'Ziektepremie kan maar iets omlaag' Binnenland Onderwijs worstelt met incest Ceintuurbaan 85 voor achtste keer ontruimd Urania volgt Columbus nummer voor inlichtingen binnenland. Kok zet lastenverlichters voor het blok Koop wat hasj en win een mountainbike Rekenkamer: Rijk sluit bar slechte contracten Automobilist botst op trein DINSDAG 31 MAART 1992 3 Verzekeraars geven toeWD eist aftreden Simons De particuliere ziektekostenpremies kunnen iets omlaag. Met die boodschap bevestigde directeur Hehne van de organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars KLOZ gisteren wat het ministerie van wvc eerder op dat dag al had laten weten: het onafhankelijk onderzoek naar de stijging van de kosten in de gezondheidszorg in 1991 laat zien dat de verzekeraars hun premies op 1 januari ten onrechte niet hebben verlaagd. zelfs dat de premies juist om hoog moesten. Na een hooglopende ruzie kwamen Simons en het KLOZ overeen dat er een onafhanke lijk onderzoek zou komen naar de stijging van de ziektekosten. Onder toezicht van de Algeme ne Rekenkamer zouden ac countants het onderzoek uit- Maar. zo voegde Hehne er aan toe. die daling zal aanzienlijk minder zijn dan de 15 tot 30 procent die staatssecretaris Si mons van volksgezondheid heeft geclaimd. Geruchten over een daling met 6.5 procent wees hij zonder meer van de hand. Tot voor kort stelden de ver zekeraars dat de stijging van de ziektekosten in 1991 een pre miedaling onmogelijk maakte, hoewel medicijnen en een aan tal andere medische voorzie ningen per 1 januari zijn over geheveld naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz). Sommige verzekeraars meldden voeren. Hoewel hun rapport pas half april officieel bekend wordt, liet verzekeraar Zilveren Kruis vori ge week al weten de premies met terugwerkende kracht met 5 procent te verlagen. Gisteren 'lekte' WVC alvast de belangrijk ste conclusie uit het rapport: de premies kunnen omlaag, maar lang niet zoveel als Simons steeds heeft beweerd. Bij de politieke oppositie is de bekendmaking gisteren slecht gevallen. Tweede-Kamerleden Kamp (WO1 en fthlÉHH (D66) stelden gisteren dat Si mons volstrekt ongeloofwaardig is geworden De WD eist dat hij opstapt. D66 wil zich nog bera den. In coalitiekringen is men milder. CDA'er Lansink gelooft dat de premies met ongeveer 10 procent omlaag kunnen. hfdA*Cr \ta Otfemoo ImA al eerder gezegd dat de premies in stappen omlaag moeten, te be ginnen met 5 procent op 1 april. Accountantsbureau Beren schot en Moret achterhaalde volgens KLOZ-directeur Hehne dat de gezondheidszorg vorig jaar meer dan 10 procent duur der werd. Dit jaar zal dat onge veer 5 procent zijn. Het KLOZ berekende eerder 11.4 procent voor 1991 en 6 procent voor dit jaar. Simons ging uit van 6 pro cent in 1991 en 2 procent dit jaar. Hopeloos hulpeloos. Zo voelen onderwijzers zich als ze bij leerlingen aanwijzingen zien dat er spra ke is van incest. Dat gevoel wordt nog sterker als de leerkracht blank is en de leerling allochtoon. De noodkreet vanuit de scholen is voor het Am sterdamse stadsdeel Zeeburg aanleiding voor de studiedag 'Incest in de multi-etnische school'. Het is voor het eerst dat de discussie over incest wordt toegespitst op de speciale problemen waar op leerkrachten met veel allochtone kinderen in de klas stuiten. Zeeburg bestaat voor 43 procent uit allochto nen. Het grootste deel van hen is Marokkaan (11 procent), daarna volgen de Surinamers (10 pro- pent) en Turken (9 procent). Op de zes openbare en acht bijzondere (waaronder twee islamitische) scholen ziet de verhouding er nog anders uit. Van de in totaal 2.100 kinderen is driekwart van al lochtone afkomst. Bij Nederlandse kinderen is het al moeilijk om incest te herkennen en stappen te ondernemen om het slachtoffer te helpen. Gaat het om al lochtone