'Tot m'n verwondering sta ik nog voor de camera' Nederland-België in 'Fort Boyard' Rtv show Criminoloog Buikhuisen bijt van zich af Tv-serie over eten, drinken en bewegen DONDERDAG 2 APRIL 1992 13 STARDOM Mode-ontwerper Giorgio Ar mani heeft goede zaken gedaan rond de Oscar uitreiking. De )aar> lijkse prijzenslag in Hollywood is" één grote publiciteitsstunt waar - Armani dankbaar gebruik van maakt om sterren in zijn ontwei - pen te laten schitteren Maanden- terug had Armani al aan de bel getrokken btj Laura Dern (geno mi neer d voor de beste actrice) of zij niet een jurkie van hem wilde dragen. Ook actrice Jodie Foster koos voor Armani. De jacht op de heren leverde eveneens succes op. Robert de Niro en Jeremy Irons waren gestoken in een Ar mani smoking. Armani's collega Valentino stak ook een aantal be kende dames in de kleding, on der wie Mercedes Ruehl. winna res van de beste vrouwelijke bij rol in 'The Fisher King*. Oscar-winnares Mercedes Ruehl gekleed in een creatie van ontwer per Valentino. foto» Af p -> Prinses Diana blijft de Britten schokken De lady heeft een Mer* cedes mét chauffeur uiteraard En af en toe doet Di een tukje in de auto. Dergelijk gedrag vinden de Engelsen met oirbaar Een prinses dient alleen in haar eigen bed te slapen. ■St Shanice Wilson is een mooie meid en ze zingt ook goed Toch is Shanice nog steeds single Dat is vooral te danken aan oma. Grootmama gaat waar de zange res gaat en daarbij houdt zij kor daat opdringerige heren op af stand. Shanice vindt het alle maal best en ook gezellig dat haar grootmoeder er altijd bij is Ruzie is er alleen als Shanice zonder te vragen één van oma's hoedies leent. Zou ze dan toch stiekem gaan stappen' -> De 'Pink Panther' komt weer terug. Nog dit jaar wordt er een nieuwe film gemaakt rond de klungelige inspecteur Clouseau. die door de overleden acteur Pe ter Sellers beroemd is geworden Zijn rol wordt nu overgenomen door de Franse acteur Gerard De- pardieux. Phil Collins is een fanatieke autocoureur. In opgevoerde per sonenauto's mag hij graag aan een race meedoen. Toen Phil een uurtje wilde scheuren deelde de verzekeringsmaatschappij hem mee dat hij zich dan wel extra moest verzekeren voor een be drag van 150 000 gulden. Nu zit de zanger stevig m de slappe was. maar anderhalve ton vond hij toch wat al te dol. Phil besloot toen maar de van de race af te zien Vakantieman Frits Bom gaat er dit jaar niet op uit met de bus. RTL 4 heeft er geen centen voor Voor Bom dus geen Costa Brava. maar gewoon de studio in Hilver sum BOLLEBOOM Frank Kramer telt zegeningen van t\'-werk voor KRO t BOES amsterdam gerard van putten Als voetballer was hij al moeilijk in te pas sen in het collectief en ook nu gedraagt Frank Kra mer zich op z'n tijd als een vrij buiter in het maatschappelijk verkeer. Als voetballer gooide hij er schijnbewegingen uit, zó onnavolgbaar dat hij ook zich zelf in de maling nam. Maar ook als rijpe veertiger neemt hij op z'n tijd ondeugend een loop je met de regels. Moeilijk coach- baar heette de Amsterdammer vroeger en naar het schijnt kost het in Hilversum sommige me dewerkers van de KRO moeite om hem in het gareel te krijgen. Niet dat Kramer per se dwars wil liggen, de man die binnen kort in acht spelshows Oude Liefdes met elkaar confronteert is gewoon anders dan vele an deren. Als spelleider voorzag hij ooit Hints van een hem logische ontknoping, die evenwel niet paste in de programma-opzet. Geraden is geraden, dacht hij en daarmee basta. Maar Kramer had ook het andere team nog een kans moeten geven. Hij werd daarop aangesproken. Eerst op rustige, corrigerende manier. Maar pas nadat het hem met stemverheffing was ingepeperd begreep Kramer de hint. „Tegen mij moeten ze niet zeggen: Frank denk daar en daar om. Nee, ik word pas wak ker als ze tegen me gaan schel den." Geruisloos afscheid Artiest was hij altijd al, beter ge zegd showman, ook binnen het strakke keurslijf van de ploeg- discipline. Kramer haalde op het veld ontelbare grappen en grollen uit. Maar zijn voetbal- loopbaan, die hem onder meer voerde langs