Usselmeer verboden voor olieboringen en militairen TNO: Ziekte verzum daalt Hiswa verzet zich tegen vaarbewijs Kies beter! Landelijk netwerk voor gestoorde (ex-)crimineel Binnenland Drugsdealer doet zaken vanuit de gevangenis Hermans leridderd Eetbaar beschermlaagje om groenten en vruchten ZATERDAG 28 MAART 1992 5_ gpo cftxrf>v:happf^ke bmdtonh Beleidsplan van provincies Militaire activiteiten worden op termijn uit het IJssel- meergebied geweerd. Olie- en gasboringen zijn er verbo den. Ook komen er meer natuurlijke oevers en zelfs ei landjes voor natuurontwikkeling in het IJsselmeer, die worden gemaakt van relatief schone baggerspecie. Om de aanleg van die eilandjes mogelijk te maken, moeten fuiken van de beroepsvisserij verdwijnen. lelystad cpd Deze voornemens staan in het eerste Interprovinciaal Beleids plan IJsselmeer, dat gisteren in Lelystad werd gepresenteerd. De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer, belangengroepe ringen (IJsselmeervissers en ple- ziervaart) en gemeenten wach ten al lange tijd op dit plan voor de toekomst van het IJsselmeer. Visies over 'het natte hart van Nederland' kwamen tot nu toe versnipperd naar buiten. Noord-Holland, Flevoland en Friesland hebben nu voor het eerst een gezamenlijke visie op Enkele beleidsvoornemens komen tegemoet aan de wen sen die de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer (VBIJ) in 1990 in haar eigen beleids plan deed. In het plan stellen de drie provincies vast dat het IJs selmeer voor watervoorziening, natuurontwikkeling, recreatie en transport de komende tien jaar steeds belangrijker wordt Hoewel binnen tien jaar geen verandering in de militaire acti viteiten is te verwachten, wordt wel gestreefd naar een verbod School biedt leerlingen rijles aan IWPSBSR) foto cpd carlo ter ellen almelo Het Dr. D.H. Groen college in Almelo biedt de leerlin gen als eerste school in het land complete rijlessen aan. Het nieuwe vak wordt het komende leerjaar op het lesrooster gezet. De school voor middelbaar technisch onderwijs heeft hiertoe besloten, omdat werkgevers vaak eisen dat afgestudeerden in het bezit zijn van het rijbewijs. Door rijlessen te verzorgen, wil de schoolleiding de kans op werk voor de leerlingen vergroten. De theoretische en praktische lessen in het verkeer zijn niet gra tis. Alle 18-jarige leerlingen, meestal studenten uit de tweede klas, mogen zelf kiezen of zij van deze mogelijkheid gebruik ma ken. De school heeft inmiddels een contract met een plaatselijke rijschoolhouder afgesloten. alkmaar gpd De Hiswabranche-vereniging gaat, desnoods via de rechter, proberen de maatregel voor een verplicht vaarbewijs per 1 april terug te draaien. De vereniging wil een overgangsregeling voor haar leden die beroepsmatig met de pleziervaart hebben te maken. Hiswa-woordvoerder W. de Vries: „Tegen de invoering van een vaarbewijs hebben We niets. Wel hebben we bezwaar tegen de manier waarop dat is gegaan. De Hiswa vertegen woordigt zo'n vierduizend be drijven die in, op en aan het wa ter hun brood verdienen. Al sinds 1986 hebben wij vanuit deze groep allerlei suggesties gedaan om het verkeer op het water veiliger te maken. Zonder resultaat. En nu, zonder over gangsregeling, wordt per 1 april de nieuwe wetgeving van kracht. Volgens ons heen Maij- Weggen (minister van verkeer en waterstaat, red.) niet de juis te weg bewandeld. Er is geen sprake geweest van een over gangsregeling waardoor de wet geving niet voldoet aan de juiste criteria". De Vries wijst op de gevolgen van een wet zonder bvergangs- „Veel ervaren schip pers moeten nu eerst terug naar de schoolbanken voordat ze weer aan het werk kunnen. Het gaat veelal om mensen die bij voorbeeld gediplomeerd stuur man op de kleine handelsvaart zijn geweest. Het meest aan sprekende voorbeeld is natuur lijk Dirk Nauta, een van de meest succesvolle zeezeilers die de hele wereldbol over is ge weest. Nauta heeft geen vaarbe wijs. Als hij vóór 1 april het theoretische gedeelte niet haalt, mag hij na die datum niet meer schipperen." „Je praat over een man die el ke docent op elk gebied van de watersport nog heel wat kan le ren. Een ander, die nog nooit één meter heeft gevaren maar wel eventjes flink zijn best