'Vooral stress bij te makkelijk werk' Vrouw kiest sneller contactlens dan man Stand van Zaken TD KLM verliest 500 banen WOENSDAG 1 APRIL 1992 23 REDACTIE •WILLEMS ERtC JAN WETERINGS ZAKELIJK Nieuwe CD-zaak LEIDEN CD-speciaalzaak Van Leest opent op vrijdag 10 april haar deuren in de Haar lemmerstraat in Leiden. Naast populaire muziek bestaat het ongeveer 10.000 titels grote as sortiment uit klassiek, jazz en specialistische genres. Ook wor den laserdiscs en cassettesing les verkocht. Filiaalmanager wordt H. Dirksen. Keien LEIDEN Vedior uitzendbu reau reikte vorige week vrijdag een aantal 'aanbevelingscertifï- caten' uit aan 'kei-goede' uit zendkrachten. Bij de beoorde ling wordt niet alleen gelet op kwaliteit en kwantiteit van het geleverde werk, maar ook op de samenwerking met collega's. Onder deze titel verschijnt vanaf elke week op deze pagi na een overzicht van kort nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollen streek. Berichten over openin gen van winkels, de benoe ming van functionarissen, de introductie van nieuwe pro- dukten of andere voor consu menten in de regio interessan te zaken vinden hier een plaats. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar Leidsch Dagblad, Postbus 54 2300 AB Leiden, La.v. 'Zakelijk'. Beurs REGIO De kamer van Koop handel voor Midden Holland te Gouda en beursorganisatie Utec b.v. organiseren op dinsdag 17 en woensdag 18 november een beurs met als titel 'Onderne men in Midden-Holland'. De jaarlijkse beurs in het veiling complex in Bleiswijk is bedoeld als een 'ontmoetingspunt' voor het midden- en kleinbedrijf in Midden-Holland en omgeving. Dit jaar wordt de zaal verdeeld in "zeven sectoren; bouw, hore ca, kantoorefficiency en auto matisering, management- en exportadvies, promotie, tech niek en logistiek. Vorig jaar na men bijna 350 bedrijven deel aan beurs. Prof Allegro voorzitter congres arbeidsomstandigheden Elke dag melden ongeveer 350.000 mensen in Nederland Deze rapporten betekenen zich ziek. Het aantal arbeidsongeschikten nadert de niet dat de traditionele tegen- 300 000 en alleen al in de industrie gebeuren jaarlijks kLoor' is v^dwene^ADe" 180.000 ongelukken. Dat cijfer moet omlaag, vinden gr0: „Natuurlijk zie je in een overheid en sociale partners eensgezind. De discussie sector als de bouw nog veel pro- lijkt zich toe te spitsen op financiële prikkels om mensen ™et °"£va^en-en ziek weer aan het werk te krijgen, maar minstens zo belang rijk is verbetering van de arbeidsomstandigheden. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Dat zegt prof. j.T. Allegro, direc teur van het Nederlands Insti tuut voor Arbeidsomstandighe den en bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit. Vol gende week is hij voorzitter van een vierdaags internationaal congres over arbeidsomstandig heden in de RAI te Amsterdam. „Het bedrijfsleven draagt niet alleen de lasten, maar geniet ook de lusten van een goede en veilige werkplek." Nadat in de jaren '80 de ARBO- wet (arbeidsomstandigheden) geleidelijk werd ingevoerd is zij sinds 1990 volledig van kracht. De wet regelt veiligheid, ge zondheid en welzijn bij arbeid, kortom de 'ergonomische' as pecten van de werkplek. Zowel stank als lawaai in een fabrieks hal als de kantoorstoel van ie mand die zittend werk verricht vallen onder de reikwijdte van de wet. „Neem bijvoorbeeld deze werkplek," wijst Allegro om zich heen in een kamer van de Leid se faculteit sociale wetenschap pen: Een eenvoudig bureau met een stoel, een computer, een vergadertafel en stalen kasten langs de wanden. Volgens de deeltijdhoogleraar voldoet deze werkplek niet. .Alleen de stoel is verstelbaar en de tafel niet. De pc staat wel weer goed, dwars op het venster. Als dat niet het geval is krijgt de gebrui ker last van zijn ogen omdat dan het licht van buiten te scherp contrasteerd." Stress De vraag in hoeverre een werk plek voldoet wordt gemeten aan de hand van de zogenaamde WEBA-norm (Welzijn Bij de Ar beid). Zaken als afname van het ziekteverzuim en minder ver loop in het personeelsbestand zijn meetbaar, maar niet altijd zijn arbeidsomstandigheden in cijfers te vertalen. Enige weken geleden ver scheen een rapport waarin wordt vastgesteld dat de mate riële voorzieningën steeds ver der verbeteren, maar dat de 'immateriële voorwaarden ver slechteren'. .Anders gezegd, de stress onder werknemers neemt toe," verklaart Allegro. „Opval lend genoeg betreft dat vaker mensen die een baan hebben onder hun opleidingsniveau, dan mensen die werk doen dat hun capaciteiten eigenlijk te bo