Leiden Regio Financiën gemeente rommeltje LUF-lening doet het goed bij de reislustige student Buurt Hoge Rijndijk geeft voorkeur aan woningbouw Auto en rijbewijs kwijt ïl Koopman dient klacht in tegen V D Onderzoek 'Cronesteijn-baby' muurvast DINSDAG 31 MAART 1992 Vrijbergen pDe particuliere I D school 'Instituut Vn|bergen' verhuist naar het al geruime tijd leeg staande histonsche pand Breestraat18 Uitbreiding yt /- Sociale werkplaat- I O sen in de Leidse re gio voorzien uitbreiding ondanks de plannen voor bezuinigingen Poelmeer yt -7 Het nog te renove- I ren zwembad Poel meer in Oegstgeest bli|ft volgens de bednjfsleider ook in de toekomst 'socia le tarieven' hanteren. Rijksweg A4 niet afgesloten leiden» In tegenstelling tot wat de gemeente Leiden eerder be kendmaakte. wordt de oprit van rijksweg A4 nabij Zoetervvoude Rijndijk de twee komende vrijdagnachten niet afgesloten. De as- falteringswerkzaamheden aan de Willem van der Madeweg, ach ter Park de Bult in Roomburg, worden zo uitgevoerd dat de af- en opritten in gebruik kunnen blijven, zo heeft de gemeente gis teren medegedeeld. Ook de carpoolplaats blijft bereikbaar. De werkzaamheden duren tot half juli. Hijskraan verplaatst theehuisje leiden Het theehuisje in het Van der Werfpark wordt donder dag 9 april verplaatst. De graafwerkzaamheden voor de nieuwe fundering van het gebouwtje zijn inmiddels begonnen. Een hijs kraan tilt het glazen gebouwtje daarna op en zet het enkele me ters verderop weer neer. Twee weken later, op 23 april, wordt het etablissement feestelijk geopend door burgemeester Goe- koop. Het huisje moet verkassen omdat het bovenop een be langrijke gasleiding staat. Dat werd vlak voor voltooiing van de bouw ontdekt. Sinds vorig jaar oktober staat het pandje leeg in afwachting van verdere maatregelen. De verplaatsing wordt be taald door de verzekeringsmaatschappij van het energiebedrijf. Omgaan met aids leiden Het HIV-café houdt op maandag 6 april een thema avond over psychosociale zorg voor mensen met aids. Willemien Dorama. aids-consulente van het Academisch Ziekenhuis, houdt een inleiding. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die zelf seropositief zijn en voor mensen die met seropotieven te maken hebben. Aanvang 20.00 uur in het HIV-café. Oude Rijn 44. Inlichtingen: Wijnand Glimmerveen, tel. 615505. Als uitbreidingsplannen van de meubelzaken Regeer en Colijn aan de Hoge Rijndijk uitblijven, ziet de gemeentelijke project groep Hoge Rijndijkbuurt op die twee lokaties liever woning bouw verrijzen. Het bestem mingsplan zal in dat geval ge wijzigd worden, zo besloot de projectgroep gisteren. De meubelfirma Colijn heeft al een bouwvergunning om uit te breiden op een stuk eigen terrein. Dat ligt aan de Hoge Rijndijk tussen de huidige zaak en een hoveniersbedrijf. De uit breidingsplannen staan inmid dels op losse schroeven, omdat de man die de plannen maakte is overleden. De gemeente wil het de erfgenamen van de firma nu makkelijk maken om de on gebruikte grond eventueelte verkopen voor woningbouw. De afdeling stedebouw gaat een bouwplan voor het terrein ont wikkelen. Regeer mag aan de kant van het Utrechtse Jaagpad uitbrei den met een showroom en kan daarvoor een gebouw van Inter- techniek slopen. Maar omdat ook deze firma geen aanstalten maSkt, gaat de gemeente voor deze grond ook als alternatief een woningbouwplan ontwik kelen. Het college van B en W heeft inmiddels besloten om een