Turkije geeft inzelDuitse wapens tegen Kurien toe Manley: Van Cuba-fan tot bondgenoot VS Conservatieven winnen Franse regio-verkiezingen Buitenland Nationalistische mars Oeso: Landbouw mag kosten schoon milieu doorberekenen Baker: Israël binnen een jaar weg uit Zuid-Libanon Hachelijk milieuprotest VASTENAKTIE Democratische voorzitter fluit Jerry Brown terug België klaar voor fusie Sabena en Air France ZATERDAG 28 MAART 1992 Diplomaat durft niet terug naar China lqnden De Chinese diplomaat Feng Baosheng, die asiel heeft aangevraagd in Groot-Brittannië, heeft dat gedaan omdat hij bang is te worden vervolgd wegens zijn steun aan de democrati seringsbeweging in China. De Chinese ambassade had eerder verklaard dat de man was ondergedoken in verband met een buitenechtelijke relatie. Voor een miljoen in bed van Duee l'aquila Nostalgische fascisten en andere nieuwsgierigen kun nen in kamer 201 van het hotel van Campo Imperatore in de Ita liaanse Appenijnen terecht voor een waarlijk historisch verblijf. Voor een miljoen lire (ruim 1400 gulden) kunnen zij een nacht doorbrengen tussen de lakens van de Italiaanse dictator Benito Mussolini. Dit hotel, een oud gebouw op de verlaten berg, deed dienst als gevangenis .voor Mussolini nadat hij in juli 1943 door de Grote Fascistische Raad was afgezet. Topman Union Carbide moet getuigen new delhi Een rechtbank in India heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen de voormalige president van het Amerikaanse chemie-concem Union Carbide. De man moet terecht staan in het proces tegen het concern dat verantwoordelijk wordt gehou den voor de ramp in 1984 bij de Indiase vestiging in Bhopal. Daarbij kwamen meer dan 3000 mensen om het leven. Dwarse priester uit ambt gezet paderborn De omstreden Duitse rooms-katholieke theoloog Eugen Drewermann mag zijn priesterfuncties niet meer uitoefe nen. Drewermann, die onlangs zijn 25-jarig priesterjubileum vierde, stelt de kerk al jaren hinderlijke vragen over onder meer de onbevlekte ontvangenis van Maria. De theoloog weigert ook homoseksualiteit en abortus te veroordelen. Finland schrapt sancties Zuid-Afrika Helsinki Finland zal alle economische sancties tegen Zuid-Afri ka opheffen. Dat is gisteren in Helsinki bekend gemaakt. De Fin se regering wil met intrekking van de sancties aangaande de hervormingen steunen die moeten leiden tot een democratisch Zuid-Afrika. De handelssancties waren vorig jaar juni al opgehe- VS kopen Russische ruimtetechnologie De Verenigde Staten gaan in Rusland v r 14,3 miljoen dollar (26 miljoen gulden) ruimtetechnologie en brand stof voor kerncentrales kopen. De Amerikaanse regering heeft de aanschaf gisteren goedgekeurd. De goedkeuring maakt onder meer de aankoop mogelijk van de Topaz-ruimtereactor, enkele kilogrammen plutonium 238 en vier Hall-stuwraketten. Uitgever Springer gaat inkrimpen hamburg Duitsland grootste uitgever Axel Springer heeft giste ren aangekondigd het personeelsbestand in de komende twee jaar met 11 procent te zullen inkrimpen. Dat betekent dat 1400 mensen hun baan zullen verliezen. De winst van het Springer- concern, dat tal van kranten en weekbladen uitgeeft en radio- en tv-zenders bezit, zonk vorig jaar onder de 25 miljoen markt. Het jaar daarvoor behaalde de onderneming nog 56,6 miljoen mark Zuid-Afrika gaat Angola helpen Johannesburg Zuid-Afrika heeft de regering van Angola hulp toegezegd bij het opruimen van de landmijnen die tijdens de 16 jaar durende burgeroorlog in het buurland zijn gelegd. Behalve het trainen van Angolese militairen zal Zuid-Afrika ook man schappen en materieel leveren om de mijnen te helpen oprui men. PARUS Rtr-AFP De conservatieve oppositie in Frankrijk heeft gisteren een gro te overwinning behaald bij de verkiezingen van presidenten van verschillende regio's. Vijf tien