Supermarkt-personeel staakt voor meer loon 'Rechters moeten zich gewoon aan de wet houden' Binnenland 'Zet mama desnoods in de gevangenis' Vertrek Nederlandse blauwhelmen niet zeker Belcampagne tegen mishandeling succes 'Nederlanders mogen nog even blijven in Indonesië' Westerbork terug in oude staat DINSDAG 31 MAART 1992 5 Dagelijks 10-17 uur, di 31 maart t/m vr 3 april óók 19 22 uur Toegangspri/s f 15's avonds 110. - Gratis pendelbus volg borden Q RAI Trein Toegangbiljetten biy NS-Stations Info RAI Nieuwslijn 020-5043990 Archeoloog Van Raaij toont de over blijfselen van het skelet van Limmen. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Skelet uit achtste eeuw gevonden In het Noordhollandse dorp Limmen hebben archeologen een skelet gevonden dat vermoedelijk uit de achtste eeuw stamt. Volgens M. van Raaij, leider van de Archeologen Werkgroep Ne derland (AWN), gaat het om een „bijzondere vondst. We troffen het in een nogal merkwaardige houding aan, met opgetrokken benen en over de borst gekruiste armen. Dat doet prehistorisch aan", aldus Van Raaij. Het skelet is ongeveer 1,65 meter lang. In beide handen waren beenderen gelegd. Over leeftijd en geslacht kan nog niets worden gezegd, aldus Van Raaij. Hij sluit niet uit dat er nog meer graven zullen worden gevonden. D'Ancona: 'Weinig hoop vrijwilligers' Minister d'Ancona van WVC heeft de Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA gisteren te verstaan gegeven dat er niet veel kans is dat de fiscale vrijstellingsgrens van onkostenvergoedingen in het vrijwilligerswerk spoedig omhoog gaat. De minister wees de fracties erop dat staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën zich ten aanzien van fiscale vrijstelling altijd zeer terughoudend opstelt CDA en PvdA willen die vrijstellingsgrens verhogen om het werk in die sector aantrekkelijker te maken. De optrekking van 800 naar 1.000 gulden, waartoe het kabinet in december vo rig jaar besloot, acht de Tweede Kamer „veel te mager". Negen jaar cel voor doden bejaarde De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 22-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar wegens het laten stikken van een invalide man in een bejaardenhuis. De of ficier van justitie had twaalf jaar geëist. De rechtbank achtte be wezen dat de man op 3 december vorig jaar opzettelijk het 76- jarige slachtoffer van het leven heeft beroofd. De verdachte deed zijn slachtoffer handboeien om, stopte hem een sok in zijn mond, duwde zijn neus dicht met een mouw en trok vervolgens een kussensloop om zijn hoofd. De verdachte ontkent alles. Kritiek psychologen op bewijsvoering in strafzaken: haarlem arthurmaanpag vervolg van voorpagina Rammelende vonnissen. Veroordelin gen die vraagtekens oproepen. Drie psychologen leveren deze week forse kritiek op de Nederlandse strafrechts pleging. Ze vrezen dat het boek 'Du bieuze Zaken' hen door juristen niet in dank al worden afgenomen. Maar: „De gedachte dat wat wij te zeggen hebben er misschien niet zoveel toe doet, omdat wij immers maar psy chologen zijn, zou van gemakzucht en lafhartigheid getuigen." De aanklacht komt van de hoogle raren Crombag en Wagenaar en van universitair hoofddocent Van Kop pen. Ze hielden het bewijsmateriaal in 35 'dubieuze' strafzaken uitvoerig tegen het licht. Niet om de betrokke nen, van politieagent tot rechter, te kunnen beschuldigen van plichtsver zuim, maar „omdat fouten meer ont hullen over de menselijke natuur dan het probleemloze handelen". „Kennis van de menselijke natuur moet het uitgangspunt zijn van het strafprocesrecht", aldus de schrijvers. Liegende agenten bestaan dus. En dat medeverdachten zich proberen vrij te praten, behoort geen verbazing te wekken. Getuigen kunnen zich vergis sen. Zeker als een identificatie niet volgens de regels verloopt. „Je moet twee dingen uit elkaar ha len", zegt Van Koppen in een toelich ting. „We hebben gekeken of de ver oordeling terecht is of niet. met ande re woorden of de bewijsmiddelen de veroordeling kunnen dragen. Daarbij zijn we vrij gemakkelijk een aantal ge vallen op net spoor gekomen die du bieus zijn." „Maar dat betekent nog niet dat er een rechterlijke dwaling is. Want daarvan ben je pas zeker op het mo ment dat blijkt dat iemand anders het heeft gedaan. Het kan in sommige ge vallen best zijn dat iemand het feit heeft gepleegd, maar we hebben nu eenmaal gekozen voor het systeem dat er voldoende bewijs moet zijn om iemand te veroordelen. En dat is er een groot aantal gevallen niet." Een voorbeeld. Anoniem, zoals vrij wel alle in het boek beschreven zaken. 