Leidsch Dagblad 'Extra bezuiniging in 1993 niet nodig' 'Onthoofding' betekent nog niet einde ETA 'Groot aantal fouten bij veroordelingen' Helft Alphenaren wil vertrek Paats Grieks vrachtschip stuurloos Duitse minister defensie Stoltenberg treedt af BEL: ©EDAG 31 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39814 LOSSE NUMMERS 1.50 Vijf Oscars voor 'Silence of the Lambs' los angeles gpd De film 'The Silence of the Lambs' is vandaag de grote win naar geworden van de 64ste Os car-uitreiking. De 13 maanden geleden in première gebrachte psycho-thriller van Jonathan Demme werd vijfvoudig be kroond: in de categorieën beste film, beste regie, beste actrice (Jodie Foster), beste acteur (Anthony Hopkins) en beste script-bewerking naar een oor spronkelijke roman. Tijdens de Academy Award- ceremonie van vorig jaar waren Anthony Hopkins en Jodie Fos ter als prijsuitreikers al nadruk kelijk aanwezig, omdat 'Silence of the Lambs' op dat moment al sensationeel succes in Amerika had. Dit jaar kreeg de film als nog 7 nominaties, maar alge meen werd aangenomen dat de film inmiddels zo ver in de her innering was weggezakt dat er weinig mee zou worden gewon nen. De voornaamste aandacht ging dan ook uit naar recent uitgebrachte films als 'Bugsy', die werd genomineerd met 10 Oscars, maar er uiteindeüjk be kaaid afkwam met twee blin kende beeldjes: in de categorie- en mooiste kostuums en art di rection. Het is slechts twee keer eer der voorgekomen dat de vijf be langrijkste Oscars naar één en dezelfde film gingen. Dat ge beurde in 1934 met 'It happe- De vier sterren die de acteurs-Oscars mee naar huis namen: (vlnr) Mercedes Ruehl (beste vrouwelijke bijrol), Anthony Hopkins (beste mannelijke hoofdrol), Jodie Foster (beste vrouwelijke hoofdrol) en Jack Palance (bes te mannelijke bijrol). foto afp ned one night' en in 1975 met Day' (al een half jaar geleden in zuur voor grote maatschappijen 'One flew over the Cuckoo's première gebracht door de ook die met 'Bugsy' (10 nominaties) nest'. Curieus is dat de produ- bijna bankroete maatschappij en 'JFK' (8 nominaties) op de cerende maatschappij Orion Carolco) kwam uit de bus als proppen kwamen, bankroet is en nauwelijks meer winnaar in vier categorieën: garen kan spinnen bij het sue- beste geluid, beste geluidseffec- Pagina 9: Alle Oscars op een ces. ten, beste visuele effecten en rijtje. 'Terminator II, judgement beste make up. De druiven zijn Jaren dertig 9'Viktor en Viktoria' in Leidse Schouwburg: Gerrie van der Klei terug in jaren dertig. Iln de file /t /- Onderzoek Rijks- I waterstaat: In de spits twee uur lang files wanneer njksweg A4 niet wordt verbreed. Schaaktitel Piket q Leiderdorper Jeroen I -7 Piket wordt met I grote overmacht voor de derde keer op nj schaak kampioen van Nederland. Wöltgens wil nadruk op werkgelegenheid Ondanks de economische tegenwind zijn er in 1993 geen extra bezuinigingen nodig. PvdA-fractievoorzitter Wölt gens leidt dat 'positieve nieuws' af uit de Kaderbrief van minister Kok van financiën, zo zei hij gisteren op een spreekbeurt in Almere. En daarmee wordt het tijd om alle energie te richten op meer banen. Dat is belangrijker dan lastenverlichting, vindt hij. belastingverlaging door het schrappen van de inflatiecor rectie in de belastingen en een btw-verlaging, te betalen uit een energieheffing. Coalitiegenoot CDA is tegen beide voorstellen. De 1,4 miljard die dit jaar nog moet worden bezuinigd, kun nen de ministers volgens Wölt gens wel uit hun eigen begro tingen halen. De PvdA denkt vooral bij defensie geld te kun nen weghalen. Het CDA daarentegen wil dat geld halen uit een extra verla ging van allerlei subsidies, zo De sociaal-democraat vindt dat het kabinet hoe dan ook gehou den is aan haar doelstelling tij dens de regeerperiode van vier jaar 400.000 mensen extra aan werk te helpen. „Dat is wat mij betreft een harde doelstelling." Het kabinet moet verder pro beren een koopkrachtdaling in 1993 te voorkomen, met name voor uitkeringsgerechtigden