Gaddafi dreigt met olie-boycot Buitenland Republieken Joegoslavië willen handel hervatten Arts: Kennedy stierf door kogel in voorhoofd Tien doden bij aanval op Dnjestr-separatisten Geweld domineert leven in Alexandra Oost en West gaan hand in hand verder 'Palestijnse gevangenen nog steeds gemarteld' Vakbond Peru gaat zich wapenen tegen terreur Straatmuzikant in de weg DONDERDAG 2 APRIL 1992 IPS mtff Prr« Service Opnieuw gevechten in Bosnië CORRESPONDENT De voormalige Joegoslavische republieken maken neel voor zichtig aanstalten om hun on derlinge handel te hervatten. De presidenten van de zes repu blieken hebben in Brussel afge sproken dat ze in principe hun grenzen weer openen, handels belemmeringen opheffen en de afgesneden bevoorradingslijnen voor elektriciteit en olie herstel len. Lord Carrington, de Britse voorzitter van de door de Eu ropese Gemeenschap gesteun de vredesconferentie, heeft dat gisteren meegedeeld. Hij noem de het een „aanzienlijke stap voorwaarts" dat de republieken in principe weer bereid zijn de economische banden aan te ha len. Het principe-akkoord, dat nog wel moet worden uitge werkt, voorziet ook in de terug keer van vluchtelingen. Servië vindt bovendien dat er een eind moet komen aan de economi sche sancties die de EG tegen Belgrado heeft uitgevaardigd. Het is onduidelijk wat Carri ngton de EG-ministers van bui tenlandse zaken maandag zal adviseren over eventuele diplo matieke erkenning van Bosnië- Hercegovina en Macedonië. Geen enkele republiek dreigde gisteren de vredesconferentie te verlaten wanneer de EG de af gescheiden republieken erkent. Maar de onderhandelingen tus sen Serviërs, Kroaten en mos lims over de toekomst van Bos nië en de bescherming van de rechten van minderheden vlot ten niet erg. De drie groepen gaan wel opnieuw proberen de kaart van hun land te herteke nen en het in te delen in min of meer autonome regio's. Tot zo ver onze correspondent. Vanuit Bosnië komen intus sen meldingen over nieuwe ge vechten. In de stad Bijeljina in het noordoosten vielen gisteren volgens de Servische televisie diverse doden. Inwoners die de ze etnisch verdeelde stad waren ontvlucht, verklaarden dat mos lims zich in het centrum heb ben verschanst achter barrica des, en dat Serviërs van alle kanten aanvallen. De Servische tv sprak ook over oplaaiende gevechten in Bosanski Brod, aan de grens met Kroatië. dallas »afpheeft bestudeerd. .Ik wilde het weten en ik zal het me mijn he le leven herinneren. Miin leven lang zal ik weten dat de presi dent gedood is door een kogel in het voorhoofdaldus Crens haw in de uitzending. De commissie-Warren, die het officiële onderzoek naar de moord deed, kwam tot de con clusie dat de president is dood geschoten door Lee Harvey Os wald die, in zijn eentje hande lend, tot drie keer toe in het achterhoofd van de president schoot. Charles Crenshaw, een arts die werkte op de afdeling traumato logie van het ziekenhuis in Dal las waar John F. Kennedy in 1963 werd gebracht voordat hij stierf, zegt dat de president is gedood door een kogel in het voorhoofd. Dat heeft hij gezegd in vraaggesprekken met enkele Amerikaanse tv-stations. Crenshaw zei dat hij voor dat het lijk in een kist werd ge legd zorgvuldig de hoofdwonden van de president zij In de toekomst aansluiting zal zoeken bij Roemenië. De aanval op Bendery vond plaats enkele uren na afloop van een ultimatum dat de rege ring van Moldova de separatis ten had gesteld om hun wapens neer te leggen. Met de aanval verbrak de regering een staakt- het-vuren dat zij dinsdag met een parlementaire delegatie uit Trans-Dnjestr overeen was ge komen. Ook in Tiraspol