'Vergunning voor Dodewaard fout' 'HO, HO: Welkom Mr. Leprosy Control Binnenland CDA en PvdA achter voorstel euthanasie Dwaze Vaders eisen recht 'Vredesmissie Cambodja eervolle zaak' DONDERDAG 2 APRIL 1992 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappen* PersAenst Duitser gepakt voor moord in A'dam Amsterdam De politie van de Duitse stad Dortmund heeft daar een 25-jarige Duitser aangehouden die ervan wordt verdacht eind januari een 57-jarige landgenoot in de Nieuwe Foeliestraat in Amsterdam te hebben doodgestoken. Dat heeft de Amster damse politie gisteren verklaard. Het slachtoffer werd dood op straat gevonden. Volgens de politie heeft de verdachte een volle dige bekentenis afgelegd. De twee Duitsers zouden ruzie hebben gekregen over een vrouw. Philips komt sneller met cd-I den haag Philips schakelt voor de introductie van de zogeheten interactieve cd' (cd-I) in Europa over op een hogere versnelling. De speler voor programma's met beeld, tekst en geluid op een cd-schijfje ligt begin volgende maand al in Engeland in de win kels. Vlak na de zomer, waarschijnlijk ter gelegenheid van de Fi- rato in de Amsterdamse RAJ in september, moeten apparatuur en Nederlandstalige programma's voor ons land beschikbaar zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling pas in het najaar met de cd-I op de markt te komen. Export naar Duitsland in versukkeling den haag De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel ver wacht dat de Nederlandse export naar Duitsland dit jaar minder zal groeien en bloeien dan in de voorbije jaren. Nederland ver liest daarmee terrein op de Duitse markt. Vorig jaar steeg de we derzijdse handel tussen Duitsland en Nederland met 7 procent naar 119 miljard mark (134 miljard gulden). De Bondsrepubliek blijft verreweg de grootste handelspartner voor ons land. Neder land leverde de Bondsrepubliek het afgelopen jaar goederen ter waarde van 63 miljard mark ofwel 30 procent van de Nederland se export. Nederland voorzag daarmee in 10 procent van de Duitse import. Volvo maakte 35.000 auto's minder born Bij de Volvo-fabriek in Bom rolden vorig jaar slechts 85.000 auto's rolden van de lopende band. Dat waren er 35.000 minder dan in het jaar daarvoor. Dat heeft een woordvoerder van NedCar (de nieuwe Nederlandse naam voor de Volvo-fa briek) gisteren bevestigd. Boekte Volvo in 1990 al een verlies van 75 miljoen gulden, na de sterke produktiedaling wordt vermoed dat het resultaat vorig jaar nog beroerder was. Of dat klopt zal pas in juni blijken, als NedCar bij de Kamer van Koophandel in Eindhoven een beperkt jaarverslag indient. Nu het bedrijf voor tweederde in buitenlandse handen is, hoeft het zijn resultaten niet meer uitgebreid openbaar te maken. Kans op vernietiging door Raad van State groot De vergunning van de kerncentrale Dodewaard moet worden vernietigd. Dat blijkt uit een vertrouwelijk ambtsbericht van de Adviseur Beroepen Milieubeheer van het ministerie van milieu. Volgens de adviseur, mr. G. Menken, bevat de vergunningsaanvraag geen gege vens die het mogelijk maken een oordeel te vormen over het eventuele gevaar van de centrale. Op grond van het ambtsbericht is het zeer wel mogelijk dat de Raad van State volgende week dinsdag besluit de vergunning te vernietigen. van de vergunning op 8 januari 1988, protesteerde de Stichting Natuur en Milieu ertegen. Vol gens de Utrechtse organisatie is de vergunning ongeldig omdat er geen algemene inspraakpro cedure is gevolgd. Natuur en Milieu krijgt nu in het ambtsbe richt gelijk. De adviseur stelt namelijk dat groningen gpd De Raad van State buigt zich dan over de bezwaren van Milieudefensie en de stichting Natuur en Milieu tegen de ver gunning. Het ambtsbericht weegt zwaar bij besluiten van de Raad van State. Al meteen na het verlenen In april niet één prijs van 5 ton, maar twee pnjzen van 5 ton netto in de Staatsloterij. Koop dus snel loten, het kan t/m dinsdag 14 april bij de bekende adressen. Die staan in de Gouden Gids onder het kopje 'Staatsloterij'. Of bel 06 - 9595 (50 ct p/m). GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT. Kamer op bres voor sociale werkplaatsen den haag