'Met anderhalf been in finale' WEES SLIM EINTZ^M MET NIKON MEE NAAR GÖTEBORG Lissabon lonkt voor Feyenoord Sport Nikon DONDERDAG 2 APRIL 1992 29 Berlusconi: Europese competitie milaan» Silvio Berlusconi, de eigenaar van AC Milan, heeft op nieuw gepleit voor een Europese competitie. In een interview in het blad Guerin Sportivo stelt Berlusconi dat het Europese be kertoernooi met een uit- en een thuiswedstrijd uit de tijd is. „De grote clubs", zegt de multi-miljonair, „steken enorme be dragen in hun elftallen, maar het risico blijft bestaan dat het Eu ropese toernooi in één ronde afgelopen is. De huidige manier, met een competitie voor de laatste acht in twee groepen van vier, is een verbetering, maar het doel moet natuurlijk zijn een volledige competitie, die zich over het hele seizoen uitstrekt." Schuster weg bij Atletico madrid» Bemd Schuster zal aan het einde van het seizoen Atle tico Madrid en Spanje verlaten. Het contract tussen de club en de Duitse oud-intemationaï loopt af. In een televisie-interview vertelde Schuster dat hij niet van plan is het contract te verlen gen en dat hij na twaalf jaar Spanje ook niet bij een andere Spaanse club, na Barcelona, Real- en Atletico Madrid, zal gaan spelen. Schuster wilde niet meer kwijt dan: „Mijn voetbaltoe komst is geregeld." In Madrid neemt men aan dat Benfica de nieuwe werkgever van Schuster wordt. FC Zwolle wint zaak utrecht FC Zwolle kan 150.000 gulden tegemoet zien van de KNVB. De eerste-divisie club werd gisteren door de rechtbank in Utrecht in het gelijk gesteld in de zaak die was aangespannen te gen de voetbalbond. FC Zwolle en de KNVB hadden reeds meer dan een jaar een meningsverschil over een bedrag van ruim 150.000 gulden. Die anderhalve ton had de KNVB zich in de ogen van FC Zwolle ten onrechte toegeëigend uit het faillisse ment van het toenmalige PEC Zwolle. FC Zwolle werd door de rechter in het gelijk gesteld. Volgens mr. Buysrogge, die namens FC Zwolle optrad, laat de uitspraak van de rechter niets aan dui delijkheid te wensen over. Bovendien is er uit af te leiden dat de KNVB onzorgvuldig en onrechtmatig heeft gehandeld. Vrouwen tegen Griekenland zeist» Het Nederlands vrouwenvoetbalelftal kan zaterdag weer een stap zetten op weg naar de kwartfinales van het toernooi om het Europese kampioenschap. Oranje, dat met Griekenland en Roemenië is ingedeeld in kwalificatiegroep 5, speelt op het veld van De Valk in Valkenswaard (14.30 uur) voor de tweede keer te gen Griekenland, nadat de uit-wedstrijd met 3-0 werd gewon nen. De acht groepswinnaars gaan door naar de eindronde, die volgend jaar juni/juli zal worden gehouden. Bondscoach Bert van Lingen de volgende speelsters geselec teerd: Marleen Wissink (Rheine), Diane Hulst (Puck), Vera Pauw (Puck), Hesterine de Reus (Rijsoord), Silvia Wild (Berghuizen), Linda Schoonoord (Arsenal), Margriet Limbeek (Gelre), Janny Timisela (Puck), Christa Bouw (Velocitas), Sarina Wiegman (KFC'71), Marjon van de Ploeg (Rijsoord), Nathalie Geeris (Ter Leede), Mirando Noom (KFC), Saskia van de Velde (Zwart - Wit'28), Mildred Baal (Den Dungen), Regina Miltenburg (Wart- burgia). Stilisten van Ajax krijgen Genua stil Ajax heeft een riant uitzicht op het bereiken van de finale in het UEFA Cup-toernooi. De Amsterdammers bluften in de eerste wedstrijd van de halve eindstrijd Genua met 2-3 af. Zij deden dat op indrukwekkende wijze, met soms haast betoverend spel, prachtige individuele acties en een teamdiscipline om als coach