Nieuw Poelmeer in '94 naar 150.000 bezoekers 'Kinderbioscoopje moet wél rendabel blijven Regio Leiden Alkemade: geen huizen in Boterhuispolder Büch Stroomstoring zorgt voor consternatie DINSDAG 31 MAART 1992 REDACTIE DECK VAN OCR PIAS 'C^ff Bliksemactie voor Polen zoeterwoudeDe Werkgroep Zoeterwoude- Polen houdt zater dag een 'bliksemactie: van 11.00-13.00 uur rijden er auto's door het dorp om giften in ontvangst te nemen voor de Poolse dorpjes Zbarzewo en Niechlod. Hier wonen ongeveer 800 men sen. In deze dorpjes is dringend behoeft aan zomerkleding, blik ken conserven, schoonmaakmiddelen, zeep, snoep en waspoe- der. De werkgroep zamelt zelfs spaarzegels van benzinemaat schappijen in. Op 1 mei vertrekken auto's en busjes uit Zoeter woude om de artikelen naar Polen te brengen. Inwoners van Rijndijk die iets willen geven, kunnen dat doen bij het Graalhuis en de kerken in het dorp. Prins Bernhard in Duinrell wassenaar Prins Bernard, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, komt naar het Wassenaarse attractiepark Duinrell. De prins zal op 16 april om 15.00 uur aanwezig zijn bij de vertoning van de wereldpremière van de natuurfilm 'Tender Savage'. De film is opgenomen in Tanzania en opgedragen aan het Wereld Natuur Fonds. De film zal in tenminste tien landen worden ver toond. De filmvertoning wordt voorafgegaan door een demon stratie van Indiaanse en Eskimo dansen van een Canadese dans groep. Alleen genodigden zijn deze middag welkom in Duinrell. Oegstgeestenaar opgelicht oegstgeest Een 78-jarige inwoner van Oegstgeest is door twee onbekende mannen opgelicht. De twee mannen spraken de Oegstgeestenaar op straat aan en vroegen of hij zijn auto wilde verkopen voor 2000 gulden. Dat wilde de Oegstgeestenaar wel. Het tweetal had slechts 500 gulden bij zich, maar de drie man nen gingen vervolgens toch alvast naar het postkantoor voor een vrijwaringsbewijs. De mannen namen vervolgens de auto mee en verzerden de Oegstgeestenaar dat hij de rest van het geld, 1500 gulden, nog zou krijgen. De 78-jarige heeft het tweetal ech ter nooit meer teruggezien. Haagse kunstenaar in bibliotheek ter aar In bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in Ter Aar is gedurende de maand april een expositie te zien van de Haagse kunstenaar Leo Linssen. Zijn werk bestaat uit acryl- schilderijen. De thema's waar hij zijn werk aan ophangt zijn: de mens en de natuur. De expositie wordt maandag 6 april ge opend en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. Een van de grote trekkers van zembad Poelmeer wordt de glij baan, die deels, in een gesloten tube, buiten het gebouw om gaat en uitkomt in een speciaal bad. Ook het nieuwe, tweede, re- creatiebad is volgens de bedrijfsleider van groot belang. Voor Poelmeer wordt het daardoor mogelijk een duidelijke scheiding aan te brengen tussen de baantjestrekkers en de spartelaars. „De baantjestrekker hoeft het plotseling voorbijdrijvende vlot niet meer te ontwijken en krijgt ook geen ballen meer op het achter hoofd." Verder komt er een kreek waar met pompen stroomversnellin gen kunnen worden opgewekt, een whirlpool, een borrelbad, een waterval, een bruisbad en een peuterbad. Buiten zwemmen, wordt dus verleden tijd. Wel komt er bij de horecavoorziening, die een 'totale facelift' wacht, een terras. De strikte scheiding tussen de 'droge bezoekers', zoals Van der Bent dat noemt, en de in zwemkleding gehulde gast, komt te vervallen. Ouders kun nen met hun kleren aan en koffie voor hun neus hun zwemmen de kinderen in de gaten houden. En de