Haags hoi verbod bollengif laat 400 man 'lopen' De Vries blijft bij 'Psychologische tests spreken tot de verbeelding' 'Vliegkamp uit duistere sfeer halen' Regio Bollentelers sluiten harde acties niet uit Unifilsoldaten in bussen Bex naar Joegoslavië KLM-spot op Russische tv DONDERDAG 2 APRIL 1992 18 n westerlaken Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn i 26o (tegenover Avifouna), Alphen a/d Rijn, of mook een afsprook: tel. 01720-22100 den haag/bollenstreek» paul van der koou Minister B. de Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) houdt vast aan zijn voornemen om het gebruik van het grondontsmet- tingsmiddel metam-natrium per 1 juli te verbieden in de bol lenteelt. Hij negeert de wens van een kamermeerderheid van CDA en WD om het omstreden verbod te 'heroverwegen'. Dit bleek gisteren tijdens een mon deling overleg over het middel waar de bollensector niet buiten zegt te kunnen. Volgens de minister heeft een onderzoek van TNO voldoende aangetoond dat het gebruik van dit middel niet meer kan, ook niet als allerlei preventieve maatregelen worden genomen: „De risico's zijn zo groot en de normen worden zodanig over schreden dat een overheid die zich serieus neemt dat niet kan accepteren." Hij wil pas op zijn beslissing terugkomen als een al in gang gezet onderzoek uitwijst dat de eerdere conclusies niet kloppen. Verder is hij bereid om binnen kort rond de tafel te gaan zitten met het bedrijfsleven. Dat moet echter geen valse hoop putten uit dergelijke toezeggingen. PvdA, D66 en Groen Links steunden de minister van meet af aan. „We moeten voorkomen dat schade optreedt en niet eerst het kalf laten verdrinken", meldde PvdA-Kamerlid L Mid del, in navolging van de FNV- Voedingsbond. Groen Links-Ka merlid W. Willems liet weten dat 'arbeidsomstandigheden belangrijker zijn dan de export van onze produkten'. Volgens hem vormt metam-natrium slechts een topje van de ijsberg en zijn er veel meer 'excessen'. A. Schimmel (D66) noemde het verbod vooral belangrijk omdat de vele tijdelijke krachten in de sector 'niet op de hoogte zijn van de risico's'. CDA en WD hadden juist kri tiek op de minister. Volgens de WD heeft TNO zijn rapport te veel vanachter een bureau ge schreven zonder te kijken hoe het in de praktijk ook kan en ge beurt. Het CDA vindt, in navol ging van enkele tegenrapporten, dat het TNO-rapport teveel la cunes en schattingen bevat om er harde maatregelen op te ba- In plaats van een verbod af te kondigen waar geen draagvlak voor is, zou de overheid een convenant moeten afsluiten met de bollensector. Bollenbe- drijven kunnen zo zelfstandig milieumaatregelen uitwerken, zei CDA-kamerlid J. Reitsma in navolging van fractievoorzitter E. Brinkman. Minister De Vries was het met zijn partijgenoot eens dat over leg mooi is: „Maar het kan niet zo zijn dat we, wanneer blijkt dat bepaalde middelen te grote gezondheidsrisico's met zich meebrengen, daar niets mee doen omdat er een convenant is." Dat metam-natrium slechts door een beperkt aantal men sen wordt gebruikt, was hij met Reitsma eens: „Maar dat bete kent niet dat je die mensen aan onaanvaardbare risico's kunt blootstellen." De tegenonderzoeken, die zouden aantonen dat het ver bod niet nodig is en het TNO- rapport te vaag is, noemde hij 'niet wezenlijk relevant'. Zo me moreerde hij dat de door de bollensector ingeschakelde pro fessor Van Genderen alleen de gevolgen van het gebruik van metam-natrium op de huid heeft bestudeerd: „Terwijl me tam-natrium nu juist gevolgen lijkt te hebben voor de vrucht baarheid." den haag/bollenstreek» paul van der koou „Teleurstellend". Zo noemt de secretaris van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, F. Zand bergen, de houding van minis ter De Vries. „Het is niet de stijl van bollentelers om met tracto ren het Binnenhof te blokkeren, maar na deze vergadering sluit ik acties niet uit." Zandbergen had gehoopt dat de 'boUenlobby* van de afgelo pen weken een opschorting van het verbod op metam-natrium teweeg zou brengen, maar ziet na de vergadering van gisteren weinig ruimte: „We moeten van goeden huize komen om het verbod nog tegen te houden. De WD blijft tegen. Maar als puntje bij paaltje komt, zal het CDA de minister steunen. En de minister kan niet meer terug, anders lijdt hij gezichtsverlies." Maar wat dan? Zandbergen wijst er