Leidsch Dagblad Ter Beek wil leger verder inkrimpen Sancties tegen halsstarrig Libië Asbest in plafonds Stadsgehoorzaal <4 Waterval blauwe brieven Woede gekoeld met shovel WOENSDAG 1 APRIL 992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39816 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Ganges vervuild 2 De heilige rivier Gn- ges is door vervuing ten dode opgeschrevn. India heeft geen geltom er iets aan te doen. Tulpenhandel y« Tentoonstelling I I over de Hollandse tulpenhandel in de 17de eeuw in Museum voor de Bloembollenstreek. Kankercentrum Het Academisch Ziekenhuis Leiden begint in '94 een kanker centrum in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo. 'Nederland zal ooit meer in zijn eentje opereren den haag gpd Nederland heeft gee behoefte meer aan een volledige, zelfstandig opererene krijgsmacht. Daarom ligt een ver dere verkleining van- vooral de landmacht voor de hand. Dat heeft PvdAninister Ter Beek van defensie gis teren gezegd in een zing voor het Nederlands Genoot schap voor Intematioale Zaken in Den Haag. Ter Beek twijfelt aan het nut van de dienstplicht, zo liet hij doorschemeren. Die les trekt hij met name uit de Golfoorlog: „Van grote betekenis was de be schikbaarheid van goed opge leid, professioneel personeel. Dienstplichtigen kwamen er maar weinig aan te pas". Bo vendien wil Ter Beek dat alle onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht in de toekomst voor VN-operaties beschikbaar zijn. Dat is gemakkelijker te realise ren met beroepssoldaten dan met dienstplichtigen. Met zijn lezing liep T Beek vooruit op de aanpassg van de Defensienota na deneen- storting van het Oostbic Cofi- crete besluiten worderuas in het najaar genomen, rar Ter Beek lichtte gisteravonalvast een tipje van de sluier o; Ter Beek verwacht daJeder- land „nooit meer in z'eentje militair zal optreden", lar al tijd samen met bondpoten. Dat maakt het handhan van een krijgsmacht met aller op en er aan overbod Het schrappen van taken is>lgens Ter Beek ook nodig oirij da lende defensie-uitgave een „uitholling van de krijpacht over een breed front te orko- men". In de Defensienota werd al rekening gehouden met perso neelsreducties bij de landmacht van ongeveer 33 procent in het jaar 2000, een halvering van het aantal tanks en een verminde- Graflïti-kunstiaars opgepakt lisse Twee 17-jarige jqens uit Lisse zijn vanmorgen c, w door de Lissese politie \>r het door de hele gemeente beklad den van muren met grati. Doelwit was onder meer het tunnel tje onder de Westelijke ndweg, dat met verfspuiten en grove viltstiften werd beverküe schade die de jongens hebben aan gericht, loopt in deduizden guldens. De politie verwacht nog meer aanhoudingen in ee zaak. Gorbatsjov schtert als acteur berliin Nu hij Sovje-prident af is, heeft Michail Gorbatsjov de internationale schjnwpers verruild voor dié van de filmstu dio's. Het vroegere stataofd speelt een gastrol in de nieuwe film van de Duitse re£ssc Wim Wenders, waarvan de opna men in Berlijn zijn bepren onder de werktitel In weiter Ferne, so nah (In de verre veie, i dichtbij). Dat heeft de produktie- maatschappij Tobis-Ftrunst gisteren gemeld. De film vertelt de verdere belevenisse vi de werkloze beschermengel Cassiel uit Wenders film 'Der Ürhel über Berlin' uit 1987. Deze keert terug in een volledig veterde wereld, waar hij niemand min der dan Gorbatsjov onbct. De ex-president, die Wenders' vo rige film al had gezien,>jle spontaan zijn medewerking toe toen hij enkele weken géén in Duitsland op bezoek was. Celstraffen vorgewelddadige overval alkmaar De Alkmaars^htbank heeft gisteren twee 19-jarige Alkmaarders veroordeeljt drie jaar celstraf, waarvan één jtiar voorwaardelijk, wegens gewelddadige overval op een juwe liersechtpaar op 12 decefer vorig jaar in Alkmaar. Ook moet het tweetal ieder 3.000 