Warmond: flink tekort aan huizen Hoofdkantoor van Rabo Leiderdorp uitgebreid Koetshuis Prins Frederik nu luxe wooncomplex Voorschoten blijft bij puntensysteem Gehandicapten spannen de spieren Extra buslijn voor dagtrips Regio Leiden 'Even voorstellen: de burgemeester' Bij verdeling van huurwoningen leiderdorp» Lichamelijk gehandicapten van het Leiderdorpse activiteitencentrum de Gading deden gisteren voor het eerst aan fitness in het sportcentrum De Does. De oefeningen zijn bedoeld om de spieren te versterken en de mogelijkheden voor zelfstandig bewegen te vergroten. De deelnemers doen elke week een uur aan fitness. De kosten worden gedragen door de Gading. foto ellin martens leiderdorp liesbeth buitink vervolg voorpagina Het besluit om het bijkantoor aan de Hoofdstraat op vrijdag avond en maandagmorgen voor het publiek te sluiten, wordt vergemakkelijkt door de ver minderde betekenis van deze vestiging. Een aantal specialisti sche banktaken, zoals de con tacten met bedrijven en het af sluiten vari hypotheken, is enige tijd geleden al overgeplaatst naar het hoofdkantoor aan de Van Diepeningenlaan. „De standaarddiensten, de gewone rekeningen en dergelij ke, zijn op de Hoofdstraat ge bleven. Maar moet je alleen daarvoor op maandagmorgen en vrijdagavond zijn geopend? De maandagmorgen gebruiken we liever voor ander werk en vooral voor opleidingen. Het blijft voor onze medewerkers dus wel een veertig-urige werk week." Het hoofdkantoor aan de Van Diepeningenlaan wordt bin nenkort uitgebreid. Van Over loop: „Het kantoor aan de Hoofdstraat was tot 1984 het hoofdkantoor, maar door het groeiend aantal inwoners van Leiderdorp werd dat gebouw veel te klein. We zijn dus meer naar het centrum gegaan en het pand aan de Hoofdstraat is na een renovatie een bijkantoor geworden. Het hoofdkantoor is nu ook te klein, omdat het ad vieswerk steeds ingewikkelder wordt. We hebben hier nu een team van adviseurs dat vanuit het hoofdkantoor heel Leider dorp bedient." Ideeën voor de uitbreidings plannen liggen al in de la, maar de bank moet eerst afwachten tot duidelijk is hoe het park de Houtkamp wordt afgewerkt. „De gemeente wil dat de Hout kamp als één geheel wordt afge werkt. Pas als duidelijk is hoe het gaat worden, kunnen wij onze plannen realiseren. Dat kan nog wel even duren." De verbouwing moet zich vooral uitstrekken aan de ach terkant van het bankgebouw aan de Van Diepeningenlaan. „Door uitbreiding op het gebied van bedrijvenrelaties hebben we zo'n tweehonderd vierkante meter extra nodig. Wij zouden het liefst uitbreiden naar achte ren toe, waar de basisschool 'In de Houtkamp' stond. We zou den een tijdje in die school kun nen zitten, maar vanwege het vandalisme kon de school niet te lang leeg blijven staan. Daar om is de gemeente snel gaan slopen." De verbouwing wordt voor de klanten vooral in de bankhal zichtbaar. „Die wordt heringe richt volgens het nieuwste dis tributieconcept. De balie ver dwijnt en daarvoor in de plaats komen individuele adviesplek- ken. Er blijft wel een balie voor geldhandelingen, voor de een voudige transacties." VOORSCHOTEN De Neder landse Vereniging De Verzame laar houdt op 6 april tussen 19.00 en 20.00 uur een verza- melbeurs in gebouw 'De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voor schoten. Er zijn onder meer postzegels, munten en ansicht kaarten te zien. Voor meer in formatie: mevrouw Bedijn, 01719-17088. voorschoten brenda ru pro medewerker De gemeente Voorschoten zal voonopig geen nieuw systeem