Tekort aan vrijwilligers bedreiging speel-o-theek 'Meldpunt moet ouderen hulp bieden' Regio Reiden Voorschoten wil meer politie Overal 70 kilometer op Rijksstraatweg Riolering in Maaldrift WOENSDAG 1 APRIL 1992 19 'De Grabbeltonin Leiderdorp heeft flinke wachtlijst De Leiderdorpse speel-o-theek 'De Grabbelton' wordt bedreigd met opheffing omdat er te weinig vrijwilligers zijn. Het uitleencentrum voor speelgoed in de Muzenhof heeft slechts zes vrijwilligers. „We kunnen nog twee, hooguit drie jaar vooruit, maar dan zie ik het toch echt wel aflopen", aldus woordvoerder T. van Beek. 'De Grab belton' is met tweehonderd leden en een wachtlijst een van de grotere speel-o-theken in Nederland. en de bibliotheek leverden maar één reactie op dat schiet dus ook niet op." Samenwerking met de Unie van Vrijwilligers (UW) ziet de speel-o-theek niet zitten. „We zijn voortgekomen uit het acti viteitencentrum de Gading en we zijn nu een zelfstandige stichting. Die zelfstandigheid willen we graag houden. De UW zou een te grote vinger in de pap willen." leiderdorp liesbeth buttink Het vrijwilligerswerk in de speel-o-theek is intensief omdat al het speelgoed moet worden gecontroleerd. Van Beek: „Soms werken we maar met zijn vieren en dat lukt maar met moeite alles wat binnenkomt moet worden nageteld en nageke ken." Pogingen om nieuwe vrij willigers te vinden hebben tot nu toe weinig resultaat gehad. „We stonden ingeschreven bij de vrijwilligersbank, toen die nog bestond in Leiderdorp, maar daarop is nooit gerea geerd. Briefjes in dokterscentra Oma's 'De Grabbelton' had vorig jaar nog maar twee vrijwilligers, on der wie Van Beek. „Toen waren we al haast verdwenen, maar gelukkig kregen we via kennis sen een paar vrijwilligers erbij. Ik weet niet of zoiets nog een keer lukt. We hopen vooral op opa's en oma's mensen die al met pensioen zijn, want die hebben er de tijd voor." Bij de speel-o-theek leeft bo vendien het idee dat vier pro cent van de vrijwilligers gehan dicapt moet zijn om recht te houden op gemeentelijke subsi die. De gemeente ontkent dat echter. „Het is geen formele voorwaarde om subsidie te krij gen", aldus een woordvoerder. Van Beek: „Het zou goed zijn voor de integratie van gehandi capten, maar een rolstoel neemt te veel plaats in beslag." Behalve met een tekort aan vrijwilligers kampt 'De Grab belton' ook met een enorm ruimtegebrek. „De ruimfe is zo klein dat de kinderen niet eens even het speelgoed kunnen uit proberen. We zijn wel op zoek geweest naar andere ruimte, maar in de Muzenhof zitten we gunstig: dichtbij de bibliotheek en de muziekschool. We hopen dat de Muzenhof uitbreidt, maar die kans is erg klein", al dus Van Beek. In de ruimte van de speel-o- theek worden ook yoga-Iessen gegeven. „Daarom hebben we vier grote kasten waarin we alles stouwen. En omdat zelfs de be heerder van de Muzenhof te weinig bergruimte heeft, zet hij zijn spullen bij ons neer." Voor een aantrekkelijke uitstalling van het speelgoed is in ieder ge val geen ruimte. „Het is gewoon te benauwd, zeker als er ook moeders, kinderen en kinder wagens zijn. Maar we hebben ons bij het ruimtegebrek neer- gelegd." Vrijwilligers kunnen zich aan melden bij Van Beek, telefoon nummer 071-893283 of 071- 410.244. 