Chromosomentest gestolen ooievaars W: De duinen: hoe ze waren, zijn en straks worden MILIEUTIP Over leven Op weg naar Europa's hoge noorden MIC-punt is er voor iedereen DONDERDAG 2 APRIL 1992 27 Chemie-gevarenwijzer leiden Welke stoffen zijn gevaarlijk, wat moet bij het chemisch afval en wat is bedreigend voor de gezondheid. Voor een aantal stoffen geeft de chemie-gevarcnwijzer van Oostrom Arbo Con sult hierop een antwoord. De wijzer geeft 'milieu- én gevaarge- gevens' van ruim veertig stoffen, variërend van ammonia tot verfafbijt en van poederblusser tot ontharingsmiddel. Voor elke stof wordt aangegeven of het geen/gering/een zeker- zeer veel gevaar oplevert voor het milieu. Ook de gevolgen van inslikken, inademing en op of in huid en ogen krijgen wordt weergegeven. Ten slotte wordt vermeld of de stof al dan niet brandgevaarlijk is. Een handig wijzertje, zij het dat er vraagtekens kunnen worden geplaatst bij de interpretatie van gevaar. Zo wordt bleekwater als enigszins milieugevaarlijk gezjen, en veroorzaakt inslikken van machinevaatwasmiddel enig gevaar. De wijzer is te koop bij Oosterom Arbo-consult (02159-14336) en kost 4,95 gulden. Maasvlakte krijgt 'natuur' Rotterdam Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam geeft vier miljoen gulden uit voor een te creëren natuurgebied op de Maasvlakte. Daarvoor is een akkoord gesloten met het provin ciebestuur en de stichting Duinbehoud. Het havenbedrijf doet dit omdat het Sluftermeer, een belangrijk leef- e voor vogels, moet worden ingepolderd om het Rotterdamse ha vengebied uit te breiden. Het Sluftermeer is op de Maasvlakte ontstaan door de aanleg van een opslagdepot voor vervuild ha ven- en zuiveringsslib. Er komt nu onderzoek naar een nieuw en duurzaam broed- en leefgebied voor vogels. Een van de moge lijkheden is het opnieuw inrichten van een vogeleiland voor de kust van Voome. 'Kwaliteit milieu Westland slecht' den haag De kwaliteit van het milieu in het glastuinbouwgebied Westland is slecht. De waterbodems zijn op de meeste plaatsen zo sterk verontreinigd dat bagger niet zonder meer op de kant kan worden gezet. In de lucht komen hoge gehalten aan bestrij dingsmiddelen voor. Dit blijkt uit onderzoek van de provincie Zuid-Holland, verricht in de jaren 1989-1991. De uitkomsten onderstrepen volgens de provincie de noodzaak om de belasting van het milieu in het Westland te verminderen. De provincie vermoedt op grond van meetresultaten dat een aantal reeds geruime tijd verboden bestrijdingsmiddelen (DDT, dieldrin, aldrin) in de glastuinbouw nog steeds wordt gebruikt. Naast nader onderzoek wil zij daarom een intensievere controle op het gebruik van bestrijdingsmiddelen. De onderzoekers hebben vastgesteld dat de kwaliteitsnormen voor oppervlaktewater veelvuldig worden overschreden waar het gaat om koper, nikkel en zink, vrijwel alle onderzochte bestrij dingsmiddelen en meststoffen (fosfaat en nitraat). De waterbo dems zijn verontreinigd met zink en pak's. Om vorming homo-paren te voorkomen Een chromosomen-onderzoek moet opnieuw het ge slacht vaststellen van de vorig jaar uit ooievaarsdorp Het Liesveld gestolen ooievaars. De dieven of helers hebben namelijk de ringen verwijderd, waardoor ook niet meer duidelijk is welke dieren familie van elkaar zijn. Het fok- en uitzetprogramma van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels is hierdoor flink in de war ge stuurd. worden vrijgelaten. Dit in de hoop dat ze jongen voortbren gen die weer als wilde ooievaars in het najaar naar het zuiden trekken. De project-ooievaars blijven 's winters in Nederland en worden bijgevoerd. Vogelbescherming wil niet op de gok paren vormen, omdat daarbij ook homo-koppels kun nen ontstaan. Dit komt vaker voor bij ooievaars. Het moge duidelijk zijn dat Vogelbescher- ZEIST RICHARD MOOYMAN Inmiddels zijn er 65 ontvreem de ooievaars teruggevonden, waaronder in België. Vier dieren zijn aan de gevolgen van de ontvoering