werd gisteren gevochten, maar daarbij zijn geen doden of gewonden geval len. De situatie in de stad is wel zeer gespannen. De Russische president Jeltsin stelde gisteren een deel de voor malige troepen van de Sovjetu nie in Moldova onder zijn bevel. Alleen die eenheden waar Mol dova aanspraak op maakt voor de opbouw van een eigen leger, vallen niet onder het besluit Gewapende eenheden van de militaire politie in Moldova zijn gisteren de voornamelijk door Russischtaligen bewoonde stad Bendery op de westelijke oever van de Dnjestr binnengetrokken om „groepen bandieten op te ruimen en wet en orde in het gebied te herstellen Dat heeft het ministerie van binnenland se zaken in Chisinau bekendge maakt. De plaatsvervangend burgemeester van de stad deel de telefonisch mee dat daarbij tien mensen zijn omgekomen. Bendery ligt tegenover de stad Tiraspol, de hoofdstad van de onlangs uitgeroepen Dnje str-republiek. aan de andere kant van de rivier de Dnjestr Dit gebied, waar voornamelijk Russen wonen, heeft zich afge scheiden van de republiek Mol dova omdat wordt gevreesd dat Historische bijeenkomst in Brussel correspondent Navo-troepen zullen over enke le jaren wellicht samen met hun vroegere tegenstrevers uit Oost- Europa oefeningen houden die zijn gericht op het uitvoeren van vredesmissies. Ook op het gebied van defensieplanning zullen 'Oost' en 'West' nauwer gaan samenwerken. Gisteren waren voor het eerst de ministers van defensie van de Navo, de Oosteuropese lan den, de Baltische republieken en het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) in Brussel bijeen. De Nederlandse minister Ter Beek noemde het een historische ontmoeting „en een uitbundige illustratie van de radicale veranderingen in de Europese veiligheidssituatie". Oekraïne, Wit-Rusland en Ka- zachstan verzekerden de Navo dat ze hun belofte zullen nako men om alle kernwapens voor 1 juli over te dragen aan Rusland. Maar Navo-secretaris-generaal Wörner bleef toch voorzichtig wat betreft Oekraïne, dat con trole over de kernwapens wil houden. Maar de Oekraïense minister Morozov verzekerde dat zijn land een niet-nucleaire staat wil worden. De suggestie van gezamenlijke oefeningen kwam van Ter Beeks Ameri kaanse collega Cheney. Die stel de ook voor dat eenheden van de Navo en de partners in de Noordatlantische Samenwer kingsraad voortaan samen op- sporings1 en reddingsoperaties ondernemen bij natuurrampen en vliegongelukken. Op de bijeenkomst in Brussel zijn afspraken gemaakt voor een reeks projecten. Op voorstel van Ter Beek wordt bekeken hoe de Navo kan helpen bij het verhelpen van de milieuproble men die legerplaatsen veroorza ken. Van Amerikaanse rege ringsfunctionarissen in Was hington is gisteren vernomen dat Rusland op langere termijn streeft naar een troepenmacht van 1,2 tot 1,3 miljoen man schappen. De militaire doctrine zal uitsluitend verdedigend zijn. Zo'n Russisch leger is volgens de Amerikanen veel minder be- dreigdn dan het voormalige Sovjet-leger, dat 2,5 tot 3 mil joen manschappen onder de wapenen kon roepen. JERUZALEM Rtr-DPA-DPA Palestijnse gevangenen worden nog steeds gemarteld tijdens verhoor door de Israëlische vei ligheidsdiensten. Dat schrijft B'tselem, het Israëlische Cen trum voor Mensenrechten, in een gisteren verschenen rap port. F.r zijn al eerder onderzoeken gedaan naar de ondervragings methoden. maar tot nog toe is er weinig verbeterd. „Geweld en mishandeling tijdens het ver hoor zijn routine geworden", al dus de organisatie. Naar schatting werden onge veer 5.000 van de 25.000 Pales- tijnen die vorig jaar gevangen zijn genomen, gemarteld. Daar bij werden zij onder meer gesla gen en opgesloten in een kleine ruimte met een zak over het hoofd. De Israëlische paramilitaire politie heeft gisteren in het vluchtelingenkamp Rafah op de bezette Gaza strook vier Pales- tijnen doodgeschoten De schietpartij brak uit toen de Is raëlische grenspolitie een auto achtervolgde waarin gezochte Palestijnse activisten zaten. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-bewegjng Inkatha in het zwarte woonoord Alexandra zijn de afge lopen twee dagen zeven mensen omgeko men. Zeker 23 mensen raakten gewond. De bewoners wierpen uit protest tegen het geweld barricaden op en gingen niet naar hun werk. Alexandra is een zwart woonoord in Jo hannesburg. Het is waarschijnlijk een van de dichtstbevolkte plaatsen ter wereld. Op vier vierkante kilometer leven volgens de officiële cijfers 350.000 mensen, 87.500 per vierkante kilometer. Ter illustratie: In Sand- ton, een rijke, blanke voorstad van Johan nesburg, waar Alexandra aan grenst, wonen 100.000 mensen in een gebied dat zeker tien keer zo groot is. De inwoners van Alexandra wonen in huisjes die, vanwege hun recht-toe-recht- aan bouwstijl, luciferdoosjes worden ge noemd, logementen en hutten van plaatij zer, hout en karton. De armoede grijnst je op elke van de 400.000 vierkante meters te gemoet, want meer dan de helft van de be roepsbevolking is werkloos. En armoede stinkt, zoals een schrijver over de Derde Wereld ooit opmerkte. Niemand kan zich herinneren wanneer het vuil voor het laatst werd opgehaald. Een van de vele krottenkampen heet Bay- rut. Het is een naam die voor heel Alexan dra van toepassing is, want in dit overbe volkte, straatarme getto woedt sinds drie weken een burgeroorlog. De strijdende par tijen bestaan, net als in de meeste andere townships, uit aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha. De Inkatha-sup- porters zijn Zulu's die in de logementen voor de trekarbeiders wonen. Zij zijn niet populair bij de inwoners van de buurten rond de logementen. Nooit geweest. De trekarbeider staat op de onderste sport van de sociale ladder en wordt met de nek aan gekeken. Toen bijna twee jaar geleden de machts strijd tussen ANC en Inkatha in de towns hips rond Johannesburg tot uitbarsting kwam, bleef Alexandra aanvankelijk de da gelijkse bloedbaden bespaard. Dat werd toegeschreven aan de grote gemeenschaps zin en de kwaliteiten van plaatselijke ANC- en Inkathaleiders. Nu speelt zich in Alexandra hetzelfde dra ma af als in de andere woonoorden. De lei ders hebben geen vat meer op hun aanhan gers, criminelen profiteren van de chaos, mensen beslechten onder het mom van po litiek privé-vetes en stammentegenstellin gen Irijgen racistische boventonen. In Alexandra heerst een 'cultuur van geweld', zeggen deskundigen. De inwoners noemen het burgeroorlog. Zeker 54 doden zijn er nu gevallen en een kans op een wapenstilstand, laat staan vre de, is niet in zicht. ANC en Inkatha beleg gen dagelijks persconferenties waar ze el kaar ritueel verketteren. Er wordt in geza menlijke comités driftig overleg gepleegd, maar in straten moeten brandende barrica den voorkomen dat desperado's vanuit mi- nibusjes in het wilde weg op voorbijgangers schieten. Alexandra is vorige maand tot 'onrustge- bied' verklaard. Behalve politiemannen pa trouilleren nu ook soldaten door de straten. Er is een avondklok ingesteld. Het maakt niets uit: de meeste doden vallen 's avonds en 's nachts. Overdag zorgen de Casspir- pantserwagens er voor dat de situatie in de politierapporten 'rustig, maar gespannen' kan worden genoemd. Vlak bij het Madalalogement blussen brandweerlieden uit Sandton de smeulende resten