veelbetekend op dat 'in tal van organisaties een onder stroming is die zich redelijk mi litant wil opstellen'. Zo pleitte de tuinbouwsecretaris van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie onlangs voor een stemadvies. Waarom zou de bollenwereld massaal op het CDA blijven stemmen als die partij ervoor zorgt dat bollente lers niet langer hun broek kun nen ophouden? Wat Zandbergen vooraf ge stoord heeft, was het totale ge brek aan overleg. Wat hem gis teren irriteerde, was het gebrek aan deskundigheid. Niet één Kamerlid voerde aan dat het verbod op metam-natrium het telen van anemomen onmoge lijk maakt en het telen van gla diolen moeilijk, terwijl de sector dat de dag tevoren nog had in gefluisterd bij de overhandiging van de resultaten van tegenon derzoeken en enkele 'bedreigde bollen'. En het zijn toch aan zienlijke teelten: van de 17.000 hectare bollengrond in Neder land, zijn er 2000 gereserveerd voor gladiolen en 200 voor ane monen. Wel memoreerden Kamerle den en bewindslieden dat het verbod op metam-natrium de teelt in de waterwingebieden frustreert omdat daar het alter natief, dichloorpropeen, niet gebruikt mag worden. Volgens staatssecretaris D. Gabor (land bouw) betreft het al snel vijf tot zeven procent van het bolle- nareaal, terwijl De Vries niet bo ven de één procent van het to taal uitkomt. „Bovendien bete kent het niet dat je daar geen bollen kunt kweken. Je kunt het alleen minder intensief doen, anders doen", zei de minister. Volgens Zandbergen is dat on zin: „Minder intensief telen kan niet, gezien onze concurrentie positie." Ook de opmerking van ka merlid Middel dat wel vaker middelen zijn verboden waar van de bollensector' had gezegd dat ze onmisbaar zijn, vindt hij weinig gelukkig: „Dat gebeurde in een andere tijd. Bollenkwe- kers voelden zich aangevallen en waren niet zo op het milieu. Nu is dat anders en heb ik nog niks gehoord over een over gangsperiode. Bij het bolont- smettingsmiddel captafol, waar het toen om ging, had je nog een overgangsperiode van twee jaar." Voorlopig hoopt hij op tijdwinst. Zo hield staatssecreta ris Gabor gisteren al rekening met een vertraging van enkele weken. Als dat wat langer wordt kan het grondontsmettingssei- zoen, dat 1 juli begint, toch nog aardig worden gebruikt. alphen aan den run/garderen Vijf bussen van het Alphense tourincarbedrijf Bex rijden vandaag naar Joegoslavië. Niet met een gebruikelijke lading toeristen, maar met een peloton Nederlandse Unifilsoldaten. De 225 militairen stappen uit in Zagreb en zullen positie zoeken in de zogeheten United Nation Protection Areas. De soldaten, 170 dienstplichtige vrijwilligers en 55 beroeps krijgen als opdracht de vechtende Kroaten en Serviërs uit elkaar te houden. Het ministerie van defensie heeft de bussen van Bex gehuurd. Aanvankelijk zouden de troepen per vliegtuig worden vervoerd, maar daar is van afgezien omdat de luchthaven van Zagreb nog al tijd luchtverkeer weert. Marketingmanager R. Stierman denkt dat de keuze voor Bex te maken heeft met de ervaring van het bedrijf met het rijden op Joegoslavië. „Voor de burgeroorlog uitbrak was Bex daar marktleider. Onze chauffeurs kennen de weg dus goed." Bij het Haagse gerechtshof zijn vorig jaar bijna 400 men sen vrijuit gegaan omdat hun zaak is verjaard. Volgens het ministerie van justitie gaat het hierbij om 'lichtere vergrijpen', waarbij geen slachtoffers vielen en waarbij de rechter korte gevangenisstraf had opgelegd. Bij het Haag se gerechtshof dienen de beroepszaken tegen vonnissen van de rechtbanken in Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg. den haag meindert van der kaau Al in de zomer van vorig jaar werd bekend dat 45 verdachten niet verder vervolgd werden, omdat hun zaak verouderd was. Oorzaak was dat het hof het grote aantal gevallen niet tijdig kon verwerken. Zaken bleven daardoor soms langer dan twee jaar liggen en dan vindt het openbaar ministerie dat de 're delijke vervolgingstermijn' is overschreden. Naar nu bekend is geworden, is het veel vaker gebeurd dat groepen verdachten niet zijn vervolgd wegens termijnover schrijding. Dit ondanks extra maatregelen bij het Haagse hof om de verwerkingscapaciteit te vergroten. De problemen zijn onstaan door toename van het aantal strafzaken. Het ministerie van justitie trok daarom extra geld uit voor verbetering