kinderen, dan wordt het nog veel moei lijker, aldus organisatrice Noordhof van de studie dag: „Het taboe op incest is ook onder Nederlan ders groot, maar bij Turken en Marokkanen ko men daar nog twee dingen bii: het taboe op seks en de machtsverhoudingen binnen relaties die nog steeds niet bespreekbaar zijn." De toenemende agressie ten opzichte van vreemdelingen vormt een extra complicerende factor. Noordhof: „Hoe kan iemand uit een ande re etnische groep naar buiten treden als de kans groot is dat er vervolgens in de kranten staat: Turkse vader misbruikt kind'. |e hebt te maken met een groep mensen die niet open kèn zijn door onze cultuur." „Maar leerkrachten moeten ook hun verant woordelijkheid nemen", vindt beleidsmedewerk ster Lderveen van het Steunpunt seksueel geweld. Het dilemma voor de onderwijzer is daarmee ge schetst: Hoe vind je ten tussenweg tussen terug- houdensheid enerzijds en hulpverlening aan een kind in nood aan de andere kant? Benader je een Surinaams kind van wie je vermoedt dat het wordt miabiufld op dmlfai mmtai ik mo No derlands kind? Noordhof: „Een Nederlands meisje halen we bijvoorbeeld wel eens een tijdje weg uit het gezin waar het misbruikt wordt. Bij allochtone kinderen moet je daarmee heel voorzichtig zijn lit t l.inn lieleven is voor Turken en Marokkanen heel be langrijk. Familieleden beschermen elkaar en schermen elkaar tegelijkertijd af. Een Turks of Marokkaans meisje moet je pas in allerlaatste in stantie uit de hmttto weghwo Bom is hu om lang door te zoeken naar een vertrouwensper- Maart was somber, zacht en nat de bilt Somber, zacht en nat. Zo typeert het KNMI het weer in de maand maart. Met een gemiddelde temperatuur van 7 gra den was maart twee graden warmer dan normaal. Dat is te dan ken aan de eerste helft van de maand. Het was ook nat: er viel 80 millimeter tegen 61 millimeter normaal. Alleen in de eerste tien dagen was het aantal uren zon normaal, daarna liet de zon ver stek gaan. In De Bilt werd 87 uur zonneschijn gemeten, 20 uur minder dan waarop we mochten rekenen. Vrouw verzon top-ambtenaren den haag Een 30-jarige ambtenaar van het ministerie van bin nenlandse zaken is vanmorgen opgepakt wegens fraude met wachtgelden. Een jaar lang voorzag de vrouw, werkzaam op de afdeling wachtgelden, zelf verzonnen top-ambtenaren en burge meesters van wachtgeld. Dat leverde haar en twee bevriende medeverdachten ongeveer 600.000 gulden op. Alle dossiers die de vrouw behandelde, worden nu onderzocht. Apple maakt tv-spot van 24 minuten Hilversum Zondagavond 12 april tussen kwart voor twaalf en kwart over twaalf zendt de Ster een reclame-spot uit van 24 mi nuten. Deze 'infomercial' is gemaakt in opdracht van het com puterbedrijf Apple en wordt buiten de normale zendtijd uitge zonden. Volgens de Ster gaat het om een experiment. De film is bedoeld voor kijkers die met een personal computer werken. Apple-gebruikers komen aan het woord over hun ervaringen. De Ster wil niet zeggen wat Apple voor de uitzending betaalt. Brandweer vindt toevallig lijk eindhoven De Eindhovense brandweer heeft gisteren tijdens een duikoefening in het Eindhovens Kanaal een auto gevonden met daarin een stoffelijk overschot. Het betreft vermoedelijk een man. De auto staat op naam van een Eindhovenaar die al meer dan twee jaar wordt vermist. Sectie zal moeten uitwijzen of het inderdaad om die man gaat en of er wellicht sprake is van een misdrijf. amsterdam anp De ME heeft gisteren voor de tweede keer binnen een week het pand Ceintuurbaan 85 in Amsterdam ontruimd. De om wonenden zijn inmiddels de tel kwijtgeraakt, de krakers houden het op acht keer in twaalf jaar. In totaal werden gisteren acht mensen aangehouden. Zes in het pand en twee anderen op straat wegens het gooien van verfbommen en vuurwerk naar de politie. Zes busjes met