ven gaat. De verklaring is dat de Nederlandse bevolking erg hoog is opgeleid en niet voor ieder een is passend werk te vinden." Uit een recent onderzoek in de carosseriebranche blijkt dat soms wel degelijk iets aan deze situatie gedaan kan worden. Ook hier was een groot perso neelsverloop omdat mensen 'te hoog' waren opgeleid. „De op lossing bleek om ze niet langer eenzijdig werk te laten doen, maar om ze verschillende taken op het gebied van planning, controle en uitvoering te geven. Vaak is dat niet mogelijk voor een persoon, maar als dat niet kan, doe het dan voor een groep werknemers." Het tegendeel zie je op de universiteit, waar de mensen rustig op hun stoel zitten en over het algemeen tevreden zijn met hun werk." De rol van de overheid wordt de komende jaren kleiner, ver wacht Allegro. „De ARBO-wet heeft de afgelopen jaren een sti mulerende invloed gehad, maar ik verwacht dat de overheid zich zal terugtrekken als keurmees ter. Dat wordt meer een taak van de sociale partners, waarbij de wet de bodemnormen stelt." Europese normen en richtlij nen worden de komende jaren wel belangrijker. Zo wordt op 1 april 1993 een richtlijn in de Ne derlandse wet opgenomen die alle ondernemingen verplicht om aan 'preventieve zorg' te doen. In de praktijk betekent dat dat ieder bedrijf ten minste een paar gespecialiseerde werk nemers in dienst moet hebben die zich bezig houden met alle aspecten van arbeidsomstan digheden. Momenteel hebben slechts ongeveer 500, veelal risi- cobedrijven, een eigen gezond heidsdienst. Hoe de Europese minimum richtlijnen consequent in de he le gemeenschap moeten wor den uitgevoerd is Allegro voor lopig een raadsel. „Ik denk dat we in Nederland bijvoorbeeld op het terrein van de preventie ve zorg niet ontkomen aan een overgangsperiode, maar voor andere landen binnen de EG wordt dat nog veel moeilijker. Enige tijd geleden was ik in Lis sabon voor een congres over ar beidsomstandigheden. Ik heb daar ook rondgelopen op een bouwplaats en ik vraag me af hoe men daar ooit tijdig aan de richtlijnen kan voldoen." SCHIPHOL» B1U. MEYER De KLM schrapt vijfhonderd banen bij de technische dienst. De TD verricht onderhoud aan vliegtuigen en motoren van de KLM en van andere maatschap pijen. De laatste jaren zijn veel klanten weggelopen. Zij vinden de KLM te duur. De directie wil met een ingrijpende reorganisa tie dertig pntreilt np dc kosten van dc TD besparen om met andere onderhoudscentra te kunnen blijven concurreren. De plannen tot een groot schalige reorganisatie van de TD zijn niet nieuw. Zij maken deel uit van het bezuinigings- splan 'concurrerend kostenni veau'. De KLM wil tot en met 1993 ruim een miljard gulden besparen door bezuinigingen en afstoting of verzelfstandiging van bedrijfsonderdelen. Al eer der verdwenen honderden kan toorbanen. Bij de TD, het grootste be drijfsonderdeel van de KLM. werken vijfduizend mensen. Van de vijfhonderd banen die verdwijnen gaan er tweehon derd over naar een nieuw zelf standig bedrijf, onderhoud grondmaterieel geheten. De overige driehonderd banen ver dwijnen via natuurlijk verloop. Er is geen sprake van gedwon gen ontslagen, aldus een woordvoerder van de KLM. Daarnaast wordt zeshonderd mensen een nieuwe functie binnen de TD aangeboden. Uit de groepscommissies (sub-ondememingsraden) van de TD is een adviescollege ge vormd dat dc reorganisatie be geleidt. Zowel de KLM als leden van dit adviescollege spreken berichten tegen dal er sprake is van grote onrust onder net per soneel. Volgens de KLM ver loopt het overleg met de perso- neelsvertegenwoordigers goed. De afgelopen weken zijn enkele bijeenkomsten gehouden waar in de KLM aan het personeel de plannen nog eens uit de doeken deed. Oogmerk-opticiens houden contactlensweek De vrouw kiest sneller voor een contactlens dan de man. Maar de lens zal de bril nooit verdrin gen. Dat voorspelt directeur G. de Haas van de Vereniging van kwaliteits-opticiens 'Oogmerk' in Zoeterwoude. De opticiens, die bij zijn vereni ging zijn aangesloten, informe ren tien dagen achtereen (1 t/m 11 april) willekeurige klanten of hun ogen geschikt zijn voor het dragen van contactlenzen. Vrouwen, vertelt De Haas, kiezen voor de lens uit cosmeti sche overwegingen. Ze zijn bo vendien gewend (opmaken) aan het oog te zitten. Volgens hem spelen beide factoren een rol in het feit dat meer vrouwen voor de contactlens kiezen dan man- Inmiddels zijn er in Neder land tussen 1,1 en 1,2 miljoen mensen die lenzen dragen. Zo'n 700.000 landgenoten hebben ze dagelijks in, de rest, 400.000, draagt