Studenten krijgen meer zeggenschap Ter Beek wil overleg met woedende militairen Pronk is van goede wil, maar ook een betweter Binnenland WDM-commissie wil afschaffing dienstplicht Vooral ministers van PvdA moeten inleveren Het nieuwe nummer r inlichtingen binnenland. Actie Greenpeace Stakingen NS maandag vrijwel zeker DONDERDAG 2 APRIL 1992 3 Alggmetn HeónXên&i CPO Cemeenid««ppe^e R Tippen bendeleider kost PTT'er baan Rotterdam Een medewerker van PTT-Telecom in Rotterdam, belast met het aftappen van telefoonlijnen, is gisteren op staan de voet ontslagen omdat hij de leider van een XTC-bende had verteld dat deze werd afgeluisterd. De man had een vertrou wensfunctie bij het zogenoemde servicebureau van het district Rotterdam. Daar houdt een handjevol mensen zich onder ande re bezig met het aftappen van telefoonlijnen. De PTT'er bekende gisteren bij onderzoeksrechter B. van der Aa in Amsterdam dat hij de XTC-bendeleider had getipt. Daarna werd hij door PTT- Telecom op straat gezet. Volgens een woordvoerder van PTT- Telecom was de man „betrapt" toen hij de geheime informatie doorgaf. Vietnamese asielzoekers uit kerken utrecht De ongeveer dertig Vietnamese asielzoekers, die hun toevlucht hadden gezocht in Nederlandse kerken, worden vanaf gisteren weer ondergebracht in de asielzoekerscentra van het ministerie van wvc. Zij vinden dat hun bewegingsvrijheid nu voldoende wordt gegarandeerd, aldus de interkerkelijke vluchte lingenorganisatie Inlia. De Vietnamezen hadden zich in decem ber van het vorige jaar in kerken verschanst, omdat ze bang wa ren dat ze naar Tsjecho-Slowakije zouden worden terugge stuurd. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft de Tweede Ka mer inmiddels toegezegd eerst het parlement te informeren, al vorens over te gaan tot verwijdering van de groep Vietnamezen (in totaal 458 man). Burgemeester Haren wordt vervolgd Justitie in Groningen heeft besloten burgemeester Haren te vervolgen. Hij wordt er van verdacht te i het veroorzaken van een aanrijding op K. Weide zijn doorgereden dinsdagavond 10 maart in Groningen. Voor het rijden onder i vloed wordt hij niet gedagvaard. Weide werd die avond in zijn woning geverbaliseerd. Getuigen hadden gezien dat de burge meester een aanrijding had veroorzaakt in Groningen en vervol gens was doorgereden. Ze noteerden zijn nummerbord. Uit een ademanalyse bleek dat de burgemeester 0,9 promille alcohol in z'n bloed had. De burgemeester gaf toe enkele glazen wijn te hebben gedronken voor hij in z'n auto was gestapt. Maar pas na thuiskomst had hij nog enkele glazen whisky gedronken. Uit een onderzoek, waarbij de whisky buiten beschouwing is gelaten, is gebleken dat de hoeveelheid alcohol tijdens het rijden ongeveer 0,5 promille moet hebben bedragen. Loslopende kangoeroe op Texel dood texel» Texel heeft zijn enige loslopende kangoeroe verloren. Af gelopen weekeinde werd de kangoeroe, die al twee jaar over het eiland sprong, dood aangetroffen. Het dier was afkomstig van café De Parel van Tessel in Den Hoom, waar de toenmalige eige naar Frank Berkhout kangoeroes hield. Een zwanger vrouwtje ontsnapte, waardoor even later twee kangoeroes in de Texelse Dennen rondscharrelden. De moeder werd twee jaar geleden doodgereden. De Vereniging van Dienstplich tige Militairen (WDM) moet zijn standpunt over de dienst plicht wijzigen. Dat stelt de Schaduwcommissie van de ver eniging, die op verzoek van het algemeen bestuur de huidige vorm van de dienstplicht heeft onderzocht. Op de ledenverga dering op 22 april zullen het be stuur en de leden zich over het rapport buigen en een stand punt innemen over de nood zaak van de dienstplicht. De WDM was altijd een prin cipieel voorstander