doet, mag zo het water op. Op deze manier schiet het vaarbewijs natuurlijk zijn doel voorbij. Ik hoop in elk geval dat de minis ter naar onze argumenten wil luisteren. Zoniet, dan moet het maar via de rechter". Mensen zonder vaarbewijs mogen na 1 april niet meer schipperen op een plezier- of beroepsboot die langer is dan 15 meter of sneller dan 20 kilo meter per uur kan varen. Bestuurskunde studeer je beter èn completer aan de Universiteit Twente Bezoek onze voorlichtingsdagen op 22.23 of 24 april Informatie Bel 053-892403. op termijn. De aanvliegroutes naar de oefenterreinen Vliehors en Noordvaarder op de Wad den, nu over het water, moeten worden verlegd. De oefeningen vanaf het schietterrein Bree- zanddijk (op de Afsluitdijk) mo gen niet worden uitgebreid, ter wijl wordt gestudeerd op de milieu-effecten van water- en bodemverontreiniging door de militaire activiteiten. Volgens de drie provincies is het niet duidelijk of in het IJs selmeer grote hoeveelheden olie en gas voorkomen. Vanwe ge mogelijke calamiteiten ver bieden de drie provincies olie- en gaswinning, evenals proef boringen. Dat laatste is omstre den. Op korte termijn wordt een uitspraak verwacht van de Raad van State in het geschil dat de provincies hierover met het Rijk uitvechten. De eilanden wikkeling aangelegd met schone tot licht verontreinigde baggerspecie. De aanleg van vooroevers (onder het water) en eilanden wordt zo mogelijk uitgevoerd in samen hang met dijkverhoging, vaar geulverdieping of -verbreding. Het beleid ten aanzien van de beroepsvisserij is weliswaar ge richt op de instandhouding van voldoende vangstlocaties, maar aan natuurontwikkeling wordt voorrang gegeven. Volgens de beleidsmakers is sprake van overbevissing in het IJsselmeer. De bestaande vaarwegen voor de beroepsvaart worden in stand gehouden. Er bestaat zelfs een mogelijkheid voor twee- baksduwvaart. Het op diepte houden van de vaargeul zal sa mengaan met zandwinning. Dit gaat vermoedelijk gebeuren tot een diepte van dertig meter op enkele plaatsen in de vaargeul. Zwanen Dasseren de fen lanes de Afsluitdijk. In het beleidsplan stellen de drie provincies vast dat het Usselmeer als natuurgebied steeds be- langrijker wordt foro.AW.rtOfNSUwr Steekproef in tien bedrijfsgroepen groningen cpd Het ziekteverzuim in Nederland daalt. In ja nuari van dit jaar was het percentage 6,1 te gen 6,5 procent in januari 1990. In 1977 en 1978 schommelde het percentage nog rond de 10 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO. De steekproef heeft betrekking op tien bedrijfsgroepen en is derhalve niet zo com pleet als die van de Sociale Verzekerings raad. Die meet het verzuim in alle bedrijven die zich collectief via de bedrijfsvereniging hebben verzekerd voor uitbetaling van zie kengeld. Het gemiddelde aantal dagen per ziel melding liep van 1989 tot en met 1990 o van 13,5 tot 13,9. Vorig jaar trad een dalir op tot gemiddeld 13,2 dagen. Een vergelijking tussen bedrijfsgroepÉ maakt duidelijk dat vrijwel over de hele nie het verzuim afneemt. Een uitzonderii vormt de bedrijfsgroep technische appar tuur waar het percentage toenam van 5,4 1990 tot 5,5 in 1991. In de bedrijfsgroep ni taal nam het verzuim in de afgelopen tw jaar af van 8,2 tot 7,5 procent. Bij gemee tebedrijven nam het af van 7,9 tot 6,7 pi cent. Een forse daling deed zich voor in t voedingsindustrie (van 9,4 naar 7,9 p cent). Ook in het vervoer nam het verzu af (van 7,1 naar 6,4 procent). De Sociale Verzekeringsraad (SVR) kwam eerder op basis van voorlopige gegevens voor bedrijven en instellingen die zich col lectief hebben verzekerd voor betaling van ziekengeld (hier zitten geen grote bedrijven bij die het loon uit eigen kas doorbetalen bij ziekte) tot veel minder opvallende dalingen. Het landelijke verzuimpercentage is volgens de SVR afgenomen van 8,2 procent in 1990 tot 8,1 in 1991. Indien de gegevens van TNO kloppen, wordt bij een jaarlijkse daling van het ver zuim met 0,4 procent bij een verzuim in 1991 van 6,4 procent een besparing van 475 miljoen gulden geboekt. Anderhalfjaar celstraf wegens douane-fraude rotterdam gpd De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen twee zaken lieden uit Rotterdam en Schie- dam