van de interne orga nisatie van het gerechtshof. Daarnaast kwam er geld voor automatisering en werd het schiphol De KLM adverteert als eerste westerse luchtvaartmaatschappij op de Russische tv. De KLM hoopt op deze wijze het enorme reizi- gerspotentieel in de Russische federatie aan te boren. De 'commer cial' wordt in totaal 80 keer uitgezonden op het tweede nationale televisienet. De KLM voert deze zomer het aantal vluchten richting Rusland en Oost-Europa fors op. De maatschappij wil snel voet aan de grond krijgen in de voormalige Sovjetunie en Oost-Europa. In ruil voor de vrij goedkope reclamespots volgen Russische cameraploe gen in Nederland een opleiding. aantal raadsheren uitgebreid. Sindsdien is er in Den Haag een extra hofkamer waardóór het aantal strafzittingen van 5 naar 8 per week is gestegen. Ook kunnen er meer zaken per zit ting worden behandeld. Bij de reorganisatie zijn ook een kabinetschef en de adjunct, die verantwoordelijk zijn voor de organisatie van het hof, uit hun functie ontheven. De laatste heeft overigens met suc ces zijn ontslag aangevochten bij de ambtenarenrechter. Justi tie wil nu een manager aanstel len voor de ondersteunende diensten. In de tweede helft van 1991 zijn er 1000 zaken extra behan deld. Dit heeft ertoe geleid dat de totale produktie is gestegen van 2268 arresten in 1990 tot 3343 in het jaar daarop. Op dit moment blijven er volgens jus titie geen zaken liggen. Het mi nisterie verwacht niet dat er in de toekomst weer verdachten vrijuit gaan. Tentoonstelling 'Op de proef gesteld' aan Wassenaarseweg Marineluchtvaartdienst viert jubileum met open dag, vliegshoxv en tentoonstelling valkenburg joost bouwmeester Een spectaculaire vliegshow door moderne toestellen en een bijzondere tentoonstelling van historische kisten zijn op 5 juni te zien tijdens de open dag op het marinevlieg kamp Valkenburg. De open dag wordt ge houden in het kader van het 75-jarig be staan van de Marineluchtvaartdienst (MLD). De MLD wil het met het jubileum vooral het publiek informeren en in contact laten komen met de 'vliegende marine'. Ook vliegkamp De Kooy in Den Helder, het kleinere broertje van 'Valkenburg', houdt die dag open huis.- De festiviteiten in Valkenburg beginnen om tien uur 's morgens met een vliegshow van model- en zweefvliegtuigen. Parachu tisten luiden daarna het hoofdprogramma in. Helikopters, gevechts- en transporttoe stellen geven vervolgens verschillende de monstraties. Daarna stijgen enkele histori sche modellen van de MLD op en tonen hun oude pracht. De slotact die dag bestaat uit een 'flyby-formatie' van Orion's en Lynx helikopters, die speciaal voor het 75-jarig bestaan van de MLD zijn beschilderd in de nationale kleuren. Het vliegkamp gaat om vijf uur 's middags weer dicht voor het pu bliek. De toestellen vliegen na hun optre den in Valkenburg direct door naar Den Helder om daar het zelfde programma uit te voeren. De 'pendelroute' eindigt weer in Valkenburg. Volgens commandeur R. Zeylenmaker is het voor de MLD belangrijk dat er een open dag wordt gehouden. „De mensen kunnen nu voor de eerste keer met eigen ogen zien wat de Marineluchtvaartdienst is en doet. De luchtvaart is altijd een klein gesloten groepje geweest. Het vliegkamp heeft altijd een bepaalde duistere sfeer gehad bij het publiek", aldus Zeylenmaker. Gedurende de gehele dag staan er meer dan 60 vliegtuigen uit verschillende landen op het terrein van het vliegkamp. De deel nemende landen zijn: Verenigd Koninkrijk, België, Frankrijk, Duitsland, het GOS en de USA. Daarnaast draagt de NATO een steen tje bij met de zogenaamde E-3 Sentry Awacs. Trekpleister van de dag moet de niet meer 'luchtwaardige' vliegboot van het type Dornier Do-24 worden. Dit vliegtuig deed ten tijde van de Japanse inval in het toen malige Nederlands Indië dienst bij de MLD. Het toestel is eigendom van het Britse RAF- Museum en uitgeleend aan het Militair Luchtvaart Museum in Zeist, waar het straks definitief wordt gestationeerd. Het bestuur van het Nederlandse museum stel de het historische vliegtuig beschikbaar voor de jubileumfestiviteiten in Valkenburg. In een enorme hangar op het marine vliegkamp (MVK) zijn de historische vlieg tuigen uit het Militair Luchtvaart Museum te bezichtigen. In een andere ruimte op de basis kunnen de bezoekers verder kennis opdoen van het heden