Computer op basisschool Leiden nog geen succes Forse huurverhoging theehuisje LDM-pand mogelijk werkplaats Vredesmonument staat nog dit najaar aan Garenmarkt Leiden Alphenaar (57) ligt twee maanden dood in woning DONDERDAG 2 APRIL 1992 19 De invoering van computers op de openbare, rooms-ka- tholieke én protestants-christelijke basisscholen in Lei den is geen onverdeeld succes. Dat werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en emancipatie waar het eindverslag van het Leids Com puter Project primair Onderwijs werd besproken. Het enige waarover projectleider Buné echt is te spreken na dit project, dat vier jaar geleden is begonnen, is de 'unie ke samenwerking' van de scholen. Hun verschillende ge zindheden is geen moment een probleem geweest. Bij het project was ook de protestants-christelijke pabo Delf land in Oegstgeest betrokken. De gemeente, eigenaar van het theehuisje in de Leidse Hout, wil een einde maken aan het langslepende conflict met de huurder, Peter van de Graaf. Zij wil Van de Graaf dwingen meer huur te betalen. ioto hbnkbouwman LEIDEN WIM KOEVOET Struikelblokken zijn de geringe capaciteit van de gebruikte ap paratuur, het gebrek aan geld om meer computers en randap paratuur te kopen en de geringe verkrijgbaarheid van geschikte computerprogramma's. Veel meer dan optellen en aftrekken kunnen de kinderen er niet Daardoor zijn de kleuterleid sters op de basisscholen (groe- LEIDEN WIM KOEVOET Alleen omwonenden kunnen het vredesmonument van kun stenaar P. Stulemeijer nog van de beoogde plek aan de Garen- markt, aan de rand van het par keerterrein langs de Korevaar- straat, afhouden. In de raads commissie voor onderwijs, cul tuur en emancipatie was gister avond WD'er A. Geertsema de enige die tegen die plek niet tegen het monument zelf stemde. Vorige week zette de hele raadscommissie ruimtelij ke ordening minus de liberalen en de SP het licht op groen voor het kunstwerk. iVolgens gemeente-ambtenaar R. van Gulick kan de bouwver gunning voor de vier spiegel wanden van Stulemeijer voor de zomer binnen zijn. Nodig is on der meer de goedkeuring van de provincie aan de artikel 19 pro cedure waarmee een snelle wij ziging van het bestemmings plan kan worden afgedwongen. pen een en twee) tot op de dag van vandaag niet te overtuigen van 'de meerwaarde' van de computer in het onderwijs. Bu né: Eerlijk gezegd heb ik deze leerkrachten het antwoord op al hun vragen dienaangaande schuldig moeten blijven." Het CDA-raadslid P. Kluck vindt het niet zo bezwaarlijk dat er voor de groepen een en twee geen computerlespakketten zijn. „Kinderen van die leeftijd worden bijna doodgegooid met Direct daarna kan met de bouw, waar nog heel wat bij komt kij ken, worden begonnen. Stule meijer en het plaatselijke Vre- desplatform zouden het monu ment graag in de vredesweek, in de tweede helft van september, onthullen. "Dat lijkt volgens Van Gulick onhaalbaar. Hij opperde gisteravond in de raadscommis sie 3 oktober, 'een zeer Leidse dag'. Wethouder H. Koek (PvdA) ging niet op die sugges- Dat deed zij evenmin op de vele kritiek op het voorstel van WD'er Geertsema. Volgens hem is ten onrechte de indruk gewekt dat de omwonenden met de huidige beoogde plek meer vrede kunnen hebben dan met de vorige, tachtig meter verderop, nabij het Van der Werfpark. Volgens de liberaal is het monument niet op een aan vaardbare wijze in de omgeving in te passen en denken de om wonenden er net zo over. Geertsema hekelde voorts de 'slechte financiële onderbou- het alfabet en rekensommetjes in tv-programma's zoals Sesam straat." Een standpunt dat in het belachelijke werd getrokken door D66'er E. Snelders. „Se samstraat is juist een heel leuk programma, maar het wordt helaas altijd rond etenstijd uit gezonden." Ook het roldoorbrekende as pect van de computer in het on derwijs is tijdens het project niet goed uit de verf gekomen. Buné vertelde de raadscommis sie dat achterstanden moeilijk zijn weg te werken als er alleen maar rekenprogramma's zijn. Frappant was ook dat op mo menten dat er niet met de com puters hoefde te worden ge werkt maar ermee kon worden gespeeld, na schooltijd bij voor beeld, bijna alleen jongens be langstelling toonden. Ook de computercursussen voor leer krachten zijn door bijna uitslui tend mannen bezocht. „Dat