zwemmer die een ver snapering wil, hoeft zich niet meer eerst helemaal om te kleden. De vele extra bezoekers die het bad moet trekken, komen uit Oegstgeest, Warmond en delen van het Leidse Groenoord en de dito Merênwijk vandaan. „Wij vervullen geen regionale functie. Dat kunnen we niet waarmaken en bovendien is het onzinnig als gemeenten elkaar met eikaars baden gaan beconcurreren." Bedrijfsleider D. van der Bent: „Verder komt er in Poelmeer een kreek waar met pompen stroomversnellingen kunnen worden opgewekt een whirlpool, een borrelbad, een waterval, een bruisbad en een peuterbad." foto hielco kuipers Zwembad blijft sociale tarieven hanteren ALKEMADE/LEIDERDORP De Boterhuispolder in Leider dorp moet groen blijven en niet worden gebruikt voor de bouw van huizen. Dat betoogde 1. Duivenvoorden (CDA) gister avond in de gemeenteraad van Alkemade. Hij zei dit bij de be spreking van de structuurschets voor de Leidse regio. In dit eerste rapport van Lei den en vijf regiogemeenten, waaronder Alkemade, wordt een aantal plaatsen genoemd waar in de jaren negentig de re gionale woningen kunnen wor den gebouwd. Wat het Alkema- dese CDA betreft kan ik Botei huispolder, grenzend aan Alke made. buiten beschouwing worden gelaten. De polder ligt op de rand van het Groene Hart en heeft nu een agrarische be stemming. CDA'er Duivenvoorden: „Het Groene Hart is bi) de provincie heilig en moet wat ons betreft ook groen blijven." Beter kan volgens het CDA in de toekomst het vliegveld Valkenburg wor den volgebouwd. „Daar is ruim te voor 8000 woningen", aldus de christen-democraat. De WD-fractie plaatste even eens kritische kanttekeningen bij het voornemen om deze pol der onder de loep te nemen. „De landschappelijke en ecolo gische waarden zijn groot, er staan hoogspanningskabels op de weg. het bouwrijp maken is een kostbare zaak en de polder is van beperkte omvang aldus de WD'er A. van de Bogaard. In de polder zouden 2100 wo ningen kunnen worden ge bouwd. De regionale behoefte In 1994 moet het binnenbad van Poelmeer in Oegstgeest zijn gerenoveerd. Met het vernieuwde bad denkt bedrijfs leider D. van der Bent 150.000 recreanten per jaar te trek ken. De laatste jaren was het binnenbad goed voor 80.000 bezoekers, een aantal dat de afgelopen vier jaar is teruggelopen tot 60.000. De toegangskaartjes van het nieuwe Poelmeer, waarvan de buitenbaden dit seizoen voor het laatst open zijn, worden volgens Van der Bent hooguit enkele kwartjes duurder. „Poelmeer blijft sociale tarieven hanteren." oegstgeest Van der Bent en zijn negen me dewerkers wachten nu al meer dan vier jaar op de uitvoering van de plannen. De discussie over de toekomst van de ge meentelijke zweminrichting, die jaarlijks een tekort van ruim ze ven ton oplevert, is dan ook een slepende. Op 9 april valt het de finitieve besluit en zoals het er nu naar uit ziet wordt het kiele kiele voor Poelmeer. Alleen het CDA steunt de plannen, waarop flink is bezui nigd, voluit. De linkse fracties vinden het schrappen van de sociale woningbouw op het ter rein van het buitenbad onver teerbaar. Hun wens kan echter alleen maar in vervulling gaan ten koste van de moderniserin gen van het binnenbad. „Voor ons gevoel", zegt Van der Bent. „is het maximale aan versobe ringen bereikt. Alles wat nu nog wordt bezuinigd, doet af aan de aantrekkingskracht van het nieuwe Poelmeer. Dan schiet je dus je doel voorbij." Ook de WD en D66 zijn niet tevreden. Die willen een veel verdergaan de privatisering dan burge meester, wethouders én zwem badpersoneel voorstaan. Van der