'Isolatie van migranten doorbreken' 'Het is zonde wat ze in Leiden slopen' Leiden Boete van 600 gulden voor tuinstoelenruzie Teleurstelling in college over 'magere reactie' Aula Groenesteeg wellicht nog dit jaar opgeknapt Actie vlaggen op 30 april WOENSDAG 1 APRIL 1992 17 Wijkgroep gaat op huisbezoek Alle Marokkanen in Pancras-Oost/Noordrijnevest krijgen in mei een huisbezoek van wijkgroepsleden. Aan de hand van een vragenlijst worden hun wensen en klachten ge ïnventariseerd. De wijkgroep sociale vernieuwing hoopt op deze manier de betrokkenheid van migranten bij wijkactiviteiten te vergroten. LEIDEN ERNA STRAATSMA In de oostelijke binnenstad wo nen veel Marokkanen, zo'n 120 van de 260 buurtbewoners is niet-Nederlands. Zij leven in ongeveer 40 gezinnen, vooral in de sociale-woningbouwcom- plexen (Van de Lubbehof, Wijk- /Zaalbergcomplex, Oranje- /Waardgracht). De werkloos heid binnen de groep is groot en daardoor is hun sociaal-eco nomische positie zwak. Marok kanen nemen geen deel aan wijkactiviteiten en zijn niet ver tegenwoordigd in bewonersor ganisaties. De wijkgroep sociale vernieu wing, die uit louter Nederlan ders bestaat, wil daar graag ver andering in brengen. Ze hoopt minimaal een Marokkaanse vertegenwoordiger te vinden die zitting wil nemen in de wijk groep. Eerr aantal buurthuisactivitei ten, speciaal voor Marokkanen, loopt overigens wel goed. Taai en naailessen voor vrouwen worden goed bezocht evenals kinderactiviteiten. Een recente poging een 'meidengroep' op te richten is echter mislukt. Het is de bedoeling de huis bezoeken te houden van begin mei tot half juni. Dat zal neer komen op gemiddeld 7 a 8 huis bezoeken per week. Half augus tus zullen de resultaten van het onderzoek binnen de wijkgroep besproken worden. i Geen bezwaar meer tegen speeltuin in Katoenpark LBOCN ERNA STRAATSMA De gemeentelijke directie groen heen geen onoverkomelijke be zwaren meer tegen een open ba re speeltuin in het Katoenpark. Tegen een afgesloten terrein, zoals de buurtbewoner» graag zouden zien. daarentegen wel Het openbare karakter van de groengordel rond de buitenste singels zou daardoor te veel worden aangetast. Op vonek van een speel turnvereniging in oprichting is de gemeente met een plan voor een nieuwe speeltuin bezig. Die moet er volgens de buurtbewo ners snel komen omdat er in Pancras-Oost een groot tekort aan dit soort voorzieningen is. Chef van de directie groen. C. Jochemsen. zei de wijks- groepsleden gisteravond dat een speelplek met dieren moei lijk haalbaar is. ..Realiseert u zich wel dat erbij zoiets een per manente bewaking nodig is." De beoogde openbare speeltuin kan waarschijnlijk wel overdag worden bewaakt door een me dewerker van de Zijlbednjven. LEIDEN KAREN TANGEL Een ruzie over twee paar tuin stoelen is slecht afgelopen voor een 53-jarige Leidenaar uit de Stevenshof. De Haagse politierechter A. Braunius ver oordeelde de man gisteren tot een boete van 600 gulden we gens mishandeling. De man had bij een tuin meubelenwinkel vier tuinstoe len gekocht, waarvan er twee niet deugden. Aangezien er twee jaar garantie op de stoe len zat, ging de man terug naar de winkel om de stoelen te ruilen. De eigenaar was be reid hem twee nieuwe stoelen te geven, maar hetzelfde mo del was inmiddels niet meer te leveren. De verdachte stond er toen op dat hij vier nieuwe stoelen in hetzelfde model zou krijgen. Dat wilde de winkelier niet. Twee nieuwe stoelen was genoeg, volgens hem. De ver dachte vond echter van niet, maar besloot om met zijn vrouw te overleggen. Na maanden niets van de winkelier gehoord te hebben, besloot de Leidenaar op 11 mei 1991 poolshoogte te gaan nemen in de zaak. Daar on stond onenigheid over de stoelen en zou de verdachte de vrouw ..van de winkelier ge schopt hebben, nadat zij op de grond was gevallen. Volgens de verdachte heeft hij noch de man noch de vrouw ook maar met een vinger aangeraakt. Zij struikelde volgens hem over 'hun eigen rommel' in de zaak. Officier van Justitie J. Kel- tjens vond het wat al te toeval lig, aangezien de eigenaar van de zaak ook al was 'gestrui keld'. Hij vond dat de Leide naar de verkeerde weg bewan deld had om zijn probleem op te lossen en eiste een boete van 600 gulden en een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. Ook de rechter acht te mishandeling op grond van een medische verklaring van de vrouw bewezen, maar liet de voorwaardelijke gevangenis De verdachte is het niet met de uitspraak eens en gaat in hoger beroep. De voormalige directeurswoning van het Slachthuis aan de Maresingel. Leidenaar wil directeurswoning Slachthuis behouden foto loek zuyderduin Om te voorkomen dat het rücksichtlos wordt gesloopt, wil Leidenaar A. van Leeuwen de voormalige directeurswo ning op het slachthuisterrein aan de Pas teurstraat kopen. De gemeente, eigenaar van het pand, wil nog niet van het ge bouw af. In afwachting van definitieve plannen met het slachthuisterrein is de woning verhuurd aan de Stichting Leidse Studen tenhuisvesti n g. De gemeente overweegt het slachthuis te verplaatsen naar het terrein van de Groenoordhallen. Dan zou er ruimte vrijkomen voor de bouw van een ver pleegtehuis. De oude directeurswoning blijft wellicht behouden. „Ik denk haast niet dat dat pand wordt gesloopt," zegt G. Vons van de gemeentelijke afdeling grondzaken. „Het is geen monument, maar wel een beeldbepalend pand." Het pand is begin deze eeuw gebouwd. Van Leeuwen wil het gebouw dolgraag kopen. Om er te gaan wonen en om een historisch stukje Leiden van de onder gang te redden. „Er is de laatste tijd nogal wat onder de sloophamer verdwe nen, of op een verkeerde manier geres taureerd. Neem de oude Wagenmakerij aan de Varkenmarkt. Het is zonde wat daarmee is gebeurd." Krijgt hij het pand in bezit dan zal hij er alles aan doen om het in de oude staat terug te brengen. Van Leeuwen heeft destijds ook gepro beerd laatstgenoemd pand te kopen en eigenhandig te restaureren. Door geldge brek is dat plan rfiislukt. De gemeente heeft het oude pand daama zelf tot een museumpje omgebouwd. Van Leeuwen: „Ik kende de voormalig eigenaar, Jacob de Groot, en hoe het vroeger was. Als je ziet wat er nu van het gebouw is overge bleven; ze hadden het net zo goed kun nen slopen. De geest van vroger is hele maal verdwenen. Voor de verbouwing hing er zo'n drieënhalve meter eigenge- smeed gereedschap, waarvan er nu nog zo'n metertje is overgebleven. De rest is verdwenen." Sinds 1977 woont Van Leeuwen aan de Maresingel. Naar zijn zeggen in een 'prima' huis met een prachtig uitzicht over het Huigpark. „Maar als liefhebberij wil ik wel wat anders. Het is best wat ei genbelang. Ik woon nu 15 jaar in Leiden steeds meer oude pandjes dwijnen." Als de gemeente besluit de oudfe c" moet Van Leeuwen overigens i le directeurswoning te verkopen. i meedoen de normale procedure van een openbare vericoop. Vons: „Het is niet zo dat hij zonder meer in aanmerking komt voordat pand." Mannen ten onrechte opgepakt De politie heeft gisteren ten onrechte een 27-jarige Leide naar en een 29-jarige Hon gaar opgepakt in het woon wagenkamp aan de Stevens- hot. Zij zaten in M >UtO waarvan de eigenaar, op grond van het kenteken, werd beschouwd als 'vuur wapen-gevaarlijk'. De politie zette bij de aan houding een groot aantal agenten. Op het bureau bleek dat de 27-jarige leide naar de auto pas onlangs had gekocht op de Amsterdamse automarkt. Het kenteken stond nog op naam van de oude eigenaar. De twee wer den daarop