mm Coalitie verdeeld over wapenembargo 'Politiek mag niet langs de zijlijn blijven' Binnenland Het nieuwe nummer voor 't weerbericht. Legitimeren moet ook bij amateurwedstrijden 'Vrouwen sterven alleen aan aids' NedCar levert 6.000 taxi's aan Teheran Adviescommissie wil uitstel besluit vliegveld Rotterdam' INTEGRAAL PLAN NOORDRAND ROTTERDAM Arbeidsbureau weigert BAT ontslagvergunning Kerk in de steigers WOENSDAG 1 APRIL 1992 5 - IM MM on Hagen toch voorgedragen bij Nedlloyd Rotterdam De Raad van Commissarissen van het handelscon cern Nedlloyd heeft de omstreden grootaandeelhouder Torstein Hagen gisteren toch voorgedragen voor benoeming tot commis saris. De raad stapt tevens naar de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof om de bezwaren van de centrale on dernemingsraad (cor) tegen de benoeming van Hagen onge grond te verklaren. De cor heeft moeite met het optreden van de Noorse zakenman Hagen en vreest daarnaast belangenverstren geling als de grootaandeelhouder plaatsneemt in de Raad van Commissarissen. 'Vaarbelasting ambtelijke miskleun' den haag Groen Links-senator De Boer heeft gisteren de fron tale aanval geopend op de vaarbelasting. Hij noemde het een „achter een ambtelijk bureau bedachte miskleun". De Boer hield staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën voor dat de vaarbelasting heel veel burgers treft die „vaak met veel gesappel een bootje drijvende hebben gekregen". Volgens De Boer zijn de pleziervaarders ook nauwelijks schuldig aan de watervervuiling en moet de regering de vaarbelasting beperken tot schepen die langer zijn dan 10 meter. Voor het algemene weerbericht 1 i 06-8003. Het tarief i i het KNMI belt i t per minuut. Tot uw dienst, PTT Telecom. den haag anpwas het aanvankelijk de bedoe ling dat de identificatieplicht al leen zou gelden bij het betaalde voetbal, maar is voor deze rui mere formulering gekozen „omdat het bij amateurwed strijden ook niet altijd koek en Het politiek omstreden wets voorstel is inmiddels voor ad vies voorgelegd aan de Raad van State. Daarna zal de minis terraad zich er nogmaals over buigen. ruswuk De actiegroep Act Up uit Amsterdam heeft gistermid dag een uur lang de ingang van het H-gebouw van het ministerie van wvc aan het Steenvoorde in Rijswijk geblokkeerd. Act Up be schuldigt het ministerie ervan dat zij te weinig aandacht besteedt aan aids in verband met vrou wen. De leden van de actiegroep blokkeerden liggend voorde draaideur de toegang tot het ge bouw, plakten pampletten en be schilderden het gebouw met de leuze 'Vrouwen hebben geen aids, maar sterven er alleen aan.' Volgens Act Up moet de voor lichting over aids aan met name migrantenvrouwen sterk verbete ren. Act Up constateert dat het aantal vrouwen met HIV of aids relatief sneller stijgt dan het aan tal mannen met HIV of aids. Vol gens de groep worden het belang en de ernst van deze gegevens vaak onder tafel geschoven. De Nationale Commissie Aids Be strijding (NCAB) zegt volgens Act Up weliswaar dat vrouwen in sommige situaties een verhoogd risico op HlV-besmetting lopen, maar stelt daarentegen ook dat het risico dat hetero-vrouwen met het HlV-virus geïnfecteerd raken vrij klein is. FOTO ANP RAYMOND RUTTING HELMOND GPD Directeur Hashemi-Arabi van Teheran Ta» heeft bij Volvo een bestelling geplaatst voor zesdui zend Volvo's 460 GL van het modeljaar 1993. In de hoofdstad van Iran gaan de Nederlandse auto's de stokoude taxi's ver vangen. De Volvo's worden van speciale Ipg-installaties voor zien om het milieu m het druk ke en zwaar vervuilde Teheran te ontzien. De auto's rollen in het najaar uit de fabriek van NedCar in Bom. Een overneidsdelegatie uit Iran is vorige week in Helmond bij NedCar en de marketing-af- deling Volvo Car International op bezoek geweest, nadat in Iran al uitgebreide proefritten met een Volvo 460 zijn ge maakt. Zondag tekenden direc teur Hashemi-Arabi van Tehe ran Taxi en loco-burgemeester Moosavi van de I ra an se hoofd stad een zogeheten 'letter