grasveld op de hoek van de Hartmanstraat en de Kanaal straat voor een aantal jaren te verhuren aan de bewoners van de Rijndijkstraat en aan wo ningbouwvereniging Ons Doel. Het stuk grond krijgt geen woonbestemming. Bewoners van de Rijndijkstraat mogen er tuinen vestigen. In de project groep Hoge Rijndijkbuurt werd gisteren op een tekort in die omgeving aan speelruimte voor kinderen gewezen. Het speelter rein aan de Roomburgerlaan vond men echter over het alge meen voldoende. mrvKJa toegestaan. Nadat het rijbewijs was ingenomen mocht hij naar huis. Even na 3.00 uur zagen andere agenten de auto van de man rijden over de Haagweg. Na een korte achtervolging kon de bestuurder worden aange houden op de Potgieterlaan. Achter het stuur zat dezelfde 25-jarige. Zijn auto werd in be slag genomen. Een 25-jarige Leidenaar is afge lopen nacht zijn rijbewijs en au to kwijtgeraakt. De man werd omstreeks 2.15 uur aangehou den op de Morsstraat omdat hij wat slingerend over de weg reed. Een ademanalyse bracht een alcoholpromliage van 1,3 aan het licht. Maximaal 0,5 is leiden emiel fangmann Naar New York om een ten toonstelling te organiseren, in Seoel Koreaanse keramiek be studeren, in Los Angeles pasge borenen onderzoeken. Meer dan honderd Leidse studenten gingen de afgelopen twee jaar met een LUF-lening voor derge lijke doelen naar het buiten land. „Je moet de lening zien als een aanvulling", zegt LUF-di- recteur A.Fruin-Helb. Twee jaar geleden bestond de Stichting Leids Universiteits fonds (LUF) een eeuw. Het LUF kreeg een cadeau. Oud-studen ten van de Leidse universiteit, de alumni, brachten drie ton bij elkaar voor een internationaal studiefonds. Het LUF sloot een overeenkomst met de ABN/AM- RO, die een speciale lening ver strekt aan Leidse studenten die voor hun studie naar het bui tenland willen. Het LUF staat ervoor garant, en heeft er een speciale commissie voor inge steld. met daarin ook de student Bauke van der Meer. „Het is een succesvol fonds", zegt hij en toont een lijst met meer dan honderd onderwerpen, waar mee Leidse studenten zich in het buitenland bezig hielden. „Daar behoort studeren aan universiteit tot de mogelijkhe den, maar ook onderzoek in la boratoria, bibliotheken, in zie kenhuizen en bij organisaties." Vooral Amerika blijkt in trek als het om een gespecialiseerde medisch onderzoek betreft. Pa rijs en Genève zijn favoriet bij rechtenstudenten. Antropolo gen en kunsthistorici zoeken het in nog andere werelddelen. Het LUF stelt voorwaarden aan de studenten. Wie een le ning wil afsluiten moet mini mal in het derde studiejaar zit ten of als assistent- of onder zoeker-in-opleiding (aio of oio) een proefschrift voorbereiden. Werd in het universiteitsblad 'Mare' enige tijd geleden gewag gemaakt van 'gesubsidieerd zonnen' in het buitenland, waar toekenning van een beurs soms op zou uitdraaien, voor de LUF- lening moet het studiereisdoel veel strakker omschreven staan. De gegadigden moeten hun on derzoeksproject uitgebreid be schrijven en daarnaast een be groting opstellen voor hun bui tenlandse verblijf. Een begeleidend docent moet er zijn fiat aan geven, want het project moet in de studie pas sen. Als de plannen worden goedgekeurd kan de student tussen de twee en vijfduizend gulden lenen tegen een rente die 30 procent lager is dan die voor een normale krediet-le ning. Eventueel kan er nog eens extra vijfduizend gulden ge leend worden. „Desnoods kan in speciale