gestorven, een tien tal ooievaars is nog steeds zoek. De uit Het Liesveld in de Alblas- serwaard gestolen vogels zijn geboren tussen 1988 en 1990. Maar ook deskundigen slagen er niet in om het geslacht van deze ooievaars op het oog of ming voor het fokprogramma t de hand vast te stellen, meldt het blad Vogels van Vo gelbescherming. Een bloed-chromosomenon- derzoek is de enige mogelijk heid om het geslacht van de dieren te reconstrueren. Pas daarna kunnen er weer paren worden gevormd, die na een verblijf in een van de twaalf bui tenstations van Het Liesveld liever traditionele paren ziet. Het ooievaarprogramma van Vogelbescherming loopt nu ruim twintig jaar. Vorig jaar werden er in Nederland zo n 125 paren vrij vliegende ooie vaars geteld, een flinke toename ten opzichte van 1990 (98 paar) en 1989 (79 paar). Er was in 1991 voor het eerst geen enkel volledig wild koppel meer bij, wel elf 'gemengde' paren: met project-ooievaars gelieerde wil de dieren. Volgens een aantal biologen is vooral de achteruitgang van de kwaliteit van de leefgebieden verantwoordelijk voor het uit sterven van de wilde ooievaar in Nederland. Maar volgens ande ren spelen afschot in het zuiden en hoogspanningsleidingen op de trekroutes een veel belangrij ker rol. Mogelijk is ook de situa tie in de winterkwartieren ver slechterd, bij voorbeeld als ge volg van het gebruik van bestrij dingsmiddelen. Om hierover meer te weten te komen, wil Vogelbescherming een aantal ooievaars uitrusten met ultralichte zendertjes. Daarmee kunnen ze tijdens hun vlucht via een satellietverbin ding worden gevolgd en bij eventuele sterfte zelfs worden Zo moet duidelijk worden waar de belangrijkste rust- en voedselgebieden van de ooie vaar op weg naar het zuiden zijn. Gek genoeg is daarover nog maar weinig bekend. Vogel bescherming wil vervolgens proberen deze gebieden voor de ooievaar veilig te stellen. De teruggevonden ooievaars worden allemaal onderworpen aan een chromosomentest De dieven hebben de ringen verwijderd waardoor niet meer duidelijk is wie van wie familie is. foto martijn de )once Bij een verstopte afvoer hoeft niet altijd meteen naar enge chemische middelen te worden gegrepen. Die vervuilen het water en kunnen bovendien de afvoerpijpen aantasten. Boven dien zijn chemische scherpe middelen heel moeilijk, meestal helemaal niet in de na tuur af te breken. Ook het chloor dat meestal in de mid delen zit is uiterst slecht af breekbaar. Een verstopte afvoer kan vaak worden ontstopt met de ouder wetse plopper. Lukt dat niet, dan kan soda en kokend water wel licht uitkomst bieden. Blijft de afvoer verstopt, ga dan bij de drogist langs. Hij heeft allerlei 'groene middelen' die wel goed werken maar niet zo miliieubedreigend zijn. Takkenweer Het voorjaar betekent voor velen aan de slag met de snoeischaar en het kapmes. De reinigingsdienst rijdt deze weken daarom met een extra 'takkenauto'. Elke vrijdag rijdt de wagen door Leiden en neemt, op bestelling, de takken mee. Bosjes hout moeten voor donderdag worden èangemeld (226533). De takken moeten gebun deld zijn, mogen niet langer zijn dan anderhalve meter en moeten tilbaar zijn. Afval Jaarlijks gooien wij zo'n 40 miljoen kilo melkpakken op de afval berg. We kunnen er niets mee, omdat het melkpak gemaakt is van karton met een dun laagje plastic. Bij het oud papier hoort het dus niet. Op veel plaatsen is echter een melkfles te koop. Voordeel van de fles is dat deze minimaal vijftig keer te gebruiken is. Dat levert dus veel minder afval op en al helemaal geen zwerfvuil. Reinigingsdienst Leiden Dezer dagen zijn weer enorme zwermen spreeuwen te zien. De vogels zijn op weg naar het noorden van Europa, maar vinden het nog te koud om door te trekken. Ze blijven bij elkaar uit oogpunt van energiebesparing en veiligheid. Bij het slapen op boomtakken en dakranden zitten ze dicht opeen om de warmte vast te houden, in de lucht zijn ze als grote groep een lastige prooi voor