•0- GM experimenteert met verwisselbare aandrijving Weg en wiel U voelt zich thuis bij: OPEL Het Motorljiuif Luxueuze Mazda's gaan Xedos heten Fietstechniek voor drie tientjes DONDERDAG 2 APRIL 1992 11 REDACT* PtTHUOOCWUKS Autotron gevuld met cabrio's F Alarmerende berichten over smog en het gat in de ozon laag kunnen de opmars van de cabriolet niet stuiten. Steeds meer Nederlanders tasten diep in de beurs voor de aanschaf van een 'open' auto. Ze leveren hun lichamen vrij willig uit aan de vervuilde lucht en de brandende zon, terwijl ze met wapperende ha ren over het asfalt zoeven. Volgens ingewijden gaat het vooral om mensen van rond de veertig, die zo een droom uit hun jeugd verwezenlijken. Op 10. 11 en 12 april staat de cabriolet centraal op een spe ciale tentoonstelling in het Autotron te Rosma len. Cabrio '92 toont nieuwe open auto's in alle prijsklas sen, van Suzuki Swift tot Rolls- Royce Comiche. Ruim zestig zonnige voertuigen (ook ter reinauto's) zijn er in het muse um te zien waaronder een aantal primeurs. Tijdens Cabrio '92 wordt te vens een overzichtstentoon stelling gehouden van het be faamde sportwagenmerk Por sche. Het Autotron is op vrijdag 10 april geopend van 14 tot 21 uur, zaterdag 11 en zondag 12 april van 10 tot 17 uur. De toe gangsprijs is 15 gulden, kinde ren van 4 tot 12 jaar betalen 7,50. AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Weversbaan 27, Leiderdorp, tel. 899349 otf.mazDa dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. BLIKVANGERS Merkenclubs bij elkaar in Autotron Ons land telt ruim 150 merkenclubs, waarin liefhebbers en/of bezitters van een bepaald type of merk auto zich hebben vere nigd. Het museum Autotron in Rosmalen brengt deze clubs ko mend weekeinde bij elkaar. Het evenement is zaterdag 4 april en zondag 5 april voor het publiek toegankelijk van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50, kinderen van 4 tot 12 jaar betalen 7,50. Clubleden krijgen op vértoon van hun clubpas korting. GM introduceert nieuwe merknaam Het Amerikaanse autoconcern General Motors heeft speciaal voor de Canadese markt een nieuwe merknaam in het leven ge roepen: Asuna. GM was daar al actief met het merk Geo, dat ook auto's van de GM-dochters Saab en Saturn verkoopt. Het nieu we merk Asuna gaat van start met de modellen Geo Tracker en Geo Storm, die respectievelijk als Asuna Sunrunner en Asuna Sunfire op de markt worden gebracht. Nissan wil Spaanse bruine beer redden Natuur en milieu staan tegenwoordig hoog in het vaandel van de autofabrikanten. Steeds meer bedrijven beperken hun in spanningen op dit gebied niet meer alleen tot de eigen produk- ten en gaan over tot het steunen van 'natuurvriendelijke' projec ten. Zo werkt de Spaanse vestiging van de Japanse autofabrikant Nissan, Nissan Motor Iberica, sinds kort samen met Europese instanties voor natuurbescherming in een project om'de bruine beer in Spanje voor uitsterven te behoeden. Er leven in het wild nog slechts zestig tot tachtig exemplaren. Door het ecosysteem waarvan de beer deel uitmaakt te beschermen en te verbeteren wil men het aantal beren laten toenemen. Daarvoor moeten on der meer bepaalde gewassen opnieuw worden aangeplant. Alfa 155 in juni te koop vanaf 42.290 Alfa Romeo heeft de officiële prijzen vastgesteld van de nieuwe Alfa 155, die bij ons in juni op de markt komt en de Alfa 75 op volgt. De goedkoopste is de 1.8 Twin Spark voor 42.290, de luxere L-uitvoering kost 3.300 gulden meer. De 2.0 Twin Spark komt op 49.590 en het voorlopige topmodel met 2.5 zescilin der motor staat in de lijst voor 61.500. Later volgen nog een vierwielaangedreven Q4-uitvoering en een 2.5 liter Turbodiesel. WEGWERKZAAMHEDEN zien was. De uiteindelijke Simca 1000 coupé (foto) kwam in 1963 op de markt Bertone bouwde de carrosserieën, die vervolgen* naar Frankrijk werden verscheept om daar afgebouwd te worden in 1967 kwam een grotere coupé met een sterkere motor, de 1200 S, het aparte duizendje aflossen fOTO MCMtf Vlak nadat het 'blokkendoosje' met de motor ach terin. Simca 1000. op de markt was gezet (1961) besloot de fabriek dat er ook een coupé moest ko men. Dus stuurde Simca 13 chassis naar Italiè, naar de bekende carrossier Bert one Die zorgde ervoor dat er enkele maanden later op de Autosalon van Genève al een vijftal ontwerpen van deze coupé te Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amersfoort richting Amsterdam (A 1) T.h.v. Vechtbrug bij Muiden, zaterdag 4 april, overdag. Den Bosch - Maastricht (A 2) T.h.v. Best/Liempde, in beide richtingen, dag en nacht. T.h.v. de afrit Veldhoven, in beide richtingen, dag en nacht. