Leiden Regio Leiden krijgt een drukkerijmuseum V oorrangsbeleid vrouwen mislukt 'Gemeente is nu eenmaal geen fabriek' Rechter zoekt uitweg in conflict Rex-bioscoop Lakenhal niet duurder Vrije uitzicht verdwenen DONDERDAG 2 APRIL 1992 17 Gerechtshof A q Bij het Haagse ge- I rechtshof gingen vorig jaar ongeveer 400 mensen vrijuit omdat hun zaak was verjaard 1-aprilgrappen A q Humor, daar weten I -/ de Leidenaars wel raad mee. Steeds doet een kleine greep uit de vele 1 - aprilgrappen die gisteren werden uitgehaald ROY KLOPPER LOMAN 1 GERT VISSER (CHEF) Woningbouw A Warmond heeft de Z. I komende jaren be hoefte aan ruim 300 extra woningen. Dat blijkt uit onderzoek van de Natio nale Woningraad. Jongen geschept Een 12-jarige jongen uit Zoeter- woude heeft gistermiddag ern stig beenletsel opgelopen nadat hij op de Kennedylaan was ge schept. De jongen liep met een groepje kinderen over het voet pad nabij het Rousselpad waar ze samen overstaken richting Wagnerplein. Een 49-jarige au tomobiliste uit Leiden vermin derde vaart en toeterde naar de groep om ze te waarschuwen. De groep bleef staan maar de jongen stak echter toch over en werd geschept. De voomiit van de auto sneuvelde door de klap. De jongen moest naar het Dia- conessenhuis worden vervoerd. Vette rekening lhden De 45-jarige beheerder van het volkstuincomplex aan de Vlietweg weigerde gistermid dag medewerking te verle nen aan het blussen van een brand op zijn terrein. De be heerder had omstreeks 13.30 uur een vier meter grote hoop takken aangestoken De rook werd door de wind richting rijksweg gedreven. Daarom wilde de DO&tifl dal de man het vuur doofde. Hij weigerde. Uiteindelijk moest de brandweer er aan te pas komen. De beheerder kan naast een bon ook een reke ning van de brandweer ver wachten. D66-kamerlid houdt lezing leiden Het D66 Tweede-Kamerlid Gerrit-Jan WolfFensperger geeft donderdag 14 mei een lezing in Leiden. Om 21.00 uur, na afloop van de afdelingsvergadering van D66 in de consistorieka mer van de Pieterskerk, spreekt Wolffensperger over etnisch minderhedenbeleid. Sempre Avanti speelt in Oxford leiden Een groep van honderd personen uit Leiden en omge ving is een week voor Pasen te gast in Oxford. Het gaat om de jaarlijkse uitwisseling met deze Engelse partnerstad. Het 42 le den tellende muziek- en showgezelschap Sempre Avanti reist de groep vooruit en geeft in het weekeinde van 11 april twee uit voeringen in Oxford. De Leidse delegatie bestaat onder meer uit een tafeltennisteam van Docos, een vrouwenvoetbalteam van LFC, vier voetbalscheidsrechters, een snookerteam, filatelisten, amateurfotografen en soroptimisten. De groep komt 12 april in Oxford aan. De Leidenaars brengen onder meer een bezoek aan het stadsbestuur en een aantal Engelse gastclubs. leiden wim koevoet De toegangsgelden voor muse um De Lakenhal mogen niet worden verhoogd. Een toeslag van één gulden was nodig om de de tentoonstelling van Noordnederlandse Landschaps schilderkunst te betalen. De raadscommissie voor cultuur heeft wethouder H. Koek opge dragen die expositie anders te financieren. De schilderijen zijn afkomstig uit de collectie die door het rijk wordt beheerd. Het is de bedoe ling dat die verzameling wordt opgesplitst en aan een aantal musea in bruikleen wordt gege ven. Die krijgen zo de beschik king over een interessantere collectie, waarmee ze wellicht meer publiek trekken. Voordeel is ook dat de rijkscollectie beter toegankelijk wordt voor het pu bliek. De Lakenhal heeft Noord nederlandse Landschapsschil derkunst in bruikleen gekregen. Burgemeester en wethouders rekenen op een stijging van het aantal bezoekers. De verdere fi nanciering willen ze rondbreien door de entreeprijzen, nu nog een rijksdaalder, met een gul den te verhogen. Volgens wet houder H. Koek (PvdA) zou de Leidse Lakenhal daarmee tot de goedkoopste musea van het land blijven behoren. In verge lijkbare musea