g>n schadevergoeding betalen aan de juwelier en zijn destijds Igzwangere ecntgenote. Het echtpaar raakte bij de overval emigewond door messteken. De vrouw moest vanwege het letsekele dagen later bevallen met een keizersnede. Haar verworgen maakten een natuurlijke ge boorte onmogelijk. De of;r van justitie had vier jaar onvoor waardelijke celstraf geëis Ajax en Feyenod live op tv monaco Het conflict ove uitzendrechten tussen de NOS en Feyenoord is uit de werel«navond wordt de wedstrijd AS Monaco-Feyenoord, in heder van het Europa Cup 11-toer- nooi, rechtstreeks op tv uionden. De wedstrijd vangt aan om 20.25 uur. Eerder op de av, 17.55 uur, is het UEFA-Cup duel tussen Ajax en Genoa live v te volgen. promS BA/BERGEN VIERT 10 JAR PROMS MET GRATIMEUBELCHEQUES Proms. het exkre meubelmerk bestaat 10 |aar. En viert dat met eandioze aktie Bij Iedere aankoop vanaf 1000.- krijgt u 0 |uni 1992 een meubelcheque, waarvan de wa<an p— Van I oktober ^-'■*1x1 december 1992 u deze meubelcheque ren bi| f ,1 C/1 iedere aankoopns geeft u dus bij lederejop een extra aanwbor uw interieur kat ring van het aantal pantservoer tuigen en stukken artillerie met 40 procent. De bewindsman waarschuwt dat de 'nieuwe' strijdkrachten niet per definitie goedkoper zul len zijn. Want snel verplaatsba re en snel inzetbare eenheden, zoals de luchtmobiele brigade, kosten juist veel geld. „En nieu we activiteiten leggen een toe nemend beslag op defensiemid delen: vredesoperaties, humani taire hulp, het milieu en de hulp aan Midden- en Oost-Europa". Maar ingewijden menen dat de toespraak van Ter Beek niet zo zeer een waarschuwing is tegen nieuwe bezuinigingen, maar juist tot doel heeft de militaire top alvast te laten wennen aan het idee van nieuwe krimpplan- nen. De marine is door minister Ter Beek niet speciaal ge noemd, maar weet al langer dat er moet worden bezuinigd. Eind vorig jaar begon een doelmatig heidsonderzoek, dat dit jaar moet uitwijzen welke beheers taken goedkoper kunnen wor den uitgevoerd. Bekeken wordt of de land macht de vliegtuigen van de ba sis Valkenburg goedkoper kan onderhouden dan de marine. Sluiting van *het vliegveld zou niet worden onderzocht. Of de plannen van Ter Beek de mari ne noodzaken de studie te ver breden, kon een woordvoerder van het ministerie vanmorgen niet zeggen. Dat moet de ko mende maanden blijken, wan neer een prioriteitennota wordt opgesteld. leiden Zo'n 2500 mensen heb ben gisteravond hun aangifte nog net voor de sluitingsdatum 1 april naar het belastingkantoor aan de Leidse Stationsweg gebracht. Vol gens het hoofd van de Leidse be lastingdienst particulieren, K. Moed, worden dit jaar door het rayon Leiden in totaal 110.000 aangiften verwerkt. Nog niet alles is nu binnen. Een groot deel heeft uitstel aangevraagd en gekregen. Belastingplichtigen die er niet in zijn geslaagd hun belastingaangif te tijdig in te leveren, krijgen bin nenkort een eerste aanmaning. foto hielco kuipers Vrees voor Weah O/I Feyenoord heeft in 29 het duel tegen Monaco de grootste vrees voor George Weah, de Gullit van Afrika. Nog geen abonnee? Q[| 071 - 161400 DEL: 071 - 161353 Belg bedolven onder zaagsel WAPDINXVEEN GERRY REPEL Urenlang heeft een Belg giste ren onder een benauwende la ding zaagsel gelegen in een houtverwerkingsbedrijf aan de Noordkade in Waddinxveen. De man, werkzaam voor een be drijf dat opslagsilo's leegt, was rond half negen begonnen met het afzuigen van het zaagsel uit een hoge silo. Toen het zaagsel niet verder wilde zakken pro beerde hij het met een stok los te krijgen, met als gevolg dat hij de hele lading over zich heen kreeg. Het lukte de Belg niet om on der de berg uit te komen. Rond het middaguur werd het onge val pas door werknemers van het bedrijf opgemerkt. De ge waarschuwde brandweer be vrijdde de man uit zijn benarde positie en diende hem zuurstof