ME'ers hou den voorlopig de wacht om een herkraak te voorkomen. Binnen wordt het pand beveiligd door twee mannen met honden. De krakers hebben al aangekon digd het pand opnieuw te zul len bezetten als er weer leeg stand volgt. De ontruiming vorige week donderdag heeft niet lang ge duurd. Na het vertrek van de politie had advocaat Scheltema in opdracht van de eigenares twee studenten als bewakers in het pand gezet. Diezelfde dag kozen zij al het hazepad toen de ..krakers terugkeerden. Volgens Scheltema zijn twee etages al verkocht en zit een derde koper al bij de makelaar. Eén etage is zelfs al bewoond geweest, maar de bewoner vertrok toen het pand opnieuw werd gekraakt. De krakers blijven erbij dat het pand steeds leeg heeft ge staan. Volgens hen heeft de ME zonder aanleiding hardhandig de wapenstok gehanteerd. De politie ontkent dat. De winkeliers in de buurt zijn de ontruimingen zat. Sigaren handelaar Smit wordt „er dood ziek van. Ze komen toch weer terug dus ze kunnen ze beter la ten zitten. Trouwens, de meeste van die jongens rookten, dus ik ondervond er geen nadeel van." den helder Met zakdoeken wuiven de achterblijvers het ma rine-opleidingsschip Urania uit in de haven van Den Helder. Het schip vertrok gisteren voor een tocht van vijf maanden naar Midden- en Noord-Amerika. Het feit dat Columbus 500 jaar gele- Het nieuwe r r'~ i i 1 Voor inlichtingen over telefoonnummer*, telefoonverkeer gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. IHniWP^ToU Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. leerdam Bij een botsing tussen een trein en een personenauto bij Leerdam is vanmorgen vroeg de bestuurder van de auto om het leven ge komen. Het treinverkeer tussen Leerdam en Beesd was geruime tijd gestremd omdat de trein bij de botsing met één draaistel naast de rails be landde. FOTO ANP oen haag ca rel goselinc Lastenverlichting is de laatste weken het to verwoord in de Haagse politieke arena. De CDA'ers Brinkman, Andriessen, De Vries en Van Velzen kwamen ieder met hun eigen plannetjes. Eén belangrijk geluid ontbrak echter: dat van PvdA-minister van financiën Kok. Op het belangrijke congres van zijn partij in Nijmegen waarschuwde hij twee weken geleden voor een 'lastenverlichtings virus'. Hij vroeg zich af waar al die miljar den eigenlijk vandaan moesten komen. Want hij had er geen geld voor. 's Lands schatkistbewaarder zond zijn collega's gisteren de zogenoemde Kader brief, waann hij de hoofdlijnen voor de be groting 1993 schetst. Het ziet er allemaal niet ongunstig uit: dit jaar en ook volgend jaar klopt de kas. De tegenvaller door een lagere economische groei (1,5 miljard gul den) wordt dit jaar opgevangen door staats- aandelen te veritopen. Bovendien werkt de belastingmeevaller van vorig jaar door, goed voor nog een miljard gulden. Daar naast wint Kok een miljard door het finan cieringstekort niet extra te laten dalen tot 4 procent, maar te volstaan met de 4,25 pro cent uit het regeerakkoord. Er vallen nog wel een paar vlekjes weg te werken, Zo moeten ae ministers hun colega Kok nog voorstellen doen om voor 1.4 miljard gul den te bezuinigen. Mochten ze tegenvallers krijgen op hun begroting dan moeten ze die maar zelf oplossen. Daarnaast dreigen er hogere uitgaven door de komst van meer asielzoekers, extra betalingen aan de I u ropese (iemeenschap. steun aan de voor malige Sovjetunie en Oost-Europa en na tuurlijk de nieuwe ambtenaren-cao. Verder liggen er problemen buiten de rijksbegroting: in de sociale zekerheid en de volksgezondheid Ik- so< lale zekerheid kost dit en volgend jaar 1,75 miljard gulden meer. omdat de maatregelen tegen ziekte verzuim en arbeidsongeschiktheid niet snel genoeg van de grond komen. In de volksge zondheid gaat het om 'enkele honderden miljoenen guldens'. Kok weigert die tegenvallers