en mensen met lagere en midden inkomens. De PvdA'er opperde daarvoor twee maatregelen: een liet partijvoorzitter Van Vëlzen op een spreekbeurt in Zutphen weten. Volgende maand komt het CDA met concrete voorstel len, zo kondigde hij aan. Voor de volksgezondheid stel de Van Velzen een verplicht ei gen risico voor. In Aal ten liet CDA-fractieleider Brinkman zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Volgens Brinkman is een eigen risico gerechtvaardigd omdat kostenbeheersing steeds uitgangspunt is geweest voor het plan-Simons. Brinkman rea geerde daarmee impliciet op het onderzoek van de bureaus Moret, Ernst en Young en Be renschot waaruit blijkt dat de ziektekosten vorig jaar toch fors zijn gestegen. Pagina 3: Kok zet lasten- verlichters voor het blok. Ziektekostenpremies kunnen toch iets omlaag. Kritiek wetenschappers op rechters: Ruzie over tv-uitzending Feyenoord gpd haarlem arthur maandag Jaarlijks worden in Nederland enkele tientallen mensen door de strafrechter veroordeeld ter wijl daarvoor onvoldoende be wijs is. Dit zeggen de schrijvers van het boek 'Dubieuze Zaken', dat deze week verschijnt. „Als we zo doorgaan wordt Neder land strafrechtelijk een bana nenrepubliek", zegt de Haar lemse rechtspsycholoog dr. P.J. van Koppen. Met prof.dr. H.F. Crombag en de Leidse hoogleraar dr. WA Wagenaar is Van Koppen ver antwoordelijk voor het boek. Volgens de auteurs gaat er veel mis met het bewijs in strafza ken. Ze hebben 35 omstreden zaken onderzocht. Conclusie: „Rechters komen met half werk of broddelwerk. Onze belang rijkste aanbeveling is dat rech ters zich aan de wet moeten houden. Want dat doen ze nu niet", aldus Van Koppen. Crombag, Wagenaar en Van Koppen leveren in 'Dubieuze Zaken' forse kritiek op met na me de Hoge Raad. Dit hoogste rechtscollege zou al vanaf 1926 toelaten dat bewijsregels wor den uitgehold. „De weinige be wijsregels die er zijn, worden met instemming van de Hoge Raad met voeten getreden." Daarbij wordt met name ge wezen op het toelaten van ano nieme getuigen, op getuigever- klaringen-van-horen-zeggen en op inbreuken op de regel dat de bekentenis van de verdachte op zichzelf als bewijs niet voldoen de is. De Hoge Raad wordt 'lichtzinnigheid' verweten. Die lichtzinnigheid zou zich als een golf hebben voortgeplant in het hele strafrechtelijke systeem. Volgens de drie wetenschap pers is het tijd voor onmiddellij ke actie. „De karikatuur van een rechtsstaat zijn we in ons land dicht genaderd." Feyenoord heeft zich de woede van de NOS op de hals gehaald door medewerking te weigeren aan het uitruilen van tv-beel- den van het Europacupduel te gen AS Monaco met Franse stations. De Rotterdammers zouden door een transactie met gesloten beurzen te veel geld mislopen en zij regelen de verkoop van de beelden van de Gifaffaire ondermijnt vertrouwen in politiek miljoen gulden opleveren. Daardoor dreigt de NOS, die slechts twee ton wil betalen voor de beelden vanuit Monaco, morgenavond een di recte uitzending mis te lopen. In theorie is het mogelijk dat de wedstrijd belandt bij RTL 4, ddie commentator Frits Ba rend al in het vorstendom heeft zitten. n den run. anp Bijna de helft van de Alphense bevolking (48 procent) vindt dat burgemeester Paats door zijn betrokkenheid bij de gifaffaire in de Coupépolder moet op stappen. Dat blijkt uit een en quête onder 400 inwoners, uit gevoerd door het bureau Inter- Speciale penning Belgische astronaut brussel De Belgen zijn zo trots op hun eerste man in de ruimte de Vlaming Dirk Frimout dat ze hem eren met een speciale penning. Er worden 60.000 reeksen van Belgische muntstukken geslagen, met daarbij een zilveren penning waarop de in Rijns burg woonachtige en in Noordwijk bij Estec werkzame astro naut. De reeksen zijn te koop voor 400 frank. De speciale pen ning ter ere van Frimout is niet apart te verkrijgen. Hoofdverdachte cokezaak gepakt den haag De hoofdverdachte in de op één na grootste drugs zaak van Nederland is aangehouden. Het gaat om een 