opzetten voor de verdeling van huurwoningen. De raadscom missie welzijn was gisteravond unaniem van mening dat het huidige 'puntensysteem' voor alsnog gehandhaafd moet blij ven. Wel is besloten dat de ge meente op beperkte schaal on derzoekt welke haken en ogen aan een geheel nieuwe verde ling kleven. Het zogeheten puntensys teem wordt in Voorschoten al geruime tijd gehanteerd. Ie mand die zich heeft laten in schrijven als woningzoekende krijgt bijvoorbeeld punten voor elke maand dat hij langer op een woning wacht. Hoe meer punten, hoe sneller een woning. Sommige mensen krijgen ur- gentiepunten vanwege sociale of medische redenen. In de praktijk werkt dit sys teem niet probleemloos. Zo is het bijvoorbeeld niet mogelijk om alle woningzoekenden met urgentiepunten snel aan een woning te helpen. Verder wor den veel woningen geweigerd. Dit heeft een aantal redenen. Zo komt het aanbod soms te vroeg of te laat, of heeft de woning zoekende immiddels andere woonwensen gekregen. In Voorschoten bedroeg het aantal weigeringen in 1990 vijfenveer tig procent. Advertentie De gemeente Delft koos om soortgelijke redenen onlangs voor een heel andere werkwijze. Daar is het puntensysteem ver vangen door een advertentie systeem. Het grootste deel van de vrijgekomen huurwoningen wordt volgens deze methode aangeboden. Geïnteresseerden moeten zelf reageren. Ook Lei den wil een soortgelijk systeem Eén van de nadelen van deze nieuwe werkwijze noemde de Voorschotense wethouder M. Breunesse gisteravond dat het contact tussen de afdeling huis vesting en de woningzoekenden verdwijnt. „De medewerkers kennen de woningzoekenden die voortdurend aan de bel trekken omdat ze nog steeds geen huis hebben. In dit sys teem kun je er nog eens reke ning meehouden dat iemand bij toewijzing al vier keer buiten de boot is gevallen." In het adver tentiesysteem is het volgens de gemeente mogelijk dat mensen voortdurend voor een woning worden gepasseerd. Dat het ad verten ticsysteem woningzoekenden stimuleert om actief naar een huis op zoek te gaan. vonden alle aanwezi gen een positieve zaak. Maar dat was geen reden om het hui dige systeem al aan de kant te schuiven. Daarvoor hadden de raadsleden nog te veel twijfels. Ze dachten meer aan moderni sering van het huidige systeem. De raadsleden verklaarden zich wel bereid een proef te ne men met een beperkt adverten tiesysteem. Dat zou dan moeten worden gehanteerd voor een af gebakende categorie woningen, bijvoorbeeld voor ouderen. Het is nog onduidelijk hoe deze proef er precies gaat uitzien. 'Noordwijk-Katwijk-Duinrell-Floriade-expres' Vanuit de badplaatsen Katwijk en Noordwijk is er komend seizoen een speciale busverbinding naar Duinrell in Wassenaar en de Floriade in Zoetermeer. De bus rijdt dagelijks, van 11 april tot en met 10 oktober. De 'Noordwijk-Katwijk-Duinrell-Floriade-ex- pres' rijdt iedere morgen drie keer. 's Middags maakt de bus drie maal de omgekeerde route. De buslijn is een initiatief van de stichting Pro motie Recreatie en Toerisme Rijn- en Bollen streek (PRET) en kwam dank zij een subsidsie van het ministerie van economische zaken tot stand. NZH-combikaarten voor de rit zijn ver krijgbaar bij de VW's in Noordwijk en Katwijk, bij de campingreceptie van Duinrell en bij ver schillende horecagelegenheden die zijn aange sloten bij de Noordwijkse Koningin Wilhelmina- boulevard-belangenvercniging' Zaterdag 11 april is de officiële start van de buslijn. Een aantal prominenten uit de vier ge meenten maakt