is heel erg jammer want juist vrouwelijke leerkrachten zijn de wing' van het plan. Duidelijk is dat er een gasleiding moet wor den verlegd en er vier parkeer plaatsen voor gehandicapten aan het monument worden op geofferd. Deze moeten in de di recte omgeving terugkeren. Hoe dat allemaal moet worden be taald, is Geertsema onduidelijk. Ambtenaar Van Gulick deed vergeefse pogingen Geertsema gerust te stellen. Volgens hem is de bestrating ter plekke door de wortels van populieren reeds zo slecht, dat de Garenmarkt hoog staat genoteerd op de plan- ningslijst van de afdeling be strating. De plaatsing van het vredesmonument, zo is de be doeling, zal zo veel mogelijk worden betaald met het geld uit het bestratingsbudget. Op veel extra kosten hoeft niet te wor den gerekend. De gasleiding verleggen kost zo'n vijf mille en van het zitmuurtje dat het mo nument moet scheiden van het parkeerterrein komt de ge meente evenmin in de rode cij fers. aangewezen personen om de meisjes in de klas te stimule- Kansen op een ruimer budget voor de aanschaf van compu ters en randapparatuur zijn er niet. Het rijk geeft daarvoor te lage bijdragen. Scholen probe ren soms zelfs met de inzame ling van oude kranten of met fancy fairs aan wat extra geld te komen. „Maar dat is gekmimel, daar kun je geen onderwijs op bouwen." Toch viel er nog wel wat posi tiefs te melden over de compu ter in de klas. De meeste kinde ren zijn over hun angst voor het apparaat heen en vinden het zelfs 'vriendelijk', vooral als het aangeeft dat de leerling zijn re kensommen goed heeft ge maakt. „Je bent alléén met zo'n computer, waardoor een soort vertrouwensband ontstaat. Van gegniffel uit de klas na een fout antwoord heb je geen last", al dus de directrice van De Ste venshof, mevrouw M. Zandber gen. LEIDEN Het voormalige LDM-pand aan de Middelstegracht kan mogelijk tijdelijk worden ge bruikt als werkleerplaats voor jongeren. De buurtvereni ging overweegt de ruimte te benutten voor het maken van speeltoestellen, die later in het Katoenpark een plekje krijgen. Werldoze jongeren uit de buurt zouden bij voor keur dit werk moeten doen. Buurtvereniging Pancras- Oost heeft de ruimte tot au gustus 1993 tot haar beschik king. Het is de EWR niet ge lukt de ruimte aan huurders te slijten. Het pand heeft veel achterstallig onderhoud en is onverwarmd. Mogelijk be trekt het nutsbedrijf de ruim te in 1994 weer na een inter ne reorganisatie. De ruimte kan ook voor andere activiteiten gebruikt worden. Het buurthuis gaat de ruimte beheren. Binnen kort neemt de wijkgroep een beslissing over wat er met het gebouw gaat gebeuren. LEIDEN NANJA RUITER Hoewel de nieuwe keuken er definitief niet komt, moet Peter van de Graaf, de exploitant van het theehuis in de Leidse Hout bijna drie keer zo veel huur be talen. Net terug van een lang verblijf in China, vond hij tot zijn verrassing een brief waarin werd aangekondigd dat hij in plaats van 2500 gulden voortaan 7000 gulden moet be talen. Gaat hij er niet mee ak koord, dan wordt de zaak voor gelegd aan de kantonrechter, al dus de brief. De Graaf heeft zijn keuze in middels gemaakt. ,»Ais de ge meente dit meent, wordt het ze ker een rechtszaak. Ik ben net een week terug en ik was nog in de veronderstelling dat ik zon der nieuwe keuken door kon gaan, zoals de afgelopen jaren. Ik had niet verwacht dat ik ge dwongen zou worden een nieuw huurcontract te tekenen, ook zonder keuken." De laatste jaren bakt Van de Graaf 's zo mers pannekoeken in de bui tenlucht en in de winter sluit hij zijn theehuisje. „Met kopjes koffie alleen maak ik niet ge noeg omzet." In de zomer ver dient hij hoofdzakelijk met af- studeerborrels in de avonduren. Sinds jaar en dag hebben de gemeente en Van de Graaf een conflict over onder meer de bouw van een nieuwe keuken bij het theehuisje, waarna de gemeente de huur zou verho gen. Van de Graaf mag zijn keu ken niet meer gebruiken om er onder meer pannekoeken te bakken, omdat die te ouderwets zou zijn en niet meer aan de moderne eisen voldoet. Hij stel de voor zelf een keukentje te maken voor weinig geld, maar hiermee stemde de gemeente niet in. Zij is de eigenaar van het theehuis en wilde het zelf doen voor 90.000 gulden. „En dan kost het mij zelf nog zo'n 50.000 om de keuken in te rich ten. Ik zag dat niet