Blauw Wit, FC Am sterdam, Telstar, MW, Haarlem en Volendam, kreeg niet de knallende apotheose die enter tainers doorgaans ten deel valt als het doek definitief omlaag gaat. Kramer ging geruisloos af. Een achillespeesblessure beze gelde zijn lot en dat was dat. Opmerkelijk genoeg wilde Kra mer het ook zo, een finale zon der applaus. „Als het feest voor bij is moet je opstappen. Dra matisch vind ik dat, een bene fietwedstrijd als afscheid." Op zijn manier doet Frank Kramer nog steeds aan sport, want onder dat begrip verstaat hij ook twee haltes gratis mee rijden met de tram. Zie hem strategisch positie kiezen in het gangpad van lijn 16. Vroeger zette hij af en toe verdedigers op het verkeerde been, nu de controleurs van het gemeente lijk vervoerbedrijf. „Voor een ritje van twee haltes ga ik niet betalen, doet niemand meer in Amsterdam. Ik ga altijd zó staan dat ik meteen kan uitstappen als de controleur instapt. Vind ik sport, ja." Niet iedere ex-voetballer kan zich erop laten voorstaan, maar Kramer heeft het een aardig eind geschopt in de maatschap pij. Althans, telefonisch meldt hij zich als president-directeur van Frank Kramer Promoties B.V. en dat klinkt bepaald in drukwekkend. Zo moet het ook worden opgevat. Naar Kramer beweert staat hij aan het hoofd van een van de weinige bedrij ven in dit land die schuldenvrij draaien zonder subsidie. De gratis tramritjes dan even bui ten beschouwing gelaten. Veelzijdig „Ik heb me door de boekhouder laten informeren en de zaak is gezond. Er zit bovendien nog rek in. En de president-direc teur is een veelzijdig mens. Hij doet de deur open, zet koffie, doet alles zelf. Eigenlijk wordt Frank Kramer onderbetaald, maar er is helaas geen bond die zich voor hem inzet. Dan ben je als president-directeur wel ge dwongen de kosten ernstig in de gaten te houden." Hoewel intussen verheven in de stand van bekende Neder landers, is statusgevoeligheid hem nog altijd vreemd. In zijn voetbaltijd reed Kramer jaren rond in een gammele 2CV, nu verplaatst Kramer zich in een antieke Volvo. „Elke gulden die aan een auto wordt besteed is zonde. Ik was de enige voetbal ler die z'n auto's cash betaalde en nu ben ik de enige in Hilver sum die z'n auto's contant be taalt." Door een perfect samenspel van toeval en geluk is Kramer uitgegroeid tot de man die hij nu is. Tenminste, zo denkt hij erover. Dat komt zo: in zijn tijd was Frank Kramer na Johan Cruijff en Willem van Hahegem de meest geïnterviewde voet baller. „Waarschijnlijk omdat ik in staat was om in een mum Frank Kramer neemt alvast een voorschot op zijn nieuwe programma 'Oude Liefdes'. foto oeorce verberne van tijd een hoop onzin te ver- speelde wedstrijd te geven, ik te voetballer was heeft indertijd kopen. Zouden ze mij hebben had het niet gekund. Vermoe- de redactie van KRO's sportpro- gevraagd een analyse van de ge- delijk omdat ik een goed gebek- gramma Goal mij gevraagd.' Het kwam niet allemaal even vlekkeloos uit z'n mond. maar zoals Kramer zelf terecht op merkt bracht hij wel een vol strekt eigen geluid voort. „Ik mocht fouten maken van het publiek. Ik had het idee dat over mij werd gedacht: die voetballer doet het niet onaardig als pre sentator." Lullige streek Zo werd aanvankelijk ook bij de AVRO over hem gedacht, toen hij werd benaderd om het be paald niet flitsende Sportpano- rama een wat minder duf aan zien te geven. Maar na verloop van tijd boterde het niet meer zo tussen presentator en de re dactie. Kramer zucht en begint voor de tachtigduizendste keer zijn verhaal te vertellen. „Op een gegeven moment zei ik: ik stop. Da's goed. zeiden ze, maar laten we de zaak in goed overleg afmaken en over een paar maanden een perscommuniqué uitbrengen. Ik zeg: da's goed. Krijg ik de volgende dag de krant onder ogen, lees ik: AVRO ontslaat Kramer. Vond ik een lullige streek. Omdat alle uit zendingen er live uitgingen kreeg ik een kans voor open doel om op mijn manier wat te rug te doen. Ik las de tekst heel sloom op. Ik besloot met: da mes en heren, als ik het zo had gedaan had ik tot m'n pensioen bij de