'De Grabbelton' kan nog hooguit twee, drie jaar vooruit. FOTO HIELCO KUiPffiS Draaginsigne voor Wassenaarder wassenaar Aan de 87-jarige Wassenaarder P.J. van Breda Vries man is vanmorgen het Draaginsigne Gewonden uitgereikt. De onderscheiding is bedoeld voor personen die zich onder buiten gewoon moeilijke omstandigheden hebben ingezet voor het va derland. Van Breda Vriesman raakte tijdens de Tweede Wereld oorlog gewond bij een Japans luchtbombardement op Soeraba- ja, het voormalig Nederlands Indië. De onderscheiding werd uit gereikt door burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar tijdens een korte plechtigheid in het raadhuis De Paauw. Radarcontrole in Wassenaar wassenaar Tijdens twee radarcontroles, in Wassenaar zijn gis termorgen tussen kwart voor tien en half twaalf in totaal 16 pro cessen-verbaal opgemaakt. Tussen kwart voor tien en half 11 werden op de Groot Haesebroekseweg 575 auto's gecontroleerd. Zes bestuurders werden staande gehouden en kregen direct een bekeuring. De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 78 kilometer per uur, terwijl hier niet harder dan 50 kilometer mag worden gereden. Van half 11 tot half 12 controleerde de politie op de Prinsenweg. Hier werden 167 auto's gecontroleerd en wer den 10 processen-verbaal uitgeschreven. De hoogste snelheid op de Prinsenweg was 74 kilometer per uur. voorschoten Het Voorschotense gemeente bestuur maakt zich zorgen over het aantal van 232 politiemen sen dat binnenkort aan het werk gaat in Voorschoten en Leiden. Dit aantal, vastgesteld in het 'volumeplan politiekorps Hollands-Midden', is volgens de gemeente te laag. Het 'politie- volumeplan' kwam gisteravond aan de orde in de raadscommis sie algemene zaken van Voor schoten. De totale sterkte voor de nieuwe politieregio Hollands- Midden bedraagt 1284 plaatsen waarvan er 232 voor Leiden en Voorschoten beschikbaar zijn. Chef algemene zaken, J. van der Does, van Voorschoten: „Het doel van de reorganisatie van de politie is onder meer het beter aanpakken van de zware geor ganiseerde criminaliteit. Daar naast willen we zoveel mogelijk 'blauw op straat', agenten die dus herkenbaar zijn voor het publiek. Maar 232 politiemen sen vindt de gemeente voor dat doel wat weinig." De burgmeester van Voor schoten, P. Cannegieter, heeft inmiddels een brief geschreven aan de burgemeester van Lei den, C. Goekoop. Hierin spreekt hij zijn zorgen uit over het aan tal van 232 politiemensen voor beide gemeenten. De burge meester van Leiden wordt de beheerder van het nieuwe poli tiekorps. Volgens J. van der Does is er nog wél wat te doen aan de sterkteverdeling. „Er is nog niks definitief besloten. De totale sterkte van 1284 mensen ligt Zoeterwoudse vrouwen zetten zich in voor bejaarden zoeterwoude Een centraal meldpunt voor mensen boven de 75 jaar, zodat ze de hulp kunnen krijgen die zij op een bepaald moment dringend nodig hebben. Dat meldpunt moet in Zoeterwoude komen, zodat ouderen worden geholpen bij het aanzetten van knopen, het poetsen van een gebit, het maken van een wan deling met een rolstoeler, het grondig schoonmaken van een zolder of het doen van bood schappen. En de mensen die dat meldpunt bemannen,' moe ten ook weten welke hulp door bepaalde personen en instan ties kan worden geboden. Dat vinden Marja Knops-Bender en Theolieke Smit-van Teijlingen. Uit ervaring vertellen de Zoe terwoudse vrouwen dat de soci ale zekerheid flinke gaten kent. Beiden zijn gemeenteraadsle den: Knops-Bender voor het CDA en Smit-van Teijlingen voor Progressief Zoeterwoude. „Door bezuinigingen kunnen beroepsverzorgers steeds min der tijd besteden aan sociale contacten met de bejaarden. De kleine charmes in het leven van ouderen