regionale vergaderingen kozen een conservatieve presi dent zonder steun vap afgevaar digden van het extreem-rechtse Front National (FN). De socialisten die bij de ver kiezingen van zondag een ver pletterende nederlaag leden en terugvielen naar 18,3 procent, sleepten slechts drie regio's in de wacht. Twee daarvan kwa men in handen van niet-socia- listische ministers in het door de Parti Socialiste geleide kabi- De oppositie beschuldigde de twee ministers ervan de over winning te hebben behaald met geheime steun van het FN. Jean-Pierre Soisson en Jean- Marie Rausch versloegen ver rassend de favoriete kandidaten van de oppositie. Zij kregen daarbij meer stemmen dan r de socialisten en hun P-rsVP Ajcmtur GPO 0c"*pn«h4ppp*-|kr P, Duitse oppositie eist ontslag defensie-minister Turkije heeft gisteren toegegeven dat Duitse pantserwa gens zijn ingezet tegen Kurdische opstandelingen, maar dat de wagens hun wapens niet hebben gebruikt. De Duitse regering, die donderdag een wapenembargo te gen Turkije instelde, houdt vol dat de Navo-partner de overeenkomst heeft geschonden waarin staat dat de wa gens alleen voor verdediging van het grondgebied van het bondgenootschap mogen worden gebruikt. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken kritiseerde het embargo, dat zou berusten op „onbetrouwbare persberich ten". Daarmee werd verwezen naar de Duitse zender SAT 1, die de regering in Bonn met tv- beelden naar de verkeerde con clusie zou hebben geleid. De Turkse regering heeft laten we ten dat Duitse steun aan de Kurden niet op prijs wordt ge- Regeringswoordvoerder Dieter Vogel zei dat de Turkse regering heeft „bevestigd" dat Duitse pantserwagens in het zuidoos ten van Turkije zijn ingezet voor „patrouilles". Daarmee heeft Turkije volgens Vogel de over eenkomst van december 1990 geschonden. steld. „Wij gaan er uit dat de wereld zich verrftidt van acties die uit kunnmonden in steun aan de ternen. Tur kije is een rechtss waarin geen eigen burgers den aan gevallen", aldus Anl- Vogel nam gistej minister van defensie Stoltefg en zijn staatssecretaris H^ in be scherming tegen aaUen van de SPD. De opptf eist het ontslag van beide Rici, om dat zij de politiekdantwoor- delijkheid zoudenigen voor de levering van Leopard- tanks aan Turkij<erwijl het parlement dit had ooden. De regeringswocoerder zei dat door een foulj Defensie het parlementsbei* niet was doorgegeven aan wapenfa brikant Kraus-Ma. waar de tanks op staatskosten voor 25 miljoen mark werden opge knapt. De Leopards werden tenlandse zaken) heeft gisteren zijn bezorgdheid uitgesproken over aanvallen van het Turkse leger op opstandige Kurden. In hoeverre daarbij oud-defensie materieel van Nederland wordt gebruikt, valt echter nog niet vast te stellen. Daarom zal Ne derland verder geen maatrege len nemen, zoals Duitsland on langs wel deed. Noorwegen heeft gisteren een vergunning ingetrokken voor de leverantie van munitie aan Tur kije, uit vrees dat deze wordt ge bruikt tegen Kurdische strijders. bukarest Duizenden Roemenen zijn gisteren in de hoofdstad Bu- karest de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan de 39 na tionalisten die een 1000 kilometer lange tocht van Kisjinev naar Bukarest hebben voltooid. Zij deden dit om de eenwording van de Roemeense- en ex-Sovjet-republiek Moldova te vieren, foto ap bondgenoten samen beschik ten. Beiden ontkennen steun van het FN te hebben gekregen. De rechts-liberale oppositie is woedend en heeft het ontslag Van de twee ministers en hun aftreden als regio-presidenten geëist. Ook de Provence-AIpes-Cote d'Azur, de thuisbasis van FN- leider Le Pen, kwam in handen van de conservatieve oppositie. Noch Le Pen noch de miljonair Bernard Tapie slaagde erin de conservatieve kandidaat Jean- Claude Gaudin van president schap af te houden. parus-brussel