onmiddellijk vrij gelaten. LEIDEN ERNA STRAATSMA Teleurgesteld is de wijkgroep sociale ver nieuwing oostelijke binnenstad (Pancras- oost/Noordrijnevest) over de reactie van B en W op hun 'plan van aanpak'. Er wordt nauwelijks inhoudelijk ingegaan op het pakket van voorgestelde maatregelen. Het college plaatst voornamelijk kanttekenin gen van 'procedurele aard', zei voorzitter van de wijkgroep L. Ploeg gisteravond. Ze deed dat tijdens een werkbezoek van de raadscommissie sociale vernieuwing aan de wijkgroep. De reactie op het plan van aanpak is ove rigens nog een voorlopige. Naar aanleiding van de discussies die gisteravond nemen burgemeester en wethouders nog defintief standpunt in. De diverse raadsleden spra ken gisteren hun lof uit over de inzet van wijkgroep en de tot nu toe genomen initia tieven. Ploeg wees er verder dat het overleg tus sen wijkgroepsleden en ambtenaren vaak stroef verloopt. De enige afdeling met wie de wijkgroepsleden een goed contact heb ben is de dienst verkeer en vervoer. „Voor de rest is het trekken en duwen." Ambtena ren zouden regelmatig verzuimen tijdig - „vóór alles in kannen en kruiken is" - infor matie te verstrekken. „Maak vandaag McDonald's dag". Dat dachten de twee jonge Duitse herders Joey en Dandy ook toen ze in de struiken bij de Vijf Meilaan een portie van tientallen onbewaakte quarterpouders vonden. Gretig tastten ze toe. Maar niet zonder gevolgen. In de nacht van zaterdag op zondag werd op het terrein aan de St. Aagtenstraat, achter McDonald's, door onbekenden ingebroken. De daders klommen vermoedelijk over het hek op zoek naar iets waardevols. Na niets te hebben gevonden werd ten einde raad het slot van een koelcel opengebroken. Vier dozen met in totaal twaalfhonderd diepgevroren gehaktschijven werden door de kennelijk hongerige dieven meeggenomen. Maar wat doe je met al die hamburgers en waar laat je ze? Van twaallhonderd vlezige ijshockeypuks eet een gemiddeld gezinnetje toch al gauw een jaar van. als er geen bederf zou optreden. Een ijskastje is al gauw te klein. Dat moeten de inbrekers ook hebben gedacht en de lafaards dumpten twee plastic zakken vol gemalen rund in de struiken nabij de Mondraanschool in Zuid-West. Niet nadenkend over de eventuele consequenties. Hondevoer Niets vermoedend begon me- «vrouw De Wolf gisterochtend om half elf haar twee jonge her ders uit te laten. Joev van negen maanden en Dandy van twee ënhalf jaar. Eenmaal bij het ter rein van de school aangeko men, spitsten beide hun neus en wiggelden hun staart van op winding. Wat was dat? Bonzo? Pal? Chappie? Nee, het is wat anders maar het mikt goed, even proeven dus. Nog voordat de eigenaresse kon ingrijpen, had het tweetal zich een brunch verschaft zoals ze nog nooit hadden gehad. De ene hamburger na de andere werd verzwolgen. De bourgon- dische herders namen het er zo- gezegd van. Maar de eigenaresse kreeg bij de aanblik van haar twee veel vraten direct argwaan. In haar achterhoofd speelde nog het ge val van het vergiftigde vlees dat een geesteszieke hondehater ooit op straat had gedropt: „Ik wist natuurlijk niet of het be smet was en heb gelijk de die renambulance gebeld. Met de twee ben ik gelijk naar de prak tijk van dierenarts Muurling ge gaan", aldus De Wolf. Honderzoek Conciërge Van der Meij van Mondriaan heeft, nadat de die ren waren afgevoerd en hij de politie had gewaarschuwd, de boel opgeruimd: „Het waren twee plastic tasjes die in de bos jes naast de school lagen en he lemaal vol zaten. De politie heeft er voor onderzoek een paar meegenomen", aldus Van der Meij. De aula op het kerkhof aan de Groenesteeg wordt wellicht nog dit jaar opgeknapt. Burgemeester en wethouders hebben besloten op de begane grond een expositieruimte