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, overdag. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, dag en nacht. Zwolle - Amersfoort (A 28) T.h.v. de IJsselbrug bij Zwolle, in beide richtingen, dag en nacht. Vondellaan 80. 2332 AH LEIDEN, M*7 telefoon 071 - 351800 Vento te koop HEEMSTEDE Vandaag is bij Volkswagen de verkoop van de Jetta-opvolger Vento begonnen. De 'kofferbak- Golf is te koop vanaf 34.495. Daarvoor krijgt men de 1.8 CL met een vermogen van 55 kW/75 pk. Dezelfde CL met 15 pk meer kost 900 gulden ex tra en de luxere GL 38.395. Verder zijn er twee versies met tweeliter motor (85 kW/115 pk): de GL voor 42.895 en de GT voor 46.495. Het topmodel is de VR6 met een 2.8 liter zesci linder motor 63.995. De 1.9 diesel-Vento kost 37.995, met turbo 1.200 gul den meer. De turbodiesel in GL- uitvoering kost 42.195. BLIK IN HET VERLEDEN De Ultralight is superglad en heeft daardoor weinig last van luchtweerstand. foto cm Ook bij de Opel Twin kan het aandrijf gedeelte gemakkelijk en snel worden vervangen. In krap 8 seconden vanuit stilstand naar 100 kilometer per uur snellen, topsnelheid 200 km/uur en een brand stofverbruik van 1 liter op 34 kilometer, dat zijn waarden die technisch best mogelijk zijn, maar nog altijd niet te zamen gerealiseerd zijn in een produktiemodel. Toch zegt General Motors nu een auto te hebben ontwikkeld die aan die verwachtingen vol doet: de Ultralight. De opzet was een uiterst gebruiksvrien delijk vervoermiddel te ontwik kelen zonder daarbij concessies te doen aan het rijcomfort voor vier inzittenden. Het geheim van deze nog expe rimentele auto zit voor een deel in de motor, een 1.5 liter 3-cilin- der tweetaktmotor van 111 pk, maar ook de ver doorgevoerde stroomlijn is van invloed op de uiteindelijke prestaties. Door het supergladde uiterlijk heeft de Ultralight een luchtweer- standswaarde (Cw) van slechts 0,192. Ter vergelijking: een klein straalvliegtuig zit op 0,16 en een moderne auto op 0,30. De carrosserie is opgebouwd uit lichtgewicht materiaal en voor het chassis heeft men gebruik gemaakt van koolstofvezels. Twee grote vleugeldeuren ma ken de instap eenvoudig. Nieuw is een wat GM noemt elektronische 'ride-control' waarbij de voorkant van de auto bij hoge snelheden 25 mm zakt en de achterkant 10 mm om hoog gaat, ten gunste van de luchtstroming. Samen met het lage gewicht van de auto heeft dit systeem een gunstige in vloed op prestaties en verbruik. Proeven in de windtunnel we zen uit dat de beste resultaten werden bereikt bij plaatsing achterin van motor en aandrij ving en aldus geschiedde. De ontwerpers hebben gebruik gemaakt van een aparte aan- drijfmodule, bestaande uit de motor plus automatische vier- versnellingsbak, die eenvoudig te verwisselen is voor een ande re aandrijfeenheid. Zo kan de Ultralight ook worden voorzien van een elektromotor of een kleine gasturbine. Bijkomend voordeel van de ver wisselbare aandrijving is dat men bij een reparatie aan de motor niet de hele auto een dag kwijt is, maar men met een van de dealer geleende motor ge woon door kan rijden. Ook de Europese GM-dochter Opel heeft een experimentele auto ontwikkeld, waarbij de aandrijfeenheid binnen enkele minuten kan worden vervan gen. Deze verwisselbare module bevat motor, achteras en een zestraps automatische trans missie. en tevens de brand stoftank, danwel het batterijpak. De berijder van de Opel Twin kan namelijk kiezen voor een 800 cc 3-cilinder viertakt benzi nemotor van 34 pk of een mo dule met twee 14 pk elektro motoren. De benzinemotor ver bruikt 3,5 liter per 100 kilometer (1 op 28,6). Opmerkelijk is de stoelopstel- ling in de Twin: een centraal ge plaatste bestuurdersstoel met daarachter een driezitsbank. Het interieur wordt bereikt via twee grote schuifdeuren. Ook de Opel bevat volop licht gewicht materialen, waardoor de Twin in totaal slechts 540 ki logram weegt in benzine-uit- vocring. Met de elektrische aan drijving is dat 740 kg. De toekomstauto stond op de autotentoonstelling van Genève en de reacties aldaar zullen worden verwerkt in de ontwik keling van de straatversie v an de Twin, aldus Opel. FIETSSTROOK redactie: Theo van de, Kaaij What's in a name? Daarover zijn de meningen verdeeld. In de autoindustrie