Alle extra kosten die de land bouw maakt voor een schoon milieu mogen worden doorbe rekend in de prijs van land- bouwprodukten. Bij het vast stellen van hun landbouwbeleid mogen landen of landengroe- boeren belonen voor het feit dat ze in hun bedrijfsvoe ring rekening houden met het milieu. Dit principe-akkoord hebben 24 landbouwministers, verenigd in de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso), gisteren in Parijs gesloten. Het was de eerste keer in tien jaar, dat de bewindslieden van landbouw binnen de Oeso weer Tienduizenden Iraniërs solidair met Palestijnen ns bijeen kwamen. De na- Nederland aanwezige staatssecretaris Gabor zei na af loop blij te zijn dat het principe nu eindelijk eens helder op pa pier'staat. De organisatie gaat nu verder uitwerken, hoe dat principe moet wonten toege past in de praktijk en wat voor prijskaartje er aan hangi. Het lijkt een 1 april-grap. maar voor de landbouwers in de Europese Gemeenschap is het bittere ernst. Woensdag loopt de bestaande melkquota regeling van de EG af zonder dat er een nieuwe is. De gevol gen van een dergelijk 'juridisch vacuüm' zijn niet te overzien, maar zijn volgens EG-land- bouwdeskundigen tamelijk ern stig: „In principe zou elke boer vanaf 1 april maar raak kunnen melken." De EG-landbouwminisiers vergaderen maandagavond in een poging om op het nippertje een oplossing te vinden. De pieuwe melkquota-regeling, die bepaalt hoeveel elke boer mag produceren, moet uiterlijk dins dag 31 maart in het EG-publica- tieblad worden afgedrukt. De problemen zijn een uitvloeisel van de traag verlopende discus sies over hervorming van het Europese landbouwbeleid. Daardoor kon de aanpassing van de melkquota-regeling niet meer tijdig de hele molen van adviezen doorlopen. ad bloemendaal parus Twee Parijse agenten hou den Greenpeace-activisten in de gaten die zojuist aan de Are de Triomphe een gigantisch span doek hebben gehangen. De milieuorganisatie protesteert daarmee tegen de Franse kem proeven in de Stille Zuidzee en het optreden van de Franse marine te gen Greenpeace-activisten die in dat gebied momenteel actie voe ren. De marine heeft het schip Rainbow Warrior II bezet en twaalf actievoerders gearresteerd. Roel van Duijn heeft gistermiddag namens Groen Amsterdam het Franse consult in de hoofdstad als protest ee levende haan aan geboden. Deaan, het Franse symbool vamerisme, krijgen ze van ons terujaldus de fractie van Groen Amstdam. foto epa Tienduizenden Iraniërs hebben zich gisteren tijdens een bijeen komst in Teheran solidair ver klaard met de Palestijnen. Tij dens de bijeenkomst werden de moslims opgeroepen de dood van de shi'itische leider sjeik Abbas Musawi te wreken. De Iraanse regering kreeg tiendui zenden burgers op de been die luidkeels 'Dood aan Amerika' en 'Dood aan Israël' riepen. Musawi kwam vorige maand om bij een Israëlische raketaan- val in Zuid-Libanon. De vrouw van Musawi en zijn 5-jarige zoon kwamen daarbij ook om het leven. De Israëlische radio meldde gisteren dat Iran alle moslims heeft opgeroepen in de hele we reld Israëlische doelen aan te vallen. Vorige week blies de Isla mitische Jihad (Heilige Oorlog) de Israëlische ambassade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires op. correspondent De Amerikaanse buitenlandse zaken, lames Ba ker, komt binnenkort met een plan voor een gefaseerde terug trekking van Israël uit Zuid-Li banon. Volgens Amerikaanse en ibanese bronnen is het de be doeling dat de Israëlische troe pen binnen een jaar zullen plaatsmaken voor eenheden van het nationale Libanese le ger. Bakers plan bestaat uk twee fasen. In de eerste zes maanden zal het Libanese nationale leger worden voorbereid op de nieu we taak in Zuid-Libanon. In het tweede halfjaar moeten de Is raëlische militairen zich gelei delijk