van te watertanden. genua» jan mennega gpd-verslaggever Dat had Louis van Gaal dan ook gedaan. „Het eerste uur," stelde hij na afloop rustig analyserend vast, „hebben wij fantastisch gespeeld. Heel volwassen ook. Daarna werden we overmoedig, maar uiteindelijk hebben we toch weer veerkracht getoond. We staan met anderhalf been in de finale." Voetbal mag dan een onvoor spelbaar spel zijn, de bal moet wel heel raar rollen wil Ajax de buit over twee weken in het Olympisch Stadion nog laten glippen. Het zou voor het eerst in het 92-jarige clubbestaan zijn dat. Ajax doordringt tot de eindstrijd van het minst presti gieuze Europese bekertoernooi. De Europa Cup I (drie stuks) en de Europa Cup II (één exem plaar) staan reeds glimmend in de vitrine van de uitpuilende Amsterdamse prijzenkast uitge stald. Van Gaal had John van Loen buiten de basisformatie gelaten ten faveure van Bryan Roy. Dat Roy zondag in het competitie duel tegen Sparta nog de slecht ste man van het veld was, en dat de linkerspits al geruime tijd hopeloos uit vorm is, liet de technisch directeur van Ajax bij zijn verrassende keuze niet meewegen. „Ik vind," verklaar de Van Gaal, „dat wij van eigen kracht moeten uitgaan. En wij zijn op z'n sterkst als wij het veld breed houden, pressie spe len en de tegenstander vastzet ten." Kolkend Door Roy de kolkende arena van het prachtige Stadion Luigi Ferraris in te sturen, sneed het mes voor Ajax aan twee kanten. De aanwezigheid van een echte linkerspits zou de offensieve ex pedities van Genua-rechtsback Torrente tot een minimum be perken. Aan de andere kant moest John van 't Schip Claudio Branco afstoppen. Van Gaal: „Hadden wij met twee spitsen gespeeld, dan hadden wij Ge nua in de kaart gespeeld, Tor rente en Branco hadden dan steeds via de buitenkanten kun nen opkomen." Vooral de aanvallende uit stapjes van Branco, in het UEFA Cup-toemooi als linksback al twee keer succesvol, werden in het Ajax-kamp gevreesd. Niet in het minst door Van Gaal, die zijn manschappen op het hart had gedrukt om vooral tqch maar geen overtredingen te be gaan in de buurt van het eigen strafschopgebied. Want vanaf die positie weet de Braziliaan niet zelden de bal met dodelijke precisie tussen de palen te mik ken. Branco kwam welgeteld één keer in vrije schietpositie, maar knalde over. Het taktische strijdplan van Van Gaal klopte als een zweren de vinger, al zal ook de tech nisch directeur van Ajax niet hebben kunnen bevroeden welk een 'waanzinnige' begin zijn pupillen voor hem in petto had den. Zelfs niet in zijn stoutste dromen. Na 42 seconden al, geen Italiaan had de bal nog be roerd, kopte Stefan Pettersson uit een voorzet van John van 't Schip de bal voorbij de vergeefs graaide keeper Braglia; 0-1. Am per een minuut later knalde Mi chel Kreek hard over en toen Van 't Schip vlak daarop ook bijna doel trof, wisten de gast heren helemaal niet meer hoe ze het hadden. Na overleg met de spelers had Van Gaal besloten Tomas Skuhravy geen mandekking te geven. Ook Carlos Aguilera kreeg geen vaste waakhond. Rustig in de zone verdedigend en met slechts drie man perma nent achterin (Blind, Jonk en De Boer) ving Ajax de Tsjechoslo- waakse icopspecialist en de Uruguayaanse provocateur op. Van Gaal: „Frank de Boer hoef i Winter stift de bal over keeper Baglia en brengt Ajax in de voorlaatste minuut op de Skuhravy alleen maar te dek ken als de bal in ons strafschop gebied kwam. Buiten het straf schopgebied, wist ik, was hij niet