van de dienstplicht „weger\s de maat schappelijke betrokkenheid en de positieve invloed van de niet aflatende doorstroom van jon geren op de democratisering van de krijgsmacht." Volgens het rapport van de commissie, dat vanmorgen aan het bestuur en de leden is aangeboden, zijn die maatschappelijke effecten echter onvoldoende om de dienstplicht in de huidige vorm te kunnen handhaven. De commissie komt in haar rapport niet tot een eenduidige conclusie. „Je kunt inderdaad in die zin spreken van een half slachtig advies", aldus een woordvoerder. „Maar het stuk is ook bedoeld als discussie-stuk. In de commissie zaten zowel mensen die de plicht willen af schaffen als handhaven. Beide standpunten zijn in het rapport naar buiten gekomen. De laden moeten nu maar een beslissing nemen." 225 miljoen gulden moet inle veren. Koks idee betekent ech ter ook voor andere PvdA-mi- nisters een forse aanslag op hun begroting. Minister Alders (vrom) moet 110 miljoen op hoesten, Ter Beek (defensie) 100 miljoen en d'Ancona (wvc) 85 miljoen. De problemen voor de PvdA-bewindslieden worden nog groter door een tweede voorstel van Kok. Hij wil de de partementale begrotingen in 1993 niet met de voorziene in flatie verhogen. Dat levert een bezuiniging van 1,3 miljard gul den op. Hiervan komt 210 mil joen van onderwijs, 105 miljoen van vrom, 90 miljoen van de fensie en 80 miljoen van wvc. Kok wil de 1,3 miljard gulden gebruiken om dreigende extra uitgaven op diverse terreinen mee op te vangen. De voorstellen van minister Kok (PvdA/financiën) voor het op stellen van de begroting 1993 treffen vooral de PvdA-bewinds- lieden. Met name minister Rit- zen (onderwijs) moet inleveren: ruim 430 miljoen gulden. Dat blijkt uit de zogenoemde Kader brief van Kok: een stuk waarin de begroting voor het komende jaar in hoofdlijnen wordt aange geven. Kok stelt voor nog openstaan de bezuinigingen van totaal 1,4 miljard gulden 'proportioneel' te verdelen. Dat wil zeggen dat de bewindspersoon met de grootste begroting, het meest moet bijdragen aan het bijeen brengen van dat bedrag. Dat is minister Ritzen die op zijn be groting van 33 miljard in totaal Voor inlichtingen over telefoonnummers, tclefoony< gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. lji)|IUj Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. Dordrecht De politie van Dordrecht maakte gistermiddag om vijf uur 25 actievoerders van Greenpeace los die zich hadden vastgeketend aan een goederen trein bij het Dordtse chemiecon cern Dupont. Greenpeace pro testeerde tegen het vervaardigen van zogeheten cfk's en hcfk's. i Dupont een van de grootste producenten ter wereld is. Greenpeace eiste dat het con cern de produktie van deze stof fen onmiddellijk zou stopzetten, omdat zij het milieu en de volks gezondheid aantasten. De eis van de demonstranten werd niet ingewilligd. Volgens Dupont moet de produktie van cfk's doorgaan zolang er nog geen af doende alternatieven zijn. De trein, die onder meer chloor be vatte (een belangrijke grondstof voor cfk's), was gistermorgen om half tien door Greenpeace tot stoppen gedwongen. FOTO ANP PAUL STOLK Belofte van Ritzen tijdens debat in Amsterdam Minister Ritzen wil dat studenten meer te zeggen krijgen over de kwaliteit van hun onderwijs. De studierichtings commissies, die zich daar speciaal mee bezig houden, moeten een zwaardere stem krijgen in het universitair bestuur. De minister wil dat regelen als hij de wet op het universitair bestuur gaat aanpassen. AMSTERDAM Ritzen beloofde dat tijdens een debat dat hij gisteren voerde met studenten aan de universi teit van Amsterdam. Het debat was georganiseerd door de LS- VB en werd geleid door de nieu we PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg. Tijdens het debat, waarop zo n vierhonderd stu denten waren afgekomen, wa ren de klachten over het kwali teit van het onderwijs niet van de lucht. De meeste aanwezigen von den dat veel wetenschappelijke opleidingen dat predikaat te genwoordig nog maar nauwe lijks verdienen. Vier jaar is vaak te kort, te docenten kunnen niet goed lesgeven en de begeleiding is slecht. De minister vond dat de studenten wel erg ongedul dig zijn. Er zijn bijvoorbeeld sinds kort speciale visitatiecommissies die het onderwijs beoordelen en hun invloed zal zeker merkbaar zijn, aldus Ritzen. Als voorbeeld van die invloed noemde hij het vernietigende oordeel dat zo'n commissie onlangs velde over politicologie ..Als die studie nu niet snel verbetert", zei Ritzen. „bestaat zij over een paar jaar Het Nederlandse onderwijs is niet slecht, sprak de minister de rest van de zaal tegen. Wel gaf hij toe dat de universiteiten nog steeds niet echt zijn ingesteld op grote massa's studenten. De problemen /ipi het grootst, zo bleek ook uit opmer kingen uit de zaal. bij studies als rechten en economie MM dui zenden studenten rondlopen. Opvallend was dat studenten uit de zaal klaagden dat zij hun studie te gemakkelijk en te op pervlakkig vonden. „We krijgen bij economie niet meer het werk van Marx of andere grote economen te lezen, maar een door de docent geschreven boekje", klaagde een van hen. „Helaas zijn er veel studenten die dat niet erg vinden. Zij ho ren op de universiteit eigenlijk niet thuis", vonden sommige aanwezigen. LSVB-voorzitter René Danen pleitte er daarom voor een voorbereidend jaar in te lassen. Wie van plan is verder te studeren, moet eerst een brugklas volgen en dan pas mag worden gekozen voor universi teit of hoge school. Volgens Da nen maken jongeren dan een meer gefundeerde keuze. Minister Ter Beek van defensie zal overleg voeren met het Centraal Georganiseerd Overleg Militai ren (CGOM) zodra er enig inzicht is in de gevol gen van zijn plannen voor de rechtspositie van militairen. Dit heeft een woordvoerder van Defensie mee gedeeld in antwoord op vragen over verwijten van militaire belangenverenigingen dat de minister nog slechts via de media met zijn personeel spreekt. Ter Beek heeft dinsdag ideeën ontvouwd over een nieuw, kleiner leger dat niet meer als een zelfstandige en op eigen kracht opererende strijd macht kan worden aangemerkt. De Nederlandse Officieren Vereniging (NOV), die ruim veertig procent van de officieren zegt te vertegenwoordigen, verwijt de minister met zijn uitspraken over mogelijke afschaffing van de dienstplicht „op onverantwoorde wijze" vooruit te lopen op de uitkomsten van het onderzoek van de Commissie Meijer. De NOV zegt zich te heb ben „geërgerd" omdat het maandelijks overleg met de minister, voorzien voor 19 maart, werd af gezegd „wegens gebrek aan gespreksonderwer pen". Ter Beek heeft al laten weten ook in april niet aanwezig te zullen zijn. „terwijl hij wel met zeer verstrekkende meningen en voornemens in de openbaarheid treedt. De minister spreekt dus kennelijk alleen nog maar met zijn personeel via de media". De OFBM. Onafhankelijke Federatie Belangen verenigingen van Militairen, verwijt de minister „opnieuw de pers te hebben gebruikt als bood schapper naar het personeel Hi| heeft „tOOi /ijn beurt gesproken": fJavo en personeel als direct belanghebbende moeten nog worden ingelicht. Bij de federatie zijn de Vereniging Belangenbe hartiging Militairen en de Landelijke Korporaals Vereniging aangesloten met tezamen 22.000 le den. Volgens de Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP), die ruim 26.000 leden heeft, heeft Ter Beek blijk gegeven van „volstrekte