kan een naam in ieder geval heel belangrijk zijn. Een verkeerde keuze kan een model totaal doen mislukken. Diverse Japanse automerken kregen enkele jaren geleden in de gaten dat ze een dure en luxe auto beter konden verkopen als die een eigen merknaam had. De filosofie was dat een koper van zo n kostbare auto voor zijn dure geld ook echt exclusief wil zijn en liever niet de merknaam van een. massaproducent op zijn kofferbak ziet prijken. Daarom verkoopt een auto als de Opel Senator, hoe goed die ook is. gewoon minder omdat er Opel op staat. Toyota wilde een dergelijk effect voorkomen en noemde zijn topmodel niet Toyota, maar Lexus. Met zo'n eigen merknaam krijgt een top model iets extra's, wordt exclu siever en daardoor aantrekkelij ker voor de potentiële koper. Inmiddels is er een handjevol nieuwe merknamen op het to neel verschenen en er zullen er nog wel een paar bijkomen. De eerstvolgende fabrikant is Mazda, dat binnenkort onder de merknaam Xedos luxueuze, hoger gepositioneerde Mazda's aan de man gaat brengen Het nieuwe merk zal in ons land door slechts een twintigtal Ma- zda-dealers worden verkocht, (restart wordt met d< XodOt6 een luxueuze afgeleide van de pas nieuwe Mazda 626. De Xedos 6 gaat rond de 65.000 gulden kosten en b VUUIlkU van een nieuwe 2.0 liter zesci linder motor, afgeleid van de 1.8 V6 uit het sportwagentje MX 3. Er komt ook nog een viercilin- der krachtbron Een volgend model wordt mo gelijk de Xedos 9. afgeleid van de nieuwe Mazda 929. de groot ste Mazda, die in Nederland sinds kort niet meer op de leve ringslijst voorkomt. Bijna driehonderd pa gina's fietstechniek voor drie tientjes. Dat is geen geld. De stichting Fiets! heeft de goede gedachte gehad om de uitgave 'Fietsver- zorging' geheel te laten her schrijven en actualiseren. Het bestaande boek was lang een bestseller, maar inmiddels sterk verouderd. De schrijfopdracht was bij re dacteur Han Goes van het tijd schrift Fiets in goede handen. Hij heeft er een compleet tech nisch handboek van gemaakt, waarvan liefhebbers zullen likkebaarden. De leek op fiets- technisch gebied zal er wat meer moeite mee hebben, juist omdat het boek zo compleet is. Neem een willekeurige fiets en beschrijf de onderdelen is een formule die niet werkt voor een handboek dat compleet wil zijn. Juist bij de fiets komen de diver se onderdelen in allerlei soorten voor en de afzonderlijke be schrijving maakt de zaken be hoorlijk ingewikkeld. 'Fietsverzorging' wil net als de vorige uitgave de fietser ertoe aanzetten zelf reparaties te ver richten. Om de juiste bout of moer te kunnen verdraaien moet de reparateur eerst inzicht krijgen in de werking van het onderdeel. Het handboek be schrijft alle technieken die mo gelijk zijn en dat maakt het tot vrij ingewikkelde lectuur. Gelukkig is er een index, zodat het betreffende onderdeel kan worden opgezocht en de fietser aan de slag kan zonder eerst het halve boek door te moeten wor stelen. De gebruiker hoeft na tuurlijk niet alles in praktijk te brengen. Een beginneling kan zich beperken tot het plakken van een band, een gevorderde reparateur haalt een wielnaaf uit elkaar, maakt de boel schoon en monteert weer aan de hand van de duidelijke in structies. Alle soorten fietsen komen in 'Fietsverzorging' aan bod, van de bekende klassieke modellen tot de nieuwste typen ATB en hybride. Vouwfietsen, tandems en ligfietsen komen wat minder aan bod, overeenkomstig de publieke belangstelling. Algemene hoofdstukken over maatvoering, geometrie, acces soires en gereedschap maken deze bijbel voor de fietsenthou- siast compleet. 'Fietsverzorging' bevat 250 fo to's, tekeningen en schema's. F'rijs dertig gulden, verkrijgbaar bij boekhandel en fietsenvak- handel. Ook te bestellen bij stichting Fiets! Amsterdam, postgiro 234567. Nieuwe derailleur Sun tour heeft een nieuwe type achterderailleur ontworpen die op de liggende achtervork wordt gemonteerd en dus niet aan het bekende haakje bij de achteras. Volgens dc fabrikant schakelt dc S 1 -derailleur in de ze positie veel soepeler naar de diverse tandwielen Het gaat om een index-schakeling (kliksys- teem), die niet zoals gebruike lijk in de commandeur, maar in de derailleur zelf verwerkt is. Nog meer voordelen: kabelrek heeft geen invloed op de afstel ling, betere afscherming van vuil en vocht. De eerste Xedos is afgeleid van de onlangs vernieuwde Mazda 626.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11