wegens douane-fraude veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Ook moeten ze 50.000 gulden boete betalen. Anderhalve week geleden werd twee jaar cel geëist. De zakenlieden, een 37-jarige Rotterdammer en een 47-jarige man uit Schiedam, hebben be kend dat zij zich hebben schul dig gemaakt aan valsheid in ge schrifte en ontduiking van be lastingen, accijnzen en heffin gen. De mannen werkten bij een scheepvaartkantoor aan de Wolphaertsbocht in Rotterdam- Zuid. Ze maakten deel uit van een bende, die belastingvrij drank en stereo-apparatuur kocht, die op papier naar lan den buiten de EG werd geëx porteerd. In werkelijkheid wer den de goederen, met behulp van corrupt douane-personeel, in Nederland en België ver kocht. Eerder zijn vier douaniers, een voormalige douanier en een zakenman veroordeeld voor de ze zaak. Bij de bezoekers-ingang van het Huis van Bewaring in Gronin gen had op 12 februari van dit jaar de overdracht van 1 kilo zuivere heroïne plaats. De poli tie heeft dit ontdekt in het kader van het onderzoek naar de acti viteiten van een heroïnekartel, waarvan de meeste verdachten de afgelopen weken zijn aange houden. Het kartel, dat opereer de vanuit het café El Dorado in Groningen, boekte met de han del op Spanje een miljoenen omzet Voor de transactie die bij het Huis van Bewaring in Gronin gen werd afgehandeld, heeft het regionaal rechercheteam Gro ningen deze week drie verdach ten aangehouden. Een van de verdachten verbleef ten tijde van de overdracht in het Huis van Bewaring, waar hij begon aan het uitzitten van een gevan genisstraf van acht jaar voor drugshandel. De twee andere verdachten zijn zijn 19-jarige vriendin en een 33-jarige zwa ger. Met de ontdekking van de transactie bij hel Huis van Be waring krijgen de eerdere uit spraken van hoofdcommissaris A. Woltjer van de politie Gro ningen een nieuwe dimensie. Hij beweerde in zijn nieuw jaarstoespraak dat drugsdealers in toenemende mate hun activi teiten vanuit gevangenissen en huizen van bewaring voortzet ten. Zij zouden daarbij gebruik maken van moderne commun- nicatieapparatuur en bezoekers die boodschappen ophalen of brengen. Directeuren van strafinrich tingen namen deze uitspraken hoog op en ontkenden in alle toonaarden. Ook het ministerie van justitie was hoogst ongeluk kig met de wat JUstitie „on genuanceerde opmerkingen van een korpschef' noemde. Volgens politiewoordvoerder Arjan van de Leur is met de aanhouding van de drie ver dachten duidelijk geworden dat de handel in drugs ook vanuit een Huis van Bewaring gewoon door kan gaan. Onderzoek Nederlandse tuinbouw den haag den haag De Belgische ambassadeur in Nederland üc Ceyssens reikte gisteren In Den Haag de 75-jarlge Toon Hermans de versierselen uit van Commandeur n de orde van Leopold II. foto anp De Nederlandse tuinbouw over weegt groenten en fruit te voor zien van een eetbaar bescherm laagje. Een opinie-onderzoek in Duitsland moet uitwijzen of de consument een dergelijk be schermlaagje zal accepteren. Het beschermlaagje, ook wel coating genoemd, wordt ge maakt van tarwegluten of zet meel. Volgens het produktschap kan het zonder problemen met de appel of paprika worden op gegeten. De coating biedt als voordeel dat groenten en fruit langer houdbaar blijven. Boven dien maakt het folie-verpakking overbodig. Het produktschap is er echter niet zeker van dat de consu ment het eetbare bescherm laagje zal accepteren. Het toe voegen van vreemde stoffen aan het eten wordt doorgaans niet als positief ervaren. Het opinie-onderzoek wordt in Duitsland gehouden, omdat dat land verreweg de belangrijk ste afnemer is van de Neder landse tuinbouw. In Nederland zijn tot dusver geen eetwaren te koop die van een coating zijn voorzien. In de Verenigde Sta ten is dat wel het geval. Daar worden bijvoorbeeld appels voorzien van een waslaagje. arnhem erik hagelstein Aan de begeleiding van gestoorde (ex)-crimine- len, die in de meeste gevallen ernstige geweldsde licten hebben gepleegd, ontbreekt nog veel. Sa menwerking tussen instanties in het grensgebied van justitie en geestelijke gezondheidszorg is vaak ver te zoeken. Hulpverlener Jaap van Vliet heeft daarom de aanzet gegeven tot de oprichting van de Vereniging