toe. Hoewel hij veel stof had binnengekregen mankeerde hij niets, zo bleek uit onderzoek in het Bleuland ziekenhuis in Gouda. Anti-militaristen buigen voor arrestatiegolf GILZE-RUEN ANP Bij anti-militaristische acties rond de vliegbasis Gibe-Rijen zijn de afgelopen vier dagen zo veel arrestaties verricht, dat de acties voortijdig zijn afgeblazen. Van de ongeveer twintig actie voerders die vrijdag begonnen, hielden luchtmachtbewaking en politie er negentien aan. Der tien van hen zitten nog vast. Door de vele arrestaties waren er gistermorgen onvoldoende actievoerders over om nog door te kunnen gaan, aldus woord voerder N. van Essen van het vredesactiekamp VAK-mobiel. leiden Een 30-jarige Leidse on deraannemer heeft gistermiddag voor opschudding gezorgd bij een parkeergarage achter de kantoren aan de Leidse Schipholweg. De man had 10.000 gulden te goed voor werkzaamheden aan de straat bij de garage. Zijn aanne mer wilde die echter pas betalen als hij op zijn beurt 50.000 gulden had ontvangen van de in financië le moeilijkheden verkerende pro ject-ontwikkelaar Erica. Om Erica onder druk te zetten, groef de on deraannemer met een shovel een hap uit het wegdek. De project ontwikkelaar begon daarop enkele uren later onderhandelingen met de man en zijn aannemer. Toen die niet naar zijn zin verliepen, klom de Leidenaar weer in zijn shovel en vernielde nog een stuk je wegdek. Hij staakte zijn actie nadat de aannemer hem alsnog had beloofd de 10.000 gulden binnen twee weken te betalen. Zie verder pagina Leiden, foto jan holvast NEW YORK GPD-AP-Rtf De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren sancties tegen Libië afgekon digd, omdat dat land weigert verdachten uit te leveren van bomaanslagen op een Ameri kaans PanAm-toestel en een Frans UTA-toestel. Libië heeft de aanvaarding van resolutie 748 onrechtvaardig genoemd. Het besluit is volgens Tripoll gebaseerd op valse beschuldi- gingen. De sancties houden in dat vanaf 15 april het luchtverkeer tussen Libië en alle andere lan den van de werpld zal komen stil te liggen. Ook mogen aan Li bië niet langer wapens en vlieg tuigen worden verkocht. Boven dien vraagt de V-raad alle lid staten het aantal Libische diplo maten binnen hun grenzen drastisch terug te brengen. De resolutie werd gesteund door de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, België, Ecuador, Hongarije, Ja pan en Venezuela. China, Kaap- Verwijdering gebeurt tegelijk met renovatie van kleedkamers leiden wim koevoet In de plafonds van de Leidse Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat zit asbest. Volgens burge meester C. Goekoop, die de Leidse cultuurtempel in zijn portefeuille heeft, is dat veront rustend noch verbazingwek kend. Wel wordt het goedje zo spoedig mogelijk op de voorge schreven wijze weggehaald. Een geluk bij een ongeluk is dat de kleedkamers toch al moeten worden gerenoveerd, zegt Goekoop. De verwijdering van het asbest kan dan in één moeite door gebeuren en dat is kostenbesparend. Met de reno vatie van de kleedkamers is 2,5 ton gemoeid. Met de aannemer wordt overlegd wanneer het werk kan beginnen. De burgemeester reageert nuchter op de ontdekking van het asbest. „In wel meer gebou wen die in de jaren vijftig en zestig zijn ge- of verbouwd is asbest gebruikt. Dit was dus nogal voorspelbaar. Asbest mag je bovendien laten zitten als je maar heel zeker weet dat ieder een er verder afblijft. De ge zondheid van bezoekers, arties ten en het personeel staat diet op het spel." Volgens de plaatsvervangend chef van de milieu-afdeling bo dem en chemie, A. van den Berg, is de ontdekking van het asbest in de Stadsgehoorzaal onlangs gedaan. In zijn asbest- nota wordt er dan ook niet over gerept. Ook hij stelt dat als het asbest in cement zit er in prin cipe niets aan de hand is. „Als je er verder maar van af