AVRO kunnen blijven. In Amerika zou ik een nationale held zijn geweest, hier gooiden ze de leader erover heen Zelf ging Kramer ervan uit dat het afgelopen was met hem als tv-presentator. Maar een maand later meldde de KRO zich. Willem Ruis was naar de VARA overgestapt. Of hij bereid was de tv-kijkers te amuseren. „Ik verwonderde me in het bij zonder over de wereld waarin ik terecht kwam. Ik dacht: wat ma ken we ons druk om die ijskast, niet beseffend hoe belangrijk de kandidaten een dergelijke prijs vonden." Onbevangen gaf Kramer aan vankelijk gestalte aan een ac ceptabele showmaster, nader hand kwam de terugslag. „Je ziet dat vaak na een goed begin. Dan ga je nadenken over het werk waarmee je bezig bent en prompt gaat het minder. Niet voor niets trok de KRO kopstuk ken aan als Rudi Carrell, Henny Huisman en Ted de Braak. Ik voelde me als de midvoor van een club waar tal van nieuwe spitsen werden binnengehaald. Dan kun je twee dingen doen: weggaan of rechtsbuiten spelen. Ben ie nummer 1, dan is het moeilijk een stapje opzij te doen. Maar ik ben nooit num mer 1 geweest, dat scheelde. Ook in de voetballerij stond ik vaak ter discussie, maar telkens kwam ik weer bovendrijven." Hij is er nog steeds, tot z'n ei gen verwondering. Dat hij het al dertien iaar bij de KRO weet uit te houden en volgens hem belangrijker de KRO met hem, zegt toch wel wat volgens Kramer. „Ik moet iets in huis hebben, kan haast niet anders. Namen doen er niet toe, maar ik heb vooral het geluk gehad dat twee vrouwen bij de KRO al tijd vertrouwen in mij bleven houden." Oude Liefdes Dat hem nu weer de presentatie van Oude Liefdes is gegund, geeft dat nog maar weer eens aan. Het betreft een spel waarin iemand op zoek gaat naar de jeugdliefde van de partner. Er moet daarbij een keuze worden gemaakt uit drie personen. Op half een vn) simpel spel. zegt Kramer, maar voor het re search-team was het soms een heksentoer om de oude liefdes op te sporen. Kramer „De eer ste aflevering is met Pasen, de laatste met Pinksteren. Dus steun van hogerhand zullen we wel hebben." Kramer heeft het ook nog druk met Hints en Boggle. En dat terwijl hij er een paar jaar geleden al van uit ging dat het spoedig met het tv-werk gedaan £ou zijn. „Ik ben nuchter ge noeg om te weten dat niemand een protestmars zal organiseren als Frank Kramer van het scherm wordt gehaald. Elk jaar is meegenomen. Ik dacht giste ren al dat het afgelopen was. maar misschien is er nog wel een morgen. Ik heb absoluut niet de ambitie om in de eerste wagon plaats te nemen, in wa gon vijf is het ook prima, want je gaat even hard. En mocht op een dag de onheilstijding ko men dat het afgelopen is met het tv-werk, dan kan ik altijd nog als hulp in de huishouding aan de slag Dij m'n moeder." Spanning en mysterie in AVRO-spel De omstreden Leidse crimino loog prof. Buikhuisen is aan staande maandag te gast in het VARA-radioprogramma 'De waan van gisteren'- Faktor 5 (15.00 uur, Radio 5). Buikhui sen zorgde in 1978 voor grote opschudding met zijn plannen voor een bio-sociaal onderzoek in gevangenissen en tehuizen van de kinderbescherming. Een storm van kritiek en ver ontwaardiging viel Buikhuisen ten deel. Buikhuisen wilde onderzoe ken in hoeverre crimineel ge drag wordt bepaald door erfe lijkheid. De hoogleraar wilde dat doen door onder meer de hartslag en huidgeleiding van gedetineerden te bestuderen. De vaderlandse pers sabelde Buikhuisen neer. Hij werd be schuldigd van fascistische denk beelden. Een paar jaar later stapte Buikhuisen teleurgesteld op als hoogleraar criminologie in Leiden. Sindsdien drijft hij met zijn echtgenote een kunst en antiekhandel in Wassenaar Met de pers die hem destijds zo had afgebrand wilde Buik huisen in eerste instantie niets meer te maken hebben. VARA- verslaggever Willem de Haan wist hem uiteindelijk toch om te praten. Buikhuisen: „Slacht offer. ik? Welnee. Ik ben eens gevraagd voor een tv-program ma van gefrustreerde mensen. Maar ik kijk niet om in wrok. Ik heb wel een enorm wantrou wen gekregen ten opzichte van de Nederlandse pers. Daar