Bent en de zijnen kie zen voor een stichting die het bad moet gaan exploiteren. Van der Bent: „Ik heb geen zin om nu allemaal scenario's te be denken voor na 9 april. Ik houd mij vast aan de feiten: er liggen -plannen waar mijn mensen en ik achter staan en waar we ook in geloven. Ik heb met eigen ogen en oren kunnen vaststel len dat de verantwoordelijk wethouder, J. van der Reijden (CDA), bij zijn standpunt blijft, hoewel er kritiek op de plannen is. Voorlopig ga ik er vanuit dat het collevoorstel wordt gevolgd. Zo niet, dan nieuw beraden." Hij betreurt de vele negatieve publiciteit die het slepende de bat heeft losgemaakt. „De plan nen voor Poelmeer zijn voortge komen uit de behoefte de tekor ten te bestrijden. Het buitenbad met zijn dramatische terugloop van het aantal bezoekers, is daarbij altijd de échte molen steen aan de begroting geweest Er is kortom een negatieve oor zaak voor het zwembadplan, het jammer-aspect zal er altijd aan blijven kleven." Van der Bent gelooft nog al tijd in de overlevingskansen van Poelmeer, ook al is er op de oor spronkelijke plannen flink be knibbeld. Terwijl de gemeente raad het debat over Poelmeer maar niet kon beëindigen, ste gen de bouwkosten en de rente. Daardoor sneuvelden onder meer de nieuwe entreepartij en de afsluitbare kledingkluisjes. Tweede leven Voorschotens theater Greenway nog wankel VOORSCHOTEN MIEP DE g De entourage is wat kaaltjes. Een lange, smalle gang met al leen een tafeltje in een gebouw waar slechts de affiches op de ramen erop duiden dat ergens binnen 'de kinderbioscoop van Voorschoten' draait. Van het nostalgisch ogende Theater Greenway, dat sinds mensen heugenis midden in het oude centrum van Voorschoten stond, zijn alleen de antieke kassa en de kaartjesautomaat overeind gebleven. Ze vormen dan ook de blikvangers in de huidige behuizing in het veel killere Cultureel Centrum aan de Marijkelaan. Maar terugkijken heeft weinig zin. Dat doet eigenaresse me vrouw J.M.C. Nieuwenhuizen (57) ook niet meer. Het kleinste bioscoopje van Nederland, dat zij ruim dertig jaar exploiteerde, was niet rendabel meer. Na ja renlang wikken en wegen deed mevrouw Nieuwenhuizen Greenway aan een projectont wikkelaar over. Behelpen Aanvankelijk zou ze per 1 janu ari van dit jaar helemaal stop pen. Op het laatste moment medio september vorig jaar vroegen burgemeester en wet houders haar om in elk geval op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag met de kindervoor stellingen door te gaan. De ge meente wilde zorgen voor een projectiescherm en mevrouw Nieuwenhuizen zou haar eigen projector uit Greenway meene men. En aldus geschiedde. Onder de nieuwe naam 'kinderbio scoop' draait het overgebleven stukje Greenway nu sinds begin dit jaar. Voorlopig is het nog wat behelpen, want het defini tieve filmscherm is na drie maanden nog altijd niet gearri veerd en het tijdelijke exem plaar is veel smaller. Maar, meldt de beheerder van het ge bouw, het komt er nu snel aan. Een andere handicap is dat de zaal op sommige zondagen niet beschikbaar is. Onlangs moest de bioscoop wijken voor een operettevoorstelling. Mevrouw Nieuwenhuizen is op het wegblijven van het scherm na niet echt ontevre den. „De eerste twee weken van januari was het erg stil, en dat is het op dit moment ook weer, maar het heeft de afgelopen we ken tamelijk goed gelopen. Vooral in de krokusvakantie hè. Toen had ik voorstellingen met vijftig kinderen." "Gemiddeld trekt een' film, die ik meestal voor een week huur. 80 tot 90 kinderen. Voor filmverhuurders is dat echt niet