elders worden tarieven tussen de 4,50 en 5 gul den gehanteerd. Bovendien zijn de tarieven al sinds 1986 -on veranderd. Desondanks wil de raadscommissie dat het college van de entreeprijzen afblijft. rum heeft de indruk dat het vooral is gebleven bij intenties", aldus Iyesterhuis van het Vrouwenforum. „De uitwerking heeft te wensen over gelaten en dat betreuren wij." Grootste probleem is dat vrouwen net zo nard weer de deur uitlopen als dat ze binnenkomen. „Er gaan meer vrouwen weg dan dat er worden aangenomen", aldus Van Doeveren. Om dat verschijnsel tegen te gaan moet het gemeentebe stuur ervoor zorgen dat er meer deeltijdbanen komen, ook voor mannen. Bovendien moet meer worden gedaan aan de 'loop baanplanning' van vrouwen, vindt het forum. Het Vrouwen- forum is bang dat deze zaken nog verder in het slop raken door de reorganisatie bjj de ge meente, waardoor de 29 huidige directies worden omgevormd tot vijf grote diensten Volgens Lesterhuis is emancipatie een beetje uit. Ze denkt echter dat sinds de colli'grwissding in 1990 steeds minder aandacht is voor het doelgroepenbeleid. Er werd vol gens haar harder aan getrokken toen een PvdA'er verantwoor delijk was voor het personeels beleid. Nu is deze portefeuille van een CDA-bestuurder. „Ik denk dat dat wel wat uitmaakt." Lesterhuis geeft echter toe dat vanaf het begin 'de verwachtin gen die waren geschapen niet zijn uitgekomen'. Wethouder Van Bochove was niet bereikbaar voor commen- leiden De nieuwe apotheek van het Academisch Ziekenhuis Leiden zit nagenoeg tegen een woonhuis op de Pesthuislaan aangeplakt. Tussen de kolossale nieuwbouw en het pand zit nauwelijks een meter ruimte. Van het vrije uitzicht dat de bewoners ooit hadden, richting Rijnsburger- weg, is niets meer over. In de nieuwe zijvleugel van het ziekenhuis zitten de apotheek en een aantal laboratorium-afdelingen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden» janet van puk Het vijf jaar geleden met veel tam-tam gelanceerde vrouwen- voorrangsbeleid van de ge meente Leiden is mislukt. Het Vrouwenforum, een groepje vrouwelijke ambtenaren bij de gemeente Leiden, is teleurge steld over de resultaten. In het gemeentelijke blad QQ geeft personeelswethouder A. van Bochove toe dat de resultaten tegenvallen: „Ie moet je afvra gen of het resultaat zonder dit beleid niet hetzelfde geweest zou zijn." Het percentage vrouwen is in vijf jaar tijd gestegen van 26 naar 32,7 procent. De meesten hebben echter geen volledige baan, en bovendien bekleden zij vooral de lagere functies bij de gemeente. Gestreefd werd destijds het landelijke gemiddelde van 32 procent 'fulltimers' te halen. Dat is niet gelukt. Omgerekend naar hele banen ligt het percen tage vrouwen bij de gemeente Leiden op 25 procent, verklaart Y. vah Doeveren, lid van het Vrouwenforum en werkzaam bij de directie personeel en organi satie. „Het aantal vrouwen is veel minder sterk gegroeid dan op het eerste gezicht lijkt." Lei den zit met zijn 32,7 procent slechts 1,7 procent hoger dan het gemiddelde van alle Neder landse gemeenten. Voor de ge hele arbeidsmarkt geldt overi gens dat 40 procent vrouw is. „Leiden liep vijf jaar geleden voorop bij het maiken van de plannen, maar het Vrouwenfo Wethouder begrijpt kritiek opjinancieel beleid niet leiden janet van puk In de week dat PvdA-wethouder Steven de Vreeze precies een jaar de gemeentelijke kas be heert, krijgt hij de wind van vo ren. D66-fractievoorzitter Pex Langenberg zegt als voorzitter van de raadscommissie voor de rekeningen dat er nog niet vol doende is gebeurd om de finan ciële organisatie te verbeteren. De slordige gang van zaken op financieel gebied kostte wet houder Bordewijk vorig jaar de kop. Hij trad af. Zijn opvolger en partijgenoot De Vreeze is dat zeker niet van plan. In een jaar tijd zijn veel zaken opgepakt, zegt de wet houder. De afdeling financiën is op een andere manier gaan werken