dan de rit voor de eerste keer. Om 10.30 uur stapt het gezelschap in Noordwijk op de bus en na stops in Katwijk (10.45 uur) en bij Duinrell (11.00 uur) volgt om 12.00 uur de aankomst bij de Floriade. Onder de passagiers bevinden zich op 11 april onder anderen de burgemeesters van Katwijk en Noordwijk G.W. van Montfrans-Hartman en J.W. van der Sluijs en Duinrell-eigenaar Graaf H.R.J. van Zuylen van Nijenvelt. DONDERDAG 2 APRIL 1992 Warmond komt de komende jaren zo'n 325 woningen te kort: er zijn er 780 nodig maar er komen er slechts 455 beschikbaar. Niet alleen nieuwbouw, ook een veel grote re doorstroming is noodzakelijk, willen de tekorten aan vooral eengezinswoningen minder nijpend worden. Maar de meeste Warmonders zijn zo tevreden over hun woonomgeving, dat ze er niet over piekeren om eventu eel binnen of buiten hun gemeente te verhuizen.' warmond miep de graaff De krappe woningmarkt kan met zich meebrengen dat veel jonge Warmonders naar elders vertrekken en de vergrijzing in het dorp de komende jaren (te) groot wordt. Meer dan 200 ou deren wonen in een volgens de daarvoor geldende regels I te groot huis. Dat blijkt uit het woningbe- I hoefte-onderzoek van de Natio nale Woningraad. In opdracht van woningstichting Warmunda en de gemeente Warmond werd daarvoor vorig najaar onder 2569 Warmonders een enquête gehouden. Doel van het onder zoek: te weten komen naar welk soort woningen de meeste voor keur uitgaat, opdat gemeente en woningbouwvereniging daarop kunnen inspelen. Warmond, dat momenteel voor 5160 inwoners 1720 woningen telt, telt naar verhouding veel koophuizen: 57 procent, terwijl het Iandeljjke percentage 45 is. Woningstichting Warmunda beheert 638 huurwoningen. Van alle zelfstandige huishou dens denkt negen procent be slist en 17 procent mogelijk bin nen vier jaar te verhuizen. De onderzoekers noemen die ver- huisbereidheid laag. Ze weten wel waarom: „Warmond biedt een rustig en aantrekkelijk woonklimaat in de nabijheid van werkgelegenheid- en stu diemogelijkheden". Aan kriti sche geluiden ontbreekt het niet helemaal. Zo zijn de gezinnen in de oude dorpskern en het buitengebied niet tevreden over de speelvoorzieningen in de buurt. In het dorp maakt men zich ook zorgen over de ver keersveiligheid en de slechte begaanbaarheid van straten en stoepen door minder validen. De parkeergelegenheid wordt door een derde van de huishou dens in het oude dorp met een onvoldoende gewaardeerd. Toch willen de meeste zoe kers het liefst juist in die oude kem van Warmond terechtko men. De belangstelling voor nieuwbouwwijk Lommerlust is minimaal. Overigens blijkt de vraag veel groter dan het aantal bij de ge meente geregistreerde woning zoekenden, want dat zijn er 450. Volgens de onderzoekers komt dat doordat de zoekers naar duurdere koopwoningen zich niet of nauwelijks bij de ge meente melden. Bovendien is in het woningbehoefte-onder zoek de vraag voor de komende vier jaar vastgesteld, terwijl bij de gemeente alleen de vraag voor een kortere termijn geldt. Bijkomende factor is dat lang niet alle vrijkomende woningen bij Warmonders terechtkomt. Maar liefst twee-vijfde van het aanbod is de laatste jaren bij 'import' terechtgekomen, voor al in nieuwbouwwijk Endepoel en het buitengebied. De raadscommissie maat schappelijk welzijn en onder wijs zal het woningbehoefte-on derzoek op 27 april onder de loep nemen. Opknapbeurt linden en beuken wassenaar De beuken en de linden in de Van der Oudermeulenlaan in Wasse naar krijgen vanaf