ze gecombineerd met een bril. De Haas: „De lens heeft als voordeel, dat je ge zichtsveld veel beter is. Iemand die een bnl draagt moet z'n hoofd veel meer draaien, je moet door het brandpunt van de glazen kijken om een duide lijk beeld van iets te krijgen. Met de lens heb je daar geen last van, omdat die op het oog ligt." De Haas zegt dat de bril prak tische problemen geeft waarvan bij de lens geen sprake is. De glazen van de bril beslaan bij het van buiten naar binnen gaan; met regen wordt het lastig door de bnl te kijken en met sporten is de kans op condens op de glazen groot. „De lens is wat duurder', aldus De Haas, „maar je bent wel van een hoop ongemak al." Allernieuwste snufje lenzen, uiteraard niet alle. kun nen tegenwoordig zelfs 's nachts worden ingehouden. De nieuwste lenzen laten zoveel zuurstof door, dat het oog ge woon kan 'ademen'. De Haas; „De opticiens introduceren in april het allernieuwste snufje op dit tenein. Het is een lens die uit Amerika komt en verder ner gens andera m wereld ie ver krijgen is. Nederland heeft de primeur. Voordeel? Nou, als je 's nachts je bed uit komt, om wat voor reden ook, dan zie je meteen goed. Ze hoeven bij het naar bed gaan niet in vloeistof te worden gezet. Een keer per week schoonmaken is al vol doende." Kan iedereen contactlenzen dragen? De Haas ..In principe wel Maar ben ie boven dc veer tig jaar. dan heb je vaak een leestoeslaig nodig. Anders ge zegd: die mensen krijgen last met het lezen van de kleine let tertjes Zij moeten er een lees bril bij hebben. Een lens is niet echt geschikt om mee te lezen, omdat hij steeds op het oogop pervlak dobbert. Daarom zeg ik: iedereen kan lenzen dragen. AJ- leen mei Ion moet je er een bril bij hebben." /^v VI/ Waarborg voor Oogzorg Door mechanisatie en arbeidsverdeling lijken ze verdwenen, maar niets is min der waar. Nog steeds maken in Leiden en omgeving ambachtslieden hun vaak bijzondere produkten en daarover ver tellen ze in deze serie. Vandaag Cos van der Zon (39), slager in de Leidse Haar lemmerstraat. zien. Het losgesneden vet dat we overhouden wordt ook nog gebruikt, dat gaat naar een margarinefabriek. En botten die overblijven gaan naar de lijmfabriek. We hebben een eigen weiland, maar daar lopen al leen in de zomer en in het najaar koeien in. De rest van het jaar komen ze van een leverancier. Als je ook nog Foto Hielco Kuipers De Haas „De lem beeft als voordeel, dat je gezichtsveld vwl beter is k mand die een bril draagt moet tn Tekst Eric Jan Weterings hoofd veel meer draaien." ,oro huico kimjts „Wij staan hier met vier gediplomeerde slagers in de zaak. want we maken alles zelf. Ongeschoold personeel hebben we dan ook niet. Dat is wel kostbaar hoor, een griet van 16, 17 kost veel minder dan een geschoolde slager. In de meeste winkels is er maar een slager met een vakdiploma, die staat dan meestal achter het hak blok. Als een koe geslacht is wordt het beest in vieren ge deeld, in twee voorvoeten en twee achtervoeten, zo heet dat. In de winkel gaan we dat verkleinen, uitbenen en dan krijg je de onderdelen die verkocht worden. Op de foto ben ik bezig met het lossnijden van de osse- haas. Ik haal eerst de vliesjes er af, zodat ik het vlees los kan snijden. Ossehaas is duur, maar toch is dat vlees heel snel verkocht. Verder heb je de biefstuk, de lappen om te braden e.. ran de goedkopere delen maak je gehakt of worst. Met drie oktober wil iedereen in Leiden klapstuk, dat is ma- Er vlees voor in de hutspot. Ook riblappen en sucade- ppen worden dan als klapstuk gekocht, als het maar mager vlees is. De mensen gaan gillen als ze een stukje NATION \LK CONTACTLENSWEEK 1 TOT EN MET 11APR11 koeien in de stal moet gaan zetten ben je zelf boer, dat doen we niet. Zelf de beesten slachten is verboden, dat moet in het abbatoir gebeuren. De meeste koeien die naar de slacht gaan zijn oude melkkoeien. Wij gebruiken alleen vaarzen, dat zijn koeien die nog nooit hebben gekalfd. Dat zijn de duur ste beesten want die hebben twee jaar alleen maar ge- Varkensvlees verkopen we ook. Ook die beesten ko pen we levend in en daarna gaan ze naar een slachter. Wij maken er geen ophef van, maar ons varkensvlees is puur scharrelvlees. Dat kopen we van iemand uit Zoe terwoude, die is nog op de tv geweest bij dat beesten - programma, dierenmanieren. Iedere dinsdag komen hier zes varkens in de slagerij Dan zijn we tot donderdag bezig ze te verwerken, voor al tot hammen en worsten. Vaak is zaterdag het var kensvlees al weer op."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23