verdwijnen langzamer hand", vindt Knops-Bender. Als voorbeeld noemt zij een slecht ziende die graag de buitenlucht wil voelen. „Er is geen tijd om een wandelingetje met haar te maken." „Het invullen van belasting en ziekenfondsformulieren wordt voor deze mensen steeds ingewikkelder", weet Smit-van Teijlingen. „Het ophangen van een schilderijtje kan een pro bleem zijn, juist voor die een voudige dingen is geen hulp be schikbaar." Toch heeft zij ont dekt dat mensen onderling veel voor elkaar doen. „Juist die ou dere generatie let goed op el kaar. Zij hebben nog een saam horigheidsgevoel, zowel aan de Rijndijk, als in het dorp." „Er vallen echter mensen tus sen wal en schip. Zij zijn eigen lijk afhankelijk maar hebben er aan de andere kant een hekel aan. Het woord bejaards to voor Twee Zoeterwoudse raadsleden, Marja Knops-Bender en Theolieke Smit-v leven van ouderen verdwijnen langzamerhand." hen al vervelend. Zij voelen zich niet getekend en vragen niet om de hulp die zij nodig hebben. Anderen uit hun leefomgeving moeten hulpvaardigen op hun spoor zetten." „Bovendien weten deze be jaarden vaak niet op welke hulp en uitkeringen zij recht heb ben", zegt Knops-Bender. Voor beelden van tekortkomingen in de zorg hebben de twee vrou wen genoeg. „Dat ligt niet aan de verzorgenden, zij werken meestal erg hard. Zij hebben echter vaak geen tijd om kno pen aan te zetten, een gebit te poetsen, een wandeling met een rolstoeler te maken, een zolder grondig schoon te maken of iemand naar een winkel te begeleiden. Een dagopvang voor ouderen die niet alleen thuis kunnen blijven, als huis genoten naar hun werk zijn, is er -niet. Sommige bejaarden kunnen hun woning geen flinke schoonmaakbeurt geven. Nie mand doet dat voor hen." De beide raadsleden vinden dat er in de politiek te veel wordt gepraat. „Al die papieren die je door moet werken, al dat gepraat, het duurt zolang tot er iets uitkomt. Dit is mij niet op het lijf geschreven", zegt Knops-Bender. Beiden willen de politieke theorie nu vertalen in dóén. Bij het meldpunt dat zij voor ögen hebben, zou alle mogelijke hulp voor de bejaarden, geregi streerd moeten zijn. Bijvoor beeld een vrijwilliger die wel eens iemand ergens naartoe wil rijden, maar ook iemand die klusjes wil verrichten of papie ren wil invullen, moet daar be kend zijn. Een andere laak is de verwijzing naar professionele hulp zoals gezinsverzorging. Verder zien de initiatiefneem sters mogelijkheden voor be jaarden om samen koffie le drinken of om samen de maal tijd te gebruiken, bijvoorbeeld in Emmaus. Dil alles met hulp van het meldpunt. Knops-Ben der „Er moet een verandering in ons denken komen, waar door wij wat minder in ons zelf investeren en wat meer in de le vensvreugde van onze oudste bejaarden. VRUETUD vast, maar daar binnen zijn nog verschuivingen mogelijk. Daar over vergadert het 'regionale college': waarin de nieuwe dis trictschefs en de burgemeesters zitting hebben. Volgens Van der Does is het de bedoeling dat in Voorscho ten straks zoveel mogelijk de zelfde politiemensen aan het werk gaan. „In verband met de herkenbaarheid in het dorp", zegt hij. Voorschoten krijgt in elk geval de beschikking over 28 'politie-assistenten'. „Dat zijn mensen die nog in opleiding zijn en niet in de sterkte meetel len. Zij hebben dan ook niet alle bevoegdheden van een politie agent." Het 'politieprobleem' komt op verzoek van de commissiele den aan de orde in een raads vergadering in Voorschoten. Paasverkoop