of in tent'. Volgens een woordvoer ster van Volvo Car International is Teheran Taxi een particulier bedrijf en zijn de chauffeurs zelfstandig, hetgeen betekent dat ze zelf hun nieuwe auto zul len moeten betalen. Hoewel een 'letter of intent' geen garanties biedt, verwacht de Volvo-woordvoerster toch dat de opdracht doorgaat. Er is een bedrag mee gemoeid van 150 miljoen gulden. Sommige essentiële afspraken moeten overigens nog worden gemaakt. Het gaat om de leveringsdata van ae auto's, de onderhouds beurten en de levering van«on- derdelen. De komende maan den worden de definitieve con tracten getekend. Tot nu toe werden slechts bij hoge uitzon dering Volvo's naar Iran geëx porteerd. Leden FNV stemmen tegen cao-bod Philips De leden van de Industriebond FNV hebben het cao-bod van Philips verworpen. Het Eindho- vense concern biedt een loons verhoging van 2.5 procent op 1 april en een eenmalige uitkering van 3 procent. De FNV-leden ei sen een loonsverhoging van 4.5 tot 5.5 procent en de bond wil daarom opnieuw met Philips gaan praten. Ook de Industrie- en Voedingsbond CNV wil op nieuw met Philips rond de tafel, omdat tijdens de ledenvergade ringen sieehis si procent vóót stemde. Dat is volgens de bond een te smal draagvlak om een nieuwe cao te tekenen. PvdA toch vóór boycot tegen Turkije Het wetsvoorstel voor de invoe ring van identificatieplicht voorziet in de verplichting zijn of haar identiteit aan te tonen bij alle voetbalwedstrijden, be taald of amateur, die door de betrokken burgemeester zijn aangemerkt als risicowedstrijd. Een woordvoerster van het mi nisterie van justitie heeft dit gis teren bevestigd. Volgens de woordvoerster De regeringspartijen CDA en PvdA zijn verdeeld over de vraag of een wapenembargo tegen Turkije moet worden ingesteld. PvdA, D66 en Groen Links willen zo'n boycot; een meerderheid van de Kamer bestaande uit CDA, WD en klein rechts voelt daar niets voor. den haag gpd-anp Gisteren debatteerde de Twee de Kamer over de gevechten tussen Kurdische rebellen en Turkse troepen. Bij die gevech ten, waarbij ook straaljagers zijn ingezet, zijn zestig slachtoffers gevallen, onder kinderen. Voor het linkerdeel van de Tweede Kamer is dat voldoende reden om voorlopig geen wapens meer te leveren aan Turkije. Dit Navo-land heeft in het verleden verouderde straaljagers van Nederland ge kocht. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) wees in zeer krachtige bewoordingen een wapenembargo tegen Turkije af. Hij wees erop dat de Turkse regering troepen heeft ingezet tegen „Kurdische terroristen die de integriteit van het Turkse grondgebied bedreigen". Ook hij vroeg zich echter af of de in zet van straaljagers tegen kleine terroristische eenheden, wel in verhouding staat tot de bedrei ging. Van den Broek heeft er dan ook bij de Turkse regering op aangedrongen zich terughou dend op te stellen tegenover de Kurden. Maar tevens wees hij erop dat het hier gaat om terro risten die er openlijk voor uit komen met geweld een onaf hankelijke Kurdische staat te willen vestigen. Dat kan de Turkse regering ook niet over haar kant laten gaan, meent Van den Broek. Opvallend was het standpunt van de PvdA. Het PvdA-kamer- lid Vos liet het afgelopen week einde nog weten dat hij niets voelt voor een wapenembargo. Maar zijn collega Valk drong gisteren namens de fractie aan op een wapenembargo in af- dat wachting van de resultaten var een onderzoek naar de gebeur tenissen in Turkije van de afg< lopen weken. Valk gaf Vos voor zijn beurt had gespro ken. Voor een internationale vre desconferentie, waarop D66-ka merlid Eisma aandrong, voelt de meerderheid van de Kamer niets. „Daarmee wnt.l. n valfeé verwachtingen gewekt bij de Kurdische bevolking, die niet kunnen worden waargemaakt kunnen worden", zo vertolkte WD'er Weisglas de gevoelens van de meerderheid van de Kurdische Nederland den Broek Tweede Kamer. Ook minister Van den Broek ziet geen heil in zo'n conferentie. De Federatie 1 Verenigingen ii heeft minister V gevraagd zich krachtiger op te stellen tegen „het volkomen buitensporige optreden" van het Turkse leger. Het optreden van de Turkse overheid is vol gens de Federatie op één lijn te stellen met de Iraakse acties van vorig jaar. 