en de reorganisatie van de hele gemeentelijke organisa tie is op gang gekomen. „Op al le fronten wordt het roer omge gooid, maar het kost even tijd voordat het goed werkt." Juist omdat er 'ambtelijke en politiek hard en enthousiast' wordt gewerkt, is de kritiek van Langenberg hard aangekomen, geeft De Vreeze toe. „Langen berg geeft een vrij stevig politiek oordeel. Als de hele commissie voor de rekeningen het er mee eens is dat er niet hard genoeg aan wordt getrokken, zoals Lan genberg zegt, dan moet de commissie dat hard maken. Dan wil ik daarover een open bare discussie." Als er zo'n debat komt, dan' zal De Vreeze toegeven dat er nog steeds fouten worden ge maakt. Maar hij zal er bij zeg gen dat dat logisch is bij een in stelling met een begroting van 175 miljoen gulden. „Het zal al tijd zo blijven dat zaken minder goed lopen. We zijn nu eenmaal geen fabriek. We hebben een veel ingewikkelder administra tie. Ik heb nog veel zorgen, maar we zijn op een goede ma nier bezig." Oude verhalen Pas als jaren achter elkaar de zelfde fouten worden gemaakt, als een organisatie daar geen le ring uit trekt, dan pas is er spra ke van een 'rommeltje', meent De Vreeze. De voorbeelden die Langenberg noemt om aan te tonen dat er niet genoeg verbe teringen zijn aangebracht, snij den geen hout, vindt de wet houder van financiën. Langen berg zei in deze krant dat de ge meente nog steeds dik zeven ton tegoed heeft van het minis terie van onderwijs, dat de ge meente zes miljoen is misgelo pen door de bonboninpakkerij van De Zijl Bedrijven en er zijn te veel mensen die de kabelaan sluiting niet of niet op tijd beta len. „Deze voorbeelden dekken de lading niet dat het niet goed gaat. Of Langenberg heeft niet goed opgelet tijdens de verga deringen, óf hij leest zijn stuk ken niet, óf er is iets anders aan de hand", reageert De Vreeze. Dat de gemeente nog steeds zeven ton van het ministerie denkt te krijgen is een oud ver haal, zegt de wethouder. Het is het gevolg van een fout die een ambtenaar van de directie on derwijs halverwege de jaren tachtig heeft gemaakt. Over het geld wordt nog steeds onder handeld met het ministerie. Dat de gemeente de zes mil joen voor De Zijl Bedrijven mo gelijk later krijgt dan verwacht, komt omdat wellicht te optimis tisch is omgegaan met toezeg gingen van ambtenaren. Ook over dat bedrag wordt nog on derhandeld: de gemeente be reidt zelfs een juridische proce dure voor tegen het ministerie van binnenlandse zaken, aldus De Vreeze. Van het verwijt van Langenberg dat er te veel 'du bieuze debiteuren' zijn bij de kabelaansluitingen zegt hij he lemaal niets te begrijpen. „Het aantal is juist veel Yager dan we verwachtten." Hij sluit niet uit dat er mis schien wel betere voorbeelden zijn te noemen waaruit blijkt dat alles nog niet perfect gaat. „Ik heb nog ontzettend veel zorgen. Maar het is dan ook al lemaal erg ingewikkeld. Ik vind echter dat we er nu op een goe de manier mee bezig zijn." leiden loman liefmans President Holtrop van de Haag se rechtbank wil dat de eigena resse van Rex aan de Haarlem merstraat gaat overleggen met de krakers over hergebruik van deze bioscoop. Hij deed daar om gisteren nog geen uitspraak in het kort geding dat de eige- nEtresse tegen de krakers heeft aangespannen. De Amsterdamse eigenaresse D. Ortje-Knuit van het inmid dels tot 'X' omgedoopte pand liet via haar raadsman A. Schram weten dat de krakers op een ongelukkig moment kwa men. Ze was juist van plan om het zwaar verpauperde pand waar jarenlang seksfilms draai den op te knappen. Met dis- tribiteur Concorde had ze toen al contracten gesloten voor nieuwe films. Hij eiste onmid dellijke ontruiming. De krakers lieten via hun raadsman Visser weten dat 'er wel meer dan een schilder met een potje verf t nodig is om de Rex weer bruikbaar te maken.' De Rex had, voordat het werd gekraakt, een half jaar leegge- staan, was jarenlang zwaar