terugtrekken om plaats te maken voor Libanezen. De verwachting is dat het voorstel van de Amerikaanse bewindsman op felle weerstand zal stuiten van zowel de Israëli s als de Syriërs. De Syriërs vinden dat het Ubanese leger in sep tember nog lang niet in staat is het vacuüm dal de Syrische troepen achterlaten op te vul len. Bovendien heeft de Syrt sche president Assad het gevoel dat hij een belangrijke kaart uit handen zal geven, als zijn leger zich terugtrekt lang zijn troepen i dienst uitmaken in het Westen vc Ook Israël vindt dat hel Ubn nese leger nog niet in staat is ta ken over te nemen. Dat het plan-Baker niet voorziet in een vredesverdrag met Libanon zal de Israëli's evenmin geestdriftig Baynit. Zo r Libanon de is zijn invloed zekerd NEW YORK Rtr HAARLEM JOLANDA OUKES Niet meetellen steunt jaarlijks +450 kleinschalige sociale projekten m de Derde Wereld. GIRO 5850 banknr. 707070.147 Jamaica, het land van rum, rasta en reg gae, raakt vandaag zijn belangrijkste po liticus kwijt. Premier Michael Manley, die bijna 40 jaar actief is geweest in de politiek, zet wegens gezondheidsrede nen een punt achter zijn carrière. Ooit begonnen als socialistisch activist ont popte Manley zich in de loop der jaren als een fervent aanhanger van de vrije markteconomie. De 67-jarige Michael Manley of Jos hua zoals de rasta's hem noemen in na volging van de Etiopische keizer Haile Stjlassi verlaat het politieke toneel als de meest spraakmakende politicus in het Caribische gebied na Fidel Castro. Tij dens zijn eerste premierschap van 1972 tot 1980 zocht hij toenadering tot Cuba, voerde landhervormingen door en natio naliseerde bedrijven. Toen hij in 1989 opnieuw premier werd, bleek Manley Castro te hebben ingeruild voor het In ternationale Monetaire Fonds (IMF), pri vatiseerde hij de staatsbedrijven, lokte buitenlandse investeerders naar het land en bracht een bezoek aan de Amerikaan se president Bush. Na een economie-studie in Londen keerde Manley terug naar Jamaica en werd in de jaren vijftig journalist en vak bondsactivist in de suikerindustrie. In 1962 kreeg hij een zetel in de Senaat en in 1967 werd hij in het parlement geko zen. Twee jaar later volgde hij zijn vader Norman Manley, de eerste partijleider van de People's National Party (PNP), op als partijvoorzitter. Hij leidde de partij in Michael Manley in 1980 na zijn verkie zingsnederlaag. foto ap 1972 naar een klinkende verkiezings overwinning. Manley werd obk actief in de leiding van de Socialistische Interna tionale, waarin hij het tot vice-voorzitter wist te schoppen. Een functie die hij voorlopig blijft bekleden. Maniey's eerste premierschap werd gedomineerd door een economische malaise. Het land was straatarm en daar kon Maniey's sociaal-democratische hervormingsprogramma niets aan ver anderen. Integendeel, de slehte econo mische situatie van het lanl was deels aan Maniey's beleid te wijtn. Hij ging nauwe banden aan met Cula, hielp dat land met de troepenzendingn naar An gola en kreeg van Castro arsen en lera ren. Daarmee joeg hij de Vffenigde Sta ten, destijds een van de jelangrijkste geldschieters, tegen zich in het harnas. In 1976 draaide Washingön de geld kraan dan ook dicht en liepen de inves teerders en masse weg uit lanaica. De populariteit van Manlty en van zijn partij kelderde dramatisch.Maniey's so cialistische experiment wa> mislukt en kostte hem uiteindelijk in 980, aan het einde van zijn tweede ambtstermijn, de verkiezingsoverwinning. Zqn aartsrivaal Edward Seaga nam het roer van hem over na een bloedige verkiezingscam pagne waarbij meer dan 700 mensen omkwamen. Seaga zorgde weliswaar voor een be scheiden economische groei, maar de buitenlandse schuld verdubbelde. Een kwart van de Jamaicanen zat zonder" werk en van de door Manley opgezette sociale projecten zoals gratis