van een uitgebrande hut. Zij dragen kogelvrije vesten. Vijf politiemannen in ca mouflagepakken slaan met het geweer in de aanslag het blussingswerk gade. Er klinken schoten. Een man brengt zijn persoonlijke bezittingen, wat kleren, schoenen en een steelpan, in veiligheid. De hut was in brand gestoken door de politie, zeggen een paar jongens. Zij hebben geen enkel bewijs, maar het typeert hun haat jegens de handhavers van recht en or de. Het leger staat er beter op: daar valt wel mee te werken. Tegenover het Nobuhlelogement staat, als een bunker van pantserstaai, een Cas- spir van de politie. De geweerlopen steken uit de schietgaten, gericht op dit bolwerk van Inkatha. De bewoners hadden het vuur geopend op de politie, zegt een man met een drankkegel. Hij raadt ons aan ons uit de voeten te maken. „Voordat het donker wordt.." Een politievoertuig stopt vlak voor één de slachtoffers van het geweld in Alexandra. Extra voedselhulp naar Afrika brussel» De Europese Commissie wil snel voor een half miljard gulden extra voedselhulp naar Afrika sturen, ter bestrijding van de ernstige hongersnood in landen rond de Sahara en in de Hoom van Afrika. Het dagelijks bestuur van de EG vreest dat hongersnoden in Afrika, Zuid-Amerika en Azië 60 miljoen men sen bedreigen. Grootste organisme ter wereld londen Welk levend wezen is groter dan 20 voetbalvelden, weegt meer dan 10.000 kg en is tenminste 1.500 jaar oud? Het antwoord is: de Armillaria bulbosa, een reusachtige, paddestoe len vormende schimmel in het noordelijke bosgebied van Mi chigan. Wetenschappers hebben deze vandaag officieel be kroond met de titel het grootste levende organisme ter wereld. Jeltsin en Havel tekenen verdrag moskou De presidenten van Rusland en Tsjecho-Slowakije, Jeltsin en Havel, hebben gisteren in Moskou een vriendschaps verdrag getekend. Het document veroordeelt onder meer de ge welddadige onderdrukking door de Sovjetunie van de Praagse Lente in 1968. Rafsanjani weert radicalen nicosia De Iraanse Raad van Beschermers, waarin aanhangers van president Rafsanjani de dienst uitmaken, heeft 1.100 kandi daten uitgesloten van de parlementsverkiezingen op 10 april. Met de afwijzing van de kandidaten geeft Rafsanjani hoog opge leide technocraten voorrang boven radicale aanhangers van wij len ayatollah Khomeini. Van Riebeeck-dag niet gevierd Johannesburg Kaapstad zal op 6 april niet vieren dat ze in 1652 door Jan van Riebeeck is gesticht. De burgemeester heeft de vie ring van de Van Riebeeck-dag geschrapt omdat het 'eenzijdig is, gericht op de blanke minderheid, en verdeeldheid in de hand werkt'. Brug naar Westoever ingestort amman Een van de twee bruggen die Jordanië met de door Is raël bezette Westelijke Jordaanoever verbindt, is gisteren inge stort onder het gewicht van een tankauto met water. De houten Prins Mohammed-Damyeh brug zal binnen twee dagen worden gerepareerd en heropend. De brug vormt met de 71 jaar oude Koning Husayn-Allenby brug de enige directe verbinding met de Westoever. De Peruaanse vakbondsfedera tie CGT gaat een eigen gewa pende macht opzetten om zich tegen de guerrillabeweging het Lichtend Pad te beschermen. Dat maakte Pedro Huillca, se cretaris-generaal van de CGT, gisteren bekend. Huillca is voorstander van zo genoemde stedelijke rondas, naar het voorbeeld van de ge wapende zelfverdedigingsgroe- pen op het platteland. Daarin zijn zo'n 13.000 boeren vere nigd die door het regeringsleger zijn voorzien van wapens. „Wij gaan ons organiseren en wapens gebruiken om ons leven te beschermen en een einde te maken aan de straffeloosheid waarmee de terroristen opere ren. De terreurgroep