gevaarlijk." De-Amsterdamse bluf werkte een half uur optimaal, toen wa ren de Italianen van de eerste schrik bekomen en ontwikkelde zich een fascinerend cupge vecht. Ajax leek op rozen te zit ten toen het een kwartier na de rust zelfs een 2-0 voorsprong nam. Bryan Roy, één van de elf Amsterdamse uitblinkers, te kende met zijn zwakke rechter been voor de treffer. Genua knokte, fanatiek aangemoedigd door de eigen supportersschare, onstuimig terug. Twee doelpun ten van Aguilera brachten Ajax zowaar nog aan het wankelen. Maar Ar on Winter, die een koninklijke rol speelde, zorgde met een prachtig stiftballetje na een knappe pass van Dennis Bergkamp er toch nog voor dat de ploeg won, die daarop ook het meeste recht had. De finale is nu binnen handbereik. „Wat een heerlijk gevoel om de be slissende treffer te maken," ju belde Aron Winter na afloop. „Ik ben echt uit mijn dak ge gaan. Met deze 2-3 kan er bijna niets meer mis gaan." Temeer niet omdat Aguilera gisteravond tegen zijn tweede gele kaart opliep HU nl in \m sterdam moeten toekijken. Het zelfde geldt voor zijn clubge noot Torrcnte. De AjedMM Menzo, Kreek en lonk, die van scheidsrechter Nielsen even eens geel kregen, zijn er op 15 april in Amsterdam wel bij. Voor hen was het de eerste gele kaart in dit Europese toernooi Ulridi van Gobbel (links) verdedigt zijn tegenstander Fofana. Als Wim Jansen erin slaagt over veertien dagen met Feyenoord de finale van het Europa Cup II- toemooi te halen, amper een jaar nadat de club zich uit een poel van financiële en sportieve ellende heeft geworsteld, zal zijn faam die van alle vorige trainers in de Kuip overtreffen. De kans dat de Rotterdammers op 6 mei hun opwachting mo gen maken in de Portugese hoofdstad Lissabon is door het bijna ideale resultaat (1-1) in de uitvyedstrijd tegen AS Monaco heel groot geworden. Frankrijk zal na gisteravond vrezen dat het veroveren van een Europa Cup voor eeuwig en altijd een illusie zal blijven. Het idee van Europese toernooien voor landskampioienen en be kerwinnaars is ooit ontsproten aan het brein van een journalist (Hanot) van het gezaghebbende sportblad l'Equipe, maar in 37 jaar heeft men juist in Frankrijk nimmer kans gezien een trofee binnen te slepen. Olympique Marseille, St. Etienne, Stade Reims en Bastia zagen al hun pogingen in de eindstrijd mislukken. AS Monaco kondigde dit seizoen met veel bravour aan dat het met ziin sterrenploeg wel even verandering zou brengen in die situatie. Feyenoord was volgens trai ner Arsene Wenger de gemak kelijkste tegenstander in de hal ve finale en zou de club van Prins Rainier van Monaco on mogelijk van een trip naar Lis sabon kunnen afhouden. Maar de Fransen maakten hun ambi ties in het met 18.000 toeschou wers bijna uitverkochte Stade Louis II geen moment waar. In de slotfase van het duel werd Monaco zelfs uitgefloten door het eigen publiek en zong het Rotterdamse legioen massaal het 'Hand in hand, kameraden'. Geweldig Wim Jansen bleef de voorzich tigheid zelve, al besefte hij dat er onder zijn leiding iets moois is gegroeid in de Kuip en dat tussen nu en 7 mei de kroon op het werk kan worden gezet. „We zijn er nog niet, maar de ploeg heeft hier een geweldige prestatie geleverd." De Rotter dammers vingen de afwezig heid van De Wolf, Sabau en de geschorste Peter Bosz In het veld voortreffelijk op. Henk Frëser, belast met de bewaking van de levensgevaar lijke spits George Weah, was met voorsprong de beste man in het hart van de defensie. Ul- nch