situaties de lening nog op de dag van vertrek wor den geregeldzegt Van der Meer. 26 november In een universitair overzicht van beurzen, leningen en fondsen staat het fonds van het LUF als laatste genoemd. „Dat is te recht", vindt Fruin. „Wij zijn een sluitpost." Wie bijvoorbeeld in dure landen wil studeren, kan onder bepaalde voorwaar den een beroep doen op het fonds. „Je moet het zien als een aanvullende lening, vaak naast een beurs of een andere lening. Per jaar is er ruimte voor 150 tot 200 studenten." Van der Meer: „Want met een beurs red je het soms niet. Landen als Korea en Japan, daar is het levensonder houd enorm duur." De alumni zien soms iets van hun gift bij het eeuwfeest terug. Elk jaar op 26 november - de datum waarop de hoogleraar .Cleveringa in de oorlog zijn be roemde verzetsrede hield - tref fen overal ter wereld oud-Leide- naren elkaar. Leidse studenten en docenten houden dan bij die bijeenkomsten lezingen. Van der Meer: „Dan gaat er op kos ten van het LUF soms een stu dent naar het buitenland om de alumni verslag te doen van zijn onderzoek of stage." Bommelding bij belastingkantoor LBOCN» Het belastingkantoor aan hei Stationsplein is gisteravond rond 18.00 uur ontruimd na een bommelding. De ongeveer 25 overwerkers die nog in het kan toor aanwezig waren, moesten ongeveer een half uur lang naar buiten. De politie trof in het pand echter niets aan. De iele fonis«he melding kwam np voor zessen binnen op het bu reau. Een onbekende meldde dat in de omgeving van het kan toor een bom zou liggen. Nadat een bandopname van de mei ding opnieuw was beluisterd, werd duidelijk dat het telefoon tje waarschijnlijk is gepleegd door een kind. Karnemelkdief verraadt zichzelf De gemeente Leiden heeft al tien jaar een bedrag van 765.000 te goed van het ministerie van onderwijs. Al sinds begin jaren tachtig zou Leiden dit geld krijgen voor vakonderwijs en buitenlandse assistenten, maar het is de gemeente nog steeds niet gelukt dit geld binnen te halen. Een leidenaar heeft gisteren de aandacht gevestigd op een dief stal die hij zelf heeft gepleegd De man meldde zich bij een winkelbedrijf aan de Hooigracht met een krat lege flessen. Hij in de er het statiegeld. Het winkel personeel kreeg argwaan omdat de kratten zelf nooit in de win kei staan. Onderzoek wees uit dat op 26 maan een krat met flessen karnemelk uil het maga zijn is gehaald. De karnemelk LUF-directeur A. Fruin-Helb en commissielid Bauke van der Meer „We hebben ruimte voor leningen aan zo n tweehonderd studenten per jaar." dief is een bekende van de jx»li FOTO HINK BOUWMAN tic. leiden loman leefmans De uit raadsleden bestaande commissie van de rekeningen vindt dat wethouder S. de Vree- ze (PvdA/financïen) eerst hier over en over een aantal andere onduidelijke vorderingen op heldering geeft, voordat de jaar rekening voor 1990 kan worden vastgesteld. „Er wordt nog steeds niet hard genoeg aan ge trokken", aldus commissievoor zitter P. Langenberg. De commissie, waarin elke par tij in de gemeenteraad is verte genwoordigd, heeft een lijst op gesteld van soortgelijke 'knel punten' op financieel gebied. Naast het bedrag dat nog van het ministerie van onderwijs moet komen is de gemeente een bedrag van zes miljoen misgelopen die het dacht bin nen te halen met het Baronie project van de Zijl bed rijven. Ook heeft de afdeling kabelaan sluitingen te veel 'dubieuze de biteuren' vindt de commissie. In voorgaande jaren werd het