zitten." Beerput Het volgende punt was en is de ontbrekende riolering. Het theehuis loost rechtstreeks op een beerput, die de pachter eens per jaar leegt. Het Hoog heemraadschap heeft in 1990 al van de gemeente geëist dat het huis op het riool wordt aange sloten. „Ik denk dat ze het pas aanlegt, als ik een nieuw huur contract onderteken. Er is na melijk net een riolering aange legd in de Houtlaan, dus het huis had zo meegenomen kunnnen worden." Hij verdenkt de gemeente er van dat ze de aanlegkosten van een riolering boven op de bouwkosten voor de keuken gedaan heeft. Want volgens hem is de geschatte 90.000 gulden te veel. „En dan zit ik ook nog krap met de elektriciteit. Ik wilde zelf betalen om meer stroom te krij gen, maar ook dat voorstel werd van tafel geveegd. De gemeente is zelf bezig een nieuwe kabel aan te leggen in de Leidse Hout. Dit is in hetzelfde kader als de beerput", denkt hij. Daarmee bedoelt hij dat ook de kosten hiervan opgeteld worden bij de bouwkosten van het keukentje. „Ik had ook allang van dit pro bleem afgeweest kunnen zijn." Van de Graaf heeft wel ver trouwen in de rechtszaak. „Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond en de Horeca- bond verzekeren me allebei dat de gemeente me niet zomaar kan dwingen tot een nieuw huurcontract." Nooit bijgesteld R. Hekert van de directie Ge bouwen die het huis beheert zegt dat de gemeente de huur wil verhogen, omdat deze de afgelopen tien jaar nooit is bijgesteld. „De gemeente heeft meer kosten, dan ze aan huur ontvangt. Deze kosten zijn on der meer de onroerend-goedbe- lasting en een soort boete, om dat op oppervlaktewater ge loosd wordt." Ook betaalt de gemeente een flinke duit om het rieten dak te onderhouden, aldus Hekert. „Omdat Van de Graaf geen keuken wilde, heeft de gemeente ook gewacht met het aanleggen van de riolering. Het is namelijk goedkoper dat tegelijkertijd te doen". De kan tonrechter kan straks volgens hem besluiten of de voorgestel de huurverhoging redelijk is. „Daarna sluiten we alsnog zo snel mogelijk het huis aan op het riool. WD'er A. Geertsema stemt tegen plek aan parkeerterrein We hebben het weer gehad, 1 april in de stad. Alle leukerds van Leiden hebben zich weer even kunnen uitleven. Het was weer een dag om je dood te lachen, wat een humor bestaat er toch. Om maar meteen met de. deur in huis te vallen: ook deze rubriek heeft zich schuldig gemaakt aan een uitwas van dit volksvermaak. Vorige week berichtten wij dat een Leidenaar een potje dukaten had opgegraven, ter waarde van 14.000 gulden. Waar dit was gebeurd wilde de man niet vertellen, evenmin wie hij was. U raadt het al. De man bestaat niet en de dukaten zijn ook al verzonnen. Het hele verhaal is van voor tot achter bij elkaar gefantaseerd door Leidenaar Karei Schimmel. Die wilde wel weer eens een geintje uithalen in de stad. Ook de politie zat in het complot. Wat was de bedoeling? Na het bericht in de krant over de dukaten liet de meldkamer van de politie gisteren een bericht uitgaan over een nieuwe vondst van dukaten op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade. Omdat veel Leidenaars meeluisteren op de scanner werd een massale stormloop verwacht. Even na vieren was het zo ver. Agenten zetten een stukje van het voetbalterrein af, om nieuwsgierigen op een afstand te houden en alles echt te laten lijken. Het wachten kon beginnen. En dat duurde lang. Slechts een handjevol lieden nam even de moeite een keer langs het terrein te rijden. Een van niets wetende fotograaf kwam pijlsnel aangereden. Maar voor de rest stonden Schimmel en een stuk of vijf agenten anderhalf uur lang flink hun tijd te verdoen. 1 april-grap Nog zo'n fantastisch idee. De medewerkers van de basis school De Singel aan de Lust hoflaan dachten dat het wel leuk zou zijn de ouders van de kinderen eens in het ootje te nemen. Moet je wel mee oppas sen, als je te ver gaat halen ze hun kroost van school en kun je de tent sluiten. Dus werd het een 'keurige' grol. De leerlingen kregen een briefje mee waarin wat werd geklaagd over de ge ringe geldstroom van het minis terie van onderwijs naar de school. „De Singel moet bezui nigen en begint met het wc-pa- pier", luidde de strekking van het schrijven. De ouders werd gevraagd hun koter de volgende dag een rol closet-papier mee