op te vangen door de premies te verhogen. I)an gaat im- mrrs dr lastrndruk omiurog, en dat wil het kabinet niet. Kok eist van de ministers De Vries van sociale zaken en <1 \n< ona van wvc dat ze nog voor de zomervakantie met voorstellen komen. Pas als dat allemaal rond ia, wil Kok pra ten over lastenverlichting. Lasten verlichten als straks alsnog de premies omhoog moe ten. vindt hij flauwekul. Kok heeft daarmee vooral De Vries te pakken, die onlangs vanuit het Groningse Middelstum een las tenverlichting van 23 miljard gulden voor stelde zonder aan tc geven waar dat geld vandaan moet komen. Op zichzelf voelt Kok natuurlijk wel wat voor lastenverlichting en is hij bereid daar een miljard gulden in te steken. Dat kan door een btw verlaging met 0.5 procent of een verhoging van het arbeidskostenforfait (de belastingaftrek voor werkenden) met zo n 500 gulden bnito per jaar. Daarnaast wil Kok wel wat sleutelen aan de in de Tussenbalans al geplande lasten verzwaringen voor 1993 en 1994. De auto kosten zouden wat minder omhoog kun nen, de tariefstijging in het openbaar ver voer wat minder Mogelijk kunnen de hu ren en het huurwaardeforfait wat minder omhoog. Maar eerst de zaak financieel op orde. dan uitdelen. Dat is Koks boodschap Het woord is nu weer aan de anderen. Wordt vervolgd. groningen gpd 'Koop voor een tientje hasj en maak kans op een van onze prachtige prijzen'. Dat was zo ongeveer de slogan in een koffie shop en een softdrugs-accessoirewinkel in Groningen. De actie was een groot succes. In korte tijd werden 1.200 loten uitgegeven. Maar helaas voor organisatoren en deelnemers heeft de politie van Groningen een einde aan het kansspel gemaakt en de namen, adressen en woonplaatsen van de deelne mers in beslag genomen. De organisato ren handelden niet in strijd met het drugsbeleid van de gemeente, maar wel in strijd met de wet op de kansspelen. De klanten kregen al een aantal weken een lot als ze voor een tientje hasj koch ten. Met dat lot maakten ze kans op een van de hoofdprijzen, zoals een mountain bike of een kleurentelevisie. De inbeslagname van de deelnemersfor mulieren kan nog vervelende gevolgen hebben voor de eigenaren van de winkel en de koffieshop: de belastingdienst heeft nu een uitstekend beeld van de omzet van beide bedrijven. Er waren gisteren geen woordvoerders van de twee zaken voor commentaar bereikbaar. Risico 's altijd voor rekening schatkist den haag gpd De rijksoverheid loopt onnodig grote risico's bij contracten voor de aankoop van goederen en diensten worden afgesloten. Jaarlijks hebben die contracten een waarde van twee miljard gulden. Dit stelt de Algemene Reken kamer in het jaarverslag 1991. De Rekenkamer onderzocht 150 contracten, alle met een waarde van meer dan 50.000 gulden. Het ging om catering-, schoon maak-, vervoers- en automati seringscontracten. Volgens de Rekenkamer han teert het rijk ten onrechte geen algemene voorwaarden. Con tracten worden bovendien gete kend zonder dat juristen er naar hebben gekeken. Uit het onder zoek bleek dat in de contracten vrijwel steeds alle risico's bij de opdrachtgever lagen, dus bij de rijksoverheid. Bij ruim twee op de drie contracten werd maar één offerte aangevraagd. In de helft van de gevallen werd ach teraf niet gecontroleerd of Ijet werk wel netjes gedaan was. De Rekenkamer constateert verder misstanden bij de Bijdra geregeling Vakopleiding Jonge ren (BVI). Ondanks een eerder onderzoek van de Rekenkamer naar deze regeling en de nodige aanbevelingen, vindt er nog steeds subsidiëring plaats op basis van het aantal leerlingen dat nieuw aan een opleiding meedoet. Er wordt geen reke ning gehouden met leerlingen die tusséntijds de opleiding ver laten. In de BVj gaat zo n 270 miljoen gulden per jaar om.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3