in te richten en de bovenwo nlng te restaureren. In het pand zitten nu nog krakers, maar de ge meente heeft met hen afgesproken dat zc voor de werkzaamheden zullen vertrekken. Wanneer het kerkhof zelf wordt opgeknapt is nog onduidelijk. Het terrein is in eigendom van hel rijk en die moet eerst toestemming geven voor restauratie. De gemeente wil de be groeiing op het terrein voor een groot deel handhaven »-n de gral stenen opknappen. De wankele stenen zouden gevaarlijk zijn voor spelende kinderen. irincNgemoed gaf de VKI. vertegen woordigd door onder andere ere-voorzitter C. Goekoop. 10.000 gulden. Daarbij werd nog 1500 gulden gegeven aan het H. van Cielderenfonds van het AZL Uit dat fonds worden activiteiten in de kinderidiniek van het AZL georganiseerd Onderdeel van de actie 'Vlag in Top' is ook het inpakken van een bekend gebouw in leiden in de driekleur rood-wit blauw met oranje wimpel. Vorig jaar werd de stadhui-storen met oen enorm doek omwonden door Leidse alpinisten IX? prijswin naars van de actie worden op koninginnedag zelf bekend ge maakt. Een reisje naar Eurodisney in Parijs ter waarde van 2500 gul den Dat is de hoofdprijs van de actie "Vlag in Top' die dit jaar voor de tweede maal op Konin ginnedag in Leiden wordt ge houden. Doel van de actie is om DVeel mogrli|k I eidrn.i.irs hun vlag te laten uithangen. Via deelnameformulieren uit de leidse Oranjekrant dingen de 'vlaggcrs' rnee naar tientallen prijzen. Dat deelde Barbara Westerink van de Vereniging Koninginne dag leiden (VKI.) gisteren mee tijdens de ondertekening van een nieuw sponsorcontract Het leidse accountantsbureau Wal- Jongen (14) mishandeld Inbrekers klommen het afgelopen weekeinde over het hek aan de achterkant bij McDonald's en haalden 1200 hamburgers weg. Een aantal eindig de als hondevoer. Tot groot verdriet van de honden, achteraf. foto hklco kuipers Een 14-jarige jongen uit Voorschoten heeft gisteren aangifte gc daan van mishandeling. Twee 16 jarige jongens, uit Leiden en Voorschoten, bezorgden hem maandag in de sporthal aan de leid se Vijf Meilaan gekneusde ribben, een gekneusd borstbeen en een bloeduitstorting aan het dijbeen. De twee vielen de I I -jarige aan. omdat ze wilden tafeltennissen en hij het tafdtennisbatfe met aan hen wilde geven. Dierenarts Hekerman. vervan ger van Muurling. hoorde het verhaal over de twee herders aan en handelde snel. Door middel van een sptlitfe wekte hij braakneigingen bij de hon den op: „Ze waren nog niet ziek. Maar toen ze braakten kwam er een boel gehakt uit. Ik hoop dat we er op tijd bij zijn geweest", aldus Hekerman. „De oudste had wel drie kg ge geten en de andere één kg. Ze hebben vreselijk staan braken. Het lijkt alsof ze het nu goed maken, maar ik was woest op degene die dat vlees daar heeft verstopt en dat ben ik eigenlijk nu nog. En als je de politie belt dan wordt er een beetje lacherig om gedaan zo van 'dan moes ten ze daar maar niet van eten'. Elf( hond )erd Politievoorlichter Graveland neemt, als erkent dierenvriend, de zaak wel serieus. I lij beves tigt dat bij de politie het ver moeden bi-staat dat de onge veer honderd aangetroffen hamburgers afkomstig zijn van de inbraak bij McDonald's. „We hebben echter geen aanleiding om aan vergiftiging te denken", aldus Graveland. Van de overige elfhonderd ronde snacks ont breekt nog elk spoor. «oyiOopp** tcf 071-161418 AGENDA WOENSDAG 1 APRIL 10 30 tot 12 00 uur Spcrte" «7 merneo CARA o»v een tyuotneraoeut -o Gym/A* f Brug. w*sv«T*rseweg va" 16 00 tot 17-00 uur lntorm*t<«pu«l QomotmcNac WoGeerstraat ?0 »#n ,'f 21 00 uur Tarot M«n<j«€7'ng m Ca«E rantC«*U0rt Va» o nat* O xsuwe" oe» be-oe OecUfcest <Jr>ve HOtl Mui* aarrrang 19 4

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17