van Gobbel vormde door zijn chaotische spel aanvanke lijk een zwakke schakel in de achterste linie, maar later her stelde hij zich enigszins. Geen toeval Hoewel de gelijkmaker van AS Monaco niet helemaal in zijn schoenen mag worden gescho ven, was het geen toeval dat de opgekomen Patrick Valery de bal van Feyenoords donkere loopwonder mocht ontvangen. Valery schoot de bal snoeihard in de verste hoek. Als u de aankoop van een compact-camera overweegt, doet u er slim aan nu by uw Nikon dealer binnen te stappen Hij vertelt u alles over Nikon's nieuwste top-of-the-line autocompact camera, de TW ZOOM 105 Over de unieke power zoomlens met een bereik van 37 tot 105 mm Over de automatische scherpstelling met vele extra functies waaronder foe quacking en spot AF meting Over de zelfdenkende flitser met rode-ogen-reductie stand En over de vele extra opnamemogelijkheden die u nooit voor mo gelijk hield. Maar hy informeert u vooral graag hoe u straks Hans van Breukeien bij de EK zélf in actie kunt zien want met de aankoop van zo n superieure Nikon TW ZOOM 105 of een andere Nikon zoom compact camera müakt u alle kans op een gratis vliegticket toegangskaartje voor het EK Voet bal in Göteborg op 15juni '92 Haal snel alle informatie bij uw dichtstbijzijnde Nikon dealer, want uw deelnemerskaart moet vóór 30 mei '92 ingezonden zijn Inca b vHaarlem Wfc take the worldk greatest pictures.' Daarmee verdween meteen Feyenoords voorsprong, die hel al zo vroeg in de wedstrijd dank zij Rob Witschge had opge bouwd. De Amsterdammer schoot in de achtste minuut de bd van twtntlg mem langi(|r blunderende keeper Jean Luc Ettori. De vroegere doelverdedi- ger van het Franse nationale team zou later beweren dat hij de bal te laat zag aankomen. Feit was echter aat Witschge andermaal een voor Feyenoord uitermate belangrijke treffer produceerde. In de tweede helft werd Kiprich gewisseld voor de Tsjech Stanislav Griga. Deze kon in aanvallend opzicht geen heldendaden venienten. maar dat werd nok Umwefljtl VB1 hem verwacht Griga diende zich te beperken tot het afstop pen \,tn de I r.insen VOOf lM strafschopgebied van Ed de ioety, die kon munten "i> een uitstekende wedstrijd en met m in een pteen In de de van het Nederlands elftal mag blijven claimen. 'Petje af voor Sjaak Troost' lohn de Wolf was na afloop van het duel met as Monai o de een ste om verdediger Sjaak Troost een compliment te geven voor zijn vlekkeloze optreden in de halve eindstrijd. De 32-jarige Troost, die vorig jaar decembiT tegen Twente zijn laatste wed strijd in I i'Vrnuoii] 1 sp« Idr. mocht dan zelf zeggen ..ik kon het op mijn routine gemakkelijk af", anderen waren vol bewon dering. „Voor Sjaak moeten we ons petje afnemen", sprak de Wolf met zijn gipsbeen op de tribune „Want iemand die zo lang geleden op niveau heeft gespeeld, vlak voor de wedstrijd te maken had met het overlij den van zijn vader en dan plot seling in de halve finale van een Europa Cup-toernooi zo goed voor de dag kan komen, die ver dient alle lol i N fbetemti evenals de andere Fcyenoordcrs dat de amusementswaarde van het duel hem bitter was tegen gevallen, maar dat was meer de schuld van AS Monaco dan van Feyenoord De Wolf „VOQI 0ÊÈÊ stond het resultaat voorop. We mogen de kans op de finale nu niet meer uit handen geven." De Wolf gaat er niet vanuit dat hij de eventuele eindstrijd in 1 jssalwm nog kan mremakr-n „Voor mijn blessure staat zes tot acht weken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29