onderwijs bleef niets over. Na twee ambtstermij nen moest Seaga het veld mimen en keerde Manley terug als premier Al tijdens zijn verkiezingscampagne bleek dat Manley was afgestapt van het socialistische model en voorstander was van een vrije-markteconomie. Maar hij bleek ook een nog grotere bezuiniger te zijn dan Seaga waardoor zijn populari teit opnieuw daalde. De onvrede in het land werd nog eens gevoed door be schuldigingen van corruptie onder leden van zijn partij. Tijdens de tv-toespraak waarin hij zijn aftreden als premier en leider van de PNP bekendmaakte, verklaarde Manley dat dat voor hem geen redenen zijn om op te stappen. De afgelopen paar jaar heeft de premier een aantal zware ope raties ondergaan. Prostaatkanker en een zware longontsteking hebben zijn li chaam gesloopt. „Ik heb nog steeds de wil om door te gaan, maar ik kan die werkdagen van 16 uur niet meer opbren gen", zo zei hij tijdens zijn tv-toespraak. Manley treedt officieel af wanneer de 3600 partij-afgevaardigden vandaag een nieuwe voorzitter hebben gekozen. De belangrijkste kandidaten zijn: Kenneth Duncan, ex-secretaris-generaal van de PNP, minister van financiën Hugh Small, oud-vice-premier Percival Patterson en Portia Simpson, minister van arbeid en de enige vrouw in het huidige kabinet. Manley heeft al benadrukt dat wie zijn opvolger ook mag worden, de Jamai- caanse regering zal vasthouden aan de koers van de vrije markt economie Want ondanks de onvrede in het land gaat het met de Jamaicaanse economie een stuk beter. Dankzij de ommezwaai van Manley en de opbloeiende toeristen industrie staan de buitenlandse inves teerders weer in de rij. Manley: „Ik heb mijn best gedaan om ervoor te zorgen dat het huis op orde is. Het programma dat de nadruk legt op buitenlandse in vesteringen en minder overheidsinter ventic is de kroon op mijn Brown, die steeds heftiger kri tiek uitoefent op de persoon van Clinton en op diens vrouw Hillary. Brown beschuldigt Clin ton ervan zaken in de staat Ar kansas door te sluizen naar het advocatenbureau van Hillary. Clinton noemde dit een „leu genachtige beschuldiging Na het uitvallen van Paul Tsongas vorige week wedijveren Brown en Clinton om de Demo cratische nominatie voor het presidentschap. Ronald Brown, voorzitter van de Democratische Pan ij heeft pre sidentskandidaat en oud-gou verneur van Califomië, Jerry Brown, ervan beschuldigd te ver te gaan in zijn aanvallen tegen zijn rivaal, gouverneur BUI Clin ton van Arkansas. Dat heeft de New York Times gisteren ge meld. De partijvoorzitter laakte de „politiek van de verschroeide aarde" van ex-gouverneur BRUSSEL PFTER DE VRIES op Vlaamse bodem ls het echter onderworpen aan de al sinds ja ren bestaande verplichting Ne derlands als enige voertaal te hanteren. De hoofdzetel van de NV Sabena zal officieel staan in het Vlaamse dorpje Zavontcm Het Belgiscne parlement stemde gisteren na een lang de bat in met de omvorming van het staatsbedrijf in een normale NV. Daardoor wordt de deur opengezet voor de fusie met Air France*, het enige industriële bedrijf dat nog perspectief ziet in samenwerking. Air France heeft vooral haar oog laten val len op de nationale luchthaven Zaventem. en de Sabena-vluch ten op Afrika. CORRESPONDENT Het Belgische parlement heeft gisteren het licht op groen gezet voor een fusie van de nationale luchtvaartmaatschappij Sabena met Air France. Maar de red ding van het noodlijdende staatsbedrijf ging gepaard met nieuwe spanningen lussen Vla mingen en Walen. Van Vlaamse kant is gesugge reerd dat het Nederlands in de toekomst de enige voertaal moet worden binnen Sabena. De in verlegenheid gebrachte regering meent dat Sabena tweetalig moet blijven. Als staatsbedrijf was Sabena tweetalig. Als particulier bedrijf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7