'Te gunstig beeld van te verwachten hinder' utrecht anp van de Nederlandse vestiging van BAT werd aangekondigd. Niet omdat de onderneming slecht draaide, maar omdat de top van het Britse moederbe drijf winstverbetering verwacht door overplaatsing van de Am sterdamse produktie naar Brus sel. In totaal gaan met de sluiting van de sigarettenfabriek tegen de honderd banen verloren. Voor ruim zestig werknemers is ontslag aangevraagd. Het ar beidsbureau heeft dat volgens Van Vliet inmiddels voor „enke le tientallen" werknemers toe gestaan. De bemiddelingscommissie van BAT is tevreden over het aantal werknemers dat tot nu toe elders een baan heeft ge vonden. De eerste vier BAT- werknemers zijn afgelopen vrij dag vertrokken. Per 1 mei ver trekken er nog eens twee. „Een mooie score," vindt commissie lid D. da Cunha. Het arbeidsbureau in Amster dam weigert de sigarettenfa briek BAT een ontslagvergun ning te geven voor veertig werk nemers. Volgens het arbeidsbu reau zijn er onvoldoende „fi- nancieel-economische gron den" die het ontslag rechtvaar digen. De algemeen directeur van BAT, F. van Vliet, gaat ervan uit dat het oponthoud van tijdelijke aard is. „De Ondernemingska mer heeft destijds bepaald dat wij gelijk hebben", aldus Van Vliet. „Ik kan-'me niet voorstel len dat het arbeidsbureau daar ineens heel anders over beslist." De Ondernemingskamer van de rechtbank in Amsterdam gaf BAT in november vorig jaar toe stemming de fabriek te sluiten. Op 24 november 1989 pre senteerde de directie van de Amsterdamse sigarettenfabriek een rapport waarin de sluiting arnhem Op een hoogte van 70 meter boven de grond wordt gewerkt aan de Euseblusketk In Arnhem. In totaal wordt 83 meter van de 95 meter hoge kerk in de steigers gezet waarna met de restauratie van de kerk kan worden begonnen. Het heeft drie maanden geduurd om de eerste 70 meter in de steigers te zet ten. FOTO» ANP» RfN B At SIBV den haag gpd-anp Een adviescommissie van mi nister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil dat de Rotter damse gemeenteraad morgen nog geen besluit neemt over verplaatsing van het vliegveld. De commissie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam vindt de milieu-effectrapporta ge onvolledig. Het zou ook een te gunstig beeld schetsen van de te verwachten hinder, vooral met betrekking tot zomerchar- ters en nachtvluchten. Volgens de verantwoordelijke Rotterdamse wethouder J. Linthorst (PvdA) zijn nacht vluchten, maximaal 1600 per jaar, nodig voor een rendabele exploitatie van het nieuwe vliegveld. Hij stelt wel dat nachtvluchten tussen 01.00 en 05.00 uur uit den boze zijn om overlast van omwonenden zo veel mogelijk te voorkomen. De commissie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam, waarvan de Zuidhollandse ge deputeerde Van der Vlist (PvdA, Milieu) voorzitter is. wijst niet alleen op de te verwachten ge luidshinder. Het opschuiven van het nieuwe vliegveld in de richting van Berkel en Rodenrijs leidt er ook toe dat delen van het groengebied Midden-Delf land en de Ackerdijkse Plassen niet langer stiltegebied zullen zijn. De leden van de commissie, die allen worden benoemd door de minister, vertegenwoordigen de betrokken gemeenten, ver schillende rijksinspecties, de Kamer van Koophandel en het vliegveld Zestienhoven. De laatste twee instanties hebben samen met de Rotterdamse af vaardiging een minderheids standpunt ingenomen in de commissie. Voor het Rotterdamse stad huis op de Coolsingel deden vier wethouders uit Schiedam mee aan een demonstratie te gen de plannen voor het vlieg veld. „Het plan rammelt. Er zijn zeventig rapporten schijninfor- matie overheen gelegd om het Rotterdamse gelijk aan te to nen. Ze informeren je kapot. De bestaande situatie rond het vliegveld Gatwick