onderzoek naar de rekeningen van de gemeente altijd achteraf gehouden. Mede gelet op de moeilijk beheersbare posten als 'interne vorderingen' en civiele werken wenst de commissie voortaan kwartaalrapportages waardoor eventueel een budget kan worden bijgesteld. Het raadslid P. Bordewijk ver trok vorig jaar als wethouder nadat uit rapporten was komen vast te staan dat de financiële positie van de gemeente niet op orde was. Ook zijn opvolger moet bij de commissie verant woording afleggen voor ver schillende onduidelijke posten. Omwonenden willen geen boten op deel van Utrechtse Jaagpad leiden de zes woonboten gepraat. Grootste bezwaar is dat de woonboten, die dicht op elkaar en nauw tegen de kade liggen, het Utrechtse Jaagpad onveilig zouden maken. Hun ligging be moeilijkt de verkeerssituatie op het Utrechts Jaagpad. Brand weer en ambulance kunnen volgens omwonenden niet langs het smalle pad. Alleen bij een onveilige situatie kan de ge meente de woonbootbewoners dwingen een andere plek te zoeken. Op de vergadering van de projectgroep werd gisteravond gezegd dat het vroegere overleg tussen gemeente en woonboot- bewoners over eventuele ver plaatsing onzorgvuldig is ge weest. „Ze hebben nooit een al ternatief aangeboden gekre gen." Stedebouwkundige E. Meulema meende dat er in de Vliet aan de Brandts Buyskade nog plaats genoeg voor boten is. „Maar dat is ver weg." De woonboten die aan het Utrechtse Jaagpad tussen Rijn- zichtbrug en Admiraalsbrug lig gen kunnen maar het beste ver dwijnen. De projectgroep Hoge Rijndijkbuurt, die een nieuw bestemmingsplan voorbereidt, vindt dat het betreffende stuk Nieuwe Rijn zowel in het nieu we figplaatsenbesluit als in het bestemmingsplan vrij van woonboten moet zijn. De huidi ge woonbootbewoners kunnen echter niet gedwongen worden te vertrekken. Zij mogen hun ligboten echter niet meer aan anderen doorverkopen als het nieuwe bestemmingsplan dat in het najaar af moet zijn inderdaad van kracht wordt. De gemeente moet dan woonboot bewoners als ze vertrekken een schadebedrag uitkeren, omdat ze hun ligplaats (eventueel met de boot) niet meer kunnen doorverkopen. Al enkele jaren wordt er over De wollen truien met de knoopjes hangen weer in de kraam van de Bussumse marktkoopman Majoor. De wollen truien met de knoop jes hangen weer keurig in de kraam. Vijfendertig gulden staat er op de zoals dat op de markt nu eenmaal gaat bui tenmaatse prijskaart. Het zijn deze kledingstukken die de Bus sumse marktkoopman N. Ma joor twee weken geleden een beroerd weekeinde bezorgden. Ook toen stond hij op de Leidse zaterdagmarkt zijn truien aan te prijzen. Rond een uur of twee kreeg hij echter klanten, die op vallend veel belangstelling ble ken te hebben voor de lamswol len pullovers. Het waren twee rechercheurs van de Leidse po litie en een bedrijfsrecherchcur van V D. Deze had de politie ingeschakeld, omdat hij ver moedde dat Majoor gestolen truien aan de man bracht. De truien die de marktkoop man verkoopt, liggen namelijk ook bij V D in de winkel. Ma joor: „V D had een partij be steld bij de importeur, maar niet afgenomen. Toen heb ik ze gekocht." Die bewuste zater dagavond heeft de importeur naar de Leidse politic gebeld om te vertellen hoe de vork in de steel zat. Dinsdag kon Ma joor de vijftien in beslag geno men truien weer ophalen. De gang van zaken zit de marktkoopman nog steeds be hoorlijk dwars. Via een advo caat dient hij een aanklacht in tegen de