min achting" van het defensiepersoneel. Hij toont daarmee volgens de AFMP aan volstrekt niets te begrijpen van de grote ongerustheid over de in krimping van het leger. UTRECHT ANP hebben laten weten dat ze de uitnodiging van de NS-directie Stakingen bij de NS zijn komen- voor nieuw overleg afwijzen. NS de maandag bijna onvermijde- wilden de onderhandelingen lijk nu de Vervoersbonden FNV vanmiddag hervatten. Daarbij en CNV vanochtend definitief moest 'alles' bespreekbaar zijn, Leidse hoogleraar heeft begrip voor irritaties Indonesië YHAAG PETER V In het hartje van de Indonesi sche hoofdstad Jakarta, op het vroegere koningsplein, bevindt zich het Monas, het spits oplo pende monument van nationa le eenheid. Het is na 1949, na de onafhankelijkheid, gebouwd. Onderin zijn tientallen kijkkas ten opgesteld, waarin het kolo niale verleden aan de orde komt. Ze lopen uiteen van de komst van Jan Pietersz. Coen, de oorlog van Atjeh tot en met de Tweede Politionele Actie. Dagelijks lopen er klassen met schoolkinderen langs die zien hoe de voor de Indonesiërs zwarte bladzijden uit de ge schiedenis zich hebben voltrok ken. Een educatief element dat tot de verbeelding spreekt van ieder Indonesisch schoolgaand kind. Het is een symbool van nationaal bewustzijn. De Leidse hopgleraar dr C. Fasseur. haalt het Monas aan om aan te geven hoe belangrijk het koloniale verleden nu nog is voor de inheemse bevolking. Van Indonesische kant is het koloniale verleden niet dood. Hij noemt het dan ook verba zingwekkend dat minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) dat zo slecht heeft on derkend. Fasseur ziet in de recente breuk vooral een actie van Suharto tegen Pronk als sym bool van Nederlandse bemoei zucht. „Pronk is in zijn doen en laten een personificatie van de vooroorlogse Nederlandse be stuursambtenaar. Een goedwil lende, belangstelling tonende bestuurder, maar ook een bet weter en vreselijke bemoeial." Vorige week maakte president Suharto opeens bekend geen prijs meer te stellen op Neder landse ontwikkelingshulp. Het gaat in verhouding om een be scheiden bedrag van 300 400 miljoen gulden jaarlijks. Ook vroeg Jakarta om ontbinding van de IGGI, de bijna 25 jaar oude donorgroep, waarvan Ne derland het voorzitterschap be kleedt. Het eenzijdige besluit van Suharto lijkt het dieptepunt te zijn in de onderlinge relatie sinds de roerige schermutselin gen om Nieuw-Guinea. In 1963 had Soekamo nog de moed om het Westen 'Go to hell with your aid' toe te roepen. Maar nadat Suharto in 1965 na een putsch aan de macht kwam, werden de banden tussen Indonesië en het Westen hersteld. Dat werd be zegeld in de oprichting van de IGGI, de Intergouvernementele Group voor Indonesië, die het land jaarlijks miljarden dollars aanbood voor ambitieuze hulp programma's. Leidersrol Nederland bekleedde daarin als voorzitter een voortrekkersrol. „En voor Indonesië bood een Nederlandse leidersrol in het begin van de hulpperiode ook nog wel voordelenstelt Fas seur. „Nederland was een kleine partner en had veel deskundig heid in huis met betrekking tot Indonesië, waarover andere landen niet beschikten. Boven dien waren veel Indonesiërs ge oriënteerd op Nederland, of zelfs in Nederland opgeleid. Het lag daarom voor de hand om Nederland het voorzitterschap te geven." „Maar Nederland heeft het voorzitterschap veel te lang als vanzelfsprekend beschouwd. Van Indonesische kant is wel eens de wens geuit voor een an dere voorzitter maar daaraan is nooit gehoor gegeven. Bij Ontwikkelingssamenwerking heeft veel te lang het idee ge leefd een voorsprong te hebben op andere landen op het gebied van kennis over Indonesië. Ei genlijk had Nederland halver wege de jaren 80 