22-jarige inwoner van Den Haag. Hij wordt ervan verdacht opdracht te hebben gegeven voor de smokkel van 840 kilo cocaïne van Ve nezuela naar Nederland. De zaak kwam in januari aan het licht bij een inval in een loods in Zwaanshoek. Er werden toen zeven verdachten aangehouden. Justitie onderzoekt inmiddels of er verband bestaat met de vondst van 900 kilo cocaïne gisteren in de haven van Liverpool. De cocaïne daar was, evenals in Zwaanshoek, verpakt in loden vaten. porto. Het Griekse vrachtschip Penelope 1 is gisteren voor de Portugese kust bij zware storm in moei lijkheden geraakt. Een defecte stuurinrichting was er de oorzaak van dat het schip op de rotsen liep. De zeventien bemanningsleden van het in Panama geregistreerde vrachtschip konden worden gered. Zij werden met een helikopter van boord gehaald. foto epa view. Voor 40 procent van de ondervraagden hoeft Paats niet weg, 12 procent had of gaf geen mening. Ook 37 procent van de stem mers van Paats' eigen partij, het CDA, is van mening dat de bur gemeester niet langer kan aan blijven. Van de aanhang van de collegepartijen (CDA, WD en PvdA) vindt 45 procent dat Paats moet verdwijnen. Van de stemmers van de oppositiepar tijen vindt 56 procent dat hij niet meer kan worden gehand haafd. Uit de steekproef blijkt dat 73 procent van de ondervraagden vindt dat er een strafrechtelijk onderzoek moet worden inge steld naar de handel en wandel van bestuurders en ambtena- -ren. In de maatregelen die door de provincie Zuid-Holland wor den getroffen, waarbij de ver vuiling wordt ingedamd, be staat weinig tot geen vertrou wen; 64 procent van de onder vraagden vindt dat de vuilstort. ongeacht de kosten, geheel moet worden afgegraven. De gifaffaire heeft het ver trouwen van de Alphenaren in de plaatselijke politiek flink ge schonden. Tweederde van de inwoners heeft nauwelijks nog vertrouwen in de plaatselijke bestuurders. Een kwart heeft in het geheel geen vertrouwen meer. In een enquête die vorig jaar mei door deze krant werd gehouden, vond bijna 80 pro cent van de ondervraagden Paats al mede-schuldig aan de gif zaak. berlijn hans hoog en puk correspondent De Duitse minister van defensie Gerhard Stoltenberg is vanmid dag afgetreden. De positie van de 62-jarige was gisteravond al onhoudbaar geworden gezien zijn dubieuze rol in de illegale tankleverantie aan Turkije. Het parlement had du- leveranties verboden na Turkse luchtaan vallen op Kurdische doelen. Na een lang gesprek met kan selier Kohl nam Stoltenberg zijn besluit. Hij was negen jaar mi nister, waarvan zes jaar op fi nanciën en drie jaar op defen- De pers was vandaag op nieuw massaal over Stoltenberg Sipkes tegen Holland-dorp jeruzalem gpd Het Tweede-Kamerlid Leoni Sipkes (Groen Links) wil geld gaan inzamelen voor de Pales- tijnen, als tegenwicht voor de actie 'Holland Dorp' van Chris tenen voor Israël. Ze kreeg dat idee tijdens een gesprek, giste ren, met Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijn se delegatie naar het vredes overleg voor het Midden-Oos ten. Ashrawi, zelf christen, toonde zich in dat gesprek geschokt over de actie van een groep Ne derlandse geloofsgenoten voor een immigrantendorp op de stadsgrens van Jeruzalem. barcelona ruud de v correspondent De champagnekurken knalden zondagavond op het Spaanse ministerie van binnenlandse za ken. „Over de arrestatie van Artapalo en de andere ETA-lei- ders ben ik uitermate tevre den", aldus minister lose Luis Corcuera. „Maar er is geen aan: leiding tot triomfalisme. De ETA is nog altijd in staat aanslagen uit te voeren en we zullen niet rusten voordat het hele moord- apparaat is uitgeschakeld." Met deze woorden temperde Corcuera de euforie over de ar restatie, zondagavond in Frank rijk, van Francisco Mugica Gar- mendia, ook wel bekend als 'Artapalo' of 'Pacito', en drie an dere leden van de harde kern van de ETA-top. De Spaanse politie arresteerde gisteren nog eens vijf vermoedelijke ETA-le- den. Corcuera weet waarover hij spreekt. Hoewel de