heb ik vreselijke ervaringen mee. Het ergste is nog wel dat ik later werd opgebeld door mensen die nooit een goed woord over me hadden geschreven en die zei den dat ze er zo'n spijt van had den. Maar dat hebben ze nooit durven opschrijven." Volgens Buikhuisen was in 1978 de tijd nog niet rijp voor zijn onderzoeksplannen. "Het was de tijd van het maatschap pelijk werk. beter onderwijs, meer buurthuizen. Daarmee zou de criminaliteit vanzelf ver dwijnen." De ex hoogleraar is nog altijd overtuigd van zijn ge lijk. „Ik wens de Nederlandse wetenschap de vrijheid toe die ik heb moeten ontberen." (De waan van gisteren, in Faktor 5, maandag 6 april, 15.00 uur. Radio 5) hilversum gpp „Een minister beweegt nauwe lijks. Ministers worden bewo gen," klaagt minister Hedy d' Ancona (WVC) in de tv-serie 'Ie zult zien', die vanaf aanstaande zondag acht afleveringeh lang op Nederland 1 is te zien. In 'Je zult het zien' volgt pre sentator Han van der Meer be kende en onbekende Nederlan ders in hun pogingen om ge zond en fit te Blijven. Er zijn mensen gekozen, die een be roep uitoefenen waarvoor een goede conditie noodzakelijk is. Hoofdthema's van de afleverin gen zijn gezonde voeding, wei nig alcohol en méér bewegen. Van der Meer „Het wordt een mengeling van informatie en amusement." ('Ie zult zien', vanaf zondag avond 5 april wekelijks een half uur op Nederland I om 19.00 bij de KRO) STRIPS Kronkelende slan gen, grommende tijgers, een kolken de zee en een do densprong in de diepte aan een elastiek. Spanning, avontuur, sensatie en mysterie staan centraal in het AVRO-spelpro- gramma 'De Sleu tels van Fort Boyard'. Vanavond wordt de eerste af levering uit de nieuwe reeks van en programma's uitgezonden. De formule van iet spectaculaire spel, dat zich af speelt op een veria fort voor de Franse kust, is aan gepast. Een vier koppig team uit Nederland bindt op het fort de strijd met vier Vla mingen. Volgens regisseur en eind redacteur Enno van Tulder van de AVRO zit in deze erie een competi- e-element, omdat kijkers dat in de vorige afleve ringen misten. De oplossing s snel gevonden door een co- produktie met de BRTN te ma- Zo konden ook de kosten worden gedeeld. De Nederlandse en Vlaamse téams moeten dezelfde op drachten in en om het fort uit ren. In alle spelonderdelen staat één ding centraal: het vin den van de verborgen sleutel. Evenals vorig jaar moeten de kandidaten regelmatig halsbre kende toeren uithalen om in verschillende kleine ruimten de sleutel te bemachtigen. Wie de sleutel te laat ziet en niet pp tijd Tijgers bewaken de schatkamer van Fort Boyard: I uit de cellen van het fort weet te ontsnappen, wordt meedogen loos opgesloten tot het eind van het spel. Dat is niet echt een pretje als je weet dat je gezel schap bestaat uit een tiental sis sende slangen en glibberige ha gedissen. De presentatie van Fort Boyard is dit jaar in handen van Hans Schiffers van de AVRO en Alexandra Potvin van de BRTN. Zij voeren tevens het Neder landse en Vlaamse team aan. Voor Hans Schiffers betekent Fort Boyard zijn eerste grote te levisieshow, naast de presenta tie van het spelprogramma Bog gle. Schiffers: „Fort Boyard is ont zettend leerzaam voor me ge weest. Ik was erg onder de in druk van het fort en alle andere immens grote decors. Ik vergat af en toe presentator te spelen, omdat ik zo meeleefde met de kandidaten." Eén van de hoogtepunten van het programma is de doden sprong aan een elastiek. Een lid van het verliezende team moet van de rand van het fort dertig meter omlaag springen om de troostprijs binnen te halen. En no van Tulder. „Tot op het laatste moment is onbekend wie van de kandidaten de sprong moet maken. Dat maakt het voor zowel de kijker als de teamleden extra spannend. Ik heb de sprong zelf ook gemaakt en dat is echt een sensatie." Na de serie van zeven pro gramma's is op 4 juni een extra aflevering te zien die een kijkje achter de schermen van Fort Boyard biedt en de hoogtepun ;en rijtje (Fort Boyard, vanavond 18.54, AVRO op Nederland 1)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13