veel hoor. Ik hoop ook dat de loop er nog meer in komt. Voor alsnog moet ik het hebben van de kinderpartijtjes en het gekke is dat die meestal uit Leidschen- dam komen. Wat dat betreft had ik beter déér kunnen zit- Oorkonde Drie maanden na de allerlaatste voorstelling in Greenway spre ken 'heel veel' filmbezoekers mevrouw Nieuwenhuizen nog over de oude behuizing aan. „Tja, ze vinden het jammer hè. Ik vind het merkwaardig om te zien hoe mensen aan een be- Eaaide omgeving hechten. Je oort steevast: 'het is het oude bioscoopje niet meer, me vrouw'. Maar ja, het kon echt niet meer. Ik had daar zoveel moeten investeren... op een ge geven moment zou dat zaaltje in elkaar zakken. Dit hier is een oplossing." Recentelijk liet ook de ge meente mevrouw Nieuwenhui zen nog weten haar Greenway wel degelijk te hebben gewaar deerd. „Ik kreeg een oorkonde voor die dertig jaar en ze zeiden dat ze me echt wel erkentelijk zijn." Lachend: „De culturele commissie zei laatst nog dat de gemeente mfj eigenlijk zou moeten betalen in plaats van een flinke huur te berekenen." Of ze er volgend jaar nog zit? „Dat weet ik echt niet hoor. Met de gemeente heb ik afgespro ken dat het om een proef gaat. Eind dit jaar trek ik aan de hand van de cijfers mijn conclusie, 't Moet wél lopen." tot het jaar 2000 wordt op 11.000 huizen gesch.it IV VVD geeft de voorkeur aan een gro tere bouwlokatie. maar sprak zich nog niet uit welke dat zou kunnen zijn. Alleen de PvdA verklaarde geen moeite te hebben met de bebouwing van de Leiderdorpse polder. „De bebouwing moet dan wel iets in de richting van Leiden opschuiven en de hoog spanningsmasten moeten naar de andere kant van de provinci ale weg", aldus de sociaal-de mocraat W. Groen. Meer eensgezind waren de drie partijen in hun mening over de Rode Polder. Deze eveneens in het Groene Hart fjelegen polder vormt een be angrijke buffer tussen de wei- degehieden en de stad I wei- jaar geleden is er door de pro vincie nog een bos aangeplant De politici uit Alkemade willen hier geen woningbouw en ook geen bedrijventerrein Dit laatste is op eigen grond gebied wel welkom op het zoge naamde Land van Bontje. Nu daar waarschijnlijk geen slib stort komt doet Alkemade er al les aan om de provincie over te halen op die plek het bedrijven terrein Veenderveld aan te leg gen. Volgens wethouder W. Nugte- ren (CDA) zal een vervolgstudie naar gebieden voor toekomstige woningbouw niet tot de 1 eidse regio oeperkt kunnen blijven „De duin- en bollenstreek zal er ook bij betrokken kunnen wor den". Volgende weck overleg gen de regiogemeenten met ge deputeerde L Stolker (PvdA) .over de voortgang van de struc tuurschets. OP HET RANDJE Liesbetfi Buitink "Weerzien met Wassenaar' vormde de leidraad waarmee Willem Nijholt in 'Hollands De cor' door de kustplaats wandel de. Maar liefst twee keer was het programma vorige week op de buis te bekijken en Wasse naar was er trots op. Een ge meentelijk persbericht maakte kond van de uitzendingen op Nederland 1in de hoop dat de ganse regio door Nijholts esca pade zou worden gecharmeerd van de Klip, de duinen, de Langstraat en het Burchtplein. Nijholt wandelde door de kust plaats aan de hand van een boek van Boudewijn Büch. Een kleine misrekening vanuit raadhuis De Paauw. Boudewijn Büch blikt in het boek welis waar terug op zijn jeugd in het dorp, maar de autobiografische roman is niet van het vrolijkste soort. De kleine Boudewijn werd in zijn jonge jaren immers geconfronteerd met een vader die langzaam maar zeker zi)n zinnen verloor en de jongen mishandelde. Bovendien