bedrijfsrechercheur van V D, omdat die de zaak niet eerst goed heeft uitgezocht. Ook mei de handelwijze van de politie heeft Majoor problemen Hij \indt dat de rechen lu- had moeten nagaan of er inderdaad truien bij V D waren ont vreemd. Door de gebeurtenissen op die zaterdagmiddag is Majoor klanten kwijtgeraakt, denkt hij. Want hoewel de politie 'redelijk discreet' te werk ging - de agen ten kwamen in Durger en na men de handel tamelijk onop vallend mee - ging het berient dat iemand gestolen waar ver kocht toch als een lopend vuur tje over de markt. Bovendien is hij bang dat het voorval hem zal achtervolgen als er een vaste standplaats is te vergeven op de markt. ..Ik heb nog geen vaste plaats hier en die wil ik wel graag hebben. 'Daarom heb ik om een bewijs van onschuld gevraagd, maar dat kreeg ik niet." Ook op mark ten in andere plaatsen werd ovoi da BBbeiutaBlwan MM ken, zegt Majoor. „Het doet de naam van de markt geen goed." Het onderzoek naar de her komst van het babylijkje in Park Cronesteijn zit muurvast. De re cherche hoopt dat de moeder zich nog meldt, anders blijft de kwestie waarschijnlijk onopge lost. Het recherchebijstandsteam, dat vlak na de ontdekking van het lijkje op 22 februari uit 25 man bestond, is inmiddels inge krompen tot twee. Dit duo trekt nog wat laatste zaken na en on derhoudt contacten met huis artsen en medische instellingen. Het wordt niet uitgesloten dat de moeder zich hier alsnog meldt. De politie roept de onbe kende vrouw hiertoe ook op. „We verwachten dat ze niet wordt vervolgd. Ze zal in de hulpverlening terecht komen", aldus coördinator H. 't Lam van het bijstandsteam. Sinds zondag 16 februari, de dag van de vondst van de vuil niszak met de baby, heeft de politie heel wat mogelijke getui gen gesproken, maar veel lever de dat niet op. De tien telefo nische tips die binnenkwamen naar aanleiding van een politie bericht na de NOS-joumaals op 18 februari, leidden ook niet naar de rpoeder. Hierop is het recherchebijstandsteam inge krompen tot vier man. De recherche heeft contact gehad met huisartsen en medi sche instellingen. Ofschoon zij formeel een beroepsgeheim hebben, gaat de recherche er van uit dat ze wel iets hadden laten doorschemeren als ze meer van de zaak wisten. Van gesprekken met alle inwoners van het nabij de vindplaats ge legen Kruisherenklooster werd de politie evenmin wijzer. Ver der werd een brief gestuurd naar de directies van alle mid delbare scholen in Leiden en gevonden kind een jong meisje is dat uit angst voor haar omge ving de zwangerschap geheim heeft gehouden. De mogelijkheden van de po litie zijn volgens 't Lam zo goed ,iK uitgeput ..i i<'t is .ïfw.u nip) of zich nog een goede getuige meldt, of dat de moeder iets van zich laat horen." De politie is er een beetje van uitgegaan dat de moeder uftt I oéden a& i NnstJa Jé ..Ie moet de wee weten, wil je de vindplaats kunnen berei ken", aldus 't Lam. Inmiddels staat vast dat het kind nog enige tijd heeft geleefd na de bevalling. De doodsoor zaak kon ook na sectie niet wor den vastgesteld. Op initiatief van de politie wordt volgende weck maandag een steen cc plaatst op het graf van de baby. De gemeente betaalt dc kosten van de steen, de begraafplaats heeft toegezegd de laatste rust plaats gratis te onderhouden. Rij de begrafenis van het stoffe lijk: overschot op Rhijnhof wa ren behalve politiemensen nie mand aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13