maandag 6 april twee weken lang een intensieve 'conditie-behandeling'. Het verkeer zal er geen hinder van onder vinden. Wel gaat de gemeente omheiningen plaatsen in de bermen om de bomen in de toekomst beter te beschermen. Vorig jaar blëek uit een onderzoek dat het met de vitaliteit van de bomen slecht ge steld was. De ondergrondse wortels waren aan het afsterven. Kennismaking voor nieuwe Leiderdorpers LEIDERDORP UESBETH BUfTINK „Mag ik u voorstellen aan de burgemeester", zegt de voor lichtster tegen het echtpaar dat het gemeentehuis binnenloopt. Het koppel komt naar de ken nismakingsavond voor nieuwe inwoners, die iedere vijf weken in de raadszaal aan de Staten - daalder wordt gehouden. De avond moet de nieuwe leider dorpers een beetje wegwijs ma ken in de gemeente en vooral in het raadhuis. Van de 64 mensen die in maart Leiderdorper werden, za ten er gisteravond 25 op de pu blieke tribune van de raadszaal. Speciaal opgedoft, want de uit nodiging voor de kennisma kingsavond was van burge meester A. Bruggeman zelf ge komen. Die had zijn ambtske ten thuisgelaten. „Het Swieber- tje-tijdperk is voorbij, de burge meester is niet meer de baas van de gemeente", verklaarde Bruggeman zijn nonchalante outfit. „Ik hou niet van die ado ratie. Een burgemeester is ge woon een mens, een bestuurder die niet meestemt in de ge meenteraad." Stortvloed Ondanks Bruggemans pogingen werden er geen vragen gesteld. De gloednieuwe leiderdorpers lieten zijn stortvloed van woor den over zich heenkomen en probeerden de uitleg over ge meenteraad. commissies en college afdoende te volgen. De burgervader ging daarbij vooral diep in op zijn eigen portefeuil les openbare orde en bestuurs zaken. „Wij hebben hier ook vrijwillige brandweer en we zit ten daar echt op u te wachten deed hij meteen even een op roep. Na een uur gedetailleerd doornemen van alle politieke hot items, moest Bruggeman ook nog even wat woorden be steden aan de winkelcentra, de markt, de buurtvereniging en de belangrijke voorzieningen als kinderopvang en Mu/cnhof. „Ik feliciteer u met uw keuze van woonplaats, leiderdorp heeft meer voorzieningen dan de meeste gemeenten van deze grootte, hoewel ik erbij moet zeggen dat u dat wel merkt in uw oelasti ngen Gemeen tegids De avond was een gesproken gemeentegids in vogelvlucht de nieuwkomers waren blij dat de voorlichtster na afloop het echte exemplaar overhandigde, „Er wordt altijd gezegd dat lei derdorp geen eigen identiteit heeft, maar misschien ontstaat dat op deze manier om tien jaar", verklaarde Bruggeman het doel van de kennismaking* avond. „Je krijgt wel heel veel infor matie". zegt een van de koppels na afloop. „F.n we dachten eerst dat het een 1 april-grap was, want van een kennismaking met de burgemeester hadden we nog nooit geboord. Maar zonder zo'n kennismaking loop je niet zo maar het gemeente huis binnen om informatie te \Tagcn dat doe je nu gemak Lelijker" Restauratie vroegere brandweerkazerne Wassenaar bijfia voltooid wassenaar miep de graaff De Wassenaarse architect J.K. I Poort slaat drie vliegen in één klap met de verbouwing van de brandweerkazerne naast raad huis De Paauw tot een complex met zeven woningen. Doordat hij dit voormalige koetshuis van Prins Frederik aan een derde le ven hielp, mocht hij meteen de nieuwe brandweerkazerne aan de Johan de Wittstraat bouwen. En Poort is zelf in één van die zeven woningen aan de Pieter Twentlaan getrokken. Hij woont nu op een uiterst lommerrijk plekje in het vil ladorp: ooit stonden