te geven. Vol gens een woordvoerster van de basisschool kwamen de eerste reacties dinsdag 31 maart al binnen. „Mensen waren erg kwaad op de minister". Pas woensdag drong het tot de meesten door dat het een 1 april grap moest zijn. De kinde ren kwamen dan ook binnen met prachtig versierde rollen. „Toch waren er nog altijd men sen die niets doorhadden", ver telt de zegsvrouw. Zo zie je maar, die kinderen worden naar school gestuurd, maar hun ou ders hebben minstens zo veel behoefte aan educatie. Ze heb- Karel Schimmel trok eigenlijk louter politie-agenten met zijn 1 april-grap op het LFC-terrein. Ook andere geintjes in de stad kwamen nauwelijks uit de verf. foto hielco kuipers ben zich een breuk gelachen op De Singel. Een kinderhand is gauw gevuld. 1 april-gaap De laatste bijdehand aan wie we wat aandacht besteden is waar schijnlijk ook een politieman. Dinsdag werd op de redactie een briefje bezorgd, onderte kend door Ben van de Burg van de Rijkspolitie Zuid-Holland West. In een schrijfstijl die doet vermoeden dat de man nooit op basisschool De Singel heeft ge zeten, wordt melding gemaakt van een ingreep in de Stevens hof. Woensdag om 12.00 uur zou een veerdienst in gebruik worden genomen van Formido naar de Stevenshof. Een mooi alternatief voor de Haagsche Schouwbrug. Verder wordt dé start gemeld van een commissie van onder zoek. Die moet een keuze ma ken uit een aantal alternatieven. Een tunnel, de omlegging van de Rijn en de verkwanseling van de Stevenhof aan Voorschoten waren enkele van de opties. En maar bladeren in de krant, die agenten. Volgend jaar kan het misschien echt grappig worden. Een huis- aan-huis-blad meldde onlangs dat er plannen zijn om groot scheepse 1 april-grollen straf baar te maken. Ook dat was dus een geintje. Toch is het mis schien niet eens zo'n gek idee. Moeten al die agenten zichzelf oppakken. Een belofte bij voor baat: als dat gebeurt is Steeds met een fotograaf paraat. Ko men die leuke agenten van de rijkspolitie Zuid Holland West toch nog in de krant. Met een balkje voor de ogen. Is weer eens wat anders als een plank voor het hoofd van dienders die denken dat Leiden in dit soort grappen tuint. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Een 57-jarige man heeft twee maanden dood in zijn woning aan de Stortemelk in Alphen aan den Rijn gelegen zonder opgemerkt te worden. Zijn uit puilende brievenbus was uitein delijk voor buurtbewoners aan leiding om de politie te vragen VRUETUD Bomenmars Muziekvereniging De Burcht doet mee aan de actie de 'Bo menmars', een initiatief van de nationale postcoddninii De opbrengst gaat naar de bescher ming van bomen. Vanaf nu haalt De Burcht machtigings kaarten voor deze loterij huis- aan-huis op. Op 11 april is de televisie-uitzending van de lote rij op RTL 4. Vakantie-talen Vanaf begin april houdt het Ix-idse Volkshuis een aantal ta lencursussen voor mensen die zich tijdens hun vakantie AGENDA DONDERDAG 2 APRIL Lezing "De grenzen van Prometheus', org Filosofische Vakver A M van Schuurman. Doelensteeg 16. gebouw 1174. zaal 026. aanvang 20 00 uur Schrijver Jan Boerstoel draagt voor uit eigen werk Ook voor met leden. August.nus. 21.00 uur Noordwifk Binnemnsvergadering van MSV De Sportvisser met o a. prijsuitreiking wintercompetitie mciubuisde Spon visser. Bosweg, aanvang 20 00 uu' Thema avond over droom en bee'd verklaring, verzorgd door spiritueel genezer Johanna vd Hoogt Vrouwen trefpunt BroncJihorststraat 2 71», eens poolshoogte te nemen. Gistermorgen gingen twee agenten naar de woning, ver braken het slot van de deur en gingen naar binnen In dt WO ning troffen zij het lijk van de man in verregaande staat van ontbinding aan. De alleenstaan de man bleek een natuurlijke dood te zijn gestorven. enigszins verstaanbaar willen maken. Op het programma staan onder meer Spaans, Itali aans, Frans, Engels en Duits. El ke cursus bestaat uit zes lessen van elk anderhalf uur. De kos ten bedragen 46.50. Inlichtin gen:149180. Vrijwilliger» Vrijwilligers worden gezocht voor het eettafelnroject in Dien stencentrum Zijloever. Er is een dringend tekort aan gastvrou wen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Conny de Waal of Ynske Kempenaar van het dienstencentrum, tel. 071-233208.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19