en verleden van de Marineluchtvaartdienst. Bedrijven laten di verse produkten zien die in gebruik zijn bij de Koninklijke Marine. Verder presenteren stichtingen en verenigingen die nauw sa menwerken met de luchtvaart zich op de zogenaamde 'Airmarkt'. De organisatie van het evenement ver wacht zo'n 50.000 bezoekers op MVK Val kenburg en 10.000 op MVK de Kooy. Als ge volg van de verwachte drukte moeten er die dag enkele ingrijpende verkeersmaatrege len worden getroffen. De Provincialeweg S- 1 vanaf De Zilk (Delftweg) tot aan Kat wijk (Zeewegviaduct) zal voor de open dag van 7.00 uur tot 20.00 uur voor het nor male verkeer gesloten zijn. Dit weggedeelte wordt dan gebruikt als parkeerhaven voor bezoekers. Tegen een kleine vergoeding worden zij met een pendelbus naar het vliegkamp gebracht. Op het kamp zelf zijn géén parkeermogelijkheden. leiden marjolein van rotterdam 'Jonge meisjes, prent U dit pro fiel goed in het geheugen. Iede re man, die in staat is een goed, trouw echtgenoot te worden, die uwe gevoelens eerbiedigt, heeft een profiel dat met boven staand overeenstemming ver toont.' Deze omschrijving, met bij behorend plaatje van een braaf ogende man met ruim bemeten achterhoofd, moest negentien- de-eeuwse meisjes ervoor be hoeden een verkeerde echtge noot te kiezen. Voor de zeker heid was ook een 'slecht echtge noot' afgebeeld. Mannen met een laag voorhoofd en een plat te schedel moesten de aan staande bruiden wantrouwen: echtelijke trouw was bij hen slecht ontwikkeld, de 'geslach telijke neiging' des te meer. De plaatjes zijn te vinden op de tentoonstelling 'Op de proef gesteld' over de geschiedenis van de psychologische test, die vanaf morgen te zien is in het Pieter de la Courtgebouw, het gebouw van de faculteit sociale wetenschappen aan de Wasse naarseweg in loeiden. De gedachte dat het mogelijk was op grond van uiterlijke ken merken te bepalen wat voor vlees men in de kuip bad, had ook buiten de huwelijksmarkt consequenties. Bij voorbeeld bij de rechtbank. Had iemand een aapachtige schedel, kroezend haar en aaneengegroeide wenk brauwen, dan was onomstote lijk bewezen dat hij schuldig was. Want dit waren kenmerken die wezen op een terugval in evolutie en dus op een crimine le inslag. Zo'n honderd jaar geleden voldeed het afgaan op alleen Trekpleister op de open dag van marinevliegkamp Valkenburg is de vliegboot van het type Domier Do-24, die niet meer vliegt. FOTO AUDIOVISUELE DIENST KM het uiterlijk niet meer. Tegelij kertijd kwam de psychologie als echte wetenschap op. Zo ont stonden de eerste psychologi sche tests. De tests werden ge bruikt voor het onderwijs, de psychiatrie en later ook voor de selectie van personeel. Psycho logen ontwikkelden intelligen tietests, psychotechnische tests proefles die bijvoorbeeld de geschiktheid voor een bepaald beroep moesten meten en persoonlijkheidstests. Deze tests en de voorlopers ervan, zijn bij elkaar gezocht door de stichting Historische Materialen Psychologie. Deze stichting verzamelt materialen uit de geschiedenis van de psy chologie, zoals apparaten, ar chieven en audiovisueel materi aal. Veel van het materiaal is uit privécollecties afkomstig en op deze tentoonstelling voor het eerst te zien. Peter van Drunen, coördina tor van de stichting: „We heb ben met deze tentoonstelling gekozen voor psychologische tests, omdat die zo tot de ver beelding spreken. Iedereen moet er wel eens een doen en iedereen wil wel weten hoe zo'n test eigenlijk werkt. Bovendien zijn veel van de apparaten die tot de voorlopers worden gere kend, bij voorbeeld die om schedels te meten, gewoon leuk om te zien." Bezoekers kunnen veel tests /ell proberen. Van Drunen: „Je kunt bij voorbeeld een intelli gentietest doen. Ook kan een aantal proefjes dat vroeger werd gebruikt om chauffeurs, piloten en telefonisten te selecteren, kunnen worden gedaan." 'Op de proef gesteld' Is van 3 tot 28 april te zien In het Pieter de la Courtgebouw, Wasse naarseweg 52 in Lelden. De tentoonstelling is te bekijken van maandag tot en niet don derdag tussen 9.00 en 21.30, en op vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Op de tentoonstelling kan een aantal proefjes worden gedaan dat vroeger werd gebruikt om chauffeurs, piloten en telefonisten te selecteren. FOTO LOEK ZUYDERDUIM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18