anp Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken heeft de Tweede Ka mer gisteren moeten beloven dat ze het geld voor de sociale werkplaatsen niet overhevelt naar het fonds Sociale Vernieu wing. De kamer vreest dat er banen verloren gaan in de soci ale werkplaatsen als het geld wel wordt overgeheveld. Ter Veld bestreed dat, maar ze kon de Tweede Kamer niet overtui gen. Alleen de PvdA - haar eigen partij - was het met haar eens. In het kader van de overheve ling van rijkstaken naar provin cies en gemeenten (decentrali satie) wilde Ter Veld de finan ciering van de sociale werk plaatsen regelen via de gemeen telijke fondsen voor sociale ver nieuwing. De gemeenten mo gen straks met dat geld van alles doen, zolang het maar onder de noemer sociale vernieuwing valt. De Tweede Kamer voorziet dat gemeenten dan voorrang geven aan andere zaken, waar door de sociale werkplaatsen er bij inschieten. Voor een plekje in een sociale werkplaats be staan nu al wachtlijsten van zestien maanden. Oppositie fel tegen den haag gpd De regeringsfracties van CDA en PvdA scharen zich achter het kabinetsvoorstel voor euthana sie en levensbeëindiging van wilsonbekwamen (zoals coma patiënten). Dat bleek gisteren tijdens het euthanasie-debat in de Tweede Kapier. Alle andere fracties, die overigens een min derheid vormen, zijn tegen het wetsvoorstel. Het voorstel handhaaft in grote lijnen de bestaande euthanasie praktijk: euthanasie blijft straf baar, maar artsen die zich aan zorgvuldig omschreven proce dures houden mogen er vanuit gaan dat zij niet znallen worden vervolgd. Nieuw aan het voorstel is het feit dat levensbeëindiging van wilsonbekwamen onder dezelf de meldingsprocedure valt als die voor euthanasie. Dat bete kent echter niet dat een arts voortaan niet hoeft te vrezen voor vervolging. Integendeel, euthanasie bij wilsonbekwamen blijft in het Wetboek van Straf recht gehandhaafd als moord. Het zal aan de rechter zijn om te beslissen of een arts recht vaardig heeft gehandeld en dus moet worden vrijgesproken. Al meer dan een uur staan de mensen in de brandende zon te wachten voor het paleis van de emir van Kano, in het noorden van Nigeria. Eindelijk maakt de traditionele vorst, een machtig man in de deelstaat, zijn entree, begeleid door onderdrukt ge roezemoes van de menigte. Het is een indrukwekkend schouw spel: de emir zit plechtig op een prachtig versierd paard, onder een roze-groene parasol. Voor hem uit lopen ih rood groene gewaden gehulde wach ters en vrouwen die zijn lof zin gen. Een streng kijkende 'lakei' in goudkleurig damast loopt voorop om de weg voor de stoet te banen. Als de emir afstijgt wordt hij door zijn wachters aan het oog onttrokken tot hij over de loper naar zijn ere-plaats op de tegen de zon overdekte tri bune schrijdt. Een paar minuten eerder heeft de gouverneur, de man die het officieel voor het zeggen heeft in de deelstaat, zijn op wachting gemaakt. Hij is door de regering benoemd en kwam met zijn escorte dan ook op be duidend minder traditionele wijze aanstuiven, in een toete rende auto met zwaailichten. Voor hem is ook een fauteuil op de eretribune gereserveerd. De ceremonie kan beginnen. Beide leiders en de inwoners van Kano zijn op deze bloedhe te donderdag in maart massaal uitgelopen om de Nederlandse fietser Frank van Rijn te begroe ten. Omringd door hordes zwarte kindertjes was hij, Fiets aan de hand, als eerste aange komen op het plein voor het pa leis. Het protocol gaat tenslotte voor en de machthebbers van Kano gaan boven een Nederlan der die langs komt fietsen. De menigte, door de radio al een dag van tevoren van zijn komst op de hoogte gebracht, dringt steeds opnieuw naar vo- wezenlijke gegevens ontbreken waaruit blijkt dat de centrale veilig en storingsvrij is. Tevens is de onderbouwing van het vei ligheidsrapport onvoldoende. Zodoende kunnen belangheb benden als milieuorganisaties het veiligheidsrapport niet be oordelen. De regering had daar om de vergunning niet mogen afgeven en de aanvrager (de ei genaar van de centrale, de GKN) niet ontvankelijk moeten verklaren, aldus Menken. Behalve het ontbreken van gegevens uit de adviseur kritiek