het IGGI-voor- zitterschap moeten afstoten." Fasseur noemt hef begrijpelijk dat van Indonesische kant hier over irritaties ontstonden. Reactie Een andere factor voor de twee spalt zoekt Fasseur in de per soon Pronk. Toen Pronk in 1973 minister van ontwikkelingssa menwerking werd, koppelde hij hulp aan mensenrechten. „Op zichzelf is het logisch dat daar naar wordt gekeken", meent Fasseur. „Maar de manier waar op je je bezwaren naar buiten brengt, is veelzeggend." Pronk heeft „nogal heftig af wijzend" gereageerd op het bloedbad van Dili, november vorig jaar in Oost-Timor, vindt Fasseur. die op het moment van de schietpartij toevallig net op West-Java verbleef, voor het bij wonen van een conferentie over het koloniale verleden. „Van Indonesische zijde werd wel een reactie van Pronk verwacht, maar niet zo uitgesproken. An dere landen protesteerden veel meer binnenskamers." Fasseur vindt ook dat Suharto ver is gegaan om de kritiek te smoren. „Hij kwam niet met een witwasserig rapport, stuur de een paar generaals de laan uit. Dat zijn voor Indonesische begrippen ongehoorde feiten." Nederland reageerde ver heugd op het rapport, maar ver bond daaraan wel de wens om een internationaal onderzoek te laten verrichten. „Die reactie was veel kritischer dan van an dere westerse landen." Hij wijst erop dat de politiek van Suharto alti|d gericht is MM 1 evenwicht in sancties „Gene raals de deur uit, dan krijgt ook Nederlandse ontwikkelingshulp een klap." Om de militaire strijdkrachten genoegdoening te geven, treedt hij op tegen Ne derland. Fasseur „Irritaties onstonden ook bij Indonesië, omdat Pronk zijn hulp in eerste instantie op de allerarmsten richtte. Terwijl andere westerse landen, bij voorbeeld Frankrijk, grote pres tigieuze projecten haven en vliegvelden bouwden, hield Ontwikkelingssamenwerking zich bezig met kleinsc halige projecten in de arme regio: de aanleg van drinkwaterinstalla ties. ziekenhuizen, of onder wijsprojecten op het platteland. Voor een jong, zich ontwikke lend land onaangenaam, omdat het daarmee als het ware op de eigen tekortkomingen wat be treft de elementaire levensbe hoeften wordt gewezen." dus ook de flexibeler werktijden waar FNV en CNV tegen zijn. Dat heeft bestuurder W. Korte- weg van de FNV vanmorgen be kendgemaakt. „Op deze manier roepen NS de acties over zich af aldus Korteweg. Ex-voorzitter Groningen krijgt 8 maanden cel LEEUWARDEN OP Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen ex-voorzitter Renze de Vries van FC Gronin gen veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van acht Fn aan den IV voormalige penningmeester Siebe van der Pruik kreeg zes maanden en Wubbo de Boer, de voormalige vice-voorzitter, werd vier maan den opgelegd. Het hof tilt zwaar aan de ten laste gelegde feiten die er op neer komen dat de club tussen 1984 en 1989 een omvanpiik zwart geld circuit in stand hield waarbij voor ruim 2.2 miljoen gulden aan loonbelasting cn so ciale premies is ontdoken. De eis tegen De Vries was 15 maan den; tegen De Boer en Van der Pruik ieder 12 maanden. Hoger beroep weduwe Rost ARNHEM «OP De wed uw* Rost van Tonnin gen uit Vdp moet op 10 april verschijnen voor het gerethis hof in Arnhem. Daar dient het hoger beroep dat de 77-jarige heeft ingesteld tegen een ver oordeling door de rechtbank in daaHh plaats vanwege het verspreiden van beledigende teksten voor joden. Die staan te lezen in het boek 'Op zoek naar mijn htiwelijksrtng'. dat ze vorig jaar uitbracht. De rechtbank veroordeelde de Velpse c»p I QOt Wh I M een geldboete van 5000 gulden en in beslagneming van net bij een huiszoeking aangetroffen materiaal voor het boek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3