Het Rode Kruis in Voorschoten organiseert dit jaar weer een paasverkoop. Bezoekers kunnen van 6 tot en met 16 april terecht in het gebouw aan de plaatselij ke Anthonie van Leeuwenhoek kade. De openingstijden zijn op maandag, dinsdag en woensdag van 9.30 tot 15.30 uur, op don derdag van 9.30 tot 11.30 uur en op zondag van 13.30 tot 16.30 uur. De artikelen die te koop worden aangeboden bestaan onder meer uit placemats, eier- warmers, leuke beesten en wenskaarten. Ook is er een rui me keus aan borduur- en brei werk. De opbrengst is voor de aanschaf van nieuwe materia len en grondstoffen. Poppentheater Poppentheater 'Wellus Nietus' speelt vandaag in Voorschoten de voorstelling 'Hebbeding' voor kinderen vanaf 5 jaar. De voorstelling begint om 14.30 uur aan de Prinses Marijkelaan Scouting Scoutinggroep Leif Erikson uit Voorschoten houdt op 25 april een open dag voor jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar en hun ouders. Tijdens de middag wordt informatie gegeven over de waterscouting. Er is een zeil- spel met lelievletten en er wor den dia's en foto's getoond van diverse activiteiten. Het pro gramma begint om 14.00 uur aan de Rouwkooplaan 21 in Voorschoten. Duincursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert weer een Duincursus. De lessen worden gedurende drie avon den gegeven op 22 april, 5 en 20 mei in het gebouw van de Ster- rewacht in Leiden en beginnen steeds om 19.30 uur. Ook zijn er drie excursies in het cursuspro gramma opgenomen. Thema's zijn vogels, mieren en planten. De kosten bedragen 25 gulden. De coördinator van deze cursus is C. Eikelenboom (071-174175). De 'Groene Cursus' van het instituut begint op maandag 6 april. De landschappen rond Leiden staan daarbij centraal. Er worden zes bijeenkomsten ge houden en zes excursies geor ganiseerd. Ook deze cursus wordt gegeven in het gebouw van de Leidse Sterrewacht van 19.45 tot 22.30 uur. De cursus prijs bedraagt 60 gulden. Coör dinator is D. Bruin (071- 215123). Autodiefstal in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Een Opel Kadett die stond ge parkeerd aan de Klaverweide- straat in Zoeterwoude is afgelo pen nacht gestolen. Dat gebeur de omstreeks 3 uur. Rond dat zelfde tijdstip werd in de Van Culemborgstraat, ook in de bur- gemeesterswijk, een Opel Ka dett opengebroken. Er werd echter niets uit de wagen ont vreemd. -snelheid op de Rijksstraatweg tussen Wasse naar en Den Haag wordt op het totale traject naar 70 kilometer per uur gebracht. Het Wasse- naarse gemeentebestuur geeft het verzet op tegen deze maat regel die in januari 1989 door het ministerie van verkeer en waterstaat werd genomen. Zo lang het kroonberoep van de gemeente nog in benandeling was. gold op het Rijksstraatweg gedeelte tussen het motel De Bijhorst en het voormalige die renpark nog een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Op het resterende deel van de weg mag wel 70 kilometer worden gereden. Met het ministerie is Wasse naar nu overeengekomen dat het beroep wordt ingetrokken. Als tegenprestatie zal Rijkswa terstaat enkele in- en uitritten langs de Rijksstraatweg zodanig aanpassen dat een veiliger situ atie ontstaat voor in- en uitvoe- gend verkeer. Het ontbreken van deze voorziening was des- tijd voor de gemeente aanlei ding protest aan te tekenen te gen het optrekken van de maxi mum-snelheid op het bewuste weggedeelte. Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders ziet tal van voordelen in een vaste maximum-snelheid op het totale traject van de Rijks straatweg. De doorstroming van het verkeer verbetert en het ge bruik van de route wordt ook qua rijtijd voor de weggebrui kers aantrekkelijker. De hoe veelheid sluipverkeer zal daar door ook afnemen, zo is de ver wachting. Momenteel maakt een groot aantal automobilisten nog gebruik van alternatieve routes door de bebouwde kom van het villadorp. Milieu Het optrekken van de maxi mum-snelheid op het gedeelte tussén motel Bijhorst en het voormalige dierenpark maakt de Rijksstraatweg ook veiliger, zo is de overtuiging \an liet Wassenaarse college. Bij het na deren van het huidige 50-kilo meter gebied remmen te tafd rijdende automobilisten krach tig af om niet door de opgestel de radarapparatuur te worden gesignaleerd. Bij het achterop komend verkeer leidt dit tot schrikreacties. Verder zijn er ook voordelen voor het milieu als de snelheid op het totale traject naar 70 ki lomeier gaat. Door het minder afremmen en optrekken van de auto's wordt de lucht minder vervuild. Het voorstel om het kroonbe- toep van Wa—iiB in ie mA ken moet overigens nog door de plaatselijke gemeenteraad wor den goedgekeurd. Problemen worden hierbij niet verwacht omdat hel streven naar een maximum snelheid van 70 kilo meter per uur voor de totale Rijksstraatweg al was opgeno men in het collegeprogramma voor de periode I NO (01 1994 Woningen rondom het Wasse naarse tennispark 'De Oude Eik' aan de Maaldrift moeten worden aangesloten op de rio lering. Burgemeester en wet houders willen daarvoor 128.000 gulden beschikbaar stellen, maar dan moeten de bewoners de leidingen wel zelf (laten) aanleggen en een ge deelte van de kosten zelf beta len. Het voorstel wordt volgen de week besproken in de raadscommissies openbare werken en financiën i ie Maaldrift to één ian da laatste gebieden in Wassenaar die nog niet zijn aangesloten op de riolering De bewoners lozen nu nog op open water, waardoor een hevige stank ontstaat. Het college wil de zes panden met een zogenaamde vrijverval-riolering aansluiten op het gemeentelijke netwerk. leidingen van circa 170 meter moeten worden ge legd naar het Axnmonslaantje Omdat de zes huizen ver van de openbare weg liggen, moeten de bewoners gemid deld vijftig meter riolering zelf aanleggen én betalen. Eén huis ligt zo ver van de weg. dat aansluiting niet verplicht Is. „Dat kan gezien de afstand niet worden afgedwongen In het plan is wel rekening ge houden met de mogelijkheid om het pand via een drukriool aan te sluiten. Een vrijverval- riool is gezien de afstand niet mogelijk. Alle kosten komen voor rekening van de eigenaar van het pand", aldus het colle gevoorstel. Wanneer de Maaldrift is aangesloten is de Katwijk seweg het enige grote gebied in Wavsenaar waar nog op open water wordt geloost I let college wil voor 19% ook de woningen daar aansluiten op het gemeente rioleringsstelsel Voorschoten: pasveer houden VOORSCHOT! N. De 'pasveer-intallatie' aan de Dobbeweg in Voorschoten moet een monument worden Dat geluid kwam gisteravond uit de raadscommissie algeme ne zaken. De pasveer-installatie is een voorloper van de riool wa- tcr-reinigingsinsiallatie. Het ou de apparaat zou uniek zijn „Zelfs japanners zijn al komen kijkenaldus chef algemene zaken J. van der Does „Het zou leuk zijn om hem te bewaren De Stichting Diogenes, die zich bezighoudt met de instandhou ding van monumenten, ont fermt zich daarover

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19