ver waarloosd en dus was het niet aannemelijk dat de eigenaresse er nu opeens wél wat aan wilde doen. De 'gebruikers' hadden de laatste maanden veel werk ver zet om bet interieur toonbaar en schoon te maken. Hun stre ven om het pand tot cultureel centrum om te dopen, onder streepten ze door een reeks fo to's van voor en na de verbou wing en van een manifestatie die 500 bezoekers trok. Ook toonden de krakers zich bereid met om met de eigenaresse over huur en andere vormen van samenwerking te praten Schram liet weten daar niet» voor te voelen: „Ik zou zeggen, eerst eruit, dan gaan we pra ten", aldus Schram. Maar toen duidelijk bleek dat president Holtrop aanstuurde op overleg tussen beide partijen, toonde hij zich bereid: „Maar dan moe ten ze wel komen met een goed phn Holtrop hield de zaak een maand aan: „Om los van emo ties serieus te gaan praten Mis schien komt er iet» moois van", aldua de president. Terwijl Leiden een eeuwenoude traditie heeft van boek drukkers, uitgevers en handelaren, ontbreekt het de uni versiteitsstad aan enig museum op dit gebied. De Leidse drukker C. Schenk hoopt daar met een aantal anderen nog dit jaar verandering in te brengen. In oktober komt in het Mostert-bedrijvencomplex aan de Middelstegracht een Drukkerijmuseum. „Het wordt een werkend muse um waarin gedrukt kan worden." leiden emiel fangmann Schenk behoort tot de gelukki gen die hun werk als hobby be schouwen. Al 45 jaar hij werd ooit in Rotterdam tot boekdruk ker opgeleid zit de 59-jarige Leidenaar in de drukkerswereld, waarin hij zowel handelaar, do cent maar vooral ambachtsman is. Sinds 1985 voert hij een een- mansdrukkerij in het oude Mos- tert-complex aan de Middelste gracht. „Ik doe vooral werk voor andere drukkers. Zoals pregen, waarbij je reliëf in het drukwerk krijgt. Met moderne technieken kan dat vaak niet meer." Schenk is thuis in de geschie denis van zijn vak. Ook hij vindt het vreemd dat een stad als Lei den geen museum kent dat aan zoiets als de boekdrukkunst is gewijd. In plaatsen als Etten- Leur en Meppel, en in buiten landse grote steden zijn ze er wel. Om tot het museum te ko men, richtte Schenk met vrien den uit de grafische wereld on langs de Stichting Boekdruk kunst Leiden op. Schenks wens is het om straks een tentoon stelling in te richten, waarin de ontwikkelingen in het drukkerij- wezen tussen 1835 en 1960 zijn te volgen. „Daarna begon de tijd van de offset. De geschiede nis wordt in tijdperken inge deeld. Ik wil het dnikkerijmuse- um in vijf jaar tot een volwaar dig museum laten uitgroeien. We moeten dan op zoek naar een andere ruimte. Na mijn 65ste kan ik er dan alle tijd aan geven, samen met een aantal leeftijdsgenoten." Het museum dat in oktober in het Mostertcomplex wordt geopend moet tegelijk een werkplaats zijn. Schenk gaat er cursussen in de beginselen van de boekdrukkunst geven, waar bij de nadruk zal liggen op handzetten, boekdrukken en boekbinden met de oorspron kelijk machines en materialen. Wie donateur wordt van de Stichting mag bovendien ook buiten de cursus om van de persen in het museum gebruik maken, om zelf bijzonder druk werk te kunnen vervaardigen. Schenk wordt bij zijn plannen onder meer 'gesponsord' door drukkerijen die sluiten. „Ik krijg vaak restanten, zoals papier." Ook krijgt Schenk, die jarenlang handelaar in drukkerijmachines is geweest, vaak een telefoontje of hij niet ergens in het land een pers kan komen bekijken. „Dat zou een aanwinst kunnen zijn, dus dan ga je kijken." En er komt meer. „Ik heb een complete verzameling Panora ma's uit de eerste wereldoorlog. De Leidse drukkerij Rotogravure verkreeg in 1912 immers het pa tent op rasterdiepdruk, waar door ze de Panorama's met mooie foto's kon maken. Boe ken? Het oudste in mijn bezit dateert uit 1628." C. Schenk: „Het moet een werkend museum worden waarin kan worden gedrukt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17