de paarden van Prins Frederik in zijn huidi ge woonkamer. Zijn achtertuin grenst aan de vijver van park De Paauw en het uitzicht is meer dan schitterend. Maar de schijn is schoner dan de werkelijkheid, zo blijkt uit zijn relaas. Het project heeft hem, maar ook de gemeente en omwonenden, heel wat bloed, zweet en tranen gekost. Poort: „Wat er nu staat, is natuurlijk prachtig, maar degenen die nü komen kijken, staren zich daar wel eens blind op. Ze zien niet dat het je vijf jaar heeft gekost.. En dar? alle romslomp van pa pier- en uitzoekwerk, dat was tijdrovend. Heel wat mensen hebben in die tijd gezegd: stop er toch mee. Zelf heb ik ook wel eens op het punt gestaan. Maar ja, achteraf ben ik natuurlijk wel blij dat ik hier nu zit." Het verhaal rond de verbou wing begon in 1986. Poort las in de krant dat de gemeente Was senaar van plan was de brand weer naar een centralere en modernere stek te laten verhui- i zen. Hij had het rond 1850 in empire-stijl gebouwde koets huis altijd al mooi gevonden en meldde zich spontaan bQ de ge Het in empire-stijl gebouwde koetshuis van Prins Frederik, bijna een halve e Architect J.K. Poort bedenker van het plan, slaat drie vliegen in één klap. v in gebruik als brandweerkazerne, gaat e meente. Na wat heen-en-weer gepraat mocht de Wassenaarse architect een studie doen naar de mogelijkheden van het ge bouw. Even werd nog over eventuele Poort daar sloop gesproken. Maar al snel bouwen is net werd duidelijk dat het voormali ge koetshuis, hoewel het niet niet op een monumentenlijst prijkte, te beeldbepalend was om zomaar te laten verdwijnen. over: „Kijk, ver kostbaar, mis schien wel kostbaarder, dan slo pen. Maar nu is de charme van het complex tenminste behou den. Zoiets bereik je met nieuw bouw nooit." Om de restauratie te realise ren werd er een vrij ingewikkei- foto )an holvast de overeenkomst beklonken. De kosten van de nieuwbouw, een slordige twee miljoen, zouden door de projectontwikkelaar worden gedragen. In ruil daar voor zou deze het oude gebouw aan de Pieter Twentlaan gratis krijgen om daar zeven wonin gen in te creëren, in prijs vari ërend van zes ton tot een mil joen. Ook zonder adverteren gingen de stekjes in de schaduw van raadhuis De Paauw grif van de hand. Vorig jaar maart maakte Poort een begin met de restauratie, die geen enkele tegenvaller op leverde. De architect noemt de bouwkundige staat ronduit 'pri ma'. In de loop van dit jaar wor den de woningen opgeleverd. Aan de buitenkant hoeft het ge bouw alleen nog maar te wor den geschilderd en op de bin nenplaats wordt nog een klas sieke tuin aangelegd. Metamorfose Ook inwendig is van een me tamorfose sprake. De Wasse naarse brandweer heeft 45 jaar in het oude gebouw gezeten, maar daar is niets meer van te merken. De vormgeving in de woningen is zoals het de jaren negentig betaamt. De oude stal raampjes zijn vervangen door grote, veel meer licht en lucht gevende, ramen. Eén van de aardige aspecten noemt de ar chitect zelf de grote hoogten van de begane grond, waarvan in bijna alle gevallen insteekver- diepineen (ofwel entresols) zijn gemaaxt. De gemeente is tevreden met het resultaat, zo meldt zij des gevraagd. Aan de voorwaarde van toen om het gebouw beeld bepalend te laten blijven, is ruimschoots voldaan. Architect Poort kan zelf ook tevreden achterover leunen. „De reacties zijn enthousiast. En. dat durf ik genist te stellen: het gebouw is ook mooier geworden dan het was."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21