bij Londen of rond Orly bij Parijs is beter dan die rond het nieuwe vliegveld zal worden", aldus de Schie- damse wethouder Zijdeveld. Het zogeheten Integraal Plan Noordrand Rotterdam houdt naast het verplaatsen van het vliegveld Zestienhoven de aan leg in van een nieuwe woonwijk en bedrijfsterreinen. KNMG-voorman Van Berkestijn vreest uitkomst euthanasiedebat den haag carine neefjes Een van de meest belangstellende toe hoorders bij het debat vandaag en mor gen in de Tweede Kamer over euthana sie is zonder twijfel secretaris-generaal Van Berkestijn van de artsenorganisatie KNMG. De uitslag ervan lijkt na het compromis van CDA en PvdA duidelijk: euthanasie bij comapatiënten blijft als 'moord' geboekstaafd in het wetboek van strafrecht. Als de arts kan aantonen dat hij zorgvuldig heeft gehandeld, kan het openbaar ministerie besluiten hem niet te vervolgen. Helemaal fout, meent de voorman van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst. ,,Want daarmee blijft het hete hangijzer volledig onbespro ken." Van Berkestijn: .Artsen hebben drin gend behoefte aan duidelijkheid. Vol gens de nieuwe wet zijn ze verplicht aan de officier van justitie te melden dat zij bijvoorbeeld een comapatiënt een spuit je hebben gegeven. Als de regering niet duidelijk maakt wanneer artsen het le ven van wilsonbekwamen mogen beëin digen. zullen ze zich ook niet snel aange ven bij de officier van justitie omdat ze dan immers kunnen worden vervolgd wegens moord." Die duidelijkheid komt er pas op ter mijn. De politiek heeft bewust voor een vacuüm gekozen om - net als indertijd bij 'gewone' euthanasie - de rechtspraak de kans te geven om richtlijnen te ont wikkelen die artsen enig houvast moeten bieden. De KNMG is niet blij met die keuze. Al in 1975 formuleerde de artsenvereniging criteria voor het toepassen van euthana sie In 1989 kwam de KNMG met zorg vuldigheidseisen voor het vroegtijdig do den van wilsonbekwamen. In die nu zeventien jaar lange discus sie hield de politiek zich op de achter grond. Van Berkestijn, cynisch: „Be windslieden geven ons altijd compli menten dat we zo goed meedenken. Daar lach ik om. Als wij meedenken, houdt dat in dat zij ook nadenken. Daar hebben we in al die jaren niets van ge merkt." Daardoor hebben zich schrijnende ge vallen kunnen voordoen. Zoals in de zaak van de coma-patiënt Ineke Stinis- sen. Vijftien jaar werd zij kunstmatig in leven gehouden, terwijl haar echtgenoot wilde dat aan haar leven een einde werd gemaakt. Na ellenlange procedures werd uiteindelijk de medische behandeling stopgezet, waarna zij overleed. Kort geleden kwam een neuroloog uit het Delïtse Reinier de Graaf Gasthuis in opspraak. Hij had een 71-jarige man. bij wie duidelijk was dat hij nooit meer uit zijn coma zou ontwaken, met een spuitje van het leven beroofd. De neuroloog had zichzelf bij de officier van justitie aange geven en alle mogelijke zorgvuldigheids eisen in acht genomen. Toch werd hij vijf jaar lang verdacht van moord. Pas een maand geleden werd de zaak gese poneerd. Maar zowel de betrokken neu roloog, als de KNMG. weet niet om wel ke reden het openbaar ministerie afzag van vervolging Voor Van Berkestijn is het „vanzelf sprekend dat het leven van patiënten van wie de situatie medisch gezien uit zichtloos is. vroegtijdig mag worden be eindigd. Wel moet de arts altijd toestem ming vragen aan de naaste omgrving van de patiënt en moet hij op z'n minst één andere collega raadplegen, aldus de richtlijnen van 1989 „Maar eigenlijk kan ik mijn collega's nooit goed adviseren of zij een leven mogen beëindigenzegt de secretaris-generaal Hij vindt dat de regering niet langrT aan de zijlijn mag blijven staan .Arisen moeten soms zonder toestemming een beslissing nemen over leven en dood. Dat zijn zeer moeilijke keuzen. Zij heb ben de behoefte om hun beslissing te toetsen. Als het gaat os-er zulke essentiële zaken, dan moet de politiek het beslis sende antwoord geven

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5