'Hendrix' wordt door twee sociale re chercheurs betrapt op steunfraude. Hij steekt asperges maar geeft de in komsten niet op aan de sociale dienst. Zijn vrouw zegt tijdens de rechtszaak dat de beschuldigingen tegen haar man niet kloppen; ze wordt beschul digd van meineed en ter plaatse aan gehouden. Later blijkt dat de twee recher cheurs leugenachtige verklaringen hebben afgelegd. Voor één van de tijstippen waarop hij asperges zou hebben gestoken, heeft Hendrix zelfs een ijzersterk alihi. Hij bevindt zich dan op het politiebureau om aangifte te doen van diefstal van een auto. Na een veroordeling door de rechtbank, volgt in hoger beroep voor man en vrouw uiteindelijk vrijspraak. De re chercheurs worden niet vervolgd. „Hoe het wel moet? We doen een groot aantal aanbevelingen", zegt Van Koppen. Een greep: - Verhoren moeten altijd op de hand worden opgenomen; - deskundigen moeten kunnen aanto nen dat ze werkelijk deskundig zijn; - frauderende opsporingsambtenaren moeten altijd worden vervolgd; - identificaties door getuigen moeten strikt volgens de richtlijnen verlopen; - vonnissen moeten beter worden ge motiveerd; - verklaringen-van-horen-zeggen zijn uit den boze; - hetzelfde geldt voor verklaringen van anonieme getuigen en mede plichtigen. ,ln feite gaat maar een beperkt deel over de invoering van nieuwe regels stelt Van Koppen. „De belangrijkste aanbeveling is dat rechters zich ge woon aan de wet moeten houden. Want dat doen ze niet." „We hebben een beperkt aantal be- wijsregels in het wetboek van straf vordering, die over het algemeen heel verstandig zijn. Alleen: vanaf 1926 heeft de Hoge Raad steeds meer vrij heid gegeven om van die regels af te wijken In feite geldt het grootste deel van de regels in het Nederlandse strafproces niet meer." De verklaring daarvoor „Rechters hebben eenvoudigweg niet de tijd of de mankracht om een hele hoop moeilijke zaken deugdelijk af te han delen. En dan kiezen ze soms niet voor vrijspreken, maar voor veroorde len. ja." „Daarbij komt dat het gros van de verdachten door pro-deo advocaten wordt htorataaa Ën ooi In de wjê teem wordt veel te weinig geld uitgc geven om die advocaten in de gele genheid te stellen deugdelijk hun werk te doen. Bij een béétje strafdos sier heb je toch gauw een stapel van een centimeter of tien. Wil je de feiten goed onderzoeken, dan moet je al die processen-verbaal van verhoren door nemen, nog eens teruglezen, naast el kaar leggen Dat is een heel grote klus. Een pro-deo advcoaat heeft daar niet voldoende tijd voor Dus waar richten advocaten zich op? Op de wat makke lijker constateerbare vormfouten. Staat er een foutje in de telasteleg M Bingo „Het gaat nu zelfs al zo ver dat de voorzitter van de rechtersclub. de Ne derlandse vereniging voor recht spraak, voorstelt om het Europees verdrag voor de bescherming van de rechten van de mens maar voor een deel op te zeggen Ie ziet ook dat men zich in allerlei bochten wringt om uit spraken van het hof in Straatsburg dia de efficiency aantasten, te omzeilen. Er moet snel iets veranderen. Ais we zo doorgaan wordt Nederland straf rechtelijk echt een banenrepubliek." 'Dubieuze Zaken' verschijnt hij Dit gei vrij (antact. liet Irock ligt iniuif irijdag in de winkel en kost f 49,90. den haag laurent heere „Zet mama desnoods maar in de gevangenis. Als er geen an dere weg openstaat, moet dat maar. De schade die daardoor aan kinderen wordt toege bracht, is kleiner dan de schade die ontstaat doordat ze jaren lang hun vader en de helft van hun familie niet meer mogen zien." 'Dwaze Vader' Tjerk Bakker uit Den Haag windt er geen doekjes om. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de gebrekkige omgangsre geling bij scheiding. Bakker is deze week in Den Haag als ac tievoerder en organisator bij de actieweek van de Stichting Dwaze Vaders, waarvan hij voorzitter is. Morgen wil de stichting, die de belangen vertegenwoordigt van zo'n achthonderd mensen (waaronder enkele tientallen vrouwen) die soms al jaren hun eigen kinderen niet hebben ge zien, een petitie aanbieden aan de kamercommissie voor justi tie. De petitie bepleit strengere wettelijke maatregelen om moeders (maar ook vaders) te dwingen overeengekomen be zoekregelingen na te leven. „Het omgaan met je eigen kinderen is een mensenrecht", zegt Bakker. „Maar de Neder landse overheid zorgt er niet voor dat dat recht wordt nage leefd. Nederland schendt daar mee de mensenrechten." Volgens hem komen jaarlijks zo'n achtduizend mensen in grote problemen door een uit de hand gelopen scheiding. „Op het moment dat de moeder met de kinderen vertrekt of de vader het huis verlaat, kunnen moei lijkheden ontstaan. Lang niet al le echtscheidingen verlopen in goede harmonie. Het komt he laas veel voor dat de vader de kinderen niet meer mag zien. En ook komt het jammer ge noeg voor dat. nadat de rechter een omgangsregeling heeft be paald, de moeder weigert daar aan mee te werken." Volgens Bakker kiezen de rechter, de Raad voor de Kin derbescherming en Blijf van m'n Lijfhuizen vrijwel altijd au tomatisch partij voor de vrouw. „Ineens kom je als man in de positie terecht dat je moet be wijzen dat je een goede vader bent. Een vrouw kan van alles verzinnen om de omgang met de kinderen tegen te houden. Het komt zelfs voor dat er een half jaar na het uit elkaar gaan ineens beschuldigingen komen over incest. En die worden dan klakkeloos overgenomen door de instanties, waardoor je je kind niet meer mag zien. Maar zelfs al je allerlei leugens weet te ontkrachten en de rechter be paalt dat er een omgangsrege ling moet komen, valt die feite lijk niet af te dwingen", zegt Bakker. sarajevo» anp Het is nog steeds niet zeker of Nederlandse VN-troepen aan staande vrijdag op het Kroati sche vliegveld Zagreb kunnen landen. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties onderhan delden gisteren opnieuw met de Joegoslavische en Kroatische autoriteiten om de luchthaven open te stellen voor het trans port van VN-troepen. De opperbevelhebber van de vredesmacht, de Indiase luite nant-generaal Satish Nambiar, die gisteren een bezoek bracht aan het VN-hoofdkwartier in de Bosnische hoofdstad Sarajevo, beaamde dat er nog steeds „knelpunten" zijn in verband met de stationering van de VN- troepen. Hij toonde zich echter optimistisch over de oplossing daarvan. „Geen zorgen. We krij gen de Nederlanders wel op een of andere manier binnen", ver klaarde hij. Ongeveer 200 manschappen moeten op 3 april met vliegtui gen van de Belgische lucht macht vanuit Soesterberg naar Zagreb worden gebracht, vijftig anderen komen met het mate rieel per trein en 49 militairen zijn al in Joegoslavië werkzaam. De Nederlandse verbindings eenheid is het eerste VN-batal- jon dat aankomt in Joegoslavië in het kader van de omvangrij; ke, internationale vredesopera tie waarbij ruim 14.000 militai ren, waarnemers en politie agenten uit 31 landen zijn be trokken. Een ander probleem is het onderdak van de duizenden blauwe baretten. Nog niet op alle plaatsen in de drie zogehe ten UNPA-zones, de gebieden die moeten worden gedemilita riseerd en onder bescherming komen van de vredesmacht, is geschikte accommodatie ge vonden. In Kroatië en Bosnië-Her- cegovina was het gisteren rus tig. Afgelopen vrijdag liepen de spanningen in het noorden van Bosnië-Hercegovina nog zo hoog op dat velen het uitbreken van een burgeroorlog daar vreesden. Ook op verscheidene plaatsen in Kroatië waar VN- troepen moeten worden gesta tioneerd, laaiden vorige week de gevechten weer op. den haag anp De landelijke campagne tegen kindermishandeling van de Kinder telefoon is een succes gebleken. Via het speciale nummer (06 -84001 zijn 900 gesprekken gevoerd over kindermishandeling. Dat is twee keer zoveel als normaal bij de Kindertelefoon. Vanwege het succ es gaat de lijn twee uur langer open van 14.00 lot 20.00 uur Dat heb ben de Samenwerkende Organisaties tegen Kindermishandeling