heeft hon derden vakbondsleiders, ge meente-ambtenaren en buurt- leiders vermoord. Zij stierven zonder zich te kunnen verdedi gen", aldus Huillca. Arabische wereld betreurt VN-sancties De Libische leider Gaddafi heeft gisteren gedreigd met economische strafmaatregelen tegen de landen die de VN-sancties tegen Libië steunen. Tegen een Italiaanse krant zei hij: De sancties maken ons niet bang. Degenen die de zaak van mijn volk niet steunen, krijgen geen olie en kunnen geen zaken met ons doen." TRIPOU-NEW YORK The Ind-DPA-Rtr-AFP-ANP De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties gaf Libië gisteren tot 15 april de tijd de verdach ten van de bomaanslagen op een Amerikaans en Frans toe stel uit te leveren. Als Libië daaraan niet voldoet, worden de sancties van kracht. Die hou den een verbod in van luchtver- bindingen en wapenhandel met Libië. Vooral Groot-Brittannië en Frankrijk moeten het in het commentaar van Gaddadi ont gelden. Volgens de Libische lei der zijn deze landen niets meer dan marionetten van de Vere nigde Staten. Als Libië besluit tot een olie-embargo zullen zij echter nauwelijks iets te vrezen hebben. Want Italië en Duits land zijn de belangrijkste afne mers van Libische olie. De Arabische staten hebben gisteren terughoudend gerea geerd op het ultimatum dat de VN aan Libië hebben gesteld. De Arabische Liga „betreurt" het besluit en waarschuwde dat deze gevaarlijke gevolgen kan hebben. De Libische radio meldde dat in de straten van Tripoli mas saal werd gedemonstreerd. Scholieren en andere betogers hadden spandoeken bij zich waarop zij zwoeren de Libische revolutie te verdedigen en het VN-besluit werd veroordeeld. Irak omschreef de afkondi ging van de sancties als een on derdeel van een samenzwering in het Westen tegen de Arabi sche wereld. Kranten in Irak rie pen Arabische landen op zich niet te houden aan de straf maatregelen. Het was gisteren nog niet dui delijk in welke situatie de wes terlingen in Libië zich bevinden. Een dag eerder werd gemeld dat Europeanen in Libië problemen hadden bij het verkrijgen van een uitreisvisum. Een woord voerder van het Libische minis terie van justitie wees deze be- Muammer Gaddafi. foto afp richten later als „onwaar" van de hand. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft Nederlanders in Libië dringend opgeroepen dat land te verla ten. Maar de meeste van de 150 in Libië verblijvende Nederlan ders maakten weinig aanstalte het land met onmiddellijke in gang te verlaten. Volgens eerste- secretaris Van Dorth van de Ne derlandse ambassade in Tripoli is uiterst laconiek gereageerd op de oproep van het ministerie. Schmidt: Kohl moet ook zelf loon inleveren bonn Rtr De voormalige Duitse bonds kanselier Helmut Schmidt wil dat zijn opvolger, Helmut Kohl, zijn eigen salaris met twintig procent vermindert. Kohl moet een voorbeeld stellen om de ho ge Duitse looneisen tegen te gaan, aldus Schmidt in een vraaggesprek met het weekblad Stern. Kohl heeft als kanselier en parlementariër een salaris van 463.000 mark (ongeveer een half miljoen gulden) Volgens Schmidt is het onvol doende alleen werknemers op te roepen tot beperking van hun looneisen. „De politici moeten zelf het goede voorbeeld ge ven", aldus Schmidt. ,Als Kohl dat doet, kan hij met recht aan de industrie en de vakbonden vragen ook hun steentje bij te dragen." moskou Een lid van de Moskouse verkeerspolitie probeert een muzikant weg te duwen die op straat zijn muziek ten gehore brengt. Moskou was gisteren, tijdens de 1 april-festiviteiten, vergeven van clowns, acrobaten en muzikanten. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7