voor Ambulante Forensische Psy chiatrie, die de problemen landelijk zaal aanpak ken. Doorgaans treedt de forensische (gerechtelijke) psychiatrie slechts bij fatale incidenten uit de anonimiteit. Als ter beschikking gestelden (tb- s'ers) tijdens hun proefverlof of na hun ontslag uit de behandeling gruwelijk in de fout gaan, schreeuwen de &antekoppen. En altijd weer worden de vragen gesteld waar op nooit een bevredigend antwoord komt. Is het de schuld van de rechters? Hadden de deskundi gen niet veel nadrukkelijker moeten waarschu wen voor deze gevaarlijke mensen die de straat op werden gestuurd? Zijn ze wel goed begeleid? En willen we deze prijs voor ons humane straf rechtsysteem wel betalen? Jaap van Vliet bureauhoofd van het sociaal psychiatrisch werk van de reclissejing in Arnhem beklaagt zich niet over die eenzijdige belang stelling voor z'n werk. Hij heeft volledig begrip voor emotionele reacties. Kern van de werkwijze bij proefverloven moet volgens Van Vliet een grote mate van duidelijk heid in de relatie tussen cliënt en hulpverlener zijn. Als afspraken niet worden nagekomen, is on middellijk ingrijpen geboden. Dat de verwachtin gen over zijn werk niet al te hoog zijn gespannen, vindt hij terecht. Cliënten zijn vaak nauwelijks ge motiveerd. De gedachte dat criminelen na een behandeling tot inkeer komen en huilend van spijt in de armen van hun therapeut belanden, is nogal naïef. „je merkt dat veel van die mensen de schuld van alles bij anderen leggen, Reacties in de trant van: als die pompbediende mij het geld maar had gegeven, dan had ik hem niet hoeven dood te schieten. Vaak zijn ze harder geschrokken van de reactie van de maatschappij en justitie dan van de daad die ze hebben gepleegd." „Onze cliënten hoeven geen gelukkige mensen te worden door onze hulp. Als we ze op een prak tische manier bijstaan en ervoor kunnen zorgen dat ze in de toekomst geen of minder ernstige misdrijven plegen, dan vind ik dat al heel wat. Als je op het gebied van werk of huisvesting iets voor ze kunt regelen, maakt dat indruk op ze. Dan kun je vaak ook een goed gesprek met ze aanknopen." Toch kan af en toe een beetje afstand nemen ook z'n voordelen hebben, merlctc Van Vliet toen hij jaren geleden groepshoofd was in de Van Mcs- dagkJiniek in Groningen, waar tbs'ers worden be handeld. „We hebben toen in een bepaalde pe- riode gekozen voor een systeem waarbij mensen zoveel mogelijk door een en dezelfde hulpverle ner worden begeleid. Om het contact te verbete ren. Ie merkte echter dat die collega's op een goed moment te veel begrip kregen, allerlei din gen vergoeilijkten. Dan zei ik wel eens: kijk maar even in zijn strafdossier en vooral naar de foto's van het slachtoffer. Dat wilde nog wel eens hel pen. Het is soms werkelijk gruwelijk wat mensen hebben gedaan en dat mag je in de huidige tijd gelukkig gewoon weer tegen ze zeggen." Ondanks alle beperkingen is Van Vliet met staatssecretaris Kosto van justitie van mening dat begeleiding van deze moeilijke doelgroep door specialisten met een duidelijk herkenbare status moet worden verzorgd. „Op dit moment schiet de hulpverlening voor de moeilijke en lastige doel groep nog schromelijk te kort. Ie hebt bijvoor beeld mensen die te verslaafd zijn voor de ge zondheidszorg, te gestoord voor een verslaving* kliniek en te weinig crimineel voor de gevangenis. Of psychotische zwervers, die her en der inbre ken. Iedereen vindt dat er iets met hen moet ge beuren, maar in de praktijk lukt het maar niet. Onze vereniging wil proberen verbetering in die situatie te brengen." Ongeveer zeventig mensen van reclasseringsin stellingen. Riagg's. beschermde woonvormen, po litie. tbs-klinieken en psychiaters zijn inmiddels lid geworden van de club. „Bedoeling is onder meer om te komen tot een landelijk netwerk dat ervoor zorgt dat mensen die begeleiding nodig hebben op de goede plek terechtkomen. Dat kost geen extra geld, het maakt onderdeel uit van ons werk. Iedereen weet welke ellende op je afkomt als je op vrijdagmiddag ergens een cliënt moet onderbrengen en nergens een plek kunt vinden Alleen het feit dat je elkaar persoonlijk leert ken nen. kan al helpen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5