gisteren bekendgemaakt halverwege de campagne 'Over somnngc geheimen moet je praten'. De campagne startte op 23 september en is gericht op kinderen van 8 tot 14 jaar. Jakarta: Geen massale uitzetting den haag-jakarta ips Nederlandse ontwikkelingswer kers mogen in Indonesië blijven totdat hun verblijfsvergunning is verlopen. Dat heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Jakarta gisteren verklaard. Dat gebeurde nadat de Nederlandse minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) had gezegd aal de Nederlanders Indonesië waarschijnlijk binnen een maand moeten verlaten. Volgens Jakarta mogen de Nederlanders de 'maximale ti|d van hun verblijfsvergunning' in Indonesië vertoeven. Door gaans krijgen buitenlanders een verblijfsvergunning van ?en jaar, die zij na het verlopen van de termijn weer voor een jaar kunnen verlengen. Er zijn 250 ontwikkelingswer kers in Indonesië. Ze zijn voor namelijk actief op Oost lava in onder meer een zoutwinnings project, landbouwprojecten, Ideinschalige industrieën en sa menwerkingsprojecten met de in Malang gevestigde Brawijaja- universiteit. Een bezoek van Nederlandse parlementariërs aan Indonesië negin mei gaat niet door Het Indonesische parlement heeft laten weten in verband mei 'dringender zaken' geen tijd tc hebben voor een ontmoeting Vorige week liet Indonesië weten geen Nederlandse ont wikkelingshulp meer tc willen hebben vanwege de voortdu rende Haagse kritiek op schen dingen van de mensenrechten De verhouding raakte vooral verstoord door het bloedbad in Dili. Op 12 november vorig jaar schoten Indonesische militairen in de Oosttimorese hoofdstad zeker 50 betogers dood. Neder land verbrak enige tijd de ont wikkelingsrelatie. Jakarta gelast te daarop alle bezoeken van mi nisters en andere hoogwaardig heidsbekledera aan Nederland af. Dr. PJ. Van Koppen. afk miftOTO westerbork In het voormalige concentratiekamp Westerbork wordt momenteel druk gewerkt aan de reconstructie van barakken zoals die er tij dens de Tweede Wereldoorlog stonden. De herinrichting van het kamp moet op 1 juni klaar zijn. FNV voorspelt lange periode van acties Dan gaan we toch samen naar de RAI ems' inurkbr rai omgeving aan de beurt zijn. De FNV voorspelt een lange periode van acties. Het is de be doeling dat elke dag in een an dere regio een stuk of vijf super markten plat gaan. Via de esta fette-acties moeten de werkne mers in het hele land aan bod komen, zo is althans de bedoe ling van de dienstenbonden. Met de acties willen de bon den bereiken dat de werkgevers alsnog met een royaler cao-bod voor de dag komen. Pal voor het aflopen van het ultimatum van de bonden verhoogden de werkgevers gisteren hun loon- bod naar 4,5 procent, maar dat vinden de vakbonden onvol doende om weer aan tafel te gaan zitten. De cao-onderhandelingen lie pen half maart vast. voorname lijk op de ionen. De bonden ei sen een forsë loonsverhoging van 6.5 procent en royalere loonschalen omdat er volgens hen in het supermarktwezen sprake is van een loonachter stand. In een verklaring hebben de werkgeversorganisaties al laten weten dat ze de houding van de vakbonden betreuren. Verder zeggen ze sterk de indruk te hebben dat de bonden de acties voornamelijk zien als een mid del om meer leden te werven. Een woordvoerder van de Dien stenbond FNV ontkende dat. „Pure onzin. We voeren acties voor een goede cao, niet om Even snel naar de supermarkt om boodschappen te doen zal in sommige delen van Nederland vanaf vandaag een probleem worden. Veel consumenten zullen met hun boodschappentas voor een dichte deur komen te staan als gevolg van de estafettestaking die de Dienstenbonden van CNV en FNV hebben uitgeroepen om hun eisen voor een betere cao (170.000 werknemers) kracht bij te zetten. - - Vandaag zijn supermarkten in Almelo en Enschede gesloten gebleven en de komende dagen zal dat ook gebeuren in Gronin gen, Deventer, Eindhoven en Utrecht. Vanaf 13 april zullen supermarkten in Amsterdam en Stakend personeel van een supermarkt in Enschede wordt bij aankomst op de werkplek geïnformeerd over het verloop van de estafettestaking. foto ai

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5