ETA-com- mando's de afgelopen jaren geen enkele terreurdaad pleeg den zonder de goedkeuring van Artapalo, moeten zij na diens arrestatie in staat worden ge acht op eigen houtje verder te gaan. Ook in het recente verle den heeft de ETA bewezen over de nodige flexibiliteit te be schikken bij ernstige tegensla gen. Toch is met de arrestatie van Atapalo c.s. de slagkracht van de ETA in ieder geval tijdelijk verminderd. Behalve Artapalo zijn ook twee mogelijke opvol gers uitgeschakeld. En dat is met bet oog op de Olympische Spelen in Barcelona en de We- reldexpo in Sevilla, waarvoor de ETA een bommemncampagne had aangekondigd, een prettige gedachte. Verder zijn er aanwijzingen dat de Basldsche afscheidings beweging intem verdeeld is over de vraag of er al dan niet met de aanslagen moet worden doorgegaan. Bij de Baskische bevolking groeit het verzet te gen nog meer zinloos geweld, al beschikt de ETA nog over aan zienlijke steun in radicale, voor al jeugdige kringen in Basken land. Direct nadat het bericht van de aanhouding van Artapa lo bekend was geworden, verre zen er barricades en ook gisir- ren werd er door aanhangers van de ETA geprotesteerd tegen de arrestatie van hun 'helden'. Veel Basken hopen dat de re gering in Madrid het nu aan durft om de vier jaar geleden vastgelopen onderhandelingen met de 1 IA tt- llMWBHI >at zou moeten gebeuren door ge sprekken te openen met de ruim zestie ETA-leden die in verschillende I,ati)nsamerikaan- se landen in ballingschap Igven en met Herri Batasuna, de poli tieke partij die algemeen wordt gezien als de legale vleugel van de ETA. en in omvang de derde partij van Euskadi. zoals het ge- oied in het Baskisch heet. Voor lopig lijkt de regering-Gonzalez daartoe echter niet bereid. Geen krant ontvangen 071 161499 nik, ABOWEC SERVICE aP HET WOORD IS AAN Wie wegloopt voor het vuur, valt in het water. Jtddnchf VANDAAG Binnenland - Buitenland Familiebenchten Feiten en meningen Programma's Regio VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN pagina 21 HET WEER verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en mogehfk een bui Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 4 graden Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3 Karsten komt met verklaring De Haarlemse huisarts Karsten, die Nederlandse schaatsers be schuldigt van dopinggebruik, zal uiterlijk vrijdag een verkla ring afleggen. De medicus doet dat naar aanleiding van de uit spraken van Kuipers, gister avond in het Sport loumaal Verder zal Karsten deze week nog een gesprek voeren met de Inspectie voor de Volksgezond held v.m \iion! iioUand i M onderhoud zou gisteren worden gevoerd, maar is om praktische redenen verschoven. Dc dag moet nog worden vastgesteld. Karsten wil zijn medi sch/ethisch handelen toetsen bij de Inspectie. Pagina 20: Harm Kuipers: Karsten moet nu namen noe- heen gevallen omdat hij giste-, ren een van zijn hoogste ambte naren de laan uitstuurde, in plaats van persoonlijke conse quenties aan dit schandaal te verbinden. Kohl zou vanmorgen zijn po litieke vriend en vroegere rivaal duideiijk hebben gemaakt dat hij moest vertrekken vóór dc deelstaatsverkiezingen van zon dag in Baden Wurtteniberg en Sleeswijk-Holstein. Als opvol gers worden de minister VU Kohls bureau Schmidtbaucr en CDU-secretaris-generaal Volker Rühe genoemd. Buitenlanders vast in Libië I W fl I fV mMnd 2 7.80) via «jtoma I titcha balaiiog* I Parkwariaai(«80.101 viaaccapt I IJblë verhindert buitenlanders het land te verlaten. Dat hooft een westerse diplomaat In Tri poll vanochtend telefonisch la ten weten. Volgens de diplo maat hebben dc autoriteiten verscheidene buitenlanders, ook uit westerse landen, dc af gelopen dagen geweigerd uit reispapieren te geven. „In bepaalde gevallen zijn er moeilijkheden geweest", aldus diplomaat. Vanmiddag buigt dc VdBghflfcfcraad m om mogelijke sancties tegen IJhië, dat weigert twee vermeende terroristen uit te leveren. 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1