blijft, dan kunnen er ook geen kankerverwekkende vezeltjes vrijkomen. Maar zeker kun je dat nooit weten, kijk maar naar de brand bij Formido. Ook ver bouwingen kunnen link zijn. vooral als je niet weet dat er as best in het gebouw zit." De adjunct-directeur van de Stadsgehoorzaal H. Deurhof sluit niet uit dat elders in het gebouw ook asbest zit." Hij noemt onder meer het gedeelte 'bovén het podium'. Volgens hem kan het daar rustig blijven zitten. „Maar in een kleedkamer kan iemand in een dolle bui in het plafond gaan hakken en dan zijn de poppen aan het dan sen." Deurhof verwacht dat de werkzaamheden in de Stadsge hoorzaal medio mei beginnen en tot half juli duren. Veel extra kosten verwacht hij niet te hoe ven maken. De adjunct-direc teur wijst erop dat is voorge schreven dat asbest moet wor den verwijderd als de ruimte is afgesloten. „En dat is in het be wuste deel van de Stadsgehoor zaal geen enkel probleem." HET WOORD IS AAN Verschaft april veel mooie dagen, dan pleegt mei de last te dragen. Nederlands spreekwoord VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familiebenchten Schrijvende lezers Sport- Stad van zaken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER verwachting van het KNMI: Een enkele bui Vannacht opklaringen, enkele mistbanken Minimumtemp rond 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond Overdag wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtemp ca. 10 gra den. Zwakke tot mabge wind uit uiteenlopende richtingen. verdië, India. Marokko en Zim babwe onthielden zich van stemming. Geen enkel land stemde tegen. Vóór de stemming gistermid dag zei de Libische amtassa deur bij de VN, Ali Elhouderi, te vrezen dat sancties de weg zul len openen voor militair geweld tegen Libië, vergelijkbaar met de Amerikaanse iucntaanvallen op Libische doelen van 1986. De angst voor dergelijke aanvaL- len lijkt ook het motief achter het feit dat Libië sinds vorige week het buitenlanders nfoeilijk maakt het land te verlaten door hen uitreisvisa te onthouden. Die actie, aldus Britse bron nen, lijkt op de maatregelen die de Iraakse leider Saddam Hus sein in 1990 nam toen hij bang was dal Zijtl land son worden aangevallen: hij nam toen vrij wel alle westerse buitenlanders in zijn land in gijzeling. De meeste buitenlanders in Libië onder wie 150 Nederlanders zijn voornamelijk werkzaam in de olie-industrie. Dé crisis rond Libië vlodl voort uit twee bomaanslagen: de aanslag op PanAm vlucht 103, die in 1988 boven hef Schotse Lockerbie werd opge blazen, en de explosie van een Frans toestel boven het Afri kaanse Nigei in 1990 Sinds vo rige week buigt het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag zich over de zaak. De landen die zich van stemming onthielden, willen eerst de uitspraak van dat hof afwachten. Pagina 6: Gaddafi's politieke leven wordt bedreigd. Vrouw vergiftigt haar man in wittebroodstijd doornwerth gpd Een vrouw van 22 jaar heeft na drie weken huwelijk geprobeerd haar 25-jarige man te vergifti gen in hel (.rlchrsr |>u<nn- werth. Maandag heeft zij zich zelf bij de politie aangegeven. Haar motief is onduidelijk. De politie weet waar de vrouw zich bevindt, maar heeft haar nog niet aangehouden. De vrouw mengde een flinke hoeveelheid medicijnen eo landbouwgif door de yoghurt- drank van haar man. Later bel de ze zelf de politie. Die ging onmiddellijk naar de woning en trof daar de man aan. Hij maak te een dufTe indruk en was on vast ter been. M MuttiRerrt ■MUan» le*a HOELANG NOG20NDER? •t m Mtvarif 4» krant Mijn abonnement betaal ik daarna. Per maand 27.80) via automa tische betaling' D Per kwartaal (f 80.10) via accept - Postcode Woonplaat» Telefoon |iym controlebarorging) Nummer bank/girorekening LexJsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Laxten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1