was Boudewijn getuige van een zelf moordpoging. Toen hij zijn va der voor het eten moest roepen, trof hij hem aan op de zolder, lijkbleek starend naar de strop die hij aan de zolderbalken had geknoopt. In het licht van die wrede ieugd wandelde doodsaai ao zaterdag bij de Avro door Was senaar. Dat oogde al niet veel vrolijker door ae stevige wind en harde regen, waardoor Nij- imits kapper tot wanhoop moei zijn gedreven. Het Burchtplein werd omschreven als een truttig dorpspleintje met een heuse waterpomp en de luxe paarde- trog met aan Wlllll)lV leeu wen. voor het raadshuis, werd een buitenmaatse 'badkuip Wat een fantastische jeugd aan het strand zou moeten zijn. was volgens Büch een traumatische ervaring. Vreselijk, vreselijk. De enige Wassenaarse plek waaraan Boudewijn Büch on verdeeld goede herinneringen bewaarde, is de bioscoop Astra aan de Langstraat. Daar zou hij enkele spaarzame gelukkige momenten hebben gekend. Nij holt kon de buitenkant van hei theatertje nog wel filmen, maar een bioscoop is het sinds vorig jaar niet meer. De speciaal doof de ANWB uitgestippelde wan delroute gaf wel toegang tot al Boudewijn herinneringen heeft omgelegd In Wewehw met Wassenaar'. Maar het bekijken daarvan kan de wandelaar slechts een diep gevoel van treurigheid bezorgen. Greenway overbleef. Alleen de antieke kassa en het kaartjesapparaat doen daar nog aan h van theater hielco KUIPERS KATWUK JOOST BOUWMEESTER IRENE NIEUWENHUUSI Het is maandagochtend half twaalf, maar de elektrische par- kegrmeter op het Emma plein in Katwijk staat op precies 10.33 uur. Even verderop in een win kelstraat staat groenteman Van Dijk in de duisternis zijn aard appelen en worteltjes te verko pen. Het uitvallen van de stroom zorgt in sommige delen van de zuidelijke Bollenstreek voor enige consternatie. Vooral Katwijk en Rijnsburg blijken ge troffen. Op het hoofdkantoor van Wassenaars attractiepark Duin rell was maandagmorgen vroeg de stroom al uitgevallen. Toen de medewerkers op kantoor kwamen, deden verw .inning, computers en telefoon het niet „Het was hier WIHUflIJW VTOMj ijskoud toen we aankwamen", meldt mevrouw Van der Spek van het attractiepark. Op het campingkantoor van Duinrell was echter niets van de elektri- citeitsstoring te merken:. Het personeel toog daarnaar toe om een bak koffie te drinken. De ei gen technische dienst van Duinrell verhielp de stroomsto ring. Om half tien kon iedereen weer gewoon aan het werk. De oorzaak van de 'kink in de kabel' is een samenloop van omstandigheden, zou voorlich ter van der Erf van de Energie en Watervoorziening Riinland EWR) IttM ulllMn Hm ge bied waar de storing optreedt, heeft drie zogenaamde 50 KV- kabels Aan één van de drie werden gistermorgen onder houdsweTK/aamheden vemcht. De twee overige kabels zijn in normale situaties voldoende voor de stroomvoorziening voor delen van Katwijk en Rijnsburg Toen echter om even over half elf aan één van deze twee ka bels een storing optrad in een contact, raakte dc derde kabel geheel overbelast en ontstond het ongemak in een deel van de Bollenstreek „Ik word suf gebold", zegt dc telefoniste van het gemeente huis van Katwijk. „De mensen willen constant weten of de elektriciteit alleen bij hun in huis is uitgevallen. Daarnaast willen ze graag weten wat de oorzaak van het mankement is." De winkeliers van winkelcen trum 'Noordzee Promenade in Katwijk behoren tot dc gedu peerden. Koelcellen zijn uitge vallen en rolluiken en schuif deuren willen niet meer open

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17