op het door de overheid ter zij de schuiven van een verzoek van Milieudefensie om tot slui ting van de centrale over te gaan. Onderzoek heeft aangetoond dat jaarlijks het leven van dui zend wilsonbekwamen wordt beëindigd. Omdat er geen wet geving is en de arts in principe strafbaar is, gebeurt dat meestal in een stiekeme sfeer. PvdA en CDA hopen dat het nieuwe wetsvoorstel tot jurisprudentie zal leiden van de Hoge Raad. De twee regeringsfracties hebben goede hoop dat het voorstel nog deze kabinetspe riode rechtskracht krijgt. CDA- woordvoerder Van der Burg noemde het een „historische gebeurtenis", omdat voor het eerst sinds twintig jaar twee re geringsfracties het zo roerend met elkaar eens zijn over deze problematiek. WD, D66, Groen Links en de klein-rechtse fracties SGP, RPF en GPV verwerpen de kabinets voorstellen. WD, D66 en Groen Links, vinden dat euthanasie onder voorwaarden uit de straf bare sfeer moet worden ge haald. Zij verwerpen daarom het kabinetsvoorstel. SGP en RPF willen een algeheel verbod op euthanasie omdat volgens deze partijen niet de mens maar God beschikt over leven en dood. De GPV erkent welis waar de problematiek, maar vindt eveneens dat de huidige praktijk, dus ook de voorgestel de regeling, veel te ver gaat. De Stichting Schreeuw om Leven van L. Dorenbos heeft gisteren voor beroering gezorgd door op het Binnenhof folders te verspreiden waarin de eutha nasie-regeling een 'terugkeer naar Hitler-Duitsland' werd ge noemd. „Een schandalige tekst, in feite pure laster", aldus Ria Beckers (Groen-Links) tijdens het debat in de kamer. den haag In zijn eentje bleef een Dwaze Vader gisteren demonstreren op het Binnenhof, terwijl zijn geestverwanten binnen een petitie overhandig den aan de vaste kamercommissie voor justitie. In de petitie wordt aandacht gevraagd voor het recht van vaders om na een echtscheiding omgang te hebben met hun kinderen. Zelfs ais er een om gangsregeling is, houden gescheiden vrouwen zich daar niet altijd aan, tot leedwezen van de Dwaze Vaders. foto anp koen suyk Voor brigade-generaal Roos is beroepsleger de toekomst Kano loopt uit om Frank van Rijn (midden) te verwelkomen. ren om de volbepakte fiets van Van Rijn te bekijken. De fietser zit op een leunstoel onder een spandoek waarop Mr Leprosy Control zoals hij door de plaat selijke radiozender wordt ge noemd, welkom wordt geheten. Van Rijn is namelijk bezig aan een 16.500 kilometer lange fietstocht door Afrika om geld in te zamelen voor de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL). Als hij, gekleed in een t- shirt met de tekst Help cure le prosy (Help lepra genezen), in de stad Kano aankomt heeft hij er bijna 10.000 kilometer opzit ten. De emir en de gouverneur van de gelijknamige deelstaat vonden zijn tocht zo belangrijk dat zij hem persoonlijk wilden ontvangen. Lepra wordt door een bacte rie veroorzaakt en kan tot vrese lijke verminkingen leiden. Maar de ziekte is te genezen, mits je er vroeg genoeg bij bent. En over voldoende geld beschikt. Van Rijn haalt in Kano 70.000 Naira en 25.000 Dapsone-ta- bletten (tegen lepra) binnen voor de leprabestrijding. „Een fraai resultaat", vindt de Neder landse arts Kees van den Bosch, die voor de NSL in Kano de le prabestrijding binnen de Nige- riaanse gezondheidszorg coör dineert. Van Rijn, die zich heeft gespe cialiseerd in duizenden kilome terslange fietstochten, door kruist Afrika al voor de derde keer. De voormalig natuurkun- de-leraar begon in september vorig jaar in Dar es Salaam in Tanzania aan zijn monster- tocht. Het is de bedoeling dat hij in mei dit jaar aankomt in de Senegalese hoofdstad Dakar. In de landen waar hij door rijdt wil hij aandacht vragen voor de le prabestrijding en de mensen er op wijzen dat de ziekte kan worden genezen. In Nederland gebruikt de NSL zijn tocht om fondsen te werven; elke kilome ter die Van Rijn fietst kan wor den „gesponsord". In Nigeria logeert hij bij Ne derlandse lepra-artsen. In lan- foto anp jacco van lambalgen den waar de NSL niet actief is zet hij in de 'bush' een tentje op. 