rovers. Toch zijn er tegen de avond af en toe torenvalken, sperwers en slechtvalken te zien die als avondmaal een spreeuwtje uit de lucht plukken. foto martijn de jonge De pagina 'Over leven' handelt over allerlei za ken die natuur en milieu betreffen. Reacties op of jips voor deze pagina zijn welkom bij Monica Wesseling, telefoonnum mer 071-161442. REDACT* MONICA WESSEUN LEIDEN MONICA WESSRING De weg wijzen aan iedereen die het milieu ter harte gaat. Dat is wat het enkele maan den geleden opgerichte Milieu Informatie Centrum (MIC-punt) Leiden wil doen Iedereen kan met vragen over simpele en minder sim pele milieukwesties op zater dag van 10 tot 16 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur binnenlopen in het pand aan de Morsstraat in Leiden. De 'winkel' draait op vrijwilligers van milieudefensie. De vrijwilligers hebben een basiscursus van milieudefen sie gevolgd. Daardoor weten ze vooral goed de weg in de enorme berg aan informatie over natuur en milieu. De meeste vragen kunnen direct worden beantwoord. Moeilij ke kwesties, zoals welk ce ment het minst milieuon vriendelijk is of hoe een oud huis te isoleren, knst BOOM een paar dagen. Tine Rous van het centrum vertelt dat ze sedert de ope ning van het centrum gemid deld vier tot vijf hm«k» per week krijgen. Opvallend veel vragen betreften het kwijtraken van afval zoals fo- tochemicaliën. Wat moet waar en waarom? De vragen zijn uiterst divers. Is schelp- enzand milieugevaarlijk, wel ke verf brengt hoi DfldmtB schade aan de natuur, zijn houtkachels QOÜ Did q| DM milieuvriendelijk en hoe komt het dat een goed geïso leerd huis toch veel warmte verliest? Rous: „Ingewikkelde vragen over energie en isola tie verwijzen we veelal door naar het energiebedrijf. Die hebben zich daarop gespe cialiseerd." GEBIOLOGEERD Tentoonstelling in Jan Verweycentrum van Noordwijk NOORDWUK MONICA Het duinlandschap verandert van dag tot dag. Zand stuift op en bedekt elders v Natuur en landschap veranderen van dag tot dag. Planten komen en gaan, dieren sterven uit of ko men er juist bij. Het duingebied is, onder meer door de invloed van de zee en de grote aantrek kingskracht daarvan op de mens, een 'verander- terrein' bij uitstek. Op een tentoonstelling in het Jan Verweycentrum in Noordwijk is de ontwikke ling van Neerlands grootste aaneengesloten duin gebied, dat van de Amsterdamse Waterleidingbe drijven, te zien. Aan de hand van tekst, beeld (fo to's) en zoveel mogelijk echt materiaal als kleine landschapjes, oude beestjes en plantjes wordt de geschiedenis 'levend' gemaakt en uit.de doeken gedaan. Het duingebied is eeuwen geleden ontstaan en bestaat uit jonge en oude duinen. Aan het onge breidelde ontwikkeling van natuur en milieu kwam abrupt een einde toen de mens het duin gebied 'ontdekte'. Decennia geleden al kende men het gebruik van kruiden, die nogal eens uit het duin werden gehaald. Ook de stroperij tierde welig. Tot het beleid verbeterde. Welke kruiden werden gevonden, hoe gebruikt en welke dieren men vroeger zoal at, is te zien. Ook de vinkenbaan is uitgelegd. In 1853 begon het Amsterdamse waterleiding bedrijf water te winnen. Dat was het begin van een gigantisch verandering van het duingebied. Ten tijde van het oppompen van het eerste water was het duingebied behoorlijk nat. De planten en dieren die het gebied bevolkten, waren karakte ristiek voor dit natte en vooral arme milieu. Zo waren er nogal wat orchideeën. Flora en fauna van die dagen zijn, onder meer als fossielen, zichtbaar op de tentoonstelling. De steden groeiden en daarmee de behoefte aan water. De verdroging van het duin werd steeds erger. Parnassia, een typische plantesoort voor natte duinvalleien, legde het loodje. De waterwinning bracht schade toe, maar zorg de er ook voor dat 'niemand anders' het duin misbruikt. Villa's, militaire oefenterreinen, bol lenvelden of ander grootschalig gebruik zijn in een waterwingebied niet te vinden. Zo is de grote