking gratis terug te nemen en te laten recyclen. Dat staat in het tweede deel van de verpakkingswet van Töpfer. jaarlijks belanden honderd miljard van dergelijke verpak kingen op de vuilnisbelt. Ze vul len de vuilnisemmers voor de helft en zorgen voor een gigan tische afvalberg. De winkeliers en handelaars hebben twee mogelijkheden: ze halen zelf die extra verpakkin gen eraf voor de verkoop of ze wijzen de klant er op dat de bal last kan worden achtergelaten. Daarna moeten de middenstan ders en grootwinkelbedrijven hot afval op eigen kosten ge schikt laten maken voor herge bruik. Prijsverhogingen worden niet of nauwelijks verwacht, hoewel het afvoeren en verwer ken van een container vol pa pier een bedrijf tussen de vijf tien en twintig mark kost. Het is de tweede fase van Töpfers milieuprogramma. In het eerste deel. dat op 1 januari 1990 van kracht werd. is gere geld dat het grote afval, zoals de verpakkingen van elektronica, koelkasten en dergelijke, door de leveranciers moest worden teruggenomen. De derde fase gaat 1 januari 1993 in Dan moeten ook verkoopverpakkin gen, zoals yoghurtbekertjes of shampooflessen worden terug genomen. De Europese Gommissie vreest dat concurrentfeverval sing kan ontstaan door eenzijdi ge IXiitse maatregelen. De han del zou. zo meent Brussel, wel eens de voorkeur kunnen geven aan produkten uit eigen land vanwege de langere afvoerweg van het afval van buitenlands fabrikaten. Brussel wil dat het probleem van de verpakkingen in Europees verband wordt aan- Rcpnkt Aangezien een aantal lidsta ten echter nog lang niet zo milieubewust is als bijvoorbeeld Duitsland. Nederland en Dene marken. kunnen zij Töpfers ini naneven in do ministerraad blokkeren. In Hk geval zijn on derdelen van de laatste fase van zijn plan, onder meer statiegeld op alle (lessen en op verpakkin gen van wasmiddelen, in strijd met de geldende EG-wetgeving.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9