's Avonds kookt hij macaro ni, met kaas of tomatensaus. „Dat heb ik bij me", zegt hij. Aan het gepeperde Nigeriaanse eten begint hij niet. „De fiets is zo'n 55 tot 60 kilo zwaar met allemaal spullen die niets wegen", legt hij uit. Behal ve water en voedsel, vooral ma teriaal om de fiets in geval van pech te repareren. Reserveban den natuurlijk en 50 spaken „want soms heb je een spaken- epidemie en breken er opeens tien achter elkaar. Verder kan je bijna alles verhelpen met veters, touw en ijzerdraad. Daarmee red je het wel tot het volgende dorp". s' Avonds kijkt hij bij Van den Bosch op de bank naar de beel den die het plaatselijke televi siestation gemaakt heeft van zijn ontvangst in Kano. Nu lust hij eigenlijk wel een beker war me chocolademelk. Buiten is het meer dan 40 graden. den bosch louis burgers Bij het leger zijn de plannen van minister Ter Beek voor inkrim ping van het leger slecht geval len. Zonder cijfers gaat het om vage kreten die alleen maar voor onrust zorgen onder de militairen, is de reactie van de militaire bonden. Brigade-gene raal K. Roos, die over enkele we ken naar Cambodja gaat om lei ding te geven aan de VN-poli- tiemacht in Cambodja, deelt echter de mening van Ter Beek. Net als de minister is hij van mening dat een kleine beroeps leger effectiever is en gemakke lijker in te zetten voor vredes missies. Eenheden met dienstplichti gen ziin volgens Roos weinig flexibel. Zodra er sprake is van een vredesmissie moet elke dienstplichtige afzonderlijk worden gevraagd of hij deel wil nemen. Dat is onhandig, gezien Nederland „de VN ziet als het beste middel om de vrede te be vorderen", zegt Roos. Na vredesmissies in Libanon (Unifil), Namibia en Angola worden enkele duizenden Ne derlandse militairen ingezet in Joegoslavië en Cambodja. In beide landen moet worden toe gezien op het herstel van de vrede en moet de veilige terug keer van vluchtelingen naar hun woonplaatsen worden gewaar borgd. Nederland vervult daar- Volgens brigade-generaal Roos lopen de Nederlandse VN-troepen in Cambodja weinig risico. mee de belangrijkste taken van de vredesmissies en dat tekent het belang dat de VN aan de Nederlandse bijdrage hechten. In Cambodja neemt Roos de leiding op zich van de 3 600 manschappen sterke 'Civil Poli ce Component', een internatio nale politie-eenheid die samen met de (Cambodjaanse politie de terugkerende dorpelingen moet beschermen. Roos: „Het is een eervolle zaak dat Nederland gevraagd is zo'n hoge post te vervullen. Mijn taak zal ik uitvoeren in foto gpd raymond rutting goed overleg met de Cam bodjaanse minister Sin Son van nationale veiligheid. Maar hij weet dat hij mijn aanwijzingen moet uitvoeren. Wanneer er een conflict dreigt kan ik zijn mede werking af d wi n gen Voor de operatie levert Ne derland een bataljon mariniers, transportvliegtuigen en helikop ters. Verder stuurt Den Haag nog enkele tientallen deskundl gen op het gebied van mijnop- ruiming. Zij moeten Cambodja- nen opleiden die de naar schat ting twee tot drie miljoen mij nen onschadelijk moeten ma ken. De eerste zeven Nederlan ders zijn inmiddels met hun werk begonnen. De VN-vredesmacht moet uiteindelijk uit twaalf bataljons van eik 800 t<>i BSO unnap pen bestaan. In totaal gaan ct 22.000 man VN-personeel naar Cambodja. Roos. „Elk van de bataljons krijgt een speciaal ge bied toegewezen waar ze de sol daten van de strijdende leger tjes naar verzamelpunten bren gen en ontwapenen Uiteinde' lijk moet 70 procent van alle militairen gedemobiliseerd wor den." Roos wijst er overigens op dat de Nederlandse mariniers maar weinig risico lopen Het is Im mers niet de bedoeling dat ze als vredesstichters optreden. Zij moeten de vrede bewaken. Dat neemt niet weg dat er toch risi co's aan uitzending kleven. Het belangrijkste is een gezond heidsprobleem; in Cambodja komt veel malaria voor en dan vooral in het betwiste gebied in het noordwesten van het land. Een tweede probleem vormen de opstandige bewegingen: de Rode Khmer bij Pailin, de Fun Cin Pee (partij voor een vrij en neutraal Cambodja) bij Slso- phon en de KPLNF bij Samrong. En dan natuurlijk nog de veie mijnen. Roos: „De VN-troepen moeten zich daar voortdurend van bewust zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5