boosdoener in het duin tegelijkertijd ook de weldoener. De maatschappij en dus ook de waterlei dingbedrijven zien natuur en milieu heden ten dage als groot goed en gaan er voorzichtiger mee om. In de duinen wordt her en der een beheer ge voerd gericht op het terugkomen van het zogehe ten natuurlijk duin. Dat betekent ook de 'weder geboorte' van bijzondere gewassen als de orchi dee. Voor de begrazing zijn Schotse runderen uit gezet. Ook dit wordt op de expositie getoond. De waterleidingduinen worden op meer ma nieren beter beschermd dan tevoren. Er worden veel minder vergunningen afgegeven voor het op pompen van grondwater en wordt geëxperimen teerd met andere schonere manier van drinkwa terwinning. Al met al is in het Verweycentrum te zien hoe de duinen waren, hoe ze nu zijn en op welk toe komstbeeld wordt gemikt. Planten en dieren ver dwenen, maar door het groter milieubewustzijn lijkt in elk geval voor een deel daarvan het tij te keren. De tentoonstelling in het lan Verwcy Natuur- centrum aan de Weteringkadc 27 in Noordwijk duurt van 4 april tot en met 31 oktober en is op woensdag- en zondagmiddagen geopend van 14.00 uur tot 16.30 uur. schrijven het jaar 2020. Er gens op de ont- boste, vergiftigde, uitgewoonde planeet Aarde wordt een tribu naal gehouden. Wie waren er fout in de Eerste Milieuoorlog? Velen staan terecht. Een aantal wordt door het tribunaal zonder omhaal opgehangen. Veel be jaarden, aangesproken op hun verantwoordelijkheid veertig jaar geleden, zeggen dat ze des tijds geen idee hadden wat er precies gebeurde. Ze deden slechts hun plicht, ze gingen er van uit dat anderen de reikwijd te van hun daden zouden over- „Wilt u iets harder praten?" roept een rechter. Hij is net als vele leeftijdgenoten nogal doof doordat hij z'n hele jeugd een Walkman op z'n hoofd heeft ge had. „Ik zei, dat het allemaal de mocratisch beslist u.is' ngi de oude man. „Wij gaven slechts uiting aan de wil van het volk!" „Wilde het volk dan soms naar de Filistijnen?" roept een andere rechter, eveneens doof. „Individueel niet. Collectief wel. Ziet u, in een democratie is eenieder zijn eigen naaste. Men stemt meestal voor zaken die het eigen belang steunen. Dus: meer parkeerplaatsen. Meer watersportgebieden. Raggen maar met je Jetbike! Natuurbe houd was prima, als het maar ergens anders gebeurde." „Wat is een Jetbike?" fluistert iemand naar een collega. Die bladert even. „Ik kom alleen een verwijzing tegen in de ru briek Overlast." „Maar het Amazonegebied dan? De tropische jungles overal ter wereld. Gesloopt!" buldert een derde rechter. „Democratisch gesloopt. Een meerderheid was er voor, wij bleven houden van mahonie houten kozijnen, cm de landen pcMoc*AT/s<# ce^Utopr waarin mahoniebomen groeien waren bepaald niet vies van on ze valuta. „Oké, afvoeren! We zien wel! Nu komen Loerakker en Zee man aan de beurt." Twee beteuterde bejaarden staan voor het hekje. „We leefden toch vrij netjrv Ik had niet eens een auto." „En ik had zelfs niet eens een kind." „Maar u had toch een TAAK?" Een rechter valt bijna uit z'n bank om die uitspraak kracht bij te zetten. „Taak? Tsja...nou nee." Zee man kijkt Loerakker aan. „Eer lijk gezegd hadden we het in de krant alleen voor de poen over het milieu. Hhis.li |Bdn WD ren we gedekt door de demo cratie, die ons in staat stelde niks te doen omdat dat nu een maal de de wil van In t VOflt „Ik heb nog gepleit om het verlicht despotisme weer in te voeren." bromt Loerakker „Ik wilde gewoon alles verbieden wat niet deugde." „Maar haast niemand moest hem als verlicht despoot," vult Zeeman aan. „En dan houdt het op" De rechters kijken een tel naar elkaar. Dan valt de hamer. .AVi) MM genoeg." /egt num mer een. „U bent veroordeeld tot drie jaar Randstad „Nee! Niet de Randstad! Hebt meelij!" kermt Zeeman. Maar vergeefs. I CM Jij pApA 7 U/AS J'J OW four IN DC ooetoc> - Huke 7 en MM IR A act -RKVJNMtnV. ,-p)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27